D AMBUBBIEK. Pluimvee-Rubriek BU&aglLIJKB STAND. een avontuurlijke tocht van DAMMEN. INGKZONDEN STUKKEN. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. LOOP DER BEVOLKING. SCHEEPV AARTBE WEGING. WISSELKOERSEN. NEWFOUNDLAND NAAIl IJSLAND. In den loop van de vorige maand zijn drie Noren en een Zweed met een betrekkelijk jdein houten scheepje van Newfoundland naar IJsland gezeild. Het vaartuig, de Roald Amundsen, is geheel uitgerust zooals de sche- pen waarmee de vinkings vele eeuwen geleden van Noorwegen naar IJsland en van IJsland naar Greenland en vermoedelijk ook naar Amerika oversteken; het voert een groot reckthoekig zeil, op den steven troont een angstwekkende drakenkop en op de boorden zijn bonte scbilden aangebracht. Aan boord bevindt zich geen enkel navigatie-instrument, zelfs geen kompas en geen chronometer. Kapi- tein Folgero nam koers op de sterren en be- rekende, evenals de vikings, de snelheid van zijn drakenschip door kleine stukjes hout overboord te werpen en dan te kijken, hoe vlug die verdwenen. Negentien dagen heeft de overtocht ge- duurd en negentien dagen lang zijn de vier opvarenden niet uu de kleeren geweest. Mid den tusschen Newfoundland en Groenland kwam de Roald Amundsen in een hevigen storm. Voortdurend sloegen de golven over het scheepje heen, maar het hield zich goed, al dreef het ook zoo ver naar het Westen af, dat men tenslotte de kust van Newfoundland weer in zicht kreeg. Men gaf den moed ech- ter niet op, zette opnieuw koers naar het Oos- ten, passeerde Groenland en dacht binnen enkele dagen IJsland te zullen bereiken, toen er weer een storm opstak. Men dreef in Noord-Westelijke richting naar de Groenland- sche kust en raakte daar tusschen drijfijs verzeild. Drie dagen lang kon men elk oogen- blik vreezen, dat het ranke vaartuigje ver- pletterd zou worden en den geheelen tijd moesten de vier opvarenden aan dek blijven om ijsschotsen af te houden. Doch tenslotte klaarde het weer op, zoodat men zonder ver- dere avonturen te beleven naar IJsland kon zeil en. Toen de Roald Amundsen met de Noorsche en Amerikaansche vlaggen in top de haven van Reykjavik binnenliep, stonden duizenden menschen op de kaden om de moderne vikings te verwelkomen. Tijdens hun verblijf in de IJslandsche hoofdstad zijn kapitein Folgero en zijn mannen op allerlei wijizen gehuldigd. Fol gero heeft in Nyja Rio, de grootste lokaliteit te Reykjavik, een lezing gehouden, waarbij de zaal, die hem gratis ter beschikking was ge- steld, geheel uitverkocht was. Men had tevens weten te bewerken, dat voor deze gelegen- heid geen vermakelijksheidsbelasting betaald behoefde te worden, omdat de leden der be- manning, die geen gage ontvangen, het groot ste deel van de opbrengst zouden krijgen. Veel belangstelling betoonden de IJslanders ook voor het vaartuig, dat zij van voor tot achter monsterden om te kijken of het wel precies zoo gebouwd was als de oude vikingschepen, waarvan elk IJslandsch kind door de sagen alle details kent. Vrijdag j.l. is de Roald Amundsen van Reykjavik naar Noorwegen vertrokken, waar, zooals kapitein Folgero aan een journalist verklaarde, de ontvangst niet hartelijker en de belangstelling niet grooter kan zijn dan op IJsland. INBREKER EN POLITIEAGENT GEDOOD. Uit Sensburg wordt gemeld, dat Maandag- nacht in het huis van een politie-beambte, dat tevens als wapenbewaarplaats wordt gebruikt, een poging tot inbraak werd gedaan. Daar