AIGEMEEN NIEUWS- EH APVERTENTIEBLAD VOOB ZEEUWSCH-VLAAHDEREH De Slapende Boeddha Eerste Blad. Autoschool van Gent No. 8895 VRIJ DAG 30 SEPTEMBER 1932 72e Jaargang. BINHENLAND FEUILLETON GENTSCHE AUTOSCHOOL TER NEUZEN, 30 SEPTEMBER 1932 vAN-VALKEMBURC'Sr ••iLEVERTR LEEU WARDEN-' r>: wr ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen rSSp- 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post 6.60 per jaar - Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den^ 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 - TEEEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de ultgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAV OND. DE UITVOER VAN VISCH NAAR FRANKRIJK EN BELGIe. Naar het Corr. Bureau van bevoegde zijde vemeemt, zal eerlang een regeling worden getroffen, waarbij de uitvoer van gezouten baring en versche zeevisch naar Frankrijk en van alle soorten versche visch naar Belgie alleen is toegestaan, wanneer de zending is ge- dekt door een certificaat van oorsprong. Deze certificaten zullen uitsluitend worden afge- geven voor den uitvoer van visch, welke dooi Nederlandsche schepen is aangevoerd of in Nederlandsche wateren gevangen. DE CRISIS-VARKENSWET. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat van Maandag 3 October af in de provincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Friesland, Gro- ningen en Drente levering van varkens recht- streeks aan de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Varkenscentrale kan geschie- den. Van dezen datum af zal inkoop van var kens in het zoutersgewicht, bestemd voor de Nederlandsche Varkenscentrale, niet meer ge- schieden op de markten binnen deze provin cies. Degene, die varkens aan de Nederland sche Varkenscentrale wil leveren, zal hiervan mededeeling moeten doen aan den plaatse- lijken zaakvoerder der Nederlandsche Var kenscentrale in de gemeente van zijn in- wcning. LOON SVE IIE AGIN G BIJ DE SPOORWEGEN. In de Dinsdag gehouden conference tus- schen de Directie en den Personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen, deelde de directie mede, tot haar leedwezen verplicht te zijn, in verband met de steeds slechter wordende ont- vangsten, binnenkort een voorstel te moeten doen tot verdere loonsverlaging. Hie rover zal de Personeelraad zoo spoedig mogelijk nadere mededeelingen ohtvangen, DE SALARISKORTING VOOR DE BIJKS- AMBTENAREN EN ONGEHUWDE KOSTWINNERS. Het Tweede Kamerlid mej. Westerman heeft tot den Minister van Financien de vol- gende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het den Minister bekend, dat tal van ongehuwde ambtenaren, die reeds onredelijk getroffen worden door den pensioenaftrek voor weduwen- en weezenpensioen, waar- tegenover nimmer een uitkeering staat, als kostwinners zware verplichtingen hebben ten aanzien van familieleden 2. Is de Minister bereid bij de toepassing van de korting op de salarissen en de ver- hooging van de pensioenpremie met dit feit rekening te houden en hen, die kunnen aan- toonen, kostwinner te zijn, bij de in te voeren korting met gehuwden gelijk te stellen? Afgewezen werd een verzoek om subsidie voor een te Clinge te houden Zeeuwsche Klompenibeurs, tenwjjl voor kennisgeving werd aangenomen een adres van J. de Vos, die, bij zijn werkloozenkas overgeschreven van de transportarbeiders naar de landarheiders, weer in de eerste positie wenscht herplaatst te worden. Zijn verzoek wordt niet gemoti- veerd geacht, maar bovendien berust de be- j slissing bij Burg, en Weth. Uit een bericht van Ged. Staten bleek, dat dit college nog steeds geen gelegenheid heeft kunnen vinden om zich uit te spreken over de gemeentebegrooting