LANCBOUWBERICHTEH. GEM EN ODE BERICHTEN EEN SMOKKELAARSDRAMA OPGEHELDERD. INBRAAK BIJ EEN DEURWAARDER. vereeniging voor den gemeenteraad van en te Hulst' J W. Vienings, burgemeester te Clin- ge oud-lid van Provincial Staten; A. C. poppe, raadslid te Hulst; L. Wauters, bier- brouwer te Hulst; M. C. Geerts, raadslid en ambtenaar van bet R. K. Bredasche Diocesane Werkliedenverbond te Hulst; J. A. van Lierop, raadslid en geneesheer te Hulst; J. A. Adiraanse, bankdirecteur en arcbivaris te Hulst; Cb. Burm, wethouder te Hulst; E. van Campen, directeur der Cooperatieve Handels- vereeniging van den N. C. B. te Hulst, J. Hoogerbuis, raadslid te Hulst; H. Verwilghen, uitgever, raadslid en voorzitter der R. K. Hanze te Hulst; Dr. Jos. J. Gielen, directeur der R. K. Handelsscbool en economiscb advi- seur der R. K. Hanze in Zeeuwsch-Vlaanderen te Hulst; W. van Poppel, voorzitter der winkeliersvereeniging „St. Amandus" te Hulst; T. Hendrikse burgemeester te West- dorpe; E. Kalle, wethouder te Westdorpe en lid van Prov. Staten; G. Goossens, lid van Prov. Staten te Sas van Gent; M. C. van Goetbem te Sas van Gent, voorzitter der Oon- tactcommissie voor de R. K. Hanze in Z.- Vlaanderen ,lid der Kamer van Koopbandel en Fabrieken in Z.-Vl.; L. O. Daebnan, voor zitter van den N. C. B. te Westdorpe; J. C. Vink, drukker-uitgever te Axel; ir. J. van Alpben, leeraar te Hulst; J. van Campen, burgemeester te Graauw en Langedam, hoofdbestuursiid van den N. C. B.; P. Ver- cauteren, wetbouder te Nieuw-Namen; A. E. langenborst, directeur der Landbouwwinter- scbool te Hulst; J. Truijman, voorzitter van den N. C. B. in Zeeuwsch-Vlaanderen, bur gemeester van Stoppeldijk en Boscbkapelle; Alb. Lockefeer, bedrijfsleider van E. Locke- feer's breigoederenfabriekP. H. Geimaerdt, burgemeester van St. Jansteen; J. H. A. Holthuizen, journalist te Hulst. REVEILIGING VAN VEE BIJ BRAND. i In toegemwoordighedd van tal van autoritei- 1 ten, o.a. de Vereanigmg tot Wettelijke Rege- i ling van Dierenrecht te Amsterdam, ver- scbeiden assurantie-maatscbappijen, gemeen- te-besturem, den directeur van den Gezond- heidsddenst en anderen heieft de firma Van der Meer uit Akkerwoude te Leeuwarden de- monstraties gebouden met een door baar ult- j gevonden complete automatische beveiliging I van vee bij brand. De uitvinding komt neer j op een sluit-methode, waarbij menschelijke l hulp bij bescherming van vee bij brand abso- luut overbodig is. Het vee kan op stal blijven staan. De stalling is brandvrij gebouwd. In i de schuur zijn diverse draden bevestigd. Zoo- dra een dezer draden met vuur in aanraking j komt, wordt een mechamsme in beweging ge- bracbt, waardoor de deuren en luiken van den stal worden gesloten. Het mecbanisme geeft ter waarscbuwing een signaal en doet de noodverlicbting branden, ook al is de kort- sluiting oorzaak van den brand. Een proef- neming waarbij de burgemeester van Dantu- madeel een der draden in brand stak, is, naar gemeldt wordt, uitmuntend geslaagd. Het alarmsignaal begon angstwekkend te ratelen. De voordeur van de boerderij werd ontgren- deld, de lichten gingen aan en de luiken van den stal klapten dieht. MASSA-GRAF ONTDEKT. Dezer dagen werd bij bet graven, voor het plaatsen van een betonnen regenbak naast de Herv. Kerk te Grijpskerke, een massagraf ontdekt, waarin niet minder dan elf geraam- ten van lijken gevonden werden, die zonder orde, over en door elkaar lagen. Naar men zegt, zijn deze afkomstig van Engelsche soldaten, die gestorven zijn tijdens de Engelsche bezetting van Walcberen in bet jaar 1812. wie niet dronken werd, zou de weddenschap hebben gewonnen. Het laffe bij deze z.g. weddenschap was, dat de beide anderen genoemden 15-jarige, alleen vermengde limonade lieten drinken, terwijl ziji zelf onvermengde dronken, welke zij in een andere flescb bij zich droegen. De gevolgen bleven niet uit. Toen de jon- gen in de veiling kwam, was hij bijna bewus- teloos en moest bet personeel van de veiling toeschieten, om de behulpzame hand te bie- den en den