Laatste Berichten, V A E I A. GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKQERSEN. drie steken toegabracht en wel twee in bet linker- en een in het rechter-dfjbeen. Daama is hij op zijn fiets gesprongen en verdwe- nen. Het meisje moest onder geneeskundige bebandeling worden gesteld. In de verband- kanier van den Gemeenteiijken Geneeskundi- gen Dienst aan het Achterklooster is zij ver- bonden. De ouders van het meisje hebben onmiddel lijk een klacht bij de politie ingediend. Onge- veer tegelijikertijd ontving men bij de politie een gelijke klacht over een soortgelijk mis- drijf, dat slechts even later in het Park Ro- zenb'urg was gepleegd. Daar had, naar uit de klacht bleek, een man een 4-jarig meisje aangerand en met een mes een steek in het linkerbeen toegebracht. Uit de verklaringen van de getuigen bleek, dat men hier met Sen en denzelfden dader te doen moest hebben. Een onderzoek werd Ingesteld en dit leidde tot de arrestatie van den 25-jarigen L. de K., zonder beroep, die Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur is aangehouden. Aanivankelijk ontken- de De K., maar de beide slachtoffertjes her- kenden hem pertinent. Op hem werd een zakmes gevonden, dat aanwijzingen bevatte, dat men met deze arrestatie niet had mis- getast. 5 tlM Toen hij voor de tweede maal werd ver- hoord, heeft De K. een volledige bekentenis afgelegd. Hij is opgesloten. f 40.000 VERDUISTERD? Een ingenieur uit Haarlem had te Hamburg een bedrag van ongeveer 40.000 liggen. Dit bedrag bestond uit effecten en baar geld. Om dit geld in zijn bezit te krijgen, had hij een goede kennis gevraagd het mee te nemen. Deze een 34-jarige jongeman, wonende in de -Tan Luykenstraat te Amsterdam, heeft de effecten en het geld in twee vakken in een handkoffer gedaan. Te Osnabruck zouden de vrienden elkander in den trein ontmoeten. Zij hebben elkaar daar niet gezien. Eerst te Amersfoort had de ontmoeting plaats en daar deelde de man, die uit Hamburg kwam mede, dat hy de koffer met het geld kwijt was. Hij had een verkeerd vallies bij zich. Waar de wisseling had plaats gehad, kon hij niet ver- klaren. Het zou reeds gebeurd kunnen zijn aan het station te Hamburg, maar ook kon in den trein iemand een verkeerde koffer hebben meegenomen. De Haarlemsche ingenieur heeft de zaak bij de politie aangegeven. Dez'e heeft den man en ook diens vrouw, van wie hij was ge- scheiden, maar met wie hij toch weer samen- woond, in bewaring gesteld. Deze arrestatie geschiedde op het Centraal Station, op het oogenblik, dat beiden naar Spa zouden ver- trekken, om daar aan de speelbank hun geluk te beproeven. Volgens de verklaring van de vrouw, had ze daar een safe met een groot bedrag, dat ook met spelen was verkregen. Inmiddels heeft de commissaris van politie van het bureau Warmoesstraat, de heer Hoogenboom, met den substituut-officier van justitie, Mr. de Bldcourt, een onderzoek inge steld in een andere safe, die deze vrouw had in een bank op de Heerengracht, In deze safe werd niets gevonden, dat betrekking kon hebben op de 40.000. Ook in de woning in de Jan Luykenstraat is niets gevonden. De verwisseide koffer is in beslag genomen, De inhoud bestond uit twee overhemden en een scheerkwast. De 34-jarige man en de 32-jarige vrouw zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld, resp. verdacht van verduistering en heling. De eerste is reeds eerder verdacht geiweest van oneerlijke handelingen. SCHIETONGELUK IN LEGERPLAATS OLDEBROEK. Bij de schietoefeningen in de legerplaats Oldebroek is Maandagmiddag, na het inforen- gen van een projectiel in een kanon, het pro- jectiel, voordat de vuurmond was gesloten, plotseling tot ontploffing gekomen. Een der kanonniers, afkomstig uit Borger- veen (Dr.) werd dermate getroffen, dat hij) 66n zrjner handen verloor, terwijl een dienst- pliohtig onderofficier verwondingen opliep. Na ter plaatse van het ongeluk te zijn be- handeld door den officier van gezondheid uit de legerplaats, zijn beide getroffenen onver- wijld per ziekenauto naar het Militair Hospi- taal te Utrecht vervoerd. Een onderzoek