ALGEMEEN NIEUWS- F.N ABVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Slapende Boeddha No. 8902 MAANDAG 17 OCTOBER 1932 72e Jaargang. BINNENLANP FEUILLETON van-WLKEMBUR LEEUWARDEN NSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,25, overige lan den i 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en clich4's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Xnzending van advertentien liefst een dag voor de ultgave. DIT BEAD VER8GHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Voortgezet wordt de interpellatie van mevr. De VriesBruins over opheffing der rijks- kweekschool voor vroedvrouwen te Amster dam. Mej. Katiz betoogt dat er niet voldoende overleg met de direct belanghebbenden is ge- pleegd het gaat hier niet alleen om een Am- sterdamscb belong. De beer 't Zandt zal het ter bezuiniging beter achten de school te Heerlen op te heffen inplaats van die te Amsterdam. Thans wordt Rome opnieuw bevoordeeld. De heer Vos weet uit eigen ervaring dat ten plattelande de verloskundige hulp dikwijls zeer gebrekkig is. Spreker wil alle drie de vroedvrouwenscholen behouden. Door meer bezuiniging op de scholen te Rot terdam en Heerlen zou die te Amsterdam te behouden z(jn. De heer Slotemaker de Bruine wil zijn stand- punt alleen bepalen naar de eischen der volks- gezondheid, Minister Ruys de Beerenbrouck ontkent dat er onvoldoende overleg is gepleegd met Am sterdam. De school aldaar is eerder een ge- meente- dan een rijksbelang. Amsterdam volge het voorbeeld van Den Haag, waar het parti- culier initiatief zooveel meer gedaan heeft dan te Amsterdam. Spreker herhaalt Amsterdam tegemoet te willen komen, onder voorbehoud van het bestendlgen der verkregen bezuiniging. BEZUINIGING OP HET RIJKSPERSONEEL. De „Volkskrant" vernam, dat Minister De Geer zich dezer dagen zou hebben uitgelaten als zou de door het rapport-Welter voorgestel- de bezuiniging op de rijksuitgaven ,,door ont- slag van rijkspersoneel" reeds haar beslag ge- kregen hebben. Men zou niet meer zoo ver van de 12 zijn verwijderd. HET BEZOEK VAN DEN PRINS VAN WALES. Naar gemeld wordt heeft de Koningin Don- derdag van den prins van Wales, bij diens aan- komst hier te lande, een telegram ontvangen, waarin Z. K. H. het betreurt, dat omstandig- heden hem niet veroorloven bij deze gelegen- beid H. M. te ontmoeten. Z. K. H. spreekt de levendige hoop uit, dat hij binnen niet te lan- gen trjd dit land opnieuw zal bezoeken en Haar alsdan te ontmoeten. H. M. heeft telegrafisch geantwoord en daarbij bedankt voor zijn vriendelijk telegram. Het betreurt Haar ten zeerste hem thans niet te hebben ltunnen ontmoeten en het zal Haar genoegen doen den kroonprins bij' zijn volgend bezoek te mogen ontmoeten. H.M. sprak den wensch uit, dat bet bezoek ami Den Haag hem aangenaam moge zijn. Vrqdagochtend heeft de Engelsche kroon prins een beizoek gebracht aan het Maurits- huis, waar hij door den directeur, prof. Mar tin, werd rondgeleid. Na een kort bezoek aan het paleis Huis ten Bosch reed de prins van Wales naar de stad terug, waar hij in enkele winkels souvenirs kocht. Vervolgens gebruikte hij de lunch in het ge- bouw der Engelsche legatie. CONTIN GENTEERIN GS-MAATREGELEN. In verband met de contingenteering van den invoer van kousen en sokken, tapijten en der- gelijke, naaigaren en tafel- en servetgoed enz. worden belanghebbenden er aan herinnerd, dat aanvragen ter verkrijging van de toewijzing, waarop invoervergunningen worden afgegeven door F. J. A. L. CORDENS. (Nadruk verboden.) 