jongen, die bet erg benauwd had, helpen en verplegen. Het vermoeden is gewettigd, dat de limo nade met spiritus was vermengd. De Boskoopsohe politie werd in de zaak ge- mengd, die aanstonds overging tot het op- maken van proces-verbaal. Algemeen was men ter veiling zeer ver- ontwaardigd over deze laffe daad. AGENT VAN POLITIE NEERGESJLAGEN. Te Scbaesberg (L.) is emstig verzet tegen een politie-agent gepleegd. De agent was in de Strijthagerbosschen op surveillance, toen bij eenige scboten hoorde vallen. Dadelijk be- gaf hij zich naar de plek, vanwaar deze scbo ten kwamen, en zag zes mannen wegvlucbten, die waarschijnlijk aan het stroopen waren. Ofscboon bij hen toeriep, bleven de mannen niet staan, waarop hij een revolverschot in den grond richtte. Het gelukte hem vervol- gens, een der mannen, zekeren H. uit Kaal- weide, te vatten. Toen hij dezen naar zijn naam vroeg, weigerde bij dien op te geven en pleegde vervolgens emstig verzet. Terwijl de agent met den man vecbtende was, naderde diens zoom Deze sloeg met een steen den agent op bet hoofd, waardoor hij bewusteloos geraakte. Vervolgens namen de mannen den agent zijn dienstrevolver af en wierpen dit wapen weg. Toen de agent bijkwam, waren de mannen verdwenen. Het gelukte de politie echter, daar het geen onbekenden van haar waren, de mannen spoedig te grijpen in Kaal- beide, aldus de ,,Msb." De agent moest zich ziek melden en wordt thuis verpleegd. De daders zijn ter beschik- king gesteld van den officier van justitie te Maastricht en in de strafgevangenis aldaar ingesloten. TRAGISCH. Te Hlittbliek heeft een moeder baar 13-jari- gen krankzinnigen zoon gedood. De jongen, die sedert jaren in een krankzinnigengesticht werd verpleegd, was bij zijn oudexs op bezoek. Hij kreeg toen een aanval van razernij en dit bracbt de vrouw tot een dusdanige vertwijfe- ling, dat zij baar kind, om hem uit zijn Ijjden te verloasen, ophing. Ze deelde haar daad daama zelf aan den burgemeester mede, waama zij Is gearresteerd. DIENSTBODE EN TWEE ltlNDEREN DOODGEREDEN. Te Freiberg, in Saksen, heeft Maandag- avond een automobilist, die later zeide ver- blind te zijn geweest door bet licbt van een auto van de tegenovergestelde zijde, een kin- derwagen met twee kinderem aangereden. De ddenstbode, die den wagen begeleddde, en bet oudste kind werden op slag gedood. Het an dere is op weg naar het ziekenhuis over- leden. GERAAMTE GEVONDEN. Reuter meldt dat op een feitelijk onbegaan- bare plek in de bosschen bij Marseille een menscbelijk geraambe gevonden, niet ver van de plaats, waar destijds eenige voorwer- pen werden aangetroffen, welke toebehoordem aan Lee, den Britschien Consul, die op onyste- rieuze wijze veidween. De veronderstelling is geuit, dat het bier het stoffelflk overscbot van Lee betreft. POLTTIEKE VECHTPARTIJ TIJDENS OOGSTFEEST. In het plaatsje Barendorf Is bet Zondag- avond tijdens een oogstfeest tot een ernstige vecbtpartij gekomen tuscben nationaal-socia- listen en andersdenkende fieestvierders. Er werden 18 personen gewond. HET GEHEIM DER LINDBERGH-BABY. Te Johnstown (Pennsylvanie) heeft een, naar men meent, belangrijke arrestatie plaats gebad in verband met de ontvoering van Lind bergh's zoontje. In bet gebergte is een man gegrepen, die ge'identificeerd werd als Clarence Stenck, een der z.g, ontvoerders van de Lindbergh-baby. Hij zal aan de regeeringsambtenaren wor den overgeleverd, die hem zullen ondervragen. Men verwacht, dat thans eenig licbt zal komen in de zaak van den moord op den klei- nen Lindbergh. Volgens een ander bericht zou de gearres- teerde volgens de politie niets met de ontvoe ring uitstaande hebben. DE OVERSTROOMING IN MANDSJOERIJE. Uit Moekden wordt gemeld: De commissie voor l^ulpverleening in de overstroomde gabieden in China deeit mede, dat tengevolge van de reusachtige overstroo- mingen in Noord Mandsjoerije, meer dan een millioen menschen in 'n wanbopigen toestand verkeeren en verstoken zijn van het meest noodzakelijke levensonderhoud, als voedsel, kleeding en