Gnthtmdew BUITENLAND LMTDBOUWBEBICHTEN, OE ZUIDERZEE BESTAAT NIET MEER. Daarom: alleen noq echte ASPBRIN in de origineele verpakkingen! BURGEMEESTER MCKEE BEWAART NEW-YORK VOOR EEN BANKROET. TER NEUZEN, 26 SEPTEMBER 1932 AANGEHOUDEN. -reran twoo rdelijkheid wenschen te neon en." Daarum dringt de bond met aandrang aan op Jotsryerbetering voor dit volksdeel. VKER MOERDIJ,K—WILLEMSDORP. Het verkeer tusschen de noordelijk en zuide- Irjk ran bet Hollandsch Diep gelegen gedeel- ten des lands en dat uit Zuid- en Noord-Hol- land in de ricbting van onze zuidergrenzen, Jietwelk door middel van het veer Moerdijk WiHemsdorp over dat water wordt geleid, neeml in zoodanige mate toe, dat opnieuiw uitbreiding van de overtocbtsmiddelen onder de opgen moet worden gezien, in afwacbting van de voorgenomen overbrugging ter plaatse. Het onderzoek beeft tot de slotsom geleid, dat een derde stoomveerboot in de vaart zou moeten worden gebracbt, en wel zoo spoedig, dat daarvan in bet zomerseizoen van 1933 nog aou kunnen worden geprofiteerd. Op de be grooting van 1932 was op deze uitgaaf niet gerekend. Nochtans zal bet mogelijk blijken «en eerste gedeelte van 't benoodigde bedrag, dat globaal op ongeveer f 135.000 wordt ge- namii. ten laste van den loopenden dienst te torengen. Een deel zal dan uit de begrooting van 1933 kunnen worden betaald, en bet restand uit den dienst 1934. Dientembehoeve wordt tbans een bedrag van J 58.000 aangevraagd. He Minister van Waterstaat brengt ter al gemeene kennis, dat de volgende namen zijn vastgesteid voor bet afgesloten gedeelte van de Zuiderzee; IJselmeer, voor het overige ge deelte van de Zuiderzee benoorden den afsluit- dijk: Waddenzee. VERBREEDING KANAAE DOOR ZUID-BEVELANO. Voor verbetering van den vaarweg over de 'Zuid - Hoi 1 and sch e en Zeeuwsche stroomen tusschen Dordrecht en de Wester-Schelde zijn ook in de laatste jaren verschillende Werken uitgevoerd, nog in uitvoering of in vooribereiding. In het kader van al deze wer ken past een verbetering van bet kanaal door Zuid-Beveland. Daartoe zal nog in dit jaar de westelijke doorvaart van de brug in den weg GoesIerseke (Postbrug) op een wijdte van 16 M. worden gebracbt, terwijl de brug van een electrische beweging zal worden voorzien, waardoor een snellere bediening mogelijk wordt. Voor wijziging en verbooging van de spoorwegbrug te Vlake zijn voorloo- pige plannen opgemaakt. Het ligt in de be doeling in 1933 met de werken te beginnen, waama de voltooiing in 1935 wordt tegemoet geczien. De voltooiing van alle herstelwerken kan tegen het einde van 1933 worden te ge- xnoet gezien. De verbreeding van het kanaal door Zuid- Beveland, waarmede gepaard zal gaan de vervanging van de brug voor gewoon verkeer bii Scbore door een brug onmiddellijk naast de spoorwegbrug Vlake, zal nu dus ter ver- dere verbetering van dezen vaarweg met kracht dienen te worden ter band genomen. Indien met de onteigeningen niet te veel tijd zal zijn gemoeid, zou de voltooiing in 1935, mogelijk reeds in 1934, kunnen plaats bebben. In bet geheel zal voor de werken een bedrag van 2.300.000 gevorderd worden, waarvan op bet dienstjaar 1931 f 500.000 en op het dienst- jaar .1932 800.000 werd toegestaan. Voor- gesteld wordt het ontbrekende over de dienst- jaern 1933 en 1934 te verdeelen. GoTTERDaMMERUNG. De regeering-von Papen is, schrijft de N. R. Crt. bezig gezag te verkrijgen niet alleen tegen over, maar ook over Hitler. Het is on- miskenibaar, dat de nationaal-socialisten zicb heel veel minder zeker van bun zaak voelen dan eenige weken geleden, toen Hitler de alleenbeerschappij in Duitschland opeiscbte. De strijd tusschen Goering en von Papen in den