ALGEMEEH NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Slapende Boeddha No. 8903 WOENSDAG 19 OCTOBER 1932 72e Jaargang* BIHHENLAND FEUILLETON BUITENLABD DE ZWARTE LIEVE VROUW Dezen Winter koopt men weer het goedkoopst in ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor BelgiS en Amerika /2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 - TELEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Besloten wordt na de bedrijfsradenwet te behandelen de verhooging der invoer rechten. De heer Kortenhorst zegt, dat bet hier gaat om de vraag of hiet zaad der bedrijfs- organisatie zal worden gestrooid in den akker van den Staat of in dien der maatschappij. Spreker staat hier tegenover den heer Van den Bergh. Hij wijst op bet groote belang van deze zaak en zegt, dat de Kamer o.m. zal moeten uitmaken of verordende be- voegdheid mag worden toegekend aan orga- nen, waarin de belangen een groote rol spelen. Spreker gelooft niet, dat het door den Minister voorgestelde systeem aanbeveling verdient. Hij wijst op het ongunstige advies van den Hoogen Raad van Arbeid. Hij ont- wikkelt tegenover bet regeeringsstelsel een stelsel van bedrijfsschappen, zooals hij dat in een aantal amendementen voorstelt. Spreker wil geen verzwaring, maar ver- liohting van de staatstaak. De Staat bepale rich tot toezicht houden en leidinig geven. De bevoegdheden, die de bedrijfsraden tbans krijigen, acht spreker niet belangrijk. Het gaat er om in welke richting deze raden zich zullen ontwikkelen. DE R.T.M. OP SCHOUWEN EN DUIVE- LAND EN IN WESTELIJK N.-BRABANT. In een Maandagmiddag te Zierikzee gehou- den vergadering waar vertegenwoordigers aanwezig waren uit alle plaatsen van Burgh tot aan Steenbergen, zijn debatten gevoerd over bet voortbestaan van de R.T.M. op dit traject. Alle aanwezigen spraken zich zeer positief uit over het voortbestaan van dit vervoer- middel als zijnde een levensbelang voor deze streek. Aan bet eind van deze bijeenkomst werden met algemeene stemmen de volgende conclusion aanvaard le. De streek kan de tram niet missen; 2e. de streek heeft getoond op het behoud prijs te stellan door voor 1932, toen de rijks- subsidie met 20 pet. werd verminderd, sub sidies te geven; 3e de gemeenten kunnen, ge- let op den toestand, die tbans op land- en tuinbouwgebied bestaat, niet wederom bijdra- gen en 4e. de streek draagt aan allerlei be- lastingen, als wegenbelasting en aan het te- kort op de spoorwegen reeds bij en voelt het daarom als hoogst onbillijk aan, dat zij zou worden belast met het betalen van een „extra- belasting" voor het instandhouden van de R.TM. Een comitA van 7 leden is benoemd om deze conclusies aan den Minister van Waterstaat duidelijk te maken en al datgene te doen wat kan strekken bet voortbestaan van de tram op Schouwen en Duiveland, St. Philipsland tot Steenbergen mogelijk te maken. DE FINANCIEELE TOESTAND DER GEMEENTEN. In welke mate de financieele toestand van een groot aantal gemeenten ongunstiger is geworden, kan worden afgeleid uit eenige gegevens betreffende de gemeentefondsbelas- ting, die zijn opgenomen in de zoo juist ver- schenen aflevering van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In deze aflevering wordt voor de belasting- jaren 1931—1932 en 1932—1933 een overzicht gegeven van de aantallen gemeenten, die zich voor de genoemde belasting in een der drie klassen hebben gerangschikt, en van de aan- tallen opcenten, die de gemeenten op deze belasting heffen. Zoo is het aantal gemeenten, dat geen op centen op de gemeentefondsbelasting heft, van 19311932 tot 19321933 gedaald van 317 tot 181, terwijl het aantal gemeenten met 80 of meer