ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No- 8395 VR JDAG 30 SEPTEMBER 1932 72e JAARGANG BINNENLAND BUITENLAND Burgamsestsr en Wblhauders van TER NEUZEN, j HULP IN NATCBA AAN WERKLOOZEN. TER NEUZEN, 30 SEPTEMBER 1932 LUXORUHEATER -ft --•niminKirTTn-Bmwinfr—-rr-ff"..mi wi mm will i i im^wjuh u *"""- iiniiwwiwi - FER NEUZENSCHE COURANT brengen ingevolge artikel 75 eerate lid der Lager Onderwijswet 1920 ter openbare kennis het volgende raadsbesluit: De gemeenteraad van Ter Neuzen, Gezien een op 20 September 1932 ingeko- men verzoek van het R.K. Kerkbestuur der parochie ,,St. Willibrord", waarbij onder over- legging der vereischte stukken wordt ge- vraagd om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden besohikbaar te stellen voor den verbouw der Roomsch Katho- lieke Jongensschool voor gewoon lager onder- wijs; Overwegende dat is voldaan aan het bepaal- de bo artikel 77 eerste lid der Lager Onder wijswet 1920; b e s 1 u i t: De gevraagde medewerking te verleenen. Ter Neuzen, den 29 September 1932. De gemeenteraad voornoemd, J. HUIZINGA, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Ter Neuzen, den 30 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen, na te gaan, en der regeering van voorlichting te dienen over, de vraag, of niet, gelet op de moeilijke tijds- omstandigheden, het tijdstip is aangebroken, dat, teneinde tot een meer doeltreffende be- steding van de overheidsgelden te komen, de hulp, welke aan werkloozen wordt verleend, geheel of ten deele in natura zal dienen te worden verstrekt. Tot lid en voorzitter dezer commissie is be- noemd J. M. J. H. Lamibooy, burgemeester der gemeente Hilversum; tot lid en secretaris G. W. F. van Hoeven, rijksinspecteur voor de steunverleening, en tot leden zijn benoemd H. J. Borghols, lid van Gedep. Staten van Zuid- Holland, vertegenwoordiger van de drie Nederlandsche middenstandsbonden te 's Gra- venhage; A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland te Utrecht; C. H. Claassen, directeur van het marktwezen te Amsterdam; F. J. Claes, chef der oeconomische afdeeling van de firma P. de Gruyter Zn te 's Hertogenbosch; Jac. Groen Azn, voorzitter van den Tuindersivak- bond, vertegenwoordiger der drie landbouw- organisaties te Zuid-Scharwoude; K. Kruit- hof, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond te Utrecht; M. M. A. Michels, inspectrice van het nijverheidsonderwijs te 's Gravenhage; L. C. A. Schmutzer, geboren Hendriksiz, bestuurslid van den R. K. Vrou- wenbond te Utrecht, F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau voor de veilingen in Nederland te Naaldwijk; Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de Werkverschaffing; F. M. G. van Walsum, directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatsohappelijk Hulpbetoon te Rotterdam, en J. Westrik, bur gemeester der gemeente Bameveld. Tot adjunct-secretaris is benoemd Mr. J. H. J. Schouten. Op Woensdag 5 October des middags om 2 uur zal den Minister van Binnenlandsche Zaken de commissie installeeren. VRIJZINNIG DEMOCRAT!SCHE BOND. In de Zondag gehouden vergadering van den Partijraad van den Vrijzinnig Democra- tischen Bond is besloten aan de algemeene vergadering voor te stellen, den leden by: het referendum over de samenstelling van de can- didatenlijsten voor de a.s. Tweede Kamer- verkiezingen te adviseeren de eerste acht plaatsen op alle lijsten te doen innemen door de volgende personen: 1. Mr. H. P. Marchant, Den Haag; 2. Mr. P. J. Oud, Den Haag; 3. T. E. H. Ebels, Nieuw Beerta; 4. mevr. Mr. B. Bakker-Nort, Den Haag; 5. Th. M. Ketelaar, Amsterdam; 6. Mr. A. M. Joekes, Den Haag; 7. Jan Schilt- huis, Rotterdam; 8. D. Kooiman, Purmerend. De plaatsen 9 tot en met 20 zullen worden ingenomen in vier verschillende groepen. Zoo groep I: Zuid-Holland en Zeeland. 