Feuilleton - vertellingen GEMENGDE BEBICHTEN PluimTee-Bubriek BRABANTSCHE BRIEVEN. TWEE DESERTEURS VAN HET VREEMDELINGENLEGIOEN IN VOLLE ZEE OPGEPIKT. LAAT DE KIPPEN ENTEN TEGEN DIPHTHERIE. Ulvenhout, 27 September 1932. Menier, Ala ik 's Zon- dagsmergens in de kerk zat, kwam, na d'n preek van ons pastoorke, d'n Fielp mee 't zaks- ke rond en bij mijn in de baank, 'k beb daar 'n hoekske, gong ie mee z'n ruim driehonderd pond boven op m'nen voet staan, om ,,mijnen aandacht te trekken", zooas ie da later uitlee. k Docht aanders", gaf 'k 'm ten antwoord; „da-d-et er meer om ging om mijn m'nen voet er af te schroeven". Maar toen 'k 'm dan in 'n eerste opwelling mee m'nen vust 'n opkaaier wouw geven om zijn ..aandacht" ad honderdveftig kilo's weer af te leien, toen flusterde-n-ie in m'n oor, onderwijle dat ie „schepte" in mijn baank: „na de Mis effetjes propclub-vergadering in de Gouwe". 'k Snapte-n-er niks van en keek's om naar d'n Blaauwe, die drie rijen schuins achter me zit. •k Merkte dat d'n Tiest al naar mijn zat te loeren. Hij1 zette 'n paar groote oogen op, krabte in z'n rosse borstels en stak z'n lippen 'n end veruit as 'n verkens-neusgat, zoowda 'k toegreep, dat ok d'n Blaauwe-n-er niks van snapte. Afijn, 't belleke begos te klengelen veur d'offeraande, zag ik nog sjuust veur me uit, daat d'n Joep z'n schouwers optrok naar d'n Fielp. Die was dus ok „gekonvleseerd" deur d'n bakker. 't Was 'nen donkere Zondagmergen. De natte Septemberlocht dreef blaauw in 't ge- wulfte van ons kerske. 't Glas-inlood leek uitgebluscht van kleuren. Nouw en dan scho- ven de boomtakken rauschend teugen 't kerk- glas. 't Klokketouw, v66r bij d'n pile^r, goifde van d'n wind die er wervelde in d'n toren. 't Was duster, blaauw-duster in alle hoeken. Stroef knoersten de stoelpooten over de klam- me plavuizen en aan Krist Stoffers z'n scher- pen neuspunt hong 'nen glaanzenden peerl, z66 kil was d'n kuster. Toen 't gedaan was, en ik voetje veur voetje naar buiten was geschoven, sting d'n bakker al midden op 't kerkpleintje, tusschen de wegstroomende kerkgangers, as 'n rots in de braanding. En zonder naar z'n broodklanten te kijken, zee-t-ie ze allemaal goeiendag, en loerde over de hoofden naar de lejen van de propclub „Dag vrouw van Rosmalen, dag Pietje, dag van der Zaanden, goeiemergen van Oers, vuil wirke-n-ee, ha, Dronkers, thuis alles kits, seluu Wagemakers, vrouw de Bie", hij heurde aan de stemmen wie 't akegaar waren en eindelijk zee-t-ie: „waar blijven die twee piassen nouw; ha daar is d'n Blaauwe-n-almergen Martens, goeien dag Wouters, zeg ze thuis gedag, -waar is dieen akeligen Joep nouw, Blaauwe, goeien dag", (da was vast 'nen pofklaant!) mergen Dientje, oem, daar is ie, d'n burgemeester, zeg, kunde nie 'n bietje-n-opschieten, as heel de vereenigink op oew staat te wochten sloeber!" „Sloeber?" vroeg d'n Joep: ,,hedde 't teugen mijn?" „Teugen niemaand aanders", zee d'n Fielp oprecht. „Hedde da nie gesnapt da'k oew spreken moest, na de Mis, sufferd?" „Sufferd?" vroeg d'n Joep weer. „Wa vraagde gij vanmergen toch telkens naar d'n bekenden weg!" zee d'n bakker vuil: „nouw, menier d'n Sufferd dan, as ge da beter verstaat!" „As ge nouw nie uitscheidt", dreigde d'n Joep. „Dan is 't nog niks", vulde d'n Fielp aan Gij zijt zo'n bietje d'n jongsten van ons club en op jouw motten me altij wochten, witte da wel, ventje?" „Kek 's mannen", 't Kerkplein was in dieen tusschentijd leeg geworren, me stingen mee z'n vieren daar as 'n soortement van Oor- logsmoniement,,kek 's mannen", zee d'n Fielp: ,,de zaak zit zoow, da'k juilie eerst 's in de vergaderink mot emmen, veur me d'r op ulttrekken om d'n pot te gaan verteren, waant „Wordt 't uitgesteld?" vroeg d'n Blaauwe wantrouwig. „Val me nie in m'n rede", zee d'n bakker; „wie hee-ge't nouw ooit op z'n viool heuren speulen! Wordt 't uitgesteld?" en mee tikte- n-ie mee z'n wijsvinger teugen z'n veurhoofd „Wordt 't