Rijksdag beeft den nationaal-socialisten naar het er nu uitziet, een zware moreele nederlaag bezorgd. Het lijkt uiterst twijfel- aebtig, of zij wil zullen bebben van de com missie van onderzoek, waartoe zrj. de commis- sie tot bewaking van de rechten van den Rijksdag bebben hervormd, een bervorming waartoe overigens de grondwet een meerder- heid in die commissie bet recht verleent. De eerste besprekingen en verbooren in die com missie gaven meer den indruk, dat Goering dan dat de regeering de beklaagde was. In bet vervolg van bet onderzoek zal Goering each bebben schoon te wasschen van een em- stigen schijn, dat hij bet gebeel op een over- rompeling had aangelegd. In den Pruisiscben landdag en in die com missie ziet men telkens weer de nazi's in bondgenootschap met de communisten. Die samenwerking ligt natuurlijk voor de hand. Maar als de nationaal-socialisten zicb heel sterk voelden zouden zij alles doen om dit voor ben zeer onaangenaam en schadelijk gezel- scfaap te vermijden. Maar zrj gaan dergelijk bondgenootschap niet meer uit den weg; Mer uit blijkt duidelrjk dat hun tactiek nu is ieder middel aan te grijjpen om de regeering afbreuk te doen. Dat echter getuigt nocb van kracht noch van zelfvertrouwen. Voor bun positie bij een conservatieven middelstand en bij de agra.nscire en industrieele groote beeren, die ben steunden omdat zij dit de krachtigste wijze van oppositievoeren vonden, moet deze samenwerking noodlottig zijn. Het tafereel van de nazi's, hand in band met de commu nisten tegenover de conservatieven, moet deze kringen geducht afschrikken. Zoo kortzichtig is Hitler niet, dat hij dit niet zou beseffen. Dat hij herhalingen van het tafereel niet ver- mijdt pleit voor zijn opvatting dat hij een desperaten strijd voert. Er is nog een andere partijl, die op bet oogentolik den indruk maakt van baar nucb- terheid van beleid te hebben verloren en weer door een anderen hartstocht, die van wrok, te worden meegesleept. Dat is het centrum. De bonding van de socialisten lijkt ons veel voor- zichtiger, veel minder oniberedeneerd. Wel staat bet centrum nu niet meer in onderban- deling met de nationaal-socialisten, wel staan beide groepen onderling weer scberp tegen over elkaar. Maar in de algemeene politieke constellatie zag men, in den Pruisischen land dag, bet centrum in een soort maan-positie, in de buurt van de nationaal-socialisten zwer- ven. De houding der socialisten, die met de sternmingen over het intrekken van de be- laamde motie van 30 Augustus niets te maken wilden bebben moge misschien niet fraai zijn, zij was in ieder geval verstandiger. Zrj bid den zich geheel buiten dit troebele gedoe, en lieten de nationaal-socialisten en communisten zoo goed en zoo kwaad zij konden, de inge- slagen ruiten berstellen. De nationaal-socialisten buigen zicb reeds voor de kracht der regeering. Dat bewijst bun terugtocht in Pruisen. Wij bebben bier ge- wezen op het onheilspellende dat er stak in het feit, dat de regeering nu de bekende motie van 30 Augustus betreffende den plicht tot kosten fhans de echte ASPIRIN-tabletten in het buisje met 20 fabletten is de prijs van de nieuwe zakjes-verpakking met 2 fabletten welke hy- gienischer en practischer is dan losse fabletten. Wanneer U Aspirin-tabletten koopt, moogt U alleen deze verpakkingen verlangen, want dan hebt U de zekerheid, werkelijk de echte Aspirin-tabletten te ontvangen. Denkt niet, dat elke witte tablet Aspirin is. Het origineele Aspirin heeft op elke tablet het ingestempelde BAYER-kruis als teeken van echtheid, zuiverheid en kwaliteit en is uitsluitend in oranjeband-buisjes of oranje-zakjes verkrijgbaar. Losse Aspirin- tabletten worden