9. Mr. J. Adriaanse, Oostkapelle; 10. M. M. Cohen, Amsterdam; 11. A. Staverman, Vlis- singen; 12. mevr. W. A. L. RosVrijman, Den Haag; 13. J. Kortland, Schoonhoven; 14. mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, Aarden- burg; 15. Dr. A. v. Raalte, Amsterdam; 16. Mr. C. J. Goudsmit, Oegstgeest; 17. M. Han- newijk, Strijen; 18. H. v. Kleef, Alphen a. d. Rijn; 19. J. J. Bergsma, Voorburg; 20. Mr. J. H. Kievit de Jonge, Wassenaar. HULDIGING GENERAAL SNIJDERS. Generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelheb- ber van land- en zeemacht, die gister 80 jaar is geworden, is dezen middag te Scheveningen op grootsche wijze gehuldigd. Oud-minister J. J. C. van Dijk, voorzitter van het huldi- gings-comite, hield in het Kurhaus, in tegen- woordigheid van Prins Hendrik, admiraal Bauduin als vertegenwoordiger van de Koningin, en de Ministers Deckers en Donner, tal van generaals, burgerlijke en militaire autoriteiten en andere belangstellenden, een toespraak tot den 80-jarige en schetste daar- in zijn groote verdiensten voor land en volk. Spreker bood generaal Snijders een legpen- ning aan van edel metaal, met beeltenis van den jubilaris en de woorden: ,,Hij waakte van Augustus 1914 tot November 1918 voor s lands veiligheid". Generaal Snijders dankte in een kemachtige rede. Vervolgens begaven de generaal en mevr. Snijders zich naar den stranidboulevard ter bijwoning van de onthul- ling van de gedenkplaat, welke is aangebracht in het monument voor leger en vloot. Nadat deze plechtigheid was geschied, defi- leerden tal van marine- en landkorpsen, zoo mede deputaties van 37 militaire en burger- lijlke vereenigingen voor den jarige, waarbij militaire muziekkorpsen ter opluistering zich daden hooren. Vele duizenden belangstellen den woonden deze plechtigheid bij. In het comity tot huldiging van generaal Snijders had o,a. zitting de majoor der artil- lerie C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen. NEDERLAND EN DE DUITSCHE CONTINGENTEERINGSMAATREGELEN. De officieele Duitsche commissie, die zooals wij reeds meldden, een reis zal ondememen naar de hoofdsteden van de door de contingen- teeringsmaatregelen bijzonder bedreigde lan- den, vertrok Donderdag en begaf zich aller- eerst naar Den Haag. Het Berliner Tageblatt schrijft, dat bij de voorgenomen reis het eerste bezoek, nl. dat aan Nederland, het neteligst zal zijn, Neder land wordt men denke aan boter, kaas, groenten en fruit van alle staten het sterkst getroffen. Nederland heeft er echter zijnerzijds reeds voor gezorgd met contingen- teeringen en deviezenmaatregelen te kunnen antwoorden op de besluiten van de Duitsche regeering. Wij stellen ons hier aan het ge- vaar bloot, vervolgt het blad, belangrijke ex- porttmogelijlkheden te verliezen, daar wij nog in de eerste helft van 1932 voor 321 millioen goederen naar Nederland hebben uitgevoerd; dit alles om ons fruit- en groentebedrijf een ondersteuning van twijfelachtigen aard ten deel te doen vallen. Het is dus allerminst uitgesloten, dat de Duitsche delegatie terstond reeds met belang rijke moeilijkheden te kampen zal hebben. DE NEDERLANDSCHE EN BELGISCHE STEENKOLENUITVOER. De Belgische steenkoolproducenten, voora] uit