„ZijCreme S.P OUT. DRAISMAvanVALKEMBURG'S* A mLEVERTR L LEEU WARDEN Hootd-enKiespij^ MIJNHARDTS P0EDERS_ :DERSJ VOETBAL. werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenpracht; zij toovert een on- gekend fraaie teint op Uw huid. In prijzen van 203045 en 75 cent. (Iugez. Med.) „DAT IS KNAL!" We waren in de gelegenheid kenniis te maken met de revue „Dat is knal" die door de tooneelvereeniging „Elck wat wils" op aanstaanden Woensdag en Donderdag in het .Concert- en Bioscoopgebouw" voor liet voet- licht zal worden gebracht. We kunnen vol- mondig verklaren, dat de auteurs, leden der vereeniging, als dilettanten met het ineenzet- ten dezer revue weer heel aardig werk heb- ben verricht. Door conferanoier en comperes worden op rijm en in proza verschillende zaken besproken, waarbij plaatselijke toe- standen natuurlijk niet zijn vergeten en die ze op hunne manier en met de voor dergelijke gelegenheden toelaatbare vrijheid belichten. Overigens is deize revue geheel naar het recept in grootschen stijl opgezet en heeft de vereeniging niets ontzien om te trachten in dat opzicht iets degelijks te bereiken. Zoo is buitengewone zorg aan costumes, decor en belichting besteed. De uiteenzettingen van den conferencier en die der compares zijn de inleiding voor verschillende ingelaschte aar- dige tafreelen, met inderdaad leuke vondsten, afgewisseld met zang en dans op populaire modeme melodien, en eindigerude in schitte- rende finales. Meer zullen we er niet van vertellen, de belangstellenden doen goed te gaan zien naar het werk dat deze vereeniging in de kermisweek zal presteeren en we wen- schen haar toe dat het in voile zalen zal knal- len van de haar ten deel vallende blijken van bijval. C.J.M.V. „BIDT EN WERKT". De 2de j.l. Zaterdag gehouden afstands- marsch, ditmaal 30 K.M., is in alle opzichten goed geslaagd. Op de Markt verzamelden zich weer de deelnemers(sters), vanwaar precies om half twee werd gestart. Ook nu werden de mar- scheerenden in de stad voorafgegaan door de padvindersgroep, waarvan de tamboers er lustig op los sloegen. De kop van de groep passeerde reeds 2 u. 14 de controlepost te Hoek, om 2 u. 46 Philippine, 3 u. 48 Sas van Gent, 4 u. 39 Sluiskil, terwijl deze reeds om 5 u. 31 in .Bethel" hun kaart lieten afteeke- nen. Dat waren de heeren Cramer, Olijsla- ger, Van Sluijs van Axel en Adr. Rijnberg van Ter Neuzen. Ditmaal bleek de groep meer bij elkaar, want nadat 5 u. 47 zich de heeren C. J. Mali- paard en P. Meeuwsen, hadden gemeld kwam de rest der deelnemers(sters) op een na om 6 u. 10 in het gebouw der C.J.M.V. binnen. Dat waren van de C.J.M.V.-padvinders: J. de Doelder, A. P. van Gelderen, M. de Jonge, P. Kaijser, A. van der Meiden, A. D. van der Molen en L. Visser. Verder van Axel de dames: A. Visscher, B. Visscher en P. Deij en van Ter Neuzen de heeren P. de Bakker, J. de Bruijne, L. Hangoor, Abr. Rijnberg, M. J. de Vries, W. Westerhof en J. Wiskerke. Tenslotte arriveerde om 6 u. 26 mej. M. le Mat van Ter Neuzen. Niemand was genoodzaakt de kamp op te geven, terwijl ook van de geboden gelegen heid tot rusten niemand gebruik maakte. In Bethel" was gelegenheid voor een voet- bad, terwijl de transportcolonne van het Roode Kruis druk in de weer was allerled ont- stane ongemakken even weg te nemen. Als de „tippelaars" dan ook door deze heeren verzorgd zijn en een kop thee hebben gebruikt, blijken alien weer frisch en in goede condi tie. De bij de Koninklijke Begeer bestelde medailles konden niet op tyd worden afge- leverd, zoodat de uitreiking hiervan plaats zal hebben in Bethel" op 1 October, 's avonds 5 uur. Deze speciaal ontworpen medaille is goed geslaagd. Het proefexemplaar is dezer dagen te bezichtigen in de etalage van de sigaren- hanidel P. J. van den Ouden. Met genoegen kan op deze eerste werk- zaamheden van de Ontspannings-Club worden teraggezien. In alle gemeenten was er flinke belangstelling. Het ligt dan ook in het voomemen van het Restuur om in 