omtrent de oorzaak van het ongeval is in vollen gang. EEN ECHTELIJK DRAMA. De Groenstraat in de Brusselsche voorstad Schaerbeek is in opschudding gebracht door een echtelijk drama, waarbij de 35-jarige Pau lina Desain tijdens een twist haar 34jarigen echtgenoot Julien Delbeke met een revolver- schot gedood heeft. Voor een drdetal jaren had de vrouw de echtelijke woning verlaten. Het leven scheen haar daar onmogelijk, daar haar echtgenoot haar voortdurend ontrouw was. Pas had de vrouw het veld geruimd, of de minnares van Delbeke nam haar plaats in in het huisgezin. Wat er tusschen Delbeke en zijn minnares voorgevallen is weet men niet. Het staat ech- ter vast, dat zij hem verliet, waarna de man terugkeerde naar zijn vrouw, die haar intrek genomen had bij familieleden en haar ver- zocht het echtelijk leven met hem te her- nemen, waarin zij in Augustus j.l. toestemde. In den beginne ging alles zeer goed, tot enkele dagen geleden Delbeke den nacht weer buitenshuis doorbracht. Hierover was des morgens twist ontstaan tusschen de echtge- nooten. Delbeke wilde zijn vrouw slaan, althans volgens haar verklaringen. In een vlaag van opwinding heeft toen de vrouw zonder te mik- ken een revolver op haar man afgeschoten, die in het hoofd werd getroffen en dood neer- viel. Half krankzinnig van schrik heeft de vrouw haar woning verlaten om zich bij de politie aan te melden. AVONTUURLMKE KINDEREN. Den laatsten tijd worden te Groningen zeer veel rijwielen gestolen. Een groot gedeelte wordt weliswaar later weer teruggevonden, maar het rijwielplaatje ontbreekt dan in den regel. Dikwijls blijkt ook, aldus de ,,Maasbode", dat kinderen een fiets hebben meegenomen om daarop een tijdje te toeren. Het toppunt van brutalitedt is de recherche dezer dagen echter op het spoor gekomen. De laatste weken kwamen veel aangiften in over vermiste damesfietsen. In afgelegen gangetjes en steegjes werden heel wat van de fietsen weer teruggevonden. Een tiental rijwielen, die op deze wijze verdwenen waren, wist de politie echter op te snorren. Uit het onderzoek bleek nu, dat deze diefstallen het werk waren van twee meisjes, die iederen avond de binnenstad onveilig maakten en op andermans fietsen rondreden. Het waren kinderen van... 8 en 9 jaar. Zij zijn voor- loopig aan de ouders gegeven. EEN PAARD GEDOOD. Dinsdagmiddag is op den Haarlemmerweg bij den Uitweg een auto, die uit de rechting Halfweg kwam, tegen den kop van een voor een aardappelwagen gespannen paard opge reden. De bespannen wagen wilde den Uit weg inslaan, hetgeen de autobestuurder te laat bemerkt heeft. l Tengevolge van deze botsing werd het paard gedood; persoonlijke ongevallen kwamen niet voor en de auto werd slechts licht be- schadigd. DE MAN DIE TE ROTTERDAM VAN DE MAASBRUG SPRONG. Van Welsenes, de Rotterdammer, die al- daar onlangs van de spoorbrug over de Maas is gesprongen, is nog altijd niet volkomen ge- nezen van de kwetsuren die hij door dien sprong opliep. Toen men hem uit het water haalde brak hij den linkerarm. Van Welsenes koestert volgens de „Tel." echter het voor- nemen om in de toekomst nog grootere spron- gen te maken. Van Welsenes, wil een poging doen het Europeesch record, dat met 38 M. op naam staat van den Hamburger Walker, te verbeteren. EEN MEBKWAARDIG GEVAL VAN ZELFMOORD. Voor het het bureau van politie in de Cale donian Roald te Louden stopte -een vrachtauto waarop, behalve de chauffeur, nog twee man- nen zaten. Een hunner sprong van den auto en liep de trappen naar het bureau op. Boven aangekomen keek hij vlug rond zich heen, trok een revolver, zette die op zijn slapen en drukte af. Onmiddellijk kwamen eenige agen- ten naar buiten gesneld, die den man ver- bonden en naar een ziekenhuis lieten brengen, waar hy spoedig overleed zonder bij kennis te zijn gekomen. De twee andere mannen op den auto zeiden dat de zelfmoordenaar bij Kings Cross op de treeplank was gesprongen en gevraagd had te mogen meerijden. Daar de chauffeur de zaak niet vertrouwde was hij meteen naar het politiebureau gereden. Inder- daad werd de vrachtauto spoedig gevolgd