voor den dienst 1932, en zij hun uitspraak opnieuw hebben ver- daagd tot 1 October. Een venzoek van de afd. Jer Neuzen van den Bond van Koffie- huishouders enz. tot het verlagen of afschaf- fen der belasting op de biljards werd als on- gezegeld en te laat ingediend voor kennis geving aangenomen. Aan de Woningbouwvereeniging „Werk- manabelang", die nog geen gelegenheid kreeg tot het plaatsen eener vaste leaning ad 30.000, ter vervanging eener tjjdelijke leening door een vaste, zal garantie worden verleend voor het aangaan van een crediet tot dat bedrag in rekening-courant bij de Ned. Middenstandsbank. Naar aanleiding van een verzoek van P. Meert stelden Burg, en Weth. voor eene voor- gevelrooilijnverordening vast te stellen aan de Noordzijde der Nieuiwe Kerkstraat te Sluis- kil, welke gemiddeld een paar meter zuide- lijker loopt dan de lijn der voorgevels waarin de daar staande woningen thans zijn ge- bouwd. Dit zou adressant althans in de ge legenheid stellen voor een voor hem nood- zakelijke verbouwing op zijn erf 2 M. vooruit te bouwen. Tegen dat laatste werd bezwaar gemaakt door den heer Golsen. De huizen staan thans netjes in den lijn; als men er verschillende met aanbouwen met een plat dak vooruit brengt wordt de straat onooglijk en dat zal toch het gevolg zijn van het voor stel van Burg, en Weth. Verschillende leden bleken dat gevoelen te deelen, uitstel van b channeling werd bepleit, om den toestand eens plaatselijk te kunnen bezien, doch de voorzitter wilde daarvan niet weten en bracht het voorstel in stemming dat met 8 tegen 6 stemmen verworpen werd. Met een gelijke stemmenverhouding ver- klaarde de raad zich niet bereid te voldoen aan een wenk van den Minister van Binnen- landsche Zaken, om art. 21a der Algemeene Politieverordening in te trekken, ter voor- koming eener vemietiging door de Kroon. Bveneens werd met die stemmenverhouding afwijzend beschikt op een verzoek van de A.J.C. tot het gratis beschikbaar stellen van een lokaal voor het houden der oefeningen dier groep. Burg, en Weth. gronden hun af wijzend advies op de overweging dat het hier een groep van politieke strekking betreft, waaraan de voorzitter nog toevoegde, dat indertrj'd ook aan een Ohristelijke Jeugdgroep een lokaliteit is geweigerd. Het voorstel werd bestreden door den heer Van Driel die er op wees, dat de groep niet in de gelegenheid is een ander lokaal te bekomen. De christelijke groepen kunnen voor verschillende doeleinden beschikken over lokalen der bijzondere scho- len, die toch ook uit gelden van de openbare kas zijn gesticht of worden onderhouden. Zij beschikken daarover geheel zelfstandig, het- GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Deize kwam Donderdag voor het eerst na de vacantie bijeen, voor het verwerken van een lijvige agenda, die vrij vlot verliep. Alleen de heer De Jager ontbrak op het appel. door F. J. A. L. CORDENS. (Nadruk verboden.) 5) (Vervolg.) Vluchtig inspecteerden we onze hutten; onze bagage was keurig opgeborgen, niets kwam er te kort, onze bedden waren in orde en alles wat we noodig konden hebben, was anwezig. Melrum kreeg zijn fooi en ging heen met zijn eigenaardig zwaaienden zeemans- gang. „Zieizoo, nu kan de reis beginnen," zei Al fred, die op den rand van zijn bed was gaan zitten. Ik had plaats genomen in een kleinen fauteuil, die met een tafeltje en een heel klein schrrjf,bureau het geheele ameuiblement der hut uitmaakte. ,,Ik hoop, dat we gehik zullen hebben," antiwoordde ik hem. ,,Dat zal wel los loopen," gaf hij vol ver- trouwen ten antwoord. ,,Maar wil je wel ge- looven, ik val om van den slaap. Mjjn bagage pak ik morgen wel eens uit. Als ik jou