BUITENLAH D LAHDBOP WBBRICHTEH OEM EN ODE BERICHTEN m moelfijk11 »rb^m1n WEEK EEN DRAMA OP DEN „D1JK" TE ROTTERDAM. MOTORRIJDER TEGEN EEN BOOM. Rubriek van den Arbeid Er blijft dan nog het bezwaar, dat het lint zich bij den vlasser ophoopt, aangezien de vraag naar lint slechts ibesoheiden kan wor den genoemd. Teneinde hierin te voorzien en tegelijkertijd het effect van de bovengenoem- de ateunregeling te verhoogen bevelen adres- santen aan de vlasspinnerij, waarvan er slechts een in Nederland bestaat, in te scha- kelen, waardoor het Nederlandsche vlaslint •wordt verwerkt en niet boven de markt blijft hangen, aannemende, dat zal worden voor- geschreven, dat deze vlasspinnerij uitsluitend Nederlandsoh lint zal mogen verwerken. Op deze wijze zou de zoo noodige afzet voor de vlaslelers en vlasbewerkers zijn verzekerd, waardoor de werkgelegenheid ten plattelande zou toenemen. DE BESTOqKTE STAATSVORM. De grondiwet van Weimar wordt thans, schrijft de N. R. Crt., van zooveel kanten uit fcedokterd, dat zij goede kans heeft deze crisis niet al te gehavend te boven te komen. Met een ware wellust in schoonklinkende frazen worden aan alle kanten hervormingen aan de hand gedaan. De regeering zelf doet eraan mede, en haar belangstelling voor het onder- werp is misschien het gevaarlijkst. Want de mannen rondom von Papen sch.^lnen aan moed doortastendheid en bekwaamheid een goede portie typisch Duitsche naiveteit ten opzichte van staatkundige problemen te paren. De Duitscher ,practisch man als hij is, verliest in den regel onmiddellijk den vasten voet, zoodra hij aan het beschouwen slaat over nationale en Internationale politiek. Zeer ingewikkelde gedachtekronkelingen en woordverbindingen, vemuftig uit- en doorgedachte stelsels maken den Duitscher tot een groot, zij het moeilijk te volgen wijsgeer, maar zij maken hem ook tot een weinig helderiziend en daarom beden- kelijk politicus. En zonder die dingen kan men niet in de staatkunde. Men ziet het aan de regeering von Papen. Niemand en wij vermoeden in zijn hart zelfs geen verstandig Duitsch katholiek of soeiaal-democraat zal op het oogenblik kunnen ontkennen, dat die regeering een nut- tige taak heeft en in het algemeen zich voor- Joopig goed door de dingen heen slaat. Het is niet duidelijk welke combinatie dat nu beter, o£ zelfs maar evengoed zou opknappen. Er is werk te over voor haar te doen. Dit belet ech ter von Papen niet te theoretiseeren, wat nu niet bepaald zijn sterken kant is. Ho houdt theocratische ,autarktische redeneeringen van een soort, die geen staatkundig constructieve geest zou uitspreken. Hij heeft denkibeelden omtrent de hervorming van den staat, die voorzoover wjj ze kennen, op het verleden ge- inspireerd en op het incidenteele heden be- rekend zijn, maar waarvan de lijnen in de toe- komst van een hersteld Duitschland onmid dellijk moeten verloopen. Men moet voor von Papen en voor Duitschland hopen dat jiij en zijn bewind hun taak vooral erin zullen zien naar beste krachten Duitschland over de cri sis van deze periode heen te helpen, en dat zij die crisis niet zullen gebruiken voor een poging om het oude Duitschland wat nog niet het keizerlijke Duitschland hoeft te zijn! te herstellen. Want de toekomst zou zoo op gevaarlijke wiijze worden voorbereid. Een andere groep die zich met de constitu- tioneele constructievan_ Duitschland bezig parlementarisme, in den trans echter waarop een kanibalenstam hoeder kan zijn van een aangespoelden zeeman. Zij hebben belang erbij het slaohtoffer welvarend te houden tot de passende gelegenheid komt om het op te peuzelen. Wij zijn op dit onderwerp gekomen, omdat er nu weer van twee kanten tegelijk denkbeel- den werden gemeld tot hervorming van den Duitschen staat. De leider der Beiersche volkspartij, een bondgenoot dus van het cen trum, heeft zich, nu Pruisen aan een dictatuur van het rijk onderworpen is, als vertegenwoor- diger van den grootste der overgebleven vrije