LANDBOUWBERICHTEN. GEI ERODE BERICHTEH TER NEUZEN, 12 OCTOBER 1932. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. DE OVERVAL MET ROOF TE ZENDEREN. TASCHJE MET 350 GESTOLEN. VERDRONKEN. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. DOOR EEN VRACHTAUTO GEGREPEN. Site? an eenmaal gewend zijn. Het tooneel is zeer ruim; de zaal bevat ruim 2000 zitplaat- sen. Van iedere plaats is het tooneel goed xichtbaar. Dit theater heeft zeker de beste schouwburgzaal die men in Belgie bezit en JdeiBere zaien, waar later aan Vlaamsche kabaretkunst zal worden gedaan. De schouwburg staat onder ieiding van den heer Kindermans, vroeger directeur van de Vlaamsch-Brusselschen Schouwburg „Folies Bergeres", die tevens het Luna Theater te Antwerpen leidt. Hetzelfde gezelschap zal thans in beide steden optreden. Hoofdzakelijk worden operettes en revues opgevoerd, doch te Brass el zal ook de Nederlandsche opera te Antwerpen als gast optreden. Op het program- ma staan Vlaamsche operettes, onder meer van Hullebroeck, verder Weensche, Fransche en Duilsche. Vrijdag j.l. is het theater in gebruik geno- snen. Onder de talrijke aanwezigen bevonden ssich vele autoriteiten, schrijvers, toonkunste- naars. Opgevoerd werd een revue „Wie vliegt er mee niet met Piccard naar de stratos- feer, doch met Pikdraad naar de maan ge- schreven door Caspeele. Misschien had de Vlaamsche elite iets anders gewenscht, al- thans als eerste voorstelling in dien derden Vlaamschen schouwburg. Maar de goed ver- zorgde vertooning oogstte toch veel succes. HET GESOL MET DE ONTWAPENING. Men rukt en trekt nu schrijft de N. R. Ort. uit alle macht om van de ontwape- ningsconferentie nog wat terecht te brengen. Te Geneve zijn tal van plannenmakers aan het werk om stelsel van „veiligheid" te bedenken die de Franschen en hen zelf tevreden kunnen stellen. Dat de Deensche minister Dr. Munch zieh daarmede oniedig hield wist men reeds lang; dat Benesj en Politis ermede bezig zijn Iron men, zelfs als men er niets van hoorde, met zekerheid vermoeden. Ook de Belg Bour- quin wordt genoemd onder hen die zich met „hard thinking" op dit punt verdienstelijk trachten te maken. Het schijnt dat niemand meer denkt aan wereldomvattende afspraken; men zoekt het in het steeds meer in trek komende „regionale". Voorloopig echter ligt het zwaartepunt van den gang van zaken buiten Geneve. Eerst hebben Frankrijk en Duitsohland beide ge- weigerd naar een conferentie van vier of vijf mogendheden te Londen te komen. Deze con ferentie had ten doel onderhands de moeilijk- heden uit den weg te ruimen die de houding van Duitschland en de oneenigheid tusschen Barijs en Berlijn thans vormen voor den voort- gang van de ontwapeningsconferentie. Berlin heeft tenslotte toch ingezien dat het, vooral van zijn standpunt, buitengewoon onberaden beieid was, als een koppig kind iedere medicijn te weigeren, omdat het zich geergerd had over een al te diplomatieke en daarom alle par- tgen krenkende nota van Simon. Het offi- cieele antwoord der Duitschers was heel wat tegemoetkomender dan hun eerste, officieuse reacties op de uitnoodiging. In Frankrijk daarentegen was de stemming volstrekt niet toeschietelijker geworden. Men is daar nu eenmaal op het oogenblik uitermate zenuw- achtig en wantrouwig om het feit dat juist een Duitsche regeering waarvan een groot ge- deelte van het Fransche volk vreest dat zij emstige dingen met de herkregen vrijheid voorheeft, gelijkgerechtigheid in bewapening eischt. Deze vrees moge, als iedere vrees, een alechte raadgeefster zijn, men vindt haar dan toch weerspiegeld in de houding van Herriot. De grootere toeschietelijkheid van Berlijn heeft Londen, dat een oogenblik alle hoop ver- loren had, ertoe gebracht toch nog eens te probeeren wat van de conferentie terecht te hrengen. Zij kon desnoods elders gehouden worden, b.v. ergens in Zwitserland, waar zij voor de kleine bondgenooten en mededuchters van