ALGEMEEH NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8884 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1932 72e Jaargang. BINHENLAND BUITENLAH D TER NEUZEN, 5 Sept. 1932. DRAlSfttAvAN-VALKEHBUR LEEUWARDEN- - ABONNEMENTSPRI.IS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per post /1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en clichS's worden naar plaatsruimte berekend Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. DE STAATSEOTERIJ. De Minister van Financial, dealt in ant- woord op een vraag van 't Tweede Kamerlid den beer K. ter Laan,*/ mede, dat bij hem voorshands niet het voomemen bestaat over te gaan noch tot afschaffing noch tot uitbrei- ding van de Staatsloterij. Het geringer debiet van particuliere onder- nemingen schrijft de Minister toe aan het scherper toeizicht, dat meer dan 66n van die ondernemingen als een verboden loterij heeft doen beschouwen. In hoeverre dit geringer debiet de conclusie wettigt, dat thans veel geld voor buitenland- sche loten wordt besteed, kan de Minister bij gebrek aan betrouwbare gegevens dienaan- gaande, niet nagaan. EEN FOUTE MANOEUVRE? Het Tweede Kamerlid Peereboom heeft den Minister van Justitie de volgende vragen ge- steld: 1. Is het den Minister bekend, dat te Breda een Roomsch priester zich heeft schuldig ge- maakt aan een ergerlijk zedenmisdrijfdat daarvan toen aangifte is gedaan en door de marecthaussde ook proces-verbaal is opge- maakt; dat de off icier van justitie de zaak aanvankelijk ook heeft vervolgd, maar dat, tenslotte, van die vervolging is afgezien? 2. Is de Minister bereid mededeeling te doen van de ware reden, waarom genoemde Romsche priester, in weerwil van zulk een beschuldiging, tenslotte niet is vervolgd? 3. Is de Minister bereid om in geval het blijken mocht, dat dit afzien van de vervol ging van dozen Roomschen priester in onmis- kenbaar verband staat met de overwegend Roomsche samenstelling van de Bredasche rechtbank, zoodanige maatregelen te treffen, waardoor gevallen van bevoorrechting van andere en bijzonderlijk van dergelijke Room sche priesters niet meer kunnen voorkomen? 4. Is de Minister ook bereid om, wanneer het mocht blijken, dat in deze zaak zich een geval van bevoorrechting had voorgedaan als in mijn derde vraag was bedoeld, de betrok- ken rechtbank niet alleen het ware karakter van deze handelwijze, maar evenzeer ook het beslist ontoelaatbare daarvan onder het oog te brengen? TE VEEL AFGEVAARDIGDEN Het Tweede Kamerlid Braat heeft den Mi nister van Waterstaat gevraagd Is het juist, dat naar de a.s. internationale telegraaf- en radioconferentie, welke te Ma drid gehouden zal worden, elf Nederlandsche afgevaardigden worden gezonden en een naar het Comitd consultatif international des com munications tdlephoniques a grande distance, ook te Madrid, dus totaal twaalf man? Is de Minister bereid mede te deelen: 1°. hoeveel dit den staat zal kosten, en 2°. of niet 3 A 4 man evengoed deze zeer zeker zware taak vervullen kunnen? VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Reeds geruimen tijd is in voorbereiding de definitieve regeling van den zendtjjd aan ver- schillende bijzondere omroep-organisaties. De Minister van Waterstaat heeft thans ten op- zichte van twee dezer organisaties een be- slissing genomen. Het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart beschikte tot dusver over een half uur zend tijd per week, welk half uur elke week af- wisselend door de vier groote omroep-vereeni- gingen moet worden beschikbaar gesteld. Thans heeft de Minister van Waterstaat bepaald, dat met ingang van 1 October a.s. deze zendtijd geheel ten laste komt van de Nederlandsche Christelijke Radio Vereeniging, die dezen zendtijd