door een taxi met eenige rechercheurs. Het bleek nu, dat de recherche den man gezocht had om hem inlichtingen te vragen in een bepaal- de zaak van betrekkelijk gering belang. Een vervolging was er nog niet tegen hem inge steld. Het voorval werd door verscheidene voonbijgangers gade geslagen. Twee meisjes van een kantoor aan den overkant vielen in zwijm. Zij waren zoo ontdaan dat zij niet meer konden werken. EEN WOLKENKRABBER VAN 35 VERDIEPINGEN. Het gemeentebestuur van de Brusselsche voorstad St. Joost ten Ode heeft een gunstig advies uitgebracht over een ontwerp, strek- kend tot den bouw aan de Schaerbeekerpoort boven op den heuvel bij de Kruitduinlaan van een wolkenkrabber die niet minder dan 35 verdiepingen zal tellen. Dit zou het hoogste gebouw van Europa worden. Evenals het 24 M. hooge torengebouw te Antwerpen zal de benedenverdieping van den Brusselschen wol kenkrabber voor winkels worden gebruikt ter wijl daaronder een zeer groote autogarage zal worden aangelegd. Men heeft het voomemen op de 35ste ver- dieping een lunchroom te maken, waar men een zeer uitgestrekt vergezicht zal hebben, niet alleen over Brussel, maar ook over een groot deel van Midden-Belgie. STRENGE WINTER OP KOMST De geweldige uitbarstingen van de vulka- nen, welke over een oppervlakte van 400 vier- kante mijlen verspreid liggen in het grens- gebied van Argentinie en Chili, hebben de temperatuur in Zuid-Amerika aanmerkelijk verlaagd. De vulkanische asch, welke tot in de hoogste lagen van de atmosfeer werd om- hoog gespoten, houdt de zonnestralen veel meer tegen dan het zwaarste wolkendek. Wan- neer de empties eenigen tijd aanhouden, kan de temperatuur over een grooter gebied, zelfs over de geheele aarde, verscheidene graden dalen. Alle heftige vulkanische uitbarstingen wer den door een koude-periode gevolgd. De strenge winter en de koude zomer van 1910 waren voorafgegaan door de geweldige uit barstingen van den Temboro op het eiland Soembawa (Ned.-Indie). De koude-periode van 1884'86 was een gevolg van de uitbarsting van den Krakatau (27 Augustus 1883). Het koude jaar 1903 volgde op de ontzet- tende ramp van den Pelde op het eiland Mar tinique en de koude winter van 1912'13 op de uitbarsting van den Katmai. Op grond van deze waarnemingen voorspel- len de meteorologen een strengen winter als een gevolg van de vreeselijke uitbarstingen van de Zuid-Amerikaansche vulkanen in het voorjaar. GARNALENBOOT AANGEDREVEN. ZANDVOORT. Aan het strand is aange- dreven een gamaleniboot. De boot was niet omgeslagen, doch geheel intact, het net bing nog buiten boord en was gevuld met gamalen. De bemanning bestond uit twee personen. Men vreest het ergste. Vermoed wordt, dat bij het binnenhalen van het net edn man is overboord geslagen en de ander bij reddingspogingen eveneens te water is geraakt. Ook is mogelijk, dat de boot bij het binnenhalen van het net uit het roer is geslagen en dat daardoor beide mannen over boord zijn gewallen, omdat by het inhalen van het net op de banken gestaan wordt. Beide vermisten behooren te Zandvoort thuis. Voor de naaste betrekkingen der mannen is door den ex-keizer, die op het oogenblik te Zandvoort vertoeft ten huize van Baron v.'d. Heydt, 100 gulden gesohonken. OM DE BLOEMEN FRISCH TE BEWAREN. De bloemenstengels verliezen hun vocht door uitwaseming; daarom moet men trach- ten dit verlies op een andere manier goed te maken: het opslorpingsvermogen van de Sten gels wordt verhoogd door ze van onder schuins af te snijden, aldus wordt het binnendringen van het water in de weefsels bevorderd; het- zelfde bekomt men door enkele centimeters van het nederste der stengels met een hamer te pletten. Het gabruik van gedistilleerd water in plaats van gewoon water verlengt een weinig het leven der bloemen. Eenige stukjes houtskool aan het water toevoegen is ook een heel goed middel om het bederf ervan tegen te gaan. Toch zal men het water minstens om de v(jf of zes dagen moeten ver- nieuwen. Men bekomt eveneens uitstekende resultaten by het gebruik van warm water, vooral wanneer het planten met vleezig weef- sel