ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8S85 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932 72e JAARGANQ B I N N E N iTa N D BUITENLAND Predikbeurten. LAHDBOUWBEBIGHTEN. Feuilleton - vertellingen ki.imkekwegen kunnen ook TER NEUZEN, 9 SEPTEMBER 1932. vanAALKlMBURG'S LEVERTR LEEUWARDEN KECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN TER NEUZENSCHE COURANT VOORZITTER VAN DE EERSTE KAMER. De Staatscourant van Don.derdagavonid be- vat een Koninklijk besluit, waarbij benoemd is tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in Septem ber 1932, Mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk, lid van die Kamer. HET INTERNATIONAAL PROTESTANTISME. Het Intemationaal Verbond tot verdediging en bevorderinig van het Protestantisme houdt van 10 tot 15 September te Stockholm zijn vijfde jaarlijksche vergadering. Voorzitter is prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, secre- taris dr. OhlemuUer, terwijl de Zweedsche minister van eeredienst, bisschop dr. Stadener, de conferentie zal openen. Het programma vermeldt o.a.Gustaafs Adolfs beteekends voor het Evangelische Christendom, Bolsje- wisme en Christeiijke cultuur, autoriteit en vrijheid, gemeenschappelijk optreden van het Protestantisme in de kwestie der gemengde huwelijken. JUBILEUMREIS DER TELEGRAAF- BOOTEN. Ter gelegenheid van de honderdste weke- lijksche reis van Rotterdam naar Brugge van de Telegraaf XXI, der Reederij Braakman Co., heeft, zoo meldt de Maasbode, de maat- schappij der Brugsche Zeevaartinstellingen een receptie van de firmanten der Nederland- sche maatschappij gehouden, waarbij1 onder meer aanwezig waren het gemeentebestuur de Brugsche oecontomische vereenigingen en de Nederlandsche consul Van der Haert. In de gehouden toespraken werden de hartelijke Nederlandsch-Belgische betrekkingen gehul- digd. De voorzitter van de maatschappij der Brugsche Zeevaartinstellingen bood den kapi- tein van de Telegraaf XXI, den heer Faasse, een geschenk aan, en de burgemeester van Brugge overhandigde aan de heeren Ruys en Hoogvliet het ridderteeken van de him ver- leende Leopold II Orde. Naar op de receptie werd medegedeeid, bestudeert de firma Braakman Co. een plan om een passagiersdienst BruggeRotterdam op te richten. GEVAARLIJK ZIJN. Op de schriftelijke vragen van het lid van de Eerste Kamer, den heer Amtz betreffende bevordering van den aanleg van klinkerwegen, ter voorkoming van slipgevaar, heeft de Minister van Waterstaat nader geantwoord: Op den asphaltweg, bekend als ,,de Breda- sche Baan", nabij Roosendaal, is op 22 Juli een auto-ongeval met doodelijken afloop ge- schied. Dit ongeval mag niet uitsluitend aan de gladheid van den weg worden geweten. Blij- kens een onderzoek was het noodzakelijk een gevolg van een bij groote snelheid uitgevoerde beweging (het na het passeeren van een anderen wagen plotseling weer naar het mid den van den weg draaien), welke het over den kop slaan van het motorrijtuig ten gevolge heeft gehad. Op den provincialen weg langs de Dedems- vaart, tusschen de Lichtmis en de Rollecater- brug, zal een verharding van asphaltbeton worden aangelegd, welke verharding intus- schen niet tot slipgevaar aanleiding behoeft te geven, indien zrj, zooals vertrouwd mag wor den, met inachtneming van de in de laatste jaren opgedane ondervinding wordt aange- bracht. Behalve bij