8 P 0 S T. LANDBOUWBEBICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN y2 VOETBAL. RECHTSZAKEN. len en alles uit te stellen, waartoe men dan ook besloot. Men deeldo in dit opzicht het lot van verschillende andere plaatsen in ons land, die voorgenomen feestelijkheden in de buiten- lucht moesten uitstellen, en waaruit wel blijkt, dat bet geen plaatselijke buitjes waren. Hoewel het weer begrijpelijkier wijze be- zoekers van buiten in het algemeen zal heb- ben tegengehouden, was het toch des avonds veel drukker dan anders het geval is. 't Was toen wel droog, maar men moest bij gebrek aan wat anders, zelf zijn amusement zoeken. Naar we vememen bestaat het voomemen de uitgestelde nummers van het programma aanstaanden Zaterdag te laten doorgaan. Met het oog op de deelname daaraan van de schooljeugd, is dat wel niet anders mogelijk. BEGIN VAN BRAND. Zaterdagnamlddiag ontstond bij den heer F. van D. in de Noordstraat in de keuken een begin van brand aan het houtwerk van den schoorsteen. Toen de vlam uitsloeg werd door de dienstbode de ibrandweer gealarmeerd. Spoedig waren verschillende brandmeesters aanwezig, die met enkele emmers iwater den brand in zijn voortgang konden stuiten. AUTO TEGEN LICHTPAAL. Zaterdagavond reed de heer Console, inge- nieur bij de 1'Azote, per auto, waarin ook zijn vrouw was gezeten, over Driekwart in de richting Sas van Gent, toen door de glad- hedd van den weg de auto slipte en in de richting van het kanaal uitweek. Vermoede- lijk was het voor de inzittenden een geluk, dat de vaart van de auto gestuit werd door een der palen der electrische kanaalverlich- ting, daar zjj anders in het diepe water zou- den zijn terechtgekomen. Nu werd de auto belangrijk beschadigd, beliep de heer Consolo eenige kwesturen en kwam zijn vrouw er vrrj- wel met den schrik af. GUNNING RIJWIELPAD. De Rij kswaterstaat heeft het aanleggen van een itegelrijwiedpad op den Rijksweg tusschen Hulst en Kapellebrug gegund aan W. J. en A. de Bruijn te Ter Neuzen, voor f 7745. PDEZIERVAARTUIG BIJ BRESKENS GESTRAND. Naar uit Breskens gemeld wordt, maakte jl. Zaterdag een gezelschap van ongeveer 150 personen uit een plaatsje in de omgeving van Antwerpen een plezierreis van Antwerpen naar Zeebrugge, per stoomschip Joyce". Door storm en regen werd die reis, evenals dien dag met zoovele andere ondememingen het geval was, leelijk verstoord, en kwamen de reizigers in den mond der Schelde zelfs emstig in levensgevaar, en is er, zij het door toevallige neven-omstandigheden een slacht- offer te betreuren. Hoewel het verwondering moet baren dat onder de Zaterdag heerschende weersomstan- digheden zelfs de poging werd ondemomen om met zoo'n scheepje buitengaats te varen, zag de kapitein ter hoogte van Vlissingen en Breskens gekomen de onmogelijkheid van het voortzetten van den tocht wel in, daar de wind steeds sterker werd en hij besloot de haven van Breskens binnen te loopen. Naar die haven koers zettende liep de „Joyce" vol gens de berichten wegens slecht zicht door den regen op de zandplaat voor Breskens. De positie van het schip was niet zonder ge vaar en men nam van af den Boulevard te Vlissingen waar, dat hooge golven over het schip heensloegen. Terstond voeren te hulp uit twee sieep- booten en de reddingboot ,,M. C. Blanken- heim" met als schipper de heer Streefkerk, terwijil uit Breskens ter hulp uitvoer schipper Jac. van den Heuvel met zijn motorboot, ter wijl ook nog andere motorbooten te hulp kwamen. Het schip maakte spoedig water. Het was aanvankelrjk niet mogelijk met de Joyce" verbinding te krijgen. Van den Heu vel en zijn helpers wisten na eenigen tijd langszij te komen, doch geraakten onder den boeg van het in nood verkeerend schip en werden teruggeslagen. Na