niet meer door Bayer geleverd. (Ingez. Med.) gehoorzaamheid der ambtenaren bad opge- raapt, blijkbaar om haar als wapen te gaan gebruiken. Onize correspondent te Berlijn heeft uitgelegd, waarom de regeering daar zoolang mee heeft gewacbt. Het blijft echter opmerkelijk, dat zij op deze revolutionaire motie niet onmiddellijk gereageerd heeft, maar op een ontegenzeggelijk gunstiger oogenblik, nu de hoofdmacht van de oppositie reeds zeer verzwakt is, ermede voor den dag komt. De nationaal-socialisten hebben achteraf beseft welk wapen zij von Papen daarmede in handen bebben gespeeld. Zij bebben zicb in- tusscben bekeerd tot de leer van Falstaff, die de voorzicbtigbeid het beste gedeelte van de dapperbeid oordeelde; daarom hebben zij tot den terugtocht besloten. De leiders bebben deze manouevre geopend met bet uitspreken van opmerkelijke betuigingen van vertrouwen in Hindenburg. Dit klonk niet meer als de taal van mannen, die zeker voelen den vijand aan te kunnen en vast vertrouwen dat zij vlak voor de overwinning staan. De onderbevelbebbers echter zijn altgd nog minder plooibaar dan de booge leiders, die zij hebben gevolgd, minder wellicht om de denkbeelden dan wel om de heerlijke zeker heid, waarmede zrj radicale doeleinden aan- gaven. Dit voorzichtig en zelfs hoofscb ge- schipper moet hun onbegrijpelijk zijn. De manoeuvre is dan ook zeer onvolledig uitgevoerd. Het Duitsch-nationale voorstel om de motie in te trekken is verworpen. Aan- genomen is bet nationaal-socialistiscbe voor stel, dat de oude motie in voorzichtiger ter- men inkleedt: De ambtenaren moeten de regeering steunen voorzoover deze de grond wet eerbiedigt. In de eerste motie ontkende de meerder- heid van den landdag reeds zelf dat de regee ring dit deed, nu laat zrj bet aan iederen ambtenaar zelf over om uit te maken hoe bet hiermede staat. Valt de individueele beslis- sing van den ambtenaar ongunstig voor de regeering uit, danenz. Aldus vatten wij tenminste de bedoeling op van den merkwaardigen tekst, die aangeno- men is. Toen wij de inhoud van de motie lazen, geloofden wij eerst onze eigen oogen niet. Maar het was zoo, de heeren hebben besloten ,,dat bet de plicht is van de ambte naren, de grondwet te eerbiedigen en te steunen voorzoover de regeering zulks ook doet". Dit zou moeten beteekenen: Ver- kracht de regeering de wet dan zijn de ambte naren niet ontslagen van bun gehoorzaam heid aan de regeering, maar wel van bun trouw aan de grondwet! Dit lijlkt een zoo onzinnige aansporing tot anarchie en een zoo volledige omkeering van de motie van 30 Augustus, dat het heele geval er een dwaas- heid door wordt. Het is mogelijk, dat de motie als een uitgezochte boosaardigheid be- doeld is, maar voorloopig gelooven wij nog aan onbekwame redactie. De bedoeling ervan zou dan in werkelijkheid zijn zooals wfj hier- boven aangaven. Maar zelfs als het zoo is kunnen wij niet inzien, dat deze „herroeping" veel verandert. De regeering heeft haar wapen niet verloren, alleen beeft de nationaal-socialistiscbe partij zicb zwak betoond. Dag na dag veriiest Hitler moreel terrein, ten deele door bet hulpelooze van zijn beleid. Ligt dat aan foutief inzicbt of is er met zijn troepen niet meer goed te opereeren Er was groote vreugde te New-York toen bekend werd, dat het hooggerecbtshof besloten had, dat niet dit jaar, maar eerst in Nov. 1934 de nieuwe verkiezing voor een burgemeester zal gehouden worden. McKee heeft bet goede voorbeeld in bezuiniging gegeven, door zijn eigen salaris van 40 tot 25 duizend dollar te verminderen en de salarissen der ambtenaren ten stadhuize met in totaal tiwee millioen dollar. Donderdag zeide de burgemeester, dat de