ijzel, sneeuw en slib (als bij druk bietenvervoer) e.d. leveren klinkerwegen geen slipgevaar op. Bij druk, zwaar of zeer snel verkeer treden echter andere moeilijkheden met klinkerwegen op, welke het nog niet raadzaam maken bij het maken van wegen te bevorderen, dat uit sluitend van straatklinkers wordt gebruik ge- maakt. Bij licht verkeer is verder de prijs van groote beteekenis. Overigens blijft het onderzoek naar het beste materiaal voor wegbedekking een on- derwerp van ernstige studie uitmaken, waar bij met de belangen van nationaal fabrikaat wordt rekening gehouden. tiek toeschrijft. De omstandigheid, dat de j regeering op het oogenblik bezig is de loonen te verlagen, draagt tot de vermeerdering der werkloosheid bij. j De resolutie verlangt van de regeering, dat zij haar voomaamste aandacht zal schenken aan het schrappen der oorlogsschulden en herstelbetalingen, aan de verlaging der tarie- ven en de versterking der binmenlandsche markt, om aldus arbeid te scheppen. Boven- dien wordt een openlijke controle van het bankwezen en de industrie-monopolies, als- mede een heffing naar de waarde van het grondbezit geeischt. COMMUNISTISCH VERKIEZINGSCOMIT6 ACHTER SLOT. Te Athene zijn de leden van het communis- tische verkiezingscomite gearresteerd, onder beschuldiging van hoogverraad, wegens het publiceeren van een opruiend verkiezings- manifest. ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG. In goed ingeliohte kringen, aldus het Wolff - agentschap, acht men thans ontbindinig van den Duitschen Rijksdag nauwelijks meer te vermijden. Zij zou ongeveer in het midden van de volgende week plaats hebben. De nieuwe verkiezingen zouden dan in de eerste helft van November, dus vermoedelijk op Zondag 6 November worden gehouden. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het aantal werkloozen bedroeg volgens officieele mededeelingen per 22 Augustus 2.859.828, d.i. 48.046 meer dan de daaraan voorafgaande maand en 126.046 meer dan per overeenkomstigen datum van verleden jaar. Op het congres der vakvereenigingen te New-Castle is ook de groote werkloosheid ter sprake gekomen. Als bestrijidingsmiddel werd aangegeven 'n kortere arbeidstijd met behoud van het huidige loon. Dinsdag heeft het con gres een resolutie aangenomen, waarin het zijn ernstige bezorgdheid uitspreekt over de toeneming van het aantal werkloozen, hetgeen het aan de door de regeering gevoerde poli- ONTVANGER-GRIFFIER. In de gisteren gehouden vergadering van Ingelanden van den calamiteuzen polder Nieuw-Othene, werd tot ontvanger-griffier benoemd de heer W. Bedet te Ter Neuzen. Tot lid van den dijkraad werd benoemd, de heer Jac. HuijssenDees. FEESTELIJKHEDEN TE TER NEUZEN. Wij vestigen de aandacht der lezers op de bekendmaking der Vereeniging voor Vreem- delingenverkeer, dat, weder dienende, het programma dat j.l. Zaterdag vervallen moest, morgen zal worden gegeven, alzoo: kinder- spelen op het sportterrein te 2 uur nam., concert op de Markt te 7 uur, bal-champetre te 8 uur en vuurwerk te half 11 uur. C. J. M. V. „BIDT EN WERKT". Morgenmiddag zal de eerste door deze ver eeniging georganiseerde afstandmarsch van 25 K.M. worden gehouden. Naar wij van het bestuur der O. C. ver- nemen lieten zich hiervoor 42 personen in- schrijven, zoodat er hiervoor flinke belang- stelling is. Zooals reeds vroeger werd geadverteerd, zullen de deelnemers zich