Echt en goed Frisch, en fraai BUITENLAHD TER NEUZEN, 12 SEPTEMBER 1932 zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteeke- ning dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespjjnpoe- ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, esz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bjj uw drogist. jlngez. Med.) niets bekend is, vreest bij: wel, dat hier iets dreigt. Wij wenschen echter op te merken, aldus de heer Bakker, dat aan de minima in dit opzicht niet kan getornd worden, of het levenspeil zou door goedkooper levensmidde- len met sterke sprongen moeten dalen, wat wij echter niet verwachten. De werkloozen- steun, bijv. ten plattelande is reeds z66 laag dat het o.i. onverantwoordelijk zou zijn, om dezen nog meer in te korten. De heer Bakker besluit zijn artikel met de opmerking dat de iwerkloosheidszorg er ddne is die ons geheele volk aangaat, waarom zoolang het financieel mogelijk is, aan de steunnormen niet mag worden getornd. De heer Bakker hoopt ook, dat de regeering dit zal inzien. HET ZINGEN VAN DE VLAAMSCHE LEEUW VERBODEN. De kolonel van het eerste regiment veld- artillerie te_ Gent heeft vijf onderofficieren die in een koffiehuis nabij het karnp te Elsen- bom het lied van den Vlaamschen Leeuw had- den gezongen, met veertien dagen kamer- arrest gestraft. Als reden gaf de kolonel op dat de Vlaamsche Leeuw een revolutionair lied is en alleen door activisten en communis- ten wordt gezongen. Dezelfde kolonel blijkt van de gelegenheid gebruik te hebben ge- maakt om, in het bjjzijn van al de officieren en onderofficieren van het regiment, een anti- Vlaamsche rede te houden. Waar deze feiten een groote opschadding onder de Vlaamsche miliciens hebben teweeg- gebracht heeft de minister van landsverdedi- ging een onderzoek bevolen. GEEN ADELUJKE TITELS MEER OP ADRESSEN IN SPANJE. Naar Reuter uit Sevilla meldt heeft de administratie der poaterjjlen bekend gemaakt, dat in het vervolg brieven, enz. en postpaket- ten, en welker adressen adeilijke titels voor- komen, niet besteld zullen worden. AFWIJ ZEND ANTWOORD AAN DUITSCHLAND. De Parijsche correspondent, zoowel van de „Times" als van de .Daily Herald", weet mededeeling te doen van den inhoud van het Fransche antwoord op de Duitsche eischen inzake de gelijkheid van bewapening. Het antwoord zou de volgende pimten bevatten. 1. Met een beroep op artikel 164 van het verdrag van Versailles verklaart Frankrijk, dat het niet kan ingaan op afzonderlijke onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duit9chland. De aangewezen plaats hiervoor is de Volkenbondsraad. 2. Frankrijk maakt bezwaar tegen de op- heffing door Duitschland van de ontwape- ningsclausule van het Volkenbondsstatuut. 3. Frankrijk heeft reeds stappen in de richting van vrjjwillige vermindering der be wapening gedaan en zal deze voortzetten. 4. Frankrijk verzet zich tegen een weder- hewapening van Duitschland, die in strijd zou zijn met den geest der verdragen en der Ontwapeningsconferentie. 5. Duitschland wordt herinnerd aan de verdragen, die het onderteekend heeft. 6. Frankrijk keert zich tegen den oorlogs- zuchtigen toon van de leden der Duitsche regeering, die in him verklaringen in het openbaar klinkt. VEROVERAARS IN VREDESTIJD. In vollen vredestjjd hebben Peruanen dezer dagen het Columbiaansche grensplaatsje Le- ticia aangevallen en in bezit genomen. Volgens bericht uit Lima is daardoor in Peruaansche regeeringskringen groote opwin- ding ontstaan. Het kabinet heeft 8 uur ach- tereen beraadslaagd nadat de constitutioneele vergadering bijeen was geweest. De toestand werd besproken, welke ontstaat tengevolge van de bezetting van Leticia, terwijl ook een herziening van het verdrag van 1922 punt van bespreking heeft uitgemaakt. Bij dit verdrag n.l. werd Leticia bij Columbia gevoegd. De raad van de Peruaansche gemeente Iquitos dringt in een schrijven aan den pre sident der republiek aan op een revisie van het verdrag en eischt gewapende hulp ten einde den status quo te kunnen handhaven. Het betreft slechts een patriottische bewe- ging. Als bewijs hiexvoor geldt, dat