dit den laatsten tijd meer was voorgekomen, stonden er twee andere politie-beambten op wacht. Zoodxa de inbreker dit bemerkte, schoot hij den eenen neer, waarop de ander hem zelf met een doodelijk schot trof. EEN WOLVENPLAAG. Volgems berichten uit het Noorden van Noorwegen hebbem groote troepen wolven de laatste dagen hievig huis gehouden onder de rendierkudden. Tengevolge van den regen- val in het begin der vorige week waren de herders gedlwongen hun kudden in den siteek te laten. Toen zij temgkeerden vonden zij honderden kadavers, terwijl de kudden uiteen gejaagd waren. Met alle macht probeert men nu de rendieren weer samen te drijven en naar de dalen te ledden, maar het is niet uit- gesloten, dat de wolven, die sedert het mid den der vorige eeuw niet in zoo grooten ge- tale voorkwamen en niet zoo brutaal optra- den als thans, de kudden zullen volgen. Het is vrijiwel onmogelrjk de wolven te verjagen. PADVINDERS DOOR SPRINGCAPSULE GEDOOD. Bij Frankfort aan de Main wilden eenige padvinders, die op een weide kampeerden, een vuur aansteken met behulp van spring- capsules, die zij in het bosch hadden gevon- dien. Doordat een der capsules ontplofte, werd een 17-jarig padvinder uit Frankfort igedood. De politic onderzoekt, hoe de cap sules in het bosch zijn gekomen. EEN MUNITIEDEPoT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Volgens een bericht in de Derlijnsche bladen uit Boekarest is in de nabijheid van Boedapest brand ontstaan in een munitiedepot tenge volge waarvan eerst een reeks kleinere ont- ploffingen ontstonden, waama om 9.20 uur een ontzaggelijke exploisie volgde, welke tot ver in de omgeving hoorbaar was. De in bet depot ondergebrachte granaten waren in de lucht gevlogen. Voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld zijn door deze ontploffing twee personen zwaar en twee licht gewond. In de omliggende huizen hebben de verschil- lende explosies groote vexwoestingen aange- richt. Ook het in de nabijheid gelegen spoor- wegstation Chitilla werd beschadigd. OCLXX. Het volgende leerzame positiepartrjtje werd gespeeld in de le ronde van den wedstrjjd •om het Zeeuiwsch-Vlaamsche kampioenschap 1932 (20 Maart te Schoandijke Wit: Ziwart: K- S. J. Boogaart, Z.'zande. 1. 3228 1823 2. 33—29 23X32 3. 37X28 19—24 4. 3933 1419 5- 4439 2025 6. 29X20 25X14 7. 41—37 12—18 8. 4641 712 9. 5044 1923 10. 28X19 14X23 11. 34—29 23X34 12. 40X 29 10—14 13. 37—32 5io 14- 41—37 1—7 15. 4440 1721 16. 31-26 14-19 17. 26X17 12X21 18. 3731 1014 Vnagen deze rubriek betreffende, kunnen door de abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel voor antwoord inaluiten en blad vermelden. IETS OVER PLUIMVEEHOUDERIJ IN JOEGOE-SLAVIE. Vamdaag had ik eigenlijk over een emstige ziekte moeten schrijven die thans in ons land en elders nog al optreedt, n.l. de zoogenaam- de Klein'sche ziekte. Maar ik zit deze brief te schrijven in de prachtige hoofdstad van Joego-Slavie, in Belgrade, voor het open raam van mijn kamer dat een prachtig udtzicht geeft over de Donau en haar zijrivier de Save, met het meest schitterende zomenweer dat vij waterlanders ons kunnen denken en dan zal de lezer begrijpen dat ik thans niet over ziekten wil praten. Ik maak me dus van die Klein'sche zieikte kort af en deel daarover alleen voorloopig het volgende mede: De kip- pen sterven onder verschijnselen van sufheid, sons na een dag ziek zijn in vollen leg of rui. Als die ziekte