ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOB ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8892 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1932 72e JAARGANG BINNENLAND GENTSCHE AUT0SCH00L BUITENIANS TER NEUZEN* 23 SEPTEMBER 1932 fER NEUZENSCHE COURANT HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat het verzoek van C. G. VAN DOESELAAR, am in bet perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, Sectie G, no. 2250, een electrisch te driven inrichting voor het drogen, reinigen en sorteeren van granen en zaden te mogen opridhten en in bedrijf stellen, door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, den 20 September 1932. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. ■S3EL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat het verzoek van de ASSOCIATION COOPERATIVE ZELANDAISE DE CARBONISATION te Sluiskil, Ter Neuzen, am op het perceel ka dastraal bekend gemeente Ter Neuzen, Sectie G no. 2285, een cokestransportinrichting te mogen opricbten, door hen Is ingewilligd. Ter Neuzen, den 20 September 1932. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. KEWIJZEN VAN TROUW AAN DE KONINGIN. De Koningin heeft na thuiskomst van de opening van de Staten-Generaal een groot aantal telegrammen ontvangen, later gevolgd door brieven uit vele deelen des lands, waarin Hare Majesteit treffende bewijzen van ver- knochtheid werden gegeven. TWEEDE KAMER. De voorzitter aanvaardt zijn functie met het houden van een toespraak, waarin hij er op wtjst dat een parlementair jaar staat te wachten, waarin de meeningen over hetgeen 's lands welzijn wel en niet eischt zich naar alle waarschijnlijkheid scherp tegen elkander zullen afteekenen en waarin hij den wensch uitapreekt, dat de volksvertegenwoordiging den blik gericht zal houden op den scheppen- den nationalen arbeid, waartoe zij nu en in de toekomst geroepen zal worden. De rede werd staande aangehoord en met handgeklap beantwoord. De voorzitter benoemt de leden van enkele Kamercommissie's, o.m. van die voor buiten- landsche zaken, nl. de heeren Marchand,, Bongaerts, Snoeck Henkemans, Vliegen, De Wilde en Knottenbelt. De Kamer gaat over tot het trekken der afdeelingen. DE INSTELLING VAN BEDRIJFS- RADEN. Aan het verslag der commissie van voorbe- reiding over het wetsontwerp tot instelling van bedrijfsraden, wordt ontleend, dat enkele leden meenden zich tegen het wetsontwerp te moeten verzetten, daar bij hen voorshands bezwaar bestond tegen elke uitbreiding van staatszorg. Somimige leden uitten hun ver- wondering over de omstandigheid, dat de regeerdng in dezen zoo zorgwekkenden tijd een ontwerp als het onderhavige heeft meenen te moeten indienen. In zijn antwoord verklaarde de minister dat de opvatting van eerstgenoemde leden zou lei- den tot een lijdelijk toezien der regeering, ook daar waar optreden geboden is. Vooral in on- gekend-moeilijke economische tijden als wij thans beleven zou een overheid die van zoo- danige opvatting blijk gaf, toonen, dat zij haar taak en verantwoordelijkheid niet ver- staat. Ook het standpunt van financieelen aard kon de minister niet deelen. Inderdaad is be- zuiniging noodig. Maar daarom behoorde in- diening van dit ontwerp niet achterwege te blijven. Opgemerkt mnge worden, dat de uit- voering van dit ontwerp relatief geringe finan- cieele eischen stelt, zoowel aan de overheids- kassen als aan het bedrijfsleven. PREMIEBETALING INVALIDITEITS- WET. Men vestigt de aandacht op de uitspraken van den centralen raad van beroep van on- derscheidenlijk 17 Maart en 19 Mei j.l. inzake premiebetaling Invaliditeitswet ten behoeve van winkeljuffrouwen en verzekerden, die ge- wone kantoorwerkzaamheden verrichten. Genoemd college heeft hierbij beslist, dat winkeljuffrouwen die goederen over de toon- bank verkoopen, geen