een hevige worste- ling gelukte het hun weer langszij te komen en 18 opvarenden over te nemen. Intusschen waren 2 passagiers overboord gesprongen of geslagen en liepen gevaar te verdrinken. Aan de bemanning van de motor- boot kon het gelukken een hunner op te pik- ken, terwijl de ander gered werd door de be manning van de sleepboot ,,Hoek van Hol land". Ook deze sleepboot trachtte met een sloep bij het gestrande schip te komen en toen dit niet gelukte beproefde men verbinding te krijr gen door met een vuurpijl een lijn over het schip te schieten. Daarbij deed zich een nood- lottig ongeluk voor. Men zou den pijl afschie- ten uit de sloep en juist toen de vuurpijl werd afgeschoten struikelde de man die dit deed door een hooge golf en vloog de pijl in plaats van hoog over het schip juist over het dek en trof een der passagiers den heer L. Verhelle- weg uit Braine 1'Allend doodelijk. Hij over- leed na enkele oogenblikken. Bij het opkomende water is het gelukt de passagiersboot weer in vlot water te krijgen en in de haven te Breskens binnen te bren- gen. De passagiers zijn daar ontscheept. Enkele werden onder geneeskundige behan- deling gesteld. De meesten kohden per tram en auto naar hun woonplaats worden ver- voerd. Naar aan „De Telegraaf" gemeld wordt verklaarde de heer Streefkerk, schipper der reddingboot, het schip allesbehalve zeewaar- dig, en was het onverantwoordelijk daarmede bij zulk weer een pleziertocht tie durven maken. Het water stand meer dan een halven meter op de vuurplaat; die luiken am het waiter te loozen waren met geen geweld open te krijgen. Volgens een berdcht aan ,De Courant" zou- den ook nog 2 personen zijn verdronken en 2 worden vermist. In een brief van een der opvarenden aan de „Libre Belgique" wordit hulde gebracht aan den burgemeesteT van Breskens, den heer Van Zuijen, voor de genomen maatregelen om de schipbreukelingen hulp te verleenen en aan de ingezetenen der gemeente, die hem daarbij ter zijde stonden. Over de bemanning van de „Joyce" is hjj minder te spreken, daarvan zegt hij dat zaj in haar taak te kort schoot. De passagiers moes ten b.v. zelf toevallig ontdekken dat er onder de banken reddingboeien lagen. JUSTITIE-ONDERZOEjK. Donderdag j.l. vertoefde de justitie uit Mid- delburg te Nieuwvliet, tot het instellen van een onderzoek naar de doodsoorzaak van het onder die gemeente op 30 Augustus j.l. ver dronken meisje. ZIGEUNERS AAN DE GRENS. De zigeunertroepen, die zich sinds eenigen tijd aan gene zijde der Zeeuwsche grens op- houden, hebben gepoogd nabij de gemeente Koewacht op Nederlandsch gebied door te dringen. De grenswacht, van de nadering der uit verschillende wagens bestaande zigeuner- kolonie op de hoogte gebracht, wist te voor- komen, dat de toeleg der nomaden gelukte. De zigeuners zijn daama weer dieper BelgiS ingetrokken. CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. Namens de Regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij wordt bekend gemaakt, dat met ingang van 28 Augustus a.s. de prijs der merken voor boe- renboter verhoogd is tot 25 cent per K.G. De prijs der diverse boekjes wordt dus als volgt: boekjes van KG 100 stuks 6,25 0,25 f 6,50 KG 100 stuks f 12,50 0,25 12,75 KG 100 stuks 25,— 0,25 25,25 i KG 50 stuks f 12,50 0,25 12,75 5 KG 20 stuks 25,— 0,25 25,25 5 KG 10 stuks 12,50 0,25 12,75 5 KG 5 stuks f 6,25 0,25 6,50 merken van 10 KG per stuk 2,50. Tegelijk daarmee is de prijs der merken voor fabrieksboter verhoogd tot f 0,65 per KG. WESTDORPE. Op 31 Augustus stonden bij den correspon dent der arbeidsbemiddeling alhier 35 per sonen als werkloos ingeschreven, tegen 71 op 1 Augustus. SAS VAN GENT. De aap uit de mouw. Zooals de lezers reeds bekend is, heeft de raad zich schrap gezet