1933 op meer uitgebreider wijze in deze richting door te gaan. Reeds nu werd bekend, dat dan voor dit alles nog meer deelname zal zijn. Ten einde ieder te voren ruime gelegenheid te geven tot training zullen de plannen zeer vroegtijdig worden gepubliceerd. Ook ditmaal is een woord van waardeering op zijn plaats voor alien die hun medewer- king verleenden, wel in het bijzonder heeren leden van het Roode Kruis voor hun belang- looze medewerking en hulp. ARRESTANT ONTSNAPT. In den mistigen avond van Zaterdag was naar we vernamen de opperwachtmeester der marechaussee Van den Toom, van de te Sluis kil gedetacheerde brigade, met een der man- ischappen zijnor brigade op surveillance langs den Oostelijken kanaaldijk tussohen de Staal- fabriek en de Blikstraat, toen zij daar een persoon ontmoeten dragende een koffer, nadat hun te voren een vrouiw was gepasseerd. Had laatstgenoemde niet hun bijzondere aandacht getrokken, de gedragingen van den man schenen verdacht, waarom hij werd uitge- noodigd eens mee te wandelen naar Sluiskil, voor het instellen van een onderzoek. Daar zijn verklaringen niet konden kloppen met feiten, werd tot onderzoek van zijn koffer overgegaan en werden daarin voonwerpen aanget.roffen die blykbaar behoorden aan een hotelhoudster in Ter Neuzen. Daar er ook vrou- wenkleeren bij waren, kwam de opperwacht meester tot de conclusie, dat de vrouw welke men ontmoet had, vermoedelijk ook in deze zaak betrokken was. Hij liet den man onder bewaking en ging uitzien naar de vrouw, die hij aantrof bij de brag te Sluiskil. Vervolgens zond hij een politieman naar den marechaus see met order den man mee te brengen naar het arrstantenlokaal te Sluiskil, terwijl hij met de vrouw op die komst bleef wachten. Toen de man met de marechaussee bijna bij de groep genaderd was, wierp hij eensklaps zijn koffer den marechaussee voor de voeten en sprong op een in het kanaal gemeerd lig- gend Rijnschip. De marechaussee achter- volgde hem en greep hem aan zijn jas beet. Na eenige worsteling bleef hij echter met den jas in de hand staan en stortte de arrestant, zioh uit den jas bevrijd hebbende, zich in het kanaal. Bij de duistemis door den mist, ver- loor hij hem uit het oog. Ondanks alle na- sporingen der polltie, heeft men den man ndet meer kunnen vinden. Alleen schijnt de briga dier der rijksveldwacht den man ongeveer middemacht aan den kant van het kanaal in 't riet te hebben zien zitten en zou hij er nog een schot op gelost hebben, doch men heeft niets meer van hem vernamen. De vrouw gaf te kennen, zoodra zij wist dat de arrestant in 't water gesprongen was, dat men haar man dan wel niet meer in handen zou krijgen. i Nader is gebleken, dat de man en de vrouiw i sinds Donderdag in een hotel te Ter Neuzen hebben gelogeerd. Hij had zich ingescbreven als Jacob van Hoof en zijn vrouw als Jeanne Peeters. Zij naam schijnt echter te zijn Jean Joseph Esser, afkomstig uit Tongeren (Bel gie). Of dit zijn juisten naam is, blijkt ook f aan twijfel onderhevig, aangezien men in zijn j koffer verschillende valsche passen vond. De vrouw is inmiddels in arrest gesteld. SPUITDEMON STRATIE MET CELLULOSE LAKKEN EN VERVEN. Zaterdagmiddag had op uitnoodiging van den Nederlandsohen Bond van leeraren bij het Nijverheidsonderwijs en de Vereeniging van j Voortgeizet Nijverheidsonderwijs V. N. O., in i de Ambachtsschool een zeer drukke bijeen- i komst plaats van patroons en werknemers in de meubel- en schilderinidustrie, waarin Gebr. i Ribbens te Ter Neuzen en de Kon. lakfabriek G. W. Sikkens te Groningen een demonstratie i gaven met de verschillende spuit- en lak- systemen en cellulose lakken. De heer H. A. Enkelaar, secretaris van de afdeeling van genoemden bond, bracht dank aan het schoolbestuur en den directeur voor i het toestaan van het houden der bijieenkomst in de school. Spreker zeide, dat hier reeds vele meubelen geexposeerd worden, die niet meer gepolitoerd, doch bespoten zijn en wat men elders kan moet