onderkent is moet men direct flink ontsmetten en door middel van de bloed- agglutinatie-methode de andere kippen laten onderzoeken of er nog smetstofdraagsters bij zijn. Deze moeten direct opgeruimd worden. Bedenk dat Klein'sche ziekte en Pullorum zusje en broertje zijn, een gevaarlijk duo dus. Wie Klein'sche ziekte bestrijdt, bestrijdt dus ook de Pullorum en amgekeerd. iHier in Joego-Slavie kent men niet veel ziekten, omdat d<e pluimveestapel zeer dun is, evenals de bevolking. Het land is enorm veel grooter dan Nederland (oppervlakte 96.134 vierkante Eng. mijlen red.), doch de bevolking bedraagt maar twaalf millioen. Daar staat tegenover dat de kippemhouderij extensdef bedreven wordt, dat wil zeggen, weinig kippen op een reusachtige oppervlakte, die zelf hun kostje ophalen en geen geld aan voer of arbeidsloon kosten. De toestamden zijn hier totaal verschillend op elk gebied. Vanaf de grens tot hier in Belgrade, van 's morgans 7 uur van Jesenice tot 'a avonds 10 uur hier, vliegt men steeds maar door met den trein in de vlakte der Save, die bij Belgrade in de Donau uitmondt. Een reus- achtige vlakte met vrijwel niets dan mais. En ga ik van hier naar het noorden naar Budapest weer de reusachtiige Donauvlakte, veel mais en veefokkerij. Voig ik die Donau naar het oosten naar Boekarest, weer mais. dagen lang sporen, steeds mais. Het is haast niet te gelooven wat hier aan mais geprodu- ceerd wordt in deze Donauvlakten, die ik nu alle dioortrokken heb. En steeds mais en on der op den grand een soort meloenen, cur- bissen voor het vee en ook voor de menschen. De boeren wonen steeds in de dorpen bijeen en moeten dus uren ver met hun osseniwagens om hun land te bereiken. Vandaar dat men lange trajecten sporen kan zonder een huis te zien. Op de grasvlakten is het voor ons zeer typisch de groote kudden vee, varkens, koeien, sohapen en ganzen te zien weiden, elke kudde apart onder toezicht van vrouwien of kinde- ren. Wat pluimvee betreft zijn het vooral de ganzen die opvallen, overal bij de dorpshuis- jes een klein troepje ganzen, die zelf hun kostje moeten opscharrelen in de buurt van het huis of in de gemeenschappelijke weiden gedreven worden. Ze leveren aan de dorps- bevolking vleesch en dons en vroolijken het straat'beeld blijkbaar op. Straten zijn er namelijk niet, het heele dorp ligt aan een breede, onbestrate weg en daar dienen de ganzen of varkens voor sderaad. Naast die mais viel nu de groote hoeveelheid boekweit op, die ook weer voor mensch en dder voed- sel levert. Dan in de meer vochtige streken de geweldige bosschen met de houtzagerijen en verdere nevenindustrieen. Het Slavonisch eikenhout is ook bij ons als een goede hout- soort bekend en bodem en klimaat werken blijkbaar gunstig samen deze houtsoortien te doen groeien. Het klimaat is thans schitte- rend, voor ons warm, doch absoluut niet hin- derlijk. Ten eerste omdat ook die heeren hier al met hun Weeding op die warmte ingesteld zijn en we alien hier lustig rondloopen in hemd met losse kraag, maar ook omdat het klimaat droog is. Toen we verledien week kwamen woei er naar ons idee een zacht briesje over de Save, waar we deze week onze Euiropeesche roei-kampioemschappen hebben, doch de Serviers vonden dit al een hevige wind en zeidien dat dit lets was wat zelden voorkomt. En inderdaad, thans straalt van den blauwen hemel al dagen lang een prach tig zonnetje en geen blad bewaegt. Tegen zes uur begint het donker en frisch te wor den. 