werkzaamheden „in den handel" verrichten, en dat vrouwelijke ver zekerden, die werkzaamheden verrichten als bedienen van telefoon en verreschrijven, het stenografisch opnemen van brieven en het uitwerken van stenogrammen op de schrijf- machine, niet zijn belast met „administratieve of technische werkzaamheden". Het gevolg hiervan is dat de betreffende uitzonderingsbepalingen van het loonklassen- besluit op deze groepen van arbeidsters niet van toepassing zijn, zoodat ook voor hen vol- gens den gewonen regel naar den leeftijd moet worden geplakt, n.l. voor vrouwelijke arbeiders van 14 tot 21 jaar /0,40 en van 21 jaar en ouder 0,50 per week. LIDMAATSCHAP TWEEDE KAMER. De heer L. P. Guit, voorzitter van den R.K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus, treedt 1 October af als lid van de Tweede Kamer, waarin hij sedert September 1929 zit- ting heeft. Als zijn opvolger zal worden benoemd ver- klaard de heer W. Steinmetz, voorzitter van de afdeeling Amsterdam van den R.K. Volks- bond en lid van den gemeenteraad van Am sterdam. UITVOER VAN BOTER. Ons land heeft in Augustus nog slechts 1436 ton boter uitgevoerd ter waarde van f 1,152.000 tagen 2977 ton ter waarde van f 3.532.000 in Augustus van het vorige jaar. De achterstand bij verleden jaar is nu al ruim 20 millioen gulden. De uitvoer van kaas bedroeg in Augustus 7325 ton ter waarde van 3.050.000, tegen 7716 ton ter waarde van f 4.735.000 in Aug. 1931. Met den uitvoer van kaas zijn we nu bij verleden jaar ruim 13 millioen gulden ten achter. In Augustus hefeft onze uitvoer van ver- sche eieren bedragen 6588 ton (waarvan 5079 ton naar Duitschland en 1392 ton naar Groot- Britannie) ter waarde van 2.742.000, tegen 7342 ton ter waarde van f 4.133.000 in Aug. van het vorige jaar. Met den uitvoer van eieren zijn we thans by verleden jaar ongeveer 11 y2 millioen gul den ten achter. DE BRUG OVER DEN MOERDIJK. De Grondwet te Roosendaal handhaaft ten voile de juistheid van haar bericht omtrent de plannen van particulieren tot bouw van een brug aan den Moerdijk. Het blad zegt dat niet te ontkennen valt, dat met de regeering over dezen particulieren bouw wordt onderhandeld. Aan de tegenspraken hecht de Grondwet niet veel waarde en zij vestigt er nog de aan dacht op, dat het bericht wel onjuist, doch niet onwaar wordt genoemd. De tijd zal leeren wie in deze gelijk heeft. ACTIE TEGEN DE VARKENSWET. Het gemeentebestuur van Stavenisse had zich met een adres tot den minister van Eco nomische Zaken gewend, waarin werd ge- waagd van de onbillijkheid inzake het betalen van een heffing voor het tweede varken, dat voor eigen gebruik geslacht wordt. Betoogd werd, dat er een groote onbillijkheid in schuilt om speciaal die menschen, die toch al zoo ge- taukt gaan onder de gevolgen van de crisis, voor een tweede varken te laten betalen, te meer, daar deze menschen niets met den varkenshandel uitstaande hebben en dus ook volkomen gespeend blijven van de automati- sche verhooging van den varkensprijs, tenge- volge van de werking van de Crisiswet. Het gaat volgens het gemeentebestuur niet op, de landarbeiders met groote gezinnen, die altijd tenminste twee varkens voor eigen gebruik slachten, mee te laten betalen aan het fonds, waaruit de export loonend gemaakt wordt. Via de Varkenscentrale heeft de minister afwijzend op het adres beschikt. Het college van B. en W. heeft zich daardoor niet laten ontmoedigen. Overtuigd van de onoverkomen- lijke bezwaren voor vele.n aan dp uitvnerino' van de wet verbonden, heeft het college in zijn op Zaterdag gehouden vergadering be- sloten zich te wenden tot het bestuur van de afd. Zeeland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten met het verzoek, bij de betrokken autoriteiten stappen te doen om tot een be- vredigende oplossing van bovenvermelde kwes- tie