men gedachtig aan de Zeeuw- sche wapenspreuk ook hier kennen. Spreker hoopte dan ook, dat na deze bijeenkomst al is het maar in het klein in Zeeland met deze wijze van werken zal worden begonnen, wat dan wellicht tot een groot bedrijf kan uit- groeien, ter werkverruiming voor meubel- makers en schilders. De technische medeiwerker der firma Sik kens zeide, dat Nitro cellulox een oorlogspro- duct is, dat men nu in gewijzigde samenstel- ling in vredestijd in toepassing brengt, en gaf een verklaring van de sajpenstelling van die lakken vermengd met meer of minder syn- thetische harsen, waardoor ook meer of min der groote elasticiteit ontstaat in de deklagen. Aan de hand van proeven toonde spreker aan hoe het spuiten moet plaats hebben en verkreeg hy goede resultaten. Zoowel hoe men in een minimum van tijd tot een prachtig glimmend werkstuk kan komen, als ook het crackle systeem, waarbij scheurtjes worden gevormd als bij een of andere gevouwen en gebarsten ledersoort, het bewerken van ver schillende houtsoorten en ten slotte de Old finish, een nabootsing van de oude Engelsche gebeitste meubelen passeeren de revue. Na beantwoording van eenige technische vragen door den inleider, sloot de heer Enke laar met dank aan de vertegeniwoordigers der genoemde firma's de bijeenkomst. EEN AANRIJDING. Door het niet in acht negien van de ver- keersregels had Donderdagavond in de Schuitvlotstraat te Groede een aanrijding met een rijwiei plaats tusschen den 71-jardgen J. G. A. en de 31-jarige mej. S. S., met het gervolg, dat de oude man met een gebroken -heupbeen onmiddellijk moest worden overge- foracht naar het St. Antoniusgestioht te Oost- burg. Volgens ooggetuigen zou de juffrouw geen schuld treffen. DE ONBEKENDE VISCH. Door de goede zorgen van het gemeente- bestuur vsm Hoedkenskerke is, meldt de N. R. Crt., het museum van natuurlijke historie te Leiden in het bezit gekomen van een fraai exemplaar van een spitsdolfijn (mesoplotan bidens). De dolfijn is vier meter lang, en het vijfde exemplaar Uit ons land afkomstig. Van deize vijf exemplaren zijn er drie in het bezit van het museum te Leiden. Van de nieuwe aanwinst zal het skelet worden opgezet. ZEEUWSCH TECHNISCH INSTITUUT. Benoemd tot tijdelijk opzichter bij de Prov. waterstaat van Zeeland, de heer J. D. P. de Smit, te Sluis; by den Rijkswaterstaat te Breskens, de heer L. J. van Wouwe te Brai- nisse. DE DIEFSTAL VAN STEENKOLEN. De VI. Crt. vemeemt nader, dat Vrijdag nog een baas van het gemeentelijk haivenbedrijf te Vlissingen is aangehouden en mede ter be- schikking van de justitie te Middelburg is ge steld, aangezien ook hij van oneerlijke prac- tijken wordt verdacht ten opzichte der kolen- diefstallen ten nadeele van het Staatsmijn- bedrijf op het gemeentelijk haiventerrein. Reeds zijn nu 3 personen in deze zaak door de justitie in het huis van bewaring te Mid delburg ingesloten. KINDER VERLAMMING. Te Eede is bij een 10-jarigen jongen een geval van kinderverlamming geconstateerd. S UI|KERFABRIEK DINTELOORD. Aan de suikerfabriek te Dinteloord begint men reeds heden suikerbieten af te leveren en Zaterdag zal de fabriek gaan werken. LUXOR-THEATER. De trots van de derde compagnie. Heinz RUhmann ontkomt niet £ian het lot van de soldatenrol, die hij eenmaal en mis- schien meerdere malen zoo grappig speelde zoo is hij wederom musketier, belaagd door het ongeluk en door vele naargeestige onder- officieren, doch zijn geluksster redt hem uit vele gevaren en stelt hem in de gelegenheid een schoone wraak te nemen op al zijn supe- rieuren, zijn majoor inbegrepen. Een militadre klucht die met ontzaglijk veel plezier en op uiterst knappe wijze getypeerd en gespeeld wordt, met Trade Berliner, Fritz Kampers, Victor de Kowa en andere voor- treffelijke filmkluchtspelers in de hoofdrollen, doch waarvan men onmogelijk den gang van zaken vertellen kan, vanwege de verwikkeld- heid der gebeurtenissen, die van valsch alarm tot regimentsfeest alle schalen