uitgesteld?" Toen kwam de kuster over 't plein. >rMergen Stoffers, mergen Krist, mergen kuster", zeeen me tegelijk. „Is-t-er wa gabeurd?" vroeg d'n Krist. >rMa gie 't weten, veurzitter?" vroeg d'n Blaauwe mee 'n knipogske. „Nouw, veuruit dan maar", zee d'n bakker. „Kek 's Krist, kunde zwijgen?" vroeg d'n Tiest toen seerjeus aan d'n kuster. „Genogt!" gaf ie zachtjes ten antwoord ,,Nouw wij emmen 'nen steuvigen pot centen bij mekaar gekaart, Krist en nouw wisten we nie, wa me daar mee doen mosten". „Veul?" „Kollesaal!" „Nouw beweert d'n Fielp da gij binnenkort oew zulver feest viert as kuster!" „Nouw, binnenkort, da wil zeggen, eh da-d-hee nog 'n haalf jaar d'n tijd, horre! 'k Ben in M6ert aangesteld, deur me nier pastoor, toen 'k zeuven-en-tw'mtig was. 'k Ben een en veftig, dus reken nouw zelvers maar uit". „Maar dieen tijd hebben we hard noodig", gong d'n Tiest verder: waant ge mot weten, Krist, da me jouw 'n borstbeeld aan willen biejen, as ge 't tenminste hebben wilt en nouw gaan me dalijk aan menier pastoor vragen, of 't hier op 't kerkplein mag staan". „Loopt", zee d'n Krist. „Nouw krijgde gin borstbeeld, verstaan?" dreigde d'n Blaauwe! En dn' Krist, niuuws- gierig as 'n heel buurtje ouwe wijtven, stapte deur. „Hoe wiste gij da?" vroeg d'n Fielp. ,,'k Raaide-n-er maar naar", zee d'n Tiest: „as ie gezeed had dat ie de zulveren al gevierd had, dan ha'k 'm verteld da-det veur z'n dar- tigjarig gekuster was. Maar tusschen twee hokskes, veurzitter, 'k krijg lillijk kouwe voeten hier, kunde nie 's 'n bietje-n-opschieten mee oew nuuwke. „Nouw, dan maar hier op 't kerkplein, stel- de d'n bakker vast. „De kwestie is deze' (6en van z'n veurzitters-zinnekes) ,,de kwes tie is deze, da'k menier pastoor gezeed heb, da'k nie in de Hoogmis kan kullekteeren, van- weuges ons reis naar d'n Bels mee de prop- kas". „En toen?" „En toen hee-t-ie gevraagd of me 'n groote kast hadden!" „Hoeveul ok alweer persies?" vroeg d'n Blaauwe. „Honderd gulden vijf-en-dartig en 'nen hal- ven cent!" „Rondt 't dan maar ineens af op vijf-en- dartig- en 'nen haalven cent", zee d'n Tiest. D'n Joep draaide z'n eigen 's lachende rond. „D'n bakker sting even verbouwereerd over d'n Tiest z'n vlugge begrip. „In6ns vroeg ie eindelijk. ,,Ja", zee d'n Blaauwe royaal! „As gij ze 'm dan maar brengt", zee d'n Irielp: ,,die zeuven stuivers!" Even docht d'n Tiest na. „Gif op", zee-t-ie: ,,'kzal die gelden persoonlijk overhaandigen!" „Wanneer?" Nouw, dalijk!" En ik keek al 's stiekum naar de pastorie, en 'k docht zoow: hij is er veur in staat, da blaauw merakel, toen ik meende, dat op me nier pastoor z'n kamer 't gordijntje 'n bietje bewoog D'n bakker telde zeuven stuivers en 'n haalfke in dn' Tiest z'nen palm en werendig, d'n Blaauwe gong naar de deur van de pasto rie. „Hij: zal toch 't hart nie in z'n lichaam emmen, om..." schrok d'n bakker, maar mee trok d'n Blaauwe aan de bel, die me op 't plein zwaar heurden klinken deur d'n hollen, grooten gang van de pastorie. Van schrik holde d'n Fielp naar de stoep van menier pastoor z'n huis en d'n Joep en ikke d'r achteraan. Mie trok open. Mieke", zee d'n Tiest: „ik mot menier pastoor persoonlijk spreken namens de Ulven- houtsche propclub. Zuilie, da waren wij mee -z'n drieen, kunnen wel in d'n gang wochten". Verdacht keek Mie ons allemaal 's aan, ee: „wocht dan maar op de stoep", dee de deur weer dicht en me heurden ze deur d'n stillen gang sleffen. „Wa-d-is da toch 'nen vrindelijken maar d'n bakker lee z'n klaauwke, ter grotte van 'n erpelschaal, op d'n Tiest z'nen mond, zeggende: witte gij wel waar me hier staan?" Toen slefte Mie weer terug. „Binnenkomen", zee ze: ,,maar veegt eerst oew voeten goed af, 't is hier ginnen peerden- stal!" „Nie, goed gemutst, Mieke?" kwekte d'n Tiest deur d'n gang, da-d-et allemaal echoow- de. Mie gaf gin asem, maar keek straf naar onize voetenvegerij. Toen hiew d'n Blaauwe z'n haand open, waar de zeuven stuivers