om kwart voor twee op de Markt (Muziektent) verzamelen, van- waar om 2 uur zal worden afgemarcheerd. De marsch moet worden afgelegd in 4% uur, zoodat men zich uiterlijk om 6.45 in Bethel" moet melden. Controleposten zijn geplaatst te Zaamslag, Axel en Sluiskil, terwijl er verder nog een geheime controle is. De rust is naar eigen keuze aan de con- troleposten, alwaar ook drinkwater aan wezig is. Moge gunstig weer deze gezonde sport- beoefening begunstigen. LUXOR THEATER. Als stille film is destijds „De Heilige Berg" een groot succes geweest, thans brengt de geluidsfilm U wederom een dergelijke rolprent ,,De Held der witte bergen" opgenomen in Zwitserland, biedt u deze film ongeloofelijke mooie natuuropnamen. De groote skikampioenschappen, waarbij de deelnemers als een wervelwind voortsuizen zijn even spannend als opwindend. Het is een film van sneeuw, ijs, sport en sensatie te midden van het hooggebergte. In ,,Haar grootste offer" viert Norma Tal- madge triomfen, haar spe.1 in deze film is be- wonderenswaardig en menigeen zal in stilte een traantje wegpinken. Het spel der artis- ten en het gegeven der film boeit en ontroerd van begin tot einde. ,,Haar grootste Offer" en „De Held der Witte bergen" vormen een programma, dat de belangstelling ten voile verdient. PRIJSUITREljKING WINKELWEEK. Het was Donderdagavond een groote drukte in het lokaal van de Winkeliersvereeniging ,,Klimop" bij den heer M. J. Adriaansen, al hier, daar de prijswinnaars van de verschil- lende uitgeschreven wedstrijden waren opge- roepen de behaalde prijzen te komen afhalen. Achtereenvolgens gingen de prijzen voor de rijwielverloting, versierde rijwielen, de zoek- wedstrijd voor het Neuzexunonument en etalagedomheid vlug van de hand. Langer duurde het voor de winnaars bij den .bonnenwedstrijd, daar uitgezonderd bij de hoofdprijzen, de winnaars zelf hun prijs kon- den uibzoeken, hetgeen natuurlijk niet altijd even vlot ging. Hieronder volgt den uitslag van dezen wed- strijd: le prijs. K. de Bruijn, N. Neuzenpolder 14. 2e G. J. Mlnnik, Nieuwediepstr. 110. 3e A. J. Faas, Sluiskil. 4e C. J. de Smidt, L. Kerkstraat. 5e Fr. Kegels, Tholensstraat 66. 6e L. D'hertvan Waes, Dijkstr. 7e L. v. d'. Elst, Dekkerstraat 17. 8e Fr. Dekker, Axelschestraat. 9e E. P. de Regt, Lange Kerkstr. 41. lOe J. Dieleman, Reuzenhoek C 8. lie P. J. Smolders, Tholensstr. 133. 12e mej. L. Timmerman, Blokken. 13e G. H. Kooman, Sluiskil. 14e mej. K. v. Pienbroek, Steenk.1. 33. 15e A. W. 't Gilde-v. Staveren, Zandstraat 9. 16e Pieter W. de Jonge, O 100. 17e W. Jansen, Lovenpolder B 10. 18e B. v. d. Stigchel, N. J. Hartestr. 16 19e Mej. L. Timmerman, Blokken 5. 20e Sara v. Wijok, L. Kerkstraat 18. 21e A. Wisse, Donze-Visserstr. 100. 22e J. J. den Tenter, Hulst. 23e F. v. Tatenhove, Tholensstr. 44. 24e Mej. L. Timmerman, Blokken 5. 25e Liza de Tenter, Oostkolkstr. 3. 26e N. Dekker Ad. 27e Mej. Verschelde, Vluchthavein. 28e J. Dijkstra, Ter Neuzen. 29e Mej. M. de Clerck, Axelschestr. 30e C. G. de Meijer, Axelschestr. 60. 31e J Gazan, Ter Neuzen. 32e H. C. Meeuwsen, Nieuwstraat. 33e G. J. Minnik, Nieuwediepstr. 110. 34e Mej. Cambier, Groenendijk. 35e C. Meijer, Molenzicht. 36e v. d. Bulck, Nieuwediepstr. 78. 37e Cornelia Weijnen 38e Wed. L. MeulenbergVan Dijke. 39e M. de Vriendt, Sas van Gent. 40e M. Meertens, Vlooswijkstr. 11. 