- - - - DAMEDBRIEK, Pluimvee-Rubriek BURQERLIJKE STAND. DOODGEWAANDE ZOON TERUG- GEKEERD. DUBBELGANGER VAN DEN OUDEN ROCKEFELLER. VERDRAAG GEEN RUGPlJN! WEEK EEN BEHOOVING TE HAMBURG. Te Hamburg is de vijfde aanslag met be- rooviug binnen drie dagen tijds gepleegd. Een wissellooper werd in de Ferdinandstraat uit een achterop komenden auto neergeschoten. Een man stapte uit, greep de actentasch, die ongeveer 2000 mark bevatte en was binnen 10 seoonden weer met zijn auto verdwenen. De looper is in ernstigen toestand met een schot in den bulk naar een ziekenhuis ge- bracht. NIEUWE GOUDVELDEN IN CANADA. Reuter meldt uit Quebec, dat er een heele- boel goud moet zijn gevonden zes mijl van de Norandamijnen af, d.w.z. in een streek van beproefde mijnen. Er is al een wedloop naar de nieuwe velden begonnen. Men zegt, dat er een groep claims is, waar het goud duidelijk zichtbaar is en waarvoor een optie is gegeven van 50.000 dollar. VLIEGRAMP IN ITALIe. Tengevolge van een botsing in de luc-ht tus- scben twee militaire watervliegtuigen, die in zee vielen, werden zeven Italiaansclie vliegers gedood. VERSTEjKELINGEN VAN BOORD GESPRONGEN. De kapitein van het Engelsche stoomschip Arnmoor seint uit Gibraltar, dat er twee ver- stekelingen met reddinggordels van zijn schip over boord zijn gesprongen. Vermoedelvjk zijn het vluchtelingen van het Fransche vreemde- lingenlegioen. De mannen blijken later te zijn opgepikt door het Engelsche stoomschip Glenshane, dat onderweg is naar Rotterdam. Men vermoedt te doen te hebben met Crooks en Stanley, twee Engelschen, die te Sidi-bel- Abbes gevlucht zijn en vermoedelvjk per auto naar Oran aan de Middellandsche Zeekust zijn gegaan, waar zij zioh aan boord van de Arn moor moeten hebben verborgen. EEN GEHEIME BRANDERIJ EN VALSCHE MUNTERIJ. Bij een huiszoeking te Gelsenkirchen bij iemand die verdacht werd van geheime bran- derij vond men inderdaad de noodige distdl- leerkolven. De betrokkene zeide, dat hij zjjn product alleen voor eigen gebruik gemaakt had, doch uit het onderzoek is reeds gebleken dat hij ook brandewijn verkocht heeft. Bij het onderzoek vond men echter tevens een aantal gietvormen voor 5 Mark-stukken en ander materiaal voor valsche munterij. De man gaf toe dat hij gepoogd had valsch geld te ma- ken, doch volgens zijn zeggen was dat niet gelukt. VERKAPTE SLAVERNIJ. In China bestaat nog een vorm van kinder- slavernij, het systeem der ,,zusjes". Arme ouders verkoopen een meisje van vijf, zes jaar en daama kan het door de eigenaars telkens weer verkocht worden tot het meisje twintig is geworden. Vooral in Hongkong moeten dul- zenden „zusjes" rondloopen, die niet meer weten wie haar ouders waren. Honderd gul den is meestal de begin-koopsom, maar echte stakkerdjes ,,gaan" soms voor dertien, veer- tien gulden ,,weg". De Moei Tsai's, de kleine „zusjes", worden hoofdzakelijk ,,aangeschaft" om het ruwe werk in huis te doen. De Chineesche regeering- heeft aangekon- digd het Moei Tsai-wezen met wortel en tak te zullen uitroeien. EEN DORPSBRAND. Een brand die aan misdadig opzet wordt geweten, heeft het halve dorp Mont Vernier in asch gelegd. De schade wordt op ander- half miljoen franken geraamd. DE NIEUWE „SWEEP". De correspondent te Dublin van de News Chronicle meldt dat veilig kan voorspeld dat er voor de nieuwe sweepstake voor de Iersche ziekenhuizen, de „Cesarewitch", waarvoor de inschrijving thans gesloten is, ongeveer 5 millioen pond sterling is ontvan- gen, dus heel wat meer dan voor de Derby sweepstake van dit jaar. Het aantal inschrij- vingen uit het buitenland is grooter dan bij vorige sweeps en de Britsche en Iersche in- schrijvingen beloopen ongeveer evenveel als vroeger. De trekking begint 7 October, de race zelf is 5 dagen later. EEN AFSCHUWELIJKE MISDAAD. De arbeider Emil Muller te Wuppertal heeft zijn vrouw, van wie hij geschedden leefde, met een