Dam- en Schaakrnbriek. Pluimvee-Bubriek DAMMEN. DE JONGEN DIE DE KLAPPEN KREEG. AANVARING TUSSCHEN TWEE SLEEPBOOTEN. - - SCHAKEN. Eyk, uit Reeuwijk, door een uit de richting Utrecht komende trein overreden en gedood. Mej. Van E. passeerde den overweg per fiets. Vermoedelijk heeft zij door den hevigen storm den trein niet hooren aan- kamen. Zij werd door de locamotief gegrepen en op slag gedood. Het lijk is naar de ouder- iyke woning vervoerd. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vermoedelijk door het inslaan van den blik- sem is Dinsdagavond ongeveer half-elf in de schuren van den heer H., gelegen in den Tededingerbroekpolder achter de Voorburg- sche gasfabriek onder de gemeente Stompwijk een felle uitslaande brand ontstaan. Het vuur vond in een grooten voorraad rieten matten gretig voedsel, zoodat van blusschen, mede tengevolge van de ligging en den sterken wind, geen sprake was. De brandweer uit Stompwijk kon weinig uitrichten. De schuren met inhoud zijn een prooi der vlammen geworden. De belendende broeikassen konden, doordat de wind gunstig was, worden behouden. PASSAGIER VAN DE „STATENDAM" VERDWENEN. Zondagmorgen werd na aankomst te Rotterdam van het uit New-York komende stoomschip „Statendam" der HollandAme- rika-lijn gerapporteerd, dat e6n der passa- giers, de 54-jarige sigarenmaker B. Wagen- voort, afkomstig uit Amsterdam, bij aankomst te Plymouth, verdwenen bleek. Op den dag van de aankomst aldaar had men hem bij het diner gemist en toen men een onderizoek was gaan instellen, had men op een der dekken zijn jas, zijn colbertjas en een hem toebehoorend gouden horloge gevonden. In zijn hut werd niets gevonden, zoodat er twee mogelijkheden bestaan: dat hij op een of andere wijsze over boord is geraakt zonder dat iemand hiervan iets heeft bemerkt, of dat hy het beter heeft gevonden tijdelijk te verdwijnen en daarom het geval in scfene heeft gezet. Gebleken is nog, dat hy bij zijn inscheping een belangrijk bedrag in de scheepssafe heeft gedeponeerd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. HET VERGIFTIGINGSGEVAE TE VREEEAND. De 59-jarige inwoonster van Weeap, die op 15 September te Utrecht is ingesloten, ver- dacht met haar dochter vergif te hebben gemengd in de boter, bestemd voor den man van deze laatste; een 26-jarigen inwoner van Vreeland, is uit de voorloopige hechtenis ontslagen en in haar woning te Weesp terug- gekeerd meldt de „Tel." Ook deze gehuwde dochter was geiijktijdig gearresteerd, doch is na eenige weken overgebracht van het Huis van Bewaring naar de kliniek voor zenuw- zieken te Leiden. Tijdens het verhoor, hetwelk aan de beide vrouwen werd afgenomen, zou de dochter niet meer of minder gezegd hebben, dan dat haar moeder de schuldige was. Inmiddels is komen vast te staan en er zijn niet minder dan zeven getuigen te Vreeland, die zulks bevestigd hebben dat de moeder niet in de woning van den man is geweest, doch op den weg is blijven staan, terwjjl haar dochter haar eigendommen uit het huisje haalde. Het uitgebreid justitieel onderzoek heeft geen enkele bezwarende omstandigheid tegenover de schoonmoeder opgeleverd, waarom zij dan ook Zaterdagmiddag uit het Huis van Bewa ring te Utrecht is ontslagen. Zij is vandaar blootshoofds en met haar schort voor, juist zooals zij in de eerste Septemberdagen te Weesp gearresteerd werd, op reis gegaan. Haar man, die werkzaam is aan de Oentrale Ammoniakfabriek te Weesperkarspel, is