onderdak. Overstroomd zijn de dalen van de Soengari- rivier, de Nonni-rivier, de Liako, en de Hoe- lanrivier, zoodat de getoeele streek tusscben Taonan, Obarbin en Tsitsikar een onmetelijke watermassa vormt. Door eenige vliegtochten, over de over stroomde gebieden, heeft het comity den in- druk van den omvang van de ramp gevon den. De materieele schade wordt gescbat op een bedrag, dat ruim half zoo groot is als het normale uitvoer-overschot van gebeel Mand sjoerije 25 pCt. van den gebeelen wereld- oogst aan sojaboonen is verloren gegaan. Bovendien bestaat het gevaar, dat in het ge- troffen gebied, een cholera-epidemie uitbreekt. Tengevolge van het gebrek aan middelen gaat een steeds grooter deel der bevolking tot banditisme over. Tal van steden kunnen zich slechts met de grootste moeite tegen de rond- dolende bandietenbenden verdedlgen. De financieele schade stelt de Mandsjoe- rjjsobe regeering bovendien nog voor een an der probleem. Indien de centrale bank van Mandsjoerije de voor het herstel vein de schade benoodigde gelden zou uitgeven, zou de pas kortgeleden gereorganiseerde valuta emstig gevaar van depreciatie loopen. Hulp van buitenlandscbe mogendheden is dan ook absoluut noodzakelijk. Minister-president Tsjeng-Hsiao-Hsoe heeft een dringend beroep op de geheele wereld ge- daan om Mansjoerije te helpen. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. De Engelsche consul te Kosseir stelt een onderzoek in naar den dood van twee Engel- schen vain daar. Het lijk van den een is ge vonden, oppervlakkig begraven in het zand, dat van den ander den dag daarop met een revolver in de hand, beide op ongeveer 40 K.M. van Kosseir. De mannen schijnen be- trokken te zijn geweest bij mijnexploraties te Mangam Attallah. EEN WOEST RUITERFEEST. Te Adelaide in Zuid-Australie had Sir Sid ney Kidman, een van de grootste Australische paardemliefbebbers een gnoot miterfeest, een z.g. rodeo, georganiseerd, dat wel 40.000 toe- schouwers had getrokken. Biji die gelegenheid is een der paarden wild geworden en temid- den der toeschouwers gesprongen, van wie er dertig zwaar en honderd licht gewond werden. F.F.N DUITSCHE VEBG.-iAN. De kapitein van het stoomschip Wanja uit Helsingborg heeft Vrijdag draadloos aan zijn reederij gemeld, dat hij vier man gered heeft van den namburgschen schoener Clare Elise, die bij het vuurschip Svenska Bjoem is ver- gaan. Op het stoomschip zag men den schoe ner langzaam wegzinken. Voor men echter de plaats des onheils had bereikt, waren de kapi tein, de eerste stuurman en twee andere op- varenden van den schoener al verdronken. DRIE VISSCHERS BIJ EEN AANVARING VERDRONKEN. Een Fransche visschersboot, aan boord waarvan behalve de eigenaar en zijn vader zich nog zes man bemanning bevonden, is Vrijdag in bet Kanaal door een Belgischen schoener geramd, waardoor de boot binnen enkele minuten zonk. Vijf man van de op- varenden zagen kans, aan dek van den Bel gischen schoener te komen. Een matroos, de eigenaar van de boot en zijn vader, kwamen in zee terecht en verdronken. VAN DEN BRANDSTAPEL GERED. De Times meldt uit Delhi: Nadat Maandag te Fatehpur-Sikri een Bramaan was overleden, verklaarde de weduwe, dat zij vrijwillig met haar echtge- noot wilde worden verbrand. Het gelukte echter haar dit besluit uit het hoofd te pra- ten. Toen dit evenwel bekend werd, ver- zamelde zich een groote menigte voor haar huis en eischte dat de vrouw haar oorspron- kelijke voomemen zou uitvoeren. De menigte drong met geweld het huis bin nen, nam de vrouw mee het huis uit en begon een brandstapel op te richten. De politie greep echter in en moest, om de menigte tot gehoorzaamheid te dwingen, eenige schoten lossen, waardoor drie personen gedood en vijf gewond werden. Hiema werd de vrouw in veiligiheid gebracht. EEN HOLBEWONER ONTMA^KERD. In het bosch van Seelbach woont niet ver van de Duitsche stad Siegen reeds bijna een menschenleeftijd lang, een kluizenaar in een hoi in den grond. Wilhelm Reineck, zoo heet de man, werd in Seelbach geboren. Nadat