de consul van Columbia en de Columbiaansche onder- danen niet worden lastig gevallen. Bij de Braziliaansche grens (Amazonas) is het tot een botsing gekomen tusschen Pe ruaansche en Columbiaansche strijdkrachten. Het incident wordt als een uitvloeisel be- schouwd van de bezetting van Leticia door Peruaansche kolonisten. POLITIEK SPEL IN DUITSCHLAND. Als een bestuurbare ballon, dus volgens het stelsel „lichter dan de lucht", en niet als een vliegmachine, door motorkracht gedragen, zweeft schrijft de N. R. Crt. - de regee ring Von Papen thans boven de opgzweepte wateren der Duitsche politiek. Zij heeft haar positie sterk verbeterd door haar merkwaar- dige oeconomische bedenksels die, wat men er •ook op moge aan te merken hebben, het -eenige positieve zijn geweest dat sedert lang in Duitschland ten berde is gebracht. De re geering rekent erop daarmede geldmiddelen ter beschikking van het bedrijfsleven te stel- len en credieten voor werkverschaffing te ver- strekken zonder in de noodzakelijkheid te komen van op dit oogenblik een penning te betalen, en dat nog wel door belasting- verlaging! Het plan heeft in ieder geval al de verdienste van bjjzonder geestig uitgedacht te zijn. Het is er geheel op berekend dat binnen een jaar een veel betere toestand ontstaat. Wij hebben daar vroeger al op gewezen. Maar von Papen is een optimist die wat aandurft, en hij zal zich wellicht verder nog geruststel- len met de overweging dat, als de intematio- j nale ellende zou voortduren of verergeren, alles in Duitschland toch sollen met een dood kalf zou zijn. Intusschen heeft men in Duitschland wel reden om eenig vertrouwen te hebben in der- j geljjke, op handig gecamoufleerde inflatie be- j rustende experimenten. Want in 1924 is j Duitschland gered door het evenzeer geestig uitgedachte en zeker niet minder fantastische denkbeeld van de slechts in schjjn gedekte •rentemark. Waarom dan nu bij voorbaat ge- wanhoopt, en waarom zoo fel geschimpt op de regeering, terwijl toch niemand een ander i constructief plan geopperd heeft? Briining was een bekwaam man, maar zon der ,,het vonkje". Zijn bewind was haast mis- dadig verstoken van humor. Heeft hij ooit iets voorgesteld dat anders dan lijdelijk defen- sief was tegenover de toenemende ellende Het valt dan ook op te merken in de wereld buiten Duitschland, dat de voorstellen der Duitsche regeering vrij algemeen een gelmpo- neerde belangstelling hebben gewekt. Nie mand zou gaarne het experiment in eigen land nagevolgd zien. Maar men begrijpt dat in Duitschland speciale, heroieke middelen noodig waren v66r het begin van den winter van dit jaar. En als zoodanig is het nieuwe plan stellig opmerkeljjk. Het is heel natuurlijk dat men in Duitsch land het geval critischer bekijkt, ten eerste omdat men dit hazardspelletje zelf moet spelen, en ten tweede omdat daar groote, be- langhehbende groepen uiteraard meer dan wij buitenlanders, oog hebben voor de sociale ge- varen die zekere franje van het plan, tot het uiterste toegepast, ongetwijfeld zou opleveren. Maar men kan tenslotte toch zeggen, dat na het openbaar maken van dit plan de re geering van Von Papen meer aanspraak erop kan maken dat men wat geduld met haar heeft dan te voren. Zij is nu niet enkel meer het kabinet bij-gebrek-aan-beter, dat tot hoofddoel had een bewind van Hitler te voor- komen. Zij probeert wat. Intusschen vallen in de partijpolitiek merk- waardige dingen waar te nemen. Ons oog valt het eerst op Hugenberg, omdat zijn positie zoo sterk herinnert aan het woord van den Psalmist (Ps. 118 22)De steen, dien de bouwlieden verworpen hadden, is tot een hoofd des hoeks geworden. Hitler heeft Hugenberg steeds gebruikt om met zijn hulp naar een nationalistische meer- derheid in de parlementen te streven. Na de laatste landdag- en rijksdagverkiezingen is hem echter duidelijk geworden dat de Duitsch- nationalen daarvoor te zwak zijn en dat slechts het centrum het noodige materiaal kan leveren. Hitler heeft daaruit de consequentie getrokken en den nutteloozen Hugenberg ter zijde geworpen. Hugenberg, slechts een oogen blik beduusd, heeft