te geraken. DE MILLIOENENNOTA. Aan de algemeene beschouwingen hebben schrijft de Midd. Crt., vrijiwel alle hoofdstuk- ken hun aandeel geleverd; daarbij heeft het rapport-Welter als handleiding gediend. Het bedrag van 14.5 millioen aan salaris- verlaging had de commissie-Welter willen vinden door de bestaande tijdelijke korting met depressie voor lager bezoldigden en ge- huwden, te vervangen door een definitieve en uniforme korting van 8 pet. en door daamaast den bestaanden 3 pets, aftrek voor ongehuw- den te vervangen door een 5 pets, aftrek. De regeering wenscht het laatste punt over te nemen; het eerste niet. Zij is van meening dat de driejarige korting met depressie, zoo- als die verleden jaar werd vastgesteld, onge- wijzigd kan blijven. Overneming van het desbatreffende voorstel der commissie zou reeds thans vastleggen dat de salarissen blij- vend moeten worden verminderd; zou de ge- durende drie jaren voorgenomen depressie tusschentijds beeindigen en zou den pensioen- grondslag, welke tot dusver onveranderd bleef, in de verlaging betrekken. De regeering ziet tot een en ander niet voldoende aanlei ding en is daarom te rade gegaan, de ver- eisehte vermindering van lasten aan te bren- gen door het bestaande verhaal der pensioen- premie voor het eigen pensioen met 5 pet. te verhoogen en dus te brengen op 8 pet. De regeering is voorts voornemens 'n her- ziening van het bezoldigingsbesluit te bevor- deren, waardoor de 3 pets, aftrek voor onge- huwden wordt veranderd in een 5 pets, aftrek. Zoowel over dit punt als over het zooeven genoemde is het overleg met de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg ge- opend, zoodat wijzigingen alsnog mogelijk zijn. Evenals ten vorigen jare, is het ook thans de dringende nood der schatkist met het sterk gedaalde indexcijfer, welke de Regeering tot haar voomemen hebben gebracht. Beide factoren hebben surds 1931 nieuwe afmetin- gen aangenomen. Wat den eersten factor aangaat, getuigt daarvan voldoende de v66r- liggende begrooting. Wat het indexcijfer betreft, kan er op worden gewezen, dat een vergelijking van de laatst verschenen opgaven Juni 1932 met die van December 1928 (tijdstip van inwerkingtreding van het vigeerende Bezoldigingsbesluit), ondanks en kele maatregelen die eene trouwens geringe, werking in tegenovergestelde richting hebben geoefend, een daling aantoont met 16 pet. De gezamenlijke weddeverminderingen, ten vori gen jare en thans aangebracht, blijven ver beneden dit crjfer. Zelfs voor den hoogsten ongehuwden ambtenaar, die dus vrijwel geen profijt heeft van de depressie en bovendien den verhoogden aftrek ondergaat, komt de gezamenlijke vermindering niet hooger dan 12 pet. Voor alle anderen blijft zij daar- onder, voor de meesten zeer aanzienlijk. De salarisvermindering wordt geraamd op 14.5 millioen. 30150 opc. alle aanslagen gem. fonds belasting. Het betreffende ontwerp, tegelijlk met de millioenennota ingediend, beoogt over het aan- staande belastingjaar 30 opcenten te heffen op alle aanslagen in voormelde belasting. Dit aantal van 30 zal voor de hoogere inkomens geleidelijk tot 150 stijgen. De stijging van het aantal opcenten is aldus geregeld, dat bij iedere f 1000 inkomen boven de f 30.000 den opcent medr geheven wordt, tot een maximum van 150. Dit abnormaai hooge maximum vindt zijn rechtvaardiging, behalve in 't karakter van noodoffer dat deize heffing draagt, in de omstandigheid, dat de progressie in de hoofdsom der gemeentefonds- belasting vrij matig is. Raming f 24 millioen. Het twee derde deei hiervan dus f 16 millioen, zal ten goede komen aan de staatsbegrooting 1933. 