Henegouwen, blijken zich ongerust te maken over den, door de Nederlandsche re geering overwogen, maatregel tot beperking van den invoer van Duitsche, Engelsche en Belgische steenkolen in Nederland. Verwacht wordt, dat de belanghebbende mijnbesturen bij minister-president Renkin zullen aandringen op een verhooging van het Nederlandsche in- voercontingent in Belgie, teneinde Nederland te bewegen van zijn beperkingsmaatregelen ten aanzien van de Belgische steenkolen af te zien. HET NATIONAAL CRISIS-COMITe. Uit een verklaring van het Haagsche ac- countantskantoor H. J. Vooren, dat belange- loos de controle op de financieele geste van 't N. C. C. uitoefent, blijkt dat door het comitd tot en met 31 Augustus 1932 aan giften in geld voor A-steun (inclusief rente) werd ont- vangen een bedrag van f 903.253.07. Hiervan werd uitgedeeld in geld en betaald voor ver- strekte giften in natura f 435.648,68, terwijl aan steun in den vorm van voorschotten uit- staat f 9740. Aan B-steun werd uitgedeeld 377.500,43. UIT DE LIBERALE STAATSPARTIJ. Op uitnoodiging van de Liberale Staats- partij De Vrijheidsbond heeft de vereeniging van liberale leden van gemeentebesturen een commissie ingesteld, ten einde het hoofdbe- stuur en de Kamerfractie op korten termijn van advies te dienen over de tegenover het rapport-Welter aan te nemen houding, voor zoaver het de gemeenten betreft. Leden van deze commissie zijn de heeren C. van den Berg (Voorburg Z.-H.), S. Biegel (Gorinchem), Walrave Boissevain (Amster dam), Mr. J. Dutilh (Rotterdam), Mr. B. H. Everts (Arnhem), C. J. Roos (Lekkerkerk), Dr. K. Simon Thomas (Oegstgeest) en Mr. W. C. Wendelaar (Alkmaar); de heeren K. H. Brandt, gemeente-ambtenaar te Rotterdam zal het secretariaat waamemen. DE UITVOERING VAN DE CRISIS- VARKENSWET. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat landibou- wers, o.a. te Veenendaal, verplieht werden bij aflevering van hun varkens aan de varkens- centrale f 1 verzekeringspremie te betalen, zoodat zij, die tegen verzekering emstig be- zwaar hebben, hun varkens niet konden ver- koopen Heeft de Minister vernomen, dat over het algemeen tegen de varkenswet emstige be- zwaren bestaan en op vele plaatsen zich een groeiend verzet openibaart Is de Minister bereid maatregelen te tref- fen, die leiden tot intrekking van de wet of althans tot opheffing van de bezwaren, o.m. door: a. algeheele opheffing van verzekerings- dwang; b. vrijstelling van het betalen van een hef- fing bij huisslachting; c. prijsbepaling voordat de koop gesloten wordt en niet zooals thans geschiedt o.a. te Gouda, aflevering, zonder dat te voren de klasse is vastgesteld; d. niet langer een heffing van zware var kens te eischen ten bate van de baconmesters; e. tot het lidmaatschap der vereeniging niet te verplichten? Is de Minister niet van oordeel, dat de bij de varkenswet geboden regeeringshulp blijkt niet op te wegen tegen de vrijheid,, welke zij aan de burgers ontneemt? NIEUW TIJDSEIN VAN DE A.V.R.O. De Radio-Bode van deze week meldt: Met ingang van 1 October a.s. komt het tijdsein op de 296 meter golf; en zijn stiptheid zal den precieze verrukken. Het tijdsein zal op alle uitzenddagen van de A.V.R.O. gegeven worden (de andere omroe- pen zullen op gelijke wijs voor zich zelf zor- gen) op de volgende tijdstippen van den dag: 8.15, 15.15 19.15 en 23.15. Het tijdsein bestaat uit een aantal v's in morseschrift ter inleiding; dan volgen vier strepen en ten slotte vijf punten. De luisteraars hooren echter alleen