begrooting met ten minste 80, maar liever 100 millioen dollar moet verlaagd worden en hij is begonnen met abe ambtenaren te ont- slaan die onder bet Walker-regime wel een baantje hadden, maar niet behoefden te wer ken. Behalve zijin campagne tegen schunnige tooneelvoorstellingen en gebeime drankgele- genbeden, waarvan wij reeds melding bebben gemaakt, heeft McKee de vemietiging gelast van alle automaten in de stad in welke men onder bet motto ,,waag een dubbeltje om een dollar te winnen", den werkloozen bun steun- penningen afnam. Het misbruik was reeds tot een ware ..racket" uitgedijd. Velen wer- den gedwongen die automaten te plaatsen. HET ONGELUK MET DE JOYCE. Donderdag hield de Onderzoeksraad voor de Scheepvaart te Antwerpen een zitting ter bebandeling van het ongeluk met de Joyce te Breskens. De Raad heeft zicb onbevoegd verklaard om in deze zaak een oordeel te vellen, omdat het schip niet kon doorgaan voor zeeschip. De zaak zal tbans berecht worden door de Boet- straffelijke Rechtbank te Antwerpen. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de op Donderdag a.s., des namiddags 2 uur, te bouden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun- ten in bebandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg, en Weth. tot vast- stelling van eene voorgevelrooilijnver- ordening voor de Noordzijde van de Nieuiwe Kerkstraat te Sluiskil. 4. Idem tot intrekking van artikel 21a der algemeene politieverordening voor de gemeente Ter Neuzen. 5. Idem om afwijzend te beschikken op bet adres van de A. J. C.-groep albier, houdende verzoek gratis een lokaal be- scbikbaar te stellen. 6. Idem om aan Aug. Verstraeten albier vergunning te verleenen drie buisleidin- gen te leggen in gemeentegrond en aan M. Hartog alhier dezelfde vergunning voor eene pijpleiding. 7. Idem om aan te bouden het adres van de buurtvereeniging „Driewegen", hou dende verzoek een hoofdriool te leggen naar de uitwateringssloot in den Zeven Triniteitspolder. 8. Idem tot vaststelling van eene verorde- ning op den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosbeids- verzekering in de gemeente Ter Neuzen. 9. Idem om Gedep. Staten in overweging te geven op de jaarwedden der wetbou- ders eene korting van 5 toe te pas- sen, doch die van de ambtenaren van den burgerlijiken stand ongewrjzigd te laten. 10. Idem om aan het R. K. Kerkbestuur „St. Willibrord" albier, de gevraagde medewerking te verleenen voor de ver- bouiwing der jongensschool. 11. Idem tot goedkeuring van de rekening van het burgerlijk armbestuur, dienst 1931. Ontvangsten: 38.275,30. Uit- gaven: 38.088,16. Batig saldo 187,14. 12. Idem tot goedkeuring van de rekening der brandiweer, dienst 1931. Ontvang sten: 2.112,49. Uitgaven f 1.903,96. Batig saldo f 208,53. 13. Idem tot goedkeuring van de rekening van de commissie voor schoolkleeding en -voeding, dienst 1931. Ontvangsten: 1.138,72. Uitgaven: 1.131,14. Batig saldo 7,58. 14. Idem om aan bet centraal bestuur van de plaatselijke crisis-comite's een be drag van /250 uit de gemeentekas be- schikbaar te stellen, ten beboeve van de ondersteuning der crisiswerkloozen. 15. Idem om aan L. van Cadsand te Ter Neuzen, eene tegemoetkoming uit de gemeentekas te verleenen, ingevolge artikei 13 der L.O. Wet 1920. 16. Idem tot toekenning van een straat- naam. 17. Ontheffing hondembelasting dienst 1932. 