8 F 0 S T. Predikbeurten. LANDBOOWBBRICHTEN. ttJGMENGDE BEB1CHTEN VOETBAL. RECHTSZAKEN. jfa de Grieksche en Romeinsche school was het boek het centrum van het onderwijs: de school was levensvreemd. Pestalozzi, de vader van 't aanschouwingsonderwijs vatte waar de waarheid lag. Hij leefde en werkte met zijn leerlingen. Maar zijn navolgers in- terpreteerden hem verkeerd. We zien niet alles wat er in 't leven is; niemand weet hoe- veel baleinen aan een paraplu zijn, maar wel, dat we die gebruiken om droog te blij- ven. Elke les moet een probleem zijn; de kinder en moeten niet passief luisteren, maar trachten iets te weten te komen. De aanvan- kelijke kennis van 't kind is globaal, later be- gint het de details te zien. Bij de leesmetho- des van vroeger werd begonnen met de let ters, dan lettergrepen, woorden en zinnen. Tegenwoordig zijn er methoden waar de volg- orde andersom is en waarmee schitterende reaoltaten zijn bereikt. Deze leerzame rede werd luide toegejuioht, waarmede de morgenbijeenkomst was afge- loopen. Na den middag begon weer de onderwijzers- zangclub uit Hulst met een paar liedjes en dan begon de heer Lockefeer zijn lezing met declamatie ,,de jongere dichtkunst". Ieder tijdperk der literatuur heeft zijn kun- stenaars gehad, want kunst is van alle tijden en alle volkeren. In onze Middeleeuwen kun nen we wijzen op Ruysbroeok en Hadewijck, op meesterstukken als Reinaert en Beatrijs; later de reuzen der 17e eeuw; Vondel, Hooft en Breero. Na de middelmatige 18e eeuw komt Potgieter en Multatuli. De letterkun- dige revolutie van 1880 is de felle reactie op al het middelmatige. Er brak een bloeiperiode aan. Maar de tachtigers aanbaden den vorm. Maar die broze, kunstige vorm borg een ver- dorden pit. Na dat tijdvak tot plm. 1910 komt meer het verlangen naar breedere, monumen- tale kunst. We kunnen wijzen op meesters als Bontens,, Henriette Roland Hoist en Leo pold en in Vlaanderen Karel van de Woestijne. Het geslaoht van 1910 kunnen we beschou- wen als de ingang tot de jongere dichtkunst. De vorm die door de tachtigers tot een klas- sieke volmaking was gekomen, werd behou- den. Nu komen de dichters van den overgang als Nijhoff, De Merode, Beversluis en Dop Bles. Het nieuwe geslacht, groot geworden onder het gedaver der kanonnen is sterk door den oorlog, dit treurspel aller treurspelen, aangegrepen. De romantiek maakte plaats voor droeve realiteit. Er is een geweldige klove ontstaan tusschen de geestelijke gestel- tenis der dichters v66r en na den oorlog. De eersten leefden buiten de wereld, hadden hun eigen wereld, hadden een hautaine afkeer van de wurmende menschen; de laatsten hadden aandacht voor het leven, zij brengen gemeen- schapskunst. De opzet van hun streven was zuiver, maar die werd overwoekerd door over- dreven leuzen en holle frazen. Er was een ingrijpende wijziging gekomen in de waarde-oordeelener kwam ook een wijziging in den vorm: vrije verzen. De jon- geren hadden (hebben) groote, schitterende idealen, maar werkelijk groote kunst, gelijk- waardig aan de vooroorlogsche, hebben ze ons nog niet gebracht. Na deze leerzame lezing, waarbij de spre- ker als voorbeelden vele mooie gedichten declameerde, gaf mej. Blommaert een demon- stratie met een Ward-zangklas, waarbij be- wezen werd hoever de kinderen met de Ward- methode wel kunnen komen. Na een dank- woord van den voorzitter volgde nu de slui- ting van dezen mooien dag. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 18 tot en met 24 Septem ber is in onze provincie voorgekomen 1 geval van roodvonk te Wolfaartsdijk. BEWARING DER ZEEUWSCHE SUIKERFABRIDKEN. Als bezuinigingsmaatregel zullen bij de Zeeuwsche suikerfabrieken gedurende de eer- lang te openen campagne particulieren als be- wakers worden aangesteld, die als opdracht hebben, te controleeren en toe te zien, dat geen suiker clandestien uit de fabriek wordt weggevoerd. Vroeger gesehiedde deze bewa- king door rijksambtenaren, die voor den duur der campagne aan elke fabriek gedetacheerd werden en daarvoor een afzonderlijke toelage genoten, welke met inbegrip van het door hen gedurende dien tijd genoten salaris voor reke- ning der fabriek kwam. De vastgestelde toelage voor de burger-con- troleurs bedraagt 3 per dag. Zoodra deze maatregel bekend werd, heb ben zich reeds een groot aantal particulieren voor deze werkgelegenheid aangeboden. Teekenend voor dezen tijd is wel het feit, dat zich onder de gegadigden voor dezen dienst zelfs personen bevinden, die over ruime pensioenen te beschikken hebben, sommigen zelfs hoog in de vermogensbelasting zijn aan- geslagen. DE LIBERALE CANDIDATEN De aWeeling Middelburg van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" vergaderde Woensdagavond tot aaniwijzing der personen, welke naar het oordeel der afdeeling bij voor- keur geplaatst zouden moeten worden op de lijst van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Na gehouden bespre- king werd, overeenkomstig het advies van het bestuur, met algemeene stemmen besloten als eerste candidaat aan te wijzen dr. S. E. B. Bierema en als tweede candidaat mr. G. A. Boon. Hierbij ging men uit van de overweging dat, hoezeer de afdeeling Middelburg in hoofdzaak een stedelijke gemeente met stedelijke belan- gen omvat, in den kieskring Zeeland, waar- van Middelburg een deel uitmaakt en waar- voor de candidaten!ijst tenslotte wordt opge- maakt uit de voorloopige candidatenlijsten der plaatselijke afdeelingen, de landbouw een overwegende rol speelt, bij welks welvaren zoowel stad als platteland ten nauwste be- trok zijn. Men achtte het daarom wensche- lijk, dat Zeeland in de eerste plaats zou komen met een candidaat, die in de Kamer bewezen heeft, op landbouwgebied ter dege deskundig te zijn en aan wien mitsdien de belangen van den landbouw en dus van den kieskring ten voile kunnen worden toevertrouwd. Als tweede candidaat werd Mr. Boon aangewezen, als een vertegenwoordiger, die in den kies kring geen onbekende meer is en wiens werk- zaamheid in de Kamer aller instemming had. VERBREEDING KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND EN WERKLOOSjHEID. "Het gemeentebestuur van Kruiningen heeft zich in verband met de gedurende den aan- staanden winter te verwachten groote werk- loosheid onder de land- en grondarbeiders, ge- wend tot den minister van Waterstaat met een schrijven, waarin op de wenschelijkheid wordt gewezen om nog dit jaar te beginnen met de uitvoering der werkzaamheden, noodig voor de verbreeding van het kanaal door Zuid- Beveland. Aan de besturen der langs genoemd kanaal gelegen gemeenten is gevraagd zich in gelijken geest met deze zaak tot den Mi nister te wenden. CHRISTELIJKE LYCEEMDAG VOOR ZEELAND. Dinsdag werd te Goes een Ghristelijke Ly- ceumdag gehouden, uitgaande van de vereeni- ging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. De samenkomst die onder leiding stond van den heer Dr. J. van Lonk- fauyzen te Zierikzee was niet druk bezocht. De Voorzitter wees er in zijn openings- woord op, dat de vereeniging door den on- gunstigen toestand van 's lands financien in de periode van het wachten verkeert. Wachten kan zoo licht tot moedeloosheid leiden. Daar om is deze bijeenkomst georganiseerd, waar in twee sprekers van elders de voorstanders van een Ohr. Lyceum moed zullen inspreken. De eerste spreker, de heer prof. dr. P. A. Diepenhorst, lid der Eerste Kamer, sprak over: Waarom Zeeland alleen niet? Spr. wees er op, dat Zeeland meer dan 100 Ghristelijke scholen voor L. O. en U.L.O. heeft, verder 32 Chr. bewaarscholen met een oplei- dingsinrichting, 'n Chr. Kweeksch. voor Qnder- wijzers(essen). Het kreeg de eerste Chr. Lagere