ALGEMEEN NIEUWS- F.N ABVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Slapende Boeddha No. 8900 WOENSDAG 12 OCTOBER 1932 72e Jaargang. BINHENLAND FEUILLETON DE ZWARTE LIEVE VROUW BUITENLAND MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND OVER DEN TOESTAND. Dezen Winter koopt men weer het goedkoopst in VLAAMSCH TOONEEL TE BRUSSEL. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - Bulten Ter Neuzen fr per'post /1,80 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenlaud alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 - TEEEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0.20. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst eSn dag voor de uitgav.. BIT BLAB VERSCHIJNT IEBEREN MAA NBAG-, WOENSBAG- en VRIJBAGAVOND. HERHALINGSONDERWIJS. De gelegenhei-d wordt gebodem tot bet ont- vangen van herhalingsonderwijs voor de rijpere jeugd in de openbare lagere school A (aan de Walstraat) en D (te Sluiskil), over het tijdvak 1 November 1932—1 Maart 1933. Aanmelding van leerlingen kan geschieden j v66r den 20 October a.s. voor wat betreft I school A op de gemeente-secretarie en voor wat betreft school D bij het hoofd dier school. Ter Neuzen, den 11 October 1932. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. BEBRIJFSR ABEN In een adres aan de Tweede Kamer komt de Christ. Werkgeversvereeniging op tegen het wetsontwerp tot instelling van bedrijfs- raden en wel in hoofdzaak, omdat dit voor- stel de bedrijfsraden stempelt tot overheids- orgaan. In zjjn toelichting merkt het bestuur o.m. op: „Tegen het systeem van het aanhangig wetsontwerp wordt als zeer ernstig bezwaar gevoeld, dat niet in de eerste en laatste in stance de bedrijfsgenooten zelf, door middel van hunne organisaties, beslissen of in eenig bedrijf een bedrijfsraad zal worden opgericht en welke werkzaamheden de bedrijfsraad op zich zal nemen. Zulks behoort, naar het oor- deel van ons Bestuur, uiteindelijk aan de maat- schappelijke organisaties te worden overge- laten. Zoodra de overheid een beslissing ne men gaat inzake het oprichten en de werk zaamheden van een bedrijfsraad, betreedt de overheid een terrein, dat het hare niet is en wordt aan de maatschappij een orgaan opge- legd, dat niet uit haar zelf is voortgekomen en wellicht niet door haar gewenscht wordt." BE UITWERKING VAN BE WINKEL- SLUrriNGSWET. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid den raad van beheer vein het economisch instituut voor den middenstand verzocht, een summier onder- zoek in te stellen naar de u-itwerking van de Winkelsluitingswet op den om-zet in het win- kelbedrijf, voomamelijk op Zondag. Het ligt in de bedoeling, dit onderzoek op beperkte schaal te doen geschieden en voors- hands te bepalen tot de koek- en banketbak- kerswinkels, sigarenwinkels en slijterijen, en wel te 's-Gravenhage en te Amsterdam. Met de plaatselijke middenstandsorganisaties zal omtrent de uitvoering overleg worden ge- pleegd, en de medewerking van de landelijke mdddenstandsbonden is ingeroepen. BEPERKING VAN BEN INVOER VAN ONGESMOLTEN BIERLIJK VET. Tot 100 pet. van den gemiddelden invoer in 1929, 1930 en 1931. De Staatscourant van Maandagavond bevat een Kon. besluit van 6 October, waarbij een tijdelijke beperking van den invoer van onge- smolten dierlijk vet wordt bepaald. Aan dit besluit wordt het volgende ont- leend: Artikel 2. 1. Gedurende het tijdvak van 1 October 1932 tot 1 October 1933 is de in voer uit ieder land verboden van ongesmolten dierlijk vet, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, wel'ke gemiddeld in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd. 2. Door onzen minister kan worden vast- gesteld eene lijst van goederen, welke niet vallen onder de in het vorig lid bedoelde. Artikel 3. 