Frankrijk niet zoo onbereikbaar was en waar deze satellieten gelegenheid hadden naar hartelust rondom de raadkamers te zwermen. Het mocht alleen, terwille van de gevoeligheid der Duitschers, niet te Geneve zijn. In de bijenkorf van Geneve ontstond weer eens luid gegons toen men van deze henvatte poging hoorde. Men protesteert daar hevig tegen ieder streven om van de ontwapening een onderonsje van groote mogendheden te maken. In dit speciale geval sproten die pro- testen vooral ook voort uit de beduchtheid van Frankrijk's vrienden, die nog minder op hun gemak zijn dan Frankrijk zelf. Maar hoe het zij, de groote heeren gaan nu wijselijk hun gang. De wagen van de conferentie zit tot over de assen in de modder. En hij is uit dien slappen bodem slechts los te werken als men eenige van de allergrootste en thans onwillige trekdieren overreden kan opnieuw hun krach- tea ervoor in te spannen. Men kr.ijgt die nu eenmaal op het oogenblik niet meer daartoe in het algemeeen gareel. Eerst als zij zich met discreet beieid weer voor den wagen hebben laten spannen en deze al half los is uit het moeras, kunnen alle anderen er weer bij te pas komen. Zij moeten oppassen daarvoor on middellijk gereed te staan. De hemieuwde pogingen van Engeland heb ben ten gevolge gehad dat Herriot nu naar Londen gaat om daar eenige dagen lang be- sprekingen te houden. De beperkte conferen tie van vier of vijf moet dan eerst door een nog beperkter conferentie van twee worden voorbereid. Misschien is het juister van een conferentie van twee of drie te spreken, daar Norman Davis, de Amerikaansche gedelegeer- de ter ontwapeningsconferentie, zich eveneens te Londen bevindt. Maar het is in ieder ge val niet de bedoeling dat van zijn bemoeiing iets naar buiten blijkt! Niet alleen Lord Tyr rell.. de Engeische gezant te Parijs, maar ook Henderson schijnt zich verdienstelijk te heb ben gemaakt bij het overreden der Franschen. Dat Herriot nu naar Londen gaat bewijst Teeds, dat hij in ieder geval bereid is over den eisch van Duitschland te spreken. Anders was ook niet te verwachten. Men kreeg den in- •druk dat hij zich niet prettig voelde in zijn onverzettelijkheid. Men mag echter aannemen dat hij daartegenover zijn tegeneisch mee- brengt: die van waarborgen voor de veilig- heid van Frankrijk, Wij mogen ons in dit stadium minder dan ooit vleien met de hoop dat het vraagstuk der ontwapening reeds be- .vrijd zou zijn uit den heksencircel, waarin het al sedert jaar en dag gevangen zit. Maar laat men slechts praten. Sedert Lau sanne kan men weer hoop koesteren dat daar mede voor het gezond verstand tenslotte toch eenig terrein te veroveren is op de cavallerie van politieke stokpaarden, die de wereld ter- roriseert. Men zal te Londen allicht geen positieve resultaten bereiken, maar men zal in ieder geval een onderonsje van grooteren omvang kunnen voorbereiden. Dit moet dan maar weer zien hoe het verder komt. Als men er in eens niet kan komen dan moet men het trapsgewijze probeeren. De ontwapenings conferentie is eerst acht maanden aan den gang, zij is nog maar pas aan haar eerste generatie van gedelegeerden toe. V66r het na- geslacht het einde ervan beleeft zal men nog heel wat sappen, loopgraven en trappen naar ihet groote doel zien aanleggen. Als dit fraaie politieke ingenieurswerk echter maar niet op een kwaden dag door een ontploffing van eigen gassen in de lucht vliegt! FKIJSVERLAGING VAN KACHELGAS. Wij verwijzen naar de in dit nummer voor- komende advertentie van de Gasfabriek te Axel waarin ter kennis wordt gebracht, dat de prijs van kachelgas is verlaagd tot 5 cent per M3., zoowel voor Axel als Ter Neuzen. Allen die nu wenschen te profiteeren van het gemak van Gasverwarming zullen bij deze prijs daar zeker toe overgaan. OPHEFFING KANTONGERECHTEN. Ingediend is o.m. een wetsontwerp betref- fende nieuwe vaststelling van het rechtsge- bied en de zetels der rechtbanken en kanton- gerechten, behoorende