BUITENLAND LAN DBOUWBERICHTEN. GEMENQDE BERICHTEN, TER NEUZEN, 21 OCTOBER 1932. LIJMBANDEN OM VRUCHTBOOMEN. SLUIS. RECHTSZAKEN. •Opgemerkt wordt, dat wederom salariskor- iingen voor rijkspersoneel zijn voorgesteld, tenwijl by de gemeenten veelal geen neiging bestaat om den weg naar een algemeen lager uitgaven-niveau in te slaan. Hooge gemeente- ]ij.ke bezoidigingen acbt adr. nadeelig voor industrieele bedrijven. Met groote ongerustheid volgt adr. bet financieel beleid van onze groote gemeenten; hii kan den indruk niet van zich afzetten, dat zij de baar by grondwet en wet toegekende autonomic op schromelijke wijze hebben mis- bruikt. Ten aanzien van een voorgestelde heffing van dertig opcenten op de gem-eentefondsbe- lasting en de vermogensbelasting wordt opge merkt, dat in dezen tijd een belasting van ben, wier draagkracbt niet belangrijk verminderd zou zijn, alleszins gerechtvaardigd ware; van de voorgesteide heffing kan zulks allerminst worden gezegd. Ook zij, wier inkomen reeds zeer belangrijk daalde, worden aan deze voor jgrootere inkomens inderdaad rigoureuze opoentenbeffing onderworpen. Naar adressants meening wordt aan de consequenties, die opnieuw door het heffen van dertig opcenten op de vermogensbelasting worden verscherpt, te weinig aandacbt ge- scbonken en bet is uit dien hoofde, dat de Kamer in overweging wordt gegeven met een dergelijke wijze van belastingheffing niet alleen niet verder voort te gaan, maar er ook principieel mode te breken. Het voorstel tot verhooging van den bier- accijns in het bierbrouwersbedrijf en de daar- mede verwante bedrijven, zal tot vermindering van werkgelegenheid leiden. De roekelooze pobtiek der laatste jaren, aldus besluit adr., stelt ons onafwijsbaar voor de noodzaak om op korten termijn het tekort van circa 150 millioen gulden op de begrooting te dekken. Mits de regeering zoowel in eigen huishou- ding als in die der grootste gemeenten naar een doeltreffende, waarlijk verlichting bren- gende versobering en bezuiniging streeft, zal adr. tegen tijdelijke verzwaring van lasten geen bezwaar maken. DE ZIEKTE VAN WEIJL. De strijd tegen de ratten het beste voorbehoedsmiddel. Maandagavond kwam de Gezondheidscom- snissie van Amsterdam in openbare vergade- ring bijeen in bet American Hotel. De directeur van den Gem. Geneesk. en Ge- zondbeidsdienst, dr. Heyermans, deed bierop eenige mededeelingen omtrent bet hygienisch •toezicht op de zwembaden. Spreker begon met het een en ander mede te deelen over de ziekte van Weyb die in den afgeloopen zomer eenige malen is voorgekomen. Reeds in 1745 kwamen epidemien voor van koorts en geelzucbt en in vele oorlogen, o.a. in den laatsten wereld- oorlog treffen we ze aan. In 1886 beschreef Weijl bet ziektebeeld zooals wij dat kennen. De verspreider van de ziektekiemen is de wilde rat, een groot deel der volwassen rat ten is besmet. Via den huid komen de ziekte- srerwekkers in ons lichaam, een bron van in- fectie is het aanbouden van bet natte zwem- pak en bet daama in den zon gaan liggen. In waterrijke gebieden kan de ziekte lang blij- ven hangen. De strijd tegen de ratten is het beste voorbehoedsmiddel tegen de ziekte; bij bet zwemmen dient men er zich voor te hoe- den water in den mond te krygen. Van 3 Jan. tot 8 Oct. kwamen 185 gevallen van Weijlsche ziekte voor, waarvan 63 in Rotterdam, 39 in Dordrecht, 12 in Amsterdam en 5 in Utrecht. In Amsterdam is het cijfer zeer laag om- dat bet water hier brak is. Ook levert niet stHataand water murder"•'WKuv, Qvan zwem- meiT in de grachten. Menscben die de ziekte van Weyl hebben gehad, leveren voor besmet- ting in de zweminrichting geen gevaar op. INSCHRIJVING VAN VREEMDELINGEN De minister van Staat, minister van Bin- nenlandsche Zaken beeft aan de gemeente- besturen een oiroulaire gezonden betreffende inschrijving van vreemdelingen in bet bevol- kingsregister, waaraan wij bet volgende ont- leenen In sommige gemeenten