inlagen en 't haalfke en zee: ,,Mieeh Mie die docht da ze 'n fooike kreeg, wier vrindelijker en d'r hand openhouwende zee ze: 't hoeft aanders nie, horre!" „Ik docht 't," zee d'n Tiest en stak de cen ten weer in z'nen zak. Amico, d'r is nog nooit zoow schandalig gelachen in de pastorie as dieen mergen en Mie nouw, as die nie in zo'n steuvig ge- spannen zwart jak had gezeten dan was ze vast flauw gevallen. Menier pastoor kwam z'n kamer uit, vrin- delijk lachende. Maar toen ie 't gezicht van Mie zag, toen perbeagde-n-ie seerjeuzer te kijken wat 'm glaansrijk mislukte. ,Kom binnen, komen guilie binnen?" vroeg ie goedig as ie altij is en toen, om ok Mie 'n bietje 'n plazier te doen: „hebben guilie oew voeten goed geveegd, mannen?" ,,'k Geleuf 't wel, menier pastoor", zee d'n Tiest: ,,me staan al zeuven minuten niks aanders te doen" en d'n Tiest veegde weer as 'nen schaatsrijer, die nie van z'n plak af kan komen. Mie smeerde 'm; wit gloeiend! Toen me in de ontvaangkamer waren ge zeten, mee menier pastoor toen nam onze veurzitter 't woord. Menier pastoor", begon ie: „de kwestie is deze: me hebben vergaderd en besloten om tien gulden aan oew af te dragen van onzen kaartpot veur oew ermen in de prochie". „Hebben juilie die vergadering op 't kerk plein gehouwen?" lachte-n-ie mee rooie ogskes. ,jSjuust", zee d'n bakker. Pastoor schaterde. ,,Ge zijt tiepen", lachte-n-ie. ,,N6t as ge zegt, menier pastoor", zee d'n Tiest droog. ,,Maar vrindelijk bedaankt, jongens, uit naam van onz' erme prochianen. 'k Zal 't goed bestejen, horre! 'n Segaar?" En terwijl ie 't kistje van d'n schoorsteen- mantel haalde, trok d'n Fielp z'nen porte- feuille uit z'nen binnenizak, dee 't illestiekske d'r af lekte aan z'n vingers en terwijl me allemaal toekeken, sleurde-n-ie 'n pampierke van tien er uit, streek 't glad en zee: „aste- blieft, menier pastoor, namens de vereeni ging". D'n Tiest lee 'r toen de zeuven stuivers bovenop en 't halfke en zee: ,,asteblieft, menier pastoor, namens dezelfste vereeni- ging". ,,'k Vin-d 't heel, heel aardig van juilie, hoor", zee pastoor toen: „en 'k wensch oew veul plazier op oew uitstapke. Waar is de reis naar toe?" ,,Naar d'n Belzjiek", zee d'n Joep: „me gaan aan d'n petat-friet, zulle!" „Wilde geleuven, da'k best 's mee zouw willen gaan", lachte menier pastoor! ,,Lachen is gezond. Die lacht is gelukkig en lachen is juilie wel toevertrouwd!" Toen kwam Mie zeggen: „oawen koffie wordt ijskoud, horre!" Waarop d'n Tiest antwoordde: ,,me komen z66w, Mieke!" Daama zijn me mee negen-tig pop naar d'n Aanvers getrokken en 'n leut g'ad! 't Is nouw Dinsdagavond en Trui hee nog niks teugen me gezeed van de week, dus dan wit 't wel Maar tdch: veul groeten van Trui (waant gij kunt 'r niks aan doen) en as altijd, gin horke minder van oewen toet it voe DR<5. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Crt.: Plotseling schijht het aanspoelen van deser- teurs van het Fransche Vreemdelingenlegioen in voile zee op een schip dat voor een Neder- landsche haven bestemd is in de mode te komen. We herinneren ons niet, dat het ooit is voorgekomen, en in de laatste paar dagen hebben we ineens twee gevallen, geheel op zichzelf staande, waarin een Engelsch schip een tweetal gedroste legionnaires uit de Mid dellandsche Zee oppikt, en hen na goede ver- zorging aan boord gezond en wel naar Neder- land brengt. Waren het verleden week twee Engelsche jongelui, die aldus aan het zware regiem van het Vreemdelingenlegioen in het gamizoen Sidi-bel-Abbes in Marokko waren ontkomen en langs een gevaarlijken en avontuurlijken weg op een schip waren terecht gekomen dat hen naar Rotterdam bracht, hebben op onge- veer dezelfde wijze een jonge Duitscher en een Est Amsterdam bereikt als deserteurs uit het garnizoen Sousse in Tunis. Van twaalf uur Dinsdagmiddag lag voor de pieren van IJmuiden het Engelsche tankschip British Commodore, dat van de Zwarte Zee kwam en bestemd was