30 opc. alle aanslagen vermogens- belasting. Het gemeentefonds wordt, behalve door de gemeentefondsbelasting, gevoed door 50 op centen op de vermogensbelasting. Voorge- steld wordt 30 extra-opcenten te heffen op alle aanslagen in de vermogensbelasting, het geen neerkomt op een heffing van 60 pet. der bovengenoemde 50 opcenten uit de vigeerende wet. Voorzoover de vermogens nog inkom- sten opleveren, worden ze uiteraard daar- naast door de straks genoemde progressieve opcenten op de fondsbelasting getroffen. De opbrengst van deze extra-opcenten op de vermogensbelasting wordt voor het belas tingjaar 193334 geraamd op 3 millioen, 2/3 komt ten goede van staatsbegrooting 1933. 30 opc. invoerrechten, en bieraceijns. Weelde-verteringsbelasting. f 36 millioen aan middelenversterking, zal moeten gevonden worden uit de heffing gedu- rende edn jaar van 30 opcenten op alle in voerrechten en op den bieraceijns 26 mil lioen), en uit de totstandkoming van de reeds sedert eenigen tijd bij de Kamer aanhangige weeldeverteringsbelasting (f 10 millioen), waarvoor de betreffende commissie uit de Kamer destijds reeds een verslag heeft uitge- bracht. Het „mondeling overleg" tusschen de Commissie en den Minister is toentertijd uit- gesteld geworden, omdat het rijker vloeien der middelen de verdere behandelings voors hands niet noodzakelijk maakte. De Minister heeft aan de Commissie geschreven, in de huidige omstandigheden alsnog op dat overleg prijs te stellen. De Minister van Financien wijdt verder uitvoerige beschouwingen aan het rapport- Welter aan de leeningspolitiek van den Staat. Spoorwegtekort 1932. Hij wijst voorts op het spoorwegtekort over 1932 als een der donkerste punten op de rijks- wo~rcft°frond 2?'miffioen ^3den^e<fral§eS"°'cer- wijl 5,5 millioen hiervan, naar de vigeerende bepalingen, zal gevonden worden uit gelden, die anders voor afschrijving bestemd zijn. De regeering is met de directie der spoorwegen in overleg getreden tot het voorbereiden van maatregelen om in 1933 het tekort op de exploitatie dat op de Rijksbegrooting van 1934 zal drukken tot de geringst mogelijlke afmetingen terug te brengen. Inmiddels is het denkibeeld van het instellen van een Rijks- verkeerfonds bij de regeering in overweging. Zij betwijfelde, of de verwachting juist is, dat een verhooging der wegenbelasting het concurrentievermogen der spoorwegen in die mate zou bevorderen, dat het hun hierdoor mogelijk zou worden, na invoering van de noodige bezuinigingen, hun exploitatiereke- ning te doen sluiten. Intusschen is de instel ling van een verkeersfonds mogelijk, ook zonder dat een versterking van de wegenbe lasting wordt aangebracht. In elk geval, en ook afgescheiden van een eventueele in te stellen verkeersfonds, zal het vraagstuk van het spoorwegtekort in den eersten tijd de voortdurende aandacht van de regeering vorderen. Intusschen is met de dekking van dit tekort thans hoofdstuk IX der Rijksbegrooting voor 1933 moeten worden belast en vormt deze dekking de oorzaak, dat er een nadeelig saldo van 22 millioen op het Rijksbudget voor het volgend jaar blijft bestaan. De toekomst. Ten aanzien van de toekomst zet de Minis ter uiteen, dat een tekort van 61 millioen staat te wachten. Vier mogelijkheden worden genoemd ter opheffing of beperking daarvan: le. een kentering in den ongiunstigen loop der middelen; 2e. een verder gaande blijlvende besparing op de uitgaven; 3e. een verduurzaming van de op dit oogenblik voorgedragen belastingverzwaring, in dezen of in een anderen vorm; 4e. een wegvallen van het abnormaai uit- gavenacres hetwelk begonnen is de begroo ting voor 1933 met 50,9 millioen te ver hoogen. Ten aanzien van het eerste punt zal men niet heel optimistisoh kunnen zijn. Het derde zal wel nauwelijks voor overweging in aan- merking komen. Wat den vierden factor aangaat, mag in dit verband alleen gedaoht worden aan de verhoogde bijdrage aan het gemeentefonds. De conclusie, waartoe een blik in de toe komst op dit oogenblik voert, kan geen ande- re