de laatste streep en de vijf punten. De laatste punt geeft het oogenblik aan, waarop de groote wijzer juist op de 15de mi- nuut komt. De klok-installatie, die voor het geven van 't sein gebezigd wordt, staat op de N. S. F. DE TOLUNIE. Woensdag en Donderdag werden te Luxem burg de besprekingen gehouden tusschen ver- tegenwoordigers der Nederlandsche, Belgische en Luxemiburgsche regeering over de uitwer- king van het handeisverdrag tusschen deze drie landen. Bovendien zou de door Neder land voorgestelde verhooging der toltarieven met 30 pCt. voor het warenverkeer tusschen de drie landen worden besproken. Men hoopte tot een bevredigend resultaat te komen. GANDHI'S VERJAARDAG. Gandhi is Dinsdag 63 jaar geworden. Hij wordt, na zijn „hongerstaking" met veel zorg verpleegd. Dinsdagochtend hebben honderden aanhan- gers van den mahatma zich voor de gevange- nispoort verzameld. Zij brachten groote hoe- veelheden vruchten en bloemen mede. Ver- scheidene paria's hebben hem een bezoek ge- bracht. Op de binnenplaats van de gevange- nis hebben zij tijdens het gebed geknield. Er is een verklaring gepubliceerd, waarin Gandhi de Engelsche regeering zijn dank betuigt voor de spoedige goedikeuring van het verdrag tusschen de Hindoes en de paria's. Gandhi, wiens gezondheidstoestand goed vooruitgaat, bracht Dinsdag een groot deel van den dag door met het schertsen met het legertje Indisehe kinderen, die met hun moe- ders op de binnenplaats van de gevangenis toefden am Gandhi hun gelukwenscben met zijn verjaardag te brengexi. Gandhi scheen zeer opgewekt en lachte van genoegen toen hij den kop met vruchten- sap uitdronk, welke hem op zijn aandringen slechts werd gegeven op het uur, waarop de gevangenen hun maaltijd krijgen. Vervolgens zal geitenmelk aan zijn voeding worden toegevoegd. Hij had vergunning gekregen zijn particu- lieren musicus te ontbieden en luisterde gre- tig naar het spelen van zijn lievelingsliederen. De mangoboom, waaronder Gandhi rust begint even legendarisch te worden als de boom, waaronder Boeddha zijn inspiratie kreeg. Tal van Gandhi's bewonderaars nemen bladeren en takken als reliquien mede. RUSSISCHE DUIKBOOT GEZONKEN. Als gevolg van een botsing met een Deensch stoomschip in de Finsche Golf is een Russische duikboot, waarvan de naam onfoekend is, doch die vermoedelijk een zusterschip is van de in 1931 gezonken „Towarisjtsj", gezonken. Men vreest, dat hierbij 35 mensohen om het leven zijn gekomen. De Deensche stoomboot, de „Peter Maersk", heeft DeBeden de waterlinie emstige schade opgeloopen en is naar Lenin grad teruggekeerd om gerepareerd te worden. WERVELSTORM OP PORTO RICO. Uit San Juan de Portorico wordt gemeld, dat aldaar in den nacht op Dinsdag en Dins dagochtend door een wervelstorm aan zien- lijke materieele schade is aangericht. Honder den huizen zijn verwoest, terwijl eenige plan- tages emstig werden geteisterd. Alle boven- grondsche leidingen telefoon, telegraaf en verlichting zijn gestoord. De verwoestin- gen zijn nog grooter dan in het jaar 1928. De meteorologische dienst had de bevolking tij- dig van den naderenden storm op de hoogte gesteld. Tot nu toe is vastgesteld dat 50 personen om het leven zijn gekomen, terwijl honderden gewond zijn. Duizenden personen zijn dak- loos. Gevreesd wordt, dat de dorpen in Jjet binnenland geheel verwoest zijn. Het Roode Kruis helpt zooveel mogelijk. De wervelstorm, die in Westelijke richting naar San Domingo verder is getrokken, had een snelheid van 120 mijlen per uur. De stad