dolkmes niet minder dan 19 steken toe- gebraoht, tengevolge waarvan de vrouiw twee uur later in het ziekenhuis overleden is. Mul ler, die reeds vroeger in een sanatorium voor drankzuehtigen is verpleegd, kwam onver- wacht uit Hagen, waar hij woonde, naar Bar men, waar zijn vrouw woonde. Het kwam tot een twist met den reeds gemelden afloop. De politie, die spoedig ter plaatse was voorkwam dat de menigte den dader lynchte. Een dezer dagen keerde in de gemeente Nordingraa in het Noorden van Zweden de zoon van een hoogbejaard echtpaar terug, die jaren geleden naar Amerika was vertnokken. Bij het uitbreken van den oorlog nam hjj in het Amerikaansche leger dienst. Hij werd naar het front in Europa gezonden. Door een vergissing werd gemeld, dat hij bij de ge- vechten om Verdun was gevallen, doch in werkelijkheid werd hij slechts aan het been gewond. Zijn ouders hebben al die jaren in de meening verkeerd, dat hun zoon niet meer tot de levenden behoorde, zoodat hun vreugde bij het wederzien buitengewoon groot was. EEN VERGIFTIGINGSDRAMA IN BRANDENBURG. In het plaatsje Klein-Partwitz in het Noor- delijke deel van het district Hoyerswerda heeft zich een verschrikkelijke tragedie afge- speeld. In het gezin van den 61-jarigen land- bouwer Tiirke stierf onder vergiftigingsver- sohijnselen plotseling de schoonzoon van Tiirke, de 32-jarige arbeider Groba; den dag daarop overleed ook diens zesjarig zoontje. De vrouw van Groba, alsmede haar vader Tiirke, werden eveneens onder vergiftigingsvenschtjn- selen in het ziekenhuis opgenomen, waar TUrke kort na zijn aankomst eveneens stierf, terwijl zijn dochter in hopeloozen toestand verkeert. De 35-jarige schoenmaker Just, de echtgenoot van de tweede dochter van Tiirke, is gearresteerd onder de verdenking zijn zwa- ger, schoonvader en neef te hebben vergif- tigd. De verdachte was langen tijd weg ge- weest en pas kort geleden teruggekomen. Tusschen Tiirke en Just was een gespannen verhouding ontstaan, omdat de eerste weiger- de zijn schoonzoon in huis te nemen. Just maakte gewoonlijk het middageten voor het geheele gezin klaar. Ofschoon hijlzelf, zijn vrouw en zijn kind van vergiftigingsverschyn- selen bevrijd bleven, ontkent hiji alles. Bij het onderzoek der lijken zijn sporen van arsenicum gevonden. MISLUKTE CHANTAGE. Te Londen is dezer dagen een verdachte tot 3 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens poging j tot chantage, het vragen, in een dreigbrief van 40 p.st. aan iemand die in het proces „mijnheer A" was genoemd. Naar men weet wordt bij dergelijke processen tegenwoordig de naam van het slachtoffer slechts door een letter aangeduid om het doen van aangifte ten aanzien van dergelijke chantage-gevallen te bevorderen en aangever (of aangeefster) een ongewenschte publiciteit te besparen. In dit geval echter was er toch zeker geen reden voor deze geheimhouding want de po ging tot chantage was gepleegd met een brief van de eigen vrouw van mijnheer A, aan dezen, mitsgaders drie portretten van haar! De heer en mevrouw A waren gaan kano-en, hun vaartuig was omgeslagen en zij waren in het water terechtgekomen. Toen zij weer op het droge waren, miste de heer A zijn porte- feuille met de drie portretten en den brief, een en ander dagteekenend uit den tijd van vddr hun huwelijk. Een man, die de porte- feuille had opgehaald, had aan den heer A gesohreven en om 40 pond sterling gevraagd voor de teruggaaf er van. Zich allicht van geen kwaad bewust ging de heer A dadelijk naar de politie en de briefschrijver werd gearresteerd. De rechter noemde het geval een illustratie er van hoe verstandig menschen handelen ten opzichte van wie chantage wordt gepleegd, om dadelijk aangifte te doen. Wat al zeer gemakkelijk zal vallen als ze in de onschuldige positie van den heer A ver- keeren.... GEVAARLIJKE MISDADIGER ONTSNAPT. Uit New York wordt gemeld, dat Leon Kraemer, een