tot het gerechtshof te 's Gravenhage, waaronder ook de provincie Zeeland ressorteert. Uit het wetsontwerp blijkt, dat het kanton Middelburg wordt vergroot met de kantons Goes en Oostburg, terwijl het kanton Hulst bij het kanton Ter Neuzen wordt gevoegd. RIJWIEL- EN ANDERE DIEFSTALLEN. Naar aanleiding van alhier in den laatsten tijd voorgekomen rijwieldiefstallen (veel kunst is daar niet aan, wanneer men nagaat dat op gezette dagen een aantal rijwielen zonder bewaking maar ergens worden neerge- zet en ook weer weggenomen zonder dat daar- op controle bestaat) is door de gemeentepoli- tie een onderzoek ingesteld, dat heeft geleid tot de arrestatie van zekeren J. J., bankwer- ker te Axel, die van die diefstallen verdacht wordt. Hij is ter beschikking gesteld der justi- tie te Middelburg. Naar we vernemen is bij hem ook aangetroffen een electrische rijwiel- lantaam met dynamo, die eenigen tijd geleden te Hulst is ontvreemd, en werd verborgen in een bedstede ook gevonden een jas, die hier ter gelegenheid van kermis in een caf<5 was opgehangen en verdwenen bleek toen de eige- naar deze weer wilde aantrekken. De verdachte heeft reeds vroeger wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. EXAMEN WATERBOUWKUNDIG OPZICHTER. O.m. geslaagd voor het examen voor Water- bouwkundig opzichter, uitgaande van den Bond van Technische Ambtenaren in Over- heidsdienst, groep: Waterbouwkundige Amb tenaren in Zeeland, gehouden te Middelburg in de maanden September en October, de heeren W. L. Barentsen, Middelburg; A. Boone, Oostkapelle; A. A. Borket, Middelburg; C. A. van den Broecke, WilhelminadorpA. J. Broerse, Serooskerke (W.); F. C. Dekker, Middelburg; J. van Dijke, Sint-Annaland; L. W. Hoek, St. Maartensdijk; P. J. Israel, Groede; J. D. Jagt, Scherpenisse; J. Th. Kra mer, Wissenkerke; J. H. Kramer, Axel; J. P. de Meester, Kloetinge; H. Minderhoud, West- kapelle;' P. de Putter, Axel; H. J. Quaak, Scherpenisse; C. Rijnberg, St. Maartensdijk; P. W. van der Schraaf, Wilhelminadorp; F. A. de Smit, Sluis; D. C. Stoel, Veere; C. Stok, VlissingenF. M. Sturm, Serooskerke (W.); Iz. Tange, Middelburg; W. A. Trimpe, Kloe tinge; J. van der Veen, Middelburg en H. Voorhans, Middelburg. De permanente examen-commissie bestond uit de heeren: Ir. A. G. Verhoeven, hoofdr ingenieur der Domeinen, Middelburg, voorzit- ter; Ir. J. L. Boreel, ingenieur van den polder Walcheren te Middelburg; Ir. A. J. Ilcken, ingenieur van het waterschap Schou- wen te Zierikzee; C. Barentsen, districts- bouwkundige bij 's Landsgebouwen, Middel burg; W. E. Coumou, technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat, Middelburg; L. A. P. steketee, hoofd der Kon. Wilhelminaschool, Maassluis; J. K. Dingemanse, hoofdopzichter van het waterschap „de Breede Watering be- westen Ierseke", Goes; J. A. Louwers, op zichter polder Walcheren, Vlissingen; J. L. Muller, idem Nieuw-Neuzenpolder, Ter Neu zen; P. M. van den Broecke, idem Oostbeve- landpolder, Goessche Sas, secretaris. ARTS-EXAMEN. Te Utrecht slaagde voor het arts-examen mej. P. L. Bom, van Axel. PLAKKEN VAN RENTEZEGELS. Naar de Raad van Arbeid te Middelburg ons mededeelt, komt het nog meerdere malen voor, dat de werkgevers niet zelf de rente- zegels op de rentekaart van hun arbeiders plakken, doch het bedrag voor het zegel in geld uitbetalen boven het loon en den arbeider verzoeken zelf het zegel te plakken, of wel den arbeider het zegel ter hand stellen met verzoek het op de rentekaart te plakken. Blijkt nu bij de inl eve ring van de rentekaart ten kantore van den Raad van Arbeid, dat de versehuldigde zegels niet werden geplakt, dan worden deze zegels alsnog bij den werkgever nagevorderd, zoodat de werkgever in deze ge- valien tweemaal het bedrag der zegels moet betalen. In art. 199 der Invaliditeitswet wordt be- paald, dat de werkgever, die in zegels be- taalt, v66r, of gelijktijdig met de betaling van het loon in