opcenten is gestegen van 238 tot 447. Verder blijken 64 gemeenten, die voor 19311932 in de eerste klasse waren gerang- schikt voor 19321933 naar de tweede of de derde klasse te zijn overgegaan. Het aantal gemeenten der derde klasse vermeerderde van 19311932 tot 1932—1933 met 98. UITZENDING VAN DEN VOETBAL- WEDSTRIJD BELGIeNEDERLAND DOOR KOOTWIJK. Blijkens de ontvangen rapporten is de uit- zending van het wedstrijdver3lag Belgie Nederland wederom een succes geweest. De kwaliteit van het door Kootwijk uitgezonden en door Bandoeng opnieuw uitgezonden pro- gramma was van dien aard, dat het, bij terug- ontvangst hier in Nederland, weinig ten achter stond bij de directe ontvangst uit Hil- versum; zelfs waren er perioden, waarin prac- tisch geen verschil waameembaar was. Ook West-Indie, waar door vele stations en amateurs werd geluisterd, zond enthou- siaste rapporten over de uitstekende ont vangst, waarin dank werd gebracht aan alien, die aan deze uitzending hadden medegewerkt. TIJUELMKE OPCENTEN OP AI.LE INVOERRECHTEN. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer inzake de heffing van tijdelijke opcenten op alle invoer rechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het tarief, wijst de Regeering zeer beslist af de opmerking dat het ontwerp rechtstreeks tot verscherping van de crisis zal Leiden. Voorts wordt betoogd, dat in het onder- havige wetsontwerp in het geheed niet wordt medegedaan aan eenige handelspolitiek. Dat het ontwerp een prijsverhoogende ten- denz kan hebben evenals alle accijnzen of alle heffingen wordt natuurlijk erkend, al valt te verwachten, dat gedurende het jaar, waarin de opcenten zullen werken, van die tendenz weinig te bemerken zal zijn. Ook de directe belastingen hebben de tendenz "het leven duurder te maken. Daarom is op zich- zelf dit ontwerp ook ongewenscht, evenals de tegelijk voorgedragen versterking der directe belastingen. In gelijke mate onge wenscht als menige bezuinigingsmaatregel. Maar ook evenzeer noodig ter voorkoming van grootere rampen. Onze houding te Geneve. Traetaat van Ouchy. De Minister wijst dan op de afkeuring, welke onze vertegenwoordigers te Geneve deden hooren, die steeds betrof een handels politiek, welke beoogde zooveel doenlijk, de grenzen te sluiten voor producten van vreem- den bodem. Het huidige voorstel heeft een geheel andere beteekenis. Bovendien weet men in het buitenland zeer goed, dat de Nederlandsche Regeering bereid is zicih zelfs van zoodanige fiscale voorstellen te onthou- den, ja haar bestaande fiscale rechten op een lager niveau te brengen, indien hierdoor een betere geest bevorderd en het noodlottig han delspolitiek streven van vele landen doorbro- ken kan worden. Indien dit doel wezenlijk kan worden bereikt, is dit een offer, ook een fiscaal offer, alleszins waard. Volkomen hier- mee in harmonie zijn de regionale verdragen, die door de Regeering gesloten zijn of voor- bereid worden. Ook het traetaat van Ouchy door F. J. A. L. CORDENS. (Nadruk verboden.) Aan de Staten, welke partij zijn bij de over- eenkomst van Oslo is v? n het voomemen tot opcentenheffing kennis gegeven. Van over- wegende bezwaren is niet gebleken. De f an de hand gedane and< <b mlddelen. Buiten een wijziging van het tarief zijn nog eenige andere maatregelen ter vervanging vein het aanhangige ontwerp aan de hand gedaan. Dat de Regeering er van heeft afgezien om tot een verhooging van de tabaksbelasting over te gaan, vindt zijn oorzaak in de bij zonder e omstandigheden, welke in de sigarenlndustrie heerschen en welke een opcentenheffing daar zwaarder zullen doen treffen dan in de siga- rettenindustrie. Couponbelasting