bondsstaten geroepen gevoeld een staatsher- vorming voor te stellen die van de bondsre- geeringen zou moeten uitgaan. Wij twijfelen zeer of de leiders van het Duitsche centrum zeer gesticht zullen geweest zijn van de denk- beelden, die Schaffer opperde. Alles bleef zeer vaag: verhooging van macht der regee ring met handhaving van de volksvertegen- woordiging, maar tegelijk decentralisatie van het rijk, versterking van het federatief ka- rakter. In ronde woorden: verzwakking van de rijkseenheid, eenige flinke stappen terug op den weg naar een werkelijke rijkseenheid, naar een rationeele admin\stratie. Echt Beiersch was de rede van den staatsraad uit Munchen. Belangwekkender was in ieder geval het bericht over de stichting van een Nationale Vereeniging te Berlijn. Het is een verschijn- sel dat men uit iedere kritieke periode in Duitschland kent. Een aantal verlicht conser- vatieve, in hooge mate weldenkende grand seigneurs steken de hoofden te samen. Zij stichten dan een zeer deftige politieke club. Op grond van hun onafhankelijkheid en de in hun midden vertegenwoordigde ontwikkeling zijn hun denkbeelden algemeen liberaal: vrij- heid van de persoonlijkheid, geen bekrompen- heid in de sociale politiek, sympathie voor den boerenstand maar tegelijkertijd zooveel moge lijk vrijheid voor het intemationale oecono- mische verkeer. Zij zouden iederen Duitscher keurige manieren willen geven. In nationaal opzicht willen zij een sterk en eerbied inboe- zemend Duitschland, zooals een ander land van gentlemen, n.l. Engeland, sterk en eer bied inboezemend is, maar zij willen vooral geen agressieve politiek naar buiben. Zij wil len Duitschland, zooals zij zelf zijn, als grand seigneur gezien en solidair lid van een club van grands seigneurs, en correct-vriendelijk teg en zijn minderen. Het is alles heel sympathiek en verstandig, maar het prikkelt vele toeschouwers door zijn deftigheid, door zijn naive braafheid en door zijn geibrek aan levende kennis van de politieke werkelijkheid. Ware von Papen geen rijkskanselier dan ware hjj lid geworden van de Nationale Ver eeniging ofschoon zeker geen leider. Zijn wel- denkendheid en beminnelijkheid, en zijn ver- lichte landsvaderlijkheid hooren er thuis. Dat zijn liberalisms nu minder groot is ligt daar- aan dat hij nu regeert. Zijn verkondiging van theocratische begrippen zou daar geen ruime instemming verwerven, maar men zou hem ook niet tot verkondiger uitkiezen. Een politieke toekomst hebben dergelijke bekende verschijnselen niet meer in Duitsch land en feitelijk nooit gehad. Zjj vormen ten- slotte meer clubs in de richting van salons dan in die van politieke vereenigingen. De opvattingen van de Nationale Vereeni ging ten opzichte van de grondwet zullen dus ook weer niet baanbrekend zijn. Als wij aan den Duitschen staatsvonm den- ken, twijfelen wij of het spreekwoord, dat vele honden de dood van den haas zijn wel juist as, ja zelfs of de talrijkheid van de koks in dezen de brij kunnen bederven! DE IEPENZIEKTE. Organisatie der bestryding. In de vorige artikelen hebben wij gezien, dat voorwaarde voor een doeltreffende bestrijding van de iepenziekte in een bepaalde streek is, dat alle eigenaren van iepen hieraan medewerken. Ruimt niet elk-een tijdig zijn doode en stervende exemplaren op en maakt hij daarbij de schors niet onschadelijk, dan zal men in zoo'n streek de iepenspintkevers (de overbrengers van de ziekte) en dus ook de ziekte zelf nimmer de baas worden en dan is bijna alle moeite van anderen vergeefsch. Men krijgt dan den ontmoedigenden toestand, dat overal verspreid nog doode of bijna doode iepenstaan, dat bij boerderijen en elders groote of kleine partijen ongeschild iepenhout blijven liggen, die alle even zoovele besmettingshaarden zijn. Dit is dan ook aanleiding geweest tot het in het leven roepen van het K.B. van 18 April 1930, Stbl. nr. 141, laatstelyk gewijzigd bij K.B. van 28 Maart 1931, Stbl. nr. 136. Op grond hiervan kunnen