was ging ik ook maar bijtjjds naar kooi." „Ik wilde het schip nog wel eens rond kijken," zeide ik. „We vertrekken om twaalf uur en het is nu pas even over halftien." Mijr. venmoeidheid was heelemaal geweken. Was het ten gevolge der opwinding van al het nieuwe, dat ik zag en onderging? ,,Ga jij maar kijken zooveel je wil," zei Alfred. „Maar weet je wat, oude jongen, voor ik ga slapen, gaan we eerst samen nog een flink glas cognac drinken in den salon, dat is een probaat middel tegen de zeeziekte." MIRY STRAAT 10 - Tel. 194.98 Bestuur: FINOULST E A. D. KORTRIJK: Leiestraat 48 - Tel. 1139 Vraagt prospectus gratis. (Ingez. Med.) geen de voorstanders van het openbaar onder- wijs tegen hebben. De kinderen zijn voor het overgroote deel afkomstig van de openbare school, maar van een lokaal in hun school kan alleen gebruik gemaakt worden met toe- stemming van den gemeenteraad, waardoor de voorstanders van het bijzonder onderwijs ook daarover zeggingschap krijgen. Hij deed een beroep op den raad om dit goede werk-te steunen. Plannen tot het verkrijgen van een eigen lokaal zijn in voorbereiding. Zijn plei- dooi kon de afwijizing van het verzoek niet voorkomen. Aan Aug. Verstraeten en M. Hartog werd vergunning verleend tot het leggen van hui zen en een pijpleiding in gemeentegrond. Voorloopig werd op grond van bet ontbre- ken van geldmiddelen aangehouden een ver zoek van de buurtvereeniging Driewegen tot het leggen van een hoofdriool naar de uit- wateringssloot in den Zeven Triniteitspolder. Vastgesteld werd eene verordening op den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering in de gemeente Ter Neuzen. Naar aanleiding van een vraag van Gedep. Staten om advies te geven omtrent een tijde- lijke korting van de jaarwedde der wethou- ders en den amibtenaar van den Burgerlijken Stand stelden Burg, en Weth. voor te advi- seeren 5 korting voor de wethouders. en dat van den ambtenaar te laten zooals het is, omdat dit op de uitgaven niet van invloed zou zijn, aangezien de ambtenaar ter secretarie, welke de werkzaamheden verricht, bij verla- ging dat bedrag als ambtenaar meer zou moeten ontvangen. In de vergadering werd meegedeeld, dat de wethouders thans reeds 10 hunner jaar wedde terugstorten. De heer Van Aken acht 5 te weinig en stelde voor te adviseeren voor alien, en ook voor burgemeester, secretaris en ontvanger de jaarwedde terug te brengen tot die voor de laatste verbooging. De heer Hamelink weet, dat hierin de wet- telijke weg wordt gevolgd en Ged. Staten advies moeten vragen; op grond van de op- gedane ervaring dat Ged. Staten zich toch nimmer aan de adiviezen van den gemeente raad gelegen laten liggen, gezien hun laatste beslissing op de jaarwedden van burgemees- ters enz., toen zij tegen het advies van onge- veer alle gemeenteraden toch verhooging door- zetten, en dus blijk geven toch hun eigen meening te willen volgen, stelde hij voor geen advies te geven. Het voorstel van den heer Van Aken werd verworpen met 7 tegen 5 stemmen, dat van Burg, en Weth. met 8 tegen 4 en dat van den heer Hamelink aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De heer De Bakker had zich uitgesproken dat er van bezuiniging niets kan komen, in- dien de jaarwedden der wethouders niet met 50 worden verlaagd. Gunstig werd beschikt op een verzoek van het R. K. kerkbestuur van „St. Willibrord" om gelden voor verbouwing der R. K. jongens- scbool, die in zeer ongunstigen toestand ver- keert. Bij deze gelegenheid werd er op gewezen, dat de brjzondere schoolbesturen toch vdor hebben op de openbare school. Aan het reeds het vorig jaar genomen ibesluit tot het bou wen eener nieuwe school te Sluiskil