gaat aan de in schrijving van vreemdelingen, komende uit het buitenland een uitgebreid onderzoek voor- af. Na ontvangst van de verklaring van den ambtenaar, belast met de uitvoering van de vreemdeiingenwet, dat hun toelating geen be zwaar ontmoet, wordt soms nog eerst over- gegaan tot inschrijving in het verblijfregister. In andere gemeenten daarentegen worden vreemdelingen, die uit het buitenland komen op eerste aanmelding ingeschreven in het be- volkingsregister. Een overhaaste inschrijving in het bevol- kingsregister lijkt den minister behalve uit een oogpunt van wering of uitleiding ook uit administratieve overwegingen af te keuren. ■De minister is van meening, dat 't bijzon- derlijk in deze abnormale tyden noodig is bij de inschrijving van vreemdelingen, die hun laatste woonplaats "buiten Nederland hadden, in het bevolkingsregister, de noodige omzich- tigheid te betracbten. Teneinde zooveel mogelijk eenheid te ver- krrjgen in de wijze van handelen noodigt de minister de gemeentebesturen uit de uit het buitenland komende vreemdelingen niet on- middellijk in te schrijven in het bevolkings register, docb hen eerst eenigen tijd op te nemen in het verblyfsregister. GECOMPLICEERDE CRISIS IN BELGIe. In Belgie hebben, scbrijft de N. R. Crt., de liberale ministers besloten uit de regeering te treden; daardoor werd het aftreden van het kabinet onvermijldelijk. Renkin beeft den Honing bet ontslag van bet ministerie mede- gedeeld, en zich niet bereid verklaard de zaken verder te blijven waamemen. De kloof tusscben de beide groepen, die totnogtoe de regeering vormden, is zoo breed geworden dat een samengaan niet meer mogelijk is. Katho- lieken en liberalen die zoolang bondgenooten zijn geweest, staan reeds duidelyk als vyan- den tegenover elkaar. Het is merkbaar dat voor het oogenblik geen greintje van bet oude besef van belangengemeenschap meer voor- radig is. De liberalen zeggen in opstand te zijn ge- komen tegen de handelspolitiek der regeering, waaraan zij totnogtoe zonder merkbare ge- wetensbezwaren hadden meegewerkt. Zij wil- len niet langer nog deelnemen aan een be leid van eontingenteering en tariefverhooging, waarvan de katholieke ministers voorstanders zijn. In werkelijkheid echter gaan de ver- schillen heel veel dieper. Een hoofdbestanddeel in bet conflict vormt bet bekende verscbijnsel, dat met bet binnen- treden van de armoede de liefde door bet ven- ster verdwijnt. Belgie verkeert in moeilijke financieele omstandigheden, waarvoor niemand gaame verantwoordelijk wil worden gesteld. Het is niet lastig verwijten te vinden tegen de regeering. Wij willen slechts wijzen op haar duur militair beleid, dat nog veel noodlottiger voor de schatkist zou zijn geworden als niet sterk verzet in den lande tot inperking op dit gebied had genoopt; tot een inperking waar van de noodzakelijkheid nu eerst ten voile in het licht is getreden. Wie de grootste verant- woordelijkheid kan toegekend worden voor den nood der schatkist zal het bij de komende ver- kiezingen het hardst te verantwoorden heb ben. Het schijnt reeds duidelijk wie dat zijn zal: bij1 de gemeenteraadsverkiezingen van eenige weken geleden is de katholieke regee- ringspartij er het slecbtst afgekomen. Intusschen zijn er nog andere overwegingen die de liberalen hebben genoopt het zinkende scbip van bet coalitiekabinet te verlaten. Er is een sterke beweging naar links in bet Bel- gische liberalisme aan bet werk. Een opmer- kelijke uiting daarvan was reeds bet aanbod van de socialisten te Antwerpen om een linksch liberaal-socialistisch gemeentebestuur te vormen. Daarover zijn onderhandelingen gaande, waarby de socialisten echter nog wei nig baast toonen. Duidelijk is hun neiging om eerst bet springen van den lintwurm eens af te wachten. De katholieke pers is reeds voor de offi- cieele schelding begonnen anticlericale bedoe- lingen van de liberalen te signaleeren. Onge- twijfeld toonen