bekend misdadiger uit de Great Meadow-gevangenis te New York is ontsnapt. Kraemer, een van de gevaarlijkste inbrekers der wereld en specialist in het openbreken van brandkasten heeft zoowel in Engeland als in Duitschland achter slot gezeten. Hij ontsnapte, doordat hij zich in verbin- ding stelde met den beambte Burke, die het toezicht had over de motorwagens van de ge- vangenis. Verborgen in een auto passeerde hij tezamen met Burke onder voorwendsel een der auto's te probeeren, de bewakers van de gevange- nispoorten. Na verloop van drie uur vermiste men het tweetal en vond de auto verlaten nabij Sara toga. In 1926 kreeg Kraemer levenslange opslui- ting, omdat hij een aanslag had gepleegd op een juwelier in Manhattan. Zijn stiefbroeder Jacob, die tegelijkertijd werd veroordeeld, stierf 2 maanden later. Beiden stonden be kend als hoogstgevaarlijke inbrekers. Tot nu toe heeft men nog geen sporen van Kraemer en Burke gevonden. De politie heeft een waarschuwing aan het publiek gepubliceerd, dat men op zijn hoede moet zijn, daar Kraemer in staat is op een ieder, die hem in den weg komt te schieten. Kraemer belegde den door inbraak en dief- stal verkregen buit op de meest rendabele wijze. Men zegt dat de bedde broers voor een bedrag van 1.800.000 gulden aan gestolen waarde-voorwerpen en brillanten van de hand hebben gedaan. In 1927 toen hij in de Dannemora-gevange- nis zat, zette Kraemer een muiterij op touw, en hij liet wapens en munitie in de gevange- nis binnensmokkelen. De aanslag mislukte echter, daar hij verraden werd en het gevolg was, dat hij den man die het verraad pleegde doodstak met een dolk, die hij uit een ouden gevangenislepel had gemaakt. De twee broers waren Russen, die reeds als kind naar de Vereenigde Staten kwamen. De New Yorksche politie is echter van meening dat zij het „vak" in Europa leerden. Te New York heeft een stokoude man ge bruik gemaakt van zijn frappante gelijkenis met den 93-jarigen petroleumkoning Rocke feller en zich voor den milliannair uitgegeven. De oplichter, eveneens 'n 90-jarige, die onge veer 60 jaar van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebracht en pas een paar maanden geleden uit de Sing-Sing ontslagen werd, ging zeer handig te werk. Met een deftig ge- zicht en zonder een woord te zeggen, ging hij in een of ander voornaam cafd zitten en waohtte. Het duurde natuurlijk niet lang, of men had Rockefeller opgemerkt; het portret van den petroleumkoning staat immers dage- lijks in de Amerikaansche bladen en elke Amerikaan kent hem. Na eenigen tijd ver- scheen dan iemand, die den moed had, Rocke feller aan te spreken. Genadiglijk antwoord- de deze en stond den een of anderen heer toe hem behulpzaam te zijn bij het doen van zijn inkoopen. Dat deed de betrokkene natuurlijk graag, want het is niet voor een ieder weg- gelegd, in het gezelschap van Rockefeller ge- zien te worden. Zoo bezocht het tweetal dan verschillende winkels en warenhuizen, en elke eigenaar was dolblij aan de wenschen van den beroemdan ouden heer te kunnen voldoen. Mocht er al eens twijfel opkomen, dan werd die terstond weggenomen door het feit, dat de heer in ge zelschap den ouden man steeds met zijn naam aansprak. Bovendien kon het vreemd lijken, dat Rockefeller zelf inkoopen ging doen, maar och, millionnairs hebben wel eens van die zonderlinge invallen. Dat de grrjze petro leumkoning niet direct betaalde was natuur lijk niet meer dan gewoon. Als Rockefeller zich dit niet eens kon permitteeren, wie dan wel. CAPRI KRIJGT EEN CONCURRENT. Het stadje Capri bij Napels is bekend niet alleen wegens de weergalooze schoonheid van zijn omgeving, maar ook om zijn Grotta Azurra, waarin men alleen kan binnengaan bij laag water. De wonderbare lichtreflexen van bodem en zeewater, vereenigd met de eigenaardige kleur van de grot zelf, maken inderdaad een bezoek aan de Grotta Azurra tot