San Juan zou grootendeels vemield zijn. De cycloon kwam van de Noord-Oostzijde van het eiland en passeerde de geheele Noor- delijke kust. Tot op een afstand van 8 A 10 K.M. het land in heeft zij bijna alles vernield. en de schade kan nog niet bij benadering ge- schat worden. Zij is echter veel grooter dan de in 1928 eveneens door een typhoon aange- richte schade. Uit Afajardo wordt gemeld, dat geen huis in de geheele stad is blijven staan. De autoriteiten doen alle pogingen om co- mite's tot hulpverleening op te riohten en zoo snel mogelijk te doen functionneeren. Zij worden hierbij gehandicapt doordat bijna alle verbindingen verbroken zijn. Duizenden per sonen zijn dakloos. De hevige orkaan, waardoor San Pedro de Macoris geteisterd wordt, gaat de richting uit van de hoofdstad. Sante Domingo, waar men alle voorzorgsmaatregelen treft ter voor- koming van een ramp van den omvang als in het jaar 1930. De gouverneur van den staat Porto Rico, die uit verschillende districten opgaven heeft gekregen, schat het aantal dooden op 200 en dat der gewonden op minstens duizend. De uaterieele schade bedraagt verscheidene millioenen dollar. De koffie-oogst is gedeelte- lijk verwoest. ZOEKT DUITSCHLAND IN ERNST ISOLATIE In de internationale pers is schrijft de N. R. Crt. heel duidelijk toenemende on- gerustheid waar te nemen over den loop der betrekkingen tusschen Duitsohland en Frank- rij-k. Het is ook niet te loochenen dat beide landen, zooals de Times dezer dagen op- merkte, op het oogenblik bezig zijn met snelle vaart van elkaar af te drijven, tot schade van beide landen zelf in de eerste plaats, en ver der tot nadeel van de heele wereld. In Frankrijk en in Duitsohland is hevig af- gegeven op de politiek, die Stresemann en Briand samen voerden. Men kan echter niet zeggen dat de tegenwoordige politiek een van beide landen beter bekomt. Wie draagt daarvan de schuld? Voor een billjjke verdeeling der verantwoor- delijkheid zou men heel diepzinnige en breed- voerige historische en politieke beschouwin- gen moeten houden, daar schuld aan beide kanten volop te vinden is. Wij willen echter slechts op een belangrijke uiterlijkheid wijzen die op het oogenblik ruimschoots voldoende is: op den heel verschillenden loop dien de politiek in elk van de beide landen genomen heeft. Frankrijk heeft zich na de periode Laval-Tardieu, waarin Briand over boord werd gezet, bekeerd tot de partijen, waarin Briand zijn hechtsten steun vond. Men heeft den uitslag der Fransche verkiezingen terecht een posthume zegepraal van Briand genoemd. Duitschland echter is een heel andere richting j uitgegaan. Wij hebben de rede die Herriot Zondag te Gramat over Duitschland gehouden heeft, al lerminst met instemming gelezen. In een brief in dit blad wijst onze Parijsche corres pondent o.a. op de ongeoorloofde handigheid, waarvan Herriot zich in zijn betoog tegen de Fransche socialisten heeft bediend. Een der- gelijke handigheid is het uitvloeisel van een typische zwakheid der beroemde Fransche logica, welke deze rede kenmerkte. Zij was niet over een aantal punten in de werkelijk- heid georienteerd, maar ging met haast be- iwonderenswaardige rechtlijnigheid van rede- neering uit van een enkel, theoretisch, ego- centrisch gekozen punt. Het onvermijdelijke gevolg is dan altijd dat zij nergens aanraking vindt, in de ijle ruimte verloren gaat, en in geen geval eenig nut kan stichten voor het aanzien van Frankrijk in de wereld. Wij heb ben er hier Maandag over gezwegen omdat wjj meenden