zekere liberale kringen groote lust om met behulp van de socialisten weer eens den strijd tegen bevoordeeling van het bijzonder onderwijs te hervatten. En natuur- lyk boort men in deze dagen door vriend en vijand van de mogelijkbeid spreken van een kartel van links, dat dan uit liberalen en so cialisten zou bestaan. De toestand lijkt daarvoor echter voorals- nog niet bijster gunstig. In het liberale kamp heerscht onzekerbeid, om niet te zeggen on- eenigheid. De Vlaamscbe liberalen voelen zich niets op hun gemak, omdat°de wrevel in de partij tegen de coalitiepolitiek stellig ten deele berust op ergernis van de sterke anti- Vlaamscbe elementen over de concessies aan. de Vlaamscbe beweging, die de liberalen, in de regeering behben moeten doen. Vlaamsche liberalen zullen met reden vreezen, dat de liberale partij zich veel anti-Vlaamscher zal toonen als zij niet meer rekening beeft te bouden met de strooming in de Katholieke partij, waaraan de Vlaamsche zaak zooveel te danken beeft. Het bondgenootschap met de Katholieken dwong de liberale ministers tot concessies die de Katholieken noodig bad- den om niet al te veel terrein aan de Vlaam scbe nationalisten te verliezen. De Vlaam scbe liberalen zien de scheiding, die thans plaats vindt, dus niet met een gerust hart baar beslag krijgen. Een bondgenootschap met de socialisten zou de anti-Vlaamsche elementen in hun partij veel meer vrij spel laten. De socialisten van him kant toonen zich nog niet zeer bappig op samenwerking met de liberalen. Zij zullen de kansen gunstig achten om in bezit van Kamenzetels niet onbelangrijk boven de Katholieken uit te komen bij de aanstaande verkiezingen. Zij moeten als bun doel de verovering van een eigen meerderheid verkondigen; wellicht heb ben zjj zelfs een zwakke hoop die te bereiken. Een bondgenootschap met de liberalen, te vroeg afgekondigd, kan echter bun kansen slechts sehaden. Menige ontevredene, die nu erover denkt socialistisch te stemmen, zal daarvoor niet te vinden zijn als, met de libe ralen verbonden, de socialisten anti-clericale bedoelingen kunnen worden aangewreven. De socialisten passen blijkbaar reeds op om het viscbwater niet te bederven in bet gebied dat hen scheidt van de democratische katholie ken. Daarom zijn zij alvast begonnen te ver- nocb met liberal en,"lioclfi0fi'i el JtaVfioliefiem0 En niet gemakkeiijk zal men er in slagen bun een verklaring te ontlokken die ingaat tegen de belangen van het bijzonder onderwijs. Hoe de toekomstige regeeringscoalitie in Belgie er zal uit zien kan men op bet oogen blik dus onmogelijk zeggen. Eerst na de verkiezingen zal men daamaar kunnen gaan gissen. De politieke positie in Belgie is zonderling gecompliceerd. De regeering wijkt en tegelijk wordt een ontbinding van de Kamer aange- kondigd. Er is geen kabinet dat een beroep doet op de kiezers. Men zal gedwongen zijn een nood-kabinet ineen te timmeren, waar- schijnlijk geheel uit katholieken bestaande, dat de verkiezingen moet administreeren. Meer kan men er niet van verlangen. In dezen tijd, die groote beslissingen vraagt, kan bet volk ook geen program worden voor- gelegd, dat het latere regeeringsbeleid zal aangeven. Drie of vier partij en zullen met een program voor de kiezers verschjjnen, maar de kiezers die er bun stem aan geven, zullen er geen peil op kunnen trekken, hoe bet zal worden ten uitvoer gelegd. Dat is overai zoo waar geen enkele party kans beeft op een zelfstandige meerderheid; maar in Belgie is bet geval door het oneindige der mogelijk- heden van coalities, tocb heel byzonder. Het is voor den kiezer volstrekt onmogelijk te weten, welk coalitiewater in zijn partijwijn gegoten zal moeten worden. De liberale kiezer moet beseffen, dat er evenveel kans is op een samengaan van zijn partij met de katholieken als met de socialisten. Dit scheelt echter 180 graden in de orienteering. Niet anders staat het met de socialisten: Of zij met