VERDRONKEN. Rubriek van den Arbeid Direct stelden dezen zich in verbinding met den Rijksveldwachter Visser en deden tekst en uitleg, m.a.w. aangifte van diefstal van sparreboomen ten nadeele van jhr. de B. Een grondig onderzoek bad tengevolge, dat een 25-tal personen voorloopig in ver- zekerde bewaring werden gesteld en aan een verhoor onderworpen. Dit verwekte groote opschudding onder het publiek, dat in drommen naar bet politle- bureau trok en een afwachtende houding aannam. Daar versobillende personen geruimen tijd in bet cacbot bleven opgesloten, begonnen de wacbtenden onrustig te worden en al spoedig werden bedreigingen geuit, gericbt aan bet adres van den Rijksveldwacbter. Ook de gemeenteveldwacbters van Mont- foort en Wileskop verschenen op bet appSl en na bet onderzoek werden alien weer vrij gleaten, onder oorverdoovend gejuicb van het publiek. De rijksveldwacbter werd evenwel geassisteerd door zqn collega's naar buis ge- bracht, daar gevreesd werd, dat tot handtas- telijkbeden zou iworden overgegaan. Het verdere van den avond bad een zeer rustig verloop. Dit muisje zal evenwel nog een groot staartje hebben. EEN VALSCH GELD-FABRIEK. De laatste woken waren te Amsterdam voortdurend valsche guldens en kwartjes in omloop gebracbt, meldt de Tel. Eenige room- ijsventers badden aangifte gedaan dat zij val sche guldens in ontvangst badden genomen. Het signalement, dat zij van bun klant gaven, wees er op dat men daarbij steeds met den- zelfden uitgever te doen had. Daardoor leidde bet spoor naar een 29jarigen praktizijn in de Kokerstraat, een communist, die reeds her- baaldelijk met de justitie in aanraking is geweest. Er werd huiszoeking gedaan in zijn woning, waar men hem aantrof. Men vond toen een volledige installatie voor bet maken van val sche guldens en kwartjes, doch valsch geld kon men niet vinden. Wei ontdekte men een beele partij munten, die in een vergevarder- den staat van voorbereiding waren om eens den vorm van kwartjes aan te nemen. Docb kwartjes waren het nog niet. De man ontkende valsch geld te vervaardi- gen. Hij ontkende eveneens ooit valsch geld te bebben uitgegeven en gaf voor de „fabriek" te gebruiken voor het maken van broches. In beslag werden genomen o.a. een stel matrij- zen en een pers. De man is door de roomijs- venters berkend. De praktizijn is ter beschikking van de justitie gesteld. EEN 96-JARIGE IN ZIJN TROUWPAK DE LUCHT IN. Op den openingsmiddag der Eindhovenscbe Vliegweek zijn er met de K. L. M.-vliegtuigen 411 betalende passagiers de lucht in geweest; bovendien nog 100 passagiers, aan wie een vlucht was aangeboden, zoo o.a. aan oudjes van dagen van 75-96 jaar, aldus meldt de „Msb.". Minister Reymer vroeg na afloop aan den oudsten Eindhovenaar Pietje van den Broek, een krassen man van 96 jaar, die nog geen enkel lichaams- of geestesgebrek heeft en die gekleed was in zijn trouwpak en de medaille voor 40 jaren trouwen dienst op de borst, hoe hem het vliegen bevallen was. 't Is me niet meegevallen, antwoordde Pietje aan den minister: 't Ging me niet boog genoeg, niet vlug genoeg en 't duurde te kort; ge kondt er niks drinken en die ,,snotneuzen" van 76 jaar gingen ook allemaal mee; ik had veel liever gevlogen met die jonge boeren- meiden van de Brabantsche koffietafel! Aan de 67jarige dochter van Pietje van den Broek vroeg de minister, die veel plezier in het geval had, of ze getrouwd was: „Nee, antwoordde ze, ik beb nooit kams ge- had; maar als ik nog eens kans zou krijgen, zou ik er nog eens over denken!" ONGELUK IN IJZERGIETERIJ TE TILBURG. In de ijzergieterij van gebroeders Van der Schoot te Tilburg is een bak, gevuld met 450 K.G. gesmolten ijzer, welke langs een loop- plank naar de gietmaJlen werd vervoerd, ge- kanteld. De gloeiende inhoud stroomde over den grond en zeven arbeiders, die in de nabij- heid stonden, werden gewond. Twee hunner zijn er erg aan toe. De 46-jarige doofstomme arbeider M. Aarts kreeg het gloeiende ijzer tegen de voeten. Hij viel tot overmaat van ramp met de handen in de gloeiende ijzer- massa, waardoor zijn kleeren in brand vlogen. Andere arbeiders schoten toe en doofden de