slecht te spreken over het feit, dat men van Utrecht uit de politie te Weesp niet even in kennis had gesteld met het voomemen, om zijn vrouw jJ. Zaterdag weer naar huis te zenden. EEN JAS VOOReeN CENT. Ged,uld overwint alles. Een winkelier ergens in de binnenstad van Rotterdam is reeds eenige weken bezig op origineele wjjze reclame voor zijn heeren- modehuis te maken door het aanbieden van z.g. ,,lokkertjes" tegen bespottelijk lage prftzenaldus de „Tel." Zoo kondigde de man de vorige week aan, CCLXXIV. dat Maandag in zijn zaak een jas te koop zou zijn voor de lutteie som vaneen cent. Begrijpelijkerwijze had het koopje, direct toen het werd uitgestald, veel bekijks. Dagelijks bleven honderden belangstellenden eenige oogenblikken voor de etalage staan, om de jas te critiseeren of te verkondigen „dat je 'm toch niet kreeg". Maar het was heilige emst van den winkelier. De prijs van e<5n cent bleef op de jas, dagen lang. Een bewoner van Feijenoord, die juist drin- gend verlegen was om een jas, doch geen geld had om er een aan te schaffen, had er wel wat moeite voor over om deze jas te bemach- tigen, te meer, daar hij reeds vroeger, toen er bij denzelfden winkelier ook koopjes te halen waren, juist even te laat was geweest. Om dus Maandag de eerste te zyn, die aan- spraak op de jas mocht maken, ging hij reedsVrijdagavond om elf uur voor den winkel staan. Hij was de eerste De nacht was koud en guur, de Zaterdag vol nattigheid, de Zondag lang en vervelend, maar de man bleef op zijn post. Immers hij had het prettige vooruitzicht, 's Maandags in het bezit van de jas te zijn. Vrouw en kroost brachten hem om beurten zijn dage- lijksch brood, politie-agenten maakten 's nachts, wanneer hij zich verveelde, een kort praatje enspraken hem moed in. Koude nog regen, verveling noch spotters konden den man van zijn stuk brengen, hjj bleef zitten, staan of liggen, daar waar hij Vrijdagavond was gekomen. Maandagmor- gen, na ongeveer58 uren te hebben ge- wacht, was hij de eerste kooper, die den winkel binnen ging. Zijn gezicht straalde van geluk, de jas, die hij al dien tijd misschien wel duizend maal had bekeken, werd uit de etalage ge- haald, de cent lag al lang op de toonbank. Met een sierlrjk gebaar hielp de winkelier zijn klant met het aantrekken van de jas, die helaas veel te groot bleek. Weg was de vreugde van den moedige, zielig stond hij voor den winkelier, die nog een nuttelooze poging deed om de groote plooien op de magere schouders weg te werken Toen zonk de moed van den Feijenoorder. Hij zou misschien alle moed hebben ver- loren, als de winkelier niet spoedig had ge zegd,' dat hij de jas voor rekening van het modehuis zou laten verkleinen. Het geluk straalde weer van een blij gezicht In Nijmegen zijn, gelijk gemeld, eenige Duitsche winkeldieven aangehouden. De „Gel- derlander" weet er nog het volgende van te vertellen De aangehoudenen waren twee mannen en twee vrouwen uit Kleef, die met een jongetje per fiets uit Kleef naar Nijmegen gekomen waren. Zij bleken niet voorzien te zjjn van voldoen- de legitimatiebewrjzen en hadden hun fietsen maar ergens in een tuin gestald. Reeds verschillende winkels hadden zij af- geloopen en vermoedelijk afgestroopt toen zij terechtkwamen bij den heer L. aan de Augus- trjnenstraat. Hier werd een Duitsche pet gekocht voor den jongen. Terwijl de eigenaar der zaak eenige petten uit de kast haalde, gaf een der vrouwen den jongen plotseling, zonder