tegen het besluit van Ged. Staten om de tariefsverlaging van den electrischen stroom van 28 op 25 cent per K.W. niet goed te keuren. In hun motieven om dit besluit van den ge- meenteraad af te keuren worden door Ged. Staten o.m. aangehaald de feiten, dat er over het afgeloopen boekjaar 1931 slechts f 1300 winst zijn gemaakt, dat het reservefonds slechts ruim 5000 bedraagt, en dat in de toe- komst blijken zal, dat het winstsaldo tenge- volge van minder stroomverbruik in een ver- liessaldo zal veranderen. In hun argumentatie mogen Ged. Staten wat de beide eerste gronden betreft gelijk hebben. Inderdaad bedraagt het reservefonds na aankoop van het noodige materiaal, kabels, palen enz. voor uitbreiding van het net, slechts f 5000, in plaats van ruim f 10.000. zooals Burg, en Weth. oorspronkeljjk, af- gaande op de hun verstrekte gegevens, van meening waren. Het naderhamd uitgebrachte accountants- rapport heeft dit dan ook nader doen blijken. Ook het winstcijfer over het afgeloopen boekjaar hlijkt slechts een saldo van onge veer 1300 te bedragen. Maar zijn dat nu argumenten vraagt men zich af om een prijsverlaging van het tarief in den weg te staan. Hier zijn twee reeele waarden aanwezig, die het invoeren van een redactieprtjs vol- komen wettigen. Waren ziji er niet, dan kon uit den aard der zaak van een lager tarief immers geen sprake zijn. Doch een bedrijf, dat getoond heeft zich zelf te kunnen bedruipen en bovendien nog toelaat een winstcijfer te boeken, kan toch zonder geivaar voor ongelukken, tot een kleine vermindering van productieprijs overgaan, waar bovendien ook nog de niet weg te cjjfe- ren factoren aanwezig zijn, dat de consumptie van het verstrekte artikel evenredig zal stijgen. Wanneer zelfs niet zooals op 't oogenblik wel het geval is, in den loop van dit jaar nog, het aantal aansluitingen aan het electrisch net met een flink aantal zou toenemen, zou door de grootere afname van de thans be staande aansluitingen de uitkomst van het bedrijf niet verminderen. En ware dit het geval, om eens een oogen blik te veronderstellen, welnu, dan zou dit toch in geen geval van dien aard zijn, dat het bedrijf daardoor in gevaar kwam. Waarom moet een reserve dan dienen. Men zal moeten toegeven, dat deze argu menten van Ged. Staten al heel ongelukkig gekozen zijn om afwijzend te staan tegen- over een besluit van den raad, om den ver- bruiker van den electrischen stroom in dezen tijd van economischen druk eenigszins tege- moet te komen. Bovendien, wanneer blijken zou, dat het be drijf deze kleine vermindering niet dragen kon, zou de raad immers kunnen besluiten, den ouden toestand te herstellen. Men ver- hoogt of verlaagt toch ook de belastingen, wanneer zulks blijkt noodig te zijn, en houdt deze toch niet stelselmatig hoog om het eene overschot op het andere te stapelen. Maar, zal men kunnen tegenwerpen, waar om dan niet jaarlijks een zeker bedrag op den aanleg afgeschreven, zooals past in een be drijf, dat aan slijtage onderhevig is. Alsof dit niet gebeurt, wel niet uit de ge- maakte winst, doch als geregeld terugkeeren- de aflossing van de in het bedrijf gestoken leening en wel uit de gewone middelen. In al deze aangelegenheden is de zaak dus safe genoeg en behoeven Ged. Staten zich geen kopzorgen te maken. Het laatste argument van Ged. Staten, dat het bedrijf in de toekomst, niet biji machte zou zijn om zich zelf te onderhouden, berust op een bloote veronderstelling. Wanneer geconstateerd wordt, dat het aan tal bouwvergunningen voortdurend toeneemt en al deze perceelen liggen binnen den kring van het exploitatienet, hetgeen Ged. Staten toch zeer goed weten, dan bestaat de abso lute zekerheid, dat het aantal stroomver- bruikers hoe langer hoe meer toeneemt en van verminderde afname absoluut geen sprake zal zijn. Doch daar schuilt de reden niet die tot af- wijzing hebben geleid. Wanneer men de zaak op de keper be- schouwt, zit de reden ergens anders en de verschillende spnekers in den raad, die over de houding van Ged. Staten al evenmin gestlcht waren hebben niet nagelaten daarop het voile licht te laten vallen. We zullen intusschen afwachten welke hou ding de Kroon tegenover deze aangelegenheid zal aannemen. AXEL. Vrijdagavond werd de jaarvergadering ge- houden van den Nederl. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders Afd. Axel, in de Herv. Zondagschool. Tot het bgwonen van deze vergadering, welke een feestelijk karak- ter droeg, waren vele vrouwen opgekomen. Nadat alien hun plaatsje achter de met bloemen versierde tafels, hadden ingenomen, verzocht de voorzitter, de heer J. Goossen te zingen Psalm 89 3, ging voor in gebed en sprak daama een kort openingswoord, waar- ibjj hij een terugblik wierp over de 3 jaren welke de organisatie thans bestaat en wat in die korte spanne tflds tot stand is gebracht. Met vreugde constateeren wij, aldus den heer Goossen, groei onzer afdeeling. Daar hij ech- ter niet vooruit wil loopen op de jaarverslagen, krijgt de secretaris de heer A. J. Oostdijk, gelegenheid tot het uitbrengen daarvan. Hieraan ontleenen wij, dat het ledental op 3 Sept. '31 was 122 en thans 171, welke voor- uitgang tot blijdschap stemt. Er werden ge- houden 7 ledenvergaderingen en 13 bestuurs- vergaderingen. Over het algemeen werden de ledenvergaderingen matig bezocht. Gememo- reerd werden de onderhandelingen aan de cokesfabriek en de l'Azote op 1 April '32, aver voorgestelde loonsverlaging van 5 De resultaten waren dat op eerstgenoemde een uurloon van 40 cent en op laatste van 38 cent werd geaccepteerd, terwijl 3 vacantiedagen per jaar werden verkregen. Met voldoening sprak het verslag ook over den gehouden landdag. Aan het verslag van den penningmeester, de heer C. M. van Tatenhove ontleenen wij het volgende. De organisatie had 7062 werk- looze dagen met 1562 werkloozen, hetgeen een gemiddelde geeft van 148 dagen met 33 per sonen per week. In de week van 49 Jan. 1932 was dit het hoogste, 328 dagen met 64 personen. In de week van 1116 Jan. 1932 bereikte de Uitkeering het hoogtepunt met f 5,29,95. In totaal keerde de werkloozenkas uit 7167,79, waartegen een ontvangst stand van 1510,95, zoodat een tekort was van f 5656,84. Wan neer eens een overzicht bij den correspondent van de arbeidsbemiddeling werd genomen, vertoonde onze organisatie procents-gewijze een gunstig beeld tegenover andersdenkenden. Dat teekend, dat er bij ons nog geen anbeids- schuwheid bestaat en onze leden, zooveel als in hun vermogen is, arbeid trachten te vinden al is het ook voor loon, dat niet voldoende is. Zooiets verblijd in een tijd, dat velen er op uit zijn him organisatie maar leeg te putten en dan naar steun. De weerstandkas gaf een ontvangst aan van 2353,57 en een uitgaaf van 593,75, batig slot 1859,82. De steun-actie voor de staking in Twente ibracht 19,70 op, terwijl aan het T. B. C.- fonds ,,Draagt elkanders lasten" 72 werd afgedragen. De penningmeester spreekt een opwekkend woord alien toe te treden, tot het T. B. C.