de eigenaren van iepen en van gevelde, ongeschilde iepestammen gedwongen worden hun stervende en doode iepen binnen een bepaalden termijn te vellen en de schors onschadelijk te maken. Het Staatsboschbeheer en de Plantenziekten- kundige Dienst zijn belast met de opsporing en de Minister van Economische Zaken en Arbeid wijst de te vellen iepen of het op de stapel- piaatsen voorkomende ongeschilde iepenhout aan. Dit opsporingswerk zal ook dit jaar in den tijd, dat de ziekte het best is waar te nemen, d.i. in den nazomer en den herfst, weer ter hand worden genomen. Vooral die streken, waar groote belangen op het spel staan, zullen zoo veel mogelijk stelselmatig worden gezuiverd. De te vellen iepen, worden in den regel door de ambtenaren, zooveel doenlijk na overleg met de eigenaren, van een merkteeken voorzien. Na eenigen tijd ontvangt de eigenaar een aange- teekenden brief van den Minister met de mede- deeling, dat de gemerkte iepen v66r een bepaal den datum moeten zijn opgeruimd en de nader aangegeven maatregelen getroffen. De burge- meesters zijn belast met het toezicht op de na- leving van de voorschriften en mocht iemand nalatig zijn, dan volgt proces-verbaal en kunnen de voorgeschreven maatregelen op kosten van den nalatige van gemeentewege worden uitge- voerd. Alhoewel van Regeeringswege reeds veel is gedaan om de iepenziekte onder de knie te krij- gen (in 1931 werden pl.m. 26.000 iepen voor vei ling aangewezen!) en reeds vele gemeenten, polderbesturen, en particulieren hierbij groote hulpvaardigheid hebben betoond zal een volledige afdoende bestrijding over het geheele land toch eerst mogelijk zijn, wanneer alle bezitters van iepen him voile medewerking verleenen. Laten zij beseffen, dat zij aan de gemeenschap ver- plicht zijn en dat hun eigen belang medebrengt, de Regeering te steunen in haar pogingen om de ziekte te bestrijden. Deze steun behoeft slechts te bestaan in het tijdig opruimen van zieke iepen en het dadelijk ontsohorsen of ge- durende ten minste drie maanden onder water gedompeld houden van gevelde exemplaren. Vooral in de gebieden waar de iepenziekte nog slechts weinig voorkomt, kan door tijdig ingrij- pen nog veel worden gered. Dubbele waakzaamheid is hier geboden. Het van gezonde te onderscheiden. EEN MEISJE GEDOOD. Zondagmorgen te omstreeks acht uur is achter de kapel't Zand een vrachtauto van de Roermonidsche IJsfabriek tengevolge van de glaidheid van den weg geslipt. De auto reed het trottoir op en kwam tusschen eenige kinderen, die zich ter kerke begaven terecht. Het 15-jarige dochtertje v£m den heer Smole- naar werd direct gedood, de 11-jarige Peeters werd zwaar gewond naar het ziekenhuis ver- voerd. Zijn zusje werd eveneens gewond. De auto is in beslag genomen. OVERVAL MET ROOF. V. D. meldt uit Weert: Een brutale overval met roof heeft Zater- dag te 12 u. 15 plaats gehad. te Weert, op den rijksweg naar Eindhoven onder het gehucht Hushoven. De heer Th. Moris, die huiswaarts keerde ,werd door twee personen aangevallen en met een zwaren steen op het hoofd bewus- teloos geslagen en van zijn geld, ruim /200 aan bankpapier, beroofd. De gemeente-politie, die eenigen tijd daama van het gebeurde verwittigt werd, wist twee verdachte personen aan te houden, n.l. de pas uit de gevangenis ontslagen Ch. F., en N. J., beiden uit Weert, welke latste door den heer Moris pertinent als een der aanvallers is her- kend. Maandag werden zij ter beschikking van den officier van justitie te Roermond gesteld. Zij staan beiden ongumstig bekend. De ver- wondingen van M. zijn van dien aard, dat hij in het ziekenhuis te Weert moest worden opgenomen. BRANDSTICHTING Zondagnacht is brand ontstaan in het woon- huis van den heer J. van Lent te Leeuwen. Van den inboedel kon niets gered worden. Een in de nabijheid staande arbeiderswoning, waamaar de vlammen oversloegen, werd even eens een prooi der vlammen. Hoewel de brandiweer spoedig ter plaatse was, kon deze niets