liberalen dan wel met katholieken zouden regeeren en beide mogelijikheden zyn ge- lijkelijk denkbaar maakt voor hen twee politieke hemelstreken verschil. De katho lieken, die niet weten of in 1933 zullen be- ginnen als bondgenooten van de socialisten, zooals totnogtoe in bet Antwerpsche ge meentebestuur, dan wel als bondgenooten van de liberalen zooals in bet nu aftredende kabi net, verkeeren in dezelfde onzekerbeid. Een zoo volmaakt openstaan van alle mogelijkheden is slechts in zeldzame gevallen aan te wijzen. Wij hebben hierbij de waarschynlijkste ge vallen in beschouwing genomen. Maar wij mogen de Vlaamsche nationalisten niet over bet boofd zien. Het is zeer wel mogelijk, dat zij samen met katholieken of met socialisten na de verkiezingen een meerderheid zouden kunnen vormen; daarvoor zgn slechts ver- scbuivingen van weinig zetels noodig. Dat echter zou slechts een oppositioneele meerder heid kunnen zyn. Het zou b.v. heel goed kunnen gebeuren, dat de liberalen gedwongen waren een coalitie aan te gaan of met socia listen 6f met katholieken om de overweging dat anders die vermade, sterkste groep van de twee, met de nationalisten en wellicht een of twee commjlmisten samen, het regeeren onmogelijk kon maken. INKOMSTENBELASTING-AANSLAGEN. Belanghebbenden worden er ter voorkoming van vervolgingskosten aan herinnerd, dat de verscbuldigde termijnen op de aanslagbiljetten der Inkomstenbelasting 1932/1933, gedateerd in Juli 1932 v6<5r 1 November a.s. voldaan moeten worden. i PROPAGANDA-VERGADERINGEN VOOR I DE CHR. VAJvBEWEGING. In de maand November zullen over het i geheele land, overai waar een Ghr. Besturen- bond bestaat, propaganda-vergaderingen voor de Cbr. vaktoeweging worden gevoerd. In al deze vergaderingen zal door twee sprekers bet woord worden gevoerd en wel over deze j onderwerpen: ,,In den storm" en Arbeid, die wacbt". Wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, zullen s vergaderingen worden gebouden te Ter Neuzen en Zaamslag. Te Ter Neuzen zullen spreken de heeren J. Augustijn en J. Veldwijk en te Zaamslag K. de Boer en A. Vingerling. 70 JAAR EN INVALIDE DOOR RHEUMATIEK. Nu werkt hij 12 uur per dag. De menscben beweerden, dat hij nooit meer zou kunnen werken. Het is wel waar, 70 jaar is oud, maar al gauw toonde hij dat de voor- spellingen niet uitkwamen. Nu werkt hij soms 12 uur per dag. Maar laat 't hem zelf ver- tellen ,,Ik ben 70 jaar en bet is aan Kruschen Salts te danken dat ik er nog ben. Vorig jaar Kerst- mis was ik door rheumatiek letterlijk dubbel gevouwen. Ik kon mijn haar niet borstelen, me niet wasschen en zelfs geen theelepeltje optil- len. De menscben voorspelden my, dat ik nooit meer zou kunnen werken. Tegenwoordig werk ik harder dan menig jonge man. Ik kan onge- veer 100 Kilo tillen. De menschen zeggen nu dat het een mirakel is. Duizendmaal dank aan Uw Kruschen Salts. Niets anders kan mij zoo goed gezond houden. Ik neem het in my'n thee en heb velen al aangeraden betzelfde te doen. Ik kon zelf niet in- of uit bed komen, evenmin recht op zitten. Myn vrouw moest steeds een banddoek om mijn nek doen om me te helpen. Ik gaf dus heel wat last, maar rnu maak ik soms werkdagen van 12 uur. Dit heeft Uw Kruschen Salts gedaan." G. J. U moet de rheumatiek overmeesteren, voor zij U overmeesitert. Wacht niet eerst tot de rheumatiek haar mes dieper en dieper in U beeft gezet, en tenslotte de gemartelde ge- wricbten U plat temeer doen liggen. Neen, zoek direct naar de hoofdoorzaak van Uw rheumatiek en neem afdoende maatregelen. Rbeumatiscbe toestanden zijn bet gevolg van een teveel aan urinezuur in 't lichaam. Twee van de ingredienten van Kruschen Salts hebben het vermogen urinezuur-kristal- len op te lossen. Weer andere dezer zouten sporen de organen aan om deze opgeloste kristallen langs den natuuriyken weg te ver- wijderen. Behalve deze zyn er nog andere zou ten in Kruschen, welke