eenige reden een klap op het hoofd. Het ventje liep met de nieuiwe nog onbe- taalde pet op, huilend de deur uit, gevolgd door een der vrouwen. De winkelier liet zich evenwel niet bedriegen en had onmiddellijk argwaan. Hij sloot zijn winkel af en beduidde aan de Duitsche gasten, dat zij den winkel niet uitkwamen voor opheldering gegeven was van het feit, dat de huilende jongen met de nieuwe pet de deur was uitgeloopen. De winkelier vermoedde, dat men zonder betalen de zaak uit wilde gaan. De politie werd in het geval gehaald en twee agenten verzochten den Duitschen gas- ten hen even naar het politiebureau te volgen. Hun werd een verhoor afgenomen en wer den de verdachten tevens gefouilleerd. De vier aangehoudenen hadden allerlei groote en kleine kleedingstukken by zich, welke ontvreemd waren, terwijl zij zooge- naamd inkoopen deden en het winkelpersoneel geen oog had op hen in de voile drukte van het bedrijf. MOORDENAAR GELYNCHT. De .Times" meldt uit Charbin dat een der Chineesche bandieten die de Engelsche me- vrouw Woodruff, vermoordden door een ver- woede menigte is gelyncht; zjjn hoofd hangt thans aan een boom bij de plants van den moord. De bewoners van Charbin verkeeren in grooten angst over de herhaalde ontvoeringen welke de plaatselrjke autoribeiten blijkbaar niet bij machte zijn te verhinderen. De politie-autoriteiten van Mandsjoekwo hebben naar Renter meldt den Britschen con sul te Charbin meegedeeld dat een der moor- denaars van mevrouw Woodruff gearresteerd is. ERNSTIGE TREINBOTSING. Uit Coutances, in het depart. Manche. wordt gemeld, dat een noodlottig spoorweg- ongeluk waaxbij zeven personen gedood en vijftien emstig gewond werden, Zondagavond laat is voorgevallen bij het station Cdrences tusschen de Stations Folligny en Coutances. Een personentrein, die geheel bezet was, kwam 500 meter voor dit station in botsing met een rangeerenden goederentrein. De eerste wagen van den personentrein werd in elkaar geschoven, terwijl ook de eerste wagen van den goederentrein werden vemield. In den laten nacht waren zeven lijken ge- borgen. V.ijftien gewonden waren reeds naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest, dat onder de overblijfselen van de vemielde nog twee lijken liggen. Uit 't onderzoek is gebleken, dat de schuld moet worden geweten aan den stationschef van Cdrences, die den machinist van den goe derentrein had toegestaan op het traject met enkel spoor te rangeeren, hoewel de personen trein reeds was aangekondigd. Naar Reuter uit Lowestoft meldt, is de sleapboot Herringho in aanvaring gekomen met een andere sleepboot en gezonken. De andere boot heeft vijf leden van de beman- ning van de Herringho gered, doch vier zijn er verdronken. EEN POLITIE-AGENT-INBREKER. De gezworenen te Cambridge hebben een politie-agent aldaar tot vijf jaar gevangenis- straf veroordeeld, wegens een heele reeks in- braken en diefstallen. De man, die al 23 jaar bjj de politie was, waarvan 21 jaar te Cam bridge, was overdag een model-politieman, doch maakte van zyn nachtdiensten gebruik om op roof uit te gaan. In de dagvaarding waren hem 13 inbraken met diefstal en twee eenvoudige diefstallen ten laste gelegd. De man, die thans 50 jaar oud is, was in 1901 als soldaat wegens insubordinatie en mishande- ling van een meerdere ook al tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, was echter het jaar daarop in vrijheid gesteld en vervolgens gedeserteerd. Onder een anderen naam had hij dienst genomen by een ander regiment en het daar tot sergeant gebracht. In 1909 ging hy over naar de politie. Vroeger was al ge bleken, dat hy ten onrechte verschillende oorlogsonderscheidingen droeg, ofschoon hy wel van 1914 tot 1918 aan het front is ge weest. POUT I EKE MOORD. Te Cremlingen bij Brunswijk, is het iyk ge vonden van een 25-jarigen winkelbediende uit Salzwedel, die het slachtoffer van een poli- tieke misdaad schijnt te zijn geworden. De man, die lid was van de nat.