ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. immmwtf i70<&. Eerste Blad. t iH@cls. No. 8890 Onze abonne's in het Buitenland DE UITGEEFSTER. H.H. Kantoorhouders DE UITGEEFSTER. De abonne's van het Gefllustreerd Zondagsblad, De actie van het Zeeuwsch-Vlaamsch Kanalen-Comite. Dus vanaf heden a!!een nog echfe ASP8K8N in deze origineele verpakkingen. TER NEUZEN, 19 SEPTEMBER 1932 ABONNEMENTSPRUS: Binnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanden - Bmten Ter Neuzen fr per* post ISO per 3 maanden - By voor uitbetaling fr. per post 6 60 per jaar - Voor Bel"ie en Amerika 2,25, overige landen 2,60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. TJitgeefster: Firma P- J- VAN DE SANDE. GIRO 38J50 TEGEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken rege^ meer S °'20" Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Intending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. worden drincjend verzocht, het verschul- diqde abonnementsgeld voor 1 (Jet. a.s, in'te zenden. Bij niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruib- betalinq. worden verzocht het abonnementsgeld over het 3e kwartaal 1932 van de 1 er Neuzensche Courant voor 1 Oct. a.s. m te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- lijk de toezending van het blad zullen of o If pti die het blad per post ontvangen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld noor 1 Oct. a.s. in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 CeIlt' DE UITGEEFSTER. DIEN STPLICHT Inlevering van Rijksgoederen. In opdracbt van den Minister van Defensie roept de Burgemeester van TER NEUZEN de gewone dienstplichtigen der landmacht, die op 1 October 1932 naar de aanvullingsreserve overgaan, op, om de aan hen verstrekte rijks goederen met uitzondering van haarkani, roskam, spons en zakboekje in te leveresn, voor zoover de inlevering van deze goederen niet reeds beeft plaats gebad. Tot de bier bedoelde dienstplichtigen be- booren: a. zjj, die zijn ingelijfd voor de lichting 1917, met uitzondering van hen, die ten ge- volge van genoten uitstel van eerste oefening of om een andere reden de eerste oefening met een andere lichting bebben beeindigd, b. zij, die zijn ingelijfd voor een andere lichting' dan die van 1917, docb met deze lichting de eerste oefening hebben beeindigd. De inlevering moet, voor zooveel deze ge- meente betreft, plaats hebben te Ter Neuzen in de voormalige school op het Schoolplein, op Dinsdag 18 October 1932, om 9.30 uur: voor hen wier namen beginnen met de letters A t/m M om 10.30 uur voor de overigen. De goederen zullen in ontvangst worden ge- nomen door den indeelingsdistrictscommandant of een ander daartoe aangewezen off icier. Wyze van handelen. De dienstplichtige moet bij de inlevering verschijmen in burgerkleeding. Onder verantwoordelijkheid van den dienst plichtige kan de inlevering namens hem door een ander geschieden. Van de inlevering wordt m het zakboekje een aanteekening gesteld. De dienstplichtige, die de hem verstrekte goederen reeds alle heeft ingeleverd, behoort hiervan voor of op den dag van inlevering te doen blrjken door het zakboekje en, indien bet veldzakboekje niet reeds is ingeleveird, ook dit boekje aan den districtscommandant of den officier, met het in ontvangst nemen van de goederen belast, te vertoonen of te doen ver- toonen of toe te zenden. Is van de inlevering geen aanteekening in het zakboekje gesteld, dan behoort de dienstplichtige er voor te zorgen, dat bij bet zakboekje tevens wordt gevoegd het aan hem uitgereikte bewys, dat de inlevering heeft plaats gehad. Inlevering op een andere plaats of een ander tijdstip. Indien de dienstplichtige de goederen op een andere plaats of op een anderen dag wenscht in te leveren, moet hij vergunning daartoe vragen aan den districtscommandant. Wordt zoodanige vergunning verleend, maar maakt de dienstplichtige er geen gebruik van op den tijd en de plaats, daarvoor bepaald, dan wordt de vergunning geacht niet te zijn verleend. De districtscommandant kan den dienst plichtige ook vergunnen of verpllchten, de inlevering in