's Winters is het fel koud en vriest vaak de Donau, die hier een reusachtig breed® stroom is, dicht. Ook al weer geen klimaat dus dat pluimveeziekten in de hand werkt. De Joego-Slavische regeering ondersteunt op origineele wijze de pluimveehouderij door aan die kleinere stations foktoomen in model- hokken te plaatsen en de boeren, die op de stations wachtem, krijgen dus gelegemheid voorlichting op gebied van pluimveeteelt te genieten. Belgrade is een stad in saielle opkomst en niemand kan ontkomen aan den indruk dat hier gewerkt wordt om een groote stad uit den grand te stampen zooals nergens ter wereld. Reusachtige huizenblokken, kan- toorgebouwen, alles nieuw en overal wordt nog steeds zonder ophouden gebouwd. Zelfs op Zaterdagmiddag en op Zondag zag ik op verscheidene plaatsen nog doorwerken en in een paar jaar tijds (ik was hier in 1929 ook) is deze stad weer enorm verfraaid en uit- gebreid. ■Belgrado ibeheerscht door zijn ligging op Het openingsspel heeft een normaal verloop gehad. Wit kiest nu een voortzettimg, die weinig kansrijk is door het ontbreken van een zwarte schijf op 22. 19. 32—27 21X32 20. 38 X 27 7—12 21. 42—38 12—17 Ter wille van het centrumspel is 1117 o.i. sterker. 22. 47—42 23. 35—30 24. 40—35 25. 29—24 26. 38X27 27. 43—38 28. 33—28 29. 28—22 30. 27—21 31. 31X24 8—12 2—8 17—21 21X32 11—17 14—20 20X29 17X28 16X27 12—17 Zwart heeft hier de posities uitstekend ge- taxeerd en gaat zijn spel richten tegen Wits verziwakten linkervleugel. 32. 4943 6—11 33. 39—33 8—12 34. 3328 914 Juist! Wit riskeert wel wat veel en Zwart vaJt de voorpost 24 aan, die niet tegelijk met 28 verdedigd kan worden. 35. 4339 1822 Met dezen zet komt wit, die te lang 3025 uitgesteld heeft, er nog genadig af. Stellig een berg feitelijk van oudsher de Donau vlakte en de oude forten in het stadspark ge- tuigen nog van eeuwenlangen strijd tusschen Christenen en Turken, die hier te Belgrado steeds tegen elkander ibotsten. Belgrado is een prachtige en zindelijke stad. Wat zinde- lijkheid betreft kunnen onze Hollandsche groote steden het er op geen stukken bij halen. Kom eens op een Zondagavondl in Rotterdam of Amsterdam, de straten be- zaaid met papier en rommel, die straat een permanente vuilnisbak voor ieder die papier weg te gooien heeft. Hier geen papiertje te zien. Hieit verkeer geschiedt nog grooten- deels met paarden, kleine, vlugge diertjes. Gp de straten echter geen sporen daarvan, ze worden direct verwijderd. In de parken iwordt den geheelen nacht doorgewerkt en alles be spoken, zoodat 's morgens alles er frisch en malsch uitziet. Dan de ligging der stad tegen den berg aan, geen wonder dat de Joegoslaaf trotsch is op zijn hoofdstad en de touitenlan- der met verbazing deze schoone en werkzame stad beschouwt. Dr. TE HENNEPE. (Buiten verantwoordelykheid der Redactie) Geachte Redactie. Vergun mij een kleine ruimte in uw blad. In onze stad is het verkeer vrij goed aan- gegeven. Doch wat helpt dit als niet op het snel rijden van auto's gelet wordt? En welke auto's jagen het meest schrik aan? Die vraag beantwoordt spoedig menigeen die dagelijks zich op straat beweegt. Het zijn de groote wagens van v. Gend en Loos! Deze rijden met groote sneiheid en vliegen de hoeken der straten om. Dezer dagen had dan ook een fietser bijna het ongeluk onder zoo'n wagen, op een hoek van een straat terecht te komen, doordat geen