in overweging. De invoering van een couponbelasting is sinds eenigen tijd bij den Minister van Finan cien in emstige overweging. Wordt er toe overgegaan, dan zal, ten einde dubbele belas ting te voorkomen, de contribuabele de be- voegdheid moeten hebben, de betaalde belas ting af te trekken van zijn aanslag in de in- komstenbelasting. Niettemin zullen drie voor- deelen verkregen kunnen worden. Vooreerst zal de kans op fraude worden verminderd. Bij de aangifte voor de inkomstenbelasting is het vooral de aangifte der inkomsten uit ef- fecten veel meer dan die uit grond en hypotheek welke soms aan een nauwkeu- rige contrdle ontsnapt. Indien het gelukt, bij dezen een doeltref- fende regeling in een couponbelasting te maken, zal derhalve, ook al wordt billijkheids- halve aftrek toegestaan, een bate verkregen worden welke thans nu en dan aan den fis- cus ontgaat. Intusschen eischt deze materie een vooraf- gaand nauwkeurig onderzoek. Een eerstvol- gend ontwerp zal echter in geen geval voor 1 Januari 1934 in werking kunnen treden. Verhooging van de opcenten op de dividend- en tantieme-belasting ware, op dit oogenbldk vooral, kwalijk te verantwoordenopcenten ten bate van het Leeningfonds en van de ge meenten hierop worden reeds geheven tezamen tot een getal van 81. De successiebelasting leent zich niet voor een tijdelijke verhooging, omdat deze belasting niet, zooals elke andere draagkrachtbelasting, ieder jaar betaald wordt door alle contribua- belen, die daarvoor in aanmerking koonen, maar slechts door een zeer klein deel daar- van, zoodat het onbillijk ware, juist dat deel dat in zeker jaar aan de beurt is, hooger te belasten. Bovendien is verhooging van de successie belasting tot dekiking van gewone uitgaven waarom het hier gaan zou - verwerpelijk, daar immers de successiebelasting reeds op zichzelve, naar het inzicht van bevoegde be- oordeelaars, feitelijk ten onrechte hiervoor wordt besteed. Tegen een heffing in eens geldt juist in dezen tjjd het emstig bezwaar, dat het reali- seeren van vermogensbestanddeelen thans meermalen niet zonder groot verlies kan ge schiieden, afgezien nog van de overweging, dat het uiterst bedenkelrjk zou zijn, indien men voor het sluitend maken van het gewone bud get heffingen-in66ns ging invoeren. Wat de verhooging der rijwielbelasting be- treft, reeds vroeger heeft de Minister van Financien opgemerkt, dat op belastinggebied hetgeen voorgesteld wordt veelal minder aan- trekkelijk is en meer aan bezwaren onder- hevig wordt geacht dan wat niet voorgesteld wordt en dat, indien dit laatste in concreten vorm ter tafel komt, het vaak zijn aantrek- kelijikheid verliest. Bovendien is de rijwiel belasting een der middelen van het Wegen fonds en kan dus niet dienen om gewone uit gaven te dekken. 13) (Vervolg.) Ik vond het wel vervelend om zonder nood- zaak zoo vroeg op te staan, maar ik wilde mijn vriend niet contrarieeren en antwoordde, dat het mij om het even was. Keening was blijkbaar in zijn schik. ,,Je kunt nooit weten, hoe je nog eens die hooge oomes noodig hebt", zeide hij. „Die Gwynn is een aardige vent, en als we er plezier in hebben, wil hiji ons in zijn extra-trein mee naar Patna nemen. Dat zouden we misschien wel kunnen doen, want in Benares zal voor ons niet veel te halen zijn". Ik begreep er uit, dat Alfred de uitnoodi- ging van den majoor zoo goed als aangenomen had, maar ik had er geen bezwaar tegen. Het vooruitzicht, om een dag in Benares door te brengen lolcte mij bijzonder aan. Reeds van het begin der reis af had ik er naar verlangd om Benares te zien, de heilige stad der Hin- doe's, de stad der 170 tempels; en nu mijn