<TE B ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Slapende Boeddha UtfAARSCHUWING f Eerste Blad. Ho. 8895 MAANDAG 3 OCTOBER 1932 72e Jaargang. FEUILLETON BUITENL ABfD Nationaal Crisiscomite. TER NEUZEN, 3 OCTOBER 1932. oranjeband-buisjes van 20 tabletten a 70 cent en oranje-zakjes van 2 tabletten a 10 cent YAN-VALKmBUR ••.LEV L-LEEU WARDEN i\t, 1 mi<nririii'iHTffli'TTT)ii'i 'irrirnrriTpmnngr.witiiniiinnMim itn ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,25, overige lan den f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer /0,20. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. HINDER WET. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de firma V. E. GAT.T.E te Ter Neuzen, om vergunning tot het uitbreiden van een graanschoonderij in het perceel kadastraal bekend in sectie L no. 1638. Op Dinsdag 18 October a,s., des namiddags drie uur, zal in het Gemeentehuis gelegen- heid bestaan om bezwaren tegen de inwil- liging van dit verzoek in te brengen en deze mandeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, ter Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in- gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, den 3 October 1932. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Oproep aan het Nederlandsche volk. Op 23 November 1931 werd op initlatief van H. K. H. Prinses Juliana het Nationaal Crisis- Comity opgericht. H. M. de Koningin heeft het behaagd haren naam als beschermvrouwe aan bet eomite te venbinden. Toonaangevende personen op elk gebied namen er zitting in. In 755 gemeenten werden plaatselijke crisis- comity's opgericht, waarbij tal van ingezete- nen veelal gebeel belangloos t'rj.d en werkkracbt beschikbaar stelden. Hun nuttige arbeid verdient dankbare erkenning. Giften in geld tot een waarde van 2% mil- lioen kwamen, nevens gaven in natura, ter beschikking van het Nationaal Crisis-Comitd en plaatselijke comite's; wij herdenken dezen steun met groote dankbaarheid, niet het minst van diegenen, welke geregeld van hunne in- komsten een bedrag afzonderden en, menig- maal niet zonder opoffering, eigen arbeid dienstbaar maakten om anderer nood te lenigen. Met deize middelen hebben het Nationaal Crisis-Comitd en de plaatselijke comity's ge- daan wat zij konden om den heerschenden crisisnood in zijn meest dringenden vorm te bestrijden, waarbij helaas verzoeken van rui- mer strekking moesten worden afgawezen, omdat voldoening daaraan de beschikbare middelen te iboven ging. Thans bij den aanvang van den tweeden winter is bij de meeste plaatselijke comity's de kas zoo goed als ledig; het Nationaal Crisis-Comite heeft in vele gevallen uit zijn middelen algeheele stopzetting der uitkee- ringien kunnen voorkomen. Het beschikt thans over eene organisatie, systematdsch opge- bouwd, welke goed kan functionneeren wan- neer en naar mate het Nederlandsche volk in zijn gebeel nogmaals zijn steun verleent. Van 29 October zal over het geheele land uitgezonderd daar waar dit wegens locale redenen reeds geschiedde een Nationale door F. J. A. L. CORDENS. (Nadruk verboden.) 6) (Vervolg. Alfred had er nogal slag van om met de menschen op goeden voet te komen. Er was een sir Robert Haig, van de rechterlijke macht in Bombay, die in gezelschap van zijn jonge vrouw zijn nieuwe standplaats ging innemen; een leuke katoenhandelaar, mr. Burton, die met zijn vrouw en twee kinderen van een vacantiereis thuiskwam. Daar was Sir Archibald Morris van het kadaster in Calcutta met een stijve, hautaine vrouw en twee stijve, hautaine dochters, die door Alfred steeds met zijn diepste buiging werden gegroet en waar hij steeds lachend van vertelde, dat hij er nog niet in geslaagd was zpn stokvisschen murw te maken. Verder een ondenwijzeresje uit Kurrachee, een jong vrouw.tje, dat naar Madras ging om te trou- wen en die, als