December te doen. Wettelyke verplichtingen. De dienstplichtige is verplicht om in de ge- valien en naar de voorschriften, door den Mi nister van Defensie vastgesteld, goederen in te leveren (art. 41, 2e lid, der Dienstpllcht- wet). Zoolang de dienstplichtige by de Inlevering aanwezig is, staat hij onder de bevelen van de aufcoriteit, die met het in ontvangst nemen van goederen belast is. Gevolgen van nalatigheid. Aan hem, die aan de verplichting tot inleve ring niet voldoet, kan een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen worden op- gelegd door den officier, die met het in ont vangst nemen van de goederen belast is. TIet streng arrest wordt ondergaan in een daartoe bestemd vertrek of een huis van bewaring, het licht arrest in een kazerne (art. 42, le lid, der Dienstplichtwet.) Bovendien kan hij, die zijn verplichting tot inlevering niet naleeft of wiens goederen blij- ken niet in den veredschten staat te verkeeren, nogmaals tot inlevering worden verplicht (art. 41, 4e lid, der Dienstplichtwet.) Voorts kan hij, die voor den tweeden keer tot inlevering is opgeroepen en aan deze op- roeping niet voldoet, en evenzoo degeen, wiens goederen niet in den vereischten staat verkee ren, voor den tijd van ten hoogste twee maan den in werkelijken dienst worden geroepen (art. 42, 2e lid, der Dienstplichtwet.) Vervoer. De dienstplichtige, die rijksgoederen buiten zijn woonplaats moet inleveren, geniet voor de reis naar en van de plaats, waar de in levering geschiedt, geen vervoer voor rijks- rekening. Echter worden hem, zoo noodig, voor het passeeren van veren, bruggen of tollen op de heenreis en op de terugreis passagebiljetten verstrekt door den Burge meester zijner woonplaats. Is het nood- zakelijk, dat den dienstplichtige gedurende de reis nachtverblijf wordt verstrekt, dan wordt hij voor rijksrekening bij ingezetenen gehuisvest en gevoed. Vrijstelling van inlevering. Van de hierboven bedoelde inlevering zijn vrij,gesteld de dienstplichtigen, die als „bijzon- dere vrywilliger" te book staan en de dienst plichtige vrijwilligers van de Vrijwillige landstormkorpsen Motordienst en Vaartui- gendlenst. Komen de dienstplichtigen, die als ,,bij- zondere vrijwilliger" zijn geregistreerd, in zoodanige omstandigheden te verkeeren, dat een behoorlijke opberging of behoorlijk on- derhoud van de aan hen verstrekte rijksgoe deren hun niet of niet meer mogelrjk is, dan kunnen zij, indien zij naar de aanvullings reserve zijn overgegaan, een verzoek tot in levering van die goederen richten aan den commandant van het verband of korps, waarvoor zij worden geregistreerd. Deze beslist dan op dat verzoek en deelt zijn be- slissing mede aan den verzoeker en aan den indeelingsdistrictscommandant. Wordt het verzoek toegestaan, dan neemt deze com mandant de goederen in ontvangst. Ter Neuzen, 16 September 1932. De Burgemeester, J. HUIZINGA. Men sahrijft aan de Vliss. Crt. Het moet zeer gewenscht worden geacht naar aanleiding van het de vorige week ge- publiceerde adres van het Zeeuwsch-Vlaainsch Kanalen-Comite aan de Prov. Staten van Zeeland, ook eerns een ander geluid, een waar schuwende stem te laten hooren. Ongetwijfeld is het aantal deirgenen die deze actie naar het rijk der fantasieen verwijst, zeer groot, en denken deze: laat ze maar schrijven en re- questreeren, dat wordt toch niets, en achten zij het daarom niet de moeite waard daarover van hun meenimg te doen blijken. Wanneer men by die houding volhardt, wordt het be trokken comity eohter versterkt in zijn mee- ning, dat men iniderdaad algemeen met zijn actie instemt, terwijl die actie voorts hij meer eenvoudigen, en bij degenen, die met het stre- ven en al wat daarmee samenhangt, niet op de hoogte zrjn, tenslotte verwachtingen zal wek- ken reeds gewekt heeft die nimmer in vervulling zullen komen en alleen een des illusie kunnen bezorgen. Men kan aan het comity geen voortvarend heid ontzeggen in bet voeren zijiner actie, maar of daaraan gelijk is de bezonkenheid der gedachten over het gepropageerde onder- werp en de daarvoor aangevoerde argumenten is aan sterken