-fonds. Beide verslagen warden onder dank goed- gekeurd. Na een pauize, waarin muziek en voordracht afwisseling hadden gebracht en een kopje thee was genuttigd, sprak Hoofdbestuurder, de heer M. J. Kunst. Namens het Hoofdbestuur bracht deze har- telijke gelukwenschen over met dezen nieuwen verjaardag van de afdeeling. Drie jaar ge- leden gingen hier 6 menschen aan het werk en thans zijn wij trotsch op de afdeeling Axel met een zoo flink aantal leden. Er zijn er, die met leede oogen onzen groei bezien. Dankbaar zijn wij intusschen, dat wij in Nederland onze Chr. vakvereeniging hebben, dankbaar aan diegenen die zich aan onze zijde scharen; bovenal zijn wij God dankbaar, dat hij aan de organisatie mannen en vrouwen gaf, die bereid waren op te trekken tegen revolutie en ongeloof. In een artikel in „De Fabrieksarbeider", het orgaan van de Ned. Ver. van Fabriek- en Transportarbeiders wordt geschreven over onzen landdag. De heer Rippen betreurt de tegenwerking van onze zijde. Hij is daar mis mee. Wij hebben altijd getracht, zoo moge lijk met andere organisaties samen te werken om te bereiken wat er te bereiken is. Doch wat zien wij in de S.D.A.P. Daar is de af- scheiding en de O. S. P. spreekt van salon- socialisten, die zich aan de kapitalisten heb ben verkocht. Voorts moet Ds. Post het ook in genoemd artikel ontgelden. Men schrjjft van hem, dat hij eerst nu inzag voor de arbei- ders-klasse op te moeten komen. Als dat zoo is, dan moeten wij toch dankbaar zijn, dat Ds. Post inzag, dat hij ons aan onze zijde kon scharen? Wij moeten voortgaan aan de uitbreiding onzer organisatie, niet stilstaan, doch vooruit en ons werk zal met rijken zegen worden beloond. Met klem dringt spreker er op aan zich te organiseeren waar men thuis- beihoort. Bij herhaling brengt hij nogmaals onder de aandacht, dat wij niet moeten den- ken het buiten God te kunnen vinden, die heerscher is over alles. Waar men over achteruitstelling schrjjft der stoffelijke belangen, dient men goed te weten, dat wij de geestelijke belangen op den voor- grond stellen en ons dienen aan te passen bij de werkeljjkheid. Aan het eind van dit artikel vraagt men: „Wat dunkt U van zulke Christenen?" Wjj kunnen daarop antwoorden, door te zeggen, dat voor ons, vasthoudend aan onze Christe- lijke beginselen, de kroon der overwinning is weggelegd. Hierna verkrijgt Ds. Post het woord, die eveneens zijn gelukwenschen overbrengt en naar aanleiding van het artikel in ,,De Fabrieksarbeider" zich persoonljjk tot de ver gadering wil richten. Doordat men over ons schrijft bewjjst men dat de actie van Uw af deeling van beteekenis is. Met genoegen heeft spreker samengewerkt en het is nooit noodig geweest U van eventueele dwalingen terug te houden. Wij kennen Uw beginselen en weten dus welke richting gij inslaat, n.l. in de geordende weg; gjj voert de rechte actie. Reeds 12 jaar geleden is spreker gewonnen voor de Chr. vakbeweging, n.l. in de Zaan- streek, omdat daar de Chr. vakbeweging in een goeden reuk stond. Ondanks dat er wel eens conflicten voorkwamen, waren de patroons daar voor de arbeidersbeweging en bestonden goede verhoudingen. Wij moeten echter de waarheid onder het oog zien en de onzeker- heid van tegenwoordig, legt een druk op, op werkgever en werknemer. Geregeld werk voor iedereen, zou beteekenen, dat de wereld weer in goede banen terug kwam en onder Gods zegen hopen wjj, dat alles weer goed komt. Wjj moeten God, die hemel en aarde geschapen heeft, erkennen en dan zal er kracht uitgaan vein de organisatie. Beide sprekers genoten een onverdeelde aandacht en hun woorden werden met in- stemming begroet. Daama werden felicitatie's en beste wen- schen voor de toekomst uitgesproken door afgevaardigden van de zusterafdeelingen Zaamslag, afd. Axel van de bouwvakarbeiders en van den Chr. Besturenbond te Axel. De voorzitter sprak nog een woord van dank tot alien die hadden medegewerkt, tot het welslagen van deze feestvergadering. Tenslotte sprak de heer Kunst nog een op wekkend woord, om als afdeeling toe te tre den tot het T. B. C.