-socialistische stormafdeeling te Brunswyk, moet volgens de politie, met een auto waarvan de mummers waren verwijderd, naar de plaats van de mis daad zijn gebracht. Daar heeft men hem om- gebracht, waarby hy zich klaarbiykelijk hard- nekkig heeft verdedigd. Door vijf revolver- schoten in hoofd en borst werd hij tenslotte gedood. Nader wordt nog gemeld, dat de misdaad gepleegd is door een kellner, die eveneens lid van de nationaal socialistische partij is. Hy is voortvluchtig. Voor zijn arrestatie is een belooning van duizend mark uitgeloofd. EEN WONDERWEKKER! In Engeland heeft men een wekker uitge- vonden, die niet alleen iemand wekt, maar ook zijn ontbijt klaarmaakt. Tien minuten voordat de wekker afloopt, wordt het electrisch kacheltje automatisch in- geschakeld. 's Avonds is reeds het keteltjp water er in gezet met er naast de theepot, waarin de thee is gedaan. Als het water De hekstelling, die een twintig jaar geleden haar ongeevenaarde triomfen vierde, maar door de zich wijzigende spelopvattingen in vergetelheid geraakte, duikt den laatsten tijd hier en daar weer op. Springer wijdde er in de Nieuwe Rott. Courant week na week uitvoe- rige beschouwingen aan, waarin hij tot de slotsom kwam, dat de hekstelling zonder meer goed is en dat de tegenspeler alleen by het allersterkste spel aan nadeel ontkomt. Niets nieuws onder de zon dus! De Haas en Battefeld zeiden dat 25 jaar geleden ook al. Alleen is de toestand nu anders en waar „de moderae positieparty" zoo zoetjes aan in on- genade geraakt, is er alle kans, dat een op- leving van de kansryke en combinatie-volle hekstellingpartyen een nieuwe zegetocht van dit interessante spelgenre beteekent. Qua spel zouden de partijen er niet minder door worden. Hier volgt een proefje uit een dezer dagen gespeelde oefenpartij. Wit: G. Zwart: K. 1. 32—28 18—23 2. 34—29 Aannemend, dat de hekstelling nadeelig is voor wit, zou deze zet dus zwak zyn. Beter is 3329, om na 2025 voort te zetten met 2823 en 2924, wat nu na 34—29 niet gaat. 2. 23X34 3. 40X29 20—25 4. 37—32 14—20 5. 41—37 1722 De inleiding tot de hekstellingformatie, die noodig is, omdat wit zich anders na 1924 door 35—30 en 28X30 bevrydt. 6. 28X17 llX22 73228 1924 Ziedaar de hekstelling. 8. 28X17 12X21 9. 4041 wy zouden 3126 of 3832 prefereeren. 9. 21—26 Om 3530 en 3127 te verhinderen. 10. 31—27 6—11 11. 8732 H17 12. 27—21 Vrijwel gedwongen, daar wit na zwart 1721 zeer slecht staan zou. 12- 16X27 13. 32X12 7X18 14. 4137 1822 De toeleg is dus steeds duideiyk. Wit moet zoo lang mogelijk van het centrum gehouden worden, om de opsluiting van kracht te doen biyven. 15. 37—32 22—27 16. 32X21 26X17 17. 38—32 13—18 18. 32—28 10—14 19. 42—37 2—7 Om 3732 te beletten wegens 1722, 18 23, 2430 en 20X27, gevolgd door 812 met schijfwinst. 20. 37—31 17—21 Er dreigde hier n.l. 2822. 21. 