der militaire mogelijkheden doorloopen, met een prins als middelpunt, of zoo ge wilt: contrapunt. De verdienste er van is dat alles wat zich in dit malitaire leven afspeelt zoo prachtig emstig is gehouden en dat in deze klucht niemand zich bewust is een klucht te spelen deze doodelijke erast heeft een ongewoon komisch effect en deze jonge fuselier, Heinz Rtihmann, met zijn half melancholieke, half verwonder- de gezicht, valt van de eene verbijsterende verdrietelijkheid in de andere en doet de ver- schrikkelijkste moeite om zijn eigen lot te be- invloeden, hetgeen overbodig is. Het lot be- slist voor hem. Terwijl de zwaarste straffen en de ongenade van den bataljonscommandant boven zijn hoofd hangen, vaagt een vriende- lijke beslissing deze dingen weg en verleent hem verlof op het oogenblik dat hij zal moeten straf-excerceeren wordt hij als eenig geschikt man aangewezen als regisseur voor het regimentstooneelspel, zoodat hij de be- voegdhead verkrijgt de griezeligste rollen op te dragen aan zijn superieuren. De sergeant- majoor is zelfs verplicht zijn snor aan de kunst op te offeren en een travestirol te spe len... Neen, er is geen meter film in deze rol- lUctL J prent die niet amusant is en zonder dat men zich aan voorspellingen zou wagen kan men zeggen dat de trots van de derde compagnie de trots van het programma in het Luxor- Theater zal zijn. Het spook van Parijs. Toen de sprekende film de wereld ging ver- Qveren, zijn er slachtoffers gevallen. Sterren van eerste grootte verbleekten en onbekende figurantjes werden plotseling tot ster gebom- bardeerd. John Gilbert, die met de komst van de spreekfilm op het toppunt van zijn film- glorie stond, heeft eenigen tijd moeite gehad zich voldoende te kunnen aanpassen. Zijn nieuwste film, Het Spook vail Parijs, een be- werking naar den gelijknamigen roman van Gaston Leroux, bewijst echter dat hij nog steeds op het eerste plan staat. In deze film vertolkt hij de rol van een beroemd illusionist, die bemind wordt door Cecile Bohrrelier (een zeer goede rol van Leila Hyams), de ver- loofde van den markies du Touchais, een avonturier, die zich niet ontziet zijn a.s. schoonvader te vermoorden in verband met een dreigende verandering van diens testa ment te zijnen nadeele. Van deze moord wordt Cheri-Bibi, de illusionist, verdacht en slechts na de meest spannende en wonderbaarlijkste avonturen slaagt deze er in zijn onschuld aan aan het licht te brengen. Niet alleen door haar verrassenden inhoud, die den toeschouwer voortdurend in spanning houdt, maar ook door het spel van John Gilbert, Leila Hyanms en Lewis Stone, den flegmatieken detective, die slechts zijn plicht kent, krijgt deze film een bijzonder cachet. Rest ons nog te ver- melden dat de fotografie boven alien lof ver- heven is. VEREENIGING VAN WATERBOUW- KUNDIGE AMBTENAREN IN ZEELAND. Jl. Vrijdag hield bovengenoemde vereeniging eene vergaderdng te Kloosterzande, in het Hotel Van Leuven" waarbij, in verband met de te houden voordrachten ook waren ge- noodigd verschillende polderbesturen en ver- dere belanghebbenden bij den aanleg en onder- houd van wegen en zeeweringen. Zoowel leden als ganoodigden waren in grooten getale opgekomen en van de polder besturen merkten we er op zoowel uit Zeeuwsch-Vlaanderen als uit Zuid-Beveland en Schouwen, terwijl ook uit Belgie belangstel ling werd betoond, daar nl. o.m. tegenwoor dig waren de heeren Ir. A. van Wiele, direc teur van het syndicaat van steengroeven, en Daelemans, voorzitter van den aannemersbond in Belgie. De voorzitter, de heer Z. van de Velde, open- de de vergadering met een woord van wel- kom. en gaf daarna het woord aan den heer Ir. P. H. V. Bongaerts te 's Gravenhage, die zou spreken over mac adam-tras wegen. De heer Ir. Bongaerts gaf een historisch overzicht over het ontstaan van de eerste wegen, en vestigde in het bijzonder de aan dacht op de constractie der Romeinsche wegen, waarvan de verharding tweeledig was, nl. twee