hij eenige jaren rondgezworven had, koos hij het hoi in het bosch voor woning en verliet het gedurende 30 jaar niet meer. Slechts nu en dan kwam ,„Waldmann", zoo noemde hij zich, in het dorp om een glaasje „duivelswater" te drinken. Men was er van overtuigd met een ongevaarlijken gelt te doen te hebben, die zich volgens zijn eigen zeggen bezig hield met graven in den grond en het imiteeren van het vogelgezang. „RubezahI met de duivelsviool" gelijk de bevolking hem noemde, gaf nooit iemand toestemming zijn hoi te betreden. Toch is het laatst iemand gelukt den zon- derling uit zijn hoi te lokken en de ,,duivels- symphonie" die hij op een zelfgemaakt in strument, dat wel wat van een saxophoon had, speelde, op de wasplaat vast te leggen. Het gesprek, dat hjj daama met „Rubezahl" had en dat eveneens zonder dat deze het be- merkte,, opgenomen werd, geeft een kijk op het zieleleven van den oude. Hij spot met iedere cultuur, voor menschelijk lijden en memschedijke vreugde heeft hij slechts sma- lend lachje over. Het gezang van de vogels is het eenige, dat zjjn leven veraangenaamt. Wilhelm Reineck werd via den zender van Langenberg aan de geheele wereld voorge- steld. Men schudde het hoofd en vergat hem weer. Dezer dagen werd echter in Siegen plotse- ling bekend, dat Riibenzahl met de „duivels- viool" gearresteerd was en zich nu op weg bevond naar de gevangenis in Siegen. Men vroeg zich af wat hij uitgevoerd kon hebben. De politie deelde het volgende mede: De veldwachters van Trupach en Freudenberg arresteerden den kluizenaar, omdat hij ver- dacht werd van het maken van valsche mun- ten. In het hoi vond men gletlepels en gips, artikelen, die voor het maken van valsche munten gebruikt worden. Men gelooft, dat men een valsche muntersbende, op het spoor is, die zeer geraffineerd werkt. De kluizenaar weigert echter eenige mededeeling te doen. Hij zit op het oogenblik in voorarrest. NEDERLANDER TE BRUSSEL BESTOLEN. De heer Driessen uit Den Haag, die met zijn vrouw in Brussel vertoefde is Zaterdagavond voor een groot bedrag aan geld en goederen bestolen. Hij zat met zijn vrouw in een hotel aan de Boulevard Adolphe Max te dineeren en had zijn auto onbeheerd buiten laten staan. Toen bet echtpaar weer in de auto stapte, bleek, de geheele inhoud aan koffers en tas- schen te zijn verdwenen. Er is voor een be drag van 3000 aan goederen gestolen. Enkele voorbijgangers hebben twee personen met den auto bezig gezien. Tot nu toe heeft men, on- danks alle nasporingen, nog niets ontdekt. EEN RAMP VOORKOMEN. Een vreeselijke ramp, die de stad Brattle- bor in de Vereenigde Staten moest treffen, is door een jonge vrouw voorkomen. De bijzon- derheden, die over deze zaak bekend zijn ge worden, zouden stof bieden voor een span- nenden crimineelen roman. De geheele Ameri- kaansehe pers bericht dan ook op uitvoerige wijze over de door het meisje verijdelde mis- daad, die zelfs in Amerika haar weerga niet heeft. In het begin van het vorig jaar was Brat- tlebor het jachtterrein van een groote ban- dietenbende, die van New-York naar de pro- vincie was gekomen, in de juiste veronder steUing dat in kleine plaatsen meer te ,,halen" is. Maandenlang had de heele stad onder de vreeselijke terreur vein de bende te lijden, die naar het voorbeeld van New-York en Chi cago van alle zaken lieden de „veiligheidsbe- lasting" hief, die hen moest behoeden voor roofovervallen. Aan dezen toestand kwam een einde toen de gemeenteraad in Mei een detective uit New York tot politiepresident benoemde, die onmiddellrjk een afdeeling militie instelde. In korten tijd werden zes bendeleden doodge- schoten en acht gearresteerd. In Juli kon de politiepresident in den ge meenteraad mededeelen, dat de misdadigers- bende onschadelijk was gemaakt, Inderdaad kwamen in de volgende maanden geen ern stige misdaden voor, zoodat de politiepresi dent met recht als de bevrijder van Brattle- bor gehuidigd werd. EEN EINDE AAN HET IJJDEN! Het voortdurend sueces van Foster's Rug- pijn Pilien is