43—38 Een mool valletje wordt hier opengezet. Op zwart 2126 zou wit laten volgen 4943!, 2923, 2823, 3832 en 33XH- De combi- natie begint dus al een woordje mee te spre ken. Zwart zag het gevaar en zette nu op zyn beurt een valletje open. 21. 9—13 22. 3126 Zie diagram. Stand na wit 22. 3126. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Zwart won nu door een eenvoudig slagzetje dat echter kenmerkend is voor de hekstelling. 22. 5—10 23. 26X17 24—30 24. 35X24 8—12 25. 17X19 14X23 Wit gaf het op. Hy verliest twee sohijven Deze ontijdig beeindigde party is op zich- zelf geen bewijs voor de soliditeit van de hek stelling. Beschouwen we echter de stand na kookt, maakt de kracht van den stoom, dat het water in den trekpot loopt. Zoodra de wekker begint te ratelen, is het water al op de thee geschonken en gaat het licht in de kamer aan. Vragen deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vennelden. OVER VOGELCHOLERA. In de laatste dagen is plotseling de hoen- dercholera erg in de mode, niet omdat dit een nieuwe ziekte is en ook niet omdat zij in erge mate voorkomt, maar omdat er aan het vogelcholera-vraagstuk een nieuw gezichts- punt gekomen is n.l. of deze ziekte ook ge vaar voor den mensch kan opleveren. Ik wil daarom nu de lezers eens even op de hoogte van deze vraagpunten brengen, doch ik begin met het einde n.l., wat te doen als er cholera in de buurt is of als we cholera op het oog hebben? Kijk eens, de lezers die geregeld mijn artikelen volgen weten al die vragen zelf reeds gemakkelijk op te lossen, doch voor degenen die nog niet zoo gezouten zijn in het moderne bestrydingssysteem van besmettelijke ziekten, zeg ik even het vol gende Als gij hoort van ziekte in de buurt of er gens anders, pas dan op met den aankoop van nieuwe dieren en houdt als gij kunt markt- kooplui, met hondenkarren rondrijdende koop- lui, enz. van uw terrein af. Mij zijn gevallen bekend waar iemand in het Zuiden des lands een partij kippen kocht ergens uit het Noor- den. De kooper krijgt groote sterfte doch heeft inmiddels te goeder trouw weer een partij dieren verkocht aan iemand in Gelder- land, die er op 65n dag 's morgens 40 dood vond. Zoo sprong dus in een paar dagen tyd een lading smetstof over twee verschillende streken van ons land. Wees dus voorzichtig met aankoop van dieren en zet ze in geen geval bij Uw eigen kippen. Houdt ze minstens een week in qua- rantaine. Hebt ge sterfte, stuur dan onmid dellijk op naar de Ryksseruminrichting te I Rotterdam, dat liedje herhaal ik heel vaak maar het blijkt noodig te zijn. Is de ziekte onderkend neem dan een kloek besluit, zet alles wat ziek lijkt in een groote kist op een laag kalk, meng het strooisel dat nog in het hok ligt met kalk, breng het weg, reinig het hok, ontsmet het met 5 creoline en strooi dan op den bodem en op de mestplanken weer een laag kalk. Laat daar de kippen maar wat in loopen, de meat die er in valt is snel ontsmet en na een paar dagen is het grootste gevaar voorbij. Raadpleeg inmiddels Uw dierenarts, die al naar omstandigheden kan handelen en de dieren door seruminspuitingen of met entstof kan trachten te redden. Ziedaar dus het eind van de zaak en nu het begin. De cholera is een der oudst bekende kippenziekten en werd reeds in de tijden der Fransche revolutie in Noord-Italie beschreven. Later in 1825 trad zij in Frankrijk op en langzamerhand drong zij door naar andere landen van Europa. In 1898 stierven er in Duitschland duizenden dieren aan deze ziekte en in Japan is zij zelfs ook al bekend. Zij komt vrqwel