Landbouwschool. Maar een Chr. H.B.S. of Lyceum zoekt men er tevergeefs. Zonderen we de R.K. provincies Noord-Brabant en Limburg uit, dan is Zeeland de eenige provin cie waarvan dit gezegd moet worden. Een der oorzaken zoekt spr. in de eigen- aardige geologische en geografische gesteld- heid van Zeeland. Er is te weinig samenhang tusschen de verschillende deelen en men kan moeilijk van een allesbeheerschend centrum spreken. Misschien spreekt ook deze factor mee: Zeeland is een overheerschend agrarisch ge- west en vele landbouwers willen hun zonen in het landbouwbedrijf houden. Maar daar- tegenover merkt spr. op, dat Zeeland be- hoort tot de 5 dichtsbevolkte provincies, en dat nagenoeg alle grond in cultuur gebracht is. Het surplus uit landbouwerskringen zal el ders onderdak moeten vinden. Zeeland telt acht neutrale inrichtingen voor middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs met een totaal aantal leerlingen van 768. Maar van het Christelijk M.O. en voorberei dend H. O. is Zeeland beroofd. Hier is Zeeland woest en ledig. In deze woestenij te blijven i3 ongeoorloofd. Op de vraag: Waarom Zeeland alleen niet? is geen afdoend antwoord te geven. Daarom kome er in dit land van den strijder voor de Chr. school (Jhr. de Savornin Lohman) spoe- dig een Chr. Lyceum. De tweede spreker, de heer mr. H. W. Tila- nus, lid der Tweede Kamer, sprak over: ,,De Lyceumgedachte". Hoewel de financieele moeilijkheden oorzaak zijn, dat voorloopig van de stichting van een Chr. Lyceum in Zeeland niets komen kan, toch mogen we zeggen, dat Zeeland daarop recht heeft. Dat erkende ook de commissie- Rutgers, blijkens haar eerste rapport. Ofschoon de commissie-Welter voorstelde de uitbreiding van het middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs voor vier jaar stop te zetten, ingaande 1 Januari 1933, bevat de mil- lioenennota op de onderwijsbegrooting een dergeljjk voorstel niet. Aan de hand van tal van cijfers toont spr. aan, dat zoowel de kos- ten als het aantal leerlingen van dit onderwijs de laatste jaren sterk zrjn gegroeid, een groei die geheel samenhangt met de structuur onzer samenleving. Ook is bij het M. O. en bij het voorbereidend H. O. hetzelfde verschijnsel waar te nemen als bij het L. O., n.l. een ver- schuiving van het openbaar naar het bij- bijzonder. Vooral de belangstelling naar de lycea is merkwaardig. Hoewel de lycea nog niet op de wet zijn gebaseerd, zijn er toch in ons land reeds 43. En spr. hoopt van harte dat hier te Goes het 44ste tot stand komt. Het lycelm is zoowel middelbaar als voor bereidend hooger onderwijs. Het is het eerst genoemd in het rapport der ineenschakelings- commissie, maar is nog nooit wettelijk ge- regeld. Minister Terpstra is bezig aan de voorbe- reiding van een wetsontwerp, dat het M. O. en voorbereidend hooger onderwijs zal rege- len, maar spr. vermoedt, dat dit in deze parle- mentaire periode wel niet meer aan de orde zal komen. En toch is het noodig, dat aan de bestaande onzekerheid, aan dat zoeken en tasten een einde komt. In principe voelt spr. meer voor een gym nasium of H.B.S. dan voor een lyceum, maar het is er nu eenmaal en het kan nog ver- beterd worden. Er is ook uit een oogpunt van concentratie, van de financien, wat voor te zeggen. Een Chr. Lyceum, staande onder lei ding van een Godvreezend rector, kan tot rijken zegen zijn. ZAAMSLAG. Een ongewoon ziekteverschijnsel doet zich dit jaar alhier voor in de groentensoort andij- vie. De planten krijgen roest sctoijnende vlek- ken, laten hun bladeren vallen en gaan tot verrotting over. BREt^KENS. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Breskens heeft definitief besloten in 1933 weder een jaarbeurs te houden. Organisator is de heer Boom. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond, Aid. IV. le klasse. N OAD—Eindhoven. Willem IIMiddelburg. PSVBleijerheide, MW-NAC. BW-LONGA. 