uitvoeren. Beide woningen brandden tot den grond toe af. Alles is verzekerd. Eenige oogenblikken nadat deze brand was uitgebroken werd de branidweer gealarmeerd voor een brand, ditmaal op een afstand van twee K.M. van de brandende gebouwen, in het huis van den heer J. Kovenbach. Dit begin van brand kon door middel van een brand- bluschtoestel worden gebluscht. De politie die onmiddellijk een onderzoek instelde, vond op het dak, van dit laatste huis drie lucifers, zoodat brandstichting in het spel moest zijn geweest. Ook het huis van den (heer Kovenbach is verzekerd. HOE MEN ORISISVAR.KENS WEEGT. Toen een boer te Heerenveen bijt het waag- gebouw aankiwam, bleken, zoo vertelt de „Tel.", zijn varkens niet het voorgeschreven gewicht van 80 K.G. te hebben, waardoor ze niet voor den prijs van f 0,30 per K.G. kon- den worden verkocht; ze wogen maar 79 K.G., zoodat ze niet meer dan 0,24 de K.G. op- braohten. „Dat is jammer", zei de boer, want nou moet ik weer naar huis om andere te halen, want ik heb natuiurlijk wel meer". Ras werd de wagen gekeerd, doch bij het eerste het beste cafe aangeland, reed de boer met paard en wagen in de doorreed en vroeg den eigenaar, of deze hem soms ook aan een 40 liter karnemelk kon helpen, waarop be- vestigend werd geantwoord. De boer gaf elk der beesten 4 liter karne melk en vertrok toen weer naar het markt- terrein. Bij weging bleken de varkens nu 80 K.G. gewicht te hebben. Vergenoegd streek ons boertje nu zijn 800 X f 0,30 f 240 op, terwijl hij anders maar 790 X 0.24 f 189.60 had ontvangen. Met de 40 liter karnemelk, die hem f 2 kostten. had hij f 50,40 verdienid. AUTO SLIPT EN SLAAT OVER DEN KOP. Vrijdagnacht is op den Zeeburgerdijk te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto met twee passagiers, een heer en dame, moest plotseling uitwijken voor een voetgan- ger. De wagen slipte daardoor op het gladde asphalt en sloeg over den kop. De inzitten- den werden uit den wagen geslingerd. Zij werden ernstig gewond. De dame is overge- bracht naar het O. L. Vrouwe-gasthuis, de heer naar het Wilhelmina-gasthuis. De chauf feur kwam er zonder emstige kwetsuren af. AUTO PLETTER GEREDEN. Onder Posterhold bij de Duitsche grens is de auto van den heer Provoost uit Rotterdam geslipt in een bocht van den weg en in voile vaart tegen een boom gereden. In de auto waren gezeten de heer Provoost, zijn zoon, benevens de 32-jarige chauffeur Rabelli uit Rotterdam. De drie personen wer den zwaar gewond naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. De toestand van vader en zoon is redelijk; de chauffeur is er het ergst aan toe. De auto werd bijna geheel vemield. Het gezelschap was op weg naar Wies baden. STEEKPARTIJ. In een logement in de Jodenstraat te Venlo is Vrijdagnacht een twist ontstaan tusschen een ongeveer 50-jarigen schipper de K., uit Rotterdam, en een 30-jarigen grondarbeider A. B., uit Emmen. De ruzie liep zoo hoog, dat de grondarbeider den sohipper een ern- stige messteek in den rug toebracht. De dader, die was ontvlucht uit de rijkswerkin- richting te Veenhuizen, is door de politie ge- arresteerd en werd naar de strafgevangenis te Roermond overgebracht. Het bleek, dat het slachtoffer, hetwelk onder een valschen naarn logeerde, eveneens nog bij de politie in het krijt stond. De opgeloopen steekwonde is echter van dien aard, dat hij in het loge ment zal moeten verblijven. ONGELUK BIJ DRAVERIJEN TE BEVERWIJK. Bij de te Reverwijk gehouden kortebaan- draverijen is een ongeluk gebeurd, dat emstige gevolgen had kunnen hebben. Na een van de eerste ritten geraakte het tuig van den draver Lady Bond van den heer A. C. v. d. Veen, berijder J. van Leeuwen Jr., onklaar, waar door het dier op hoi sloeg. De draver rende de baan af en holde vervolgens d/wars door het drukke verkeer heen den Rijiksstraatweg op. De berijder was op de baan van de sul- key gevallen, doch had geen ernstig letsel be- komen. Ter hoogte van de buitenplEiats ,,Schebeeok" sloeg de sulkey tegen een boom, doch ook deze botsing kon Lady Bond niet tot staan brengen. Het paard passeerde den in oe nun ting van ere ponton over net JNoorcl- zeekanaal. Tenslotte liep de draver een wiel- rjjder omver, waardoor het paard kwam te vallen en toen gemakkelijk kon worden ge- grepen. De wielrijder, de heer J. uit Velsen, kwam er zonder verwondingen af. Zijn zeven- jarig dochtertje, dat ook op de fiets zat, moest met hoofd- en beenwonden in het Roode Kruis-ziekenhuis worden opgenomen. De toestand van het meisje baarde echter geen zorg. Lady Bond had bij de holpartij eenige ver wondingen opgeloopen en moest uit de course worden genomen. VERiKEERSONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. 2k>ndagavond te krwart over zeven is in de Jonathanstraat in Den Haag een ongeluk ge beurd, dat aan een twaalfjarigen knaap het leven heeft gekost. In deze straat fietste de twaalfjarige G. K., met op het frame voor hem gezeten de twaalf jarige A. v. H., beiden wonende aan de Van Ostadestraat in Den Haag. lie fietsende jongen schijnt een onhandige manoeuvre te hebben gemaakt. Hij is tegen een tram/wagen van lijn 2 opgereden. De jon- gens kwamen te vallen ,met het gevolg, dat G. K., zoodanige verwondingen opliep, dat, toen de geneeskundige dienst hem naar het Roomsoh-Katholiek ziekenhuis vervoerde, de jongen voor aankomst daar overleed. De andere jongen, A. v. H., is er vrij goed afgekomen. Hij kreeg verwondingen aan vin- gers en kin en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Een voorloopig onderzoek, door de politie ingesteld, wijst uit, dat den trambestuurder geen schuld treft. ZIEKTE VAN WEIL. Te Pemis is een geval van de ziekte van Weil geconstateerd. De patient heeft in De Maas gezwommen. Te St. Maartensburg is een geval van ziekte van Weil geconstateerd in het gezin van den heeir N. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 32-jarige Wilhelmina Erisman, bekend als „Blonde Mien", in een pand aan den Schie- damschedijk te Rotterdam, waar zij op de tweede verdieping een kamer had, vermoord. Het slachtoffer was met een kussensloop ge- worgd. De vrouiw woonde eenigen tijd samen met een zekere J. K. Omstreeks half 6en Zaterdagavond was zij thuis gekomen met een onbekenden man. De vrouw was toen zwaar besohonken. Een half uur later is de huurder van de tweede 6tage, die aan de vrouw de voorkamer had onderverhuurd, naar boven gegaan. In zijn kamer, hij bewoonde zelf de achterkamer trof hij den man aan, met wien de vrouw samenwoonde. Toen de bezoeker weg was, kwam de vrouw niet, zooals gewoonlijk, in de achterkamer een praatje maken. Daar zij. maar steeds weg- bleef, gingen de twee mannen uit de achter kamer in de voorkamer een kijkje nemen en vonden de vrouw dood op bed liggen. In de kamer heerschte een groote wanorde. De twee mannen zijn toen naar buiten ge gaan en hebben de politie gewaarschuwd, welke een onderzoek ter plaatse instelde. Hieruit bleek, dat de vrouw in den loop van den avond, tal van cafd's heeft bezocht en dat zij het laatst was gezien in gezelschap van een ongeveer 32-jarigen man, met een tenger, slank postuur. Deze man ging met haar mee naar naar kamer. Dit is o<joi eenige menschen uit de omgeving gezien, maar veel aandacht heeft men er niet aan besteed. In denzelfden nacht zijn in de binnenstad en de buitenwijken eenige personen aangehouden, wier signalement eenigszins met dat van den verdachte overeenstemt. Zij hadden echter alien een alibi en zijn weer op vrije voeten gesteld. Ook is nog aangehouden een man, met wien de vrouw een paar jaar geleden heeft samengeleefd. Deze had haar be- dreigd en daarom heersohte er aanvankelijk verdenking tegen hem. Ook deze man heeft evenwel zjm alibi kunnen aantoonen. Het stoffelijk overschot van de vrouw is naar het Sint Franciscus Gasthuis overge bracht, waar dr. Hulst uit Leiden, de sectie izou verrichiten. In de kamer moet een worste- ling hebben plaats gehad. EEN