12) (Vervolg.) Terwijl we nog druk in gesprek waren, ging de deur open en lord Donegal trad binnen, gekleed in klein generaalstenue en gevolgd door een viertal officieren. Hij verontschul- digde zich dat dienstzaken hem zoo lang had- den opgehouden en stak ons vriendschappelijk de hand toe. Onder de binnenkomenden trof mij vooral een kleine blonde man met een blo- zend en gladgeschoren jongensachtig gezicht, die ons werd voorgesteld als majoor Mac Gwynn. Het bleek een Schot te zijn evenals zijn hoogste chef en by dezen byzonder in de gunst te staan. Spoedig had lord Donegal miji in een ge sprek gewikkeld over onze Oost-Indische be- zittingen en tot mijn geluk was ik genoeg ter zake kundig, al was ik ook nooit in Indie ge weest, om met mijn gastheer een meer diep- gaand gesprek te voeren over kolonisatie en wat daar aan vastzit. Het streelde mijn nationaliteitsgevoel, toen de generaal my ver- zekerde, dat de methodes onzer Oost-Indische Oompagnie in officieele stukken, die van India House uitgingen, aan de Engelschen in Britsch-Indie in den eersten tyd hunner ves- tiging ten voorbeeld werden gesteld. Vanzelf kwamen nu de moeilijkbeden ter sprake, die de Engelschen bij de verovering van Indie hadden ondervonden, en hier opende de generaal my geheel nieuwe gezichtspun- ten. Wat beteekende de verovering van Amerika door de Spanjaarden in vergelijking krachtens de ministerieele besluiten uiterlijk 25 October a.s. bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken moeten zijn ingediend. De aan- dacbt wordt hierbij gevestigd op het bepaalde in de betrokken Kon. besluiten, dat niet tijdig ingediende aanvragen niet meer in behande- ldng kimnen worden genomen. BEZWAREN TEGEN DE CRISIS-VARKENSWET. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten Is het den Minister bekend, dat landbouwers o.a. te Veenendaal verplicht werden bij afle vering van him varkens aan de varkenscen- trale f 1 verzekeringspremie te betalen, zoodat zij die tegen verzekering emstig bezwaar heb ben, hun varkens niet konden verkoopen? Heeft de Minister vemomen, dat over het algemeen tegen de varkenswet emstige be- zwaren bestaan en op vele plaatsen zich een groeiend verzet openbaart? Is de Minister bereid maatregelen te treffen die leiden tot intrekking van de wet of althans tot opheffing van de bezwaren, o.m. door a. algeheele opheffing van verzekerings- dwang; b. vrijstelling van het betalen van een hef- fing bij huisslachting; c. prysbepaling voordat de koop gesloten wordt en niet zooals thans geschiedt o.a. te Gouda, aflevering, zonder dat te voren de klasse is vastgesteld; d. niet langer een heffing van zware var kens te eischen ten bate van de baconmesters e. tot het lidmaatschap der vereeniging niet te verplichten? Is de Minister niet van oordeel, dat de by de varkenswet geboden regeeringshulp biykt niet op te wegen tegen de vrijheid, welke zij aan den burgers ontneemt? heeft de Minister van oeconomische zaken en arbeid geantwoord: le. De Nederlandsche Varkenscentrale heeft aan de varkenshouders noch te Veenen daal, noch elders de plicht opgelegd bij afle vering de varkens te verzekeren. Integendeel is door de Nederlandsche Varkenscentrale juist aan dezen in feite bestaanden verzeke- ringsplicht een einde gemaakt. Het was toch de gewoonte, dat de landbouwers bij afleve ring van varkens een premie, fonds- of bonds- geld of ook wel anders genoemd, betaalden. Deze premieheffing was vrijwel overal in Nederland ingevoerd en is doorgegaan totdat de Nederl. Varkenscentrale de aflevering in eigen handen heeft genomen, hetgeen met ingang van 10 October over het geheele land geschiedt. V66r dien datum geschiedde de levering op normale wijze en wel door tus- schenkomst van den handel. 2e. Den ondergeteekende is bekend, dat er tegen de Crisis-Varkenswet verschillende be zwaren bestaan. Het is ondergeteekende even- zeer bekend, dat in den aanvang in verschil lende deelen van het land de invoering van de wet hier en daar op ontstemming brj, de landbouwers is gestuit. Van een groeiend verzet heeft ondergetee kende niets bemerkt. In tegendeel blijkt hem uit verschillende ingewonnen berichten, dat aanvankelijke bezwaren tegen de invoering van de wet afnemende zijn. 3a. Is reeds boven beantwoord. 3b. In zake de huisslachtingen zijn nieuwe bepalingen vastgesteld, die voor een goed deel gaan in de richting van hetgeen hier is ge- vraagd. Tot een volledige vrystelling bij huis slachtingen kan niet worden overgegaan, om- dat dit niet alleen zou leiden tot een zeer ongerechtvaardigde ccxncurrentie tegenover de slagers, maar ook de inkomsten van het stabi- lisatiefonds emstig zou benadeelen. 