2e klasse A. Hero—DOSKO. De BaronieBreda. MEVODongen. VlissingenRBC. AllianceTemeuzen. 3e klasse A. Middelburg IIVlissingen II. Temeuzen IIDe Zeeuwen. AxelZeelandia H. 3e klasse B. SINOTOZierikzee. Zeelandia IGoes. HansweertNieuiw-Borgvliet. Het eerste elftal van Temeuzen moet haar bekenden tegenstander Alliance gaan be- zoeken, de club, die haar het betreden van de tweede klasse zoo moeilrjk en vol doomen heeft gemaakt. Aan deze ontmoeting is altijd nog een pikant smaakje verbonden, hoewel Temeuzen het vorig seizoen in beide wedstrij- den de meerdere bleef, al was het te Roosen- daal slechts met een klein verschil in doel- punten. Temeuzen heeft de beide gespeelde wed- strijden in dat seizoen gewonnen, Alliance beide verloren. Zij zal natuurlijk thans er alles op zetten om den derden wedstrijd te winnen, of minstens in een gelijk spel te doen eindi- gen, want wanneer zij nu ook mocht verliezen dan zou dit voor haar al een heel slechten in- zet van de competitie zijn. Hierbij komt dat ook harerzijds van den wedstrijd tegen Ter- neuzen een zekere aantrekkingskracht moet uitgaan om nu eens op haar tegenstander btj zooveel promotiewedstrijden een overwinning te behalen. Het belooft dus een zwaren strijd te wor den en wij hopen, dat het eerste elftal haar kunst om doelpunten te maken, die vorige week zoek bleek, thans zal hebben terugge- vonden, en de doelpunten in de koffertjes zul len worden medegebracht. Het tweede elftal zal het gemakkelijker hebben dan in haar wedstrijd tegen Hulst, waarbij zij de beide punten aldaar moest ach- terlaten. De Zeeuwen uit Vlissingen zag in haar wedstrijd tegen Axel vele malen haar doel doorboord, terwijl zij aaartegenover op eigen terrein het zwakke elftal van Sassche Boys gedecideerd wist te slaan. Het is een zeer sportieve club waartegen onze reserves Zondag komen te staan. Wij verwachten ook ditmaal op eigen terrein een overwinning voor de rood-zwarte kleuren, die zich hierdoor weer wat beter kunnen plaatsen. KANTONGERECHT TE TER NEEZEN. Strafzitting van 20 Sept. Veroordeeld wegens overtreding van: Art. 424 W. v. S. J. A. V., Axel, berisping; T. C., Ter Neuzen, berisping; F. J., Ter Neuzen, 3 of 1 d. h. Art. 461 W. v. S. H. D., Axel, teruggave ouders zonder straf. Art. 17 Visscherijwet. J. S., Axel, 0,50 of 1 week tuchtsch. Art. 314 sub 460 W. v. S. A. M. d. R., Axel, 15 of 5 d. h.; M. K. d. R., Ter Neuzen, 15 of 5 d. h.; F. J. D., Ter Neuzen, 15 of 5 d. h.; L. W., Ter Neuzen, 15 of 5 d. h.; K. L. d. R„ Ter Neuzen, 10 of 2 w. tuchtsch. Art. 72 R. R. P. K., Ter Neuzen, geen straf; G. G., Axel, 2 of 1 d. h.; E. S., Lembeke, f 3,50 of 3 d. h.; C. G. G., Sas van Gent, 2 ofl d. h.; C. T. G., Oostacker, 2 of 1 d. h.; M. W., Ter Neuzen, fl of 1 d. h.; P. D. K., Ter Neuzen, geen straf; A. S., Stekene, /3,50 of 3 d. h. Art. 11 Rijkswegen Regl. A. H., Everghem, 2 of 1 d. h. Art. 11 IJkwet. B. v. d. M., Ter Neuzen, 5 X f 0.50 of 5 X 1 d. h. Schriftelijke vonnissen. Art. 431 W. v. S. J. d. S., en K. C. G., beiden Ter Neuzen, ieder 15 of 15 d. h.; J. P. D., Ter Neuzen, vrijspraak. Art. 427b W. v. S. E. T. v. B., Sas van Gent, onsl. rechtsverv. Art. 1269 Veewet. J. A. v.E., Sluiskil, 2 X 30 of 2 X 10 d. h.; G. L. v. E., Sluiskil, 2 X 10 of 2 X 5 d. h. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 30 September 1932. De volgende vonnissen werden uitgesproken: C. d. B., oud 34 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens valsche aangifte, vrijgesproken. A. Z., oud 22 j., koopman te Axel, is wegens ordeverstoring, met vemietiging van het von- nis van den kantonrechter, vrijgesproken. H. J. D., oud 35 j., koopman te Luik, is wegens verduistering veroordeeld tot 3 maan- den gevangenisstraf met aftrek van het voor- arrest. P. d. N., oud 54 j., koopman te Westzaan, beklaagd van 't in hulpeloozen toestand bren gen van zijn minderjarige kinderen, vrijge sproken. Nog werden behandeld de volgende zaken: J. F. E., oud 29 j., landbouwer te Stoppel- dijk, is wegens het onttrekken van goederen aan een gerechtelijk beslag veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 2 Jaar. F. B. V., oud 25 j., arbeider, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, werd verdacht dat hij op 1 September.j.l. in de gemeente Bres kens een rijwiel, toebehoorende aan J. P. Hoofdman en dat hij van dezen gehuurd had heeft verduisterd. Eisch 6 maanden gevangenisstraf, met af trek van het voorarrest. Mr. P. van Empel, verdachte's raadsman, pleitte clementie. W. J. d. F., oud 50 j., molenaar te Hoek, was bij vonnis van den kantonrecht. te Ter Neuzen d.d. 5 Juli j.l. vrijgesproken, dat de tenlaste- legging, als zoude hij op 12 Mei j.l. als hoofd en bestuurder van een slagerij te Hoek in een schuur een rund hebben doen slachten, terwijl die schuur niet voldeed aan de gestelde eisch en. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was tegen dat vrtjsprekend vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch met vemietiging van het vonnis van den kantonrechter, of 25 boete of 25 dagen hechtenis. ZONDAG 2 OCTOBER 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Axel. 9% u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoeik. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Axel. 9% u. en 2 u., Ds. Post. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Geen dienst. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% ©b 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. ONDERZOFjK VAN AARDAPPELSOORTEN OP VATBAARHEID VOOR AARDAPPEL- WRATZIEKTEN. De Minister van Oeconomische Zaken en Arbeid heeft, gelet op het Kon. besluit van 6 April 1931, no. 27, bepaald: A. dat voor het door den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen te verrichten onderzoek van aardappelsoorten op vatbaar- heid voor aardappelwratziekte een vergoeding zal worden geheven; B. het bedrag der vergoeding voor elk onderzocht monster vast te stellen op 0,10 (tien cent). (St.ct.) ZEEUWSCHE LYNDBOUW MAATSCHAPPIJ. Op Maandag 26 September j.l. hield het Dag. Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij zijn gewone maandelijksche vergadering te Mid delburg onder leiding van den Voorzitter, Mr. P. Dieleman. De vergadering was geheel voltallig. Als gast was aanwezig de heer Ir. J. Siebenga, oud-secretaris der Z. L. M. Afscheiding afdeeling Grjjpskerke. Met leedwezen werd kennis genomen van de mededeeling dat de landbouwvereeniging „Nooit gedacht" te Grijpskerke met 19 stemmen voor en 16 stemmen tegen besloten heeft zich los te maken van de Z.L.M. Algemeen was men van gevoelen, dat in deze moeilijke tijden de geheele Zeeuwsche landbouw zich in een krachtige orga- nisatie dient te vereenigen. Elke afscheiding kan slechts meerdere verdeeldheid teweegbrengen en moet noodzakelijk leiden tot verzwaklting van de macht der boerenorgenisaties in Zeeland. Hoofdbestuurslid Kring Axel. Van het Bestuur van den Kring Axel was be- richt ingekomen, dat wegens uittreding van den heer J. HuijssenDieleman te Ter Neuzen, be- noemd werd tot lid van het Hoofdbestuur de heer Jan den HamerJansen te Axel. Maalplrcentage tarwe. De Kring Axel had het verzoek ingediend nog- maals bij den Minister aan te dringen op een verhooging van het maalpercentage tot 40 Medegedeeld werd dat dit verzoek de voile aan dacht heeft van het K. N. L. C. Sociale lasten. Van den Kring Axel was het verzoek ingeko men opnieuw pogingen aan te wenden opdat de kosten der sociale verzekeringen van het onbe- sohutte landbouwbedrijf zouden worden afge- wenteld. Door den Seeretaris werd uitvoerig het stand- punt der drie centrale landbouworganisaties t.a.v. deze kwestie