vlammen. De omgelukkige was over bet ge- heele licbaam met brandwonden overdekt en werd in zeer emstigen toestand naar het zie- kenhuis overgebracht, waar hem de sacra- menten der stervenden werden toegediend. Een tweede arbeider, A. Schuurmans, is door den geneeskundigen dienst verbonden, waama hij naar zijn woning kon worden overgebracht. De vijf andere in de nabijheid werkende arbeiders werden slecbts licbt gewond. In de haven van Swinemunde ligt op het oogenblik bet zeiljacht Salamander, dat toe- beboort aan de academiscbe vereeniging Hutte. Aan boord van het jacht bevonden zich vijf jonge studenten, leden van genoemde vereeniging. Vorige week hadden de zeilers twee meisjes aan boord genoodigd. Tegen 3 uur's nachts wilde de scbipper van het jacht, de student Walther Wilde uit Berlijn, de beide meisjes met een roeiboot naar hun woon- plaats te Ostemothafen brengen. Daarbij is de kleine boot in de kielzog van een binnen- varend Engelscb scbip geraakt en omgesla- gen. Alle drie inzittenden zijn sedertdien ver- mist. Er bestaat geen twijfel meer, dat zij in de golven zijn omgekomen. EEN VRIEND VAN PRESIDENT HOOVER ONTVOERD Groote opwinding heeft te New York het bericht veroorzaakt dat de bekende million- nair, overste Raymond Robins, een bekend econoom sedert Zaterdag 3 dezer is verdwe- nen. Begin vorige week zou hij een bespre- king hebben met president Hoover, wiens persoonlijke vriend hij is. De New Yorksche politie gelooft, dat Robins, die een geestdrif- tig voorstander is van het drankverbod, en steeds actief deelnam aan den strijd tegen de alcoholsmokkelarij, door dranksmokkelaars is ontvoerd en gevangen wordt gehouden. Deze lezing van het geval is des te waarschijnlijker omdat Robins den laatsten tijd herhaaldelijk dreigbrieven had ontvangen. Meer dan 1000 politiemannen zijn bezig te pogen den ver- dwenen milhonnair op te sporen. Mevrouw Robins vreest, dat haar zoon door drank smokkelaars in Florida is vermoord. VEER EN VIJFTIG JAAR OP HAAR VEREOOFDE GEWACHT. Het wereldverlovingsrecord moet op naam staan van Kate Collins en George Berry, die na 54 jaar eindelijk getrouwd zijn, zij op 77- jarigen leeftijd en hij op 73jarigen leeftijd. In 1878 verloofde Kate Collins, toen een van de aardigste meisjes van Wickham Skeith, een oud dorpje in Suffolk, zich met den jon- gen George Berry. Berrij vertrok naar Lon- den om daar zijn geluk te beproeven en Kate zwoer een duren eed, nooit met een anderen man te zullen trouwen. Veel materieel geluk vond Berry in de Engelsche hoofdstad niet, maar wel trouwde hij; acht jaar geleden stierf zijn vrouw. Onlangs kreeg hij verlangen zijn geboorteplaats weer eens te gaan opzoe- ken. Zijn verloofde wachtte nog steeds op hem. Getroffen door zooveel trouw, besloot hij met haar te trouwen. EEN TROUWE FOX-TERRIER. Een merkwaardig staaltje van honden- trouw heeft een kleine fox-terrier in Stoke Newington (Engeland) geleverd. Reeds twee jaar leeft hij op het kerkhof van dit plaatsje. Men neemt £ian, dat zijn baas of diens vrouw daar begraven is. De bewoners hoorden dik- wijls 's nachts klagelijk gejank en geblaf. Zij maakten het personeel van het kerkhof hier- op opmerkzaam, dat daarop probeerde den hond te vangen, maar tot dusver tevergeefs. Wel heeft men den hond tusschen de graf- steenen zien zitten, maar waar hij zidh schuil houdt is niet bekend. Er zijn ook vallen met voedsel uitgezet, maar ook dit heeft niet ge- holpen. Men denkt dat de hond in een hollen boamstam leeft en dat er menschen zijn, die voedsel voor hem neerzetten. MISDAAD IN DE ONDERWERELD. Te New-York werd in een gestolen auto het lijk van een man gevonden, dat in een linnen zak was gestopt. Het lijk werd herkend als dat van Geraldo Scarpato, een beruohte bendeleider, die bekend stond als de Scalper", een Italiaansche bandiet uit Brooklyn. Hij was vermoord uit wraak voor het doo- den van Joe Massala, bijgenaamd Joe the Boss die in April van dit jaar op Coney Island in een restaurant, dat het eigendom was van Scarpato, werd gedood. De „Scalper" is het derde slachtoffer, dat valt wegens den moond op Joet the Boss, nog een vierde wordt ver- mist