3c. De Nederlandsche Varkenscentrale be taalt de varkens naar kwaliteit. met de verovering van Britsch-Indie? De Spanjaarden vonden een volk, dat met bouten en beenen wapens vocht, dat voor een ruiter te paard op den loop ging als voor een mon ster uit een andere wereld, en dat een soldaat met vuurwapen beschouwde als de bezitter van den donder. De Engelschen vonden in Indie een bevolking tienmaal talryker dan de toenmalige Amerikaansche, in het bezit van gedisciplineerde legers, een prachtige ruitery en een talrijike artillerie. De groote steden van Indie overtroffen de Spaansche hoofd- steden in rijkdom en pracht, en de weelde aan het Spaansche hof kon niet in de schaduw staan by die der Indische grooten. En toch slaagde Engeland er in, dat reusachtige land tot onderwerping te brengen. De generaal had met vuur gesproken, hij was niet weinig trotsch op zijn land. Geleide- iyk kwam het gesprek op hetgeen er thans werd gedaan om de verovering te behouden, waarbij ik mijn vemvondering uitte over de militaire maatregelen, die ik in Allahabad had waargenomen. „Het is in Indie altyd raadzaam om voor zichtig te zijn", antwoordde de generaal, ,,en het is veel gemakkelijker, onlusten te voor- komen dan te onderdrukken. Nu en dan moet het volk eens zien, hoe sterk we zqn. Dat be- neemt ze den lust om oproer te maken. U sprak zoo even over de troebelen in Kashmir. Die zyn onderdrukt, maar Indie is een zonder- ling land en niets werkt hier zoo aanstekelijk als de geest van oproer. In andere landen uit zich eerst een gevoel van ontevredenheid, dat langzamerhand toeneemt en dan tot uitbar- sting komt. Hier komt de uitbarsting vaak plotseling, terwijl alles oogenschijnlijk kalm is; dit vindt zijn oorzaak in de geheime wer- king der godsdienstige secten. Natuurlijk weten wy, die in het bestuur zitten, er wat meer van dan de gewone burger en daarom kunnen wij ook tijdig maatregelen nemen". „Dus u zoudt denken, Excellentie, dat er werderom iets broeit?" vroeg ik. „Dat heb ik niet gezegd", weerde de gene raal af. „Ik zeide u, dat het nu en dan goed Uit den aard van de zaak is het onmogelijk deze qualiteit te bepalen v66r bet slachten. Waax geslacht gewicht en qualiteit eerst kun nen worden vastgesteld, nadat het hier is ge slacht, is het niet mogeiijk een bevestigend antwoord op deize vraag te geven. 3d. De heffing geschiedt van alle varkens, niet ten bate van een bepaalde groep varkens. 3e. De wet schrijft voor, dat voor alien, die varkens gemerkt willen hebben, het lid maatschap verplichtend is. 4e. Ondergeteekende is van meening, dat de voordeelen aan de Varkenswet verbonden ruimschoots opwegen tegen de geringe beper- king van vrijheid, die de landbouwers zich hebben te getroosten. DE CRISIS-VARKENSWET De Nederlandsche Varkenscentrale heeft aan den Minister van oeconomische zaken en arbeid verzocht te bepalen, dat van 24 October af het in voorraad houden, afleveren, vervoe- ren of doen vervoeren van varkens, zwaarder dan 10 K.G., slechts zal zijn toegestaan wan- neer deze voorzien zijn van de voorgeschreven merken. Deze merken bestaan uit twee letters, aan- duidende het district waar de varkens zich bevinden en bet merkteeken van de centrale. De merken moeten zijn aangebracht door de in dienst van de gewestelqke varkenscentrales staande merken. DE BELASTBARE VETTEN. De crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat ingevolge de beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid van 14 dezer, opgenomen in de Staatscgurant van dien datum de voorraden belastbare vetten, die op 9 dezer aanwezig waren en na dien datum niet met toestemming van de crisis zuivelcentrale zijn vervoerd, belast zullen worden met 35 cent resp. 70 cent per kilo, voor zoover de voorraden meer dan 1000 kilo bedragen. In afwijking van hetgeen aanvan- kelijk in de bedoeling lag zal dus niet 500 kilo, maar 1000 kilo onbelast blijven, voor zoover die hoeveelheid ter plaatse wordt ge- bruikt. DE WERJXLOOSHEID. Het