geld de premie betaalt, terwijl vol- gens art. 228 iedere betaling bewezen wordt door het plakken van een rentezegel op de rentekaart. De werkgevers worden dan ook ten zeerste in hun eigen belang aangeraden, zelf de zegels te plakken. Bij art. 268 der Invaliditeitswet is bepaald, dat de arbeider geen betaling van zijn loon in geld kan vorderen, indien hij zijn rentekaart niet aan zijn werkgever in bewaring heeft ge- geven, of aan den werkgever niet overlegt een rentekaart met voldoende open zegelvakken, om de zegels te plakken ter voldoening der premien. Werkgevers, vraagt dus, indien de rente kaart van den arbeider niet in uw bezit is, den arbeider bij de uitbetaling van zijn loon de rentekaart over te leggen en plak ten alien tijde zelf de zegels op de rentekaart. FAILLISSEMENT VAN HEEL CO., GOES. Ter griffie van de rechtbank te Middelburg en van het kantongerecht te Goes zijn gedepo- neerd de lijsten van crediteuren in het faillis- sement Van Heel Co. te Goes. In totaal komen op de lijsten der comm. vennootschap voor 993 crediteuren met een totaal-bedrag van 2.278.116. Het volgende accoord is aangeboden: De crediteuren met 100 of minder krijgen het voile bedrag uitgekeerd: die met /200 tegen finale kwijting 100. Zij, die meer dan /200 te vorderen hebben ontvangen tegen finale kwijting van de vennootschap en de beheeren- de vennooten, 40 pet, van him vordering met de rente tot 24 Augustus 1932. Tevens ont vangen zij een rentelooze schuldbekentenis, na afloop van de algeheele liquidatie opeischbaar, voor 10 pet. van het restant hunner vordering of 6 pet. van de geheele vordering. De afgegeven schuldbekentenis geeft aan de vennootschap-crediteuren het recht op al het- geen wat de liquidatie van den vennootschaps- 'boedel boven de 46 pet. zal opbrengen, als- mede, echter tezamen met de privd-crediteu- ren van ieder der vennooten, op al hetgeen de liquidatie der prive-boedels van ieder der ven nooten boven opgemedde 46 pet. zal opbrengen. De verificatie-vergaderihg zal 15 dezer plaats hebben. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 11 October 1932. De volgende zaken werden behandeld: J. A. v. d. B., oud 31 j., klompenmaker te Clinge, werd verdacht dat hij op 22 Augustus 1932 te Clinge Bertha Blommaert heeft ge- slagen en gestompt op hoofd en borst, en Albert van Duijse heeft geslagen, gestompt en getrapt. Eisch30 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. D., oud 59 j., arbeider te IJzendijke, werd ten laste gelegd dat hij op 28 Augustus j.l. te IJzendijke Florimondus Reinhoud een slag of stomp in het aangezicht heeft toegebracht. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. M. B., huisvrouw van Th. v. d. W., oud 30 j., zonder beroep te Ter Neuzen, werd ver dacht dat zij op 26 Augustus 1932 te Ter Neuzen Anna Harms met de gebalde vuist een slag onder het linkeroog heeft gegeven, waardoor zij aldaar bloedend werd verwond. Eisch25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 15 boete of 5 dagen hechtenis. A. H., huisvrouw van R. V„ oud 30 j., zon der beroep te Ter Neuzen, werd beklaagd dat zij op 26 Augustus 1932 te Ter Neuzen Anna Maria Bonne heeft geschopt. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. M. J. D., oud 23 j., knecht te IJzendijke, werd ten laste gelegd dat hij op 31 Augustus j.l. te Breskens Mattheeuwis Abraham Man- neke een stomp in het aangezicht heeft toe gebracht. Eisch15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. C. A. K., huisvrouw van E. L. L., oud 45 j., zonder beroep te Ter Neuzen, werd verdacht dat zij op 31 Augustus j.l. te Ter Neuzen Silvia Beeldens heeft beleedigd. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. E. F., oud 62 j., landbouwster te Clinge, werd ten laste gelegd dat zij op 1 September 1932 te Clinge Leontine de Schepper heeft beleedigd. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. S. D., huisvrouw van A. S. de B., oud 35 j., zonder beroep te Breskens, werd beklaagd dat zij op 28 September 1932 te Breskens Catha- rina Dierck heeft beleedigd. Eisch: 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. L. C., oud 18 j., zonder beroep te Schoon- dijke, werd ten laste gelegd dat hij op 2 Sep tember 1932 te Schoondjjke een bankbiljet van tien gulden, toebehoorende aan P. L. E. de Paauw, heeft weggenomen. Eisch25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Door J. A. van E., oud 44 j., slager, en G. A. van E., oud 19 j., veedrrjver, belden te Sluiskil, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij zij terzake van verboden in- en uitvoer van vee zijn veroordeeld resp. tot 2 maal f 30 boete of 2 maal 10 dagen hechte nis en 2 maal f 10 boete of 2 maal 5 dagen hechtenis. Failliet verklaard: E. P. J. Toumois, papierhandelaar, wonen- de te Schoondijke, Rijksweg W 68a. Rechter-commissaris Mr. Th. Fortheine. Curator Mr. J. Erasmus te Oostburg. DE IEPENZIEKTE. Iepen, die er niet door worden aangetast. Nu wij eenmaal de oorzaak van de iepenziekte kennen, is het gemakkelijk uit te maken, of een bepaalde iep vatbaar is voor de ziekte of niet. Daartoe wordt hij ingespoten met sporen van de zwam, Graphium ulmi, die de ziekte veroorzaakt. Is de boom vatbaar, dan vertoont hij eenigen tijd na de inspuiting (gewoonlijk 1021 dagen) de verschijnselen van de iepenziekte. Vanwege het Iepenziekte-Comitd worden der- gelijike „gevoeligheidsproeven" op groote schaal genomen. In Den Haag, Utrecht en Baam heeft het Comitd de beschikking over proeftuinen, waar tot dit doel meer dan 100 soorten en varieteiten van iepen worden gekweekt. Nu is gebleken, dat in het algemeen de Europeesche en vooral de Amerikaansche iepensoorten zeer ge- voelig zijn voor de ziekte, terwijl verschillende van de Aziatische soorten een groote mate van onvatbaarheid vertoonen. Deze Aziatische soor ten zijn waarschijnlijk zeer goed te gebruiken voor park- en straatbeplanting. Door hun wui- venden groei en kleine bladeren zijn ze voor wegbeplanting echter niet geschikt. Voor onze polderwegen hebben wij dus behoefte aan een anderen iep. Aan deze behoefte tracht het Comite op de volgende wijze tegemoet te komen. Het is gebleken, dat niet alle indivlduen van onze Euro peesche soorten even vatbaar zijn. Uit groote hoeveelheden zaailingen van Europeesche iepen worden nu de minst vatbare uitgezocht. Hieruit worden wederom die gekozen, welke door een goeden, rechtopgaanden groei en flink ontwik- kelde bladeren de verwachting wettigen, dat zij voor wegbeplanting in aanmerking komen. Dit onderzoek vordert jaren. Toch zijn er reeds thans enkele indivlduen gevonden, die minder gevoelig zijn voor de ziekte dan onze gewone „Holland- sche" iepen en die waarschijnlijk andere goede eigenschappen bezitten. In samenwerking met de praktijk zal dan moeten worden uitgemaakt, welke typen op den duur het meest geschikt zijn voor beplanting langs de wegen van onze win- derige lage landen. Er is geen boom bekend, die hier den iep 6n in economisch en in aesthetisch opzioht kan vervangen. Vandaar, dat het Iepenziekte-Comitd het zoe- ken naar iepen, die niet door de iepenziekte wor den aangetast, als een der voornaamste punten op zijn programma heeft geplaatst. R. K. BOEREN WAARSCHUWEN DE REGEERING. Het „Handelsblad" meldt: De (federatie) R.K. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond, die den geheelen kath. boeren- en tuindersstand omvat en in welks hoqfdbestuur vijf Kamerleden zitting hebben, onder wie baron Van Wijnbergen, heeft den volgenden brief gezonden aan minister Verschuur: ,,De nieuwe, dezer dagen door den Duitschen minister van Landbouw frh. von Braun mede- gedeelde plannen, om den invoer van land- en tuinbouwprodueten in Duitschland nog verder te beperken, hebben in onze kringen de groot- ste ontsteltenis teweeg gebracht. Indien deze plannen worden uitgevoerd lijdt het geen tw(j- fel, of onze