voor de Petroleum- haven te Amsterdam. Van zee uit waren de autoriteiten te IJmuiden gewaarschuwd, dat zich aan boord twee deserteurs van het Fran sche Vreemdelingenlegioen bevonden, die mid den in de Middellandsche Zee in een open boot ronddobberend waren gevonden en opge- pikt waren. Dit bericht is doorgegeven aan de Vreemdelingenpolitie te Amsterdam, die bij aankomst in de Petroleumhaven het twee tal opwachtte. Het bleken de 19-jarige Duitscher Walter Altmeyer en de 34-jarige Estlander Alfred Tramm te zijn; de eerste is afkomstig uit Heidelberg, de tweede uit Dorpat in Estland. De jeugdige Duitscher, die evenals zijn Est- landsche kameraad zeer spraakzaam was, maar wien wij uiteraard beter konden ver staan, vertelde ons, dat hij een goed jaar ge- leden bij zijn ouders was weggeloopen, in wier bakkerij hij helpen moest. Hij voelde daar echter weinig voor, en was op een goeden dag er vandoor gegaan. Zijn zwerftocht voerde hem door den Elzas; te Straatsburg kwam hij in aanraking met ronselaars voor het Vreem- delingen legioen, en... hij teekende. Had hij te Straatsburg geweten wat hij deed, nooit zou hij die dwaasheid hebben begaan. Hij werd nu met een aantal andere recru- ten doorgezonden naar het depot te Toul, daar in uniform gestoken en over Marseille naar Tunis op transport gesteld. Daar is hij in het gamizoen te Sousse ingedeeld bij het le regi ment cavalerie en heeft hij kennis gemaakt met den 15 jaar ouderen Estlander Tramm. Deze had al een zeer bewogen leven achter den rug. In het Witte Leger van generaal Petljoera had hij in de Oekraine meegevoch- ten tegen het Roode Leger van de Sowjet- regeering. Maar toen de interventie-pogingen van de Witten voorgoed waren mislukt, werd hij krijgsgevangene van het Roode Leger. In 1925 verbande de G.P.O.E. hem naar een der Solowjetski-eilanden in de Witte Zee, waar hij het niet aangenaam heeft gehad. Na twee jaren ballingschap is hij er met eenige kame- raden in geslaagd te ontvluchten, waarbij zij twee schildwachten hadden moeten overrom- pelen. Hoe deze van dat overrompelen af zijn gekomen, en of ze er nog wat van naverteld hebben, daarover sprak hij maar liever niet. De vluchtelingen wisten over te steken naar het vasteland, en hebben toen tien dagen, ge- wapend met de geweren der overrompelde schildwachten, rondgezwonven door de bos- schen en de toendra's van Noord-Karelie. Volkomen uitgeput hebben zij eindelijk Fin land bereikt, waar Tramm een jaar is blijven wonen. Uit zijn verhaal is ons niet duidelijk geworden (het ging in een mengelmoes van gebroken Duitsch en gebroken Fransch) waarom hij daar niet gebleven is, en hoe hij in Frankrijk terecht is gekomen, waar hij na een verblijf van eenige maanden te Parijs op zijn zwerftochten te Toul verzeild is geraakt en heeft geteekend voor het Vreemdelingen legioen. Ook Tramm kwam te Sousse in garnizoen bij hetzelfde regiment cavalerie als Altmeijer. Roerend waren beiden het erover eens, dat het leven der legionnaires niet te benijden is. Voedsel en ligging waren in een woord slecht, de dienst zeer zwaar. Tramm vertelde dat hij het meermalen had moeten aanzien (we laten dit natuurlijk, gelijk zijn geheele oncontroleer- bare verhaal, voor zijn rekening) dat meer- deren soldaten mishandelden; het leven van de bannelingen op de Solowjetski-eilanden noemde hij een paradijs, vergeleken bij dat van de legionnaires. Pogingen tot desertie waren aan de orde van den dag; maar bijna altijd werden de ontsnapten teruggebracht, en dan wachten hun zware straffen. Eigenlijk was de eenige kans, om de hel van het Vreemdelingen legioen te ontkomen, de vlucht in een boot uit de haven, de Middellandsche Zee op, op goed geluk. Maar dit is ook niet meer dan een kans. Drie maanden geleden heeft Tramm met een anderen kameraad nog een boot weten te be- machtigen, waarin hij, na vier dagen en vier nachten op de zee rondgezwalkt te hebben, bij slecht weer op het