wensch in vervulling zou gaan, mocht ik tegenover Alfred wel een beetje toegevend zijn. De eigenaardige schoonheid der Indische steden scheen mijn reisgenoot overigens slechts zeer matig belang in te boezemen; hij liep er in rond, als was hij er volkomen thuis en op zijn gemak. Toen ik te Allahabad voor het eerst den heiligen Ganges te zlen kreeg en met iets als ontzag naar den breeden stroom keek, vond Alfred het een ordinaire, vuil-gele rivier. Als ik met bewondering bleef staan voor een prachtigen tempel uitte mijn reisgezel zijn verbazing over het geduld der Inlanders om zoo'n reuzenpoppenkast" in elkaar te zetten. En toch was Keening niet zonder smaak of kunstgevoel; maar hiji hield meer van het moderne. Een mooi stations- gebouw of een grootsch bankpaleis kon hem in verrukking brengen, en herhaaldelijk had hij op reis reden om trotsch te zjjn op hetgeen Engeland daar in Indie had gewrocht. HOOFDSTUK VH. De ziener van Benares. Den volgenden morgen was ik al vroeg be- neden, en ik wachtte aan de ontbijttafel op de komst van Alfred. Het verwonderde me, dat hij, anders altijd zoo precies in zijn afspraken me nu liet wachten. Het werd al laat en ik wenkte de kellner om hem te gaan waar- schuwen. Meteen kwam hij de ontbijtzaal binnen, gekleed voor de reis, met zijn witten zonnehoed in de hand. Maar hij wankelde meer dan hij ging en hij zag er verschrikke- ljjk uit. „Hemel, wat heb je?" vroeg ik bezorgd, terwijl ik opsprong en naar hem toeliep. „Ik weet het niet", zei hij, „maar ik heb barstende hoofdpijn en heb geen oog dicht gedaan vannacht". „Ga weer naar bed", raadde ik hem aan. „en laat een dokter komen. Je ziet er rut als een geest". „Geen kwestie van. Het zal wel overgaan. In die dokters hier stel ik heelemaal geen ver- trouwen en in de Londensche niet veel. Ik heb een portie kinine geslikt en dat moet me maar beter maken. Eet jij nu maar gauw je ontbijt op, en dan zijn we weg". Keening was koppig als een muilazel, en al had ik hem verteld, dat hij op weg naar het station dood zou gaan, dan zou hij nog zijn vertrokken. Zonder eetlust gebruikte ik vlug mijn ontbijt. Alfred liet zich door den kellner een broodje met vleesch en een tros druiven inpakken, dronk onderwijl een paar koppen thee, rekende af met den manager, en na weinige minuten zaten wij met onze valiezen in de auto op weg naar het station, waar wij een hotelbediende met onze koffers zouden aantreffen. Nog even kreeg ik een kijkje op den breeden Ganges en op het prachtige beeld- Overleg over radiotoestellen- belasting. Een belasting op radiotoestellen zal in de aanhangige weeldeverteringsbelasting kunnen worden opgenomen en daar kunnen strekken ter opvanging van wat tengevolge van de ge- wijzigde trjdsomstandigheden de opbrengst beneden de destijds gemaakte raming zou blijven. De Minister van Financien heeft dit punt bij de betreffende commissie aanhangig gemaakt. Het bezwaar dat ten vorigen jare tegen een tijdelijke verhooging van het tarief werd ge maakt, geldt voomamelijk de onzekerheid van den tijdsduur. Het aanhangige wetsontwerp heeft de na- drukkelijke strekking van de uitsluitende overbrugging van een noodtoestand. Het is daarom gegoten in den vorm van 66n-jarige opcenten. Koopman en fabrikant zullen zich hiervan voortdurend rekenschap moeten geven. De Regeering kan geen aanleiding vinden de voorgestelde heffing op automobielonder- deelen te wijzigen. Wat het invoerrecht op thee aangaat, wordt opgemerkt, dat zelfs de verdriedubbe- ling van het recht in 1924 de consumptie van thee hier te lande niet blijvend heeft ver minderd. De navordering. Het stelsel van navordering is door het nieuwe