1. Met ingang van den dag, waarop dit besluit in werking treedt, zal de invoer der in het vorig artikel genoemde goe deren slechts zijn boegestaan, indien daarbij wordt overgelegd eene daartoe door of van- wege onzen minister af te geven vergunning. Overigens bevat dit Kon. besluit de gebrui- kelijke bepalingen ten aanzien van contin- genteering. Wij mogen daarvoor verwijzen naar de Staatscourant no. 196. De Minister van Oeconiomische Zaken en Arbeid heeft, gezien het Kon. besluit van 6 October tot regeling van den invoer van ongesmolten dierlijk vet, aangewezen den heer L. Briick- mann en bij diens ontstentenis de heeren Th. C. Geudeker en dr. J. B. R. v. d. Schoot om krachtens artikel 6, eerste lid, van voormeld besluit te beslissen op de in artikel 4, eerste lid, bedoelde aanvrage en de in artikel 3, eer ste lid, bedoelde vergunning te onderteekenen en af te geven, alsmede om vanwege hem de in artikel 11 genoemde bijzondere vergun ning te verstrekken. Voorts bevat deze Staatscourant de uitvoe- ringsbesluiben van den Minister van Oecono- mische Zaken en Arbeid, waarbij o.a. de modellen van de aanvragen en de vergunnin- gen zijn vastgesteld. De aanvraag voor een invoervergunning moet worden gericht tot de Crisis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerder- voort 84, te 's-Gravenhage, afdeeling vetten en olie. Een bijzondere medewerker van het tijd- schrift Timotheus heeft een gesprek gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken. Allereerst maakte deze zich geen deelgenoot van den optimistischen kijk op de toekomst, waarvan de gouvemeur-generaal op den ver- jaardag der Koningin te Batavia heeft doen blijken. Volgens jhr. Beelaerts is de algemeene toestand donker en hij zou zelfs nog geen tijd- stip kunnen noemen, waarop men zou kun- nen zeggen: Het begint te dagen. ,,Ik vrees, dat we nog meer naar de diepte zullen gaan, om eerst dan de wegen te vinden, die leiden tot elkander verstaan, tot samenwerking, tot herstel. Verder sprak de minister zijn vertrouwen uit, dat de Volkenbond werkelijk de elemen- ten bevat, die het zoeken naar middelen, om uit de impasse te raken, tot een resultaat kun nen brengen. Wie ernstig nadenkt, moet in den Volkenbond iets goeds zien; en al heeft het Internationale Hof van Justitie geen mid- del tot sanctie, toch zal men zich wel even bedenken, aleer men zich aan de uitspraak van het Hof zou onttrekken. Indien de Vol kenbond in 1914 had bestaan, zouden de zaken wel eens heel anders hebben kunnen loopen. Inzake de ontwapening merkte de minister op: ,,Zeer weinig staten zijn in de richting van ontwapening zoo ver gegaan als ons land." Een Europeeschen Statenbond acht hij on- mogelijk, gegeven de huidige samenstelling van en de verhoudingen in Europa. Veel meer dan de Vereenigde Staten van Amerika, be- staat Europa uit de meest uiteenloopende na- tionale eenheden en belangen.v door F. J. A. L. CORDENS. (Nadruk verboden.) 10) (Vervolg.) Toen legde hy het stukje zijde in mijn hand; ik bedankte hem en borg het in mijn porte- feuille, eigenlijk zonder te weten wat ik deed. Want de geheele geschiedenis was mij zoo onbegrijpelijk voorgekomen, en die man had mij zoo totaal overbluft, dat ik heelemaal de kluts kwijt was. Het geschenk, waarover hij was begonnen te spreken, had ik mij heel anders voorgesteld Ik had een of andere kostbaarheid verwacht het een of ander Indisch kleinood van waarde, en ik had me vast voorgenomen dat te weige- ren; maar nu dat geborduurde lapje groene zijde! Wat was dat voor een man, die mij voor onbekende streken een talisman of een paspoort mee kon geven? Toch zeker geen koopman, waarvoor hy zich uitgaf. Die ge heimzinnigheid maakte mij eenigszins angstig. Of zou het louter opschepperij en mystificatie zyn? Maar daarvoor