Tunesische strand is geworpen. En daar zijn ze natuurlijk al heel gauw door de gendarmes opgepakt. Vrjf-en- dertig dagen streng arrest had Tramm voor deze ontvluchtingspoging moeten opknappen. Dit heeft hem echter niet afgeschrikt. De jonge Duitscher Altmeyer had verlof tot 's avonds 11 uur, Tramm slechts tot 9 uur, om in de stad te wandelen. Tramm had een goede boot in de haven zien liggen, waarvan ze slechts het touw hadden los te snijden, waarmee ze vastgemaakt was. Altmeyer had er ooren naar; daar ze geen mes hadden, is hij naar de kazeme gegaan en -heeft er een keukenmes weggekaapt. Met dit mes hebben zij het kleine, ranke bootje, dat nauwelijks voor twee personen groot genoeg was, losgesneden. Het had geen mast, en er lagen geen riemen in; maar een paar planken die op de kade lagen hebben zij als riemen gebruikt, en zoo hebben zij, nog steeds in uniform gekleed, begunstigd door de duistemis ongemerkt de haven uit weten te pagaaien. Spijs of drank, hadden zij niet aan boord; in de opwinding van de vlucht en het voor- uitzicht van de bevrijding hadden zij daaraan niet gedacht. Zeven etmalen hebben zij zoo op de Middel landsche Zee rondgedobberd. Zij waren reeds in een toestand van groote uitputting geko men toen de „British Commodore" op betrek- kelijk geringen afstand voorbij voer. De be- manning heeft hun kreten om hulp vernomen, en bij de kalme zee heeft het weinig moeite gekost hen aan boord te krijgen. Hoewel bei den, vooral Altmeyer, zeer verzwakt waren viel -hun toestand, de omstandigheden in aan- merking genomen, nog mede. Binnen enkele dagen waren zij opgeknapt. Thans heeft de vreemdelingenpolitie, zoodra de ..British Commodore in de Petroleumhaven gemeerd lag, hen van boord gehaald. Een paspoort immers bezitten zij uiteraard niet, en ze zijn zonder middel van bestaan. De jonge Altmeyer zal, mede door bemiddeling van den Duitschen consul, naar zijn ouders te Heidelberg terugkeeren. Omtrent Tramm was nog geen beslissing genomen. het inademen van zuurstof. De vlieger zal vergezeld worden door een ervaren fotograaf. De markies van (Douglas en) Clydesdale is de oudste zoon van den hertog van Hamil ton, 29 jaar oud en parlementslid voor East Renfrekshire. Hij is eskadercommandant van de landweerluchtmaoht te Glasgow. Behalve vliegen is boksen zijn geliefde ontspanning en daaraan dankt hij den ook zijn bijnaam van den boksenden markies. PER VLIEGTUIG OVER DEN MOUNT EVEREST. De markies van Clydesdale is uitgekozen als eerste vlieger van de Engelsche expedi-tie die trachten zal, vermoedelijk de volgende maand om over den Mount Everest te vliegen. Men zal daarvoor een vliegtuig met twee zitplaat- sen gebruiken, dat voorzien is van een spe- cialen motor, die geschikt is voor het behalen van groote hoogten en van een toestel voor HOE WERKLOOZEN ELKAAR HELPEN. Het denkbeeld, dat menschen voor elkaar werken, zonder daarvoor geld te krijgen is nog zooiets ongewoons, dat het vel-en een on- mogelijkheid lijkt. In Duitschland zijn er echter in den laat- sten tijd gemeenschappen van werkloozen op- gericht, gemeenschappen, waarin de eene werklooze 6 a 8 uur per dag voor den andere werkt, zonder een cent daarvoor te krijgen. De ,,Voss. Ztg." verfcelt van een bepaald soort van dergelijke gemeensohap, n.l. werk- loozenkeukens. Op voorbeeld van Frankfort is te Berlijn verleden jaar een werkloozen- keuken opgericht, waarin in totaal 500.000 -liter porties eten worden uitgedeeld. Zulke keukens zijn ondergebracht in locali- teiten, waarvoor geen huur betaald behoeft te worden. Werkloozen, die het vak van koken verstaan, koken daar voor werklooze hongerigen. Behalve verwarming, verlich- tinig, en onderhoudsmateriaal zijn er geen on- kosten voor het bereiden van het eten, want alle arbeid: inkoopen, schoonmaken, bereiden, koken, bedienen, afwasschen, opruimen etc., wordt door werkloozen om niet gedaan, even als het verrichten van reparaties, en de