twijfel onderhevig. De grond der zaak zelf staat uiterst zwak en de argu menten in bet adres bepalen zich tot alge meenheden. Daaruit zou kunnen worden afgeleid, dat de stellers van het adres hun taak te lichtvaar- dig opnemen, want waarlijk, met zOO'n adres krygt men geen millioenenwerken uitgevoerd. DdArvoor zal men anders uit den hoek dienen te komen. Zooals bekend, is in West-Brabant een actie ontstaan voor een andere dan volgens geruch- ten in verband met het verdrag met Belgie ontworpen verbinding tusschen de Wester- Schelde en het Volkerak. Daarvoor en tegelijk voor een zee-haven Bergen op Zoom is in West-Brabant een sterke propaganda gevoerd (die men tracht te bremgen op het program eener politieke partij) en die pro paganda is en wordt gesteund door verschil- lende belanghebbenden brj het niet tot stand komen eener Antwerp onHoillandsch-Diep- verbinding, om kost wat kost dat inderdaad groot gevaar voor onze groote nationale zee- havens te keeren. Voorloopig heeft men suc- ces gehad, en het sluiten eener overeenkomst met Belgie is aehteruitgeschoven. Men neme echter wel in acht, dat dit succes slechts een negatief succes is. Men heeft wel een gedacht kanaal tegengehouden, maar daarmede nog allemunst een ander verkregen en evenmin een zeehaven Bergen op Zoom, een denkbeeld, dat voor de ingezetenen van Bergen op Zoom, die niet weten wat daaraan verbonden is, wel aanlokkelijk moet toeschijnen, doch waarvoor toch ieder die met een zeehaven en wat daar voor noodig is, eenigszins bekend is, de schou- ders moet ophalen. Trouwens, bij geruchte was te vememen, dat men daar thans reeds tot bezinning is gekomen, en de nadere over- weging dat daarvoor belangrijke offers van de gemeente zouden kunnen worden gevorderd, die verlangens al heel wat heeft doen inperken. Het zich in West-Brabant gevormd hebbend j comity heeft voor zijn propaganda ook aan- knooping gezocht voor zijn streven in Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft getracht daar het denkbeeld ingang te doen vinden, dat die streek bij haar kanalenplan ook belang bad en daarom moest streven naar den aanleg van een kanaal van Graauiw naar Sluiskil, in verbinding met het kanaal Ter Neuzen(rent, opdat dit kanaal ook internationale beteekenis zou krijgen ten behoeve der haven van Gent. Het West-Brabantsch comite zocht voor zijn streven geen aanknooping met de be staande kanalen-comit<5's in Zeeuwsoh-Vlaan deren, doch wist door te drijven dat te Hulst met voorbijloopen van de bestaande een ge- heel nieuw comit6 werd gesticht. Wellicht verwachtte men van de bestaande comity's niet de noodiige plooibaarheid. Het Kanalen-comite, dat aanvankelyk alleen een kanaal GraauwSluiskil, met daamevens spoorwegaansluiting, op zijn programma had, heeft nu sinds het Binnenscheepvaart-congres te Ter Neuzen blijkbaar ook den kanaal Sluis Driekwart (het plan van het comitd in het Westelijk deel) in zijn bemoeiingen betrokken. De bestaande kanalen-comitd's scbijmen te hebben ingezien, dat wegens financieele be- zwaren, die een te hoogen druk zouden leg- gen op de streek, voor het oogenblik aan een voortzetten of uitvoering der plannen niet te denken valt. Anders is het gesteld met het nieurwe comitd, dat, met jeugdigen overmoed, blijkbaar geen bazwaar ziet te geraken tot de uitvoering van een plan, dat meer mil- lioenen zou vergen, en dus ook aanzienlijk hoogere bijdragen der bij de nieuwe kanalen te betrekken gemeenten, en het is alvast be- gonnen met een verzoek aan de Prov. Staten van Zeeland, een college, dat geen uitvoeren- de macbt bezit, om toch telkens en telkens bij de regeering aan te dringen op uitvoering van dat waterstaatswerk. Het spreekt wel vanzelf, dat dit verzoek weinig anders is dan een schrijven voor de tribune, en daarvan geen ander practisch resultant is te verwachten dan dat het enkele Statenleden in de gelegenheid kan s tell en tot het houden eener rede voor de tribune, die evenmin het streven nader kan brengen. Dit betoog heeft niet ten doel te beweren, dat die gevraagde kanalenaanleg de economi- sche welvaart der streek niet zou