op Woensdagavond van iedere week van 19.00 tot 19.30 moet afstaan. Voorts heeft de Minister van Waterstaat be paald dat de Vrijdenkers-radio-omroep-ver- eeniging elken eersten Zaterdag van de maand te beginnen met 3 September, van 19.00 tot 20.30 zal mogen uitzenden. De zendtijd voor V.R.O. moet worden afgestaan door de V.AJt.A. VERBREEDING VAN HET KANAAL DOOR ZUID-BEVEEAND. Het Departement van Waterstaat heeft een aanvang gemaakt met de onteigening van gronden, noodig voor de verbreeding van het kanaal door Zuld-Beveland, wijzlging van de over genoemd kanaal liggende bruggen en verlegging en verhooging van den spoorweg RoosendaalVlissingen nabij Vlake. Zoo is dan eindelijk de uitvoering in zicbt van een groot werk van nationale en inter nationale beteekenis. Tot nu toe moesten de velen, die verlangend naar een verbreed kanaal Hansweert-Wemeldinge uitzagen, zich tevreden stellen met gissingen en geruchten. Thans heeft de waterstaat zijm definitieve planner! dienaangaande bekend gemaakt. De verbreeding van het kanaal zal vanaf den Zanddijk (ongeveer 1400 M. ten noorden van de kanaalmonding bij Hansweert) tot nabij de tegenwoordige Schorebrug aan de oostzijde komen (lengte 1000 M.), van 750 M. ten zuidem van de Schorebrug tot 650 M. ten noorden van de Postbrug aan de westzpde (lengte 5500 M.) en tusschen de Postbrug en de binnenhaven te Wemeldinge (nabij de los- plaats bij den Hovjjiweg) wederom aan de oostzjjde (lengte 1000 M.). Er ontstaan dus twee ziwakke bochten (nabij Wemeldinge en Hansweert) in de thans rechte kanaalas, doch de verbreedingen gaan geleidelijk in el- kaar over, zoodanig, dat de nieuwe kanaalas een zeer geleidelijk verloop zal vertoonen. Het bestaande kanaal is grootendeels 40 tot 50 M. breed. De nieuwe breedte zal voor het grootste dee! 87.50 M. bedragen. De spoorrwegbrug te Vlake en de brug voor gewoon verkeer te Schore zullen door hooger gelegen overbruggingen, rustende op een ge- meenschappelijken onderbouw, worden ver- vangen. De spoorwegweirken bestaan in het eenigs- zins zuidelijk verlegigee en hooger brengen van den spoorweg tusschen de stations Krui- ningenIerseke en KapelleBiezelinge. Het spoorwegstation Vlake, dat thans aan de zuidzijde van de spoorlijn is gelegen, komt dan aan de noordzijde. De veranderingen ten aanzien van de wegen zijn zeer belanigrijk. Duidelijk blijkt hieruit de bedoeling om na verloop van tijd het ver keer van en naar Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren (voor HansweertWalsoorden) te lei- den langs de oostzijde van het kanaal naar en van de spoorlijn en hoofdverkeersweg VlissingenRoosendaal. De hoofdverkeersweg VlissingenRoosen daal bereikt nabij het station Vlake de spoor lijn, passeert daar het kanaal over de naast (ten zuiden van) de spoorbrug gelegen ver- keersbrug en buigt ongeveer 350 meter ver- der met een ziwakke ronding in zuidelijke richting. Daarmede is dus het oude plan om dden weg vanaf de gemeente Kruiningen over den Zouteweg te leggen naar de bestaande Schorebrug losgelaten. DEEL VAN TARWEPRIJS INGEIIOUDEN. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Kersten heeft aan den Minister van Econo- mische Zaken en Arbeid gevraagd: Is het den Minister bekend, dat de gewes- telijke tarwe-organisaties (althans in Zeeland) aan de ,,leden-aangeslotenen hebben bericht, dat de gemiddelde uitbetglingsprijs voor ge- leverde tarwe aanvankelijk niet hooger zal kunen zijn dan f 9 per 100 K.G., hoewel aange- nomen wordt, dat de prijs minstens 11 zal bedragen Acht de Minister een inhouden van f 2 per 100 K.G. voor vele landbouwers niet zoo druk- kend, dat zij dientengevolge in groote moei- lijkheden geraken, gezien ook de uiterst ge- ringe prijzen van andere