departement van Binnenlandsche zaken heeft aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van October op te geven, hoeveel geheel- -en gedeeltelijk werkloozen op 24 Sept. j.l. als werkzoekenden bij de plaatselijke or- ganen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaf- fingen) waren ingescbreven. By het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 1036 gemeenten met 7.780.037 inwoners. In die gemeenten stonden op 24 Septem ber 1932 ingescbreven 276.005 geheel werk loozen en 18.089 gedeeltelijk werkloozen. Van 41 gemeenten met rond 140.350 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 27 Augustus stonden bij 1065 gemeen ten met 7.855.288 inwoners ingeschreven 267.314 geheel werkloozen en 21.484 gedeelte lijk werkloozen. DE NOOD IN DE BINNENSCHEEPVAART. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft tot den minister van Economische Zaken en Arbeid de voigende schriftelijke vragen gericht le. Kan de minister mededeelen, of in af wachting van het naaer overleg, waarvan sprake is in het antwoord van den minister van 11 October 1.1., dat zal plaats hebben ter zake van het bevorderen van een wettelijke regeling voor de bevrachting van binnensche- pen, maatregelen zullen worden getroffen tot leniging van den grooten nood, waarin de bin- nenschippers verkeeren, van wier lot de mi nister in de vergadering van de Tweede Kamer is, onze militaire macht eens te laten zien. Nu de kranten pas een opstootje hebben ver- meld, kan bet geen kwaad, dat wij onze troepen eens op straat laten paradeeren". Terwijl ik in hoofdzaak door den generaal in beslag werd genomen, had Keening het druk gehad met de beide rechtsgeleerden en was nu op weg om dikke vrienden te worden met den Scbot en den Engelschen luitenant. Majoor Gwynn was een echte sportsman, en Alfred kon, als hy wilde, de leukste moppen vertellen uit zijn voetbaltijd. Zoodoende was hy al gauw het middelpunt geworden van een kringetje jonge menschen, die hij goed wist te amuseeren en weer eens wist te verplaatsen in het jolige leven van Old Engeland. Na de thee werd champagne geserveerd en het gesprek was een poosje algemeen ge worden, toen onverwacht een ordonnans werd aangediend, die lord Donegal een telegram oiverhandigde. „Excuseer me een oogenblik", zei de gene raal, terwyi hij, achterover in zijn stoel ge- leund en de beenen over elkaar gekruist, op zijn gemak bet lange bericht nalas. De offi cieren keken hem aan, maar de beleefdheid verbood nieuwsgierigheid te doen bhjken. Heel even, toen miss Birkhead mij wenkte, haar het doosje sigaretten aan te geven, kreeg ik gelegenheid een blik te slaan op het gelaat van mijn gastheer. Er was geen emotie op te zien, alleen bespeurde ik een lichte samentrekking der wenkbrauwen. Toen hij het telegram gelezen had, stak hyi het kalm in zijn borstzak en wen-dde zich tot de offi cieren, met wie hij was binnengekomen. ,,Als ik straks geweten had, dat ik dit tele gram zou krijgen", sprak hij, „dan hadden wy die zware conferentie niet hoeven te houden, en had ik meer tijd aan mijn gasten kunnen geven. Dit gooit alles weer onderste- boven. Gwynn", zei hij, na even te hebben nagedacht, „ga jij morgen met den eersten trein naar Benares, dan kan je daar alles met den commandant bespreken; ik zal een tele gram sturen naar Lucknow, dat Hensley met een twintig cavaleristen zich by je voegt. De WAARSCHUWINfif Koopf geen losse Aipirin-tabletfen, het kan minderwaardige en voor de gezondheid schadelijke namaak of waardelooze vervalsching zijn. P Aspirin-tabletten worden alleen door de Bayer-fabrieken in den handel gebracht en wel uitsluitend in; orlgineele oranjeband-buisjes ver- pakking van 20 tabletten a 70 cent •n de origineele oranje-zakjei verpak- king van 2 tabletten a 10 cent. Alleen deze origineele ver- pakkingen van BAYER waar- borgen echtheid en zuiverheid. Weigert namaak en losse tabletten. (Ingez. Med,i van 23 Juni sprak: ,,dat het wel de zwaarste is, dat in ons land te vindien is. Daar is men werkelijk op den rand van den honger" 