zooals hyacinthen en narcissen betreft. Wanneer de Stengels in gewoon water be- ginnen te verflensen, moet men ze tot op het derde van hun hoogte in zeer warm water steken, naar gelang dit water afkoelt zullen de stengels opnieuw stevig worden. Alvorens de bloemen dan weder in versch koud water te plaatsen, zal men het gedeelte dat in het heete water gestaan heeft, af- knippen. Soms gebruikt men ook wel zeepwater om de bloemen lang te behouden; past men dit middel toe dan besprenkelt men de bloemen lichtelijk met versch water alvorens ze in het zeepwater te plaatsen; het best bereidt men dergelijk water als volgt: 30 gr. witte zeep en 3 gr. keukenzout per liter water oplossen en er een weinig boraxpoeder aan toevoegen. Elken morgen neemt men de bloemen uit het zeepwater en plaatst men de stengels schuins in zuiver water gedurende een paar minuten; alvorens ze daama opnieuw in het zeepwater te zetten besprenkelt men ze nogmaals met zuiver water. Om de dr-ie dagen moet het zeepwater vernieuwd worden. Suikerwater wordt eveneens met de beste uitslagen als bloemenbewaarmiddel aange- wend. De meest geschikte dosis is: 150 gr. per liter voor anjelieren; 100 gr. slechts voor rozen en 175 gr. voor chrysanten. Enkele grammen natriumcarbonaat of arn- moniumchloride in het water oplossen, is eveneens een goed bewaarmiddel, doch dit laatste product verwekt nogal gemakkelijk verkleuring bij rozen met zachte tinten. Om de bloemen lang versch te bewaren snijde men's morgens vroeg af en alleen deze wier koppen pas beginnen te ontluiken; twee derden van den Stengel moeten in het water staan, terwyl de plaats slechts weinig ver- warmd en verlicht isdit alles, om de uit waseming zoolang mogelijk tegen te gaan. DE BEVOHKING DER WERELD. Voor het eerst in de geschiedenis der menschheid is er in emst een statistiek op- gesteld om te komen tot een redelijk juiste schatting /van het aantal mensch-en, dat de aarde bewoont. Het resultaat is: ruim 2 mil liard, of om het nauwkeuriger te zeggen, 2012.8 millioen. Natuurlijk kan bij een der- gelijke schatting geen al te groote nauwkeu- righeid worden verwacht. De publicatie komt voor in het verschenen jaarboekje van den Volkenbond, te midden van vele en velerlei andere gegevens. Wan neer men de verdeeling der ruim 2 milliard aardbewoners over de werelddeelen beschouwt dan blijkt meer dan de helf-t hunner in Azie te wonen, n.l. 1103 millioen volgens de taxatie op 1 Januari 1931. Op 1 Januari 1930 had Azie naar schatting 1092 millioen inwoners; er is dus een duidelijke toename te consta- teeren. Europa heeft voor de eerste maal het halve milliard overschreden en telt 506 millioen inwoners tegen 498 op ultimo 1929. Amerika is van 248 op 252 millioen geko men; de bevolkingstoename bedraagt ruim 2 millioen in Zuid-, ruim 1 millioen in Noord- en nog geen millioen in Centraal-Amerika. Afrika heeft 142 millioen inwoners en zou, als de schattingen juist zijn, 2 millioen inwoners verloren hebben in den loop van 1930. Australie met zijn 10 millioen inwoners heeft een toename van 180.000 inwoners gemeld. Het absolute cijfer van de bevolkingstoe name is het grootst in Rusland (127 tegen 124 millioen), Polen (ruim 32 tegen nog geen 31) en Spanje (24 tegen 23 millioen), terwyl het bevolkingscijfer in Duitschland (64) en Engeland (46) stationnair bleef. Frankrijk met zijn 62 millioen had daarentegen nog een kleine bevolkingstoename, n.l. 610.000, terwijl in Italie de bevolking van 41 millioen zelfs met 406.000 achteruit zou zijn gegaan. Een groote vermindering in de bevolkingscrjfers werd waargenomen in Schotland, in alle dee- len van Ierland, op de Engelsche eilanden, de Faroer-eilanden en Spitsbergen. Wat Amerika betreft, zijn de Vereenigde Staten van 122% tot 124 millioen opgeklom- men en Brazilie van 40 tot 41 millioen. Ook in Canada is de bevolking toegenomen; in Ar gentinie met zijn 11 millioen stijgt het cijfer uiterst langzaam. Een duidelijke achteruit- gang vertoonden drie Zuid- en drie Middel- Amerikaansche staten (Peru, Paraguay, Fransch Guyana en Panama, San