hoorbaar sein gegeven werd. Mag ik o.m. twee zeer gevaarlijke punten noemen De afrit van de Scheldekade naar het par- keerterredn en de De Jongestraat zoowel Markt- als Heerengrachtzijde. En is het toe- laatbaar, dat de steeds drukker wordende passage in den zgn. Schotsenhoek, zoo zeer belemmerd wordt door eenige van deze groote vrachtauto's Oak hier leveren ze gevaar op voor het verkeer. Laat ons hopen, dat in 't algemeen belang en ter voorkoming van ongelukken hierin verbetering komen mag! Met dank voor de opname. Hoogachtend, X. Het gebeurt niet alle dagen dat onze ge- meenteraad zoo kort na elkander wordt bij elkaar geroepen. Woensdag 1.1. den 7 September om 7 uur 's avonds was weer verzamelen geblazen. Alleen de heer Verschaffel ontbrak op't appOl. Deze vergadering werd gehouden naar aan- leiding van de overdracht der openbare lagere school B in de Zandstraat aan het R.K. Kerkbestuur, waardoor aan een tweetal leer- krachten ontslag uit de diverse door hen tot dusverre waargenomen functies noodzakelijk was. Aan het hoofd der school, den heer L. de CaluwO werd eervol ontslag als zoodanig ver- leend, met ingang van 1 Sept. 1.1. Eveneens kwam voor ontslag in aanmer- king mej. C. de Smidt, die mede eervol uit haar betrekking ontslagen werd. Met de opheffing der openbare school gaat gepaard de opheffing van het vervolgonderwijs en de afschaffing der functie Vein hoofd en onderwijzer aan dit instituut, welke betrek- kingen eveneens door den heer L. de CaluwO werden waargenomen. Ook als zoodanig werd de functionaris met ingang van 1 September uit diens betrekking eervol ontslagen. De oudercommissie aan gemelde school werd eveneens opgeheven. Als laatste werd de schoonhoudster aan ge melde school eervol ontslagen. Met deze ontslagen in serie was de agenda eigenlijk afgewerkt. Maar er werd nog een punt daaraan toe- gevoegd, nl. het plaatsen eener geldleening groot 10.000, k pari tegen een rentevoet van 5% bij de Bank van Nederlandsche ge- meenten. Deze geldleening was reeds in de vergade ring van 28 Maart door den raad gevoteerd, maar was tegen den vastgestelden rentetax a 4% nergens onder dak gebracht kunnen worden. De Bank van Nederlandsche Gemeenten nu wil de gelden verstrekken tegen den verhoog- den rentevoet met jaarlijksche aflossing van /400 en 1 percent verhooging als boete, wan- neer binnen de 5 jaren de geheele leening mocht worden afgelost, een en ander vast te leggen in een onderhandsche acte met het ge- meentebestuur aan te gaan. Het geld moet dienen om straten en riolen aan te leggen, zoodat na goedkeuring van het voorgelagde plan de werkverschaffing weer in gang gezet kan worden. Na aanneming van het voorstel vraagt de voorzitter verlof om tot het maken van de noodige rioleeringen brji de nieuw gebouwde was eerst 1823 beter, gevolgd door het sterke 1420, waama wit slecbts met de grootste moeibe gelijk spiel had behouden. Zle diagram. Stand na den 35en zet van .wit (4339). ZWART 1 2 3 4 5 46 huizen de noodige buizen te mogen aan- koopen. Hij heeft een offerte van de N.V. „De Hoop" voor buizen van 35 c.M. doorsnede k f 1,90 pier stuk. De heer Marquinie, wethouder, verbaast zich, dat over deze zaak in het college van Burg, en Weth. nog niets is medegedeeld. De heer Machielsen herinnert er aan, dat volgens een vroeger besluit een publieke aan- besteding van materialen moet plaats hebben. Ook de heer De Leux wijst op het reeds vroe