zij de eetzaal binnenkwam, versohrikt rondkeek als een vink in een kooi met roofvogels. Maar waarom ze allemaal opgenoemd? Onze .Empress" had aan boord hetizelfde heterogene gezelschap, dat men op iederen grooten oceaanstoomer kan aantreffen. Edn ding viel mij echter tegen; ik had me de boot meer Indisch voorgesteld, maar afge- zien van de Indische bedienden, die zwijgend hun werk deden, ademde alles een Europee- sche atmosfeer. Zelfs de drie Indische kooplui, die met elkaar lachten en gekheid maakten, zagen er, behalve wat hun geizicht betreft, als volmaakte Europeanen uit, ofschoon ze zich Inzamelingsweek worden gehouden. De op- brengst ervan wordt voor 90 ter plaatse besteed, 10 vloeit in de centrale kas en daarmede worden de plaatselijke comity's der meest noodlijdende gemeenten gesteund. Wie er de voorkeur aan geeft, dat zijne bijdrage geheel of voor meer dan 10 aan de centrale kas ten goede komt, kan deze ge heel of gedeeltelijk storten op de postrekening 186000 N.C.C. of rechtstreeks inzenden aan het bureau Kneuterdijk 20 te 's-Gravenhage. Periodieke bijdragen en deze zijn voor den arbeid van het grootste belang kunnen door het eenmaal invullen van een machti- ging tot overschrijving ter beschikking van het Nationaal Crisis-Comite worden gesteld. Binnenkort ontvangt iedere rekeninghouder bij den postchyque- en girodienst daartoe weder een formulier. Postrekeninghouders ten getale van 195000 overweegt een® of niet maandelijks van uwe rekening een klein bedrag op 186000 kan worden overgeschreven. Als slechts de helft der rekeninghouders per week f 0,25 liet over- schrijven, zou dit onze kas versterken met 1.300.000 in yyn jaar. Het is zoo eenvoudig, het gekozen bedrag behoeft niet drukkend te zijn en de continuiteit verhoogt zoo de waar de! Sommigen meenen reeds teekenen te zien, dat het diepste punt van de crisis overschre- den is en zien de toekomst hoopvoller tege- moet; hoe dit zij, de komende winter zal nog zeer moeilijk zjjn en het N.C.C. moet thans weten of het over de noodige middelen kan beschikken, teneinde tijdige voorziening te kunnen treffen om zijn taak doeltreffend voort te zetten. De crisis woedt nog in hevige mate over het vaderland; steunt elkander om tegen den storm in de zwaksten op de been te houden. S. VAN CITTERS, Voor-zitter. FREDERIKS, Algemeen Secretaris. GANDHI. Gandhi zou aan zijn partijgenooten te ken- nen hebben gegeven, dat hij zijn vasten zal hervatten, indien binnen 6 maanden de ,,smet" van „onaanraakbaarheid" niet uitgewischt wordt voor de kasten, waarop zij op het oogenblik rust. Toen de priesters Zaterdagmorgen vroeg den tempel van Parvati te Poona binnentra- den, bemerkten zij dat twee gouden sieraden van den tempel, waarvan een een waarde van 3000 pond vertegenwoordigt, gestolen waren. De geplunderde tempel had bij het begin van de vasten van Gandhi haar deuren voor de paria's opengesteld. OVER TWAALF JAAR KRIJGT HIJ DE MEDAILLE. Het Pruisische departement van staat heeft bepaald, dat de zes-jarige Scholier Walter Helmberg te Suederdeich, die den 18en Maart met gevaar voor eigen leven zijn kameraad van den verdrinkingsdood heeft gered, wan- neer hij zijn achttiende jaar zal hebben vol- bracht de reddingsmedaille zal ontvangen. SCHOT GELOST IN COMMISSIE- VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. Reuter meldt uit Geneve, dat Zaterdagavond om zeven uur, op het oogenblik waarop de vierde Volkenbondscommissie haar zitting beeindigde, een man, die zich in den tuin van niet veel met de andere passagiers inlieten. De eenige uitzondering maakte mijn prins; die was ondanks zijn Europeesch costuum op en top een Indier. Ik had al spoedig bemerkt, dat hij aan tafel nimmer vleesch at, nimmer wijn dronk en zich met heel eenvoudigen kost behielp. Voor het geld beboefde hij het blijkbaar niet