41e 42e 43 e 44 e 45e 46e 47e 48e 49e 50e 51e 52e 53e 54e 55e 56e 57e 58e 59e 60e 61e 62e 63e 64e 45e 66e 67e 68e 69e 70e 71e 72e 73e 74e 75e 76e 77e 78e 79e 80e 82e„ 82e 83e 84 e 85e 86 e 87e 88e 89e 90e 91e 92e 93e 94e 95e 96e 97e 98e 99e lOOe lOle 102e 103e 104e 105e 106e 107e 108e 109e llOe llle 112e A. W. 't Gilde-v. Staveren, Zandstraat 9. J. Doppegiater-de Rijcke. B. Maat, Seheldekade. Dina de Piitter, StSenkampl. 6. M. Fraa^ie. Verbrndingstr. J. de Lege, M. Eijkestr. 3. Dees-Molegraaf, Steenkampl. 45. A. C. de/ Feijter, P 12. A. W. 't Gilde-v. Staveren, Zandstraat 9. L. D'hertv. Waes, Dijkstraat. J. de Kraker, Tholensstr. 50. P. J. Smolders, Tholensstr. 133. DeesMolegraaf, Steenkampl. 45. J. Dieleman, Reuzenhoek C 8. M. Kuipers, Groenendijk. P. J. Smolders, Tholensstraat. M. Fraanje, 2e Verbindingstr. DeesMolegraaf, Steenkampl. 45. Luma de Jonge, O. Westenrijk. J. de Kraker, Tholensstraat 50. J. v. d. Boomgaard, Nieuwediepstraat 90. Jaantje Pijpelink. L. E. de Zeeuw, Seheldekade 53. Mevr. Standaert, Hotel R'dam. J. C. Dieleman, Dijkstraat 9. A. B. v. Kolk, v. Steenbergenl. 4. L. D'hertv. Waes, Dijkstraat. J. A. Faas, Kortestraat. G. de Vries, v. Steenbergenlaan. M. Coene, le Verbindingstr. 17. C. Wolfert, N. Neuzenpolder. Fr. v. d. Wege, Walravenstr. Lyppens, Axelschestraat. H. v. d. Velde, Schoolplein. F. de Feijter, Axelschestr. 23. S. v. Dixhoom, Tholensstraat 75. W. A. Riemens, M. Eijkestr. 5. M. P. Haife, L. Kerkstraat 38a. Dina v. d. Have. Mej. F. Scheele-de Zeeuw, Steenkamplaan 96. K. de Bruijne, N. Neuzenpolder 14. G. Smit, L. Kerkstraat 79. J. Deij C.Lz., Nieuwediepstr. 11. M. Fraanje, 2e Verbindingstr. 16. J. v. d. Heflden, Hulst. C. G. Meijer, AXdlsehestr. 60. J. de Putter, Baandijk 28. H. WolferfTtz.; N. Neuzenpolder. H. v. d. Velden, Schoolplein 5. Mej. M. C, Dielertyafi. Hoek. A. Herrebouf, Tfamstt-aat 19. W. A. Riemens, Klaassenstr. 16. Wed. H. de Kok, Heerengracht 4. N. V. AaJst, v. Bovenstraat 40. L. D'hertv. Waes, Dijkstraat. J. Hamelihk, 2e Feijterstr. 7. N. Dekker Ad., Verl. v. Steenb.l. J. Meinema, Dijkstraat 82. F. J. Mielen, Tulpstraat 4. Fokke de Go«ic j. P. Overbeeke, Zierikzee. M. Fraanje, 2e Verbindingstr. 16. K. J. Burger, Verl. v. Steenb.l. 9. P. Maamdag, Noordstraat 3. M M. Loof Jz., Axel. M. Kok, Seheldekade. Wed. Meulenberg-v. Dijke. Dees-Molegraaf, Steenkampl. F. M. v. Doeselaar, Kerkhofl. 49. Mej. Meinema-v. Dam, Dijkstraat, Com. Meeuwsen, L. Kerkstraat. G. J. Minnik, Nieuwediepstr. 110 ZAAMSLAG. Bij den gemeente-veldwachter J. van Westenbrugge is als gevonden gedeponeerd: een portemonnaie waarin eeniig geld. Rechthebbende vervoege zich aldaar. AXEL. Door den heer P. J. van Bendegem, lid van den gemeenteraad alhier zijn aan het college van Burg, en Weth. de volgende schriftelijke vragen ingediend: le. Is het aan Burg, en Weth. bekend, dat A. Olijslager alhier in totaal 1186,80 pen- sioen geniet, in plaats van f 881,25, zooals in de raadsvergadering van 19 April 1.1. aan de raadsleden door Burg, en Weth. is medege deeid? 