een gebeurtenis, die men niet licht zal vergeten. Thans heeft Capri een concurrent gekregen in Amalfi, waar, door louter toeval, een soort gelijke grot is ontdekt. Deze grot onder- scheidt zich door de merkwaardige schoon heid en de fantastische plaatslng van de stalactieten en stalagmieten van de meest uiteenloopende afmetingen. De grot, die nog niet geheel is onderzocht, is ongeveer 60 meter lang en 30 meter breed en is toegan- kelijk door een natuurlijk gevormden boog, die meestal geheel onder water is. AARDAPPELEN ALS ENTREB1GELD. In kleine Amerikaansche steden, waar het de bioscopen slecht gaat in verband met den noodtoestand der landbouwers, begint het de gewoonte te worden toegang te verleenen tegen een bepaalde hoeveelheid landbouwpro- ducten, voomamelijk aardappelen, een ruil- handel welke de moeilijkheden meebrengt dat de fiscus tekort komt. Er is thans bepaald, dat de vermakelijkheidsbelasting in dollarcen- ten moet worden bijbetaald, wanneer de hoe veelheid aardappelen een waarde van 40 cent te boven gaat maar de controle op deze trans- acties is zeer moeiljjk. Een Amerikaansch blad maakt de opmer- king, dat de bioscoop-expioitanten hun belas- ting er gemakkelijk kunnen uitlialen, door hun recette... te pooten. WAT ZAL ER MET DE „VL1EGENDE FAMILIE" GEBEURENf Nu de tooht van de „Vliegende familie" is mislukt, nu begint de Amerikaansche pers los te komen en er schande van te spreken, dat een vader en een moeder niet het leven van twee kinderen hadden mogen wagen. Niets is er gedaan om hun het vertrek uit Amerika onmogelijk te maken, om hun althans de kin deren te ontnemen Jntegendeel men juiohte hen toe, men interviewde de kinderen, zooals wij dezer dagen schreven, men putte zioh uit in details over het leven van de „Vliegende familie". Nu is er eohter, zoo beet het thans, een stroorn van verontwaardiging gegaan door de geheele natie. Hutchinson wordt nu uitge- maakt als een man zonder gewetensbezwaren. In zaken deinist hij voor niets terug, hij is de man, die zelfs kans ziet om plombieres aan Eskimo's te verkoopen. Hutchinson had den titel van kolonel, hem toegedacht door den gouvemeur van Texas. Men noemde hem den „vliegenden kolonel" en was er trotsch op in hem een koelbloedig piloot te zien. Het is wel merkiwaardig dat de eerste op- positie tegen zijn gewaagde Oceaanvlucht uit het buitenland moest komen. Zij kwam van de Deensche regeering, die aan Hutchinson toestemming weigerde in Greenland te landen. De Oceaanvlucht werd gefinancierd door een cacaofabriek en een omroepmaatschappij. Eerst was Hutchinson van plan alleen over den Oceaan te vliegen. Later rijpten de plan- nen om ziij/n geheele familie mede te nemen, welke plannen ten uitvoer werden gebracht. De Amerikaansche ge'illustreerde bladen staan nu vol met portretten en teekeningen van de moeder, die „alleen maar dacht aan de veilig- heid van de kinderen". Ontroerende teekenin gen worden gepubliceerd: Hutchinson blind vliegende in den sneeiuwstorm, de moeder haar twee kindertjes aan haar borst geklemd, met een uitdrukking van wanhoop op het gelaat", en „de moeder die weenend den kapitein van den trawler dankt voor de redding van haar kinderen". Men gaat in Amerika dit alles nu commen- tarieeren. Waarom werd hieraan niet gedacht voor de .vliegende familie" vertrok? Als de tooht geslaagd zou zijn zouden de straten van New-York dan niet wit gezien hebben van het huldepapier. Zouden er dan geen feesten en banketten te harer eere gegeven zijn? Er gaan thans ook stemmen op om aan Hutchinson zijn vlieglicensie te ontnemen, om dat de heele gesahiedenis van den tocht ten- slotte begonnen is met reclamedoeleinden en hij groot geldelijik voordeel verwacht had van deze Oceaanvlucht. De bladen waarschuwen McKee, den bur- gemeester van New-York, de vliegende familie geen ontvangst voor te bereiden als zij terug- keert. Veeleer