ad- ministratie. Zij krijgen daarvoor alleen te eten. Na een week werken moeten zij plaats maken voor een andere ploeg, die na zeven dagen ook weer voor anderen moet wijken. Berlijn telt zeven van deze keukens. Dat er niet meer zijn, heeft de volgende reden. Het eten, dat bereid wordt kost per dag per liter 23 k 25 pf„ dus ongeveer 15 cent, louter aan materiaal en bereidingsonkosten, maar geen Pfennig aan loon. De werklooze kan van zijn ondersteuning slechts 15 pf. betalen. Het verschil van 10 pf., of 3 M. per maand per persqon moet dus bijbetaald worden. Wie betaalt die bij? Er is een „Notgemein- schaft Berlin" gevormd, welke door giften een fondsje tracht te verzamelen. Veel komt er echter niet binnen, omdat de keukens in de armste wijken liggen. Voor het oprichten van een dergelijke keuken moet men ook eerst de beschikking hebben over een kostelooze loca- liteit, fomuis, kook- en eetgerei, wat stoelen en tafels, en het is niet gemakkelijk om daar als er geen geld is aan te komen. En dat is de reden, dat er nog niet meer keu kens zijn. Het comite zal nu probeeren om kerkelijke en sociale organisaties, en particulieren, die nog wat kunnen missen, voor hun doel te in- teresseeren, ten einde nog vddr den winter eenige keukens te kunnen oprichten. Uit de zoo juist gepubliceerde cijfers blijkt, dat de werkloosheid in de eerste helft van September is toegenomen, hoewel niet zoo- veel als in de gelijke periode van 1931. Het totaal aantal werkloozen bedroeg 15 Sept. 5.261.000. Einde Augustus waren 144.000 werkloozen in vrijwilligen arbeidsdienst. RELASTING OP ONDULEEREN EN BOORDEN. Men kan niet ontkennen dat de tegenwoor- dige Bulgaarsche minister van financien Ste- fanow een zekere gave heeft voor het vinden van belastingbronnen. Dat is in Bulgarije niet zoo gemakkelijk, want bijna is daar alles toelast. Desniettegenstaande is het Stefanow gelukt, om er nog een te vinden en daarvoor de goedkeuring van de Kamer te krijgen. In den vervolge zal iedere vrouw, die zich het haar laat wasschen, onduleeren of frisee- ren, daarvoor 10 belasting betalen. Daar- mee is het nog niet uit, want zij, die zich uit sohoonheidsoverwegingen, in een „Institut de Beauty" laat masseeren of manucuren, zal een zelfde tribuut aan de schatkist moeten be talen. Mannen worden oik in hun uiterlijk getrof- fen. Want van nu af aan zullen -hun stijve boorden en zijden dassen belastingobjecten zijn. Betwijfeld wordt of deze laatste belas ting veel zal opleveren, want het Russische hemd is een gangbaar kleedingstuk in Bul garije, dat waarsohijnlijk nu nog wel meer ge- dragen zal worden. ON GE VRAAGDE DIENSTEN In Parijs werd eenigen tijd geleden een briefkaart naar Lon-d-en verzonden. Een der op het postkantoor met de expeditie belaste ambtenaren zag dat zij onvoldoende gefran- keerd was; 10 centimes ontbraken aan de vereisehte port. Nu had de kaart eigenlijk aan den afzender retour gezonden moeten worden. De dienstdoende ambtenaar echter la a de kaart... en plakte den ontbrekenden zegel uit eigen zak er op. Hij had n.l. gele- zen, dat een handelsman een Londensch ban- kiershuis opdroeg een groote hoeveelheid van zekere soort aandeelen te koopen. De ambtenaar was over zijn werk zeer tevreden en hoopte den handelsman een ge- noegen te hebben gedaan, want in bankzaken kan elike vertraging groote schade teweeg brengen, wist hij. Hij scheen werkelijk een goede daad te reb- ben gedaan. Twee dagen later las hij n.l. in de krant, dat deze soort aandeelen ongeveer dertig prooent gestegen waren. De ambtenaar kon gemakkelijk berekenen, dat de afzender van de kaart rond 50.000 francs verdiend had en dat slechts, dank zij de omstandigheid, dat de opdracht nog tijdig in Londen was aange- ikomen. Hij schreef nu aan den betrokken koopman, d-eelde hem het verloop der zaak mede, in de hoop een douceurtje te krijgen voor zijn onge- vraagde diensten. De koopman echter wei- gerde en het kwam tot