18. Trekken afdeelingen voor het onderzoek der gemeentebegrooting dienst 1933. DE KERMISWEI^K beboort weer tot bet verlediene. De laatste dagen waren voor de exploitanten van de ver schillende inriehtingen ongunstig, daar de regen het beizoek zeer beinvloedde. Dit was vooral Zaterdag bet geval, toen de bezoekers van buiten eerst tegen den avond stadwaarts kwamen. Toen werd bet dan ook de nog resteerende uren in de verscbillendie inrieh tingen druk, tot tegen het middemacbtelijk uur, den tijd van sluiten, den uittocbt begon. Na koren tijd was toen de algemeene rust in- getreden. OPERETTE. Ter gelegenheid der j.l. Vrijdag in het „Con- certgebouw" gegeven opvoering der operette „Paganini" door het gezelschap van den Kon. Ned. Schouwburg te Gent was de zaal gebeel bezet, met een belangstellend publiek, waar- aan veel te genieten werd gegeven, door de wijze waarop de operette voor het voetlicht werd werd gebracht, en de bekoorlijke muziek van Lebar, uitgevoerd door bet schouwburg- orkest. Vooral trad door zijh zang op den voorgrond de beer Jacques Ordeman, in de rol van Paganini, met Hermette de Keukeleire als tegenspeelster. Voor ben die in een operette houden van schittering en beweging, was ,,Paganini" eenigermate een teleurstelling, daar zij meer kunst biedt. Het kleurige schouwspel van het laatste bedrijf, met bet ballet stelde de kijkers weer scbadeloos. TOONEEL. Zaterdag werd in bet ,,Concertgebouw" door de tooneelgroep van den Kon. Nederl. schouw burg te Gent een opvoering gegeven van de klucht in 3 bedrijiven „Doolbof der Liefde", door Hans Sturm. De opkomst van bet pu bliek had daarbij beter kunnen zijn, er waren nog ledige plekken. De bezoekers kregen door de vertooning veel te genieten en bebben bartelijk kunnen lacben, om de kluchtige ver- wikkelingen van bet stuk, en de wijze waarop dit werd gespeeld. Daarbij viel bijzonder op bet spel yan den heer G. van de Meulen, als Friedl, terwijl mevr. R, Hermans als Asta, miej. G. Boliuaert als de zangeres, en de heeren G. Cauwenberg als vader, en M. Cau- wenberg, als aanstaande scboonzoon, en ten slotte Fr. Poos als buisknecbt van laatstge- noemde, tot een goed gebeel meewerkte. Het was een vroolijken avond. PLECHTIGE AANNEMING VAN NIEUWE LEDEN DER J. W. Gisteren werden hier 10 leden van de ,,Jonge Werkman" uit Ter Neuzen en 4 uit Axel plechtig aangenomen. Onder de H. Mis van 7 uur gingen alien te communie en sprak de Zeereerw. beer J. F. J. van der Maden, dioceseur-directeur-voorzitter der J. W. een korbwoord. Na de H. Mis werd gezamenlijk onbbeten in bet patronaatsge- bouw. De plechtige Hoogmis werd opgedragen tot groei en bloei der R.K. Jeugdibeweging n.l. K. J. V. en J. W., waaronder de Zeereerw. beer Van der Maden bet doel der J. W. uiteen zette. Onder bet Lof werden door den Zeereerw. heer Pastoor de vaandels van de afdeelingen Ter Neuzen en Axel gewijd en gescbiedde de aannemingsplechtigheid. De J. W.-ers ston- den met de vlag in het midden opgesteld en beanbwoordden met een duidelijk ,,Ja, wij wil- len" de gestelde vragen of zij bij' de J. W. wil den komen, of zij tegen den tgdgeest mede wilden optrekken, of zij mede wilden helpen de wereld volgens de Katholieke beginselen te hervormen en den Christelijken geest, den geest van rechtvaardigheid en naastenliefde wilden bevorderen. Toen kwam het plechtig oogenblik, dat zij de J. W., belofte aflegden, dat zij beloofden mede te zullen werken om in hun anbeidsomgeving alles te herstellen in Cbristus. De Zeereerw. heer Pastoor verklaarde nu, dat zij als J. W.-er waren aangenomen en zeide, dat het aan hen te merken moest zijn, dat zij J. W.-er waren, te merken aan bun goedsdienstig leven, aan hun onderlingen steun, ijver, plichtsbetrachting, hulpvaardig- heid enz. De J. W.-insignes werden gewijld en op de borst der jonge J. W.-ers gespeld. De pastoor sprak nu nog een kort felicitatiewoord. Na het Lof werden in het Patronaatsgebouw eenige verfrisschingen gebruikt en toen begon de feestivergadering, die met het J. W.