te laten, want van alle dure dingen aan boord maakte hij ruim gebruik. Hij was de beste klant van den parfumeriewinkel en een trouwe bezoeker van de manicure. Hoewel hij zich met nie- mand van de passagiers inliet, was hij de royaalste, als er met lijsten werd rondgegaan voor den een of anderen wedstrijd onder het scheepsvolk of voor de een of andere ver- makeljjkheid. Op geregelde tijden verdween hij in zijn hut, die, dat had ik al bemerkt, naast die van Al fred was gelegen. „Dan gaat hij zitten bid den," vertelde Keening, ,,dat doen vrome Hin- does op geregelde tijden." In de morgenuren zat Moonah Singh veel aan dek nabij de verschansing een sigaret te rooken en keek over de zee en daar was ik al verschillende malen langs hem heen gewan- deld, zonder ook maar in het minst zijn aan dacht te trekken. Op een ochtend, toen we Port Said voorbij waren en langzaam door het eentonige kanaal van Suez stoomden, zag ik hem weer aan dek, bezig een brief te lezen. Ik wist, dat de post kort geleden een omrvang- rijke correspondentie voor hem aan boord had bezorgd en dat hij daarop geruimen tijd in zijn hut had doorgebracht. Het was ont- zettend warm dien morgen. Had de hitte hem misschien naar boven doen komen om onder het zonnezeil zijn lectuur voort te zetten? Hoe het zij, hij zat bij de verschansing ver- diept in een brief en scheen niet te weten, dat een stukje papier ter groote van een visite- kaartje uit de enveloppe of uit zijin porte- feuille gevallen was en vlak bij zijn voeten lag. Dat was voor mij een aanleiding om hem aan te spreken. Pardon, mijnheer," zei ik, „mag ik u er attent op maken, dat daar een stukje papier bij uw voeten ligt. Denkelijk is het van u en het Volkenbondsgebouw verdekt had opge- steld, een revolverschot loste op den glazen gevel van het gebouw, waarin zich ongeveer honderd gedelegeerden, secretarissen en pers- vertegenwoordigers ophielden. De kogel bleef in den vloed steken en verwonde niemand. De dader werd gegrepen; hij zou een Hon- gaar zijn, Buday geheeten. Hij verklaarde, dat hij een minister had willen dooden. De Geneefsche correspondent van het Hbld. voegt er aan toe, dat mem waarschijnlijk te doen heeft met een gedesequilibreerd man en dat men niet veel beteekenis aan het geval hecht. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. In een encycliek van den Paus over den toestand der katholieken in Mexico, wordt een overzicbt gegeven van de ontwikkeling der verhouding tusschen de Katholieke kerk en de regeering. Nadat gewezen is op de oprechte houding der priesters en geloovigen, wordt verklaard, dat de Heilige Stoel, hoewel deze zich geen illusies heeft gemaakt, niettemin de huidige modus vivendi met de regeering van Mexico heeft goedgekeurd om de zoo lang ontbeerde uitoefening van den godsdienst mogelijk te maken. De Mexicaansche regeering daaren- tegen heeft zich verplicht de wetten in hun practische toepassing nopens de kerk te ver- zachten. Helaas zijn de verwachtingen niet beant- woord en in plaats van vrede is een toestand van verscherpte vervolging ingetreden. Niet alle bisschoppen mochten naar hun diocesen terugkeeren, niet alle kerken, zijn ,'terug- gegeven en bovendien is een door leden der regeering gesteunde perscampagne tegen de kerk ingeleid. Vervolgens wordt in de encycliek melding gemaakt van een aantal indrukwekkende bij- zonderheden over kerkvervolging en onder- drukking. De houding en methodes van den Mexicaanschen staat worden vergeleken met de toestanden in de sovjet-unie. Ten slotte worden in de encycliek de richt- lijnen aangegeven voor de Mexicaansche geestelijkheid en de geloovigen, omdat er niet eensgezind is op^etreden. V66r alles wordt vastgesteld dat de gedwongen onder- werping, waarbij men ten minste heeft ge- tracht den godsdienst te redden, noch een erkenning van deze