-fonds, en schetste daarbjj in gevoelvolle woorden de toestanden als ge- volg van deze emstige ziekte. Nadat gezongen was Gezang 180 1, sloot de heer Kunst met dankgebed. Het was voor de afdeeling een welgeslaagde gezelligen avond. Het groepje muzikanten en degenen die enkele voordrachten ter afwis seling gaven, wisten dan ook te zorgen, dat een gezellige sfeer heerschte. TERNEUZEN UDRONGEN. Gister had alhier de tweede ontmoeting plaats tusschen Temeuzen H en Drongen. Behaalden vorige week onze reserves een stevige overwinning, thans kon zij slechts met moeite een kleine overwinning behalen, zoo dat wij wel vermoeden, dat Drongen eenigs zins versterkt de reis naar Ter Neuzen had aanvaard. Het duurde dan ook geruimen tjjd eer het Temeuzen gelukte een doelpunt te maken, vijf minuten later gevolgd door de tweede goal. Drongen werd in deze periode steeds sterker en het was alleen aan de mindere schotvaardigheid te wijten dat zij haar ach- terstand niet inliep. Toch gelukte het Dron gen nog voor de rust een tegeapunt te maken, zoodat de stand 21 was. Na de hervatting was het Drongen, die het eerst het net wist te vinden en hiermede den stand geljjk maakte 22. Hard werd er nu gestreden om het winnende punt en het was de rechtsbuiten van Temeuzen, die vanaf de zijlijn het laatste punt in dezen wedstrijd wist te maken en hiermede zijn club de overwin ning bracht. ZEELANDIA—TERNEUZEN. 1—5. Het eerste elftal van Temeuzen heeft gister een flinke overwinning (15) behaald op de bekende vereeniglng Zeelandia uit Middelburg. AXEL—SLUISKIL. 7—1. Axel speelde gister een thuiswedstrjjd tegen Sluisikil en wan met 71. Rust 31. SASSCHE BOYS—WALCHEREN. 3—2. Te Sas van Gent had gister een ontmoeting plaats tusschen Sassche Boys en Walcheren van Middelburg. Door een sportliefhebber was voor het win nende elftal een beker uitgeloofd. In de eerste hedft werd door de gasten 66n- maal gedoelpunt, waartegen het bij de thuis- club niet gelukte het net te vinden. Eenigen tijd na de hervatting was het weer Walche ren die het eerst doelpuntte. Spoedig hierna gelukte het echiter aan de thuisclub, door tweemaal kort na elkaar te doelpunten, de stand gelijk te maken. Hard werd nu door beide partjjen gewerkt voor het winnende punt, wat een minuut voor het ednde aan de Boys gelukte door het nemen van een straf- schop. De wedstrijd stond onder lelding van scheidsrechter Harms uit Ter Neuzen. WEDSTRIJDPROGRAMMA 2e KLASSE A AFDEELING IV. 18 September. AllianceDongen. MEVOTSC. BredaDOSKO. VlissingenTemeuzen. 25 September. DongenVlissingen. TSCDe Baronie. DOSKOAlliance. TemeuzenMEVO. RBCBreda. 2 October. HeroDOSKO. De BaronieBreda. MEVODongen. VlissingenRBC. AllianceTemeuzen. 9 October. DOSKOVlissingen. RBCMEVO. TemeuzenDe Baronie. DongenAlliance. TSCHero. 16 October. BredaDongen. De BaronieTSC. AllianceRBC. MEVODOSKO. VlissingenHero. 23 October. Hero—De Baronie. BredaMEVO. RBCDongen. DOSKOTemeuzen. TSCAlliance. 30 October. AllianceBreda. TemeuzenRBC. DongenTSC. MEVOHero. De BaronieVlissingen. 6 November. BredaTemeuzen HeroAlliance. VlissingenMEVO. DOSKODe Baronie. RBC—TSC. 13 November. De BaronieRBC. HeroBreda. TSC—DOSKO. TerneuzenDongen. AllianceVlissingen. 20 November. RBCHero. MEVOTerneuzen. DongenDe Baronie. VlissingenDOSKO. TSCBreda. 27 November. HeroTSC. DOSKO—MEVO. TemeuzenVlissingen. De BaronieAlliance. DongenRBC. Door P. d. W„ oud 64 j., koopman te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij terzake van openbare dronkenschap is veroordeeld tot 3 dagen hiechtenis en plaatsing in eene rijkswerkinrich- ting voor den tijd van een jaar. ZIEKTEBESTRIJDING IN DE GLADIOLEN. De Blantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen schrijft: De aandacht van alle gladlolenkweekers zjj er op gevestigd, dat het noodig Is, thans alle gladiolenplanten, die duidelijk ziekteverschjjn- selen in het loof vertoonen, te verwjjderen en tie vemietigen. Verder