Salvador, Guatemala), benevens eenige aan Engeland toebehoorende Antillen (Bahama, Saint Vin cent). In Azie vertoonen alle belangrijke staten een bevolkingstoenameBritsch-Indie van 348 tot 352, Nederlandsch-Indie van 60 tot 61, Japan van 64 tot 65 en Indo-China van 64 tot 65 millioen. De verrassen-de stijging van 444 tot 453 millioen in China is slechts schijn; in het eigenlijke China is de bevolking van 415 tot 412 millioen gedaald en in Mandsjoerije van 29 tot 26 millioen; het aantal inwoners van Mongolie werd echter vroeger geschat op 2 en volgens de latere berichten op 8 mil lioen. Een belangrijke vermindering vindt men in Azie in de kleine kolonien, Aden, Hongkong, de Fransche en Portugeesche kolo nien, de Straits Settlements en zelfs Ceylon. In Australie en Oceanie is de bevolkingstoe name daarentegen groot op vele eilanden- groepen en klein op de groote oppervlakten. In Afrika vindt men slechts een werkelijk groote vermindering op Mauritius; verder is er een vermindering in de Italiaansche kolo nien met uitzondering van Erythrea, op de kust van Somaliland, in het Fransche man- daatgebied Togo, in Gambie, enz. Er is ech ter bevolkingstoename in Spaansch Marocco, in Egypte (15 millioen inplaats van 14), in Nigerie en zelfs in de Zuidafrikaansche Unie. Zuid,-Afrika's rykdom aan fossielen. Van alle landen ter wereld is Zuid—Afrika vermoedelijk het rijkste aan fossielen. Daar om is het wel te betreuren, dat de geleerden aldaar zich niet meer moeite geven, om uit deze overvloedige bron van kennis te putten. Men vindt er fossielen uit voorhistorische tijden, die nergens anders worden aangetrof- fen. In de Zuid-Afrikaansche musea vindt men echter niet eens genoeg voorwerpen, om zich zelfs als deskundige een voorstelling van dit land in den oertijd he kunnen vormen. Te meer is dit van belang, waar deze fossielen van intemationale beteekenis voor de wetenschap zijn. De Karo-woestijn is vroeger bijv. een moe- ras geweest, terwijl er toen een groot vaste- land in den tegenwoordigen Indischen Oceaan lag. Van dit vasteland zijn er dus voortdurend voorwerpen naar het moeras gespoeld, zoodat de Karovlakte ons veel zou kunnen leeren van de geschiedenis van het verdwenen werelddeel. Ook in andere streken van de unie kan men echter waardevolle fossielen vinden. Kort ge leden heeft b.v. prof. Reck van de Berlijnsche universiteit alleen in Thabantsjoe al ongeveer 30 schedels gevonden van de lystrasaurus, welke veel lrjkt op den tegenwoordigen leguaan, doch tanden had. Verder vond de ge- leerde 12 complete lystrosaurus-skeletten, terwijl hy overal langs de kust tot aan Kaap- stad toe telkens weer fossielen van uitgestor- ven dierea vond. Dezelfde geleerde heeft in 1914 in Oost- Afrika een skelet gevonden van een mensch uit voorhistorische tijden, vermoedelijk het oudste menscheltjke fossiel, dat er tot dusver nog gevonden is. Toen hij onlangs terugkeerde was hij zoo gelukkig om ook werktuigen van dat oude menschenras te vinden, terwijl hij voorts niet minder dan 1500 fossielen ver- zamelde. De voorhistorische mensch, van wien hij de overblijfselen heeft gevonden, was even groot als de menschen van thans en had een goed ontwikkeld voorhoofd, een groot gewicht aan hersenen en een welgevormd lichaam. LONDEN DE GROOTSTE STAD VAN DE WERELD. Merkwaardige uitkomst van de jongste volkstelling. De jongste volkstelling, die haar cijfers wat Londen betreft, heeft ultgegeven, heeft daar mee uitgemaakt, dat Londen in zeker opzicht nog de grootste stad van de wereld is. De New Yorkers beweren al lang, dat him stad de grootste van de wereld is. Zij hebben gelijk en zij hebben ongelijk. Het hangt af van wat men verstaat onder Londen. De New Yorkers hebben gelijk, indien men onder Londen ver staat het gebied, dat wordt beheerd door den Londenschen graafschapsraad, het gebied dat de City en de 28 Londensche gemeenten om- vat en dat ook wel Metropolitaansch Londen wordt genoemd. Dit gebied telt volgens de kersversche gegevens (die nochtans al weer een jaar oud zijn) 4.397.003 inwoners. New York kan zeer zeker op meer koppen