in alle landen voor, doch merk- waardig genoeg vindt men vaak in de nieuw- ste artikelen (b.v. deze week nog in het week- blad Avicultura) dat de ziekte in Engeland niet voor zou komen. Dit is totaal onjuist, zij komt er wel voor, alleen meestal onder een anderen vorm dan in andere landen. Jammer genoeg wordt er nog te veel op dit gebied geschreven door menschen die niet geheel op de hoogte zyn en dan ook meestal terecht hun naam maar liever niet bij hun artikelen zet ten. Op ander gebied is het systeem van leentje-buur spelen bij elkaar niet zoo erg, op het gebied van ziekten echter kan het ge- vaariyk worden en is mijn standpunt, dat ar tikelen welke over ziekten handelen, behoorlijk met den vollen naam van den schrijver getee- kend behooren te worden. De smetstof der cholera is feiteiyk het eerst door Pasteur in 1880 ontdekt of in rein- cultuur gekweekt en Pasteur nam daarmede ook zijn beroemde proeven omtrent het inen- ten met verzwakte smetstoffen. Omtrent den aard der smetstof zijn we tameiyk goed inge- licht, wij weten dat het een eigenaardig ge- Zoo oud, als gU u voelt! Het leven is een genot, zelfs als gij 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuuriyk zijt gij niet meer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de organen gezond te houden. Pijn in de lendenen, stijve en pijnlijke ge- wriehten en spieren, urinestoornissen, aan- vallen van duizeligheid en soortgelijke klach- ten zijn te emstig om verwaarloosd te worden. Draag zorg, dat urinezuur en andere vergif- tige onzuiverheden behooriyk uit het bloed gefiltreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rugpijn, rheumatiek, ischias, spit, blaas- ontsteking of waterzucht. Neem zonder uitstel Foster's Rugpqn Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden dankbare gebruikers gelukkig gemaakt, frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 24 (Ingcz. Jled.) vormde bacil is die tot de groote groep der z.g. ovale bacillen behoort. Met 6en druppel- tje smetstof kan men millioenen kippen dooden, dus zoo op het oog is deze smetstof al zeer kwaadaardig. Daar staat echter weer tegenover dat men kippen en eenden soms ongestraft met de smetstof voeren kan en dat de bacillen zelfs in gezonde vogels aan- getroffen zijn. We kunnen nu omtrent der- gelijke feiten wel moode theorien opstellen en dat doen we natuuriyk by gelegenbeid ook wel, maar bij ons zelf moeten we bekennen, dat we van de nukken van deze smetstof nog bitter weinig begrypen. Soms zien we op een bedrijf iwaar eenden, ganzen en kippen loopen al deze diersoorten ziek worden, soms vallen de eenden bij bosjes dood en blijven de kippen gezond. We werken by dergelijke smetstoffen met een massa onbekende factoren, waarvan de eene groep in de smetstof zelf zit en waar van de andere groep in de dieren zit. We zeggen dan: de kippen of eenden zqn bijzon- der gevoelig voor de smetstof en een andere keer dat de dieren ongevoelig zijn. Maar waarom ze nu eens gevoelig zijn en dan weer niet, dat weten we meestal niet. Mogelijk dat slecht drinkwater, slecht weer, slecht voer, hooge leg, rui, kouvatten, kortom van alles en nog wat, den eenen keer de dieren gevoelig maakt, mogelijk dat er nog veel meer factoren zyn. By laboratoriumproeven zijn we gauw ge noeg klaar, want vrijwel elke vogelsoort laat zich door inspiriting besmetten en als men by kippen wat smetstof in de oogen brengt of in den neus dan sterven ze meestal