daarop onmiddelljjk de mogelijkheden van de situatie beseft. Hij is niet langer oppositie maar is als schraag on der de regeering gaan staan, als eenige schraag. Hij gaat het woord van den psalmist nog te boven: Hij is zelfs centrale zuil ge worden. De bouwmeester, die hem hoogmoedig ver worpen heeft, heeft nu reden om zuinig te kijken. Of hij list gebruikt en of hij zich vriendelijk aanstelt dan wel raast, het help! hem alles voorloopig niets. Wij nemen nu een, ronduit gezegd onsma- kelijk, spel waar tusschen nazi's en centrum. Het moet een man als Dr. Briining op den duur veel prestige kosten. Zoo gedraagt zich niet een staatsman, die de redding van het land boven alles gaat, maar zoo handelt een wrokkig partijpoliticus, die een hak met een hak wil vergelden. De twee partijen hooren niet bij elkaar. Als zij met elkaar onderhandelen, dan is het in de wederzijdsche hoop den ander beet te nemen. Dat weten zjj ook alweer van elkander. Zoo- lang er echter geen kans op regeeren is wer- ken zij toch samen om de regeering dwars te zitten. Dat doen zij op twee manieren. Ten eerste door de regeering ieder op zich zelf te bestrijden, ten tweede door met de, op him totnogtoe vruchtelooze gesprekken berusten- de bewering te schermen, dat een parlemen- taire regeering in Duitschland wel degelijk mogelijk is. Houdt Hindenburg aan Von Papen vast en zij weten dat zij' daar voor- eerst op rekenen kunnen dan hoeven zij het bewijs van die bewering niet te leveren. Zou Van Papen zeggen: „Welaan, mijne heeren, probeert het nu samen", dan werd hun positie heel lastig. Maar de heeren weten dat zij dat voorloopig niet te vreezen hebben. Zij zetten hun onderhandelingen voort om door- loopend te kunnen aantoonen, dat de regeering Von Papen noodeloos ongrondwettig is. Daarom was het heel voorbarig, toen Goring bij gelegenheid van het bezoek van het rjjks- dagpresidium aan den rijkspresident, erop wees, dat Hindenburg met behulp van zijn partij en die der katholieken heel goed parle- mentair zou kunnen laten regeeren. Hindenburg had zich al geergerd aan Gdrings opdringerige haast met het bezoek. Hij ontving de heeren uiterst koel. Tegenover den overstelpenden Goring was hij wellicht eerst wat hulpeloos; maar Graef, de Hugen- bergiaan, die als vice-president van den Rijks- dag mede van de partij was, kwam den ouden rijkspresident flink te hulp door op te mer ken dat dit onderwerp buiten het programme van het bezoek viel. Ofschoon ook andere heeren Goring bijvielen, liet Hindenburg daar- na niets meer over zijn kant gaan. Binnen zeer korten tijd waren zij afgepoeierd met de mededeeling dat politieke onderhandelingen niet op hun weg lagen. Hij gaf him echter nog te verstaan, dat hij het kabinet-von Papen goed vond zooals het was en dat hij niet aan verandering dacht. Ontstemd verlieten de andere heeren het paleis van den president; maar Graef straalde. Hij was hoofd des hoeks geweest! De toestand heeft voor de nazi's dit voor- deel dat zij hun onderlinge geschillen nu niet hoeven uit te vechten. Toen zij moesten be- slissen of zij al dan niet portefeuilles zouden aanvaarden was dat anders; toen hielden de voorstanders van alles of niets de overhand. Thans echter is men minder gabonden. De eene groep onderhandelt met het centrum, en de andere groep schelt het centrum uit. Hitler zelf speelt het eene oogenblik den diplomaat, terwijl hjj op een ander moment wild te keer gaat, en b.v. beestachtig grof erop kan wijzen dat Hindenburg 85 en hrj slechts 43 jaar oud is, waarvan ieder de bedoeling begrijpt. Het centrum neemt blijkbaar geen aanstoot aan eenige kwetsende bejegening, omdat het de nazi's nu, als hulpmiddel in zijn spel, noodig heeft. Er zjjn echter hulpmiddelen, die te zeer buiten de schreef gaan om bruikbaar te zijnBriining kan zich de weelde van z66 onrespectabel spel niet veroorloven. Intusschen spreekt men weer over ontbin- ding van den rijksdag. Onze Berlijnsche cor respondent heeft reeds gewaarschuwd dat men daar niet al te vast op moet rekenen. De Deutsche Allgemeine Zeitung heeft nu be- toogd, dat een ontbinding politiek