opmerkelijk. „Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn oude kwaal". ,,Had ik uw geneesmiddel maar vroeger ge- kend, dan had ik niet zoo lang behoeven te Ijjden", zoodanig drukken duizenden dank- bare personen zich uit. Pas op: rugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen. rheumatiek, spit, urinestoomissen, blaasaan- doeningen, waterzuchtige zwellingen en an dere verschijnselen van verzwakking der or- ganen van den rug zijn te emstig om ver- waarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urine- zuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven en dat gjj dringend be- hoefte hebt aan de opwekkende en versterken- de hulp, die Foster's Pillen zoo zeker ver- schaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en beginnen weer gezond te worden Bij alle drogisten enz. k f 1,75 per flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. v. Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 26 Ingez. Med.) Naar thans is vastgesteld, had de bende de stad niet verlaten, doch besloten in sa- menwerking met de centrale te New-York ,,een voorbeeld" te stellen en Brattlebor geheel in de asch te leggen. De bandieten besloten gebruik te maken van het rioleeringsnet en de geheele stad in de lucht te doen springen. Zij zouden dan eerst nog eenige banken plunderen. Een in bijzonderheden opgesteld operatieplan kon in beslag worden genomen. Volgens dit plan zouden op een bepaald trjdstip talrijke bom- ben tot ontploffing worden gebracht. Hoe het den kerels gelukt is zonder dat iemand het merkte, reusachtige hoeveelheden spring- stoffen in de buizen te brengen, is een raad- sel. Vermoedelijk zijn zij door medeplichtig gemeentepersoneel hierin geholpen. Het trjdstip van de ontploffing stond reeds vast en de misdadigers maakten de laatste voorbereidingen. De uitvoering werd echter verhinderd door een jonge New-Yorksche, die de vriendin van den bendeleider was geweest. Haar minnaar had haar verstooten en een jong meisje uit Brattlebor als opvolgster uit- verkoren. Hiermede kon de New-Yorksche geen genoegen nemen en zij besloot zioh te wreken door het plan te verraden. ROOVERSBENDEN ONTBONDEN. De Poolsche veiligheidspolitie heeft oniangs aan de Oostelijke grenzen twee benden vrij- scharen ontbonden, die met sovjet-geweren bewapend waren en die, deels gekleed in sowjet-uniformen, dorpen en kloosters over- vdelen en beroofden en die verder onder de plaatselijke bevolking communistische strooi- biljetten in de Oekrainsche taal verspreddden. In verband met de ontoereikende sterkte van de plaatselijke politie hebben bij het omsinge- len der benden verscheidene eskadrons cava- lerie deelgenomen, benevens eenige afdeelin- gen infanterde. Tijdens het nadere onderzoek bleek uit de vierklaringen van gevangenen, dat de benden voor een deel waren samenge- steld uit de Sovjef-Russische ,,Diversanten- Academie" uit Minsk. Den Poien vielen ma- chinegeweren in handen van de nieuwste sov- jetconstructie. De verdere achtervolging der benden wordt met kracht voortgezet, zoodat binnenkort de streek geheel gezuiverd zal zijn. Poolsche of- ficieele instanties volgen deze aangedegehheld met begrijpelijke belangstelling, vooral daar, naar gezegd wordt, het optreden van goed ge organiseerde benden vrijscharen korten tjjd na het afsluiten van het nonaggressiepaot met Moskou tot eigenaardige concdusies kan leiden met betrekking tot den werkelijken vredeswil der Sovjets. Op 26 Mei 1928 haalde men, ndet ver van de haven van Le Havre het lijk op van zeke ren Schubac. Het lijk had gedurende ongeveer een maand in het water gelegen. Sporen van misdaad waren niet aanwezig. Nooit slaagde de politie er in, de zaak op te helderen. Geheel onverwachit is het geheim thans ont- siuierd. Dezer dagen meldde zich een zeeman, Peneguar genaamd uit Le Havre bij de poli tie. Hij vertelde, hoe hij Schubac had leeren kennen. In samenwerking met Schubac en zekeren Lann had hij gedurende geruimen tjjd een boot geexploiteerd voor het smokke- len van