zijn dan dat naast krachtige doorvoering van de thans ter hand genomen versoberings- maatregelen, zoodat deze binnen den kortst mogelijken tijd him volledig effect krijgen, noodzakelijk is een emstig onderzoek naar mogelijkheden van verdere besparing. De regeering, is van die noodzakelijkheid over tuigd en in die richting werkzaam. DE TAPTOE TE 's-GRAVENHAGE. Dinsdagavond heeft op Plein 1813 te 's-Gra- venhage de militaire taptoe plaats gehad. Op het Plein en in de daarop uitkomende lanen tot in de Parkstraat, Zeestraat en Java- straat, was het zwart van de menschen. Om 8 uur verzamelden de deelnemende korpsen zich in de Alexanderkazeme en marcheerden langs de Laan Copes van Cattenburgh, Nas- sauplein en Nassaulaan naar de Sophialaan, waar zij zich opstelden in het oostelijk ge- deelte met het front naar Plein 1813. De militaire muziek was vergezeld van een der- tigtal huzaren fakkeldragers. Om half negen ving de taptoe aan, welke onder leiding stond van den directeur der Kon. militaire kapel, kapitein Walther Boer. De regeling was in handen van den plaat- selijken adjudant, luitenant Van Heeckeren van Brandsenburg. De hoomblazers en tamboers stelden zich terzijde op, de Kapel in het midden, terwijl de heer Walther Boer een platform beklom. Een groot aantal autoriteiten was op het gereserveerde gedeelte aanwezig. Met een roffel door de tamboers werd de 'taptoe aangevangen, welke omstreeks 9 uur eindigde met het Wilhelmus. Een spontaan en hartelijk gejuich steeg uit de menigte op als een hulde aan de militaire muziek voor het schoone, dat zij de burgerij geboden hadden. Minister Deckers begaf zich naar de leiding der verschillende groepen, welke aan de tap toe medegewerkt hadden, om hun zijn dank te betuigen. De Kapel marcheerde vervolgens af door de Javastraat, waar voorbij de woning van den burgemeester gedefileerd werd, en trok daama via de Carel van Bylandtlaan en Oost- duinlaan naar de Juliana van Stolberglaan, waar de Minister van Defensie woont. 9 O 01 der ^eschoolde automobilisten IO werden door ons gevormdi R- MORTIER, bestuurder Lange Meire 2 (Kouter) Gent. Zondagsles: Zaal Gaumont, Markt, Selzaete. (Ingez. Med.) DE GEESTDRIFT DER ITALI AN EN OP DE PROEF GESTELD. Naar bekend is behoort, schrijft het „Han- delsblad", Italie tot de landen waar aan werk- loozen geen geldelijke ondersteuning wordt verstrekt; zelfs heeft Mussolini meermaien te kennen gegeven, dat hij elke rijksbijstand aan werkloozen beschouwt als een „premie op de luiheid Toch kent men in de practijk ook in Italie een zekere hulpbetoon in den vorm van het verstrekken van warme maaltijden, brood en zoo hoodig melk aan de gezinnen van werk loozen gedurende de wintermaanden. Dit hulpbetoon is door de fascistische partij georganiseerd en de levensmiddelen worden iSg^de jrfkVitf 8$ hooge kosten en om deze te bestrijden, heeft Mussolini beslist, dat met ingang van 1 Sep tember j.l. in alle cafe's, restaurants en der- gelijke op iedere consumptie een recht zou worden geheven van 5 centimes, te bestemmen voor het fascistische fonds van hulpbetoon. De couranten waren in de laatste dagen der maand Augustus vol van juichende artikelen over dezen vondst. Een soldo (5 centimes) immers is een bedrag van niets, doch gezien de gewoonte om geen koffie in 't eigen huis, doch alles in de tallooze kleine „bars" (heel onschuldige lokalen, waar men staande koffie, limonade of ijs geniet) te gebruiken, zouden de vele „soldi" van alle Italianen tezamen vreemdelingen waren van deze belasting vrij- gesteld een groot bedrag vormen. Dochhet volk wilde er niet aan. Aan geestdrift voor Mussolini en zijn werk ont- breekt het nooit, maar een nieuwe aanslag op de portemonnaie liet men zich niet zonder protest welgevallen. Op 15 September publiceerden de bladen het volgend laconisch bericht: „Z.E. het hoofd der regeering (Mussolini) heeft gelast de ver- ordening betreffende de heffing van een bij drage van vijtf centimes op iedere consumptie ten gunste der werken van hulpbetooning in te trekken." De meeste couranten plaatsen als titel boven dit berichtje nog eens duidelijk: „Het intrekken der verordening op de con- sumptiebijdragen door onzen Duce gelast"... ZONDERLJNGE MILITAIRE OPVATTING. De correspondent te Oslo van Berlingske Tidende meldt dat het in Noorwegen zeer de aandacht heeft getrokken dat een Noorsch marineofficier op een communistisch vredes- congres in Den Haag (hier zal wel het anti- oorlogs-congres te Amsterdam bedoeld zijn) volgens de verslagen in de bladen heeft be toogd dat het de plicht der officieren is om te staken als het oonlog wordt. In elk geval zou hij dat doen. Hij zou of weigeren naar de bevelen te luisteren of deserteeren. De betrokken officier, een kapitein ter zee, is chef van een torpedostation aan den mond van de binnenste fjord van Oslo. Er is een levenddge polemiek in de bladen over ontstaan of iemand met zulke opvattingen officier kan zijn en een dergelijke positie kan bekleeden. De commandeerende admiraal heeft zich met de zaak bemoeid. De betrokkene heeft tegen- over dezen bekend de hem toegeschreven uit- latingen te hebben gebezigd. PLAATSELIJK ORISIS-COMITe. De voorzitter van het plaatselijk Crisis- Comitd schrijft ons: Met een gevoel van dankbaarheid kan onze commissie melding maken, dat tal van biljet- ten reeds zijn binnen gekomen, waaronder er geteekend waren met flinke bijdragen. Ons Comitd is daarvoor zeer erkentelijk en dringen voorts aan op het bezorgen der bil- jetten van hen, wie dit tot heden niet hebben gedaan. De volgende week zullen de leden der finan- cieele commissie met de rondgang aanvan- gen en degene bezoeken, die het niet hebben ingezonden. Wij vragen beleefd dat zij die hun biljet niet hebben bezorgd, dit gereed te willen leggen. Wij wijzen er op, dat er veel noodig is, waar- om wij vertrouwen dat niemand ons zal willen teleurstellen. DE KERMIS. Woensdag was er op de kermis een druk bezoek en was naar ons oordeel den invloed der sinds het najaar ingestelde weekmarkt op het vreemdelingenbezoek zeer goed merkbaar, waarvan op het kermisterrein vooral het Luna- park zijn aandeel kreeg, terwijl ook zweef- molen, sohommel en caroussel voortdurend bezet waren. Het circus op het parkeerterrein onderivindt by de voorstellingen toenemend ibezoek en kan den toeloop niet geheel verwerken. De regen van gisteravond was oorzaak, dat het kermisterrein reeds vroeg een verlaten uitzicht kreeg, hetwelk o.m. de directie van het Lunapark aanleiding gaf reeds vroeg te- sluiten, hetgeen een teleurstelling bleek voor de vele bezoekers van de voorstellingen in Luxor-theater en Ooncertgebouw, die zich na afloop nog naar de markt begaven om zich aldaar ook nog eenigen tgd te amuseeren. Luxor-Theater. De directie van het Luxor-Theater blifkt voor de kermisweek inderdaad de hand te hebben gelegd op schitterende films, die der belangstelling overwaard zijtn. Aan bezoek ontbreekt het dan daar ook niet. Revue „Dat is knal™. Voor de tooneelvereeniging „Elck wat wils" is de opvoering van de revue „Dat is knal" in het Cancertgabouw een overiweldigend succes geworden. De suggestieve reclame deed reeds Woensdag, bij de premiere de zaal volstroo- men, tenwyi men toen ook al meer dan half uitverkooht was voor den tweeden avond. Toen het orkest onder leiding van den heer J. J. Bierl6 de ouverture inzette was in de ruime zaal geen plaatsje onbezet. Er was spoedig contact tusschen zaal en publiek, hetgeen voor de optredende dames en heeren te meer aanleiding was om zich ten voile te geven voor hun taak, het verwekt de onmisbare spirit en er zat gang in. Het optreden van den confd- rencier, zoowel