en men denkt, dat ook deze uit den weg is geruimd. De moord op Scarpato werd gepleegd op dezelfde wijze als een zevental andere mis- daden, waarbij het slachtoffer in een zak werd gestopt, welke misdaden, die in de laatste 8 maanden werden gepleegd tot dus ver niet door de politie konden worden op- gelost. Deze methode, welke blijkbaar veel aftrek vindt in den eindeloozen strijd in de New- Yorksche onderwereld bestaat hierin, dat men het slachtoffer eerst met een slag op het hoofd bewusteloos slaat, dan wordt een strop om den hals gelegd en het losse eind van het touw wordt onder de knieen vastgemaakt, rondom den rug gewikkeld en zoo vastge- knoopt, dat het slachtoffer, wanneer het weer bij kennis mocht komen, zich zelf wurgt, wanneer het tracht de beenen te strekken. De "handen worden op de borst vastgemaakt. In dien toestand vond men het lijk van Scarpato in een blauwe Sedan, welke in een stille straat in het Zuiden van Brooklyn was gepar- keerd. Men meent, dat de man uit een ge- heime drankgelegenheid op Caney-edland was ontvoerd. Zijn lijk had reeds uren lang in de auto gelegen voordat het ontdekt werd. Scarpato had er een voorgevoel van, dat men op hem loende. Ter herkenning liet hij zijn naam op zijn reohterarm tatoueeren en hij liet ook door de politie een nieuw stel vingerafdrukken maken. „Je kunt ze wel noodig hebben", merkte hij daarbij grimmig op. De vermoorde was een rijk man. Hij woonde in een dure villa, was eigenaar van verschei- dene kostbare auto's en was juist met zijn vrouw teruggekeerd van 'n reis naar Europa. Onlangs werd hij door een landgnoot ervan beschuldigd knoeierijen gepleegd te hebben met een Italiaansche loterij. Scarpato ging nooit uit zonder zijn „lijfwacht". Hij werd te Brooklynn vergeleken met Al Capone en hij ,,werkte" als ddstrictschef een tijdlang onder leiding van dezen koning der bandieten. EEN FORTUINLIJK BAD. Een boer uit het kustgebied bij Barcelona is plotseling rijk geworden, nadat hij een bad had genomen. Toen hij n.l. zich in het water dompelde, vond hij een stevig gesloten flesch. In die flesch bevond zich een stuk papier. Daar hij niet kon lezen, vroeg hij een kameraad hem den inhoud van dit schrijven mede te deelen en tot zijn groote verbazing en blijdschap vernam hij, dat het stuk papier een testament was. De schrijver van het testament, die uitge- breide inlichtingen gaf omtrent zijn persoon- lijkheid, verklaarde lijdende te zijn geweest aan een ongeneeslijke kwaal en dat hij zijn vermogen achterliet aan hem, die het testa ment vond. Het betrof hier zijn spaarduitjes, ten bedrage van 27 duizend peseta's. Het testament besloot met den wensch, dat de vinder nog lang mocht leven en een goede gezondheid mocht genieten. TARDIEU EN DE BRUIDSLTJIER. Tardieu, de vorige minister-president heeft niet lang na het aftreden van zijn kabinet, dit voorjaar, een reis ondemomen, die hoofd- zakelijk Italie betrof. Teruggekeerd op Fransch grondgebied, bevond Tardieu zich kort geleden te Nimes, waar hem een her- nieuwd bewijs werd geleverd voor de popu- lariteit, welke hij zich in de jaren van zijn ministerschap heeft verworven. Toen hij op een avond in het hotel, waar hij reeds een paar dagen logeerde, zat te eten werd hij her kend door de gasten van een huwelijksdiner, dat in het hotel werd gegeven. Waarschijn- lijk waren het politieke geestverwanten van den gewezen minister-president en tot zijn verwondering zag deze een der gasten, naar zich toekomen. Het was een oud-offieier, die na zich bekend te hebben gemaakt, aan Tar dieu vergunning vroeg de jonggehuwden aan hem voor te stellen. Natuurlijk stemde Tar dieu gaame met dit voorstel in en in het vroolijke gesprek, dat volgde, vroeg het jonge mevrouwtje of zij Tardieu een stukje van haar bruidsluier mocht geven. Een Fransch gebruik wil n.l. dat, nadat het huwelijk is voltrokken, de sluier, die de bruid heeft gedragen, in stukjes wordt geknipt. De vrienden krijgen elk zoo een stukje, dat im- mers geluk aanbrengt. Tardieu toonde zich hartelijk ingenomen met het vriendelijk gebaar van het jonge paar en borg het stukje van den „sluier van het geluk" zorgvuldig