strooken van vlakke steenen of pla ten, op een afstand van den radstand der voertuigen, en overigens de keien met ronde koppen, zooals we die nog wel kennen. Dit waren feitelijk de voorloopers van de rails, nl. het systeem van een glad rijvlak. De verschillende systemen van wegsverhar- ding besprekende, kwam hij vervolgens tot de goedkoopste systemen voor wegsverbetering. Als zoodanig zou hij aan gemeente- en polder besturen in overweging willen geven naar het Romeinsche voorbeeld in de wegen te laten leggen betonplaten op den afstand van de wielen der voertuigen en de overige breedte van de verharding van den weg aanvullen met de beste keien of klinkers die in de wegen liggen. Men verkrijgt dan op de platen een goed rijvlak en kan op het andere deel der verharding zoo noodig uitwijken. Daar ook stroefheid van den weg een ver- eischte is, ter voorkoming van slipgevaar, vestigde hij de aandacht op een andere methode van wegsverharding, nl. de tras- macadamwegen. Ook deze zijn goedkoop in aanleg en onderhoud. Een gewone macadam- weg is stroef. Het bindmiddel, de leem, is echter niet voldoende, wegens de zuiging der rubberbanden van de auto's, en is ook niet bestand tegen het vochtige jaargetijde. In- dien men echter tras als bindmiddel aan- wendt, verkrijgt men een zeer goeden verhar- den weg. Hij besprak de voordeelen van het aanwenden van tras als bindmiddel, dat, an- ders dan de cement bij de betonwegen, een zekere elasticiteit behoudt. Hij besprak de be- werking van dusdanigen weg en deelde mede, dat zoo'n weg, die een vasten bodem ver- eischt en dus het best op een ouden weg is aan te brengen, volgens de tegenwoordige prijzen kan gemaakt worden voor 1,75 per M2. in ons land zijn nog maar enkele kilo meters weg volgens deze methode gemaakt, o.m. in den Haarlemmermeer, doch in Duitsch- land zijn sinds jaren vele honderden kilo meters volgens die methode gebouwd. Nadat de voorzitter dezen spreker dank had gezegd voor zijn uiteenzetting, gaf hij het woord aan den heer Jhr. Ir. R. R. L. de Muralt, die zou spreken over nieuwe systeem van dijkmuren in beton. Deze spreker behandelde daarbij zijn aller- nieuwste vinding voor het ophoogen van de zeedijken onder de dijkmuren, waarbij die muren met bijzondere toestellen worden op- gevijzeld en daarna de ruimte daaronder met aarde wordt aangevuld. Tot voor korten tijd waren meerdere inge- nieurs, ook spreker zelf, beschroomd, om be- tonmuren te plaatsen op jongedijken of be- trekkelijk kort geleden uitgevoerde dijksver- hoogingen met grond. Met sprekers nieuwe vinding, welke reeds in beteekenende mate in toepassing is gebracht, is die vrees verdwe- nen. Nog nimmer is een vinding, op inge- nieursgebied gedaan, zoo direct, zonder aar- zelen, door zijn collega's aanvaard. De nieuwe betonmuren zijn voorzien van z.g.n. ,,spaarkelders" (per muurmoot van 2.40 M. bijv. 4 stuks) waarin bijzondere vijzels kunnen worden aangebracht en elke scheef- gegane muur in een oogenblik kan worden rechtgezet en van onderen (door de spaar- kelders) met „voorhouten" en mokers stevig vaneen nieuwe aarden fundeering kan worden voorzien. Met de vijzels kunnen de muren ook tot elke gewenschte hoogte worden opgevijzeld, zoodat, wanneer later blijkt, dat een beton- muur, door verhooging van de vloeden of ver- 1 aging van de dijkslichamen of andenszins moet worden verhoogd, de muur wordt opgezet, onderstapeld van onderen aangeaard en van nieuwe aardentaluds met bezoding worden voorzien. Spreker toonde aan, dat zyn nieuwe muren bovendien veel sterker zijn dan die volgens zijn verlaten systeem. De kelders worden, na dienst te hebben gedaan, opgevuld met droog 'zand (of drogen grond) en van onderen en van boven met betonproppen afgesloten. De zandvulling kost ongeveer niets, terwijl de werkzaamheid van de opvuEing in de con stractie een waardervol deel vormt van het ge heel en de stabiliteit enorm vermeerdert, het geen spreker met een model volgens oud en nieuw systeem