als dat van Toet en Ham, was, met hun prologen, samenspraken of cou- pletten, terstond een succes, en zoo was het ook met de verschillende tafreelen die in- gelascht waren, de gemeenteraad van Knal- dorp, de uitverkoop. de Sweepstake, maar niet minder met de tafreelen waarbij het Ter Neuzensche ballet optrad, de aankomst van de „Peking", „Voila Paris", en de baletten zelf, o.m. de Egyptische dans, terwijl een schitterend effect maakte het slot der eerste afdeeling de Zonne-finale, al viel ook de slot apotheose te loven. Zooals we reeds Maandag schreven, nadat we de yoerale repetitie hadden bij gewoond, is het toderdaad een niet geringe prestatie voor liefhebbers, een dergelijke revue in el- te schryven en te leiden. De Wim van'^eric'vborrf'ife ging, die ook een groot aandeel hadden in de opvoering, hebben hiermede een werk verricht waarvoor hun een woord van lof toekomt. Het was een ondememing met een riskante zy'de, in verband met de groote kosten die moesten gemaakt worden voor decors, costumeering en al wat hierbij te pas komt. Zij hebben, met de dames en heeren die hun ter zijlde stonden, naar wij vermeenen ook in alle opzichten be- looning gevonden, daar ze honderden een amusanten avond hebben kunnen bezorgen, en het hun daarbij aan bijval niet heeft outbro ken. De door ons uitgesproken wensch, dat het in voile zalen zou knallen van bijvals- betuigingen is in ruimen zin bewaarheid. Naar men uit achterstaande advertentie zal zien zal Maandag a.s. deze revue nog 6dn- maal worden opgevoerd. Concertgebouw. De aandacht der lezers wordt er op geves- tigd, dat aanstaanden Zondag in het Concert gebouw een vertooning woTdt gegeven van zeer boeiende films. Zie de advertentie in het eerste blad. Vanavond gaat de alom gunstig bekende en met veel succes opgevoerde operette ,,Paganini", muziek van Lehar, door het ge- zelschap van den Kon. sohouwburg van Gent, met vol koor en orkest en baletten. Zaterdagavond geeft het tooneelgezelschap van denzelfden schouwburg een opvoering van het onbedaarlijk lachsucces „Doolhof der liefde", blijspel in 3 bedrijven. Er valt dus op deze avonden volop te ge- nieten en kunnen wij een bezoek ten voile aanbevelen. C.J.M.V. „BIDT EN VVEDST". De door deze vereeniging in deze week ge- organiseerde avonden hebben een bevredigend verloop. De eerste vergadering op Maandag 1.1. was zoo druk bezocht, dat het gebouw der C.J.M.V. de belangst ellenden nauwelijks kon bevatten. Deze vergadering had een meer huishoudelijk karakter. Woensdag had de tweede samenkomst plaats, waarin de leden der vereeniging goed werk leverden. De kerkdienst op Donderdagavond was weer een stille en wijdingsvolle avond. Voor een zeer aandachtig gehoor spraken mej. Ter- woert en Ds. Van Selms. Mej. Hendrikse bleek een prima kraoht. Het was een genot deze zang te beiuisteren. De beide laatste samenkomsten hadden beter bezocht kunnen zijn. Door deze vereeniging wordt aan de voor- bereiding dezer avonden ieder jaar veel zorg besteed en daarom mag zij op belangstelling in haar streven aanspraak maken. Hedenavond is er weer een samenkomst in „Bethel", terwijl ook Zaterdagavond aldaar de slotbijeenkomst wordit gehouden. Opgevoerd zal dan o.a. worden het spreek- koor „De Poort". EEN AANRIJDING. Woensdagavond reed de voerman A. L. Dobbelaar van Axel, in de richting van Sluis kil naar Ter Neuzen met een voer hooL Even voorbij het tweede overzetveer k warn en hem 2 wielrijders tegemoet, waarvoor hy uit- week. Ongeveer terzelfder tijd kwam de heer L. met de auto van de P.Z.E.M. die hem ach- terop gereden was ter plaatse en botste met de auto tegen den wagen. Het paard ge- raakte door het breken van het tuig te water, de wagen was in stukken en de lading vloog over den weg. Voor den voerman, die van.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5