moest men haar een nationale berisping toedienen. Een vooraanstaand jour nalist stelde zelfs voor, Hutchinson eenige weken in het poolijs achter te laten, teneinde hem aan den lijve te doen ondervinden, waar- aan zijn ego'isme zijn kinderen heeft blootge- steld. Geschrijf en praatjes achteraf, welke aan het lead vrouw en kinderen reeds aangedaan, niets veranderen kan. EEN VLIEGONGELUK. Bij Lismore in Nieuw-Zuid-Wales is een vliegtuig van groote hoogte neergetuimeld op een boerderij in een dal. De dne inzittenden van het vliegtuig zijn om het leven gekomen. Men schrijft het ongeluk toe aan den diohten mist. DE ONTVOERING VAN TWEE ENGELSCHEN TE NIOE-TSJWANG. De Chineesche bandieten, die een kleine twee weken geleden twee Britsche onderdanen o.w. een vrouw, ontvoerden, hebben een brief geschreven aan den vader van deze jonge vrouw, waarin zij een losprijs eischen van 25.000 pond sterling. Voorts verlangen zij 200 pistolen, een groote hoeveelheid munitie, ver- der gouden horloges en gouden ringen. Ont- vangen zij een en ander niet, dan dreigen zij de geroofde vrouw te zullen dooden. Wat de ontvoerde jonge man aangaat, zoo dreigden de bandieten, dat indien de Astatis Petroleum Company, waar hij in dienst is, niet binnen een week het voor hem gevraagde losgeld be- taalt, den gevangene de ooren zullen worden afgesneden. Er is een verzoek gedaan aan de bandieten onderhandelaars te zenden naar Nioe-tsjwang. EEN MOORD OM 5 MARK. Door de politie is te Stuttgart gearresteerd een bekend inbreker, Stork genaamd, die er- van verdacht werd te Berlijn een kamerver- huurster vermoord te hebben. Tijdens zijn vervoer naar Berlijn heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij kwam bij juffrouw Buscato, aangelokt door een bordje: kamers te huur. Hij liet zich kamers zien en betaalde 5 Mark vooruit. Nadat hij zich evenwel overtuigd had, dat er CCLXXII. Vervolg oplossingen. Wedstrijdprobleem no. 43, van J. C. le Bleu, Breskens. Zwart: 1, 6, 9, 10, 11, 14, 16, 19, 20, 23, 30 en 36. Wit: 12, 17, 22, 27, 28, 32, 39, 43, 44, 46, 47, 48 en 50. In een probleem, dat aan hooge technische eischen voldoet, demonstreert de onuitputte- lftke Zeeuwsch-Vlaamsche componist hier op- nieuw zijn meesterschap op de 100 ruiten. Wit speelt 4741 (zw. 36X47)4641 (47X36); 27—21! (meerslag 16X40); 12—8!! (36X2); 50—44! (11X33); 44X24 (meerslag 2X43); en 48X10 met winst. Prachtig! No. 44, van W. B. Monsma, Groningen. Zwart: 2, 6, 7, 8, 9, 20, 25, 36, benevens een dam op 30. Wit: 16, 22, 23, 27, 29, 34, 37, 41, 43, 44, 45 en 47. Wit wint door 4742 (meersl. 33X40) 1611! (meersl. 6X19); 2923! (meersl. 30X39); en 45X1. Keurig motiefwerk! No. 45, van A. G. Noordhuis, Groningen. Zwart: 7, 8, 9, 10, 14, 19, 20, 26, 29. Wit: 23, 27, 28, 32, 34, 38, 39, 42, 44, 50. Oplossing: 2721 (zw. 29X49); 5044! (meersl. 49X18 of 12);.3833! (26X17); 2823! (Tlurksche slag is 18 of 12X28); 33X13 en wint. Een goed verborgen en zeer economische bewerking van den „Coup de Turc", zoo ge- niets te halen was, kreeg hij spijt van zijn geld en vorderde dit terug. De juffrouw wilde hem dit niet geven. Er ontstond een twist, waarbjj hij haar neersloeg. De juffrouw beet hem in zijn duim. Overweldigd door de pijn heeft hij haar toen de keel dicht geknepen en gewurgd. Daama heeft hij een doek genomen en deze om den hals gedraaid tot zij zich niet meer bewoog. Vervolgens heeft hij haar op een rustbed geworpen, waarop men haar als lijk gevonden heeft. Op zijn gemak heeft Stork toen de woning doorzocht, wat klein geld en zijn eigen vijf mark meegenomen. Ook de garderobe en een schrijfmachine van een der pensiongasten werden zijn buit. Hij toonde geen berouw over zijn daad, in- tegendeel, hij ging er nog prat op. Vragen deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad venmelden. BRIEF UIT DE OOSTENRIJKSCHE ALPEN. HET STEIRENHOEN HET ALPENHOEN BIJ UITNEMENDHEID. Vorige