ook weinig logisch is. Als men presidentieele regeering wil zijn, onafhankelijk van het parlement, is het inconsequent, door verkiezing na verkie- zing een meerderheid te willen forceeren. Het is nog te dwazer als men weten kan, dat men daardoor slechts het tegendeel bereikt van hetgeen men wil, daar 6f de nazi's zullen toe- nemen, 6f de linkerzijde weer sterker wordt. Er is veel geklungel en ook heel wat ver- wording in de Duitsche politiek. C. J. M. V. „BIDT EN WERKT". Van de door deze vereeniging georganiseer- de afstandsmarschen heeft j.l. Zaterdag de eerste plaats gehad. Het begin was in zoo- verre een teleurstelling, als een derde gedeelte van de ingeschrevenen zich om de een of andere reden teruggetrokken had, zoodat de groep, wat quantiteit betreft, niet aan de ver- wachtingen voldeed. Daartegenover staat echter, dat het bestuur van de C. J. M. V.- i ontspanningsclub tot het inzicht gekomen is, dat het de capaciteiten van zijn stadgenooten heeft onderschat. De toegestane tijdsruimte van 4,45 uur is door geen der deelnemers in haar geheel benut; zelfs de achterhoede kon mei 4,z-i uur volstaan. Een goede les voor de j volgende keer! Het traject werd afgelegd: door „W. C. A. '32" van Axel, met de heeren Cra- f mer, Olijslager en Van Sluijs, in 3,19 uur; door i de heeren P. Kaijser, L. Kiel en P. Meeuwsen in 3,27 uur; door den heer P. de Bakker in 3,35 uur; door de heeren J. de Bruijne en J. de Doelder in 3,37 uur; door de heeren Malipaard Adr. Rijnberg en W. Westerhof in 3,39 uur; door de heeren Abr. Rijnberg, L. Visser en J. Wiskerke in 3,45 uur; door de dames A. en B. Visscher en P. Deij (Axel) en de heeren A. P. van Gelderen, M. de Jonge, A. van der Meide en A. D. van der Molen in 3,51 uur en door de heeren L. Hangoor, F. Harms, P. j Smet en A. en Jac. de Zeeuw in 4,24 uur. E6n deelnemer zag zich tusschen Driewegen en Zaamslag genoodzaakt den strijd op te j geven. De overwinnaars wacht nu a.s. Zaterdag j nog de 30 K.M.-marsch, waarvoor om 13,30 i op de Markt wordt gestart. (Mogen wij met j het oog op dezen marsch een opmerking maken, dan is het deze: Dames en heeren, loopt in het tempo, waaraan gij gewoon zijt en dat U het beste past, en probeert niet anderen, die langere beenen hebben, met j kunst- en vliegwerk bij te houden. Grj hebt tijd in overvloed.) Een hartelijk woord van dank verdienen de leden van de Transport-colonne „Herleving" j alhier, die de deelnemers tot het eind toe j ibegeleid en in „Bethel" de stukgeloopen voe- j ten verbonden hebben en verder de heeren, die i te Zaamslag, Axel en Sluiskil post gevat hebben tot het uitoefenen van controle en om i de deelnemers van drinkwater te voorzien. i Het weer was uitmuntend en de dames en heeren waren frisch. Is dit a.s. Zaterdag j weer het geval, dan mag deze proefneming als alleszins geslaagd worden beschouwd. DE UITGESTELDE FEESTELMKHEDEN. Dat was net op 't kantje af, dachten wij i gister, toen de Zuidwesterstorm boomen en struiken zwiepte en de regen tegen de ruiten kletterde. Tegen het laatst der vorige week werd de barometerstand en ook de weersom- standigheden steeds ongunstiger, zoodat de vrees niet ongegrond was, dat ongunstig weer j de van de winkelweek overgebleven feeste- lijkheden van den laatstein dag, opnieuw ver- storen zou. 't Liep echter goed af, de Vereeniging voor j Vreemdelingenverkeer die ze organiseerde kan er met voldoening op terugzien. Er zat wel niet de ..stemming" in van een week te voren, maar toch viel er over gebrek aan be- langstelling niet te klagen. Des namiddags begon het met de kinder- spelen op het sportterrein. De enkele honder- den kinderen verzamelden bij het postkantoor in de Nieuwstraat. Ze werden daar voorzien van een vlaggetje en werden daar afgehaald door het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" om in optocht naar het terrein der wedstrijden te marcheeren. Door het groote aantal deelnemers moesten in verband met den beschikbaren tijd, de wed strijden met groote groepen gehouden worden. Aangevangen werd met den stoelenwedstrijd voor meisjes, met mu-ziekbegeleiding. Dit was weer een interessanten kamp. Opmerkelijk is het, dat Koosje Verhage, die 2 jaar geleden den eersten prijs wist te behalen, ook ditmaal van de ongeveer 100 deelneemsters weer met dien prijs ging strijken. 