ingevoegde artikel 7 aanmerkelijk verzacht. Zonder navordering zouden kapitaalkrach- tige importeurs groote partijen goederen zonder betaling van de verhoogde rechten inslaan en hiermede dan, bij lateren verkoop of abnormale winsten maken of de markt bederven voor kleinere concurrenten. Onmiddellrjk na de indiening van het ont werp hebben zich reeds sterke symptomen daarvan vertoond. Beperking van de navordering tot hetgeen door een importeur meer is ingevoerd dan in het overeenkomstige tijdperk van de vorige twee jaren door hem is verkocht is onuit- voerbaar. De verhooging van de bieraccijns. Ofschoon met het oog op de dating van de prijzen der grondstoffen en de vermindering van productiekosten wellicht aan de moge- lijkheid zou kunnen worden gedacht dat de brouwerijen een gedeelte van de voorgestelde accijnsverhooging voor haar rekening nemen, acht de regeering het, evenals de hier aan het woord zijnde ledem, wel waarschijnlijk, dat deze verhooging althans van een groot deel, zal worden afgewenteld op den consument. Het wil de regeering voorkomen, dat de donkere schildering, die verschiHende leden geven van de verwachtte gevolgen der voor gestelde verhooging, goeden grond mist. WAT ZEGT TJ DAARVAN? Kort geleden moest jaarlijks vijf en zeven- tig millioen gulden worden besteed voor de leniging van werkloosheid en armoede. En tegenwoordig Nu moet jaarlijks daarvoor door de Neder landsche belastingbetalers worden opgebracht honderd vijf tig millioen gulden! Vindt u dat prettig? Kunt u begrijpen, dat er nog landgenooten zijn, die maar niet kunnen inzien, dat het een gebiedende eisch is, zooveel mogelijk de voor- keur te geven aan de voortbrengselen van de nationale nijverheid? Hoeveel fabrieken zijn reeds gesloten, hoe- veel hebben er toe moeten overgaan den werk- tijd aanzienlijk in te krimpen, hoeveel werken met groote verliezen. Onze Nederlandsche fabrieken vragen om opdrachten, de Nederlandsche werkkrachten van hoog tot laag vragen om werk, niet om ondersteuning. Steunt de Nederlandsche nijverheid. Koopt Nederlandsch fabrikaat. Nederland telt ongeveer 8 millioen inwoners. Als wij het aantal gezinnen op 1% miUioen stellen, zal dit wel niet veel van de werkelijk- heid verschilden. Laten wij eens aannemen, dat in elk gezin (door wie van de leden komt er niet op aan> dagelijks een artikel van buitenlandsch fabri kaat wordt gekocht, in plaats waarvan even- goed een Nederlandsch artikel aangeschaft had kunnen worden en waarvoor betaald is het luttele bedrag van 40 cent. Nemen wij nu eens verder aan, dat de prijs van dit artikel als verkoopwaarde van den fabrikant is 20 cent, dan beteekent dit. dat per gezin per jaar 365 maal 20 cent of 73 gulden noodedoos aan een buitenlandsch arti kel wordt gegeven, waardoor dus voor de Nederlandsche industrie is verloren ge gaan: anderhalf millioen maal 73 is honderd negen en een half millioen gulden. Stellen wij nu, dat een gezin jaarlijks kan rondkomen van f 2500 (slechts 8 van onze bevolking heeft een jaarlijksch inkomen van f 3000 of meer) dan hadden, wanneer bij die uitgave van slechts enkele dubbeltjes per ge zin, Nederlandsch fabrikaat was gekocht, per jaar 43.800 gezinnen zelfstandig het hoofd boven water kunnen houden. De overtuiging, dat het absoluut noodzake- lijk is aan de voortbrengselen van de Neder landsche nrjlverheid een gerechtvaardigde voorkeur te geven boven buitenlandsch fabri kaat, wint gelukkig hoe langer hoe meer veld. Het is te betreuren, dat tot sommige perso- nen, ook die in overheidsdienst staan, blijk baar deze gedachte niet is doorgedrongen. Onlangs wendde de directeur van een van de grootste Nederlandsche