in zijn portefeuille weg. MODERNE SLAVERNIJ. De vorige week heeft voor de rechtbank te Oxford een chauffeur van een vrachtauto terecht gestaan omdat hij de maximmn snel- heid, die voor zijn auto 16 mijl bedroeg be- langrijk had overschreden. Hij had n.l. ruim 20 mijl gereden. De man zeide, dat hij wel te hard moest rijden om te zorgen dat hij ten- minste nog wat slaap kreeg, daar hij elken dag binnen zestien uur tijds 230 mijlen af moest leggen, waar dan nog de tijd voor los- sen en laden af ging. Sinds hij aangehouden was, had hij er zorgvuldig voor gewaakt niet harder te rflden dan zestien mijl per uur, met het gevolg, dat hij nu gedaan had gekregen. De voorzitter van de rechtbank zeide te hopen, dat van deze zaak uitvoerig gewag zou worden gemaakt, daar men nu te doen had met een dienstbetrekking, die veel weg had van slavernij. De chauffeur had den chef van het vervoer van de maatschappij, bij wie hij in dienst was, een cementfabriek, als getuige gedagvaard. Deze chef gaf toe, dat de firma chauffeurs uitzendt om 230 mijl per dag af te leggen, terwijl zij weet dat de maximum snelheid voor haar wagens 16 mijl is. Op de vraag, of hij vond, dat dit een redelijke op- dracht aan het personeel was, antwoordde hij, dat niet te kunnen zeggen. Hij had slechts de orders uit te voeren, die hem gegeven wer den. De voorzitter merkte daama op, dat de chauffeur verklaarde te zijn ontslagen omdat hij trachtte zich aan de maximum snelheid te houden, waarop de chef antwoordde: „Dat schijnt inderdaad zoo te zijn." De rechtbank legde den chauffeur een boete op van tien shilling, welke boete door de drie rechters gezamenlijk betaald werd. DUIVENJAGHT TE LONDEN. Op last van het gemeentebestuur van West minster zal William Dalton op de duiven- jacht gaan op Tragalgar Square. Hij zal daar zijn slagnet spannen, om te trachten de bees- ten daarin te krijgen. Hij doet dit zoo, dat hij de vogels eerst met zich vertrouwd maakt, door ze eenige dagen achtereen te voeren. Als hq er zoo in geslaagd is een honderdtal vogels of meer onder zijn net te lokken, slaat het op een goeden dag dicht en zijn de beest- jes gevangen. Soms strooit het publiek roet in het eten; het is wel gebeurd, dat hij1 dagen lang bezig geweest was om duiven tot zich te lokken en dat dan al zijn werk weer te niet werd gedaan, doondaf een kwajongen achter zijn rug een papieren zak opblies en met een harden slag liet stulk springen. Mis- lukt het zoo om de beesten in het net te vangen, dan moet hij ze stuk voor stuk met de hand grijpen. Dan duurt het echter eenige weken inplaats van eenige dagen, voor er een honderd vogels of meer gevangen zijn. Het is wel gebeurd, dat teerhartige oude dames den duivenvanger lastig vielen en meer dan eens is er een parasol of paraplu op zijn hoofd stuk geslagen. Toch is het noodig, dat de duiven op het plein af en toe gedund worden. Vroeger had het gemeentebestuur een vasten duivenvanger, die per jaar verscheiden hon- derden duiven wegving. Verleden jaar is hij gestorven en sindsdien hebben de duiven zoo gebroed, dat er thans veel te veel zijn. De bedoeling is niet ze allemaal weg te vangen, daarvoor is het publiek te veel op de diertjes gesteld, die in het verzonken deel van het plein rustig rondtippelen en zich niet storen aan het geweldige verkeer, dat met donderend geraas daaromheen cirkelt. MERKWAARDIG VOORVAL TE HENDAYE Het vreedizame stadje Hendaye aan de Fransch-Spaansche grens is dezer dagen het tooneel geweest van een opwindende bandie- tenjacht. Twee mannen waren tijdens het lunchuur een wisselkantoor binnengedrongen, hadden het meisje, dat het kantoor bewaakte, gebonden, en zich meester gemaakt van al het aanwezige goud en bankbiljetten, waama zij de vlucht namen. Het meisje slaagde er echter in, zich los te rukken en gilde uit alle macht „Houdt den dief!" Eenige voorbij- gangers, die de beide boosdoeners zagen wegrennen, begonnen de achtervolging. De roovers, die zagen dat men him op de hielen zat, vuurden herhaaldelijk hun revolvers op de achtervolgers af. Het bleek hun intusschen aldra, dat ont- snappen nog slechts in ddn richting mogelijk