ter ver vanging van de niet meer geschikte is nog geen uitvoering kunnen gegeven worden, we- gens het ontbreken van de middelen. Indien evenwel het bestuur eener bijzondere school komt met zoo'n vraag moet de raad het geld toestaan. De voorzitter troostte de voorstan ders der openbare school met de mededeeling, dat er wel uitzicht bestaat, dat men binnen kort 't voor de openbare schoolbouw noodige bedrag wel zal kunnen leenen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over den dienst 1931 werd goedgekeurd, in ontvangsten op 38.275,30, in uitgaven f 38.088,16, goed slot f 187,14. Die der gemeente-brandweer werd eveneens goedgekeurd, met een bedrag in ontvangsten van f 2.112,49, uitgaven f 1.903,96, goed slot 208,53. De beer De Bakker bleek deze rekening eens te hebben nageplozen, en was tot de con- clusie gekomen, dat daarop een f 195 kon wor den bezuinigd; men kan o.m. de bode's in de kom en te Sluiskil afschaffen, de secretaris- sen kunnen dat bodewerk zelf wel doen en 75 voor verversohingen voor het bestuur acht hij ook niet noodig. De Voorzitter merkte op, dat dit het ver- leden betreft, en dat men bezuinigingen bij de begrooting moet bespreken. De rekening der commissie voor schoolvoe- riing en -kleeding werd goedgekeurd op een bedrag in ontvangsten van f 1138,72, uit gaven 1131,14, goed slot 7,58. Aan bet plaatselijk crisis-comitd werd voor ondersteuning van crisiswerkloozen een bij- drage van 250 beschikbaar gesteld. Het ont brak daarbjj niet aan wenken om de steun- gelden te geven dAAr waar ze behooren, doch de leden van den raad die deelmaken van het steuncomitd lieten niet na er op te wijzen, dat in dit geval vooral de beste stuurlui aan den wal staan en dat men, ondanks alle nauwlettend ouderzoek, toch nog wel eens kan mistasten. Toen de voorzitter in de bespre- king even aanstipte, dat het oude comite in de kom had gemeend zijn werkzaamheden te moeten beeindigen, scheen dat aanleiding te zullen worden tot een breeder debat over die kwestie, er werd geinterumpeerd dat die leden ontslag hadden gekregen, dat ze niet plooibaar genoeg waren, en de heer Hamelink gaf te kennen, zijn lust om daarop dieper in te gaan te moeten bedwingen in het belang der zaak die het hier geldt. De Voorzitter eindigde met er op te wijzen, dat het comitd voor den steun waarvoor de bijdrage gevraagd is, ge heel staat onder controle van het Nationaal Steuncomite. Toegekend werden tegemoetkomingen inge- volge art. 13 der L. O. Wet, hetgeen nog tot een minder verkwikkelijk debat aanleiding gaf, daar de heer Van Cadsand zijn beklag deed over de onheusche ontvangst die een der betrokkenen van wege den burgemeester had ondergaan, tot hij1 bij dezen om inlichtin- gen daarover kiwam, waarop de Voorzitter mededeelde zicb niet bewust te zijn den zoon van den heer Van Cadsand onheusch te heb ben behandeld, dat het wel van algemeene bekendheid is, dat zulks niet in zijn aard ligt, maar dat hij wel van meening was, dat de betrokkene aan een verkeerd adres was en beter inlichtingen had bekomen bij zijn vader, die uit zijn routine van verschillende zittings- jaren toch wel wist, welken weg bewandeld moet worden, om die tegemoetkoming te ver krijgen. Besloten werd, dat de ..Burgemeester Geillstraat" voortaan zal loopen vanaf het Kantongerecht tot op den oprit naar de Scheldekade tusschen de perceelen van mevr. de wed. Koch en den heer H. de Meijer; het deel der Burgemeester Geillstraat vanaf het Rusthuis der Ned. Herv. diaconie tot aan de Nieuwstraat zal heeten ,,Arsenaalstraat Eenige gedeeltelijke ontheffingen van aan- slagen wegens hondenbelasting werden ver leend, terwijl naar aanleiding eener