2e. Zal de minister overgaan tot het nemen van maatregelen, mag dan verwacht worden, dat met het oog op den hoogst emstigen toe- stand, deze maatregelen onverwijld worden getroffen VERBETERING RIJNVAART. De minister van Economische Zaken en Ar beid, mr. T. J. Verschuur, heeft geantwoord op de vragen van mej. mr. C. Fr. Katz te Am sterdam, lid van de Tweede Kamer, over de vrachtprijzen voor het vervoer te water van producten, waarvoor crisismaatregelen zijn getroffen en betreffende de onderhandelingen tusschen belanghebbenden in de Rijnvaart ter verbetering van de toestanden in bedoelde scbeepvaart. De minister bevestigt, dat ook voor die pro ducten, waarvoor ten laste van het Nederland sche volk en dus ook ten laste van den Neder- landschen schipper, crisismaatregelen in het leven zijn geroepen, vrachten worden betaald die lager zijn dan ooit te voren. De vrachtprijzen, aldus de minister, voor producten, waarvoor crisismaatregelen zijn getroffen, zijn uiteraard van dezelfde omstan- digheden afhankelijk als die van andere pro ducten. Wat in het bijzonder het vervoer van tarwe en suikerbieten betreft, moge worden verwezen naar de ant/woorden van den minis ter en de vragen van de leden der Tweede Kamer de heeren Van Dis en Duymaer van Twist. Zooals daaruit blijkt, acht de minister bij- zondere maatregelen van overheidswege ten aanzien van het vervoer van bovenbedoelde producten voorshands niet geboden. De minister heeft kennis genomen van de tusschen belanghebbenden gevoerde bespre- kingen aangaande de moeilijkheden in de Rijn vaart. Uit deze besprekingen is een bepaald plan naar voren gekomen, dat in een op 12 dezer te Keulen te houden vergadering der Internatio nale Studie-Commissie van de Rijnscheep- vaart nader aan de orde zal komen. In hoe- verre dit plan, hetiwelk de stelster van de vraag blijkbaar voor oogen heeft, voor ver- wezenlijking vatbaar is, dient te worden af- gewacht. De minister is van oordeel, dat in de eerste plaats door onderling overleg van belangheb benden getracht moet worden de moeilijk beden in de Rijnvaart tot een oplossing te brengen en dat in het stadium, waarin dit overleg thans verkeert, geen aanleiding be- staat tot het nemen of beraden van maatrege len van regeeringswege. WIH_ Will Ill I Ml II Illl commandant van Benares zal voor een extra- trein zorgen; daar ga je, zoodra Hensley aan- gekomen is, mee naar Patna. Hensley kent die streek op zijn duimpje en kan je dus van nut zijn. Wave", dit werd gezegd tegen een officier, die zooveel als zijn secretaris scbeen te zijn, ,,sein jij even naar den commandant van Lucknow, dat Hensley onmiddellijk met twintig man naar Benares vertrekt om zich onder de bevelen te stellen van majoor Gwynn. Straks kimnen we nog wel een kleine bespreking houden". De generaal stak een versche sigaret op en Wave ging heen om zijn telegram te verzen- den. ,,Komaan, Dora", zei Lord Donegal, zing jij nog iets voor ons, want een avond zonder muziek is vervelend, vooral na zoo'n saaie onderbreking". Dora lag languit in een gemakkelijken fauteuil met de handen onder het hoofd een sigaret te rooken; zij scheen niet veel zin in zingen te hebben, maar gehoorzaamde direct en ging naar de piano. Met zeer gevoelige doch ietwat zwakke sopraanstem zong zij een aria uit de Samson en Dalila, waarmee ze welverdienden bijval inoogstte. ,,Ik ben slecht bij stem, te veel sigaretten gerookt", ant woordde ze, terw.ijil ze lachend lady Donegal aankeek. Deze dreigde haar met den vinger. ,,iSpeel dan nog maar een stukje", zei ze met een blik op haar man. Deze knikte, en met veel virtuositeit speelde ze de bekende wals van Chopin. Toen meenden Keening en ik, dat het voor ons tijd werd om heen te gaan; het was warm geworden in de zaal; de avond was zwoel, en een reusachtige Inland- sche bediende met witten tulband en langen profetenbaard had de breede deuren openge- worpen, die uitizicht gaven op een tuin met allerhande tropiscbe gewassen en overgoten door helder maanlicht. Onder het afscheid- nemen bleef Keening nog even