leek Moonah Singh mij te ernstig en te voomaam. Ik stond daar nog over na te denken, toen hij mij plotseling de hand toestak. ,,En nu vaarwel", zei hij „ik wensch u een gelukkige en voorspoedige reis door mijn geboorteland". Werktuigelijk drukte ik de my toegestoken hand en stamel- de een paar woorden, waarop de Indier zich met groote schreden verwijderde. Ik kwam tot het besef, dat het tijd werd om naar mijn hut te gaan en mijn bagage te pakken; maar toch bleef ik nog een oogen- blik op het sloependek staan om over het gebeurde na te denken. Alles te saam geno men leek het me nu een malle geschiedenis Wat zou mij; in Indie kunnen overkomen, het was toch geen land van wilden? Hetgeen ik er zooal geheimzinigs en griezeligs van ge lezen bad, nu ja, dat was roman, en mijn nuchter verstand lachte er mee; bovendien had Gevraagd naar wat hij van de economische wereldconferentie denkt, antwoordde de mi- j nister: „Zij heeft iets voor op die van 1927. Toen waren het geen regeeringsvertegenwoor- digers, maar particulieren, die samengekomen waren. Nu wel. Dat is in zooverre beter, dat zij weten, hoe vei zij gaan kunnen met het oog op de constellatie in hun land. Maar de aanbeve-lingen der conference van 1927 heb- ben niets van haar waarde verloren. Had men j er slechts gevolg aan gegeven! Door dit niet te doen, is de toestand steeds erger geworden. Niet alleen hebben de tariefmuren een tot dusver ongekende hoogte bereikt, maar door onberaden contingenteeringen en deviezen- maatregelen wordt meer en meer de interna- tionale handel stuk geslagen". Omtrent de verhouding van de invoerrech- ten meende de minister: „Ouchy en de aan- gekondigde tariefverhooging spreken elkaar niet tegen. Immers worden die 30 opcenten louter om fiscale redenen geheven en boven dien is de verhooging slechts voor 6<5n jaar, dus tijdelijk. Hier" de minister stond op om het bewijs te leveren „staat in art. 1 van de overeenkomst, dat de contracteerende partijen geen verhoogingen en geen nieuwe rechten ten opzichte van elkander zullen invoeren. Welnu, van de tijdelijke opcenten op het in- voerrecht stellen wij Belgie en Luxemburg vrij, zoodra dit verdrag (dat nog niet gerati- ficeerd is!) in werking zal treden. Wie belet andere mogendheden zich daarbij aan te slui- ten?" Toen de interviewer vroeg, of de onderhan- delingen met Belgie spoedig hervat zullen worden, was het antwoord: „ALs naaste buren moet je op goeden voet met elkaar leven. En dat is niet gemakkelijk, want juist doordat je zoo vlak bij elkaar woont, zijn er dlkwijls allerlei dingen waarover licht wrijving kan ontstaan en die je kregelig maken. Men heeft een open oog voor elkaars fouten. Natuurlijk komt er dan licht ruzie. Daarom is 't maar het beste, te letten op de belangen, die men gemeen heeft. En Belgie en Nederland hebben zulke belangen, in meer dan ddn op- zicht. Er zijn soms omstandigheden, waar- onder men beter doet, een twistpunt eens even te laten rusten. Niet op goeden voet met elkaar zijn, is altijd duur; denkt u maar aan de MaaskanalisaCe, die ons door den aanleg van het Julianakanaal vrij wat meer gekost heeft dan het geval zoul geweest zijn, als Bel gie tot samenwerking bereid was gevonden". „Ik begrijp dus, dat de tyd nog niet rijp is om het heilige huisje aan te raken." ,,Er zijn geen heilige huisjes. Wat u op het oog heeft, is zeker van groot belamg, maar toch slechts bijzaak in verhouding tot het ge- heel. Hoofdzaak is: een goede verstandhou- ding, helder inzicht in wederzijdsche belangen, samenwerking waar het mogelijk en nut- tig is." UITVOERING KORTIN GS WET JE. De Minister van Financien heeft den vol genden brief tot de gemeentebesturen gericht: Naar aanleiding van een aantal verzoeken om inlichtingen, welke bij mijn departement zijn