was, en wel in de richting van de Spaansche grens. Zij renden derhalve naar den oever van de Bidassoa, het riviertje, dat Frankrijk van Spanje scheidt, trokken hun jassen uit en zwommen met krachtige slagen naar den Spaamschen oever. De politie had echter hun voomemens geraden en de Spaansche autori- teiten gewaarschuwd, zoodat men aan beide oevers van de rivier gereed stond, de mannen te vangen. Deze hadden dus slechts de keus, in welk land zij zich het liefst wilden laten arresteeren. Zij kozen Spanje, en de karabi- niers hadden hen al gauw te pakken. Maar de roovers kregen blijkbaar spijt; zij rukten zich los en sprongen weer in het water. Dit- maal zwommen zij naar den Franschen oever, zoodat ten slotte toch de politie van Hendaye erivoor zorgde, dat zij veilig achter slot en grendel kwamen. PAUL BERN, DE ECHTGENOOT VAN DE FILMSTER JOAN HARLOW DOOD IN ZIJN KAMER GEVONDEN. Paul Bern, directeur van een filmmaat- schappij in Hollywood en de man van de om haar platinakleurige haren zoo bekende film- actrice Joan Harlow, werd vorige week in zijn kamer dood gevonden. Zijn buttler vond hem, en deelde het mede aan zijn vriend Irving Thalberg, die op zijn beurt de politie er ken nis van gaf. Naar verluidt, heeft Bern zich van het leven beroofd, alhoewel dit nog niet bewezen is, daar het paar, zoo men zegt, een geluk- kig leven leidde. Joan Harlow was sedert twee maanden met Bern getrouwd. Het schijnt, dat ook finan- cieele zorgen niet tot de oorzaak van den dood kunnen worden gerekend. Bern leefde eenzaam, totdat hij Joan Harlow leende ken- nen, die de hoofdrol vervulde in Hells An gels". Voor dat zij Bern trouwde, was zij gehuwd met een rijken Amerikaan hit Chicago, F. Mc. Gray, waarvan zij voor 2 jaren scheidde. KINDER VERLAMMING. In verscheidene plaatsen van het district Calau zijn den laatsten tijd veel gevallen van kinderverlamming waargenomen. Tot nu toe waren er reeds vijf gevallen met doodelijken afloop. De school in Wuestenhain is geslo ten. Waarschijnlijk zullen spoedig alle scho- len worden gesloten. Ook te Kottbus zijn twee gevallen van kinderverlamming gecon- stateerd. Er zijn maatregelen getroffen tot het overbrengen van de kinderen in barakken en naar ziekenhuizec. EEN PREDIKANTEN-DYNASTIE. De „Ned." heeft eenigen tijd geleden een mededeeling gedaan omtrent een Zweedsche familie, waarin de predikantswaardigheid sedert een paar eeuwen erfelrjk is. Men ves- tigt thans de aandacht van het blad er op, dat de Nederlandsche Hervormde Kerk ook zulk en dynastie kent, n.l. die der familie Knottnerus. Onafgebroken, linea recta, van vader op zoon voert dit geslacht het predik- ambt vanaf 1630. Van de hand van den heral- dicus van Epe verscheen indertijd een genear logie van deze predikantsfamilie van 1630 af en eveneens een artikel over dit onderwerp in de „Wapenheraut". Dit geslacht zal dus wel het oudste predi- kansgeslacht zijn in Nederland. In de rechte lijn afstammende dienen uit dit geslacht de predikanten I. G. Knottnems te Beuningen en I. G. Knottnerus te Varsse- veld, de Ned. Herv. Kerk. Verder zijn er uit dit geslacht al is het niet afstammende in de rechte lijn steeds veel predikanten ge weest. GELD IN DEN VUILNISBAK. Een marktbezoeker uit Rijsbergen vermiste i bij het huiswaarts keeren twee bankbiljetten van f 100. Aanvankelijk werd aan diefstal gedacht, doch men kreeg al gauw vermoe- dens, dat de koopman, het geld ook wel kon verloren hebben. Het is gewoonte aldaar, dat de marktbazoekers hun boterhammen in een cafd gebruiken. Het papier waarin hun ,,twaalfuurtje" is verpakt, wordt op den vloer geworpen en eerst na het vertrek der bezoekers bijeemverzameld en naar den vuil- nisbak gebracht. Op verzoek van de gemeentepolitie heeft de herbergier daags nadat het geld vermist werd den vuilnisbak geledigd en den inhoud aan een grondig onderzoek onderworpen. En met succes! Onder in den vergaarbak lagen de twee bankbiljetten tot een balletje ineen- gefrommeld in vette papieren tusschen een hoop ander afviel. De gelukkige eigenaar be- kommerde zich niet erg om deze eenigszins onsmakelijke bron van herkomst en stak het geld met een