met Gwynn staan praten. Een der heeren rechtsgeleerden had de beleefdheid, ons zijn auto te presenteeren, om ons naar ons hotel te brengen, maar wij besloten den af- stand te voet af te leggen. Daar wilde onze DE TARWEWET ALS STEUN- MAATREGEL. De akkerbouwcommissie der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft aan het hoofdbestuur dier organisatie geadviseerdt met Idem aan te dringen op: le. opheffing van de beperking van den steun tot i/3 van het bouwland; 2e. verhooging van het maalpercentage. De commissie wijst er het hoofdbestuur op, dat het laatste boekjaar zoowel voor akker- bouwers als veehouders zeer slecht is geweest en het weerstandsvermogen sterk is onder- mijnd. Het percentage landbouwers, dat niets meer bezit, meer schulden dan bezittingen heeft is reeds zeer groot geworden. De meening, dat de tarweteelt loonend is geweest en daarom is uitgebreid, is naar de commissie weet ott- juist. De opbrengst oogst 1931 is zeer tegen- gevallen, zoodat slechts bij uitzondering de teelt een loon zal hebben opgeleverd voor den boer. Dat niettemin de teelt wordt uitgebreid, vindt dan ook zijn oorsprong in het feit, dat de andere gewassen nog sleehtere uitkomsten bieden. Dit laatste is er sinds de berichten der laat ste weken over doelbewuste belemmering door andere landen van den export onzer landbouw- producten niet beter op geworden. De com missie weet niet wat zij in deze omstandig- digheid den landbouwers moet adviseeren om te verbouwen, nu de tarweteelt beperkt moet blijven tot een derde. De commissie ziet in de tarwe het eenige gewas, dat de noodwendige beperking van de andere oulturen, door de vemietiging van den export ervan, eenigermate kan opvangen, en acht het dan ook onbegrijpelijk, dat juist in dezen duisteren tijd de steun beperkt wordt en zelfs geen grasland mag worden gescheurcl om direct of indirect van de Tarwewet te pro- fiteeren. Met cijfers uit Noord-Holland en Zuid-Holland toont de commissie nader aan op hoeveel honderden bedrijven de tarwever- bouw zal moeten worden beperkt en hoe on- billijk deze uniforme beperking moet werken. Ter toelichting op dien wensch, het maal percentage te verhoogen, deelt de commissie (Ingea. gastheer echter niet van hooren. „Neen, neen", zei hij, „het doet me te veel genoegen u ten mijnent te hebben gezien, ik laat u thuis brengen". Hij scbelde en de wit getab- baarde profeet kwam met een diepe bulging binnen. Toen wij na de formaliteiten van het afscheidnemen de witmarmeren treden van het bordes afdaalden, reed juist een groote gesloten auto voor met een Cipayer naast den chauffeur, om ons naar ons hotel te brengen. Deze laatste vriendelijke attentie van onzen gastheer mochten wij niet weigeren. „Ik heb nog een mooie tip gekregen van dat ouwe Openbaar Ministerie", zei Alfred, be- haaglijk in de kussens leunend; „die advocaat in Calcutta, dien ze ons in Londen hebben gerecommandeerd, moet niet veel zaaks zijn. Nu heb ik een adres van de bovenste plank. Je ziet, je moet maar relaties hebben". Ik luisterde verstrooid en overwoog hy me zelven, waarom de generaal ons thuis liet brengen in een gesloten auto en nog wel onder gewapend geleide. Maar de auto stond reeds voor het hotel stil, voordat ik tijd had gehad, er met Alfrett over te spreken. Gevaarlijk zag bet er op straat toch niet uit; de eenige menschen, die ik gezien had, waren een paar inlanders, die kalm huns weegs gingen, en een patrouille politie-agenten. V66r we in de lift stapten, wisselde Keening een paar woorden met den portier. „Je moet het me niet kwalijk nemen", zei hij tegen me, toen we boven waren, „maar ik heb zonder je te raadplegen, een kleine wijzi- ging gebracht in ons reisplan. We hebben hier in Allahabad geen zaken meer te doen en nu heb ik met Gwynn afgesproken, dat we tege- lijk met hem met den eersten trein naar Benares gaan. We moeten dan wel wat vroe- ger op, maar of we nu den eersten of den j tweeden trein nemen, dat maakt zooveel niet uit. Vindt je bet goed?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1