voorkomen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en tevens zorgen dat urinezuur en andere lichaamsgiften, welke de gezondheid zouden ondermijnen, zich niet weer kunnen ophoopen. Bedenk dus wel, dat het de „kleine dagelijk- sche dosis" Kruschen is, die Uw lichaam zui- vert van urinezuur en U uit de klauwen van de rheumatiek boudt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0,90 en 1,60 per flacon. Nu is bet de meest geschikte tyd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proef- W - m- - vJM Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den winke- lier waar U hem kocht en bij zal U uw f 1,60 (uw geheele uitgave) zander omwegen terug- betalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van f 1,60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat bij deze groote proefpakken uibver- kocht heeft. Adv. LUXOR THEATER. „Ein walzer aus wien". Al was bet alleen door de zoetvloeiende Weenerwalsen, die in deze film door de uit- muntende geluidsoverbrenging zoo goed tot bun recbt komen, dan zou deze romantiscbe geschiedenis, waarin Johann Strauss, vader en zoon, als hoofdfiguren optreden, vertolkt door Hans Junkermann en Gustav Frbblicb, een succes genoemd kunnen worden. Het spel der hoofdfiguren, waarby Maria Paudler als Liesel genoemd dient te worden, is even- eens zoodanig dat een uitstekend geheel ver- kregen is. De film geeft bet leven weer van de familie Strauss, waarbij men kennis maakt met bet leven van den vader, die ten slotte zijn familie den rug toekeert als Weensche schoonen hem bet boofd op bol brengen. De jonge Strauss, die eerst van zijn vader geen musicus mag worden, volgt tocb later zyn roeping en het eerste concert dat bij geeft wordt door heel Weenen bijgewoond. De stemming is echter tegen den zoon van den zoo populairen Strauss, die alles beeft gedaan om het optreden van zijn zoon te verhinderen, deels uit angst voor zyn eigen naam, deels uit jalouzie. Tegen de verwachting in wordt het eerste concert van den jongen Strauss het hoogtepunt van het seizoen en zijn carridre is gemaakt. Van alle kanten krygt by aan- biedingen en bij vertrekt naar Rusland, waar de dochter van den grootvorst tracbt hem in haar netten te vangen. Als bij echter terug- keert naar Weenen om zijn oude liefde, zijn buurmeisje Liesel, op te zoeken, vindt hij baar op het punt, met een ander te trouwen, en zijn eenzaam levenden vader stervend. Men meene echter niet, daarom met een treurige film te maken te hebben. Liesel verklaart hem, dat bet beter voor hem is, terwille van zqn kunstenaarschap vrij te blijven; en met zgn vader kan hij zich nog verzoenen en hem op den valreep zyn nieuwe „Donauwalzer" voorspelen. Overigens lost ook elke andere situatie in deze film, die van muziek aan elkaar hangt, zich in een. wals op. Alle beroemde walsen van Strauss komen er vrywel in voor, en bet oude, charmante Weenen uit die dagefi vormt den achtergrond. Wie zou dan daarbij tegen een flinke dosis goed- en zoet Weensche sen- timentaliteit opzien? Kozaitkenliefde. Wanneer gij den beroemden zanger Law rence Tihbitt in kozakkenuniform ziet, dan weet giji waar de klepel hangt in dit klokken- spel van Russiscbe wijzen en zeden. Want dan doemen Russiscbe zeeen en landschappen voor uw oogen op bonte groepen soldaten en zigeuners bewegen zich en in het midden van hen zingt Tihbitt, die in dit geval luite- nant is, liederen, die zelfs ons Westersche hart sneller doen kloppen. Ook dat van de prinses. Er is een prinses en zij werpt de oogen op den luitenant, die de eigen oogen terugwerpt, wat niemand hem kwalijk zal nemen. Edoch, zelfs een prinses kan maar met e6n mensch tegelijk verloofd zijn en Boris Brusiloff, de gouvemeur, heeft de oudste papieren en de macht. Het is bovendien Adolphe Menjou en de strakke valschheid van zijn gelaat geven generaties nihilisten gelijk. De gouvemeur heeft het dubbele ge-verloof spoedig door en zendt zijn whispering rival naar