keer besprak ik een en ander van mijn ervaringen uit Salzburg. Het is altijd interessant en leerzaam te zien hoe onder totaal verschillende omstandigbeden de pluim- veehouder zich tracht aan te pasen aan kli- maat en omgeving. Oostenrijk bestaat uit verschillende bondslanden en ligt voor een groot deel in het Alpengebied. Dat brengt mee een lange winter, laat voorjaar, weinig graanbouw en graanmaalproducten ter plaatse. Wel bosschen en mooie weiden waar echter tegen de noordhellingen van hooge foergen vrijwel nooit de zon komt. Zonder het kunst- en vliegwerk der modeme pluimveehouderjj (groote broedmachines, verwarmde opfokhui- zen, levertraan, enz.) bereikt men daar niet gemakkelijk dat er vroeg gebroed wordt en dat er dus in den herfst en winter al tamelijk veel eieren geproduceerd worden. In de Al- penlanden begonnen tot voor korten tijd ge leden de jonge hennen pas in het voorjaar te leggen. De bevolking leeft betrekkelijk afge- zonderd, is niet gemakkelijk door cursussen te bewerken, allemaal factoren die een snelle modemiseering belemmeren. Vandaar dan ook dat een staat als Oostenrijk, hoewel het aantal imwoners slechts 6% millioen bedraagt, lang niet genoeg voor zijn eigen consumptie kan produceeren. Er worden ongeveer 700 millioen eieren verbruikt (dus ongeveer 100 per hoofd per jaar) en hiervan worden er 400 millioen eieren geimporteerd, vooral uit de goedkoop produceerende Oost-Europeesche- en de Balkanlanden. In zekeren zin is het dus voor zoo'n land een geluk dat men hier het ederverbruik niet te hoog opgevoerd heeft. Toch wil men in Oostenrijk thans ook probee ren door middel van stempeldwang het ver- bruik en de prduetie van eigen eieren te verhoogen. Vanaf 1 September j.l. is er een nieuwe wet ingevoerd die bepaalt, dat alle versche eieren van een weekstempel voorzies moeten zijn, alle geenserveerde eieren moeten het stempel „conserviert" dragen en alle koel- huiseieren moeten ook als zoodonig geken- merkt zijn. De z.g. versche eieren worden weer in drie groepen verdeeld, n.l.le. vol- versche eieren, 2e. versch, 3e. kookeieren. De volversche eieren verdeelt men weer in z.g. drinkeieren, d.w.z. eieren afkomstig van too- men waarbij geen hanen loopen. Zijn de eieren afkomstig van toomen waarbij wel hanen zijn dan heeten ze thee-eieren. De eieren van groep I mogen in geen geval ouder zijn dan twee weken, importeieren vallen hier geheel buiten. Pas in de tweede groep, de z.g. versche eieren, die van twee tot vier weken oud kun nen zijn, kunnen ook importeieren geplaatst worden. Eieren uit de eerste groep, die bljj- kens hun weekstempel dus ouder geworden zijn dan twee weken vallen vanzelf in de tweede groep. Tot de derde groep der kookeieren behoo- ren de eieren die ouder zijn dan vier weken. Ook de pluimveerassen zijn min of meer aan de Alpen aangepast. Om te beginnen zou men van een nationaal ras kunnen spreken, dat een Alpenras bij uitnemendheid is het zgn. Steirerhoen uit Stiermarken. Aan dit ras is weer de gewone geschiedenis verbonden die men elders gedurende de laatste halve eeuw ook beleefd heeft. Oorspronkelijk har Stier marken een aan de Alpen aangepast, sterk, met weinig tevreden zijnd vleesch-leghoen. Toen bleek dat Leghorns en dergelijke kip- pen beter legden, werd hiermede gekruist en lareeg men een hopeloos mengsel dat de goede eigenschappen der Alpen-kippen verloor. Gedurende de laatste jaren is men nu weer tot imkeer gekomen en heeft van Graz uit weer getracht het oude Alpenhoen in eere te herstellen. De ervaring heeft ook elders ge- leerd dat eeuwenoude rassen, die zich aan be paalde omstandigbeden aangepast hebben, niet meer straffeloos te verkruisen zijn en dat noemd naar den Franschman Turc, die den slag „ontdekte". (De Hollanders hebben er verkeerdelijk ,,Turksche slag" van gemaakt.) No. 46, van A. G. Noordhuis. Zwart: 4, 6, 7, 12, 13, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 25, 30 en 36. Wit: 21, 26, 27, 33, 34, 38, 39, 40, 41, 44, 46, 47, 49 en 50. Een slagprobleem zonder bepaalde „momen- ten". Het bleek echter wel lastig te vinden. Wit wint als volgt: 33—28 (22X42); 47X38 (36X47); 46—41! (meersl. 