WANHOOPSDAAD. Zondagmiddag zag een surveilleerend agent van Bergen op Zoom in de nabijheid van de bosschen van dr. Geluk een onoeheerde fiets staan, waaraan een brief je was bevestigd, het- welke afkomstig bleek te zijn van een 16- jarigen jongen van O. en het 17-jarige meisje K., beiden uit Bergen op Zoom, die sedert Donderdag uit de ouderlijke woning werden vermist. Het briefje bevatte de mede- deeling, dat het tweetal van plan was, zich door vergiftiging van het leven te beroovem, aldus het „Dgbl. v. R'dam". De agent, die vermoedde, dat de jonge- lieden zich in het bosch zouden bevinden, stelde onmiddellijk een onderzoek in en vond hen na eenigen tijd inderdaad. Zij hadden het wanhoopsplan echter reeds gadeeltelijk ten uitvoer gebracht. Het meisje was bewus- teloos; de jongen evenwel mankeerde niets. Direct stelde de agent den commissaris van politie met het gebeurde in kennis en korten tijd later arniveerde deze, vergezeld van dr. Keuss. Deze laatste achtte overbrenging van het meisje naar het ziekenhuis noodzakelijk, waarheen zij: per brancard werd vervoerd. De jongen is aangehouden en naar het politie- bureau gebracht. De toestand van het meisje, dat vermoede- lijk zoutzuur heeft ingenomen, was Maandag- avond redelijk. Tijdens het verhoor voor de politie ver- klaarde de jongen, dat hij en het meisje, met wie hij verkeering had, sedert Donderdag hadden rondgezworven, daarbij levend van knollen, welke zij op 't land uittrokken. Wat de oorzaak van deze historic is geweest, kan nog niet met zekerheid worden gezegd. DRIE KINDEREN DOOR VRACHTAUTO AAN GEREDEN. Op den provincialen weg BeverwijkUit- geest is een vrachtauto, bestuurd door den 21-jarigen van W. uit Hoofddorp, ingereden op een groep kinderen, die op weg waren naar school. Drie dezer kinderen werden door de auto gegrepen. De ongeveer 10-jarige M. Tes- selaar werd op slag gedood. Haar 14-jarig zusje Aagje Tesselaar en de 12-jarige Marie Niesten bekwamen zware verwondingen. Bei den moesten naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk worden overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De toestand van het meisje Niesten is zeer zorgwekkend. De chauffeur heeft verklaard, niets van de meisjes te hebben gezien, daar de zon hem verblindde. De auto reed rechts van den weg, de meisjes liepen ook geheel rechts. Een poli- EEN BESTUURDER IN SLAAP GEVALLEN. Op den Rijksstraatweg te Huis Ter Heide is Vrijdagmorgen tegen half acht een vracht auto, die zwaar beladen was door dat de be- stuurder H. Hennekens uit Apeidoom ver- moedelijk in slaap is gevallen, tegen een boom gereden. De bestuurder is bewusteloos naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. De wagen en de inhoud ervan is geheel vemield. POLITIE DOET EEN INVAL IN BAR. Door een dertigtal politieagenten, onder leiding van een inspecteur is Donderdagavond een inval gedaan in de Empire bar in de Nes te Amsterdam. Zij vonden daar een groot ge zelschap bijeen, dat zich vermaakte met mu- ziek en dans en zich te goed deed aan ver- sohillenide dranken. Al deze dames en heeren ongeveer een zestig in getal, werden door de politie overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Daar werd de dames en heeren een verhoor afgenomen. Hieruit bleek, dat het in deze gelegenheid niet altijd bleef bij dansen, maar dat er ook wel dingen gebeurden in strijd met de zeden, hetgeen ook door de politie was geconstateerd. In den loop van den nacht konden de bezoekers naar huis toe gaan. Er waren onder dit gezelschap dames afkomstig uit het buitenland, die naar zij zei- den^. daar waren verdwaald. Er waren heeren uit Hilversum en Bussum, maar hoofdzake- lijk uit Amsterdam. Tegen den houder van de bar werd proces-verbaal opgemaakt wegens verschillende overtredingen. TITELS TE KOOP AAN GEBODEN. Eenige maanden geleden verschenen in ver schillende bladen advertenties, waarih werd medegedeeld, dat de mogelijkheid bestond, doctorstitels te