bedrijven zich tot het bestuur der Vereeniging ..Nederlandsch Fabrikaat" met de mededeeling, dat bij een gesprek dat hij had gehad met een persoon, die een belangrijke openbare functie bekleedt, op het verzoek in aanmerking te mogen komen voor levering, te hooren kreeg, dat hij zich geen wetten liet voorschrijven en datgene kocht wat hem het beste schikteEn dat, niettegenstaande alle ministerieele aanschrij- vingen! Wat zegt u daarvan? werk van den grooten tempel van Vishnoe Weer reden wij langs het paleis van Sir Done gal met de witmarmeren zuilengalerij en de hooge trappen, en spoedig zagen wij het groote stationsgebouw voor ons. Alfred stelde ner gens belang in gedurende den rit; hij zat stil- letjes in een hoekje gedoken met de oogen dicht. Ik maakte mij werkelijk ongerust Stel je voor, dat hij eens emstig ziek werd Een belangstellende vraag, hoe het hem ging, werd korzelig afgewezen met de opmerking „Zanik daar nu niet over. Hoe meer je me met rust laat, hoe gauwer ik beter ben". Aan het station was het al druk. Een menigte Hindoes ging de richting uit van Benares en verdrong zich om den trein, die al tot vertrek gereed stond. Majoor Gwynn hing uit het raampje van een eerste klas coupe en had ons spoedig in het oog gekregen „He, ik had er niet meer op gerekend, jullie nog te zullen zien", riep hiji ons toe, het portier open gooiend. ,,Maar man, wat zie je er uit". Dit was aan het adres van Alfred, die hem met eenige inspanning een hand gaf. En inderdaad, mijn reisgenoot was er niet beter op geworden; aan het station had ik voor kaartjes en voor onze bagages gezorgd en nu moest ik hem ondersteunen bij het in- stappen in den coupA Gwynn keek hem onderzoekend aan. ,,Je had niet op reis moeten gaan, beste vriend", zei hij. „Het heeft er alien schijn van of je malariakoorts krijgt, je kunt misschien niet tegen het klimaat. Neem een goede dosis kinine en tracht te slapen. Dat is de eenige manier om beter te worden". Alfred antwoordde flauwtjes, dat hij al een flinke portie had ingenomen; daarop kroop hij in een hoekje, waar hij weldra in slaap viel. Met ons drieen waren we al de eenige reizigers in den coupd en die rust kwam den zieke ten goede. Gwynn gaf mij den raad, bij aankomst te Benares direct naar het Monopol Hotel te gaan en daar mijn vriend rustig te laten sla pen. „Het kan best gebeuren" voegde hij, er bij, „dat hij den geheelen dag door slaapt, maar daar hoef je je niet ongerust over te maken, dat is zelfs heel goed. Als ik even tijd heb, kom ik je wel eens opzoeken; maar in ieder geval bel ik je op om je te laten weten om hoe laat we morgen naar Patna vertrekken. Het hangt er natuurlijk van af, wanneer Hensley met zijn mannetjes komt doch v6or morgen vertrekken we beslist niet. Ik zou je aanraden van onzen trein gebruik te maken, want er is veel kans, dat de ge wone treinen stampvol zijn, want er wordt nu druk gereisd met het oog op de gods- dienstige feesten te Benares. Natuurlijk stel ik voorop, dat je vriend dan weer in staat is om te reizen; maar als hij is zooals nu, zou ik hem toch maar meenemen, want in Patna waar het doorgaans lekker frisch is, zal hij het veel beter hebben dan in het benauwde Benares. Doch ik denk wel, dat hij morgen beter zal zijn, als hij, eens goed heeft geslapen, en anders blijf je in Patna een paar dagen uitrusten alvorens door te gaan naar Cal cutta". Terwijl ik met Gwynn zat te praten en Alfred rustig sliep, bracht de trein ons door een diohfbevolkte landstreek. De lijn volgde van zeer dichtbij de oevers van den Ganges, nu en dan raakte de rivier uit het gezicht bij een der vele bochten, die de stroom maakt. Aan