demonstreerde. Spreker zegt van zijn oud systeem, waarvan reeds voor millioenen guldens is gemaakt (In Zeeland circa 130 dat dit uitstekend voldoet. Hij blijft er alle vertrouwen in stellen. Ech ter is zijn nieuwe methode beter, sterker en... goadkooper. Spreker toont uitrvoerig aan, hoe ook zee- dammen met zijn nieuwe methode kunnen worden behandeld. Thans wordt de verhoo ging van den Havendam van Harlingen (Zui- derzeewerken) met zijn nieuw systeem uitge- voerd. Dit belangrijke werk is noodig in ver band met de afsluiting van de Zuiderzee en de verhooging daar ter plaatse van de vloeden met wel 1 meter. De nieuwe methode is toepasselijk op de pas opgeworpen dijkan. Men voorkomt daardoor den aanleg van de voile hoogte met grond, houdt een breedere krain over en bespaart veel in de zwaarte van den dijk. Spreker ver- moedt dat een muur op een versehen dijk bijv. na 2 jaren weer rechtgezet en op hoogte moet worden gelbracht en bijv. na 8 jaren nog eens rechtgezet, waarna alles zijn zitting wel heeft verkregen. Het optrekken van rechtzetten kost zeer weinig en kan gesohieden door het gewone personeel wanneer er weinig werk aan den dijk is. Bijv. in het vroege voorjaar. Het nieuwe systeem biedt ook een uit- nemende gelegenheid om de betonmuur met beton te verhoogen waarbij de spaarkelder3 worden gebruikt voor het vastizetten van de ankers in het oude en nieuwe beton. Spreker voorspelt, dat zeer onvoorziene om- standigheden daargelaten, er in Zeeland geen enkele muur meer volgens zijn oud systeem zal worden gebouwd, althans niet door een in- genieur. Hierop ging Ir. De Muralt over tot de be- sprekmg van zijn soepele waterdichte nieuwe betoncomstructie weike o.a. geschikt is voor het tegenhouden van het water wanneer dit boven de dijkskruin is gekomen. De water dichte lemge constractie bestaat eveneens uit muunmooten en tusschemlijsten. Door uitspa- ringeu te maken in de tusschenlijsten en aan- grenzende muurmooten verkrijgt men kelders die conisch van vorm zijn met het breede ge- deelte naar beneden gericht. Ook in de aan- grenzende muurmooten komen dergelijke uit- sparingen voor. De verticale openingen com- muruceeren met horizontale gangen die onder in de muurlijsten en muurmooten worden uit- gespaard. Al daze gangen en uitsparingen worden met een zeker mengsel van plastisch blijvende klei opgevuld. Ir. De Muralt toonde aan, dat hij met zijn vinding de theorie van de ,,leklengte" bij dergelijke bouwwerken ge heel opzijde gezet had. Voor verschillende mgenieurs-vereenigingen in binnen- en bui- teniand, alwaar hij reeds voordrachten gaf, heeft geen enkele collega zijn nieuw stelsel bestreden, integ^endeel, de meest vooraan- staande hebben zich ingenomen verklaard met het nieuw inzicht. Geen enkel rapport om- trent de constractie officieel uitgebracht aan de waterstaatsministers in het buitenland en ook wel hier te lande is ongunstig. Spreker toont met interessante modellen aan, hoe een lek ontstaan zijnde in de con- structie, zich onmiddellijk vamzelf sluit. Het lukt zelfs bijna niet, eens een lek te maken, zooals bleek, toen Ir. De Muralt met een zaag door de kleikern steesd ging van buiten naar binnen. Onder het terugtrekken sloot het ge heel zioh weer. Ook liet spreker zien, hoe door de eigen- aardige constractie, een door een automobiel scheef asmgereden tusschenlijst zich zelf sluit. Uitvoerig stond spreker stil bij de stabiliteit van het bouwwerk. Hij toonde aan, dat een goed aangelegde constractie alleen reeds over een lengte van 25 M. een massa van 3 mil- lioen K.G. opzijde kan tegen houden. Spreker toont aan, dat de heele dijk allang afgeschoven is voordat de betonconstractie het begeeft. Spreker deelde voorts mede, dat dit nieuwe systeem in ons land het eerst in uitvoering is gekomen aan den Kraispolder en 4 dagen later aan de Zuiderzeewerken. De Krais polder is daarvoor dus de pdonier. Nadat ook deze spreker door den voorzitter was dank gezegd, werden door