verkrijgen. Een aantal perso nen hebben hierop geschreven. Een hunner, die het zaakje niet al te best vertrouwde, stelde de politie te Amsterdam van een en ander in kennis. Deize raadde den man af, om op de advertentie in te gaan, daar titels, op dergelijke wijze verkregen, geen waarde hebben. Bij een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de steller van de adverten ties, in Amsterdam woonachtig, vertegen- woordiger is van een universiteit in Belgie. Deze Belgische universiteit is een volstrekt particuliere instelling. Zj leidt personen op en geeft hun titels na afloop van de opleiding. Deze hebben volgens de wet geen rechtsgeldig- heid. De universiteit nu heeft besloten, om ook titels te gaan verleenen aan niet bij haar opgeleide personen. Gegadigden moeten een waarborgsom storten en vervolgens een proefschrift inleveren, waama, na verloop van tyd, een titel zou worden verleend. De univer siteit heeft daarbij de bedoeling gehad, alleen titels te verleenen aan academisch gevormde personen, welke laaste bepaling de steller van de advertenties daarin niet tot uiting heeft laten komen, waarom men vermoedt, dat de bedoeling heeft voorgezeten, om, indien de titel niet mocht worden verleend, de waar borgsom niet terug te geven. Hiervan heeft men evenwel geen zekerheid, daar tot dusver nog niemand een waarborgsom heeft gestort. De politie zal dan ook niet tot een vervolging avergaan. VROUW VERBRAND. Zaterdagavond, toen haar man even weg was, ging de 60-jarige mej. J. in de Voor- broodstraat te Arrihem met een petroleum- lampje naar den kelder, Vermoedelijk heeft zij het lampje omgestooten, zoodat haar kleeren in brand raakten. De buren hebben wel een brandlucht bemerkit, doch konden de oorzaak niet ontdekken. Toen de man terugkeerde, vond hiiji zijn vrouw met brandwonden over het geheele lichaam in bewusteloozen toe stand. Zij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zij is overleden. DIPHTHERIE. Te Staphorst en omstreken heerscht een diphtherie-epidemie. Thans hebben zich on der de tewerkgestelden uit de groote steden twee gevallen voor gedaan. JAS IN BRAND GERAAKT. Bij het passeeren van den eersten overweg te Raalte is een jas, bangende over den uit- laat van een auto, in brand geraakt. De brand was niet erg, maar de inzittenden sprongen uit angst uit den auto, waanbrj een van hen ernstig werd gewond. VIJFTIENJARIGE MELKKNECHT IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN Tijdens een kort, maar hevig onweer sloeg de bliksem in de boerderij van den landbou- wer L. Peters te Wehl (Geld,), De vlammen grepen zeer snel om zich heen. De bewoners konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen. Eenige minuten later vermiste men den ongeveer 15-jarigen melkknecht Ebbers, uit Beek. Na eenig zoeken vond men zijn verkoold lijk. Eenig vee kwam mede in de vlammen om. De boerderij is tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. OM ZIJN HOND TE REDDEN. Op den Zwiepschendijk te Lochem is de bloemist J. onder een auto geraakt, doordat hiij zijn hond wilde redden, die dreigde over- reden te worden. De man werd dadelijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat hij verwondingen aan hoofd en beenen had ge- kregen. Hij is nog denzelfden avond over leden. Zondag kwam op den Rielschenweg te Til- burg de motorrijder B. Kools in voile vaart door onbekende oorzaak in botsing met een boom, zoodat zijn hoofd verbrijzeld werd. Hij werd door den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd. De over- ledene was nog onlangs gehuwd. DOODELIJK ONGELUK BIJ NATIONAAL- SOCIALISTISCH VLIEGFEEST. Ter gelegenheid van het congres van den nationaal-socialistischen Duitschen artsenbond werd te Brunswijk een nationaal-socialistisch vliegfeest gehouden, waarbij een doodelijk ongeluk is geschied. De vlieger Albrecht wil de uit zijn eendekker drie goedgeslaagde pa- rachutesprongen fotografeeren. Terwijl h(J alle aandacht aan zijn camere