wordt aangeraden, het gewas vroeg te rooien, daar dit 'n zeer gun- stigen invloed uitoefent op den gezondheids- toestand der geoogste knollen. Ter gezondmaking van het gewas zijn de beide hierboven genoemde maatregelen zeer noodig en op algemeene toepassing moet wor den aangedrongen. Een kleinere oogst gezon- dere knollen heeft een veel grootere waarde, dan een grooten oogst, waarvan alle knollen in meerdere of mindere mate door ziekten zijn aangetast. DIEFSTAL VAN WIJN EN ANDERE DRANKEN. Uoor de poll tie to Middelburg zrjn, naar de Tel. meldt, aiangehouden en in arrest gesteld de knecht van de firma D., wijnhandelaren, en een knecht van een beurtschipper, verdacht van verduistering van aanzienlrjke hoeveel- heden wijn en andere dranken ten nadeele van genoemde firma. De firmanten werden gewaarscfauwd tegen den knieoht, -die reeds gedurende een vijftal jaren bij de firma in dienst was en het vertrouwen van zijn chefs gemoot. Donderdag werden als gewoonljjk de verschillende bestellingen gereed gemaakt, waama manden en kisten werden ingepakt isn gelooid. Daama werd alles gewogen om later opgeladen to worden en naar den schip per vervoerd. Tusschen het wegen en opladen zag de knecht kans de loodjes, welke hij zelf aan de colli bevestigde los te maken en er eenige flesscben en kruiken bij te pakken. Zoodra alles in het schip geladen was, werden deze flesschen en kruiken door den schippersknecht te voorschijn gehaald en van capsules en eti- ketten ontdaan om later aan den man ge bracht te worden. Toen de firma D. van een en ander de lucht gekregen had, werd de knecht even voor het opladen om een bood- schap gestuurd en de colli alsnog gewogen, waarbij kwam vast te staan, dat het gewicht aanzienlijk meer was dan bij de vorige we- ging. Daarop werd de politde gewaarschuwd en eenige postien op de kade uitgezet. Na ge ruimen tijd kwam dte schippersknecht uit het •ruim te voorschijn met een pakje en begaf zich naar een cato. Dit was het oogenblik voor een rechercheur om in te grgpen en den man ite arresteeren. Hjj was in het bezit van eenige flesschen zonder etiketten en capsu les, welke later in het schip werden gevonden. De knecht, die zich inmiddels naar de fabriek had begeven werd aldaar later gearresteerd. Later werd nog huiszoeking bij hem verricht en ook daar trof men nog belangrijke hoe- veelheden wjjn e.d. aan. Men vermoedt dat de firma D. voor oan- zienlijke bedragen is benadeeld. UEFHERBERS VOOR HET ANTI- OORLOGSCONGRES. Het anti-oorlogscongres, te Amsterdam ge houden, heeft naar het „Dagbl. van N.-Br." meldt, onze politie aan de grens en de mare- chauss6e te Ossendrecht en Bergen op Zoom heel wat werk verschaft. Reeds de geheele week trachtten talrijke vreemdelingen uit Belgie, hoofdzakelijk uit Antwerpen afkomstig, te Putte en Ossen drecht de grens over te komen, die niet in het bezit waren van geldige papieren. Het gelukte onzen actieven politiedienaren ter plaatse steeds die ongewenschte personen aan de andere zijde te houden, terwijl, wanneer ail eens een enkele erin slaagde, hij spoedig was achterhaald en teruggebracht. Zaterdagavond had men blijkbaar een mid- del gevonden om toch ons land binnen te komen. Niet minder dan twintig personen van Poolsche, Tsjechische, Egyptische en zelfs zonder nationaliteit, verschenen dien avond te Putte in een vrachtauto, bestuurd door een Belg en passeerden daar de grens. Rijks- veldwachter Wagenaar was echter op zijn post en slaagde erin de ongewenschte gasten terug op Belgisch grondgebied te leiden. Daarmee was het „spel" echter nog niet af geloopen, want eenigen tijd later kwamen zij terug, zonder auto ditmaal. Zij liepen we- derom in de val en wel bij: den rijksveldwach- ter Van Dun, en diens gemeente-collega