ger genomen besluit en wil de aannemers vra- gen om hun prijs in te leveren. De heer Van Goethem wil dat alleen prijs gevraagd wordt voor inlandsch fabrikaat,, daar hij het gebruik van buitenlandsch mate- riaal in strijd acht met de pogingen om de bmnenlandsche werkloesheid op te heffen. De heer Kaas, deskundig op dat gebied, staat er op, dat, wanneer buitenlandsch fabri kaat mocht gekozen wordep, dit eerst aan een proef zou onderworpen worden. Hij weet, dat buitenlandsche bakken en buizen niet van dezelfde kwaliteit zijn als inlandsche. De heer Neeteson hakt den knoop door; hij stelt voor om de inschrijvers te doen opgeven hun prijls voor buitenlandsch zoowel als voor binnenlandsch fabrikaat. De Voorzitter wil de inschrijvers verplich- ten den naam van de fabriek te noemen, waarvan zij hun materiaal betrekken, doch de heer Machielsen merkt op, dat geen enkele in- schrijver bereid zal zijn, zijn geheim aan der- den te verklappen. De aanbesteding met bovengenoemde be- palinigen buitenlandsch of binnenlandsch fa brikaat, zal dus plaats hebben. De heer De Leux wijst nog eens op hetgeen door hem in de vorige raadsvergadering is te berde gebracht over het storten van afval door de slagers. De toestand is nog dezelfde als voorheen. De Voorzitter deelt mede, dat een terrein achter de zagerij daarvoor is gekozen, doch nog moet onderzocht worden hoe diep men daar gaan kan. Tenslotte beklaagt de heer De Leux zich, dat uit de geheime vergaderingen van de Oommissie voor werkverschaffing geklapt wordt. 's Anderendaags hoort hij al van andere zijde, wat hij in die vergadering gezegd heeft. Dan is hijl veeleer gepiorteerd voor openbare vergaderingen. Ook de heer Van Goethem uit zich in ge- lijiken zin; hij dreigt zelfs met ontslag als zulks zoo blijft doorgaan. De heer Neeteson zou het niet goed vinden als de vergaderingen opienbaar werden ge houden. De Minister schijnt dat trouwens ook niet te willen. De Voorzitter zegt toe, deze zaak in de volgende commissievergadering ter sprake te zullen brengen en dan zal wel een etnde aan deze scheeve toestanden gemaakt worden. Daarna wordt de vergadering gesloten. SAS VAN GENT. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente .gevestigd: A. E. Colpiaart, landbouwersknecht, van Hontenisse. W. de Groote en gezin, fabrieksarbeider, van IJzendijke. F. Bonnema, tuinman, van Krabbendijke. R. M. Groothaert, zonder, van Oegstgeest. E. van Dam en gezin, fabrieksarbeider, van Westdorpe. A. J. Aamoudse, zonder, van Brielle. J. E. A. de Rrjcke, zonder, van Westdorpe. Vertrokken: E. J. Vermeire en gezin, fabrieksarbeider, naar IJzendijke. E. M. Brouwer, fabrieksarbeider, naar IJzendijke. M. L. van Hamme, dienstbode, naar Asse- nede (B.). E. V. de Roeck, zander, naar Brussel (B.). R. M. Groothaert, zonder, naar Rotterdam. E. Wauters, fahrieksarbeider, naar Sel- zaete (B.). M. Wauters, dienstbode, naar Gent (B.). P. F. Hendriks, religieuse, naar Bergen op Zoom. A. C. M. Lauwerijissen, religieuse, naar Rucphen. WIT 47 48 49 50 Zwart: 3, 4, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19. Wit: 24, 28, 30, 35, 36, 38, 39, 42, 45, 48. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 27 Aug. Alphonsus Verdurmen, oud 41 j., jm. .en Maria Coleta Taalman, oud 42 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Aug. Alphons Petrus EugOne Staal, oud 28 j., jm. en Mag- dalena Melania Steijaert, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Willy Petrus Josephine, z. van Johannes Tottd en van Madeleine Jo hanna Smit. 13 Aug. Georgetta Joanna, d. van Eduardus Theophilus Asselman en van Evelina Catharina de Bock. 28 Aug. Domini ums Petrus Richard, z. van Emilius Ludovicus van de Vijver en van Nathalia Eugenia Lan- noye. Overlijden. 7 Aug. Willy Petms Josephine, oud 3 d., z. van Johannes Tottd en van Made- laine Johanna Smit. 15 Aug. Theodorus Goossens, oud 66 j., echtg. van Paulina Pau- weis. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Wilhel- mus Franciscus Huijsmans, oud 25 j., jm. en WUhelmina Johanna Tak, oud 30 j., jd. Geboorten. 5 Aug. Robert Petrus, z. van Maurice Petrus Meloen en van Elodie Marie Gaelens. 18 Aug. Willy Charles, z. van Poli- dorus Fermant en van Magdalena Maria Kaas. 19 Aug. Comelis Petms, z. van Comelis Pe trus du Pont en van Alida Anna Wilheimina Simonis. 20 Aug. Arthur, z. van Louis Mest- dagh en van Elvire van Acker. 30 Aug. Willy Pieter, z. van Maurice Petrus de Groff en van Irona Hemelsoet. Overlijden. 10 Aug. Julia Acke, oud 82 j., wed. van Livinus de Meijer. 17 Aug. Maria Paulina de Nocker, oud 58 j., echtg. van Char les Louis van den Abeele. 18 Aug. Adolf van Belleghem (overl. te Ter Neuzen), oud 38 j"., echtg. van Francisca Josephina Louisa Ver- naeve. 21 Aug. Alphons Johannes Genetello, oud 67 j., echtg. van Prudenitia Lecluse. 29 Aug. Alma Ida de Cooker, oud 48 j., echtg. van Henricus Franciscus van den Bossche. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 25 Aug. Jan Izaak Kolijn, oud 25 j., jm. en Catharina Pietemella Tanneke Willemsen, oud 31 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Adriana Neeltje, d. van Edial Jacobus Verpoorte en van Neeltje Adriana Scheele. 7 Aug. Jacomina, d. van Martinus Dieleman en van Cornelia Verpoorte. 16 Aug. Comelis Abraham, z. van Abraham de Kraker en van Maria Cornelia de Feijter. Comelis Abraham, z. van Jan Abraham Dees en van Janna Suzanna Dieleman. 21 Aug. Catharina, d. van Joris Bareman en van Maria Adriana de Ridder (wonende te Ter Neuzen). 22 Aug. Comelis, z. van Jacobus Willem van der Hooft en van Janna Geertruida de Feij ter. Anthonia Maria, d. van Abraham Buijze en van Aaltje Elisabeth Dieleman. 23 Aug. Andries Dirk, z. van Daniel Egbert Dekker en van Janna Westerbeke. Overlijden. 14 Aug. Christiaan Weststrate, oud 75 j., wedn. van Maria Franqoise Wisse. 30 Aug. Levinus Comelis Michielsen, oud 48 j., echtg. van Cornelia Suzanna Vercouteren. ZUIDDORPE. Geboorten. 4 Aug. Andr6 August Antonius, z. van Prudent Joseph Marie Apers en van Martha Julia Angelina Verbrugge. 11 Aug. Gustaaf Alphonse, z. van Augustus de Moor en van Mathilde Petronella Josephina de Bruijn. Overlijden. 3 Aug. Sophia Maria Pauwels, oud 67 j., echitg. van Alphonsius Bernardus van de Vijver. COOPERATIEVE VRI OTITENVEILING ^EEUWSCH-VLAANDEREN" GuL TE TER NEUZEN. Veiling van 7 September 1932. Aardappelen 1,10 tot 1,30 per 100 K.G. Kropsla 20 tot 26 ct. per 10 stuks. Komkommlers 1 tot 5 ct. per stuk. Savoye kool 2 tot 4 ct. per stuk. Roode kool 4 tot 5 et. per stuk. Bloemkool 4 tot 10 ct. per stuk. Kroten 2 ct. per bos. Wortelen 4 tot 5 ct. per bos. Princesseboonen 8 tot 10 ct. per K.G. Snijboonen 4 tot 12 ct. per K.G. Meloenen 20 tot 29 ct. per stuk. Andijvie 3 ct. per stuk. Blauwe druiven 61 ct. per K.G. Honing 50 tot 56 ct. per pot. Perem: Trlomph de Vienne 15 tot 24 ct., Beurre