Ir. Ilcken, onder wiens leiding het werk aan den Krais polder werd uitgevoerd, met modellen eenige demonstraties gegeven omtrent de uitvoering van het werk aan den Kraispolder. Vervolgens verzamelde men zich aan een maaltijd in het Hotel Van Leuven" die goed was toebereid en vlug werd opgediend. Toch moest men, aangezien de tijd te ver verstreken was het dessert voorloopig in den steek laten, daar een tocht wachtte naar het werk aan den Kraispolder, waarheen men zich per auto begaf. De dijksverhooging is daar ongeveer voltooid. Met een paar muurmooten werd een demonstratie gegeven hoe men deze in de hoogte kan brengen voor verhooging van den dijk en ook voor het rechtzetten van soheetf- gezakte muurmooten. Bij de wandeling langs het uitgevoerde werk bleek ons, dat ook nog een plechtigheid wachtte. Een deel van den muur was verbor- gen onder de nationale vlag en ter plaatse was een mast geplant. Ter plaatse gekomen verzocht de voorzitter van den Kraispolder, de heer A. de Waal, even de aandacht en gaf het woord aan den ontvanger-griffier, den heer G. Adriaansens. In een uitvoerige toespraak getuigde deze van den dank van het polderbestuur, voor de groote belangstelling die in de uitvoering van het hier voltooide werk wordt gesteld, waar bij men kan zien hoe in de praktrjk is uitge voerd hetgeen men zooeven in theorie heeft hooren uiteenizetten. Hij bracht dank aan de vergadering van ingelanden die met algemeene stemmen tot de uitvoering van dit werk besloot en aan den adviiseur, den heer Ir. Ilcken, die het plan voor de dijksverhooging ontwierp. Bovenal meende hij echter een woord van hulde te moeten brengen aan hem, die de uitvoering van dit werk mogelijk maakte door zijn uit- vinding, aan den heer Ir. De Muralt. Het is hem een groot genoegen in de gelegenheid te zijn deeen hier ter plaatse een woord van dank te mogen brengen, wel najmens alle polderbesturen in Zeeland, voor zijne groote energie en werklust, zijn groote ondememings- geest en zijn scheppend talent, hetgeen voor Zeeland en ver daar buiten een zegen is ge- weest. Tonnen gouds zijn daardoor reeds bespaard, terwijl de besparing in de nabije en verdere toekomst niet te berekenen schijnt. Het werk aan dezen polder zou volgens het oorspronkelijk plan van den Prov. waterstaat hebben gekost 85.000, terwijl het thans voor 36.000 is uitgevoerd. Dit demonstreert het voordeel van het systeem. Spreker wenscht Doos A5ct.P*rsh>fc Act Bij Uwdrojjlst. (Ingez. Med.) den heer De Muralt toe dat hiji nog veel vol- doening van zijn vinding zal beleven en dat nog honderden K.M. muur volgens dit systeem zullen worden gemaakt. Het polderbestuur heeft gemeend de uit voering van dit eerste werk in Nederland niet zonder meer te mogen laten voorbijgaan en heeft dit daarom vereeuiwigd in een gedenk- steen ,die in den muur is ingemetseld. Be- halve de namen van het bestuur onder wiens beheer dit werk is uitgevoerd, den ontwerper en den uitvoerder, zal deze steen ook aan het nageslacht doen blijken, dat het werk is uit gevoerd volgens het „systeem De Muralt". De vlag werd thans geheschen en de gedenk- steen vertoonde zich aan aller oog. De heer Ir. De Muralt sprak vervolgens een woord van dank aan het polderbestuur voor haar initiatief om dit werk volgens zijn systeem uit te voeren en de hulde die men hem bij deze gelegenheid heeft gebracht, welke in dezen gedenksteen is vereeuwigd. Na deze plechtigheid was de excursie, die door het mooiste weer dat men zioh wensohen kan, beeindigd. Men keerde huiswaarts met de overtuiging, dat door de voltooi'mg van dit mooie werk de ingelanden van den Kraispol der weer voor een tijd van vele jaren veilig kunnen wonen, voor de eventueele stormvloe- den beveiligd door hun met een stevigen muur flink verhoogden dijk. UITSLAGEN VAN ZONDAG. le klasse. LONGAMiddelburg MVVWillem II PSVNAC 2e klasse A. Alliance RBC MEVOTSC BredaDOSKO VlissingenTemeuzen 3e klasse A. Temeuzen HZeelandia II Middelburg 2Hulst AxelDe Zeeuwen Sassche BoysVlissingen H 3e klasse B. Zeelandia IMEVO n DOSKO IINieuw Borgvliet SINOTOGoes HansweertZierikzee 4—0 5—2 4—1 1—2 2—4 3—5 5—1 3—3 7—0 0-3 8—2 1—4 0—2 1—2 VLISSINGEN—TERNEUZEN. 