al zeer snel. Hoewel wy by laboratoriumproeven zien dat kippen en eenden niet gemakkeiyk ziek wor den als zq besmet materiaal eten, nemen we toch aan dat in de praktijk de meeste be- smetting plaats vindt door het drinkwater of het voer. Ook zijn kippen die de ziekte gehad hebben of die ongevoelig zijn en de bacterien met mest of urine kwyt raken, dus de z.g. smet stof dragers, zeer gevaarlijk. Vroeger werd de ziekte veelal door dergelijke smetstofdra- gers in ons land gebracht, n.l. met transpor- ten Italiaansche kippen die meestal via Belgie in ons land kwamen en in Belgie en Holland een ware bron van ellende vormden. Thans heeft zoowel Belgie als Holland maatregelen getroffen die den invoer van zieke dieren tegen gaat, zoodat beide landen thans veel minder last hebben van de cholera. Uit mijn gezegde biykt dat men tevens ook niet de Italianen altijd de schuld mocht geven, want de kippen waren vaak toy verzemding goed, doch hadden de smetstof in haar lichaam. Kwamen ze dan tijdens het transport in de benauwdheid of leden ze dorst, honger of koude, dan overviel de ziekte hen en trad vaak tijdens het transport reeds op. Vandaar den naam transport-ziekte" die men wel aan de cholera gaf. Allerlei in het wild vliegende vogels, mui- zen en ratten, kunnen ook de smetstof over- brengen en in den laatsten tijd schynen vooral wdlde eenden besmetting overgebracht te heb ben. Ook bloedmijten en zelfs vliegenmadea die op gestorven dieren gezeten hebben, kun nen de smetstof overbrengen. In dit opzicht is dus voor den pluimveehouder voorzichtig- heid geboden. Over de verschynselen by cho lera en de gevaren voor den mensch in een volgend artikel. Dr. TE HENNEPE. 21 zetten, dan blijkt by analyse wit's toe- stand zeer precair! En dat pleit wel voor de hekstelling! Een enkele partij zegt natuurlijk niets, maar het is wel opmerkeiyk, dat ook in een andere partij tusschen dezelfde spelers zwart de overhand behield. Men vergelijke de beide partqen en brenge zelf dit soort spel eens in toepassing! Zooals men zal zien, is het begin geheel als in de le party. 1. 32—28 1823 2. 34—29 23X34 3. 40X29 20—25 4. 37—32 14—20 5. 41—37 17—22 6. 28X17 11X22 7. 3228 19—24 8. 28X17 12X21 Nu komt de eerste afwijking. 9. 3832 1318 10. 43—38 9—13 11. 49—43 7—12 12. 46—41 21—26 13. 31—27 6—11 14. 32—28 11—17 Wit kan nu door 2822 de hekstelling ver- breken, maar krijgt dan een lastig spel met de schyf op 22. 15. 37—32 17—22 16. 28X17 12X21 17. 41—37 4—9 18. 44—40 10—14 19. 39—34 5—10 20. 50—44 14—19 21. 44—39 18—22 22. 27X18 13X22 23. 32—28 9—13 24. 28X17 21X12 25. 38—32 16—14 26. 43—38 3—9 27. 32—28 12—17 28. 48—43 16—21 29. 38—32 17—22 30. 28X17 21X12 31. 43—38 1—6 32. 32—27 6—11 33. 38—32 11—16 34. 42—38 12—18 35. 29—23 18X29 36. 34X23 19X28 37. 33X22 8—12 38. 4742 2—7 39. 39—34 13—19 40. 38—33 9—13 41. 33—28 24—29 42. 34X23 16—21 43. 27X16 25—30 44. 35X24 20X47 Ook zonder de slagzetten dus in beide par- tyen positioneel overwegend spel voor zwart. De winterwedstryd van het vorige jaar is gesloten; de eerste prqs is gewonnen door Dr. H. Bruch, de tweede door den heer G. A. den Decker. De wedstrijd van den komenden winter is aangevangen met 11 spelers. Wy hopen af en toe een partij uit den wed- strgd te geven, aangezien de party het be- 1 angrykste is, en niet de spelers, volstaan wij gewooniyk met de vermelding, wanneer de party gespeeld is. Hier volgt een party. Pruisische Partij. Gespeeld in den Winterwedstrijd te Ter Neuzen, op 18 Oct. 1932. 