2e was Johanna Kaan, 3e Helena Nagtegaal, 4e Elisa de Fouw, 5e Jaantje van der Eest, 6e Dina Tolhoek, 7e Janna Geelhoedt, 8e Corrie Lievens, 9e Adr de Vriendt, lOe HUde Gort. Daama volgde den hindemiswedstrijd voor jongens, die eveneens groote belangstelling had. le was Adr. Dieleman in 27 sec., 2e Pieter Riemens in 30 sec., 3e Jac Sierveld in 30 sec., 4e Theo de Brauwer in 30 sec., 5e Kr. de Vos in 30% sec., 6e Kr. Hamelink in 31 sec. Bij den behendigheidswedstrijd voor meis jes werden de prijzen behaald door: le Annie Moerman, 2e Marie Gerreman, 3e Janneke Stoffijn, 4e Janneke Geelhoedt, 5e Sientje Lensen, 6e Saartje Robijn, 7e Marie Staai, 8e Marie de Jong, 9e Joh. Klaassen, lOe Corrie de Vries, troostprijs Elisabeth Harms. Bij zakloopen voor jongens, dat tot groote vroolijkheid, zoowel bij deelnemers als toe- schouwers aanleiding gaf, waren prijswin- ners: Piet Riemens in 84/s sec., 2e Abr. Ser- vaas in 9i/5 sec., 3e Ben. IJsebaert in 91/5 sec., 4e Krijn van Boven in 10 sec., 5e Willem Loof in 10 sec., 6e Andr. van Alphen in 102/B sec. Bij touwtjespringen voor meisjes, werden prijswinners: le Francina Meeusen, 2e Marie Staal, 3e Koosje Verhage, 4e C. J. Lensen, 5e Geertruida Hamelink, 6e Marie Lauret, 7e Krina Lansen, 8e Sara van Driel, 9e Else Gort. In den estafetteloop voor jongens werden de prijzen gewonnen door de volgende groe pen: le Hendr. de Vriendt, Ger. Tolhoek, Kr. de Vos en Jan Vercouteren, in 15 sec.2e Mar. Moens, Jac. Riemens, en Chr. van Hecke, in 15,2 sec.; 3e Baptist Dooms, Arie de Beer, Piet van de Sande en Mich. Dooms, in 16 sec. Verder werd nog gehouden een wedstrtjd in touwtrekken voor jongens en ook voor meisjes. Aan ieder dier wedstrijden werd deelgenomen door driemaal twee groepen van 20 kinderen, en werden drie groepen jongens van 20 en even zooveel der meisjes tot prijs- winnaars verklaard. De namiddag was geheel verstreken tot de laatste kamp, de estafetteloop nog onder groote ambitie der deelnemers werd gehou den. Tegen den avond werd het vol in de straten en toen het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" onder leiding van den heer Schir- ris te 7 uur aanving met de uitvoering van zijn programma werd het van lieverlede steeds voller. Na het eerste deel van het con cert werd even gepauzeerd, waama werd overgegaan tot het spelen van het program ma voor het bal-champetre, waarbij de dans- lustigen onder de aanwezigen dus gelegen heid kregen om zelf mede te doen. Er was blijkbaar voor dit in onze stad nieuwe num- mer groote belangstelling, zoowel van dans- lustigen, als van kijkers. Hoewel de Markt voor alien groot genoeg was, kwam dit Hum mer niet voldoende tot zijn recht. Nu 't was de eerste maal en men moet in alles ervaring opdoen. Zools het bij gelegenheden, als er iets te kijken is, meer gaat, was het ook hier: de kijkers waren den vijand van ziehzelf. Zij drongen op het deel der Markt, dat zich voor dansen het beste leent, den aanvankelijk ont- ruimden kring meer en meer binnen, zoodat er voor dansen geen plaats meer overbleef en er dus ook niets meer tfe kijken viel, dan een opeengepakte menschenmassa. Op andere deelen der Markt was men echter verstandi- ger, en amuseerde men zich buiten dat ste- vlge gedrang, terwijl aan de andere zijde der muziektent enkele bestuursleden van Vreem- delingenverkeer regelend optraden en voor danslustigen ruimte maakten en wisten te houden. Blijkbaar amuseerde men zich echter alge meen en was het uur, dat voor deze pret be- stemd was, te vlug verstreken. Tijdens de laatste minuten der uitvoering van het programma op de Markt begonnen dikke druppels te vallen, en rees de vraag: zou het nu toch nog misloopen? 