2e. Wanneer deze vraag bevestigend moet beantwoord worden, willen dan Burg, en Weth. in de eerstvolgende raadsvergadering mede- deelen, hoe het komt, dat ze niet direct het juiste bedrag hebben voorgelegd aan den raad? 3e. Daar nu A. Olijslager in totaal (ouder- domsrente inbegrepen) jaarlijks een inkomen zou hebben van 1642,80 oordeelen dan Burg, en Weth. het ook noodig, om in de eerstvol gende raadsvergadering met een voorstel te komen bij den raad, om de drie honderd gul den toeslag, welke hem (O.) met een kleine meerderheid is toegekend, in te trekken? Ter toeliohting zij medegedeeid, dat de heer Olijslager bij de ontslagname verzocht om zijn pensioen van f 157,45 als gemeentebode te ver- hoogen met f 300. Na de meening van enkele raadsleden, die oordeelden, dat het totaal pen sioen (mede wegens andere functie's) 981 te weinig was, nam de raad na staking met 7 tegen 5 stemmen het besluit, om dit ge- durende 5 jaar te verhoogen met 300 toeslag. Gebleken is intussohen, clat het pensioen van den heer Olijslager als gemeentebode niet 157, maar 463 bedraagt, zoodat de toeslag van 300 reeds in het wettelrjke pensioen is begrepen, en alzoo in dat geval toeslag over- bodig wordt geacht. SELZAETE. Tengevolge van de gladheid van den juist geschuurden gang in zijn woning kwam Dr. H. Beyaert zoo ongelukkig te vallen, dat hij zijn arm brak. ZONDAG 11 SEPTEMBER 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Dr. L. J. Oazemier. Sluiskil. 9% u. en 2 u., <ie L. Dek. Axel. 9 y2 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. &y2 u., Ds. E. Raams; 2% u., de heer Verdutjn, van Breskens. Zaamslag. 9% u., de heer I. Verduijn, van Breskens: 2y2 u., Ds. E. Raams, van Hoek. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor het beroep naar Dordrecht door Ds. J. D. Barth, te Borsselen. HET ONGELUK TE BRESKENS. In Antwerpsche havenkringen worden scher- pe protesten geuit over de weinige controle die van overheidswege gehouden wordt, op pleizierbooten als de .Joyce" - en veel meer andere die van uit Antwerpen vertrekken en een zoo groot mogelijk aantal passagiers meenemen. Algemeen wordt het onverant- woordelijk gevonden, dat thans weer getracht werd met zulk een weer en zulk een minder- waardig schip als de „Joyce", in zee te ste- ken. Het oordeel van deskiundigen is, dat het met de „Joyce" al een levensgevaarlijke tocht was om zich beneden Ter Neuzen op de Schelde te wagen, laat staan van in open zee. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 28 Augustus tot en met 3 September zijn in onze pravincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, n.l. 2 in ieder der gemeenten Sluis en Tholen en 1 te Kruiningen. 1NBRAAK. Dezer dagen is ingebroken ten huize van iemand te Hulst en wel in den namiddag toen de familie eenige uren de stad was ingegaan om naar een rijwielwedstrijd te kijken. Bij hun tenugkomst bemerkten zij, dat van een kast in de woonkamer de deuren openstonden, die met geweld bleken te zijn opengetrokken. Uit de kast werd vermist een portemonnaie in- houdende eenige Nederlandsche bankbiljetten en klein geld. Op een kamertje op den zolder hadden de dieven zich meester gemaakt van een geldkistje, waarin zich een postspaar- bankboekje, waarop een aanzienlijk bedrag stond, eenig goudgeld en buitenlandsch bank- papier bevond. De achterdeur der woning schijnt met geweld te zijn opengerukt. Men heeft op het tijdstip, waarop de inbraak moet zijn gepleegd een tweetal personen, ieder met een fiets, in de omgeving gezien en vermoed wordt, dat deze de inbraak hebben gepleegd. De politic stelt een onderzoek in. KIPPENDIEFSTAL. Onder de gemeente St. Jansteen zijn door tot nog toe onbekenden een 60-tal jonge witte leghorn kippen gestolen, vertegenwoordigende een