ingekomen, heb ik de eer uw college, mede namens mijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken, te berichten, dat de vermindering van de uitkeering per inwoner uit het gemeente- fonds, ingevolge art. 1 le lid, van de wet van 18 Maart 1932, voor alle gemeenten des lands wordt vastgesteld, dus ook voor die gemeen ten, welke voor het jaar 19321933 onder de uitzonderingsbepaling van het tweede of derde lid van art. 1 vallen en deswege reeds de ver ik in het geheel geen lust om mij met het geheimzinnige Indie van fakirs en toovenaars in te laten. Maar waarom dan die talisman, als het er tenminste een was? Een oogenblik dacht ik er aan om het ding in zee te gooien, maar dat zou dwaasheid zijn; als het mij geen goed deed, deed het toch ook geen kwaad, en het zat veilig in mijn portefeuille. Toen besloot ik alles aan Keening te vertellen en er eens hartelijk om te lachen. Maar ook dat besluit was even spoedig verworpen; ik had immers mijn woord gegeven er niets van te vertellen, en onder mijn vele slechte eigenschappen heb ik ten minste deze goede, dat ik gewoon ben mijn woord te houden. Dus mijn talisman stilletjes laten zitten en er niet meer aan denken. Daarop ging ik naar beneden en vond Al fred reeds bezig met het pakken van zijn valies, om klaar te zijn voor de lunch. Als ik had kunnen denken, dat ik nog ooit in omstandigheden zou komen, dat ik mijn talisman zou moeten gebruiken, dan was ik zeker met de eerstvolgende boot uit Bombay naar Europa teruggegaan. En later heb ik me nog dikwijls afgevraagd of het voor mij niet beter was geweest, als ik het had gedaan. HOOFDSTUK VI. Bij den gouvemeur van Allahabad. Het heerlyke Bombay, vanuit zee gezien, openbaarde zich van dichtbij als een vieze Oostersche en een gewone Europeesche stad. Maar ondanks de pracht der openbare ge- bourwen, de breedte der verkeerswegen en de geweldige drukte in Hornby-road, waar we ons hotel hadden en waar trams en bussen en taxi's door elkaar krioelden zooals op drukke punten van Londen, ondanks al het op zijn Europeesch ingericht verkeer en vertier voelde men toch in alles het Oosten. De boot was naar mijn zin niet Oostersch genoeg ge weest, hier was het Oosten in de eerste dagen een obsessie voor me. Overal die lange bruine kerels met hun fonkelend zwarte oogen, over al die in het wit gekleede gedaanten, die daar- heen schreden, waardig en zelfbewust, of die ruiziend en kijvend, zooals in het havenkwar- tier, elkander een vrachtje betwistten; prach- tige auto's, Roll Royce's en andere eerste-klas merken, bezet door rijke Indiers met een zon- derling hoofddeksel, dat aan een bisschops- eischte opgaven hebben ingezonden. De ver mindering toch wordt voor drie jaren vastge steld, terwijl een verklaring -dat de vermin dering achterwege zal blijven, slechts voor een jaar geldt. Daar het niet mogelijk zal zijn voor het einde van deze maand terzake van de opgaven, welke ingezonden zijn ter verkrij- ging van een zoodanige verklaring voor het jaar 19321933 een beslissing te nemen, zal 1 November a.s. voor alle gemeenten deel j van de vermindering over het jaar 19321933 worden inge-houden, terwyl kort daama aan die gemeenten, ten aanzien waarvan zal wor den beslist, dat de vermindering over het loopende jaar achterwege zal blyven, met valuta 1 November 1932, de uitkeering van het resteerende deel zal plaats hebben. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Maandag hebben de Gereformeerde Ge meenten in Nederland te Rotterdam een zil- veren jubileum gevierd. Het was n.l. 25 jaar geleden dat de Gemeenten onder het Kruis en die van ds. Ledeboer (de z.g. Ledeboeriaanak) tezamen smolten. Vooral uit Zeeland waren de leden der Geref. Gemeenten naar Rotter dam gekomen. De predikanten werden Maan- dagmorgen in de pastorie door den pastor- loci, ds. G. H. Kersten, ontvangen. Maandagmiddag om drie uur begon in het kerkgebouw aan den Boezemsingel te Rotter dam de eerste herdenkingssamenkomst. Sprekers waren ds. M. Hofman uit Krab- bendrjke en ds. J. R. van Oordt uit Zeist. Des avonds om zeven uur begon de tweede bijeenkomst, waar ds. J. Fraanje uit Bame- veld en ds. G. H. Kersten het woord hebben gevoerd. EEN GEWIJZIGDE STEMPELREGELING. Waarschijnlijk in verband met de ccanmu- nistische ongeregeldheden bij de opening der zitting der Staten-Generaal heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, naar „de Tel." vemeemt, den gemeentebesturen verzocht ten spoedigste aan hem ter goedkeuring in te zenden een gewijzigde stempelregeling. Bij deze wijziging zal rekening moeten wor den gehouden met een nieuwe aanvulling van het besluit van den Minister van Binnenland sche Zaken van 15 Januari 1932 afd. W en S no. 800, luidende: ,,De regeling tot bepaling van tijd (en) en plaat3 van stempeling wordt vastgesteld door burgemeester en wethouders. Zij is aan de goedkeuring van den minister van binnen landsche zaken onderworpen, terwijl afwijking van de goedgekeurde regeling anders dan in gevallen van dringende noodzaak, b.v. bij ziekte of overlyden van bloed- of aanverwan- ten zonder toestemming van den voornoemden minister niet geoorloofd is." Herhaling van vacanties aan steuntrekken- den voor demonstraties elders kan hierdoor in de toekomst niet zonder toestemming geschie den van den Minister van Binnenlandsche Zaken. myter deed denken, of door spichtige Parsi- vrouwtjes, het smalle gelaat omzoomd door kleurige kantborduursels, en die met souve- reine minachting om zich heen zagen, als waren zij;, de afstammelingen der heerschers vanouds, ook nog de heerschers van nu. Op het plein voor het reusachtige station, -te midden van het grasperk met het standbeeld van koningin Victoria, graasden kalm een paar zeeboe's. Een der dieren stak de tram- rails over en de wagen stopte om het heilige dier der Hindoes rustig zijn weg te laten ver- volgen. Dan weer een prachtige tempel, zijn grillig beeldhouwwerk hoog optorenend in de lucht, of schitterende bank- en kantoorgebou- wen, de laatste meestal met Indische namen. Dien eersten dag was ik letterlijk op; en of het nu kwam door den invloed, dien Moonah Singh over mij had uitgeoefend, ik weet het niet, maar ik vroeg mij af: wie zijn nu eigen- lyk de meesters in dit land? Met Alfred Keening had ik weinig indruk- ken gewisseld, maar ik had al direct bemerkt, dat hy zich, in dit vreemde gedoe beter thuis voelde dan ik. Hij had mij voorgesteld, en dat was heel goed van hem gezien om de zaken maar tot den volgenden dag uit te stellen en eerst een beetje wegwijs te worden in de stad. Haast hoefden we niet te maken, want de zaken beginnen eerst laat; voor een uur of elf behoeft men op de groote kantoren niet aan te komen en men kan er nog laat in den avond terecht. Dien ajvond maakten we ons program op voor den volgenden dag, en ik moet zeggen, dat mijn principalen, de firma Morrison, Keening Farmly, uitstekend op de hoogte waren van de handelswereld in Bombay en ons niet alleen een uitvoerige adreslijst hadden meegegeven, maar buitendien zeer gedetail- leerde instructies en aanwijzingen omtrent de te voeren onderhandelingen en eventueel af te sluiten transacties. In langen tijd had ik met den jongen Keening geen ernstig gesprek gevoerd en ik moet zeggen, dat het mij tot een ander mensch maakte. Ik kreeg mijn evenwicht weer terug, en toen ik den volgen den morgen goed uitgerust ontwaakte, was ik niet meer de sight-seeer en de avonturen- zoekende toerist der laatste dagen, maar de rustige en degelijke koopman, die moedig en vol vertrouwen de moeilijkheden aandurf-t van zijn