een afge- legen fort aan de grenzen, zijnde dit een klassieke methode. Doch op de een of andere wijze komt ook de prinses in het fort, dat spoedig daarop aangevallen wordt door op- roerige bergstammen de luitenant trouwt in het geheim de prinses en gedraagt zich vervolgens met ware doodsveracbting tegen over de bergstammen, zoodat hy, alhoewel eerst dood gewaand ten slotte tocb een levende held blykt te zyn, bevorderd wordt en medailles ontvangt betwelk een gepast en romantisch einde is voor een film, waarin men behalve Menjou ook nog den zeer geestigen Roland Young aantreft. WATERSTAATSWERK. Vanwege den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen meldt men: Tegen het eind van October of in bet begin van November, als het eens flink koud is ge weest, komen de wintervlinders uit den grond te voorschijn. De vrouweiyke vlinders van deze soortzyn ongevleugeld en kunnen dus niet vliegen; om in de kronen van fruitboomen bij de knoppen te komen om daar eitjes te leggen, waaruit. in het voorjaar de rupsen (bekend als trek- maden) zullen komen, moeten zy tegen de stammen opkruipen. Daar de trekmaden zeer ernstige schade kunnen veroorzaken door vreterij aan knop pen, bladeren, bloemen en jonge vruchten. moet de wintervlinder, waar hij voorkomt, be- streden worden en in verband met zijn levens- wijze kan dit gemakkeiijk door om de stam men der vruchtboomen ly'mbanden te bevesti- gen. Op een vlak gedeelte van den stam pirn. 1 M. boven den grond, wordt een strook perka- ment papier of geolied papier ter breedte van pirn. 15 c.M. met twee touwtjes stevig vast- gebonden. Op deze strook wordt z.g. rupsen- lijm, d.i. een speciaal voor dit doel vervaar- digde maanden lang klevend blijvende lijm, uitgesmeerd. Lijmbanden dienen alleen om wintervlin ders te vangen en daardoor beschadiging door trekmaden in het voorjaar te voorkomen, wormstekigheid der vruchten wordt door het aanleggen van iijmbanden niet verminderd. Tegen wormstekigheid moet men op andere tijdstippen andere bestrijdingsmaatregeten nemen (men raadplege daarvoor Mededeeling no. 20 van den Plantenziektenkundigen Dienst). Zoowel de levenswijze van den wintervlin der en de trekmade en de door laatstgenoem- de veroorzaakte beschadiging als de te nemen bestrijdingsmaatregelen zijn uitvoerig be- schreven in Mededeeling no. 3 van dien Dienst. Voor de bestriding van enkele andere vaak op fruitboomen voor komende, rupsen, raad plege men Mededeeling no. 59. Nadere inlichttngen over deze schadelijke insecten en over plantenziekten worden koste- loos verstrekt door den Plantenziektenkundi gen Dienst te Wageningen en door de op ver- schillende plaatsen werkzame ambtenaren van den Dienst, zoomede door de heeren Rijks- tuinbouwconsulenten. TE DIOHT BIJ DE GLOEIENDE KAOHEL. Te Spaamwoude geraakten tengevolge van het in aanraking komen met een gloeiende kacbel de kleeren van de 7-jarlge Johanna B. in brand. Onmiddellijk scboten huisgenooten toe en wisten het kind de brandende kleeren van het lichaam te rukken. De arme kleine bad echter reeds emstige brandwonden be- komen, zoodat voor haar leven wordt ge- vreesd. OLEUF IN DEN DIJK GEGRAVEN. De bewoners van den 5000 H.A. grooten polder bet Geestmer-Ambacht zyn aan een groot gevaar ontsnapt. Twee jongens van 8 en 11 jaar, uit Noord Scharwoude, hadden, naar de „Msb." meldt, by den hoogen water- stand in de ringvaart een gleuf gegraven van 80 c.M. diepte, over de kruin van den Ooster- dqk, die de ringvaart van den polder scheidt. Toen het werk tot op ruim een meter na vol- tooid was, werd 't opgemerkt door den sluis- wachter Barten, die met behulp van enkele anderen de gleuf met aarde heeft gedicht waardoor overstrooming voorkomen werd. OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag is op den onbewaakten overweg aan den Zwarteweg by Gouda op de lyn GoudaUtrecht de 31-jarige mej. Van Op Woensdag 23 Nov. a.s. zal aan het gebouw van het