verheugd gelaat weer bij zich. EEN DRIESTE AANSLAG. Voor het raadhuis van Charlottenburg is een brutale aanslag gepleegd, waarbij een bedrag van ongeveer 40.000 mark in handen van roovers is gevallen. De inkomsten van de trams en autobussen worden elken dag van de groote remise in de Heilmholtzstrasse naar het girokantoor, op het raadhuis van Charlottenburg, gebracht. Ook thans zorgde een autobus voor het over brengen van verscheidene cassetten, die in hoofdzaak zilver en klein geld bevatten. Ter wijl verscheidene ambtenaren bezig waren bij het raadhuis het geld uit den auto te halen, reed plotseling een fraaie auto voor. Nog voordat de ambtenaren zich te weer konden stellen haalden vier uit den auto gesprongen jonge mannen revolvers te voorschijn, waar- mee zij op de ambtenaren begonnen te schieten. Vier hunner vielen getroffen neer. De bandieten maakten zich daama van drie cassetten meester, waarop zij in hun auto sprongen en wegreden. De B. V. G. (Berliner Verkehrs Gesall- schaft) neemt aan, dat een bedrag van onge veer 40.000 mark in handen van de roovers is gevallen. De aanslag moet gepleegd zijn door lieden, die precies op de hoogte waren van het overbrengen van het geld. Ofschoon er ten tijde van den aanslag reeds een groote drukte voor het raadhuis heerschte, waren de ooggetuigen zoo verrast, dat de daders zijn ontsnapt zonder herkend te zijn. De slachtoffers van den aanslag zijn de remisechef Meyer, die naar het ziekenhuis Westeend is gebracht; zijn toestand geeft aan- leiddng tot bezorgdheid; lichter gekwetst zijn de chaffeur van den autobus, een kantoor- bediende en een controleur. Nader wordt gemeld, dat de emstige ge- kwetste remisechef inmiddels is bezweken. Uit het onderzoek van de politie is geble- ken, dat de roovers de auto, waarmee zij reden, gestolen hadden. De drieste aanslag heeft groote beroering gewekt. Tal van nieuwsgierigen waren voor het raadhuis te hoop geloopen. Tenslotte heeft de politie de menschen moeten verspreiden. Later heeft de politie den door de roovers gebruikten en daama verlaten auto op den weg naar Potsdam bij de Glienecker brug gevonden. Voor de aanhouding van de roovers heeft de hoofdcommissaris 2000 mark be- looning uitgeloofd. BEKWAME VAKARBEIDERS. Bandieten te Chicago hebben gedurende veertien uur in een gebouw waar het kan toor van een makelaarsfirma in onroerende goederen en een aantal loketkluiizen van depo- sitogevens gevestigd waren, de bewoners en het personeel, in het geheel tien man, gevan gen gehouden. Met de meest geraffineerde modeme hulpmiddelen openden zij op hun ge- mak alle kluizen en verzamelden wat zij daar bij van waarde aantroffen. De bandieten gingen op hun doode gemak te werk en als goede vaklieden verrichtten zij hun werk met handschoenen aan zoodat er geen vingeraf drukken werden gevonden. Er waren 350 loketiten, die alle geopend werden. De buit ten bedrage van ongeveer 250.000 dollar werd meegenomen; de boeven verdwenen zonder een spoor achter te laten. En intusschen trekt de burgemeester van Chicago, Cermak, Europa door, overal van de daken schreeuwend, dat tegenwoordig de misdaad in Chicago is uit- geroeid en dat alle misdadigers er achter slot en grendel zitten. EEN INVAL VAN BIJEN. Zondagochtend heeft een wijk van Nice een inval te verduren gehad van bijen. Men ver- moedt, dat de inseeten afkomstig waren uit een bijenstal in de buurt waar op de heuvels veel imkers wonen. Baders aan het strand, die in de zon lagen te braden, moesten in zee vluchten; paarden voor de rijtuigen, die hun standplaats hebben bij de Magnanbrug wer den wild onder de steken der bijen die win- kels en koffiehuizen en zelfs het bureau van politie binnendrongen. GOUDERTS ONTDHKT IN RHODESIA. Onlangs is door zekeren Titley, een werk- loos mijnarbeider, in de buurt van de Mata- beleShebamqn gouderts ontdekt, waarvan de waajrde op niet minder dan 2000 pond ster ling wordt geschat. Genoemde persoon was reeds dag aan dag op dezelfde plaats aan het graven geweest. Nadat hij tot een diepte van 15 voet was doorgedrongen, gaf hij zijn vergeefsche pogingen op en zette zich bij zijn werk neder. V6<5r