vaderlandsche land- en tuinbouw die toch reeds zoo zwaar getroffen is, zal voor een groot gedeelte ten doode zijn opgeschre- ven. Wellicht zelfs voor goed. Wanneer de afzet van een behoorlijke hoe- veelheid onzer land- en tuinbouwprodueten niet kan worden verzekerd, zullen daaren- boven de hulp- en steunmaatregelen, welke de regeering heeft genomen ten behoeve van den land- en tuinbouw, niet het gewenschte effect sorteeren. Onder deze omstandigheden meent onze organisatie, dat Nederland zal moeten vechten om zijn bestaan. Mocht de Duitsche regeering hare plannen ten uitvoer leggen en dus den invoer van Nederlandsche producten tot een minim ale hoeveelheid beperken, dan verwacht onze bond dat de Nederlandsche regeering, die voortdurend gepoogd heeft het handelsverkeer met Duitschland onder waarborging van bei- derzijdsche belangen in der minne te regelen, geen oogenblik langer zal aarzelen, om ook de Nederlandsche poort te sluiten voor den in voer van Duitsche producten. Onze bond is ervan overtuigd, dat er met Duitschland niet te praten zal zijn, vooraleer het aan den lijve voelt, dat het niet-koopen van Nederlandsche producten hier te lande beantwoord wordt met een niet-meer-koopen van Duitsche producten. Ik moge Uwe Excellentie er op wijzen, dat in onze land- en tuinbouwkringen hoe langer hoe sterker tot uiting komt een streven, om indien de regeering meenen zou, hare lijde- lijke houding niet te kunnen laten varen den land- en tuinbouw zelf het initiatief te doen nemen tot een krachtig verweer tegen de Duitsche handelspolitiek en een breed opgezette boycot van Duitsche artikelen en producten in te leiden en door te voeren. Ook op onze, de vorige week gehouden algemeene vergadering is deze stemming zeer beslist en zeer duidelijk gebleken. Gehoopt wordt echter nog steeds, dat onze regeering in deze zelf zal ingrijpen en dat haar optreden zoodanig zal zijn, dat een boycot van de zijde van het bedrijfsleven die als guerilla-oorlog uiteraard steeds min- der verkieslijk is dan een regeerings-optreden kan achterwege blijven. Ik heb gemeend, Excellentie, U op de hoogte te moeten stellen van de stemming, welke in dit opzicht bij onze katholieke boeren en tuin- ders heerscht." Het adres is onderteekend door den secre taris, mr. H. van Haastert. CIRCUS SARRASANI. Men meldt uit Winschoten: Het circus Sarrasani thans verblijvend te Leer (Oost Friesland) is verkocht aan de Rus- sische regeering. In verband met den overval met roof te Zenderen (Ov.waarbij de 80-jarige vrouw van de Pol werd vermoord, wordt gemeld, dat de Zondagmorgen gearresteerde R. uit Borne Maandagmiddag een ibekentenis heeft af- gelegd. De rrjiksveldwachter N. heeft in een boschje bij Borne verborgen gevonden een gestolen nets en een met bloed bevlekt overhemd. Toen de verdachte dit hoorde, viel hij door de mand. R. heeft zijn bekentenis herhaald voor den rechtercommissaris te Almelo. De man werd voorts gezocht daar hij tijdens zijn overbrenging naar het gesticht „Het Hoogeland" ontvlucht was. EEN ZONDERLINGE AUTOMOBILIST. Te Zaandam heeft de politie een auto in be- slag genomen, aangezien de bestuurder niet in het bezit was van een wegenbelastingkaart, rijbewijs en nummerbewijs. Er waren drie verschillende nummenbordjes aanwezig. EEN BRUTALE AANRANDING. In de Banierstraat te Rotterdam is Vrijdag- avond de 46-jarige mej. W. M., die de kiosk aan de Veemarkt beheert, door twee mannen oyervallen en tegen de straat geslagen. De in- dividuen hebben getracht haar een tasch te ontrukken, doch toen de juffrouw begon te schreeuwen hebben zij de vlucht genomen. Mej. M. heeft onmiddellijk hiervan bij de politie aangifte gedaan. Zij vertelde 'dat zij te 8 uur de kiosk ge- sloten en zich naar haar woning in de Banier straat begeven heeft. Onderweg bemerkte zij dat zij gevolgd werd door twee mannen, die echter op een grooten afstand van haar ble- ven. In de Banierstraat gekomen, waar het donker en zeer stil was, werd zij plotseling van achteren door de mannen aangevallen. Zij drukten haar achterover op de straat en ter wijl de een haar vasthield en zijn hand op haar mond legde om haar het schreeuwen te belet- ten, trachtte de ander haar de tasch te ont rukken. Mej. M. bood echter krachtig weer- stand en tenslotte begon ook de man, die haar vasthield aan de tasch te rukken. Hij haalde daarbij zijn hand van haar mond weg en onmiddellijk begon mej. M. luidkeels te schreeuwen. De laffe aanranders namen daarop de vlucht zonder zich van de tasch te hebben kunnen meester maken. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. EEN DROEVIG ONGELUK. In het Duitsche Kaldenkirchen bij Venlo had Zaterdag een droevig ongeluk plaats. In den namiddag vond men in de woning van den werkloozen arbeider H. het lijkje van diens 3-jarig dochtertje met een schotwond in de hartstreek. De moeder van het kind, die naar de stad was gegaan om haar wekelijksche inkoopen te doen, had de kleine bij haar 18-jarigen broer, die sinds eenige weken bij hen inwoon- de, achtergelaten. Toen het lijkje gevonden werd, was de jongeman spoorloos verdwenen. Men ging dan ook van de veronderstelling uit, dat het meisje vermoord was en koesterde dadelijk emstige verdenking tegen den jongeman. Later in den avond is deze door de recherche van Kaldenkirchen opgespoord en in hechte nis genomen. Tijdens het verhoor heeft hij verklaard, de kleine door onvoonzichtigheid te hebben gedood. Toen de moeder de woning had verlaten heeft het kind volgens zijn verklaringen heftig geschreeuwd. Daarop heeft de jongeman een floberbbuks, die aan den muur in de kamer hing, genomen, den haan gespannen en het geweer op het kind gericht. Op hetzelfde oogenblik is een schot afgegaan, dat het meisje trof en op slag doodde. De jongeman zegt er onkundig van te zijn geweest, dat het geweer geladen was. Hij is niettemin in de gevangenis opgesloten. DE PONT AAN DE HEMBRUG. Uit Zaandam meldt men: Zondagavond half 6 zou een auto uit Koog aan de Zaan de nieuwe pont aan de Hembrug oprijden. Op het oogenblik dat de voorwielen op de pont en de achterwielen nog op den vasten wal stonden, werd de pont door een voorbijvarend schip weggezogen en dreigde de auto, waarin met den eigenaar drie dames en een kind zaten, te water te raken. Geluk- kig bemerkte de kapitein dadelijk het gevaar en hij slaagde er in, de pont naar den kant te sturen. In den angst voor een ongeluk had de eige naar van den auto, de heer Langeraar, van Koog aan de Zaan, zijn moeder reeds uit den auto gerukt, waarbij deze bijna te water ge- raakte. Naar de politie, die over het geval rapport heeft opgemaakt, meedeelde, is hetzelfde al eens eerder voorgekomen. Wil men ongeluk- ken als deze voorkomen, dan zal het noodig zijn, dat de pont met een ketting of op an dere wijze wordt vastgelegd, zooals ook met de oude pont gebeurde. NIET OP ZIJN MONDJ1E GEVALLEN. Zaterdag is het in de Eerste Schansstraat te Rotterdam heel rumoerig geweest. Het publiek had het op een daar gevestigde sla- gerij gemunt. Er was n.l. in die slagerij een 12jarige jongen gekomen, om een pond vet te halen. De slager berekende een prijs, welke tweemaal zoo hoog was als die, welke op een strooibiljet van die slagerij stond vermeld. De jongen protesteerde, maar de slager ant- woordde, dat het strooibiljet inmiddels was verouderd. De jongen, die niet op zijn mondje was gevallen, eischte, dat de slager hem het vet voor den lageren prijs zou geven en toen de slager dit niet deed, begon hij hem uit te maken voor al wat mooi en leelijk is. De sla ger zette den jongen buiten de deur, maar de jongen liep weer naar binnen en zei, dat hij zich niet zoo wilde laten bejegenen. De sla ger zette hem opnieuw buiten de deur, maar nu z66 hardhandig, dat de jongen viel en ker- mend bleef liggen. Hij bloedde uit mond en neus. Per auto van den geneeskundigen dienst heeft men hem thuis gebracht. Het