47X22); 50—45 (16X27); 38—32 (27X38); 49—43 (38X49); 34—29 (24X33); 39X10 (4X15); 40—35 (49X40); 35X24! (20X 29) en 45X1. Nienw is deze slag 45X1, gebouwd op het klaverblad 15, 20 en 25, echter niet. Zie bijv. het probleem van de hand van schrijver dezes, dat voorkomt in „Het Damspel" vein Novem ber 1929. Zwart: 6, 7, 9, 12, 13, 15, 16, 18, 20 24, 25, 36. Wit: 21, 26, 27, 28, 32, 33, 37, 40, 43, 44, 45, 47, 48. De oplossing vertoont duidelijk overeen- komst met bovenstaand no. 46 en is wel niet zoo diep, maar o.i. problematisch beter door eenige verrassende zetten: 4741 (zw. 36X 47); 43—39! (47X29); 39—33! (halve Turk- sche slag 29X22); 28X30 (meersl. 16X38); 30—24!! (20X29); 48—43; 40—35 en 45X1. Te beoordeelen naar de uitingen van be- wondering, die we van tal van lezers ontvin- gen, zijn de problemen 35 tot en met 46 wel zeer in den smaak der oplossers gevallen. Het kon ook niet anders, want wat problemisten als Polman, le Bleu, Raijmond en Monsma bie- den, is meestal „af"! Een inzender, die aan het oplossen der moeilijke problemen blijkbaar de noodige uren heeft besteed, schrijft ons de veelzeggende woorden: Blijf flink en gezond! Verdmag geen rug- prjn, aanvallen van duizeligheid, onnatuurljjke vermoeidheid, rheumathiek, ischias, spit, urine-stoomissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine! Deze verschijnselen wijzen er op, dat het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn Pillen noodig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger, urine- zuur en andere schadelijke onzuiverheden kun nen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in alle kwetsbare deelen van het lichaam. Gij kunt niet gezond worden, alvorena de venzwakte organen in den rug, welke zorg dragen voor de zuivering van het bloed, weder gezond en sterk zijn. En het beste middel daartoe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden hun ge- zondheid hengeven. Waarom zoudt gij hun voorheeld niet volgen? Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. a 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen brj Firma A. van Overbeeke- Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 27 (Ingez. Med.) men beter doet deze rassen zelf door voor- zichtige teeltkeus te verbeteren. Zoo heeft men thans uit het oorspronkelijke boeren- Alpenhoen, de Steirer (wij spreken van Stier marken) twee types gefokt en wel een licht gebouwd legtype dat vooral in de bergen ge fokt wordt en een zwaarder meer vleezig type dat meer in de dalen van Beneden- Stiermarken voorkwam. Het lichtere leghoen heeft men den naam Altsteirer gegeven (oud Stiermarkensch hoen), het zwaardere heeft den naam Salm- taler gekregen. Deze hoenders nu zijn bij rit- stek geschikt voor de boerenbedrijven in de Alpen, dus als hoenders voor het bijbedrijf van den landbouw. Het is gemakkelijk op te fok- ken, is goed bestand tegen de koude en zoekt op de naar onze begrippen arme Alpenweiden ijverig op groote afstanden zijn voer bijeen. Ze hebben meer vleesch dan Leghorns en heb ben een zeer fijn vleesch, waardoor de Stier- marksche poularden en kapoenen als een groote delicatesse gelden. Ook op legwedstrij- den houden deze dieren zich tegenwoordig goed. In Klostemeuburg bij Weenen zag ik verscheidene goede legsters en er zijn er bij die een productie van 263 haalden. De eieren zjjn gemakkeljjk uit te broeden en de kuikens groeien snel. De Stiermarksche bevolking is dan ook met dit hoen zeer ingenomen en in het bondsland Stiermarken is dan ook dit ras het eenige officieel erkende ras. In een beschrijving zal ik niet vervallen, alleen ver- meld