zijn vertrek waagde hq echter nog een poging en groef nog eenigen tijd door. Plotseling stiet hq op een enorm stuk erts, dat bij nadere beschouwing niet anders bleek te zijn dan het zuiverste goud. Vol vreugde over zqn beloonde moeite begaf hq zich naar 'n dictatstbijzijnden politiepost, die de groeve des nachts voor hern bewaakte. Vermoed wordt, dat er in de nabijheid van deze pas-ontdekte goudmijn zich nog meer- dere mijnen zullen bevinden. HET GROOTSTE CUNAKDSCHIP. „Het prestige van Engeland staat op het spel", zoo schrijft de Daily Mail, die er van overtuigd is, dat de bouw van het groote stoomschip, welke verleden jaar begon, en waaraan de werkzaamheden op den 12en Dec. 1931 moesten worden onderbroken, daar men geen geld meer had om ze voort te zetten, weer moet worden hervat. Om dit te kunnen doen, heeft men een bedrag noodig van 9 mil- lioen gulden. Nu stelt men voor, aandeelen te verkoopen tot dit bedrag en om hiermede een begin te maken, is de Daily Mail bereid direct voor een bedrag van 450.000 gulden te teekenen. Het blad meent, dat met het schip geld kan worden verdiend, daar heden zeer veel gel iv.hen met Duitsche en Italiaansche booten reizen en ook vele transporten door vreemde maatschappijen worden uitgevoerd. Zoo gauw echter de nieuwe boot klaar zal zijn, zal dit veranderen en zal Engeland weer de eerste plaats op den Oceaan gaan innemen. Maar afgezien hiervan, zou het her- vatten van het werk weer bezigheid geven aan zeer veel menschen, die heden werkloos zijn, want toen men er toe overging het werk stop te zetten, nadat men reeds 13.500.000 gulden voor den bouw had uitgegeven, wer den er op een dag 3500 menschen broodeloos en 7000 moesten er indirect onder lijden. Dit kostte den staat ca. 126.000 gulden per week aan ondersteuning of 6% millioen gulden per jaar. Het gevolg zou dus zijn. dat indien men het werk weer zou beginnen, dit voor den Staat een mindere uitgave van ruim 12 mil lioen gulden zou beteekenen, daar de boot in 1934 klaar zou komen. DE GENEESKRACHTIGE WERKING VAN ZEEWATER. Het is zeer weinig bekend, dat zeewater ook inwendig als geneesmiddel wordt ge- bruikt, natuurlijk alleen in zorgvuldig afge- paste hoeveelheden en na grondig onderzoek van een arts. Deze medicqn kan onder be- paalde omstandigheden een groote genezen- de, versterkende en voedende werking uit- oefenen en wordt den laatsten tijd meer en meer gebruikt. Het wordt gereinigd en al dan niet verdund ingenomen of gelnjecteerd. Innemen is niet in alle gevallen mogelijk; het heeft tengevolge, dat de huid beter met bloed wordt verzorgd en daardoor beter werkt. De resultaten zijn meestal beter, wanneer het zee- water wordt toegediend door onderhuidsche inspuitingen. Het is opvallend, hoe goed de weefsels het zeewater opnemen. Wel treedt tengevolge der injecties dikwijls een kleine koorts op, doch in de gevallen, waarin deze behandeling wordt toegepast, is dit zelfs ge- wenscht. Soms treedt ook ongeveer veertien dagen na de injectie een algemeene reactie op, die verscheidene dagen duurt. Zeewater heeft goede resultaten gegeven bij maag- en darmstoomissen, tuberculose van beenderen, klieren, huid en longen. Bij eczeem houdt het vochtig worden van de betrokken huldvlakte dikwijls reeds na de eerste of tweede injectie op; hierbq wordt de dosis op minder dan 30 kubieke c.M. bepaald. Bij bloedarmoede ziet men het haemoglobine-gehalte van het bloed snel stijgen, terwijl in gevallen van krop, hardnekkige uitslag, haaruitval e.d. verras- sende resultaten worden bereikt, wanneer dagelijks twee eetlepels zeewater in een bord soep worden gebruikt. Ongetwijfeld hebben naast het keukenzout vooral de andere mine- rale zouten in het zeewater deze gunstige resultaten tengevolge. WASCHT DE WASCHBEER ZIJN VOEDENG INDERDAAD? Dit kleine Amerikaansche beertje dankt zijn naam zooals bekend is aan de gewoonte geregeld allerlei naar het water te dragen en tusschen de voorpooten stevig te wrijven, het- geen hij eveneens doet met zijn voedsel, voor dat hij het opeet. Brehm behandelt deze eigenaardige gewoonte in zijn werken. De heer J. A. Bierens de Haan heeft eveneens