uiteengezet. Door het K. N. L. C. wordt bij voortduring de aandacht van de Regeering op dit vraagstuk gevestigd. Slechts indien het bedrijf een zoodanige steun geniet dat het loonend kan worden uitgeoefend, kunnen sociale lasten worden betaald. Dit nu is in de huidige omstandigheden ten eenenmale niet mogelijk. Steun schapenhouderij. Met belangstelling werd kennisgenomen van de mededeeling, dat de 3 centrale landbouworga nisaties tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid het verzoek hebben gericht met den Minister van Defensie besprekingen te willen voeren, welke kunnen leiden tot afname van schapenvleesch door leger en vloot. Handelsverdrag met Duitschland, Van het K. N. L. C. werd ontvangen een rdsum6 van een bespreking betreffende het han delsverdrag met Duitschland welke plaats had op het Departement van Economische Zaken en Arbeid. Crisisvarkenswet. Mede naar aanleiding van een verzoek uit den Kring Hulst en de Afdeeling Middelburg, werd besloten een adres te zenden aan den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid, waar in onze bezwaren tegen de huidige regeling der huisslachtingen werden uiteengezet. Accjjps raapolie. Naar aanleiding van een door ons gestelde vraag werd door de Bond van Boerenboterprodu- centen medegedeeld dat het, bij een eventueele accijnsheffing op eetbare olien, in de bedoeling ligt alleen die olie te belasten, die als spijsolie gebruikt wordt en alle olie voor export en voor de industrie buiten de voedingsmiddelen-indus- trie niet te belasten. Afzet aardappelen. Uitvoerig werd van gedachte gewisseld over de mogelij-kheid om in verband met de groote aardappeloogst maatregelen te treffen om te komen tot een afname tegen verhoogden prijs. In verband met een reeds op 8 September ge houden bespreking in een vergadering van de Crisiscommissie uit de Zeeuwsche Landbouw organisaties werd door deze laatste een schrij ven gericht tot ieder der drie centrale landbouw- organisaues, waarin werd voorgesteld een kleine commissie te benoemen samengesteld uit ver- tegenwoordigers van de drie centrale landbouw organisaties en den aardappelhandel om op kor- ten termijn een voorstel tot prijsregeling voor consumptie-aardappelen uit te werken. Naar een bespreking over dit onderwerp te houden op 27 September e.k. tusschen afgevaar- digden van Holland en Brabant en Zeeland werden afgevaardigd de heeren L. van Dijke te Groede en Ir. C. Koopman te Zierikzee. Landbouwcrediet. Besloten werd het K. N. L. C. te verzoeken bij de Regeering nogmaals krachtig aan te drin gen het reeds bestaande ontwerp van het ver- strekken van crediet aan den landbouw te ver- wezenlijken. Alhoewel de crisispachtwet-Ebels in vele ge- vallen de pachter eenige hulp kan bieden zitten vele bedrijven die met hypotheek zijn belast in moeilijke omstandigheden en in het bijzonder nu de aardappelprijzen zoo sterk gedaald zijn. Hier door zal dringende hulp noodzakelijk zijn. Landbouwhuishoudonderwijs. In een commissie van beroep voor het Land bouwhuishoudonderwijs ingesteld door de 3 cen trale landbouworganisaties werd aangewezen als plaatsvervangend lid de heer H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk. Raad van Toezicht Centraal Bureau. De vergadering vereenigde zich met het voor stel van het Centraal Bureau uit het Neder- landsohe Landbouwcomit6 in de Noord-Brabant- sche Maatschappij van Landbouw een lid in den Raad van Toezicht dier instelling te doen aan- wijzen, zulks volgens door het K. N. L. C. opge- maakte toerbeurt. Verbreeding kanaal door Zuid-Beveland. Op voorstel van den afgevaardigde van den kring Oost-Zuid-Beveland werd een verzoek ge richt tot den Minister van Waterstaat, waarbij werd verzocht in verband met de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland te willen be- vorderen dat bij de Postbrug