opmerking van den heer Van den Bulok, die een niet nader genoemd geval besprak, de voorzitter te kennen gaf, dat, indien Burg, en Weth. daarvoor een vorm kunnen vinden, zij het be- trokken gezin in de toepassing der verorde ning zullen tegemoet komen. Vervolgens werd overgegaan tot het trek ken der afdeelingen. Btj de omvraag beklaagde de heer Van den Bulck zich over de slechte afwerking der aan (ingex. Med.) de leden toegezonden gemeentebegrooting; hij kan er niet uit wijs. De heer Van Aken betreurde het, dat de Burgemeester onlangs vergunning heeft ge geven voor het houden van een bal in de open- lucht, en dat in een trjd, waarin een staats- commissie tegen het dansgevaar is ingesteld; ook meent hij, dat dit in strijd is met de poll- tie-verordening, die bepaalt wanneer gedanst mag worden. De heer Scheele sloot zich daar- bij aan. De heer Van Driel was van een andere meening en was den burgemeester dankbaar, dat bij aan de commissie die de feestdagen organiseerde de gelegenheid heeft geschonken dit onschuldig vermaak op het programma te brengen. Hij achtte zicb tegenover de critiek die de voorzitter in dit opzicht meermalen moet booren ook een ander geluid te moeten naar voren brengen. De voorzitter gaf te kennen, dat hetgeen geschied is bij de verordening niet is geregeld; er was voor hem geen aanleiding dit te ver- bieden. Het dansgevaar dat aanleiding gaf tot het instellen der Staatscommissie is niet het dansen zooals dit hier op de Markt heeft plaats gehad. Er is daar niets onbehoorlijks geschied. Het was een uiting geven aan een oud volksgebruik. De heer De Bakker, benoemd tot lid der commissie voor het onderzoek der gemeente- rekening, wensoht bijstand van een accoun tant, omdat hij geen kans ziet dat werk naar behooren te verrichten. De voorzitter wees dat af, en merkte op, dat men moet aannemen dat, indien iemand het lidmaatschap van dit college aanvaard, hij zich geschikt acht, voor het werk waartoe hij hier geroepen kan wor den, en om de beurt moeten de leden deze taak vervullen. De heer De Bakker wilde zich dan uit de commissie terugtrekken, doch de heer Hamelink wees er op, dat hij omtrent de rekening der Brandweer blijk had gegeven, wel degelijk een rekening te kunnen nazien, terwijl de heer Scheele wees op de hulp die de leden van de secretarie kunnen krijgen. De heer Van Doeselaar bepleitte het weer openen der gelegenheid voor werkloozen om te Sluiskil te kunnen stempelen; er zijn er nu weer een 90, en ook vroeg hij hoe het stond met uitbreiding der verlichting aan de Oostzijde van het kanaai te Sluiskil, hetgeen noodig is wegens het aanbouwen van huizen. De voorzitter zeide omtrent het eerste over weging toe, terwijl de heer Geelhoedt omtrent het tweede meedeelde, dat Burg, en Weth. zich daarvoor met de P.Z.E.M. in verbinding hebben gesteld. De heer Van Cadsand meende dat men nu van deze al lang aanhangrge zaak werk is gaan maken omdat er een adres van ingezetenen gekomen is en de vragen der raadsleden dus niet geteld worden, waartegen de heer Scheele aanvoerde, dat Burg, en Weth. de uitbreiding van verlichting het vorig jaar nog niet noodig achtten, en dat thans reeds orders gegeven waren v66r een adres binnenkwam. Toen kwam het slot; de sluiting. u-%, o I der geschoolde automobilisten W I o werden door ons gevormd*. R. MORTIER, bestuurder Lange Meire 2 (Honter) Gent. Zondagsles: Zaal Gaumont, Markt, Selzaete. (Ingez. Med.) Alfred had dien dag al heel wat ingenomen tegen de zeeziekte, meer dan eigen goed voor hem was; maar ik gaf hem zijn zin en we gingen naar den rooksalon, die vrij druk be- zet was. We dronken op den goeden afloop van de reis en monsterden