onrechtvaardige wet is, noch een formeele samenwerking met de regeering beteekent. AFSCHEID EN HULDE. Vrijdagavond is aan den besteller der posterijen en telegrafie A. de Coninck, die met 1 October den dienst verliet, door directeur, administratief personeel en collega's als blijk van waardeering en als aandenken aangebo- den een zetel, na hartelijke toespraken van den directeur, de heeren Van Laere, Dhaeze, De Vries (die zijne woorden in humoristische dichtvorm had gabracht) en Van Riet. BLIJK VAN WAARDEERING. Nu de heer Balfoort, comtmissaris bij het Nederlandsch Loodswazen alhier in den loop dezer maand den dienst zal verlaten, heeft het loodspersoneel j.l. Vrijdag gebruik ge maakt van de gelegenheid, dat de meesten hunner in de wacht alhier tegenwoordig waren, en is in tegenwoordigheid van loodsen en roeiers bij voonbaat afscheid genomen van den vertrekkenden commissaris, bij monde van den heer Posthuma, die hem namens het u zou er misschien mee ontriefd zijn, indien het verloren raakte." Mijn prins hief langzaam het hoofd op en keek mij met zijn doordringende oogen aan. Toen zag hij naar den grond, raapte het papiertje op, scheurde het in kleine stukjes en wierp de snippers in zee. „Het is van geen belang, mijnheer,'' antwoordde hij in vloeiend Engelsch met een wonderlijk melodieuze stem, ,,maar ik dank u voor uw aplettendheid." ,,Mag ik mij even voorstellen?" vroeg ik. een beetje overmoedig geworden, ,,mijn naam is Rollo uit Amsterdam. Ik iben Hollander." ,,Aangenaam. Mijn naam is Moonah Singh", antwoordde hij eenvoudig. Hij boog, maar gaf mij geen hand. En toen keek hij even, heel even naar zijn brief, en toen wist ik, dat ik geen woord meer hoefde te zeggen en dat dit een wenk was om heen te gaan. Ik ben niet verlegen van aard, maar ik waagde het niet aan dit bevel te weerstaan en met een be- leefde buiging, die even beleefd beantwoord werd, nam ik afscheid. Er gingen een paar dagen voorbij, toen een heel omverwacht vooFval mij met Moonah Singh nader in kennis bracht. Het was wederom een warme morgen en de Indier zat als naar gewoonte op zijn plaatsje bij de ver schansing. Ik had het dek watop en neer ge- slenterd, met dezen en genen een praatje ge maakt en nu viel het me in, dat ik mijn tijd toch beter kon gebruiken. Alfred Keening had in zijn hut een paar interessante werken over Britsch-Indie, en daar ik wist, waar ze lagen, besloot ik, er een van te gaan halen. Bij de kajuitstrap kwam ik den bediende van Moonah Singh tegen, die mij met over de borst gekruiste armen den Indischen groet bracht; dat bewijs van eerbied meende hij mij ver- schuldigd te zijn, sinds ik de eer had genoten een keer met zijn meester te spreken. Even te voren had ik van Alfred den sleutel ge- kregen van zijn hut, ik had hem gestoord in een gezellig tete-A-tete met miss Fortescue, en om gauw van mij' af te zijn had hij me ge- zegd, dat ik maar eens zoeken moest; mis schien zat het boek, dat ik zocht, wel in den zijzak van zijn jas, die aan den kapstok hing. WS ^pVAspirin-tabletten worden door de BAYER-fabrieken uit- W5* fluitend aan Apothekers en Drogisten geleverd. Daarom traditen andere zaken, welke geen verstand van ge- neesmiddelen hebben U dikwijls minderwaardige tabletten te verkoopen. Maar heeft U er al eens op gelet, op welke onhygie- nische en vieze wijze dergelijke tabletten in zulke zaken bewaard en verpakt worden! U zult dan zelf tot de overtuiging komen, steeds uitsiuitend de origineele oranje-verpakking van BAYER: te eischen, en alleen Aspirin-tab'etten BTJ*"" ImBH bij Apothekers en Drogisten te koopen, f F i W\ W waar deze origineele verpakkingen BAYER verkrijgbaar gestefd zijn. Ingcz. Med.) personeel te Ter Neuzen, zijn collega's te Vlissingen en Antwerpen, en ook de loodsen te Amsterdam, die hier onder den heer Bal foort werkzaam waren, dank