3—5. De eerste dag heeft on3 geen teleurstelling gebracht, integendeel, na een zwaren, hard- nekkigen, gelijkopgaanden stryd wisten de onzen in de laatste 20 minuten van de 2e helft de overwinning uit het vuur te sleepen. Te half 3 fluit de scheidsrechter P. Koster de aanvoerders by elkaar. Het terrein is thans omzoomd met een dichte haag van toe- schouwers, naar schatting 3000 man. Vlissin- gens aanvoerder wint den toss en kiest het voordeel van den wind. Daarna stellen de elf- ;oui usznaujox 1«P 'Igfttq ua do qoiz uott-bi §6n invaller speelt, terwyl Vlissingen vol- ledig is. De wedstrijd. Even over half 3 brengt Dobbeleir den bal aan het rollen. Er volgt een schermutseling op het middenveld, waaraa de linksbuiten van Vlissingen er vandoor gaat en Dooms hande- lend moet optreden. Na den uittrap krijgt 't Gilde den bal, een voorzet naar Laurens, die den doelman uit zyn vesting lokt, doch het kalme schot gaat naast. Terneuzens middenvoor, Dobbeleir, in het bezit van den bal, weet hiermede goeden raad, hy glipt door de vijandelijke verdediging heen en met een prachtig schot gaat de bal voorbij den doelman Kats en geeft Temeuzen de leading, nadat slechts 2 minuten gespeeld zyn. 01. Dit is voor Vlissingen het sein om flink aan te pakken. Zij zitten dan ook niet stil en wel- dra zwenmen zij voor het doel van Temeuzen, waar Vein de Wege de situatie redt. Nogmaals keert Vlissingen terug, doch Dooms weet de voorzet te onderscheppen. Na eenige over- en weeraanvallen, krijgt de reohtsbuiten van Vlissingen den bal, een schot volgt, in onze gedachten is een doel- punt zeker, de paal brengt evenwel redding en via deze gaat de bal achter. Het is echter maar uitstel van executie, want bij een vol- genden aanval weet Vlissingen comer te for- ceeren, die goed genomen door den l.-buiten v. Peenen, even mooi als onhoudbaar door den middenvoor Van Torenvliet, in een doelpunt wordt omgezet. 11. Er zijn nu 8 min. gespeeld en Vlissingen zet een geweldig offensief in, hetwelk zij eeni ge minuten later beloond ziet met een doel punt, hoewel in buitenspelpositie gescoord. Nadat onze achterhoede een aanval had on- derbroken, keerden de gastheeren onmiddel lijk terug, een schot volgde, dat tegen den paal stuitte, de bal belandde by Van Peenen, die doorgaf naar den middenvoor en deze maakte in buitenspelpositie geen fout en gaf Vlissingen de leiding. 21. In deze periode is Vlissingen bepaald ster ker. Onze voorhoede brengt het niet verder dan de backs, die in goedeh vorm zijn. Vlis singen krijgt dan een 2tal comers te nemen, die geen resultant opleveren. Even later zendt Dobbeleir een hard schot in, dat prachtig ge- stopt wordt, Als onze voorhoede op het Vlis- singen-doel afstormt, wordt Holl door den linkshalf op ongeoorloofde wijze aangevallen. De scheidsrechter heeft de overtreding ge- zien en onze spil J. Hamelink maakt zich ge- reed om de vrije trap te nemen. De bal zweeft voor den doelmond, na eenig heen en weer ge- trap krijgt onze spil nogmaals den bal en met een hard schot in den uitersten hoek, brengt hij de partijen op gelijken voet. 22. Er zijn thans 23 min. gespeeld en de partijen wegen volkomen tegen elkaar op. Het Vlissingen-doel wordt dan eenige malen bestookt, doch Kats geeft niet thuis. Als onze linksbuiten alleen voor Vlissingens doelman komt te staan, schiet hij in Kats' handen, waarmede een mooie kans verloren gaat. Het spel gaat vlug op en neer met beide partijen om beurten in den aanval, totdat de rust aanbreekt met gelijken stand. 22. De rust. Het was een mooie partij en valt er nog weinig te voorspellen. Met den wind in den rug hebben wij goeden moed voor de span nende 2e helft. Het duurt niet lang of de spe- lers betreden het veld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2