den anderen oever verrezen in de verte hooge, grillig gevormde en met sneeuw ge- kroonde bergtoppen; het waren de bergen van Nepal. De majoor vertelde me van zijn opdracht. Hij moest een verkenning gaan doen in het kleine stukje van de provincie Bengalen, dat zich uitstrekt tusschen de grenzen van Oudh en van Nepal. Sir Donegal had vermoedens. dat er iets broeide in dat verloren hoekje grondgebied, waar het Engelsch gezag niet veel meer dan nominaal gevestigd is en waar de vertegenwoordigers van het gezag zich ook maar heel zelden lieten zien. Op mijn vraag of er gevaar aan verbonden was, schudde hij het hoofd. ,,Wel neen", zei hij;, ,,niet het minst. Maar sir Donegal houdt er van om zoo nu en dan eens een kijkje te laten nemen aan den anderen oever van den Ganges. En in plaats van dat dan over te laten aan een gamizoenscommandant, die daar in de buurt DE VLAAMSCHE UNIVERSITEIT TE GENT. De hervatting der colleges aan de Vlaam- sche universiteit te Gent heeft tot geen inci- denten aanleiding gegeven. Voor de tweede maal sedert 1930, toen, in de Aula, de uit- voering van de Brabangonne door het zingen van de Vlaamsche Leeuw onhoorbaar werd gemaakt, is de gebruikelijke plechtige acade- mische openingsvergadering uitgebleven. Wei bleek tusschen 't rectoraat en 't bestuur van het Algem. Vlaamsch Hoogstudentenverbond onderhandeld te zijn geworden over de moge- het groote Magazijn voor Heeren- en Kinderkleeren, ZUIVELSTEEG 7 - GENT (juist aan de Zuivelbrug). Er is maar edn ingang! juist aan de brug. Echte crisis-prrjzen. Pardessen en Gabardinen, groote voorraad. (Ingez. Med.) zit, wil hij altijd rapporten hebben van officie- ren van zijn staf. Hij noemt dat: uit eigen oogen zien. Toen we Benares genaderd waren en de torens der stad reeds in de verte opdoemden, werd Alfred wakker. Hij voelde zich raoe en suf, maar zijn hevige hoofdpijn was hij kwijit, Gwynn raadde hem aan wat te eten, maar daar had hij geen trek in; op mijn aandringen nam hij wat druiven, die hij met smaak gebruikte. „Ik zie, dat je al heel wat beter bent", zei de majoor. „Doe nu mijn zin en blijf vandaag rustig in je hotel. Gebruik iets verfrisschends, neem straks nog een dosis kinine en tracht nog wat te slapen. Naar alle waarschijnlijik- heid ben je dan morgen in staat om je reis te vervolgen. Met je vriend heb ik al een en ander besproken, dus je hoeft je nergens zor- gen over te maken." Alfred knikte, hij had niet veel begrepen van wat tegen hem werd gezegd, maar keek met glazige oogen naar buiten naar de tem pels in de verte en naar den onzegbaren rom- mel van huisjes en krotten en vervallen bun galows, die ons den eersten indruk moesten geven van Benares. In het Metropole Hotel troffen we 'n eigen- aardigen Indischen bediende. Toen ik, na een kamer besproken te hebben, met Alfred zat te overleggen wat hij zou gebruiken, kwam de Indier, die nabij ons tafeltje stond, tusschen- beide met de raadgeving, dat de sahib bouillon met rijst moest nemen. Indische bedienden houden zich doorgaans eerbiedig op een af- stand; maar deze maakte een uitzondering en herhaalde zelfs zijn raadgeving, zeggende, dat het goed was voor den zieke. Alfred gaf hem zijn zin, nam een kop bouillon met rijst en liet zich naar zijn kamer brengen. ,,Die snuiter beneden wist bepaald, wat ik noodig had", zei Alfred, „ik voel me beslist veel beter en zijn kostje heeft me goed ge- smaakt. Ik zal nu maar verder doen, wat Gwynn me geraden heeft, straks een poeder nemen en wat gaan slapen. Wil jij maar alleen die twee menschen bezoeken, waar we heen moeten, dan blijf ik rustig hier". (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1