dat er belangrijiker dingen in de wereld vielen waar te nemen. Maar wij moe ten alsnog zeggen dat het ons bij lezing speet voor Herriot, dat hij deze rede heeft gehouden. Heel moeilijk maakt het hem echter de ont- wikkeling in Duitsohland. Hoe anders zou- den de dingen eruit zien als daar nu nog een Stresemann mogelijk was. Inplaats van een Stresemann is er een von Papen. Persoon- lijk is von Papen waarschijnlijk, door betrek kingen en gevoelens, veel Franschgezinder dan Stresemann was, die zich innerlijk veel meer met de Angelsaksische gemoedsgesteld heid verwant voelde. Zijn vriendschappelijke gevoelens voor Frankrijk heeft hij b.v. te Lau sanne laten blijken in interviews, welke hij spontaan, zonder raadpleging van zijn naaste medeiwerkers te Lausanne heeft gegeven. Daar zocht hij militaire toenadering tot Frankrijk, trachtte hij te voorkomen dat het vraagstuk der ontwapening een oorzaak werd van wrijving tusschen de beide landen. Zoo behoedzaam is von Schleicher niet, die nu heel duidelijk deze kwestie in handen heeft. Hij gaat te werk alsof er geen anderen be- stonden. Zijn tactiek in dezen past echter geheel in het algemeene Duitsche beleid van deze dagen, dat bewust isolatie voor Duitsch land schijnt te zoeken en het buitenland voor het hoofd te stooten. Het is de geest van het Hitlerianisme die hierin triomfeert, conse- qeunter wellicht dan Hitler zelf het zou heb ben toegepast. Het is het oude Duitschland in het overdrevene, het is een verbijsterende demonstratie dat een leergeld, zoo hoog als zelden een groote natie betaald- heeft te ver- geefs is uitgegeven. Het is heel duidelijk niet von Papen die hierin regeert. Op zijn ander standpunt in het militaire vraagstuk hebben wij reeds ge- wezen. Het is niet denkbaar, dat hij, de in- dustrieele grand seigneur, voortgesproten uit een zeer cosmopolitischen, katholieken Duit- schen adel, levende in het grensgebied, met intieme betrekkingen tot de Fransche nijver- heid, uit zich zelf het kenophobe denkbeeld der autarke zou hebben aanvaard en niet het belang voor Duitschland van zijn industrie die slechts door uitvoer kan blijven leven, zou beseffen. Slechts de felste Oost-Elbische jon- kers kunnen de drijvers zijn tot een agrarische politiek, waarvan vroegere agrariers zelfs niet hebben durven droomen. Eerst heeft men door zeer hooge inkomende rechten de prij- zen in Duitschland zoo omhoog gedreven dat de koopkracht der bevolking verlamde. On- danks de verminderde behoefte en ondanks de hooge tariefmuren heeft men toch den bui- tenlandschen invoer niet buiten de grenzen kunnen houden. Is feller aanklacht tegen den aldus beschermden Duitschen landbouw moge- irjk? Nu weet men er niets anders op dan den buitenlandschen invoer eenvoudig gedeeltelijk te verbieden. De industrie en de handels- steden hebben dringend gewaarschuwd. Het heeft niet mogen baten. Von Papen, de man uit het industrieele millieu, met internationale denkwijze en sympathieen, offert alles op aan den landbouw. Wie regeert er dan in Duitsch land? Ook financieel is deze politiek uitermate bedenkelijk, zelfs in moreelen zin. Duitsch land heeft meer dan 20 milliard men spreekt wel van 25 milliard aan particu- liere schulden aan de buitenwereld. Deze regeering heeft steeds verkondigd te willen betalen, maar heeft tegelijkertijd erop gewe- zen dat zij dit slechts doen kan als het bui tenland Duitschen invoer bljjft opnemen. Nu legt zij het welbewust aan op isolatie van Duitschland, beperking van in- en uitvoer. Want dat