1. e2e4 e7—e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Rflc4 Pg8—f6 Wordt door velen beschouwd als sterker dan de Italjaansche partij (3. Rc5). 4. Pf3g5 „Dit is een echte stumperachtige zet", zegt Dr. Tarrasch. Dr. Tartakower heeft daarop geantwoord met de meening: „Wel een stumperachtige zet, maar een zeer goede". 4. d7d5 5. e4Xd5 Pf 6Xd5 Aangezien Wit hierdoor een aanval krygt, die bij de beste voortzetting van de zijlde van Zwart tot een iets beter spel van Wit leidt, is deze zet fout. Er is hier maar e6n goede voortzetting: het gamtoiet door Pa5. Daarop kan volgen: A5Pa5! 6. Rb5t, c6.7. dc6: bc6: 8. Re2, h6. 9. Pf3, e4. 10. Pe5, Rd6. 11. d4, Dc7. 12. Rd2, Re5: 13. de5: De5: 14. Rc3, Dg5. 15. Ra5: Da5:f. 16. Dd2 en Wit heeft een iets betere pionnenstelling. B5—Pad! 6. d3, h6. 7. Pf3, e4. 8. De2 (dreigt de4:), Pc4: 9. dc4: Re7. 10. Ffd2 (of Pd4, c6! en wint den pion terug met geiyk spel), Rg4. 11. De3! Met voorzichtig spel kan Wit den pion misschien houden; als hy hem terugver- liest, krygt hy vermoedeiyk een gering posi- tiavoordeel (pionnenmeerderheid op den damevleugel). Natuuriyk kan (door Wit zoowel als door Zwart) anders gespeeld worden; wy geven hier slechts de hoofdvarianten. Na Pd5: kan Wit met d4 voortzetten; voor het practiche spel is het volgende paardoffer het kansrijkst. 6. Pg5Xf7 Ke8Xf7 7. Ddlf3f Dd8f6 tfiermee schikt Zwart zich in het verlies van een pion. Beter ware, van den nood een deugd te maken en Ke6 te spelen. De beste voortzetting is dan: 7. Df3t, Ke6. 8. Pc3. Pce7. 9. d4, c6. 10. Rg5, h6. 11. Re7: Re7: 12. 0—0—0, Tf8. 13. De4, Dd6! met moeiiyk spel. Wit kan waar- schyniyik op d5 of e5 een pion winnen, en heeft dan twee pionnen voor zijn paard met een aanval, die nog wel een pion waard is. 8. Rc4Xd5t Rc8e6 Nu ware het beste 9. Rc6: bc6: 10. Df6: gf6: en Zwart is een pion achter met slechte pionnenstelling. 10. Dc6: Rd6 kan ook wel, maar dan heeft Zwart een zeer mooi ontwik- keld spel, dat hem tegenkansen geeft. Wit ontdekt nu een manier om op andere wyze een tweeden pion te winnen; ook zoo komt Zwart echter tot betere ontwikkellng. 9. Rd5Xe6t Kf7Xe6 10. Df3—b3t Ke6d7 11. Db3X*>7 Rf8c5 Zwart krijgt nu een sterken aanval. Wit hoopt te rechter tyd met Db5e2 voldoende verdediging te brengen. 12. 00 Th8f8 13. Pblc3 Df6—h4 Veel sterker was Rf2f. 14. Khl, Dh4, waar- na Rg3 met torenwinst dreigt. Wit kan zich dan met 15. Db5, Rg3. 16. h3, Tb8. 17. Dc4 dreigend Tf7j- voorloopig voldoende ver- dedigen. Wit rekent pion f2 voor verloren en hoopt den aanval af te slaan met voordeel van 44n pion. 14. g2—g3 Rc5Xf2f! Indien nu Tf2:, dan Dd4. 16. Pdl, Tf2: 17. Pf2: Tf8 en wint. 15. Kglg2 Dh4d4 16. Db7to5 Tegenaanval met Pb5 mislukt door: 16. Pb5, De4f. 17. Kh3, Tac8! en de dreigingen Tf6h6t of Tf5h5t worden noodlottig. 16. Rf2Xg3? Er dreigde De2 en de raadsheer is gevan- gen. Elchter Db6 was een goede verdediging. 17. h2Xg3 Tf8—f6 18. TflXf6 g7Xf6 19. Db5Xd5t Dameruil: vaak een probaat middel om een aanval te vemietigen. 19. Dd4Xd5 20. Pc3Xd5 f6f5 21. d2d3 De zeer ouderwetsche opening heeft een zeer modem slot: op den twintigsten zet wordt de tweede centrumpion opgespeeld. 21. Ta8g8 Beter was Kd6. 22. Pe3, f4. 24. gf3: ef3: 25. Pf5f, Ke5. 26. Ph4, Tg8f. 27. Kf3, Tg3f. 28. Kf2, maar ook dan loopt de zwarte aan val dood. 22. Pd5f6f. Zwart geeft op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3