besteedde werd hij door een andere machine aangevlogen en stortte van een hoogte van 80 meter naar beneden. De vlieger was op slag dood, terwijl de machine geheel werd vemield. DE OUDSTE VROUW VAN BELGIe. Het oudste vrouwtje van Belgie, de wed. Pierquain, is in het Henegouwsche stadje Roeulx, gestorven op 105jarigen leeftijd. Zij was nimmer ziek geweest en alleen, sedert een paar jaren, bijna geheel blind geworden. WERKTIJDVERKORTING. II. De vorige keer werd er op gewezen, dat in het gelijkelijk verdeelen van de beschikbare hoeveelheid werk aan het aantal aanwezige arbeiders, iets sympathieks zit. Men moet echter,- afgezien van de principieele bezwaren, de moeilijkheden wel degelijk onder het oog zien. Het is gemakkelijk gezegd de beschik bare hoeveelheid werk te verdeelen, maar het zal zeer de vraag zyn of dat maar zoo zonder meer mogelijk is. De werkloosheid toch heerscht in lang niet alle bedrijven even sterk en nu kan men wel zeggen, dat b.v. de arbei ders in een chocoladefabriek slechts 40 uur mogen werken, doch wanneer er geen vol- doende werkloozen zijn in dat bedrijf kan men maar niet zoo werkloozen uit een ander be drijf, b.v. de metaalindustrie, daar te werk stellen. Wie wel eens getracht heeft om werk loozen uit een bepaald bedrijf geschikt te maken voor andere werkzaamheden, weet dat dit op schier onoverkomenlijke moeilijkheden stuit, vooral wanneer eenige vakbekwaam- heid vereischt wordt. Zelfs in een zelfde be drijf zullen verschillende groepen van arbei ders in verschillende mate werkloos zijn en de arbeiders zijn nu eenmaal geen machines, die men maar overal heen kan brengen en die dan maar aangezet behoeven te worden om het gevraagde werk te verrichten. Met rwelke moeilijkheden men daardoor in verband met huisvesting te doen zou hebben laat zich alleen begrijpen wanneer men zich dieper in dit probleem in denkt. Ook is het zeer de vraag of men maar direct de machi nes heeft om al deze arbeiders werk te ver- schaffen. Een zeer belangrijk bezwaar is ook nog de belooning. Zou men tot een evenredige loonsverlaging overgaan, dan zou dit voor de arbeiders die thans nog 48 uur werken en die dan b.v. op 40 uur komen, een verlaging be- teekenen van ongeveer 17 Men kan nu wel redeneeren, dat zij dit maar voor het al gemeen belang over moeten hebben, doch men moet hun er toch eerst van overtuigen, dat dit in het algemeen belang is en dat zal niet zoo gemakkelijk gaan. Er wordt nu wel eens voorgesteld, om thin de tegenwoordige werk- loozenuitkeeringen als bijslag op de loonen te geven. De arbeiders zouden dan een veel ge- ringere verlaging krijgen en in plaats van werkloosheid zou dan iedereen werken. Ook dit lijkt echter veel mooier dan het in wer kelijkheid is. Immers hoe zou deze toeslag gegeven moeten worden en welke rechten zou de Overheid, die dan per slot van rekening een direct belang bij het bedrijfsleven heeft, daarvoor moeten verkrijgen. Zou elke werk- gever steeds zijn loonstaten moeten inleve ren en dan daarop een toeslag van de Over heid aan de arbeiders moeten uitbetalen? Dan zou dit gelijkstaan met een subsidieering van de loonarbeiders ten koste van de overige bur- gerij. Dit is echter door de progressie in de belastingen, het kostloos onderwijs bij een zekere minimum verdiensten enz. thans reeds op een veel juistere wijze verwezenlijkt en men zou zeker zoowel principieel als prak- tisch de grootste moeilijkheden krijgen, wan neer de Staat ook nog extra toeslagen aan de loonarbejders zou garandeferen. Alles bij elkaar is een wettelijke verkorting van den arbeidstijd door de Overheid zeker niet te verkiezen boven het huidige stelsel, waarbij de fabrieken door den nood gedwon gen reeds zelf in vele gevallen tot werktijd- verkorting overgaan. Zij doen dit al naar de noodzakelijkheid dit medebrengt en kunnen, wanneer de omstandigheden het veroorloven steeds wederom tot een andere regeling over gaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2