een proces. Voor het gerecht voerde de koopman aan, dat de aandeelen evengoed naar beneden had den kunnen gaan, in welk geval geen mensch er aan zou hebben gedacht den ambtenaar aansprakelijk te stellen voor de verliezen. Ook zou de ambtenaar zich dan nimmer hebben gemeld. Eerst nu hij wist dat de speculatie met igoeden uitslag bekroond was, stelde hij zijn eischen. De rechter sloot zich bij deze redeneering aan en wees de vordering af. HET GROOTSTE SCHIP TER WERELD. Het sedert Januari 1929 op de werf van St. Nazaire in bouw zijnde reusachtige stoorn- sohip, dat voorloopig als de super ,Ile-de- France" wordt aangeduid, zal, naar de Com- pagnie generate Transatlantiqeu meldt, op October dit jaar van stapel loopen. Het schip meet 70.000 ton, is 313 meter lang en 35.9 meter breed en is het grootste schip van de wereldhandelsvloot. Tot dusv-er was dat de .Majestic van de White Starlijn, die 56.600 ton meet (en die nog iets grooter is dan de „Leviathan", de vroegere „Vater- land") het grootste schip dus, dat ver over- vleugeld is door dezen nieuwen Oceaanreus. De machines, welke totaal 160.000 P.K. kun nen ontwikkelen, zullen het schip een snel- heid van minstens 28 knoopen geven. Rond 2500 passagiers kunnen ermee ver- voerd worden. Aan boord bevindt zich een groote garage voor 100 auto's. Daar met de afwerking en de inrichting nog veel tijd ge- moeid zal zijn, is met de indienststelling op de linie Le HavreNew York niet te rekenen voor het midden van 1934. De kosten voor den bouw van het reuzen- schip worden op ongeveer een milliard franc berekend. De overtocht zal gemaakt kunnen worden in 4 dagen en 11 uur. Behalve de 2500 pas sagiers, van wie 800 eerste klasse, zal er een bemanning van 1400 man zijn, zoodat totaal ongeveer 4000 menschen aan boord van de -super Ue-de-Franoe kunnen geborgen worden. Ook Jtalie gaat voort met het bouwen van reuzensohepen voor den Trans-oceaandienst. Op 27 September begint het 50.000 ton groote -stoomschip „Rex" zijn eerste reis van Genua naar New-York en enkele weken later volgt het 48.000 ton groote stoomschip ,,Ccmte di Savoia" op hetzelfde traject. De reis zal 6 dag duren. Vragen deze rubriek betreffende, kunnen door de abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Voor ik verder ga met mijn beschrijving van de reis naar Joego-Slavie moet ik eerst -weer eenige vragen beantwoorden, die voor het oogenblik van algemeen belang zijn. De vraagstellers zullen tevens begrepen hebben, dat door mijn afwezigheid hun brieven zijn blijven liggen. Een lezer vragt mij raad over zijn pauwen. De eene loopt te gapen en de andere heeft een dikke kop en kan niet eten. De snavel staat open, de oogen zelf zijn open, maar bij de snavel is het aan beide kanten zoo dik, dat hij op den grond niet zien kan. Nu houd ik er heelemaal niet van om een ziekte te noemen zonder dat ik het geval onderzocht heb, maar hier durf ik toch wel te zeggen dat het diphtherie betreft. En juist omdat thans de tijd van snot en diphtherie weer nadert wil ik er even op ingaan. De diphtherie wordt veroorzaakt door een smetstof die zeer gemakkelijk van het eene dier op het andere over kan gaan, net als verkoudheid. De diphtheriesmetstof is boven- dien zeer taai, als men haar in de droge vlies- jes uit den snavel van zieke vogels bewaart blijft zij jaren lang besmettelijk. Dat wil dus zeggen dat als ik dit jaar onder mijn kippen diphtherie heb, dat dan de smetstof in aller- lei reten en spleten van het hok terecht kan komen en daar, als wij het hok niet grondig ontsmetten, rustig tot het volgend jaar blijven zitten en dan de jonge kippen die we dan mochten hebben, weer ziek maken. Hieruit volgt dus de eerste les bij diphthe rie: Wij kunnen haast niet te voorzichtig zijn met het ontsmetten der hokken. Schrob alles goed schoon met een heete sodaoplossing, dat is trouwens iets dat van tijd tot tijd altijd goed is. Bespuit daarna het hok en alle naden