't Was ech ter maar een zeer kort buitje dat overdreef en het weer hield zich goed, zoodat te half 11 uur het vuurwerk kon worden afgestoken. Toen men tijdens het afsteken van het vuur werk bij verlichting van het terrein de menschenmenigte die van verschillende pim ten, maar vooral van de Scheldekade stond te kijken kon waamemen, bleek weer eerst ter deeg dat het vuurwerk weer vele duizen- den naar den Scheldekant had gelokt. De sterke wind was wel eenigszins hinderlijk voor de regelmatdge verspreiding van sommige stukken, doch overigens slaagden alle num- mers uitstekend en vielen nevens het klein vuurwerk voor aanvulling verschillende grootere stukken te bewonderen. Dat de toeschouwers in hun beoordeeling over een afgestoken vuurwerk verschillend reageeren is iets dat we in onze herinnering, die zoo zoetjes aan over een halve eeuw loopt, nog nirnmer anders geweten. En zoo moet men er zich niet over verwonderen, dat zulks ook thans het geval is. Bij die beoordeeling komt het er veel op aan, op welk standpunt de beoordeelaar staat, welke verwachtingen hij er van koestert, en ook, of men soma het voorreoht had (hetgeen slechts aan weinigen beschoren is) om in grootere plaatsen eens kostbaarder vuiurwerken be zien afsteken. Dan moeten tal van critici ook niet vergeten, dat hetgeen bij zoo'n gelegenheid hun geboden wordt, uit de particuliere bijdrage van in den regel een betrekkelijk kleine groep aan de groote massa geheel belangeloos wordt ge- schonken en dat men ongetwijfeld grootschere vuurwerken zou kunnen laten afsteken, indien die critici die zich daarvan steeds onthouden, er ook hunne penningen voor bijdroegen. Maar dan nog, indien men eens over zeer groote bedragen zou kunnen beschikken, is het de vraag of men er geen bezwaar in zou zien dat aan vuurwerk te besteden en zou men er ongetwijfald bezwaar tegen hebben in plaatsen als Ter Neuzen vuurwerk ten koste van maal 1000, zooals in de hoofdsteden te gaan afsteken. We meenden goed te doen, hierop eens de aandacht te vestigen, naar aan leiding van op- en aanmerkingen die we hoor- den. Na de laatste kannonade van het vuurwerk programma, was het programma der Winkel week 1932 afgewerkt. Het doel, duizenden menschen naar de stad te trekken en hun iets te genieten te geven, is naar onze meening blijkens het bezoek aan de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ook voor haar deel ge- lukt, zoodat zij, en alle ingezetenen die haar werk hebben gesteund, daarop zeker met vol doening kunnen terugzien, en zeker zullen alien het er over eens zijn, dat aan het mu ziekgezelschap dat het muzikale gedeelte der .winkelweek geheel voor hare rekeniing had, een bijzonder woord van waardeering toekomt voor de wijze waarop het zich daarvan weer heeft gekweten en de verwachting uitspreken dat de vereeniging door de toetreding als donateur van hen die zulks nog niet deden de tastbare blijken van die waardeering moge ondervinden. Zoodra het vuurwerk was afgeloopen begon de uittocht naar buiten en de stroom van wielrgders duurde onophoudelijk tot ongeveer het middemachtelijk uur, toen na de over- groote drukte van den avond de rust was weergekeerd. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt be kend, dat omtrent ondervolgende gavonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Fietssleutel, A. J. Feij, Axelschestraat 12. Reisduif, R. Scheele, Donze-Visserstraat 89. Mantelband, J. Weststrate, Westkolkstr. 5. Dameshandschoen, J. v. Riet, 2e Verbinding- straat 3. Kinderspeelgoed, F. de Zeeuw, Tholensstr. 5. Paardenzweep, J. Huijssen, Dekkerstr. 4. RIJfKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Augustus werd aan het postkantoor alhier ingelegd f 25.704,93 en terugbetaald 25.609,38, derhalve meer inge legd dan terugbetaald 95,55. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank- boekjes bedroeg 17. VLIEGDEMONSTRATIE TE HULST. De vliegdemonstraties te Hulst zjjn niet zooals aanvankeljjk bedoeld was gehouden op een terrein buiten de dubbele poort, doch wegens terreinomstandigheden bij Absdale. De demonstratie der kimstvliegers, die des mid- dags reeds een tocht over Zeeuwsch-Vlaan- deren maakten en o.m. ook boven Ter Neu zen salto's maakten, trok een groote belang stelling. De drukte op de smalle wegen by Absdale was geweldig. Naar we van verschil lende zij den vemamen waren de toeschouwers over de verschillende verrichtingen ten zeer- ste voldaan. BLOEDVERGIFTIGING. Te Philippine is de 17-jarige A. R., tenge volge van een kleine wonde aan de hand, waarin bloedvergiftiging kwam, overleden. KEURING VOOR JONGE STIEREN EN KALFVAARZEN. Einde September zal te Oostburg vanwege den kring West. Zeeuwsch-Vlaanderen tot verbetering van het Rimdvee en de Fokcen- trale een keuring worden gehouden voor jonge stieren en kalveren. EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Vrijdagavond zond men ons de ontstellende tijding van een emstig ongeluk, dat den Gom- missaiis der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford en zijn familie was overkomen. Volgens dat bericht was de Commissaris, die zelf de auto bestuurde waarin tevens zijn echt- genoote, moeder en zuster was gezeten, door een onbekende oorzaak op de Wouwsche Baan nabij het oude Anker tegen een huis aange- reden. Hiji zelf werd emstig gewond opge- nomen, terwijl ook zijn eehtgenoote emstige verwondingen opliep. Dr. Hillemans uit Roosendaal verleende de eerste geneeskundige hulp waama de gewon- den naar het ziekenhuis ,,Charitas" te Roosen daal zijn overgebracht. Dit bericht, dat door ons bij aanplakking aan ons bureau werd gepubliceerd, verwekte terstond in breeden kring groote deelneming. Het betrof toch hier den eersten burger onzer provincie en zijn eehtgenoote, die een alge- meene bekendheid in de provincie heeft ver- worven. Hij heeft zich sinds 1 Mei 1921 in- gewerkt in alles wat Zeeland en haar .bevol- king betreft en door zijn tegenwoordigheid bij verschillende belangrijke of bijzondere ge- beurtenissen in de verschillende deelen der provincie en zijn daarbijl gebleken minzaam- heid niet alleen bekendheid maar ook alge- meene achting verworven. Algemeen zal hem dus een spoedig herstel worden toegewenscht, als een dauwdrop in de z^n wordt Uw teint door het dagelijksch gebruik van ,,Zij"-Creme. In Prijzen van 203045 en 75 cent. (lngez. Mod.; opdat hij zijn verschillende functies weer zal kunnen waamemen. Ook naar mevrouw Quarles, die in vreemde omgeving aan het bed gekluisterd ligt, zullen velergedachten uitgaan. Zij heeft zich in de ruim elf jaar van haar verblijf in Zeeland de erkentelijkheid van zeer velen, vooral ook door haar arbeid voor ,,Kinderzorg" en der- gelijke instellingeu van humaniteit verworven. Moge ook zij weer geheel hersteld in de wo- ning in de Abdij terugkeeren. Wij vememen nader dat het ongeluk om- streeks half vier heeft plaats gehad en dat de heer Quarles van Ufford, die op weg was naar 's-Gravenhage, den auto zelf bestuurde. Toen de auto voorbij Wouw op het kruis- punt van den rijksweg naar Roosendaal en den weg naar Kruisland was gekomen, begon de wagen plotseling te slingeren vermoe- delijk door de glibberigheid van den weg vloog eerst naar den linkerkant van den weg, daama naar rechts en botste toen tegen een schuur van den heer Van Iersel op. De slag was, ondanks de matige vaart, waarmede ge- reden werd, hevig. De carosserie kwam scheef op de assen te staan, de ruiten werden in- gedrukt en het portier totaal vemield. Voorbijgangers en enkele omwonenden schoten toe. Dr. Hilleman, die gewaarschuwd werd, verscheen spoedig ter plaatse en moest den heer Quarles van Ufford uit den auto helpen, daar deze niet in staat bleek zelf er uit te komen. Hij werd het woonhuis van de familie Van Iersel binnengedragen, waarin ook de beide andere dames reeds onderge- bracht waren, terwijl de eehtgenoote van den Commissaris eveneens uit den wagen moest worden geholpen, daar zij als het ware geheel ingekneld zat. De slachtoffers werden in het huis van Van Iersel voorloopig verbonden, waama de Commissaris der Koningin en diens eehtgenoote per auto door den geneesheer naar het ziekenhuis „Charitas" werden over- gebracht. De beide andere dames werden met den auto van den officier van justitie bij de Bredasohe rechtibank, graaf Van Limburg Sti- rum, eveneens naar dat ziekenhuis vervoerd. Onder leiding van den opperwachtmeester Claussen heeft de marechaussde uit Roosen daal onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Men vermoedt dat de auto is geslipt, doch eenige zekerheid omtrent de oorzaak van het ongeval kon de heer Quarles zelf ook niet geven. Zooals gezegd was de auto plotseling gaan slingeren en van den weg geraakt. Naar wij vememen was de toestand van den Commissaris der Koningin naar om- standigheden redelijk. Ook voor de eehtge noote van den Commissaris bestaat hoop op volledig herstel. Zij heeft een bekkenfractuur bekomen. De toestand van de ongeveer 80-jarige moeder van den Commissaris der Koningin is zeer emstig. Zjj bekwam 'n hersenschud- ding en haar toestand is van dien aard, dat het ergste wordt gevreesd. Vrijdagavond heeft de huisarts van den Commissaris, Dr. Weijl, zich onmiddellijk naar Roosendaal begeven en in het ziekenhuis de gewonden bezocht. Ook het lid van Ged. Staten, Mr. Van Dus- seldorp, de griffier der Staten, Mr. Tellegen en de secretaris van de P.Z.E.M. de heer graaf Van Lynden, zijm Vrijdagavond per auto naar Roosendaal vertrokken, teneinde den Com missaris te bezoeken. Nader wordt gemeld, dat de toestand van den Commissaris der Koningin, Mr. J. W. Quarles van Ufford, van dien aard is, dat op een spoedig herstel mag worden gerekend. Ook zijn eehtgenoote, hoewel zij een bekken fractuur opliep, maakt het naar omstandlg- heden vrij goed en ook voor haar mag op herstel worden gehoopt. Het ergst is de on geveer 80-jarige moeder er aan toe, die een ernstige hersenschudding opliep en in zeer bedenkelijken toestand verkeert. De Commissaris, die zooals bekend zelf den auto bestuurde, kan zich niet voorstellen hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Toen hfl op eenigen afstand een auto uit een zjjweg zag komen, welken weg ook hij moest inslaan, is hij plotseling naar rechts gereden tegen een landbouwschuur. Dat pand kreeg emstige schade en de nieuwe auto werd geheel ver- nield. Nader meldt men ons: De toestand van den Commissaris der Koningin, die te Roosendaal verpleegd wordt, is voonxitgaande en mag worden verwacht, dat hij nog deze week het ziekenhuis zal kun nen verlaten. Ook de toestand der eehtge noote en de moeder van den Commissaris is verbeterd, doch zal het verblijf der beide dames in het ziekenhuis uit den aard der zaak van langen duur zijn. Ten slotte vememen wij, dat de Commis saris reeds binnen enkele dagen het zieken huis zal mogen verlaten, Ook van de Konink- lijke familie en uit regeeringskringen werden de familie Quarles van Ufford in het zieken huis te Roosendaal blijken van belangstelling betoond. SAS VAN GENT. Drenkeling. Zaterdagmorgen is ter hoogte van de Brou- werij het lijk opgehaald van een jongen man die sedert Dinsdag 6 dezer vermist werd. De verongelukte is ge'identificeerd als Nico Posthuma, gedomicilieerd te Rotterdam. Hjj was 26 jaar oud en ongehuwd. Sedert eenigen tqd verbleef hij op een tank- schip, dat hier al geruimen tijd ligt met het oog op de benzine, petroleum- en olievoorzie- ning van voorbijvarende of stationeerende schepen, die him voorraad wenschten te ver- nieuwen of aan te vullen. Nadat de verongelukte Dinsdagnacht zijn vriendin had thuisgebracht. met wie hjj de Sassche kermis had meegemaakt ,schjjnt hjj bjj de trambrug te water geraakt te zjjn. Niemand heeft iets van het ongeluk be- merkt. Men zegt, dat hij gewoon was over de tram brug te gaan om zjjn schip te bereiken, doch door een ongelukkig toeval de brug gemist te hebben. Het ljjk was een paar honderd meter ver afgedreven. Voorloopig is het in het ljjkenhuisje gebor- gen totdat het geneeskundig toezicht de doodsoorzaak zal hebben vastgesteld. Het horloge en de portemonnaie met een klein geldsbedrag waren nog op het ljjk aan- wezig, zoodat geweld of misdaad uitgesloten moeten worden. Na de sectie zal het stoffelijk overschot van den verongelukte te Rotterdam worden he- graven. Openjng der Winkelweek. Zaterdag om half zeven 's namiddags had de officieele opening der Sassche Winkelweek ten stadhuize plaats. Het bestuur der Winkelweek met dat van „De vereenigd vrienden" vereenigden zich in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2