bracht voor de wijze waarop hij, nevens de belangen van den dienst, ook die van het personeel heeft ver- zorgd, en werd hem als blijk van hoogachting en waardeering een rijwiel en een zetel aan- geboden. BOOT OMHOOG. Gedupeerde passagiers. Gisteravond is de provincials stoomboot ,,Wester-Schelde" op de avondreis van Vlissin gen naar Ter Neuzen in het pa® door de zand- plaat vastgevaren en blijven zitten. In plaats van te half acht aan te komen, is het nu half twaalf geworden. Niet alleen de passagiers op dat stoomschip waren daardoor gedupeerd, doch ook die welke met bestemming voor Vlissingen, Mid- delburg en andere plaatsen op Walcheren te 7,40 van hier de terugreis dachten te aan- vaarden. Eerst koesterden deze nog hoop, dat toen de ,,Zeeuwsch-Vlaanderen" te .10 uur van Hoedekenskerke arriveerde hen naar Vlissin gen zou brengen, doch die hoop vervloog, deze bleef liggen en den passagiers werd meege- deeld, dat het voor hen wel 1 uur zou worden eer de „Wester-Schelde" na vlot gekomen te zijn, de terugreis kon maken. Dat is ten slotte nog een uur meegevallen, doch toen de passa giers omstreeks half 2 uur te Vlissingen arri- veerden, waren ze daar wel verstoken van andere verkeersmiddelen om verder te reizen. A. N. W. B. Naar wij vernemen, zal op Woensdag 12 Oct. a.s. deC A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, alhier een Bondsavond organisee- ren, bestaande in een expositie van kaarten, gidsen, reisboeken, enz., voor auto-, motor-, rijwiel-, water-, wandel- en ruitertoeristen, een lezing over het werk van den Bond en de vertooning van een mooie serie lantaarn- plaatjes. De Bondsavond is, zoowel voor niet- leden als voor leden, kosteloos toegankelijk. De burgemeester heeft zich bereid verklaard dezen avond met een kort woord in te leiden. Wij verwaehten, dat de velen, die niet dage- lijks in de gelegenheid zijn met het geheele Bondswerk kennis te maken, maar toch den bekenden en zoo nuttigen ,,Bond van de weg- wijzers" kennen, deze gelegenheid zullen aan- grijpen de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voorwerpen voor weg- gebruiker en toerist te bezicbtigen en wat meer te vernemen van den voortreffelijken. baanbrekenden Bondsarbeid. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Portemonnaie met inhoud, D. But, Noord- straat 6. Gouden ring, G. Klaassen, Noordstraat 93. Portemonnaie met inhoud, A. Provoost, Tholensstraat 117. Damestasch met inhoud, politiebureau. Twee sleutels, M. de Kraker, Hoogendijk. Statief, politiebureau. Bont, H. Doetjes, Nieuwediepstraat 13. Lipssleuteltje, P. Herrebout, Elleboog 12. Belastingmerk, M. Dieleman, Wulpenbek C 48, Hoek. Zak met kool, H. Bruch, Axelsche straat 37. Kinderportemonnaie met inhoud, H. van Wijck, Tholensstraat 34. Damestasch, inhoudende een kunstgebit, politiebureau. Bus ledersmeer, F. A. Vaders, Tramstr. 57. Damesmantelband, J. A. Adriaansen, Nieu wediepstraat 52. Belastingmerk, politiebureau. GEEN PRIJSVERHOOGING VAN DE CRISIS-BOTERMERKEN. De heer C. Zwagerman, voorzitter van den Bond van Boerenboterproducenten in Zeeland, schrijft ons: I In verband met het bericht in verschillende bladen, dat Maandag 2 October a.s. de hef- fing op boter en margarine belangrijk zal wor den verihoogd, komt het ons gewenscht voor mede te deelen, dat de Zeeuwsche produeen- ten van boerenboter goed doen er rekening mede te houden, dat van een prijsverhooging der crisisbotermerken voor boerenboter zeer zeker voorloopig geen sprake is. Ik opende de deur van zijn hut en keek onder de rommelzoo, die op zijn tafel lag; i maar het boek dat ik zocht was er niet bij. Opeens werd mijn aandacht getrokken door een zonderling geluid, dat uit de hut daar- naast, die van Moonah Singh, scheen te komen. Het was een zacht gekras en geklop, alsof er met een hamer heel licht ergens op