alcohol. Op zekeren dag, in de lente van 1926, hadden zij een plan gemaakt om een groote hoeveelheid drank te smokkelen. De boot lag klaar, alles was gereed, men zou 's nachts aan boord gaan. Bij het aan boord gaan vond Peneguar het lichaam van Schu bac uitgestrekt op het dek liggen. Geheel ont- steld constateerde hij dat de man dood was. Inmiddels was ook zijn kameraad Lann gearriveerd. Ze besloten, daar ze de zaak niet mchtbaar durfden maken, daar dan bekend zou worden, wat het doel van hun nachte- lijken tocht was, het lijk over boord te zetten. Zoo werd gedaan. De aanduidingen van P. werden door de politie onderzocht en juist bevonden. Toen men hem vroeg, waarom hij de zaak, die zoo lang in het duister was gebleven, nu bekend had gemaakt, bleek, dat hij uit weerwraak had gehandeld tegenover zijn kameraad L., die weigerde hem het hem toekomende geld uit te betalen. Verder wees het onderzoek uit dat de weduwe van den overleden zeeman van de medeplichtigen geld had ontvangen. Ook zij heeft nooit lets losgelaten. De beide smokkelaars zijn thans in arrest gesteld. PANIEK IN EEN NEW YORKSOHE ..ONDERGRONDSCHE". Wij lezen in de „Tabakskoerier"Tot de honderden, die op 8 Augustus ontsnapt zijn aan den verstikkingsdood in een ondergrond- schen trein te New York, behoort de op onze tabaksmarkt welbekende heer John Duys. Hjj kwam juist van Cuba en was aan de halte der Twee en veentigste straat in den sub-way" gestapt om naar zijn kantoor te gaan. Even voor City Hall stond de trein plotseling stiJ, alle lichten gingen uit en de wagens vulden zich met een dikken rook. Door kortsluiting was in den trein brand ontstaan. „Tien minuten langer in dien trein en wjj waren alien gestikt", vertelde de heer Duys. Een hevige paniek brak uit onder de reizi- gers, maar John Duys behield zijn tegenwoor- dighedd van geest. Hij wist de menschen in zijn wagen, waaronder vede vrouwen en kinde- ren te kalmeeren, trok aan den noodbeugel, waardoor allle portieren automatisch worden geopend en hielp de reizigers uitstappen. Door den pikdonkeren en vod rook staanden tunnel voerde hij het verschrikte gezeischap naar een plaats waar een lift was en daar kropen alien, 66n voor 6£n, door een nauw gat, naar boven op straat. De New Yorker bladen waren vol lof over het kordate op treden van den heer Duys. DE WERKING VAN DE CRISIS- VARKENSWET. De Nederlandsche Varkensoentrale te 's Gra- venhage schrijft: Herhaaldelrjk wordt er gevraagd op welke basis de Crisis-Varkenswet werkt. Het uitgangs- punt van deze wet is natuurlijk iedereen duide- lijk, n.l. dat de wet bedoeit een steun aan de varkenshouderij. In art. 2 van de wet staait, dat bg algemieenen maatregel van bestuur de uit- voer alleen kan worden toegestaan aan een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, de Ne derlandsche Varkenscentrale. Dit axtikel geeft eigenlijk reeds duidelljk aan, dat de gevolgen van deze wet van dien aard zullen of kunnen zijn, dat door het kunstmatig opdrijven van den ibin- nenlandschen prijs ook de prijs der exportvar- kens kunstmatig moet stijgen en boven de we- reldmarkt moet komien. Dit laatste geschiedt dan ook en het gevolg daarvan is, dat export niet meer mogelijk zou zijn en dat men niet meer zou weten, waar men met deze soort varkens heen zou moeten. Dit kan natuurlijk nooit de bedoeling van de wet zijn, omdat deze dan niet aan haar doel zou beant- woorden en het tegendeel zou worden bereikt van wat men wenscht te bereiken, n.l. een steun aan de varkenshouderij. De varkens, die voor den export hier in Nederland worden geprodu- ceerd, moeten er dus uit en kunnen niet hooger worden gewaardeerd dan de werkelijke export- waarde is. Uitgaande van deze basis, die de eenige juiste is, waarvan men kan uitgaan, komt men dus tot het felt, dat mien de voor export bestemde varkens, die men kunstmatig duur inkoopt, In prijs moet terugbrengen tot de normale export- waarde. Om dit te kunnen doen, moet men den binnenlandschen prijs nogmaals verhoogen. Zou men dit nu doen op de gewone