ik dat mij bij deze dieren opviel de kleine kam op de voorste helft van den kop en daaraohter een bosje veeren. In den staat Salzburg denkt men over de rassen weer geheel anders. Ook daar waar- deert men wel den Steirer, maar naamaast heeft men nog vier andere rassen offcieel aangenomen en wel de Wit Leghorns, de patrijskleurige Stalianen, de Rhode Island Reds en ook de Plymouth Rocks, hoewel die er slechts in klein aantal voorkomen. Vooral de Patrijs Staliaan (wij zeggen Patrijs Leg horn) en de Rhode Island Red zijn in trek daar het betrekkelijk zware hoenders zijn, de lichtere Wit Leghorns leveren te weinig vleesch. Dr. TE HENNEPE. HULST. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Aug. Albertus van Duijse, oud 24 j., jm. en Maria de Bruijn, oud 26 j., jd. 9 Sept. Hendrik Joseph Maria O. N. G. Gottigny, oud 25 j., jm. en Victoire Celestine Marie Verstraeten, oud 25 j., jd. 24 Aug. Petrus Comelis van Aerde, oud 25 j., jm.- en Maria Louisa de Bruijn, oud 25 j., jd. Geboorten. 3 Aug. Adriaan Joseph, z. van Johannes H. F. Taalman en van Rosalie M. de Plukker. 4 Aug. Antonius Hendrikus Maria, z. van Hendrikus C. Verkerk en van Maria Josephina Kuhne. 7 Aug. Wilhelmina Henrika Maria M., d. van Antonius E. Langenhorst en van Elisabeth Lagarde. Christina Jacoba Anna, d. van Johannes Josephus C. Schop- man en van Mathilde de Koning. 12 Aug. Anna Celesta, d. van Petrus Benedictus Dophe- mont en van Maria P. L. Boone. 12 Aug. Flo- rent Franciscus, z. van Joannes F. van der Gucht en van Jeannetta Maria Janssen. 22 Aug. Hendrikus Albertus, z. van Josephus J. de Rechter en van Josephina M. L. van Acker. 28 Aug. Robert Edmondus Aloijsius, z. van Edmondus Bemardus Picavet en van Leonia M. Jesoirens. 31 Aug. Remy Leon Pharaild, z. van Remi Charles J. Neelemans en van Vic- torina V. D. van de Casteele. Olga Pruden- tia Emma, d. van Johannes B. F. Pauwels en van Irma J. C. A. Voerman. Overlijden. 6 Aug. Gustaaf Joseph J. Brand, oud 20 j., z. van Felix en van Mathilde Mang- nus. 21 Aug. Petrus Johannes van der Gucht, oud 78 j., echtg. van Maria C. Ferket. 25 Aug. Hendrika Maria van Braband, oud 73 j., wed. van Gerardus A. S. ft. Stroecken. 29 Aug. Melanie Asselman, oud 68 j., echtg. van Pe trus Compiet. ,,Het zrjn prachtige problemen, maar ze kosten te veel aan werkloon!" Een duidelrjker en tegelijk ongewilder ge- tuigenis voor het welslagen van den oplossers- wedstrijd ware moeilijk denkbaar! De oplosser uit Schoondijke, die na 17 pro blemen ophield, omdatze te gemakke lijk waren, kan nu weinig anders doen dan erkennen, dat hij zioh bar vergaloppeerd heeft. Een vingerwijzing voor een volgende keer, dat men niet te spoedig het bijltje er bij moet neergooien. Na 46 problemen ziet de puntenstand der oplossers er aldus uit: A. de Zeeuw, J. P. Geensen, J. Kaan Dz., J. A. Verdonk, J. van den Heuvel, Joh. Fraanje, D. Kaan en D. de Jong, alien te Ter Neuzen; J. Strooband, J. van Wijck en G. de Blaeij te Middelburg; J. A. van Dixhoom en J. Scheele te Zaamslag; D. Luteijn te Oost- burg, alien 46 punten. Met een totaal van 45 punten volgen: P. Risseeuw Pz., ,,List", te Schoondijke (no. 37 foutief opgelost). 40 punten werden tot dusverre behaald door „Beginner" te Ter Neuzen en ,,Dammer" te Vlissingen. 38 punten verkregen J. de Vliegher te Rot terdam en „N. M." te Den Haag. Op 34 punten bleven staan A. W. Scheele te St. Kruis en L. Goedbloed te Vlissingen. De overige oplossers zijn te ver achter, om nog voor <5<5n der prijzen in aanmerking te komen. We vermelden hen daarom niet meer. Correspondentie. Schoondijke: P. Riss.; ,,List": probleem 37 foutief. U laat wit spe- len: 3832; 4741; 3328; 1611; maar nu kan zwart ook naar 31 slaan. Zie goede op lossing vorige rubriek. Joh. Fr. en J. A. V., alhierBericht my s.v.p. even, of u „Het Damspel" reeds ont- vangt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3