beroep. De eerste dagen in Bombay brachten even- het groote Magazijn voor Heeren- en Kinderkleerep, ZUIVELSTEEG 7 - GENT (juist aan de Zuivelbrug). Er is maar 6en ingang! juist aan de brug. Echte crisis-prijizen. Pardessen en Gabardinen, groote voorraad. (Ingez- Med.) wel niets anders dan teleurstellingen. De groote exportizaken zijn er nagenoeg alle in handen van Parsi-kooplieden, die een aristo- cratie op zichzelf vormen en die zich terdege van hun macht en invloed bewust zijn. Met groote voorkomendheid werden wiji in hun kantoorpaleizen ontvangen, de heeren waren uiterlijk beleefd en correct, maar tot zaken doen kwam het niet. Algemeen luidde het, dat er weinig behoefte was om te koopen; een, die wat spraakzamer was, sprak ons over de pas opgerichte trust der Indische katoen- magnaten, terwijl de beleefdheid hem verbood te zeggen, dat die trust ten doel had, zelf met verlies, het Engelsch fabrikaat van de markt te dringen ten voordeele van de inlandsche nijverheid. Een ander vroeg, of wij in de haven de scheepsladingen Europeesche goede ren niet hadden zien liggen, die niet eens in de loodsen konden worden geborgen, goed, dat geweigerd was wegens incorrecte levering of te late verscheping en dat daar nu lag te be- derven ten koste der afzenders, totdat het op zekeren dag a tout prix zou worden verkocht, om dan naar het Noorden te gaan, naar Ka- boel of daar ergens, waar de menschen zoo nauw niet keken. Een derde gaf ons den schralen troost dat het overal slap was in den handel, maar achter al die praatjes en be- leefdheidsfrasen voelden wij toch een ding, namelijk den onwil om met Engelschen zaken te doen. Toch was ons verblijf in Bombay niet heelemaal zonder vrucht. We brachten 'n be- zoek aan Burton en door middel van zijn relaties slaagden wij er nog in een order naar Europa te kabelen. In de mooie auto van Burton maakten wij bovendien eenige toertjes door de stad, langs den breeden Esplanade-road, naar Elephnta, waar wij de onderaardsche tempels bezochten, en naar de Torens der Silte, waar wiji de gieren zagen rondvliegen of slaperig op de transen zagen zitten in af- waohting van het eerste het beste lijk, dat aan him vraatzucht zou worden geofferd. Ik voor mij was heel tevreden, dat er toevallig geen Indische begrafenis plaats had; het denk- beeld, dat de doode door die vogels in stukken gescheurd en verslonden werd, was mij al griezelig genoeg, Den laatsten middag van ons verblijf in Bombay brachten wij met Burton nog een beizoek aan het Museum, en ik, die mij thuis heel wat had laten voorstaan op mijn Indische verzameling, stond verbaasd over de heerlijk- MH. MS. „KRAKATAU" ONGESLAGEN. Aneta-Holland meldt: Blijkens een bij het departement van Defensie ingekomen bericht, is Hr. Ms. „Krakatau" op 11 October om 12 h 30 in het Oostervaarwater te Soerabaya omgeslagen. Het schip ligt met bakboordzyde- boven water in 4 M. water op een Bank aan de Oostzijde van het vaarwater. Er zijn geen vermisten. Alleen vijf licht ge- wonden. Omtrent de oorzaak is nog niets be- kend. DE RIJKSBEGROOTING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij bezwa- ren tegen de Rijksbegrooting ontwikkelt. Zij schrijft o.m., dat de in de begrooting voor- gestelde verzwaring van lasten uit oecono- misch oogpunt uiterst bedenkelijk is en dat het zeer te betwijfelen valt, of deze maatregel de verwachte baten aan de schatkist zullen. brengen. LIDMAATSCHAP TWEEDE KAMER. De voorzitter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer heeft wegens het niet aannemen van zijn benoeming door jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck in de vacature-Guit, thans tot lid van de Tweede Kamer benoemd ver- klaard den heer W. Steinmetz te Amsterdam. DE PRIJZEN VAN RAUWE REUZEL EN RAUW RUNDVET. De