wijze, n.l. door een minimumprijs te stellen, dan zou men kunst matig weer den prijs voor alle varkens verhoo gen. Men zou dan in een vicieuzen cirkel komen waar geen uitweg meer mogelijk is. Ten einde dit te vermijden, heeft men den prijs voor het binnenland in twee deelen gesplitst en wel: 1. in een deel van den Inkoopsprljs en 2. in een deel van de heffing. Deze heffing nu moet opwegen tegen datgene dat men te veel bij den inkoop heeft betaald voor de voor het buitenland bestemde varkens. Het zal duidelijk zijn, dat men hier dus juist met het tegendeel te doen heeft van een uitvoerpre- mie of dumping, want hier wordt alleen kunst matig de prijs van aankoop verhooart en weer teruggebracht tot de normale wereldbasis. De wet wil alleen bereiken, dat de boer zoo dicht mogelijk bij den kostprijs komt en dat nog alleen door den consument een prijs te laten betalen, die niet boven den kostprijs uitkomt. Hieruit zal het duidelijk zijn dat men nooit kan spreken van een export-premie. Ten einde te zorgen, dat de productie niet te groot wordt, is er een regeling getroffen, die het mogelijk maakt de productie te beperken en te regelen. Dit heeft tot voordeel, dat men geen groote schomimelingen krijgt en dat men zich aan den export zoowel als aan de binnenland- sche consumptie kan aanpassen. Om te beginnen is men uitgegaan van een prijs van 15 cents voor de varkens van 80 tot 100 KG. Deze prijs is bij lange na niet de kost prijs, doch men hoopt langzamerhand aan de kostprijs te komen. De prijs van 15 cent is als richtprijs bedoeld, die, naar men hoopt, aanlei- ding zal zijn, dat alle varkens dezen prijs zullen volgen. Ook dit zal echter slechts kunnen ge- schieden voor zoover deze varkens kunnen wor den opgeruimd en op het oogenblik schijnt dit nog niet mogelijk te zijn, daar de aanvoeren grooter zijn dan datgene, dat men kan verwer- ken, hoewel er reeds veel meer wordt uitgevoerd dan v66r het in werking treden van de wet. Wan- neer de Crisis-Varkenswet er niet was, zou de prijs nog niet hooger zijn dan in de maanden v66rdat er sprake was van een steunwet. De prijs der varkens bedroeg toen ongeveer 8 tot 10 cent. Wanneer we nu aannemen, dat er reeds een kleine 30.000 varkens door de Var kenscentrale worden uitgevoerd, welke varkens tegen den prjjs van 15 cents worden uitbetaald, dan heeft men hierin reeds een bedrag van ruim 250.000 per week, welke deze wet m<§4r in de zakken van de varkensproducenten brengt, doch bovendien zijn ook de binnenlandsche prijzen met een gelijk bedrag gestegen en dit kwantum nu is veel grooter dan het kwantum, hetwelk wordt uitgevoerd. Het zal dus duidelijk zijn, dat de steun op dit moment per week zeker een bedrag van een half millioen overschrijdt. Wij weten, dat de uitvoe ring van de wet verre van volmaakt is en hoe wel men zich vleit met de hoop om de volmaakt- heid zoo dicht mogelijk te benaderen, zal het nog geruimen tijd duren alvorens men op een eenigszins volmaakte uitvoering kan rekenen, doch dit neemt niet weg, dat men toch gerust onder de oogen mag zien de voordeelen, die deze wet nu reeds heeft gebracht. Men heeft nu wel van eenige zijden beweerd, dat, indien de cen trale niet kan zorgen dat alle varkens tegen den richtprijs worden afgenomen, de uitvoering der wet niet aan haar doel beantwoordt, doch na bovenstaande uiteenzetting zal het duidelijk zijn, dat, wanneer men deze laatste zienswijze zou huldigen, men een enorm bedrag reeds nu aan de varkens-produceerende boeren zou hebben onthouden, een bedrag, dat o.a. alleen reeds groot genoeg is om de bestaanswaarde van de wet te verdedigen. Zaterdagochtend vroeg ontdekte een bewo- ner van de Elandstraat in Den Haag dat van het perceel van zijn buurman, den deurwaar- der by den Hoogen Raad J. H. van Dalen, op nr. 10 in die straat, de voordeur open stond. Hy stelde daarvan de politie in ken- nis, die bevond, dat in het perceel was inge- broken. In het kantoor van den heer Van D. vertoonde de brandkast aan de achterzyde twee boorgaten; langs dezen