kunnen bevorderen. Dit is bet;eval met onverscbillig welke nieuwe verbinding hetzij te water, het- zij te land. Doch dat is ook van toepassing op elk ander deel van ons land. Het comite zal hebben aan te toonen, dat er een bijzon- dere aanleiding is, om de daarvoor noodige millioenen juist te besteden in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het zal daarbrj ook hebben te be- wijzen, dat de betrokken streek dat als een dringende behoefte gevoelt en bereid is de daarvoor als regel gevorderde financieele bij dragen te offeren. Er wordt wel voorgespiegeld, onder ver- wijzing naar kanalenaanleg in Limburg, dat men kans heeft, hier die nieuwe kanalen gratis te krijgen. Maar men kan beter weten. In Zeeuwsch-Vlaanderen bestaan geen kolen- mijnen of andere groote nijverbeidscentra die een dergelijk kanaal voor afvoer van produc- ten noodig hebben en die kanalen tot een rijksbelang stempelen. Voor ieder, die bekend is met de beginselen die bij den rijkswaterstaat voor het uitvoeren of tot stand brengen van dergelijke werken zijn vasbgelegd is bet overduidelijk, dat het een hersenscMm is om te verwachten dat dit werk in Zeeuwsch-Vlaanderen zonder een be- langrijike bijdrage uit de streek zelf zou wor den uitgevoerd. Trouwens, de geschiedenis van het kanaal AxelHulst, waaromtrent als we wel ingelicht zijn, onder geheel andere om standigheden beloften zijn gedaan, bewijst dit ten voile. Het zou van wege het comite zeer verstan- dig gehamdeld zrjn, indien het zich eens ver- gewiste of het uit de streek zelf ook andere dan platonische hewijzen van instemming kan verkrijgen. Of de betrokken gemeenteraden (en polders?) bereid zullen bevonden worden in de millioenen die voor uitvoering van het werk noodig zijn, ook de daarin noodige streekbijdrage in den vorm van een aantal duizenden, resp. honderden te voteeren, nog afgezien van de vraag of de gemeenten in staat zouden zijn die lasten te dragen. Alsdan wordt het toch de vraag of economische voor- deelen die men van kanalen-aanleg denkt te verkrijgen opwegen tegen de lasten die men daar tegenover op zich moet nemen. En heeft het comlt4 zich ook wel eens af- gevraagd hoe betrekkelyk klein en weinig be- volkt de streek is, die van het groote plan in Oostelijik Zeeuwsch-Vlaanderen zou kunnen profiteeren? Immers, het grootste deel van die streek is reeds aan water, hetzij aan de Schelde, hetzij aan een kanaal gelegen, en heeft dus geen water-verbinding meer noodig. Indien met de bevolking van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen In ronde cijfers schat op 56.000 inwoners, blijkt by berekening, dat de gemeenten of deelen van gemeenten die reeds waterverbindingen hebben, zijn te stel- len op 31.000 inwoners, en resten er alzoo 25.000 die dat voorrecht missen. Van die 25.000 zouden er, bij tot standkominig van het kanaal GraauwSluiskil nog een aantal zijn, die zich evengoed als vroeger landelijke ge meente bleven beschouiwen. Van die 25.000 zouden er echter 23.000 evenzeer een water- verbinding krijigen indien het kanaal Axelsche Sassing tot Hulst tot stand kwam. Toege- geven moet worden dat het een doorgaande verbinding zou worden, maar feitelijik zou deze slechts een bevolking van 2000 meer een waterverbinding verschaffen, en die verdere veribinding zou juist de kosten aanzienlyk ver- hoogen. Nog eens: zal, indien waterstaat er te eeniger tijd eens ineens toe over te halen was dat werk uit te voeren, ook de streek bereid Rekening houdend met de tegenwoordige eco nomische verhoudingen is de prijs van Aspirin, tabletten in buisjes van 20 tabletten van 75 cent tot verlaagd. Daarnaast zijn vanaf heden in een bij- I zondere hygienische zakjes-verpakking 2 tabletten, ter vervanging van de dik- wijls zoo onhygienische atlevering van losse tabletten, verkrijgbaar tegen den prijs van Deze prijsverlaging tezamen met de nieuwe zakjes-verpakking stelt iedereen in staat, de eenig echte, werkelijke Aspirin-tabletten te ko°P®"' Aspirin wordt uitsluitend door de BAYER-fabrieken vervaardigd. Elke tablet, die niet van het BAYER-kruis is voorzien, is geen