het buitenland voort zou gaan Duitsche waren te koopen als het, door zijn clandizie elders te plaatsen, daarmede moge- lijkheden kan vinden voor den eigen, door Duitschland geweerden afzet, kan men ook te Berlijn niet gelooven. De houding van Dene- marken is een leerzaam voorbeeld! Is men bezig in koelen bloede een failliet te bewer- ken? Wij gelooven dit ook weer niet van von Papen, noch van zijn ministers van finaneien en oeconomische zaken. Maar wie regeert thans in Duitschland? Dit alles zal waarschijnlijk veel onschuldi- ddger blijken dan het er nu uitziet. Weliswaar zijn in Duitsohland ook zekere ,,krachtige" lieden gaame consequent; maar de omstan- digheden zijn altijd sterker dan zij. Naar- mate zij ruiger optreden verslapt hun kracht gewoonlijk des te spoediger. Ook zijn de agra rische jonkers en him voorvechters ten slotte realisten. Het is alleen zoo jammer dat de buitenwereld altijd zooveel moet bijdragen voor hun leergeld. Het door von Papen aangekondigde, dat na langen, spannenden strijd in verschillende behuizingen in de Wilhelmstrasse tot stand is gekomen, zal zeker de kenmerken dragen van dien strijd in den vorm van allerlei com- promissen. Zoo is het van ouds te Berlijn ge- weest. De woorden klonken er doorgaans ge- vaarlijker dan de daden bleken. Maar het is toch ten deele een spelen met gevaarlijke woorden geweest, dat ten slotte in 1914 een onbedoelde bekroning heeft gevonden. Daarom vinden wij de politiek van Berlijn aanzienlijk verontrustender dan die van Parijs. Berlijn is op het oogenblik bezig verwijdering te forceeren. Maar wij zouden in het minst niet verbaasd zijn als dit alles plotseling betrekkelijk ge- makkelijk oplosbaar bleek, als Berlijn zich in aanzienlijk sterker woorden had vermeld dan het daden aandurft. Daarom is het goed dat het seizoen der in ternationale besprekingen, dat de hooge hee ren der groote mogendheden telkens bijeen- brengt, weer is aangebroken. Een isolatie- politiek kan slechts in eenzaamheid gedijen bij de Duitschers. Zij zijn meer meegaande in gezelschap. Daarom late men ze niet te veel alleen. En daarom moet Frankrijk niet te vreesachtig zijn en niet te juridisch en logisch. KANTON GSSRECHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Ter Neuzen J. Huizinga; in het kanton Oostburg P. Eras mus en A. Mijs. VERPLAATST. De kommies tweede klasse der directe be- lastingen J. de Kort te Ter Neuzen wordt met ingang van 16 Oct. a.s. verplaatst naar Ghaam (N.-Br.) BLOEMPJESCOLLECTE. W(j maken onzen lezers attent op de in ons vorig nummer voorkomende advertentie be- treffende een op morgen, Zaterdag 1 October (in een gedeelte der oplaag stond abusieve- lijk 10 Oct.) alhier te houden bloempjescol- lecte ten bate van de stichting voor toeval- lijders te Haarlem en Heemstede. Het eerste hoofdnummer is in een woord een prachtfilm. Uitstekend gespeeld, grootsch van opzet en voortreffelijk geregisseerd, met verschillende opnamen, welke imponeeren niet alleen door de vaardigheid, waarmede hier met honderden gewerkt is, doch ook door de entourage en costumeering, hetgeen deze film tot een historisch succes maakt, boeit deze rolprent van het begin tot het einde. Het scenario werd ontleend aan Alexander Du mas' werken: „De drie musketiers" en Twin- tig jaar later" en zoo krijgt men, zooals de titel reeds zegt, de geschiedenis te zien van de Fransche tweeling kroonpretendenten, zonen van Lodewijk XIII, van wie er een vol- gens de plannen van kardinaal Richelieu ver- dween, doch door den