waarde van 65 gulden. Vermoedelijk is de diefstal door Belgen gepleegd en zullen de beesten wel over de grens gebracht zijn. Het hok waaruit de dieren werden ontvreemd stond op nog geen meter afstand van het hok van den waakhond. SAS VAN GENT. Als waarnemend hoofd aan de met 1 Sept. 1.1. aan het R.K. Kerkbestuur overgedragen school in de Zandstraat is door dat college aangewezen de heer L. de Caluwe, tot dus- verre hoofd der openbare school aldaar. Tot onderwijzeres werd benoemd mej. Kie- boom alhier. (lngez. Mwt Gereformeerde Kerk. Axel. 9% u., Ds. Post, bed. H. Avondm.; 2 V2 u., dezelfde, bed. H. Avondm. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2y2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., leesdienst. Axel. 9V2 u., 2% u. en 6 u., Ds. B. van Neer- bos, van Ter Neuzen. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Geen dienst. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. het geweer en den lichtbak, wegens overtre- dingen van de Jachtwet, gepleegd onder Graauw op 5 November 1931. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging vein het vonnis en op- legging van dezelfde straf. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 9 September 1932. De volgende zaken werden behandeld: R. J. W. C., oud 23 j., zonder beroep te Ter Neuzen, was op 24 Mei j.l. door den Kanton- rechter te Ter Neuzen veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis wegens het niet houden van de rechterzijde van den weg bij het besturen van een auto te Sluiskil op 13 April 1932. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrecbter. Mr. Kuijpers, verdachte's raadsman, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. A. A. G., oud 18 j., arbeider te Aardenburg, was op 26 Mei jJ. door den Kantonrechter te Oostburg veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis, wegens het vervoeren van een dooden mol over een stuk weiland te Sluis, zonder dat hij daarvoor vergunning had. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. W. A. den D., oud 25 j., werkman te Ter Neuzen, was op 28 Juni j.l. door den Kan tonrechter te Ter Neuzen ontslagen van alle rechtsvervolging terzake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Ter Neuzen op 16 Mei j.l. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch25 boete of 10 dagen hechtenis. E. L. de M., oud 36 j., zonder beroep te Stoppeldijk, was op 14 Juli 1932 door den Kantonrechter te Hulst veroordeeld tot 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van en slieren. van UITVOER WILDE DUC" POOT- AARDAPPELEN. Bij beschikking van 8 September heeft de minister van Economische Zaken en Arbeid gelet op het Pootaardappelenbesluit 1932 eai op artikel 8 der Landbouwuitvoerwet 1929, bepaald, dat het verbod, bedoeld in artikel 2 van voomoemd besluit, niet van toepassing zal zijn ten aanzien van pootaardappelen van het aardappelras „Wilde Due" welke v<56r 1 Maart 1933 naar Zuid-Amerika worden uit- gevoerd, indien bij den uitvoer een certificaat kan worden overgelegd, dat is ingericht over- eenkomstig het bij deze beschikking behooren- de model. (SLct) Ulvenhout, 6 September 1932. Menier, 't Jaartij is om- gekanteld. Mee 't ingaan van de Herfst- maand week d'n Zomer weg as 'nen dief; still ekes en rap. Ja, d'n buiten is veul veraanderd in ennigte dagen. Somberkes, dus ter en kil ligt de 5ferde stillekens te peinzen onder de lagelochten, waar- 111 wnllfpn VmllA*n ender tot enaw. 