Aspmn Een garantie voor echtheid en versche tabletten wordt uitsluitend in deze origineele verpakkingen gewaarborgd (Ingez. Med.) zijn, in normale tijden of zelfs in tijden van hoogconjunctuur waarvan we thans ver verwijderd leven voor dien waterweg de noodzakelijke offers te brengen? Als men zich de historic der waterleiding herinnert, hoe tal van gemeenten zich terugtrokken toen er geld op tafel moest komen, is de ver- wachting in dit opzicht niet hoog te spannen. En nu is nog niet eens ter sprake gekomen de vraag hoe dat geheele complex van plan nen, vanaf het West-Brabantsche tot het Zeeuwsch-Vlaamsche zich verhoudt tot an dere Zeeuwsch-Vlaamsche belangen en of al- geheele doorvoering van dat plan niet op an dere wijze bestaande belangen in het gedrang zou kunnen brengen en tot kapitaalvennetd- ginig leiden. Docb ook daarover zou wel iets te zeggen zijn. Men denke bijv. maar aan de Vlissing- sche zeehaven. Het kanalen-comitO neemt vermoedelijk als vaststaand aan, wat het gaame gelooft. Dat binnen afzienbaren trjid een nieuwe j scheepvaartverbinding tusschen de Wester- Schelde en het Volkerak zal tot stand ko- men, staat bij iedereen lang niet zoo vast als bij dat comite. Daarvoor kan verwezen wor- den naar de aangevangen verbeteringswerken aan het kanaal door Zuid-Beveland. Aan een zeehaven Bergen op Zoom zal nog meer wor- j den getwijfeld. Komt die scheepvaartverbin ding er niet, of zoo lang die er niet is, is er zeker geen aanleiding voor een kanaal in Zeeuwsch-Vlaanderen uitmondende te Graauw en de volgens het camitO groote voordeelen van doorgaand verkeer voor geheel Neder- land en Belgie zouden nader behooren te wor den aangetoond. Het Canute loopt op de zaken vooruit. ■Dat Zeeuwsch-Vlaanderen behoefte heeft aan economisohe opleving en emploov voor velen zijner inwoners is juist, dat lot deelt het met tal van anidere streken in binnen- en buitenland, doch of de kanalen-aanleg dat emplooy brengen zou, behalve dan tijdens het uitvoeren van het werk zelf, valt te be- zien. In elk geval liggen er thans aan kanaal en spoor nog udtgestrekte terreinen ter be- sohikking van hen, die in deze streek een Industrie zouden wiillen stichten, en is voor industrie-terrein nog geen kanalen-aanleg noodig. Toegegeven moet ook worden, dat produc- tieve werkverschaffing zeer gewenscht zou zijn. Niemand zal dit ontkennen. Maar het staat vast, dat waterstat om die reden niet tot het ontwerpen en uitvoeren van kanaal- plannen zal overgaan, temeer niet in een tijd, dat de middelen onthreken om zelfs reeds vastgestelde plannen uit te voeren. Er zij voorts op gewezen, dat het comitO al een zeer zwak argument aanhaalt, voor het verkrijgen van een nieuiwen veerdiienst tus schen Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en den Brabantschen wal, door te verwijzen naar de algemeene instemming die het desbetreffenide plan van den oud-Minister Bongaerts zou hebben ontvangen op het binnenscheepvaart- congres te Ter Neuzen. Van die instemming met dat plan is daar niets gebleken. Op bet o.m. door den heer Bongaerts uitgebracht prae-advies en geleverd betoog verklaart de aangenomen conclusie alleen, dat het con- gres aanleg van kanalen in Zeeuwsch-Vlaan deren beschouwt als te zijn in het belang der welvaart van de betrokken streek, doch dat allereerst de aandacht client te worden gewijd aan het kanaal AxelHulst. Van dien nieu- wen veerdienst, waamaar feitelijk geen Zeeuwsch-Vlaming verlangt, doch die uit Brabant is gepropageerd en door het ,,Dag- blad van Noord-Brabant" onlangs reeds tot een religieus katholieke kwestie werd gepro- clameerd, rept geen enkele conclusie van het congres. Het comite volgt de mode in de laatste maanden door meerdere schrijvers gevolgd, om te schrijven aver het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen. Zeeuwsch-Vlaanderen moet uit zijn isole ment worden verlost! Dit gebeurt in navol- ging van dagblad- en tijdschriftartikelen, waarin n.b. ook wel beiweerd werd, dat Zeeuwsch-Vlaanderen te water van Neder- land ge'isoleerd ligt. Hoe durft men zoo iets beweren met de cijfers voor