getikt werd. Wat kon dat wezen? Moonah Singh zelf zat rustig op het dek en zijn be diende had ik zoo even ontmoet; die kon daar ook niet binnen zijn. Ik lette niet verder op dat geluid en wendde mij naar den kapstok om de jas van mijn vriend te inspecteeren; de eene zak was leeg, in den anderen zak voelde ik iets hards, het was geen boek, en toen ik het er uithaalde bleek het een kleine Colt-revolver te zijn. Ik had het wapen nog in de hand en stond op 't punt, om het weer op de plaats te brengen, waar ik het gevon den had, toen opeens weer 't geklop uit de hut daarnaast tot mij doordrong. Duidelijk hoorde ik het geklik van metaal, en toen was ineens mrjn besluit genomen. Ik liet de revol ver in mijn zak glijden, opende de deur der hut en keek de gang in. Er was geen sterve- ling te zien. Toen ging ik geruischloos naar hut 90 en duwde tegen de deur. Zij was niet gesloten en draaide zachtjes open. Wat ik toen te zien kreeg, bracht mij het eerste oogenblik in de uiterste verbazing. In een hoek der cabine, met zijn rug naar mjj toege- keerd, zat een man in matrozenkleeding; voor zich had hij een bruin Iederen valies en met een schroefsleutel was hij bezig een lang en sterk mes tusschen de voegen te drijven. Ik snapte hier blijkbaar een inbreker ,,en flagrant dyiit" en nog wel een lid der bemanning. Wat er toen volgde geschiedde z66 snel, dat ik zonder overleg, uitsiuitend impulsief handelde, door noodweer er toe gedwongen. Hoewel de deur geluidloos was opengegaan, scheen de in breker toch onraad bemerkt te hebben; hij keek om, en toen zag ik in een gelaat van onmiskembaar Indisch type, met een laag voorhoofd en breeden neus; ik wist dat we verscheidene Indische stokers aan boord had- den en deze man scheen er een van te zijn. (luges. Meu. j, Toen hij het hoofd omwendde en mij recht in de oogen keek, drukte zijn gelaat niet de minste verbazing uit; het scheen hem toe, dat het noodlot het zoo gewild had. Langzaam legde hij den zwaren ijzeren sleutel neer en nog altijd op de knieen zittend, nam hij zijn mes stevig in de rechterhand. Nauwkeurig lette ik op zijn minste beweging en voelde er niets voor om mij onrverhoeds door dien In dischen duivel te laten bespringen; terwijl hij nog op de knieen zat, had ik mijn revolver getrokken en legde aan. Hij verroerde zich niet, maar bleef mij met strakken blik aan- kijken. Lang kon die toestand niet duren en ik overlegde al bij me zelf, hoe ik het aan zou leggen om hulp te krrjgen. Mijn man van zijn kant scheen aan mijn gezicht gezien te heb ben, dat de revolver onherroepelijk af zou gaan bij de minste beweging, die hij' maakte. Misschien wachtte hij, tot ik het woord tot hem zou richten. Nog altijd met mijn revolver op het hoofd van den man gericht, was ik een stap achteruit gegaan, zoodat ik de gang kon overzien, terwijl ik met mijn voet de deur, die dreigde dicht te vallen, tegen hield. Het was doodstil, het eenige geluid, dat waameembaar was, was het regelmatig gedreun der machines. Nooit van mjjn leven had ik met een wapen in de hand tegenover een mede- mensch gestaan, vastbesloten om hem bij de minste beweging dood te schieten en dat wel zonder de minste wroeging. Ik' was verbaasd over mijzelf, toen het mij eindelijk inviel, dat ik den toestand heel wat gemakkelijker kon maken, door hem te bevelen, het mes uit zijn handen te leggen. Ik wilde spreken, toen ik opeens een angstige flikkering in zijn oogen meende te bespeuren, als dreigde er gevaar; tegelijkertijd bemerkte ik, hoe zijn linker been zich spande als voor het maken van een sprong; maar een kleine dreiging met de revolver was voldoende om hem weer in zijn vorige slappe houding te doen terug vallen. Ik wist toen, dat ik den man in mijn macht had en waagde het nog even de gang in te zien. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1