de Merode 13 tot 18 ct., Williams Duchesse 12 tot 20 ct., Clapps Favorite 20 ct., Beurre Durondau 15 tot 16 ct., Stoofperen 4 tot 7 ct., per K.G. Appels: Jac. Lebel 8 tot 10 ct., Keswick 6 tot 7 ct., Transparant de Croncel 8 tot 18 ct., diverse appels 4 tot 8 ct., per K.G. Pruimem: Reine Victoria 29 tot 31 ct., Jef ferson 35 ct., per K.G. Voor Ter Neuzen: 8 Sept. Deensch s.s. BRITTA, 673, ledig, Antwerpen. Van Ter Neuzen: 7 Sept. Deensch s.s. HAR RIET, 671, cokes, Kopenhagen. Voor Sluiskil: 8 Sept. Duitsch s.s. HELIOS, 1616, gem., Bremen. Van Sluiskil: 7 Sept. Duitsch s.s. HES- TIA, 1616, kunstm., Antwerpen. 8 Sept. Ital. s.s. CHIABRERA, 2584, ledig, Danzig. Voor Gent: 7 Sept. Duitsch s.s. LASBEK, 1263, hout, Archangel; Zweedsch s.s. FLAN- DRIA, 803, steen, Lysekill; Noorsch s.s. HAV- BORG, 707, pyriet, Thamshavn; Noorsch s.s. P. C. HALVORSEN, 663, pyriet, Requejade; Noorsch s.s. MATHILDA, 2223, hout, Archan gel; Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., Londen. 8 Sept. Eng. s.s. CORMORANT, 862, stukg., Duinkerken; Estl. s.s. STELLA, 1957 hout, Koivista; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. BAMBURGH, 373, gemengd, New-Castle; Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. GREATEND, 771, ledig, Antwerpen. Van Gent: 7 Sept. Eng. s.s. MERSEY. 438, stukg., Goole; Eng. s.s. GREBE, 366, stukg., Londen. 8 Sept. Nederl. m.s. TROMP, 88, ledig, Antwerpen; Noorsch s.s. NORBO, 689, cokes, Goteborg; Zweedsch s.s. FLANDRIA, 803, ledig, R'dam; Eng. s.s. GOWER, 874, ijzer, Newport; Noorsch s.s. P. C. HALVORSEN, 663, ledig, Requejade. Amsterdam, 9 Sept. 1932. Bleden Laten Engelsch Duitsch Fransch Belgisch 8,70 58,80 9,70 6,88 8,75 59,20 9,80 6,93 Zie nu de volgende variantenzwart 1823 (iwit 38—32); 14—20 (42—38 of?); 20X29 (39—33); 17—21! (33X24); 21—27 32X21); 23X 43 (48X39) en 1621 met winst. Het beste is daarom nog: zwart 1823 (iwit 4843)23X32 (38X27); 14—20 met lastig spel voor iwit. Zwart speelde in den diagramstand echter 1822 en nu komt wit los! 36. 39—33 14—20 37. 30—25 20 X 29 38. 33X24 22X33 39. 38X29 19X30 40. 35X24 4—10 Wit houdt nu het nadeel, dat schijf 45 bui ten spelverband staat. 41. 45—40 10—14 42. 42—38 12—18 43. 4842 Op 3833 zou 1319 en 17X39 kunnen volgen, waama een twijfelachtig eindspel ont- staat, terwijl de tekstzet tot remise leidt. 43. 17—22 44. 38—33 22—28 45. 33X22 18X27 46. 42—38 11—17 47. 38—33 13—18 Zwart stond nu ook voor een lastige keuze. Na 1419 en 39 komt hij voor moeilijk- heden te staan en daarom neemt hij de een- voudigste weg naar de remise. 48. 40—34 17—22 15X24 3X14 49. 24—20 50. 29X9 51. 34—30 Natuurlijk niet 3429 wegens zwart 1823 en 22X13. Zwart bood hier remise aan, daar verder spelen nutteloos is. Ongetiwijfeld een leerzame partij! Oplosserswedstrijd. Voor den wedstrijd, die langzamerhand naar het einde loopt, deze week slechts 66n probleem, dat echter ruimschoots voldoende is. E6n der bekende laatste loodjes"!! Wedstrijdprobleem no. 47, van J. Klompien, Groningen. Alleen stand in cijfers: Zwart: 13, 14, 19, 22, 23, 25, 30, 35, bene- vens twee dammen op 18 en 26. Wit: 24, 27, 29, 31, 32, 33, 34, 39, 42, 43, 44, 47 en 48. Wit speel't en iwint. Oplossingen v66r 25 September a.s. N.B. Bedoeld wordt de zeldzaam fraaie en unieke auteursoplossing en niet de jammer genoeg aanwezige bijoplossing door 4338; 24—20; 20X9 en 33X24.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 7