bogen. Maar de New Yorkers hebben ongelijk, indien men onder Londen verstaat het zoogenaamd Grooter Londen, dat een woon- en bedrijfs- gebied is, liggend in een oirkel van 15 mijl straal met Trafalgar Square als middenpunt. Dit gebied is maatschappelijk, industrieel, economisch en als transportgebied wel dege- lijk een geheel en daarom den stad. Er wonen thans 8.203.942 menschen (3.832.916 mannen en 4.371.026 vrouwen)en daar kan New York niet aan toekomen. De voorsteden absorbeeren de bevolking. Grooter Londen heeft zich uitgestrekt over aanzienlijke gebieden van de aangrenzende graafschappen Middlesex, Kent, Surrey, enz. Het aangeduide kleinere Londen geeft gelei- delijk zijn inwoners prijs en de in steeds rui- mer kring groeiende voorsteden nemen hen op. Het is weliswaar een langzaam proces, maar het voltrekt zich zonder oponthoud. In de tien jaren, welke sedert de volkstelling van 1921 zijn verloopen, is het inwonerstal van het graafschap Londen verminderd met 87.520. Dat van Grooter Londen is daaren tegen toegencmen met 723.741, hetgeen be- wijst, dat de enorme stad aan de Theems haar aantrekkingskracht voor de rest van het land blyft behouden. Grooter Londen is sedert 1921 in inwonertal met bijna 10 pro- cent toegenomen. Alle gemeenten in den bin- nenkring hebben daarentegen haar inwoners zien verminderen. Het sterkst was dat het geval met de City, dat druk kloppende hart van de stad zelf. Daar wonen nu nog een goede 10.000 menschen, meerendeels huisbe- waarders en werkvrouwen, en ook het illus- tere hoofd van deze „duurste vierkante mijl van de wereld", de Lord Mayor en zijn familie, De City, het hart van de Grootstad. Deze feiten verklaren geheel dat verbazing- wekkend transportprooes, dat zich twee maal per dag in Grooter Londen voltrekt. De City die dan slechts luttele duizenden vaste inwo ners heeft, heeft nochtans elken dag vele honderdduizenden menschen op haar beperkt gebied. Ze is inderdaad als een hart van dit kolossaal organisme, dat Londen heet, Het levensbloed van het organisme wordt elken ochtend in dat hart gepompt in den vorm van massa's werkers en werksters, en elken avond weer er uit gepompt. Het proces kan worden aanschouwd (en het is een van de be- langrijkste bezienswaardigheden van Londen) aan de City-stations, die van de Underground vooral The Bank en die van de lokaal- spoorwegen der groote maatschappijen Liverpool Street, Cannon Street en London Bridge. Wanneer ge op een ochtend in de week, tegen 9 uur, zoudt afdalen naar de gangen onder het plein voor de Royal Exchan ge en er, gemakkelijk leunend over de bal- lustrade van de ..booking hall" van den on- dergrondschen spoorweg, zoudt aanschouwen, hoe er een onophoudelijke stroom van men schen langs de escalatoren of ..moving stair ways" op stijgt uit den buik der aarde, dan zoudt ge een indrukwekkend en tevens in hooge mate opwekkend beeld zien van het pomp-proces, dat bezig is de City, het hart, te vullen met levensbloed. Een anatomisch monster. De vergelijking met het menschelijk lichaam past nog wel, maar toch steeds minder en minder. Want Londen wordt al groeiend een anatomisch monster met twee of meer harten. Het Centrum van het West End wordt een tweede hart en de hartklop daar is het onder- grondsche station van Piccadilly Circus, dat in menschelyk ochtend- en avondverkeer dat van de City naar de kroon gaat steken, zoo het dit al niet overtreft. Grooter Londen, het Londen van den buitenkring, is een uitgestrekt slaapoord. Er slapen veel meer menschen dan in den binnenkring en in de toekomst zal het verschil nog grooter worden. Maar de arbeid heeft plaats in den binnenkring, die een dage- lijksche bevolking heeft, welke die van de slaapoorden met millioenen moet overtreffen. De eischen, welke door deze orde der dingen aan het verkeer worden gesteld, laten zich wel bevroeden. En het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat het geiungste ochtend- of avondoponthoud in een der belangrijke ver- keersmiddelen onmiddellijk verbijsterend on- gerief en chaos schept. Gemeenschappeiijk wonen neemt