weg moet een deel van den inhoud zijn gestolen. De familie Van D. was nog met vacantie afwezig, zy zou Zaterdag tegen den avond terugkeeren; de heer Van D. zelf was in de stad gebleven, doch had eenige nachten bij zijn familie gelogeerd en enkele nachten in het huis aan de Elandstraat geslapen. Vrydag- nacht was hy niet in het huis geweest. Het kantoor was overdag op de gewone uren open en dus was er steeds personeel aanwezig. De inbreker was er vermoedelijk achter ge komen, dat in den nacht van Vrydag op Zater dag niemand thuis zou zijn, van welke ge legenheid gebruik is gemaakt om een goeden slag te slaan. De heer D. is wel tegen in- braak, doch niet tegen gelddiefstal verzekerd. De inbreker moet gummihandschoenen heb ben gedragen. VERKEERSONGEV ALLEN. Op den Muiderstraatweg tusschen Diemen en Muiden, op de plaats, waar de oude Ryks- weg in den nieuwen overgaat, heeft Zondag- ochtend vroeg een ernstige botsing plaats gehad tusschen een motortram van de Gool- sche Tramwegmaatschappij en een motorfiets waarbg twee personen om het leven zyn ge komen. De tweede tram uit de richting Muiden naar Amsterdam naderde ruim half-acht het punt, waar het ongeluk is geschied. Uit dezelfde richting kwam een motorfietsrijder, die onge veer 20 M. voor de tram de kruising van den nieuwen en ouden weg passeerde. Ook uit de richting Amsterdam naderde een motorfiets rijder. Deze weifelde even, zich biykbaar afvragende, of hy nog voor de tram over de kruising zou kunnen komen. Daarop gaf hy vol gas, doch te laat. Juist op de kruising kwam de motorfiets met de motortram in bot sing. De motorfiets werd door de trekstang van de tram gegrepen en tegen den zandberm geslingerd. Spoedig verscheen de marechaussCe en de gemeente-veldwachter van Muiden ter plaatse. De motorfietsrijder en de duo-rijdster waren zeer ernstig gewond en bewusteloos. Spoedig na het ongeluk zijn beiden aan de bekomen verwondingen overleden. Het bleken te zyn de 37-jarige A. Pabmeyer uit de derde Wete- ringdwarsstraat te Amsterdam, en diens vrouw, de 35-jarige Job. Schreuder. Zg waren op weg naar Venlo. Het echtpaar laat vier kinderen na. Toen de botsing plaats had, was de snelheid van de motortram, volgens mededeeling van den bestuurder, niet meer dan 25 K.M. per uur. De heer Pahmeyer dacht nog voor de tram de kruising te kunnen passeeren. Hy gaf vol gas en had daardoor zelf een groote snelheid. De trekstang van de motortrams was door de botsing omgebogen; overigens heeft de tram weinig schade gekregen. De motorfiets is goeddeels vemield. De lijken der beide slachtoffers zijn later naar Amsterdam overgebracht. TENGEVOLGE VAN EEN RUKWIND TE WATER GERAAKT. Tydens het stormweer van Vrydag ge raakte te Alfen aan den Rijn een zevenjarig meisje, eenigst kind van de familie Van Eijk, wonende aan het Woubrugschepad, te water en verdronk. Terwijd het meisje met een nichtje uit school kwam, greep een rukwind haar para- pluie, waaronder de meisjes op het jaagpad, ter hoogte van den Heerenweg langs den Ouden Ryn liepen, met het gevolg, dat bei den in het water terecht kwamen. Eenige schooljongens slaagden er in, een der beide meisjes op het droge te brengen, maar het meisje Van Eijk zonk onmiddedlgk in de diepte. Omwonenden werden gewaarschuwd. Zy hebben direct alle pogingen in het werk ge steld om het kind te redden. Tenslotte ge lukte het den vader van het in de nabyheid liggende weeshuis het meisje met een dreg op te halen. Langen tyd werd getracht met be- hulp van een zuurstofapparaat de levensgees- ten weer op te wekken, doch deze pogingen bleven vruchteloos. Het andere meisje kon ongedeerd naar huis worden vervoerd. EEN LAFFE STREEK. Drie jongens uit leiden, onder wie zich de 15-jarige S. bevond, hadden, too meldt de „Rott", met elkander een weddenschap aan- gegaan, welke hierin bestond, dat zy op hun reis per rijwiel van Leiden naar de bloemen- veiling te Boskoop, af en toe limonade zou den drinken, vermengd met sterken drank;

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 3