-erslied geopend werd. De Pastoor dankte alle aanwezigen voor bun tegeniwoordigheid, vooral de enkele werk- gevers, de beide Katholieke raadsleden en de afgevaardigden der Katholieke Werklieden- vereenigingen van Ter Neuzen en Axel. De groote feestrede werd uitgesproken door den beer John Wuyts, de beste spreker van het venbond der K. A. J. uit Antwerpen. In een gloedvolle rede schilderde hij den strijd der arbeidersjeugd tegen de wantoestanden van bet kapitalisme en de verkeerde zedelijke toe- standen op fabrieken en werkplaatsen. Daama sprak de Zeereerw. heer Van der Maden nog een heel kort woord, waarin bij de J. W.-ers aanspoorde vooral te vertrouwen op de H. Maagd Maria. Beide sprekers oogstten een daverend applaus. Door de J.W.-ers van bier en Axel werd nu een spreekkoor „De Vaandelgroet" opgevoerd, dat vlot verliep. Het zangkoor ,,Hooger Op" uit Axel, dat al enkele malen was opgetreden, zong nog enkele mooie liedjes en daarna maakten eenigen der aanwezigen gebruik van de gelegenheid een korte felicitatie uit te spreken o.a. namens de K. J. V. uit Ter Neu zen en namens de Werkliedenvereenigingen uit Axel en Ter Neuzen, welke laatste als blijk van waardeering aan de „J. W." een gift gaf. De voorzitter Johan d'Hont dankte alien hartelijk voor bun medewerking en met het marschlied der J. W. werd toen de feestver- gadering gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier, maakt be kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Portemannaie met inboud, P. Dbont, N. J. Hartestraat 12. Kindermuts, A. Dekker, Verl. van Steen- bergenlaan 15. Damesportemonnaie, Bureau van politie. Gouden ring en polshorloge, M. Moes, Pel- molengang 2. Kin.derportemonn.aie met inboud, R. G. Nefors, Nieuwstraat 50. Sleutel, Politiebureau. Rijwielbelastingmerk, Politiebureau. Kinderportemoxmaie met inboud, C. Leunis, Zandstraat 3. Rijwielbelastingmerk, D. Wolfert, Kanaal- dijk P 48. Sierspeld en Lipssleutel, J. v. Wijck, Donze- Visserstraat 7. Rijwielbelastingmerk, J. Rottier, Donze- Visserstraat 115. Portemonnaie met inboud, G. Kamerik, Kazemestraat 31. Armband, J. Romeijnsen, Lange Kerkstr. 6. Rozenkrans, C. H. v. Gelderen, Nieuwediep- straat 21. Alpaccabeursje met inboud, B. Dooms, Dijk- straat 64. Bos sleutels, A. Provoost, Tbolensstr. 117. Vulpotlood, L. Hamelinik, Grenulaan 16. Kano, J. v. d. Velde, Goescbendijk E 2, Hoek. Modeboek, J. Schumacher, Schuttershof- weg 8. Glance handschoenen, T. Wouters, Donze- Visserstraat 41. De marechaussee te Hulst heeft aangebou- den en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, zekeren B., straatmuzi- kant, die in den loop van het vorige jaar 'n hotelhouder te Hulst voor verschillende gelds- bedragen heeft opgelicht. WATERSCHAPPEN, ENZ. Bij: Kon. besluit zijn benoemd: met 1 November tot lid van bet bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Ser Lippens, Nieuw-Othene, Margaretha, Kleine Huijssens en Eendragt. de heer D. Dekker Fzn., te Zaamslag; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw-Neuzenpolder, de heer A. van Hoove Jzn. te Ter Neuzen. W ATERST AATSBEGROOTIN G. Op de Waterstaatsbegrooting voor 1933 zijn o.m. de volgende posten uitgetrokkenbij- drage aan de gemeente Clinge in kosten van onderhoud der haven aldaar /400; idem aan de gemeente Philippine f 2500, onderhoud en verbetering van het kanaal van Ter Neuzen f 91.400, aanleg van havens en daarmede in verband staande werken aan het kanaal van Ter Neuzen nabij Sluiskil 60.000 (voor grond- aankoop), exploitatie en onderhoud van de rijkselectriciteitswerken te Ter Neuzen 44.000 onderhoud en verbetering van het kanaal van Sluis naar Brugge voor