een bqzondere studie gemaakt over den waschbeer en is tot de conclusie gekomen, dat van ,,wasschen" eigenlijk geen sprake is, en dat het wrijven van het voedsel zelve niets te maken heeft, maar slechts een toevallige gewoonte is. Heel vaak maakt de waschbeer deze beweging ook met niet-eetbare voorwer- pen of kan hij niets naar zijn gading vinden, dan wrijft hij zijn voorpooten over elkander in het water, alsof hij ze wascht. Aan den anderen kant is het hem volstrekt onverschil- lig, op welke wijze hij zijn voedsel verorbert, al is het ook nog zoo vuil. Het wrijven van het handvlak over het vochtige bovenvlak in het water is eigenlijk meer een spelletje. WERKTIJDVERKORTING. I. In dezen tqd van werkloosheid hoort men dikwijls de stelling verkondigen, dat, wanneer er maar een wettelijke regeling zou zijn, die den werktijd, b.v. tot 40 uur per week zou verkorten, er heel wat minder werkloosheid zou zijn. Op zichzelf beschouwd is deze rede- neering niet onlogisch en evenmin onsympa- thiek. Immers zou men er van uitgaan, dat een bepaalde hoeveelheid werk te verrichten is, en het dus veel beter is, dat deze hoeveel heid werk over zooveel mogelqk menschen verdeeld wordt, dan dat een deel der arbei ders normaal werkt en de rest werkloos is, dan kan men er toe komen om het wensche- lijk te vinden de maximum arbeidstijd per ar beider lager te stellen dan thans het geval is. Wanneer men echter dieper op de zaak ingaat, idan zijn er niet alleen groote, mis- schien zelfs onoverkomenlijke bezwaren te overwinnen, doch blijkt ook, dat men princi- pieele fouten zou maken. Immers in de eerste plaats is het uitgangspunt, dat er een be- perkte hoeveelheid werk zou zijn, onjuist. De hoeveelheid werk wordt bepaald, door de vraag naar de producten. Deze vraag hangt eenerzijds af van de waardeering die de con- sument voor deze producten heeft, m.a.w. de prijs die hq er voor wil betalen, anderzijds van den prijs, die de producent voor zijn pro ducten wenscht te ontvangen. De belangrijkste oorzaak van de huidige werkloosneid is nu, dat de verhouding tus schen deze beide grootheden sterk is ver- anderd. De consument heeft zijn waardeering in vele gevallen zoodanig beperkt, dat deze aanmerkelqk lager is komen te liggen, dan de huidige kostprijs der producten. Wil men dus aan de vraag voldoen dan moet de kost prijs dadelijk toenemen en naarmate dit ge- schiedt zal ook de hoeveelheid werk toe nemen. Men kan dus niet spreken van een bepaalde hoeveelheid werk, doch deze hoeveel heid werk is steeds afhankelijk van den prijs waarvoor men dat werk wil leveren. Beschouwt men nu dit in verband met de invoering van den verkorten werktijd, dan is het in de eerste plaats duidelqk, dat, wanneer deze verkorte werktijd tot een verhooging van de productiekosten per eenheid van product zou leiden en dit zou zelfs bij een even- redige loonsverlaging het geval zqn, doordat de kosten niet in dezelfde mate dalen de hoeveelheid werk nog geringer zou worden en men dus het doel, opheffing der werkloos heid, zeker niet zou bereiken. Maar ook al zou de verkorte werktijd zoodanig worden inge- voerd, dat daaruit geen verlaging van de productiekosten per eenheid van product zou volgen, dan nog zou men wel voor het oogen blik geholpen zijn, doch zou er voor de toe- komst geen enkel perspectief zijn om tot betere verhoudingen te komen. Dit is wellicht het belangrijkste van de geheele kwestie. Op den duur zou door de vooruitgang der techniek en de vergrooting van de productie een verkorting van de thans geldende 48- urige werkweek mogelijk blijken te zijn. Zou men echter met het oog op de huidige werk loosheid tot een plotselinge verkorting over- gaam, dan zou men het ziekte-proces niet in den swortel aantasten en zou men onjuiste verhoudingen bestendigen, die op den duur nooit tot verbetering leiden en daarom zal men zich nog wel zeer emstig moeten bedenken alvorens tot een zoo belangrijke maatregel als werktqdverkorting over te gaan. In een volgende rubriek hopen wij nog op eenige andere puntec. te wqzen, die bq dit vraagstuk aan de orde komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6