oogen van de vele honderden, ja duizenden schepen die zoowel van den Rijn als cut het Noorden van ons land langs het Zuid-Bevelandsch kanaal de Zeeuwsch-Vlaamsche havens en Belgie be- varen Hoe kan men nog spreken van een isole ment van Zeeuwsch-Vlaanderen bij de zoo gestadig onbekrompen verbetering van de be staande provinciale veerdiensten, die op het oogenblik reeds z66 ruim zijn of worden in- gericht, dat ze best bet 5-voudig auto-verkeer van den tegeniwoordigen tijd kunnen verwer- ken? Het comity beroept zich op de ten gunsxe van zijn streven uitgesproken advieizen van de heeren ir. Konijnenburg en ir. Bongaerts. Indien het de ooren eens te luisteren zou willen leggen bij oniveroordeelde deskun- digen, die niet perse in een eenmaal ingeno- men richting willen sturen, dan zou het ook wel andere stemmen vememen, en misschien tot de conclusie komen, dat het met zijn streven wel wat te hoog grypt, zoodat het ten slotte de vraag is of dit wel in het belang der streek is. Er worden daardoor, zooals reeds in den aanvang geschreven is, onver- vulbare verwachtingen opgewekt, hetgeen, als de desillusie komt, ontevredenheid kweekt. Blijkens een verslag van de destijds te Hulst gehou,den vergadering .blijkt dat overtuigend. Daar was iemand tegenwoordig, die wel van meening scheen, dat men den volgenden dag de spade al in den grand zou steken, en wien het in 't geheel niet welgevallig was, toen men hem zeide, dat eerst in Noord-Bra bant zou moeten worden begonnen. Die per- soon kon niet inzien waarom Zeeuwsch- Vlaanderen altijd brj andere streken moest worden acbtergesteld. En als lid der Prov.. Staten vonid reeds aanleiding de meening van Ged. Staten te vragen over een plan dat nog niet eens bestaat en dus aan het college niet bekend kan zijn. Een waarschuwing omtrent den aard en bet inneriijke wezen zoowel als omtrent de kansen der actie, schijnt dus niet overbodig. AFSCHEID. Gisteravond werd door Ds. B. van Neerbos afscheid genomen van de Geref. gemeente alhier. Het kerkgebouw was overvol. Zijn Eerw. sprak naar aanleiding van 2 Cor 13 11: Voorts, broeders, zijt blijde; wordt volmaakt; zijt getroost; zijt eensgezind; leeft in vrede; en de God der lief.de en des vredes zal met u zijn." Na het beeindigen zijner rede werd Ds. Van Neerbos, die de gemeente ongeveer 11 jaren heeft gediend, toegesproken door den heer F. Dekker, ouderling. Hiema werd den scheidenden leeraar door de gemeente staande toegezongen Ps. 124 4 en Ps. 134 3. DE NEDERL. FABRIKAAT-FILM. De vertooning van voornoemde film was tegen Zaterdagavond aangekondigd op de Markt en het kostte thans, nu de Markt met verschillende inrichtingen bezet Is wel eenig overleg, om nog een geschikte plaats te vinden die aan een groot publiek de ge legenheid zou bieden de film te zien. Dit is vrijwel gelukt v60r het kantongerecht en H. B. S., met de tent van het Lunapark als achtergrond. De belangstelling was zeer groot en de be- langstellenden, waaronder begrijpelijk ook de jeugd goed vertegenwoordigd was, hebben daarvan volop genoten. Er werden kijkjes vertoond op verschillen de Nederlandsche bedrijven, zooals: de Klok- zeepfabriek, Hevea-rubberfabriek, Zuid-Hol- landsche Bierbrouwerij, Van Rrjns Mosterd- fabriek, Deventer Koekbakkerij, enz enz., welke werden afgewisseld met Nederlandsche landschappen, en humoristische reclame voor Niemeyer's tabak, Boele's sigaren, Van Nelle's thee en Mickey Mousefilms. De filmvertoo- ning werd begeleid met gramafoonmuziek. Zooals omtrent vele zaken, bestaat ook ver- schil van meening over den invloed die van deze reclame van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat uitgaat. We gelooven evenwel dat, indien voortdurend onder de aandacht van het publiek gebracht wordt de wenschelijkheid van het gebruik van Nederlandsche produc- ten, dat men wat kwaliteit en prijs betreft even goed en goedkoop in het binnenland terecht kan en dat men met Nederlandsche waren aan te koopen den geesel der werk- ioosheid helpt bestrijden, dit toch niet zal nalaten vruchten af te werpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1