regeeringscommdssaris voor de hulpver- leening aan de melkveehouderij brengt het volgende ter algemeene kennis: Van onderscheidene zijden bereiken mij klachten, dat slagers de prijzen van rauwe reuzel en van rauw rundvet belangrijk hebben opgeslagen. Voor deze prijsverhooging bestaat echter geen enkele redelijke grond. De heffing van 35 ct. per K.G., die voor gesmolten vetten geldt, is niet van toepassing op rauwe reuzel en rauw rundvet; ook heeft de heffing op ge smolten vet geenerlei prijsverhoogenden in vloed op de pryzen der varkens of van het rundvee. De Brusselsche correspondent van het Han- delsblad schrijft d.d. 8 October: Nu de eigenlijke strijd om het behoud van Brussel als Vlaamsche stad, of, als men wit tot vervlaamsching van Brussel, is aangevan- gen, lijkt het wel kenschetsend, dat in dit (althans oogenschijnlijk) verfranschte Brussel een derde Vlaamsche schouwburg kon worden gesticht. Ondanks de crisis, die misschien ern- stiger dan elders, het tooneel treft, met het gevolg dat zelfs de opera, hoe krachtig ook van staats- en stadswege financieel gesteund, naar middelen heeft moeten zoeken om, ten koste van het personeel en ook van de waarde der opvoeringen, zooveel mogelijk te bezuini- gen. Die derde Vlaamsche schouwburg het Luna-Theater is in een gansch nieuw ge~ bouw ondergebracht, zeer modern van opvat- ting. Het is een keurig gebouw, practisch zonder die grootsprakerige luxe, waaraan wij heid der kunstwerken, die hier was tentoon- gespreid. Hoe armzalig leek mijn Boeddha naast de pracht der beelden, die hier in einde- looze verscheidenheid waren uitgestald; nooit had ik zoo diep de expressie gevoeld van volmaakte rust en voornaamheid, die de in dische kunstenaars met de weinige hulpmid- delen van eenige strakke lijnen in hun beel den tot uitdrukking weten te brengen. Het stond bij mij vast, ik zou Indie niet verlaten zonder ten minste een kuns-twerk van be- teekenis naar huis te brengen. Burton was dien avond in het hotel onze gast, en toen we de hall binnen kwamen, nam hij even van een tafeltje de laatste editie van de Bombay Times. ,,Alweer wat aan de hand'", zei hij, terwijl hij me het blad liet zien. waar met vette letters aan den kop gedrukt stond: „Onlusten in Kashmir". Bij nader in- zien had het echter niet veel om het lijf, het was een vrij onbeteekenend opstandje aan de grens der provincie, en het liet zich aanzien dat de garnizoenen van Lahore en Amritsar met een gedeelte van hun troepen er spoedig een eind aan zouden maken. Bovendien was onze reisroute honderden mijlen verwrjderd i van het tooneel der onlusten zoodat wij ons j daar ook geen zorg over hoefden te maken. Toch meende ik, toen we voor tafel nog even een sigaret zaten te rooken, Alfred te moeten. voorstellen of de reis naar Calcutta niet langs den kortsten weg dwars door Indie over Nag- poer zouden maken in plaats van den grooten amweg te nemen over Allahabad en op die reis nog verschillende plaatsen aan te doen.. Maar Alfred beriep zich op de ontvangen. instructies. Op zijn kantoor in Londen stond. het niet precies nakomen van instructies zoo ongeveer met formeel oproer gelrjik. Later vertelde hij me, maar dat had hij niet willen zeggen waar Burton by was, dat het de bij.be- doeling van de firma was, dat wij op een vrij lange zakenreis door den omgang met Indi sche kooplieden ons eerst wat zouden trainen, alvorens den grooten strijd met Ibadji te Cal cutta aan te binden. In de paar dagen, die wij in Bombay doorbraohten, hadden wij al zooveel ondervonden, dat ik het doorzicht van onze Londensche lastgevers moest bewonde- ren. Zij wilden ons eerst met de omgangsvor- men de Indiers bekend doen zijn, alvorens ons op den slimmen Ibadji los te laten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1