toe. Verrassende kennis, welke de Londensche volkstellingcijfers hebben verschaft, is dat de netto-verhooging van het aantal woonhuizen in tien jaar tijd slechts 28.926 heeft bedragen. De huizenbouw buiten het graafschap, dus van Grooter Londen, is daar weliswaar niet in begrepen. Maar niettemin lijkt het verbazend weinig voor hen, die van dag tot dag en van jaar tot jaar ..mansions" hebben zien ver- anderen in 6tage-woningen, enorme flat-blok- ken hebben zien verrijzen en huizen hebben zien bouwen in alle gemeenten, die bij Metro politaansch Londen behooren. Al het bouwen, veranderen en omzetten heeft in 10 jaar slechts een toeneming opgeleverd van vier procent. Daartegenover is het aantal gezinnen toegenomen met meer dan zes procent. Hier- uit kan dus worden afgeleid, dat minder en minder gezinnen zelfstandig behuisd zijn. De cijfers toonen inderdaad aan, dat niet minder dan 63 procent van het aantal gezinnen, wo- nend in het gebied van het graafschap, woon- ruimte deelt met andere gezinnen, soms met twee, soms met meer, vaak met zooveel, dat, men met ongewenschte woningtoestanden te doen krygt. Het aantal gezinnen, dat te nauw en daarom onhygienisch woont, bedroeg in 1931 nog 89.600 of 7.5 procent van het totaal. De cijfers vertegenwoordigen echter een aan- zienlyke verbetiering, vergeleken bij 1921, toen het aantal gezinnen, dat in ongezonden staat samenwoonde, nog 110.495 bedroeg. De gezinnen worden kleiner, Terwijl het aantal gezinnen met meer dan 6 procent is toegenomen en thans 1.190.030 bedraagt, is daarentegen 't bevolkingsaantal, in die gezinnen vertegenwoordigd, niet on- aanzienlyk afgenomen. Daaruit volgt dus, dat de gezinnen kleiner zijn geworden, een ten- denz, die als in de meeste beschaafde landen al vele jaren geleden voor het eerst merkbaar is geworden. De gemiddelde grootte van het Londensche gezin is de laatste tien jaar met niet minder dan 8.7 procent verminderd. In 1921 bestond het gezin gemiddeld uit 3,79 per sonen; thans bestaat het uit 3.46. Gezinnen van twee en drie leden vormen bijna 50 pro- cent van het totaal. Gezinnen van acht en meer leden zijn schaarscher dan ooit en vor men vier procent van het totaal. Tegenover ongeveer 500.000 gezinnen zonder kinderen of met &§n kind, staan nauwelijks 50.000 ge zinnen met zes of meer kinderen. De gedetailleerde cijfers over de woning- ruimte der gezinnen onthullen, dat de groot ste stad van haar bewoners eischt, dat zjj zich behelpen. Dat is de schatting, welke zij moeten betalen voor het voorrecht, tot de grootste gemeenschap van de wereld te be hooren. Slechts 13.5 procent van het aantal gezinnen woont in huizen van meer dan vijf kamers. Daarentegen woont bijna 60 procent in woningen met een, twee of drie kamers en bijna 28 procent in woningen met ten hoogste vijf vertrekken. De keuken is een vertrek. De stad telt 2086 gezinnen van zes tot tien leden, die zich met een enkele kamer moeten behelpen. Dit is een uiterste. Maar bekrompen behuizing, die er overigens mee door kan, is nog regel, hoezeer in dezen toe- stand gestadig verbetering treedt. Tenslotte moet nog worden vermeld, dat in alle districten, die tezamen het graafschap Londen vormen, het aantal vrouwen dat der mannen overtreft, met uitzondering van de City. Vergadering van Dinsdag 20 September 1932. Voorzitter, burgemeester Truijman. Na opening stelt de Voorzitter de ge- loofsbrieven, van het nieuwbenoemde raadslid den heer J. Scheele, in handen van de heeren Otjes en Eeman voor onderzoek. Deze adviseeren tot toelating, waarna de heer Scheele wordt binnengeleid en in handen van den Voorzitter den door de wet voorge- schreven eed aflegt, waarna hij door den Voorzitter en zijn medeleden wordt gefelici- teerd. De notulen der vorige vergadering onder- gaan geen wijteiging. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is een schryven ontvangen, inzake het door wethouder De Bakker ont- worpen plan voor wegsverbetering. Dit plan is echter te bescheiden om voor steun van de Provincie in aanmerking ta komen. Een rapport van den Hoofdingenieur van den Rijks Waterstaat, geeft aan, dat de breedte van de keibaan gebracht zou moeten worden op 3,50 M. Wel zal vermoedelijk dit werk als werkverschaffing door de regeering worden aangemerkt en met rijkssteun kunnen worden uitgevoerd. (De raming bedraagt 2700.) Een en ander zal aanhangig worden ge- maakt bij den Adj.-Inspecteur van de werk verschaffing. Op een schryven van Ged. Staten, waarin het oordeel van den raad wordt gevraagd, omtrent een tijdelijke korting, op de wedden van wethouders en ambtenaren Burgerlyken Stand, toe te passen, zal worden bericht, dat de regeling daarvan aan Ged. Staten zelf zal worden overgelaten. De heer De Bakker wil opmerken, dat Ged. Staten vroeger tegen den wil van den raad de salarissen hebben opgevoerd en deze nu weer wil drukken. Daarom is het beste, dat de raad geen oordeel geeft. Verder is nog in het vooruitzicht werkver schaffing aan de Veerstraat. De heer Otjes hoopt dan, dat daar een betere regeling zal worden getroffen dan de geschiedenis van den laatsten tijd heeft ge- leerd, met de weg aan de Tol, is het niet in orde. In scherpe bewoordingen critiseert Otjes, waarop de Voorzitter hem verzoekt zich te uiten op een wijze, die de waardigheid van den raad ten goede komt. De heer Otjes meent echter, dat men tegen over zulke menschen, die met de waardigheid van hun medemensch spotten, zich wel in acht moet nemen. De voorzitter merkt op, dat wij. bij de zaak moeten blijven en het thans niet gaat over hetgeen naar voren wordt gebracht door den heer O. Burgemeester en Wethouders willen de mee- ning van de heeren weten, omtrent het werk aan de Veerstraat, hetgeen in voorberei- ding is. De heer Otjes stelt voor, dat wanneer het werk wordt uitbesteed, een loonnorm wordt vastgelegd. Zeer zeker heeft de Voorzitter getracht bij het thans in uitvoering zijnde werk betere bepalingen voor de menschen te krijgen en dat het niet zoo gebeurd is, is een openbare sehande; om voor /6,20 en /7 de menschen te laten werken is sehande! Getracht zal worden een goede loonnorm te verkrijgen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat de rekening over den dienst 1930 is goedge- keurd, eveneens de begrooting voor den dienst 1932. Aangeboden wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1931, welke in handen wordt gesteld. van een commissie van onderzoek. In deze commissie benoemd de voorzitter de heer Otjes, Lambert en Scheele. Tenslotte wordt op voorstel van Ged. Staten de begrooting dienst 1931 gewijzigd. Hiema sluiting. Voor Ter Neuzen: 21 Sept. Eng. s.s. THE SULTAN, 405, ijzer, Millom. 22 Sept. Eng. s.s. CLANWOOD, 1244, kolen, New-Castle. Voor Sluiskil: 22 Sept. Duitsch s.s. BES- SEL, 914, gem., Bremen. Voor Riemen: 21 Sept. Belg. s.s. JULES HAUZEUR, 814, pyriet, Requejade. Van GentTer Neuzen: 21 Sept. Eng. s.s. GREBE, 366, stukg., Londen. Voor Gent: 21 Sept. Zweedsch s.s. WAL- LONIA, 811, gem., Lysekil; Eng. s.s. ENGI NEER, 199, ledig, Ipswich; Eng. s.s. TADOR- NA, 984, stukg., Antwerpen. 22 Sept. Eng. s.s. BAMBURGH, 373, stukg., New-Castle; Belg. s.s. WILLEM REN6, 1536, ledig, Zeebrugge; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., London; Eng. s.s. WHITWOOD, 1147, kolen, Methil. Van Gent: 21 Sept. Duitsch s.s. CYGNUS, 478, fosfaat, Koningabergen; Zweedsch s.s. BELGIA, 1077, restant, Antwerpen; Eng. s.s. ALT, 429, stukg., Goole; Noorsch s.s. MA THILDA, ,2223, ledig, Wesel; Belg. s.s. ADOL- PHE URBAN, 309, gem., Goole. 22 Sept. Eng. s.s. LOUIE ROSE, 984, ijzer, Newport; Duitsch s.s. OSTSEE, 153, ledig, Dundee; Eng. s.s. BONEFICENT, 1673, led., Tyne; Duitsch s.s. BISCAYA, 3657, ledig, Batoem; Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, ijzer, Middlesborough; Zweedsch s.s. AASNE, 870, cokes, Stockholm; Fransch s.s. GALLIUM, 880, yzer, Newport; Zweedsch s.s. WALLO- NIA, 811, restant, Emden; Poolsch s.s. WIL- NO, 1121, kunstmest, Gdynia; Eng. s.s. HOR- DEN, 1607, ledig, New-Castle. Amsterdam, 23 September 1932. Bieden Laten Engelsch 8,60 8,67% Duitsch 58,59,50 Fransch 9,70 9,80 Belgisch 6,89 6,94

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 7