Schij- venaars, beiden uit Woensdrecht, welke de „vredes"-betoogers bij den z.g.n. Kabeljauw uitweezen. De vreemdelingen gaven het echter nog niet op en probeerden voor een derde maal. De auto was n.l. bij Santvliet de grens gepasseerd en zou zijn „vrachtje" op den Antwerpschen straatweg weer opladen, al- thans dit bleek, naar het blad vemam, zoo te zijn afgesproken. Zij hadden echter buiten de befaam.de activiteit onzer politie en de ter plaatse op nachtdienst zijnde marechaussee uit Bergen op Zoom gerekend, want hoe han- dig de vreemdelingen zich ook in alle richtm- gen hadden verspreid, niet eentje kwam er door en zoo kon de vrachtauto op zijn vracht blijven wachten. Inmiddels hebben onze grensbewakers een spannenden en vermoeien- den nacht gehad, waarvoor hun ongetwijfeld een woord van hulde toekomt. Nog vemam het bald, dat een drietal Pool sche dames, die per luxe auto klandestien de grens te Putte hadden overschreden, op het statioon te Bergen op Zoom is aangehouden en teruggebracht. Ook zij wilden zonder in het bezit van geldige papieren te zijn, te Am sterdam het anti-oorlogscongres gaan bjj- wonen. TWAALFJARIG MEISJE AANGERAND. Terwijl een drietal meisjes te Noord-Berg- huizen, niet ver van den straatweg Oldenzaal Bentheim, braambessen plukten, kwam plotseling een man uit de struiken te voor schijn, die een der meisjes, de 12-jarige Van O., beetpakte, waarop de andere kinderen de vlucht namen. De onverlaat bond het meisje de handen op den rug en de voeten samen en mishandelde haar. Toen op het geschreeuw der kinderen hulp opdaagde, nam de misda- diger de vlucht. Dinsdagavond is door de marechaussee als vermoedelijke dader der aanranding aange houden en in arrest gesteld de 26-jarige J. H. Oude D. uit Oldenzaal, die bij nader ver- hoor een volledige bekentenis, ook van aan- randingen van vroeger data, aflegde. Oude D. heeft reeds eerder gevangenisstraf voor het plegen van dergelijke misdrijven onder- gaan en was ter beschikking van de Regee- ring gesteld. Onlangs werd hij uit een psy- chopatengesticht ontslagen. ORANJEKLEURIGE MOL GEVANGEN. De heer T. Blokland Jr. te 't Zand (N.-H.) heeft op zijn erf een mol gevangen, waarvan de huidkleur, zuiver oranje was. Het beestje is echter door het bekomen letsel gestorven. De heer B. zal curiositeitshalve het velletje prepareeren. EEN DAPPERE DAME. Woensdagmiddag bemerkte een 62-jarige dame, die in een bovenhuis aan de Vijverhof- straat te Rotterdam woont, dat een man aan het slot van de buitendeur van het beneden- huis, waar niemand thuis was, stond te mor- relen. Zij ging naar beneden, opende de straatdeur en vroeg aan den ombekenden man, wat of hij daar uitvoerde. Maar tegelijker- tijd gaf zij hem een klap op het hoofd, en toen de man zich omkeerde, om er vandoor te gan, gaf zij hem nog een trap. Voorbjjgan- grs zetten den vluchteling, die een paar val- sche sleutels wegwierp, na. Op de Schiekade werd hij gegrepen en aan de politie overge- geven. Het bleek de 32-jarige bankwerker A. S. te 2*ijm. Hij is opgesloten. EEN JKWAJONGENSSTREEK. In de Ned. Herv. gemeente te Usselo schijnt de verstandhouding tusschen een deel der gemeente en den plaatselijken predikant minder goed te zijn. Een eigenaardige uiting werd daaraan volgens een bericht In de Prov. Overijss. en Zwolsche Crt., j.l. Donderdag ge- geven. Bij afwezigheid van den predikant wist een 17-jarig jongmensch, lid der „op- positie", de pastorie binnen te dringen en alle deuren af te sluiten. Toen de predikant thuis kwam, moest hij de hulp der politie in- roepen, met wier hulp de sloten geopend wer den. Vermist werd er nlets. De dader is ge vonden en heeft bekend. Proces-verbaal werd opgemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2