het gedeelte op Nederlandsch grondgebied 2.650, bijdrage aan de provincie Zeeland in de kosten van verbetering van den verbindingsweg tusschen Oast- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen, bijdrage aan de provincie Zeeland voor de exploitatie van den stoombootdienst op de Wester- Schelde 190.000. i SCHIETWEDSTRIJDEN BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Op Woensdag 23 en Donderdag 29 Septem ber a.s. zullen op de militaire scbietibanen te West-Souburg schietwedstrijden plaats beb ben van bet Zeeuwsch Verband van den Bij- zonderen Vrijwilligen Landstorm. De schietwedstrijden zullen worden opge- luisterd door een concert op beide dagen, aan- geboden door de marinekapel van Hr. Ms. ,Noord-Brabant". Des Woensdags van 11 tot 12 uur zal de wedstrijd worden bijgewoond door generaal Duymaer van Twist. De regelings-commissie bestaat uit de hee ren: P. G. Laemoes, secretaris der geweste- lijke Landstorm-commissie in Zeeland; H. Bierman, aangewezen commandant van het Landstormkorp Zeeuwsch Verband; M. van der Beke Callenfels, voorzitter van de Kon- Scherpschuttersvereeniging „Vlissin,gen"P. J. Elout, voorzitter van de scbietvereeniging „Domburg" en S. de Roo, plaatselijk leider en instructeur te Vrouwepolder. DE LOCAALSPOOR OP ZUID-BEVELAND. Woensdag is te Goes een bespreking gehou den tusschen een commissie uit de gemeente- en polderbesturen op Zuid- en Noord-Beveland die subsidie verleenen aan de locaalspoor op Zuid-Beveland, en vertegenwoordigers van de directie der Nederl. Spoorwegen. Men zal zicb herinneren, dat de betrokken gemeente- en polderbesturen reeds tweemaal een ver gadering hebben gehouden over de kwestie van dezen locaalspooiweg. De spoorwegdirectie wil het personenver- voer op de niet rendeerende gedeelten van dezen spoorweg stopzetten, maar is contrac- tueel aan een zeker aantal ritten per dag ge- bonden. Ze heeft daarom aan de subsidieeren- de lichamen een vermindering van subsidie aangeiboden (genoemd is een bedrag van 15 pet.), als dan genoegen werd genomen met stopzetting of vermindering van bet reizigers- vervoer. Afgezien van de vraag, of deze verminde ring voldoende is, staan de gemeente- en pol derbesturen op bet standpunt, dat om een andere reden steeds te veel subsidie is betaald. Indertijd heeft de toenmalige directeur der Spoorweg-Mij Zuid-Beveland, wijlen Dr. J. W. Jenny Weyerman, schriftelijk toegezegd, dat als bet kapitaal tegen een lagere rente dan 6 pet. kon worden geleend, subsidieverminde- ring zou plaats hebben. Het eerste bad wel plaats, bet laatste echter niet. De spoorwegdirectie is echter van meening, dat bedoelde brief van Dr. Jenny Weyerman persoonlijk afkomstig was en niet van com- missarissen. Andenzijds blijkt echter dat dezen er toch wel van geweten hebben. Men is dan ook in de Woensdag gehouden conferentie niet tot overeenstemming kunnen komen. Een der polders zal nu weigeren de subsidie voor de locaalspoor te betalen. De spoorweg directie beeft gezegd, dan een vordering tegen den polder te zullen instellen. Hangende dit proefproces zal in de dienstregeling geen wijziging worden gebracbt. ZAAMSLAG. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge is als gevonden gedeponeerd: een 6tui met passers. Rechthebbende vervoege zicb aldaar. POOTAARDAPPELEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat: Is bet den Minister bekend: dat er evenals vorige jaren in het buitenland groote vraag is naar Nederiandsche pootaard- appelen; dat die vraag vooral geldt ongekeurde poot- aardappelen, omdat deze slecbts voor 66n oogst- jaar dienen, terwijl de gekeurde pootaardappelen voor het buitenland te duur zijn; dat men in ons land geen raad weet met het gewas, omdat een groote oogst met een zeer lagen prijs gepaard gaat? Is de Minister bereid het in spijt van de crisis en van onzen ten doode opgescbreven export uit- gevaardigde uitvoerverbod van ongekeurde poot aardappelen direct op te heffen en, zoo niet, wil de Minister dan zijn meening te kennen geven, wat met de vele tonnen ongekeurde pootaard appelen zal moeten geschieden, die in het binnen- land niel te plaatsen zijn? Indien de Minister de ongekeurde pootaard appelen niet geschikt acht voor het buitenland, acht bij ze dan wel geschikt voor het binnenland voor hetzelfde gebruik? beeft de Minister van oeconomische zaken en arbeid geantwoord: In verband met den zeer lagen prijs van con- sumptie-aardappelen in binnen- en buitenland is de vraag naar Nederiandsche pootaardappelen thans minder groot dan vorige jaren. Het is ondergeteekende niet bekend, dat de bestaande vraag naar pootgoed meer in bet bij zonder betrekking beeft op ongekeurde pootaard appelen. De aanbiedingen van gekeurd pootgoed zijn dit jaar zeer laag in prijs wegens de betrek- kelijk geringe vraag en het naar verhouding zeer groote aanbod. Door het Pootaardappelenbesluit 1932 wordt bevorderd, dat de als Nederlandsch pootgoed aan- geboaen aardappelen aan redelijke eiscben vol- doen en in bet bijzonder voor uitpoting gescbikt zijn. De ongekeurde en de bij keuring onvol- doende gebleken aardappelen, die in vorige jaren in het buitenland als Nederlandsch pootgoed zijn aangaboden, hebben langen tijd een emstige be- dreiging gevormd voor den goeden naam van de Nederiandsche pootaardappelen. Door het Poot aardappelenbesluit 1932 wordt de desbetreffende uitvoer in goede banen geleid. Een intrekking van dat besluit waren dan ook in strijd te ach- ten met het landbouwbelang en met het alge- meen ibelang hier te lande. Er bestaat zeer zeker geen aanleiding het streven van de kweekers van goede pootaardappelen en van de handelaren in dat product op te offeren aan bet tijdelijk be- lang van hen, die minderwaardig pootgoed voort- brengen of daarin handel drijven. Alle landbouwers zijn in de gelegenheid gesteld hun aardappelen voor de keuring aan te geven. Aardappelen, die niet zijn gekeurd of die zijn af- gekeund, zijn alleen gescbikt voor consumptie, voor voederdoeleinden of voor fabriekmatige ver- werking. Dat de prijzen van die aardappelen laag zijn, is niet het gevolg van het Pootaardappelen besluit 1932. Naar aanleiding van de laatste vraag kan wor den opgemerkt, dat ieder, die zicb wil toeleggen op de teelt van Nederlandsch pootgoed, van bet allerbeste materiaal zal moeten uitgaan. Hij, die ongekeurde aardappelen of aardappelen van af- gekeurde velden plant, zal als regel een volgend jaar een gewas verkrijgen, dat niet voor goed keuring in aanmerking komt. Ten slotte wenscbt ondergeteekende te doen opmerken, dat zoowel de vertegenwoordigers van den landibouw als die van den daarbij betrokken handel zicb vrijwel eenstemmig hebben verklaard v66r de toepassing vein de Landbouwuitvoerwet op de pootaardappelen. WAT ZIJN POOTAARDAPPELEN? Het ,,Handelsblad" schrijft: Zooals bekend, mogen alleen goedgekeurde pootaardappelen worden geexporteerd. De vraag is nu: „wat zjjn pootaardappelen" en bierbij zijn emstige moeilijkheden gerezen tusschen eenige Noord-Holl. exporteurs en de ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst. Aan exporteurs, die bewijzen overleggen, dat zij consumptie-aardappelen verkochten, worden certificaten geweigerd, terwijl deze weigering al- gemeen als macbtsmisbruik wordt beschouwd. Men zal hie rover een proefproces voeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2