de aanwezigen en voorbijgangers. „Heb je beneden dien Indier gezien, toen we naar onze hut gingen?" vroeg ik aan Alfred. Hij geeuwde. ,,Ik heb er niet zoozeer op gelet," zei hij, „maar ik geloof, dat er hier aan boord wel meer van die snoeshanen rond- loopen. Kijk daar eens een aankomen." Een man met een vuurrood gezieht en een stijve, grijze snor kwam door de zaal gewan- deld. Hij droeg een lange militaire jas tot aan den hals toe dichtgeknoopt, alsof hij het koud had. Aan zijn arm liep een beeldschoon jong meisje. „Dat is generaal Foritescue met zijn doch- ter," zei Alfred. „Ik heb ze gisteren gezien, toen ik de passagierslijst nakeek." We bleven nog wat praten, maar niet lang meer, want Alfred wilde naar bed. Ik voor mij vond het interessant eens aan dek te gaan kijken naar de toebereidselen tot het vertrek. Het was er koud en guur, druk geloop en ge- draaf van matrozen, een gedreun van stoom- lieren en gerammel van kettingen. Ik liep eens over het dek en voelde me als een kat in een vreemd pakhuis. Een matroos liep me bgna onderstboven, een bootsman ver- zocht me even op zij te gaan, toen ik over de verschansing leunde, want er moest iets aan een reddingsboot versjord worden, kortom ik kreeg een gevoel, alsof ik iedereen in den weg stond. Toen ging ik maar weer eens een expeditie maken beneden in het schip. Het was er warm en benauwd. Ik dwaalde door zalen en gangen en kreeg een gevoel, alsof alle men- schen mij aankeken, omdat Ik voor de eerste maal in mijn leven een groote reis maakte. Het was nu bij twaalven geworden en ik ging weer aan dek. Ik had dapper mijn pjjp aan- gestoken en stond daar te kijken als een be- varen man. Het lawaai en de drukte waren nu veel verminderd; belangstellenden waren er niet veel. Alle loopplanken waren binnen- gehaald en langszij van gnzen colossus puften een paar zwarte sleepbooten. Daar klonken een paar scherpe fluitsignalem en een gewel- dig geloei uit den misthoorn. Plotseling zag ik den kademuur langzaam achteruit wijken: we waren onderweg en de groote reis was be- gonnen. Het vertrek was een heel onbelang- rijke vertooning geweest; ik was koud en rillerig en spoedde mij naar beneden. Toen ik de kajuitstrap afging, zag ik de lichten van onze boot spiegelen in de donkere golven van de Theems en de regendruppels als een zilve- ren gordtjn langs de verschansing stuiven. HOOFDSTUK IV. De vreemde passagier. Het ligt heusch niet in mjjn plan, een be- schrijving te geven van mijn zeereis. Derge- ljjke beschrijvingen zjjn er al zooveel, dat het jammer zou zijn, er nog een bij te voegen. Laat ik volstaan met te zeggen, dat ik den volgemden morgen lekker als kip aan dek kwam en de zon zag schijnen op Engelands krijtrotsen langs het Kanaai. Ik had vast ge- slapen en daardoor kwam 't misschien dat ik weinig eetlust had. Van wat er verder ge- beurde weet ik niet veel te vertellen, daar ik vier dagen doodzlek in mijn kooi bleef liggen. Ondanks de remedie van Alfred had de zee ziekte m(j leelijk te pakken gekregen. Alfred kwam mij trouw bezoeken en schreef mijn ongesteldheid daaraan toe, dat ik te weinig cognac had genomen. Hij had geen last van zeeziekte, maar groote hemel, van wat hij innam, zou ik een andere ziekte hebben op- gedaan. Intusschen voelde ik mij doodelijk ellendig en was altijd big als mijn belangstellende visite weer opmarcheerde. Ik was in een stemming, dat het mij absoluut niet schelen kon, ja dat ik het zelfs aangenaam zou vin den, als de heele Empress of Indie met al wat er op en in zat naar den kelder ging. Maar de Empress deed dat niet en stoomde rustig de Middellandsche Zee in. Ik herinner me nog den eersten dag, dat ik 's