bleek dat hij een paar schaafwonden, een buil en wat schrammen had opgeloopen. Het publiek had inmiddels partij voor den jongen gekozen en molesteerde den slager, die daarop de hulp van de politie inriep. Nog geruimen tijd is het echter rumoerig gebleven. Tenslotte is de sla ger per auto naar huis gegaan. Er is proces- verbaal tegen hem opgemaakt. GEEN HALVE MAATREGELEN. Naar het politiebureau te Den Haag zijn gebracht een 38jarige architect en een 39- jarige koopman. De eerste had den koopman met een looden buis op oog en mond geslagen, hem daarop vastgegrepen en door de ruit van een perceel in de Voldelstraat geworpen. De studente mej. C. Q. die Vrijdagmorgen in het postkantoor te Leiden aan het giro- loket haar collegegeld wilde storten en even haar taschje met f 350 naast zich had neer- gelegd, kwam kort daarop tot de ontdekking dat een ander het taschje met inhoud had meegenomen. Maandagmorgen is de lOjarige H. Koppen- hagen uit de van Beverenstraat spelenderwijs in de Korte Haven te Schiedam geraakt. Een brugwachter heeft den jongen met een dreg uit het water gehaald en hem in het bureau van Gemeentewerken binnengebracht, waar men geruimen tjjd getracht heeft de levens- geesten op te wekken. Dr. Geerdes consta- teerde echter den dood. Het lijkje is naar de ouderlijke woning vervoerd. HIJ WILDE FILMSTER WORDEN. De 15jarige F. J. A. uit Den Haag, leerling van de ambachtsschool te Delft, die voor straf van de school was weggezonden, is te Ant werpen aangehouden. Hij wou vandaar met een onderweg opgedanen vriend naar Berlijn gaan wandelen om te trachten bij de Ufa als filmster een plaats te krijgen. Op den Jutphaaschenweg bij Utrecht is Za- terdagavond een groentenhandelaar bij het oversteken van den weg onder een vrachtauto geraakt en overreden. Hij werd naar de rijks- kliniek te Utrecht overgebracht, waar de man spoedig aan de bekomen verwondingen Is overleden. De bestuurder van den auto had nog uitgehaald om den man te ontwijken, doch deze keek juist de andere richting uit. Het zesjarig dochtertje van den heer J. Verschoten te Heilo is Zaterdagmiddag door een vrachtauto uit Bakkum op den weg ge- grepen, toen zij achteruit den weg op liep. Het kind kreeg een klap van het spatbord en was na enkele oogenblikken dood. MOSSELVAARTUIG GEZONKEN. Het mosselvaartuig Bru 57 met een lading mosselen op reis naar Belgie, is nabij Bath op een wrak gevaren en gezonken. De bemanning is gered. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Nijmegen is in de lage Hezelstraat het zevenjarige zoontje van den heer R. door een luxe auto, bestuurd door den heer J. Kok uit Amhem, overreden en gedood. EEN MEISJE TE WATER GEREDEN. Een 19jarige dochter van den heer S. Bot- ma, veehouder te Balk, die per fiets op weg was naar het land van haar vader, moest daartoe het Polderdijkje passeeren. Waar schijnlijk ten gevolge van den harden wind is zij te water geraakt en verdronken. PA YED OP HOL GESLAGEN. Te 't Zand is bij een harddraverij een paard op hoi geslagen. Een 69jarige man uit Bever- wijk, die probeerde het paard tegen te hou den, kreeg een trap en werd zoodanig ver wond, dat hij in het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk moest worden opgenomen, waar hij later is overleden. OM EEN MEISJE. Maandag is er op de kermis te Stokkum hevig gevochten, doordat twee jongens met een meisje uit 's Heerenberg wilden dansen, wat een inwoner van Wehl niet aanstond. Buiten gekomen heeft deze laatste de beide anderen zoodanig met een mes bewerkt, dat zij beiden zwaar verwond werden. De eene kreeg verschillende steekwonden in de bulk en verkeerde in levensgevaar. De dader, die ge- vlucht was, is later gearresteerd. GEMEENTERAADSLID-STEUNTREKKER. De Beverwijksche politie heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen een gemeenteraadslid wegens het onrechtmatig trekken van steun.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2