en hoeken met een 5 creoline-oplossing, waarin men tevens witkalk kan mengen. Men krijgt dan in een slag het hok goed ontsmet en mooi gewit. Voor den komenden winter heeft dit het voordeel dat men meer licht heeft en eventueel vuil gauwer ziet. Dat de smetstof taai en gevaarlijk is, kan ik U ook nog op een andere manier aantoo- nen. Men heeft proeven genomen en zieke kip pen laten -steken door vliegen. Daarna liet men deze vliegen een geruimen tijd in glazen zitten zoodat ze niet opnieuw smetstof op konden doen. Daama liet men ze opnieuw kippen of duiven steken en ziedaar, soms gelukte het na zes weken nog om op die manier door vliegen de ziekte over te brengen. Vraag dus voortaan maar niet hoe onze kippen aan de smetstof komen, de smetstof zit vrijwel overal en wordt zeer snel verspreid. Wat is het gevolg van de besmetting Soms breekt de ziekte op de huid uit, soms op het slijmvlies van keel, neus of oog, of beter ge- zegd van de luchtwegen. Breekt de ziekte op de huid uit, dan zien we rondom de oogen of den snavel of op kam of lellen een soort wrat- jes on-tstaan. Dit noemt men pokken. We moeten dus goed onthouden dat pokken bij pluimvee een vorm is van de ziekte veroor zaakt door diphtheriesmetstof. Veel meer komt het voor dat de smetstof, als zij in het bloed gekomen is, uitwerkt op de keel of den neus. De dieren krijgen dan allereerst een lichte ontstekin-g, waarbij vocht- afsoheiding optreedt. De kippenhouder noemt dat snot. Echter wordt deze snot heel gauw erger en vormen zich in de bek en de lucht- pijp gele vliesjes, die, als men ze wegkrabt, bloederige plekken achterlaten. De gewone verkhoudheidssnot is dus wat anders dam de diphtherie-snot, al kan de verkoudheidssnot ook leelij-k huishouden onder de kippen en vaak veel slachtoffers maken. Nu nog iets. Bij vogels bevinden zich onder de huid der wangen groote holten, die in ver- binding staan door fijne gaatjes met de neus- holte. Deze staat weer in verbinding met de oogen door middel van de traanbuizen en tenslotte staat de n-euskee-lholte weer door bui-zen in verbinding met de oogen. Als nu het slijmvlies van die holten ontstoken raakt, krijgt men al heel gauw dat de verbindingskanaaltjes verstopt raken en nu begint de misfere. Vooral bij kippen, kal- -koenen, eenden en pauwen verzamelt zich in de holten van de wangen dit slijm, dat zich meer en meer ophoopt en de wangen als knik- kers onder de oogen doet uitpuilen. Hiermede hebben we dus nu het typische beeld zooals dat zich bij hevige snot en diphtherie vaak voordoet. Opzwel-lingen onder de oogen als knikkers, bij eenden waar deze onderooghol- ten zeer groot zijn, zijn ze soms zoo groot als een duivenei. Het beste is deze geziwellen door een des- kundige te doen openen en leegdrukken. Wordt dit niet voorzichtig gedaan dan is er kans dat een slagader geraakt wordt en krijgt men hevige bloeding. De vliesjes in snavel en keel kunnen met een stomp mesje of hout- spaantje afgekrabt worden en de plekken even aangestipt met jodiumtinctuur. Bij dit alles moeten we echter bedenken dat we slechts de uitwen-dige zichtbare verschijn- selen van een inwendige ziekte behandelen en dus niet de kwaal in den wortel aantasten. Verder loopen we veel kans om bij de behan- deling van zieke vogels de smetstof sterk te verspreiden en dus de ziekte te verergeren. Vandaar dat het veel beter Is de ziekte te voorkomen door te zorgen dat de vogels onge- voelig zijn voor de smetstof. Als een dier on- gevoelig is voor een bepaalde smetstof heb ben we voor een groot deel de ziekte onder de knie. Bij diphtherie nu kan dat prachtig en kan men de kippen, duiven, kalkoenen, pau wen, enz. in laten enten door den dierenarts, waa'rdoor ze ongevoelig worden en waardoor ze wat deze ziekte betreft, den komenden herfst met een gerust hart tegemoet kunnen gaan. Hoe dat in zijn werk gaat in het vol gende artikel. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6