Provinciale bestuur te Mid- delburg worden aanibesteed: het onderboud van bet havenkanaal van Philippine met bij- beboorende werken, gedurende de jaren 1933, 1934 en 1935 (raming 6500 per jaar). BURGEMEESTER VAN RETRANCHEMENT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot burgemeester van Retran- cbement A. I. Leenhouts. De heer Leenbouts is te Zuidzande geboren op 7 Juli 1877. Hy is landbouwer en sedert 9 jaren wethouder van eerstgenoemde gemeente. Voorts is by gezworene van het waterschap Cadzand. R. K. RIJKSKIES^RING ORGANISATIE „MIDDELBURG" TE GOES. Zondagmiddag vergaderde de R. K. Rijks- kieskring organisatie „Middelburg" te Goes, onder voorizitterschap van den heer B. Truf- fino, meldt de „Maasbode". Het jaarverslag van den secretaris Mr. Dr. Mes, maakte o.a. melding van een styging van het ledental van 8247 tot 8283. Naar aanleiding van bet concept-program van de R. K. Staatspartij, zal o.a. de volgende aanvulling worden voorgesteld: ,,Indien tot beboud van 't financieel evenwicbt offers ge- bracht moeten worden, behoort daarvan nie mand te worden uitgezonderd". Op initiatief van het departement Sluis Aardenburg Mij. Tot nut van het Algemeen is te Sluis 'n Fransche cursus opgericht voor gehuwde neringdoenden en ambtenaren. Een 25-tal deelnemers gaven zich reeds voor dezen cursus op. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 11 October 1932. Veroordeeld wegens overtreding: Art. 424 W. v. S. J. d. K., M. d. V., J. P. d. S., H. M„ A. d. R. en P H., alien Zaamslag, deder een maand tucbtschool, voorw. met proeftyd van 1 jaar. Art. 54 Drank wet. H. C. M. Ter Neuzen, herbergier, als ver- vanger van den als verkooper van zwaik alco- bolischen drank in de uitoefening van zijn beroeD nan een oersoon beneden 16 jaar drank verstrekken, TlO of 5 d. h. A. J. d. J. en P. v. D., Ter Neuzen, herber- giers, in eene voor het publiek toegankelijke lokaliteit, waarvoor burgemeester en wethou- ders eene vergunning hebben verleend, een persoon beneden 16 jaar, anders dan in gezel- schap van een meerderjarige toelaten, ieder 10 of 5 d. b. Art. 481 W. v. S. E. B., Sas van Gent, 1 of 1 d. h. Motor- en Rywiel Regl. A. J. d. J., Ter Neuzen, 10 of 5 d. h, en civiele vordering ombevoegd; O. d. V., Wachte- beke, 3,50 of 3 d. h.; J. P. v. A., Westdorpe, f 0,50 of 1 d. h.H. V., Ter Neuzen, 2 of 1 d. h.; K. P., Sinaij, 5 of 3 d. h.J. A. v. G., Graauw en Langendam, 3,50 of 3 d. b.; L. J. P., Contich, 5 of 3 d. h.H. H., Boom, /5 of 3 d. h. Arbeldswet. P. v. S., Ter Neuzen, 1 of 1 d. b. Art. 37 Vogelwet. Oh. L. H., Selizaete, 1 of 1 d. h. Art. 17 Visschervjwet. A. D. en R. B., Selzaete, ieder 1 of 1 d. b. Art. 86a Reglement op de Wegen. M. B., Philippine, 3 of 1 d. b.P. v. H., Hoek, /2 of 1 d. h. Art. 17 Binnenaanvaringsreglement. A. S., Sas van Gent, 3 of 1 d. h. DE RELLETJES TE 's GRAVENHAGE OP 20 SEPTEMBER J.L. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft Woensdag afwyzend bescbikt op bet beroep, ingesteld door Mr. J. F. B. Rutgers, namens den gearresteerden J. van B., tegen de be- scbikking van de rechtbank van 4 October ji., waarby de gevangenhouding van Van B. was bevolen terzake van den gepleegden. moord- aansdag op den agent Baas op 20 September 1.1. op de Heerengracht te 's Gravenhage. DE IEPENZIEKTE. Het Iepenziekte-comite en zijn werk. Ten einde de voortzetting en uitbreiding van het onderzoek inzake de iepenziekte mogelijk te maken, werd in 1930 op initiatief van de Ver- eeniging van deskundige hoofden van Gemeente- beplantingen in Nederland het ,,Oomit4 tot be- studeertng en bestryding van de Iepenziekte" op gericht. Daarin namen zitting de hoofden van instellingen, die deel zouden nemen aan bet on derzoek, of die bij hun practisch werk bij de op- lossing van het vraagstuk byzonder belang bad- den. Op verschillende wijzen beeft bet Comite een groote bedryvigheid ontwikkeld. Het wist provincies, gemeenten, waterscbappen