sluwen Rochefort we- der te voorschijn werd gebracht en die in hun gevangensohap een ijzeren masker droegen. Douglas Fairbanks vervult de hoofdrol als d'Artagnan en wordt bijgestaan door zijn drie boezemvrienden Athos, Porthos en Aramis. Fairbanks panterachtige vlugheid en de bui- tengewone sohermkunst van dit viertal geven aan hun rollen de noodige kleur en verve. En zooals we in onze jeugd Dumas' werken ver- slonden, zoo zal men deze belangwekkende film, waarin de romantiek herleeft, met veel smaak nuttigen. Als tweede hoofdfilm de historische film. „Danton". 1792. De club der Jacobijnen eischte de doodstraf voor den Koning. Twee tegenstan- ders, DantonRobespierre. Danton strijdend met eerlijke middelen, Robespierre intigee- rend, achter de sohermen blijvend. Marat, Danton's beste vriend wordt ver- moord. Allen vallen hem af, behalve Desmou- lins. Robespierre zet verraderlijk zijn spel voort, tot Danton en Desmoulins den weg volgen, dien Lodewijk Capet, Marie Antoinette en vele anderen voor hen hebben afgelegd. „Danton" is een film die tot uitvoerige be- schouwingen zou verleiden, het is haar niet te miskennen belangrijkheid, die haar niet alleen het beschrijven waard maakt, maar vooraL het bezien. Een programma dat zeer zeker veel belang- stelling zal trekken. GEREF. GEMEENTE. Dinsdagavond is onder groote belangstel- ling bevestigd, ds. B. v. Neesbos, uit Ter Neu zen, die het beroep naar de Geref. Gemeente te Vlaardingen heeft aangenomen. Ds. de Blois van Dirksland trad als beves- tiger op. Deze koos tot tekst 2 Cor. 5 20 en 21. Ds. de Blois wees op de ambtelijke bedie- ning. Staande werd den nieuwen leeraar toe- gezongen Ps. 29 1. DE ZESDE KATHOLIEKE ONDERWIJZERSDAG. Woensdag werd in het Patronaatsgebouw alhier de 6e Katholieke Onderwijzersdag in Zeeuwsch-Vlanderen gehouden, welke georga- niseerd werd door de afdeelingen Hulst en Oostburg van den K. O. B. in het bisdom Breda. Begunstigd door prachtig weer was de belangstelling zeer groot; naar schatting waren wel een 150 onderwijzers en onderwijze- ressen aanwezig. De dag begon met een gezongen H. Mis, opgedragen door den Zeer Eerw. heer Brou- wers, bisschoppelijk inspecteur, voor de leven de en overleden leden der afdeelingen Hulst en Oostburg en gezongen door de onderwij zers, die den Gregoriaanschen Wardcursus volgen. Onder de H. Mis sprak Rector Brouwers over het apostolaat der onder wijzers, over hun moeilijke en verheven taak als opvoeders. Na de H. Mis opende de heer Eggermont, voorzitter van de commissie van voorberei- ding den dag met een kort woord van welkom tot de heeren Geestelijken, den weledelgestren- gen heer Stoopman, inspecteur van het L. de beide sprekers, de exposeerende firma's en de verdere aanwezigen. Nadat de zangclub der afdeeling Hulst een paar nummertjes ten beste had gegeven ver- kreeg broeder Denijs uit Oostacker het woord, die zou spreken over ,,Het aanschouwings- beginsel in het licht van de moderae psycho- logie en van de nieuwere onderwijspraktrjk". De spreker begon met een korte critiek over het aanschouwingsonderwijs zooals het vroe- ger was. Een voorbeeld van een echte aan- schouwingsmethode is die, welke is toegepast door O. L. Heer zelf, den grooten paedagoog. Jezus, die de menschen wilae leeren hoe ze moesten leven, gaf hun Zijn voorbeeld en Zijne leer. Hrj leefde, wandelde, at en sliep met Zijn leerlingen en leerde hen ondertusschen. De acht zaligheden zijn de synthese van Zijne leer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5