behalve de los- en laad- plaats aan de Oostzijde ook een dergelijke plaats aan de Westzijde te maken; dat de Westelijke kanaalberm, niet alleen tus schen Hansweert en den zandweg verhard wordt, doch de geheele kanaalberm tot aan de nieuwe Schorebrug en de mogelijkheid te scheppen om bij de nieuwe Schorebrug ook aan deze zijde op den grooten weg te komen; dat ook de Westelijke kanaalberm vanaf de geprojecteerde Schorebrug tot aan de Postbrug wordt verhard; dat over de sluizen van Hansweert een rij- brug komt, teneinde het verkeer vanaf Kruinin gen niet te noodzaken een veel langeren weg af te leggen dan thans; dat voorts niet alleen rekening wordt gehou den met de belangen van de scheepvaart, doch ook met de belangen van de betrokken grond- gebruikers. Besloten werd aan dit adres adhaesie te ver zoeken van de belanghebbende gemeenten en aan de Breede Watering bewesten Ierseke en den Polder Kruiningen. Steun vlasteelt. Met belangstelling werd kennis genomen van een schrijven dat de drie centrale landbouworga nisaties hebben gericht tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid betreffende de steun aan het vlas, waarbij wordt verzocht een spoedige bekendmaking van eventueele vlas- steunregeling 1933 te willen bevorderen. Na de rondvraag werd de vergadering ver- volgens door den Voorzitter met een woord van dank gesloten. DE ONVINDBARE INBREKER. Maandagmiddag is'de Stormpolder te Krim- pen a. d. IJssel in rep en roer geweest. Er was n.l. ingebroken in een woonschip en bij de achtervolging van den inbreker had deze zich verborgen in het Fietgors bij de N.V. C. v. d. Giessen en Zn.s' Scheepsiwerven. De politie, geassisteerd door een aantal burgers, doorzocht dit gors, doch de vluchteling werd niet gevonden. Maandagnacht werd de politie te Capelle a. d. IJssel gewaarschuwd door den nacht- portier van de Vereenigde Chemische fabrie- ken, met de mededeeling dat zich een door- nat persoon zat te drogen bij een kachel in de fabriek. De gemeente-veldwachter arrestteer- de den man en waarschuwde de Rijkspolitie te Krimpen. De gearresteerde bleek de inbreker te zijn. Hij was, naar de N. R. Crt. meldt, in een roeiboot van de scheepswerf over de rivier ontsnapt en moet zich met de handen hebben overgeroeid. De inbreker, een Duit- scher, is te Krimpen opgesloten. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft Dinsdag te Zandvoort de teraardebestel- ling plaats gehad van den op zoo droeve w\jze om het leven gekomen schipper J. Visser, den der slachtoffers van de garnalenboot .Zand voort III". Even na twee uur werd de lijkkist naar bui ten gedragen en in den wagen geplaatst. Tal van bloemstukken werden aangebracht en in een der volgwagens neergelegd. Het waren voornamelijk witte dahlia's die den doode naar zijn laatste rustplaats vergeizelden. Om tien minuten over halfdrie kwam de trieste stoet bij den ingang van het kerkhof aan. De lijkkist werd door leden van de ver eeniging „Onderling Huipbetoon" naar de groeve gedragen. Daar waren verder de naaste familieleden, vele buren en bekenden, de leden van de Reddingsbrigade en de wethouders Siegers en Molenaar. De eerste spreker was Ds. Tromp, die woor den van troost sprak tot de achterblijvenden en in het bijzonder tot de jonge weduwe, die juist op dezen begrafenisdag haar 25sten ver- jaardag viert. Vervolgens trad wethouder Siegers naar voren. Hij wees op de omstandigheid, dat de doode en zijn eveneens verdronken, maar nog niet door de zee teruggegeven kameraad, vier maanden geleden de eersten waren geweest, die onder moeilijke omstandigheden met een reddingboot moedig naar zee waren gegaan, teneinde te trachten een paar makkers, die in gevaar verkeerden, te redden. Ook bij de bekende treinramp, die voor enkele jaren plaats vond, trad Visser op, op een wijze, die algemeen respect afdwong. EEN