enz. en ook particulieren te bewegen tot geldelyken steun, want allereerst was geld noodig voor bet onderzoek. Zooals uit de vorige artikelen is gebleken, zijn reeds belangrijke uitkomsten verkregen. Het is echter in verband met bet groote belang, waar- om het hier gaat, n.l. bet beboud van de voor ons land feitelijk onmisbare iepen, noodzakelijk het onderzoek voort te zetten. Onder leiding van Prof. Dr. Joha. Westerdyk wordt in het laboratorium Willie Commelin Scholten te Baam getracht, nog meer te weten te komen omtrent de levensverschynselen van de ziekteverwekkende zwam (Grapbium Ulmi). Zeer belangryk voor de practijk is voorts, dat bet onderzoek naar iepen, die een groote mate van onvatbaarheid voor de gevreesde ziekte be- zitten, zoo krachtig mogelyk wordt voortgezet. Men heeft gegronde hoop, er in te zullen slagen, voor de ziekte onvatbare iepen te vinden, die ook voor wegbeplanting geschikt zyn. Het onderzoek omtrent de meest doeltreffende wijze van bestrijding der iepenspintkevers de overbrengers der ziekte wordt te Wageningen onder leiding van Prof. Dr. W. Roepke voort gezet. Van alle kanten werden middelen, waar van de samenstelling meestal geheim was, ter geneezing van aangetaste iepen aanbevolen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen on- derzocht deze op hun bruikbaarheid, docb tot nu toe bleek geen enkel middel deugdelyk te zyn. Behalve door het geven van veel steun aan bet eigenlijk onderzoekingswerk, beeft bet Comit6 zich ook beijverd, in breeden kring belangstelling te wekken voor de iepenziekte en baar bestry ding. Zoo werd bet vorig jaar te Utrecht een tentoonstelling georganiseerd en dit jaar zyn er een drietal gebouden. Door middel van vlug- schriften en persberiohten tracht het Comity zooveel mogelijk kennis te verspreiden en op te wekken tot medewerking, ook van particuiiere zyde. Een zoo algemeen mogelijke medewerking van belanghebbenden is noodzakelyk om de ziek- te tot staan fcc brengpen. De taak van bet Comit6 is nog geenszins ge- eindigd. Integendeel, de loopende onderzoekingen in samenwerking met de practyk opgezet, moe ten worden voortgezet; de voorlichting mag niet worden gestaakt! Dit kan slechts geschieden, indien alien, die zich tot dusverre afzijdig hielden, in de verkregen uitkomsten een aansporing zien om het Comi6 zooveel mogelijk te steunen. Voliedigheidsbalve wordt bierbij medegedeeld, dat het Com it 6 als volgt is samengesteldE. D. van Dissel, Dir. van het Staatsboscbbebeer, Utrecht, voorzitter; J. L. Bouwer, voorz. v. d. Ver. van deskundige hoofden van gemeentebepl., Haarlem, vice-voorz.Ir. N. van Poeteren, Insp. Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, Wageningen, secretaris; Ir. J. P. van Lonkhuy- zen, Dir. van de Nederl. Heidemij., Amhem, pen- ningmeester; S. G. A. Doorenbos, Dir. der Ge- meente-Plantsoenen, Den Haag; Ir. L. C. Geer- ling, waam. Dir. van bet Ryksboschibouwproef- station, Wageningen; Prof. Dr. H. M. Quanjer, beheerder van bet Lab. voor Mycologie, idem; Prof. Dr. W. Roepke, beheerder van bet Lab. voor Entomologie, idem; Prof, Dr. Joha. Wester dyk, Dir. van het Phytopathologisch Dab. Willie Oommedin Scholten, Baam. DE JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. Het motorscbip Joban van Oldenbamevelt, van de Maatschappy Nederland, van Batavia gekomen, dat Dinsdag wegens den storm de baven van IJmuiden niet kon binnenloopen, is daar des nacbts 2 uur 25 minuten aange- komen en opgevaren naar Amsterdam. DIEFSTAL. Toen Dinsdagavond bet duettistenpaar Koos Speenhof Jr. en echtgenoote thuis kwam in zyn woning aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam, bleek, dat er was ingebroken. De kamerdeur was opengebroken, uit het buffet was uit een yzeren geldkistje een ledige por- tefeuille gestolen en in de slaapkamer waren een bouten geldkistje met 10 en een doosje met 4 gestolen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2