't Is of de natuur onder 'nen stolp staat, zoow laag koepelt d'n watergrijze hemel over de beschauwde weareld. 't Akkerlaand, verlaten van 't veugeien- getier, wazigt weg in valen nevel. De wegels verkleuren onder 't brons van d'n blarenval, die langzaamaan begonnen is uit de proppensvolle hooge kruinen van 't ge- boomte ieveraans. De volgerengelde slooten rimpelen staal- blank langs de boschkanten. De nuuwe stem ming weegt loodzwaar op oew ziel. D'n dag verscbrompelt lijk de blommekes. Er zijn al uren af. En as Trui om acht uren ,le laamp aanstikt, dan sluiten me de tries- tigheid buiten. Dan grendel ik de deur, dbei de blinden veur de ramen en trek profijt van. 't gezellig avond-uurke, dat er nouw weer vastzit aan d'n korteren dag. 'n Lekker, suizelend uurke van rust, da me hebben kunnen! Waant veul drukte staat deus maand te wachten nog veur ons. D'n feerpel mot gerooid en gekuild worrem De bietenrooi staat ok veur de deur en steu- vig mot er worren geploegd veur d'n winter- zaai van d'n terwe, garst en d'n rog. 't Gerooide knolgewas mot allegaar uit- zweeten, zoowda-d-'t lekker droog en koel d'n kuil en de schuur in kan en 't zaaigoed veur d'n winter vraagt nog heel wa zurgen aan ontsmetting, aleer 't geried is veur d'n zaaL Dan za'k de slooten 's na motten kijfken van 't jaar veur de waterloozing, zooda-d-'t ier me de werkloosheid nog al losloopt op d'n hof, lijk as ge begrijpen zult. Ja, dan werken me mee laamplicht in de schuren, amico. Dan komt er d'eerste weken nie veul terecht van 'n uurke rust in d'n avond. Maar ik klaag nie, jong. Eer me nog 'n week of zes, zeuven verder zijn, dan kruipen me-n-in d'n winterslaap weg. Dan halen me da bietje rust weer wel in. .Alles bij mekaar genomen, zijn deus dagen veur 't werk beste dagen veur d'n boer. Nouw de schroeihitte van de velden af is, 'nen milden dag van dauwkoelte over 't laand gaat, zoowdat oew vel strak en koel, as ver- jongd, om oew henen trekt, nouw valt d'n arbeid in d'n akker en op de velden nie zwaar. De locht is smeuig en pittig. Malsch valt ie in oew longen, waar ge 'm gaan vuult deur oew lichaam. En hs-t-er nouw en dan 's effe 'n duuner wolkenflarreke langs de zon jaagt, zoow dat er even kleerheid komt op 't laand, de wea reld effekes wa grooter en ruimer wordt, dan springde vanzelvers op uit oew gewas en dan is 't of de zomer even omkekt naar oew. Maar eer ge'm goeiendag hedt kunnen zeg- gen, drijft er 'n gevaarte veur 't zonneke, zoow groot as 'n zeilsohip en vanzelf gaat oewen mond weer dicht, die sjuust 'n bietje opengelachen sting. En ge kruipt vender weer in oewen boerenkool om er de rupskes: uit te halen, aanders bleft er niks veur de klaanten van over! Waant 't zijn schaailijke kostgangers, amico, deus koolrupsen, hoe schoon 't beestje n-ok is. Trui d'r blommenhoveke, onzen erft, staat er nog pronkerig bij. D'n wingerd is aan 't gelen. Die mot nog op z'n mooist worren. Nog enkele weken en hij begin te gloeien. Van dag tot dag ver- kleurt ie nouw in schoonderen tint. De kapel- lekes schuilen in de blaren weg. De dagpauw- ogskes, de citroentjes, de voskes, ollee, as viooltjes zoow schoon, sieren ze d'n erft. Ze wapperen mee d'r blomblad-vlerskes over de dahlia's, in-en-uit d'n wingerd, op de sterre-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5