VERSTEKELING WIEN HET TE WARM WERD. Tijdens de proefvaart van de ,,Trondanger" op de Noordzee heeft de 17-jarige Maarten van der Tooren uit IJmuiden, vertelt de Tel., voor een aardige sensatie gezorgd. „Onder den maaltijd werd de overbelastings- proef gehouden; het toerental liep tot 160 op en de „Trondanger" doorkliefde met een snel- heid van 17.6 knoopen de golven. Het gevolg was echter, dat de temperatuur in den grooten schoorsteen hooger en hooger steeg, totdat het deurtje geopend werd en Maarten op het middendek stapte. Zoo „ontpopte" zich een IJmuider jongen als verstekeling. Ik kon het niet lnger uithouden van tie hitte en heib een verschrikkelijken honger, kende hij aan den kok, die hem in de omge- ving van de kombuis plotseling ontdekte. De heer Goedkoop werd geroepen en toen moest de verstekeling vertellen, hoe hij tot zijn daad gekomen was? Wist je dan niet, dat het maar een proef vaart was? Ja, meneer, maar ik dacht toch wat te kunnen verdienen. Ik ben werkloos, leerling- bankwerker geweest en mjjn vader is ook al zes weken zonder werk en moeder en wij: alle- maal kunnen best wat gebruiken. Toen vertelde hij, hoe hij langs de statie- trap, om ongeveer halzes 's morgens naar boven was geloopen. De dikke schoorsteen leek hem een goede schuilplaats voorloopig en tot zijn verbazing was er geen rook te be- kennen geweest later. Alleen de hitte werd tenslotte te erg. En wat wil je nu? vroeg de heer Goed koop. Geef hem maar hier, vaten wasschen, zei de kok. En zoo gesehiedde. Zonder brom- men, maar ernstig voortwerkend, waschte Maarten de vaten; geen kleinigheid als er meer dan zestig menschen hebben geluncht! Die jongen moet directeur worden, hoor- den wij later een anderen directeur zeggen. Toen wij te IJmuiden van boord gingen, wisten wij, dat Maarten van der Tooren met zijn ouders moest gaan praten. Als die toe- stemming geven, dan kan hij bij den heer Goedkoop komen werken. VEURGEVECHT MET SMCftKELAARS BIJ GOIRLE. Zondagavond 11 uur heeft langs den nieu- wen Goirlescheweg een hevige schietpartij plaats gehad tusschen een bende smokkelaars en een groep kommiezen en veldwachters, zooals reeds kort gemeld. De N. Tilb. Crt. geeft daarvan het volgende relaas. Tot tweemaal toe ontstond een hevig vuur- gevecht, waarbij in totaal zeker niet minder dan 40 schoten zijn gelost, doch gelukkig geen slachtoffers zijn gevallen. Aan de grens bij Poppel was Zondagavond de beruchte, met pantserplaten uitgeruste smokkelauto van de bekende smokkelaars de gabrs. van H. gesignaleerd. Bij het douanekantoor op den weg van Goir- le naar de grens hadden zich daarom eenige kommiezen geposteerd, die niet lang op den wagen behoefden te wachten. Doch aan het bevel tot stoppen werd geen gehoor gegeven, en met razende snelheid stoof de auto over den weg, terwijl de kommiezen zich achter de boomen in veiligheid moesten stellen om niet morsdood te worden gereden. De smokkelauto verdween in de richting Goirle, aan welker gemeente-politie onmiddeliyk werd doorge- geven, dat de auto van H. met smokkelwaar op weg was naar Tilburg, waarheen de tooht van de grens af gewoonlijk gaat. Politie en kommiezen kwamen in Goirle bij elkaar en achtervolgden van daaruit over den Nieuwen Goilescheweg de auto, die zijn wilden tocht in de richting van Tilburg had voortgezet. De gemeente-veldwachter v. Dam uit Goirle, de rijksveldwachter Aarts en enkele kom- eizen reden den atuo per rijwiel achterop, maar intusschen waren ook reeds kommiezen geposteerd op de grens der gemeenten Til burg en Goirle, die dwars over den weg een hindemis hadden uitgelegd. Ook op het teeken dezer kommiezen werd niet gestopt, en de auto reed met dezelfde vaart over de hindemis, waardoor echter de beide voorban- den sprongen. Een kommies zag nog kans

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6