morgens aan dek kwam en in een luien stoel in de zon lag. Menschen, die ik nog nooit gezien had, kwamen naar mrjn toestand informeeren, want ik was een interessant geval geworden aan boord, en de dokter had verklaard, dat hij nog nooit iemand had gezien, zoo beroerd en ellendig als de bewoner van but 87. Ik was heel big, toen er aan al die belang- stelling een einde kwam en ik weer als ge- woon mensch onder mijn medeschepselen rondliep. Ik bemerkte intusschen, dat Alfred zijn tijd goed had besteed. De groote eetzaal van de Empress was heel gezellig ingericht. Men lunchte en dineerde er niet, zooals op veel groote schepen aan een groote tafel, waar de kapitein presideerde, maar men at aan tafeltjes van drie of vier en meer personen, naar gelang men een gezel- schap formeerde. De eerste lunch, dien ik meemaakte, gebruikte ik in gezelschap van generaal Fortescue en zijn bekoorlijke doch- ter. Alfred had dat meisje blijkbaar al ter dege het hof gemaakt en stand ook ap goe den voet met haar vader. Ik keek de zaal eens rond naar al die vreemde menschen. Een paar hadden zich aan mij voorgesteld toen ik ellendig op het dek zat, maar ik was hun namen al lang ver- geten. Het was een uitsluitend Europeesch gezelschap, dat ik daar bgeen zag en ik merkte dat op aan den generaal. ,,Neen, er zijn toch Indiers onder de eerste klas passagiers", antwoordde hij. „Daar twee tafeltjes achter je zitten er een paar." Na een poosje keek ik om en zag er drie Indische heeren zitten, maar de Indier, dien ik bij mijn aankomst aan boord in de gang had zien staan, was er niet bg. Ik deelde mijn opmerking aan Alfred mee, maar deze haalde de schouders op. ,,Ik weet niet, waar die uithangt", zei hij, „ik heb hem 's avonds aan het diner daar- ginds wel eens alleen aan dat hoektafeltje zien zitten." En werkelijk, alsof het zoo zijn moest, zag ik dien avond mijn Indischen prins. Hij dineer de alleen en werd met alle blijken van onder- danigbeid bediend door een ouden Indier met een gemeen gezieht, blijkbaar zijn lijfknecht. ,,Wie zou die man toch zijn?" vroeg ik aan mijn reisgenoot, „hij ziet er zoo voomaam uit." Keening lachte. „Je schijnt je bijzonder voor dien man te interesseeren. Als je er zoo nieuwsgierig naar bent, had je al lang kun nen weten, wie hij is. Hij staat ingeschreven als Moonah Singh, koopman in Delhi." Hij ziet er echter heelemaal niet als koop man uit," merkte ik op. ,,In ieder geval. een koopman, die met zijn bediende reist, schijnt het nogal goed te kunnen stellen." ,,0, je hebt onder de Indische handelslut hier en daar wel van die voorname kerels, die geld genoeg hebben om zich allerhande excen- triciteiten te veroorloven." We. zaten dien middag niet met den gene raal aan tafel; deze dineerde met een groepje officieren, die eveneens naar hun gamizoen onderweg waren. Alfred hield de mooie miss Fortescue voortdurend in het oog. Hij soheen een flirtation op touw gezet te hebben, die me weinig interesseerde, en ik voor mij zon op een middel om eens kennis te kunnen maken met mgn geheimzinnigen Indier. Er waren heel wat eerste klas-passagiers aan boord en in weerwil van de Britsche ge- slotenheid, was er overvloedig gelegenheid om kennis aan te knoopen. De enge behuizing op een schip en het langdurig samenzijn werkte daartoe ten zeerste mee, en iedereen, tenzij hij een onverbeterlijke Nurks is, beijvert zich den overtocht zoo aangenaam mogelijk te maken in gezellig samenzijn en in aangename conversatie met menschen, die op den dag van aankomst weer uit je leven verdwijnen om er vermoedelijk nooit meer in terug te keeren. (Wordt vervolgd.V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1