producten? Is de Minister bereid te bevorderen, dat voor geleverde tarwe direct de voile prijs wordt uitbetaald? PLECHTIGE UITVAART KARDINAAL VAN ROSSUM. In Maastricht was Zaterdagmorgen reeds vroeg een ongekende volte van vreemdelingen die de plechtige begrafenisdiensten van den overleden kardinaal Van Rossum wilden bij- wonen. Reeds Donderdag en Vrijdag waren eenige kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders uit het binnen- en buitenland aangekomen. Ze hebben alien bij het stoffeljjk overschot van den kardinaal gebeden in de chapelle ardente, welke ingericht was in het groote voorportaal der St. Servaaskerk, tegenover den St. Janstoren. Hier is de z.g. ,,entre royal" welke slechts bij groote plechtigheden geopend wordt. Zaterdagmorgen werden in alle kerken en op alle altaren van de grijze Servaeskerk H. Missen van Requiem opgedragen voor de ziele- rust van den kardinaal en wel door een gees- telijken, abten en prelaten, die aanwezig waren. In de stad hingen van alle openbare gebou- wen, kerken en de meeste woningen der bin- nenstad de vlaggen halfstok; de straatlan- taams zijn met rouwfloersen omhangen. Precies half elf begon de plechtige stoet van kardinalen, aartsbisschoppen, bisschop- pen, abten en prelaten te trekken, gevolgd door een groote menigte priesters en reguliere geestelijkheid, tallooze wereldlijke autoritei- ten, en een enorme massa afgevaardigden van godsdienstige en sociale organisaties uit Lim- burg en de naaste gebieden van Duitschland en Belgie. De lijkbaar werd gedragen door brooders van het klooster de Beijaart te Maastricht. De lijkstoet bewoog zich plechtstatig tusschen dichte hagen toeschouwers, terwjjl alle klok- ken der ruim 30 kerken en kapellen hare meerstemmige klanken over de stad beierden. In de kerk zelf, waar de stoet even over elf uur aankwam, was het ruime priesterkoor en bovendien een aanzienlijk deel van het mid- denschip der kerk gereserveerd voor de ge- noodigden en de aanwezige autoriteiten. Het gebouw was in zwaren rouw gestoken. Het knapenkoor der St. Servaeskerk zong litur- gische gezangen. De Pontificale Mis van Re quiem werd opgedragen door Mgr. J. Janssen, aartbisschop van Utrecht, daarbij geassisteerd door Mgr. De Bauduin, vicaris-generaal van het bisdom Roermond en Mgr. dr. Eras en pater dr. Drehmans. Op verschillende zijaltaren werden tegelij- kertijd H. Missen opgedragen. Na afloop van den plechtigen uitvaart- dienst, besteeg dr. prof. Feron den kansel en sprak over de gestorven kardinaal eerst een persoonlijken indruk. Vervolgens schilderde spr. den kardinaal als priester, en kloosterling. De Paus heeft daarvoor zelf de allerschoonste getuigenissen afgelegd. Deze gepurperde volgeling van St. Alphonsus heeft in het leven de leer en het voetspoor van den grooten stichter der Re- demptoristen-congregatie gevolgd. Als apostel was kardinaal Van Rossum een wereldfiguur. Als prefect van de Congregatie de Propaganda Fide was hij, onder den Paus, de eerste apostel der kerk. Als zoodanig droeg hij met den Paus de zorg voor alle kerken in het wereldgebied der Missie. Een groot man is heengegaan en hij was een der onzen. Want, deze prefect der Con gregatie de Propaganda Fide was een Ne- derlander! Spreker eindigde met een aansporing tot de katholieken van Nederland, om hier de bloeiende Missie-actie krachtig voort te zet- ten. Een welig groeiend missieleven zal het beste en schoonste monument zijn, dat voor de nagedachtenis van kardinaal van Rossum gesticht kan worden. Nadat de Absoute verricht was door de verschillende aanwezige bisschoppen kar dinaal van Roey opende de lange reeks werd het lijk opnieuw overgebracht naar de doodenkapel om te drie uur overgebracht te worden naar het klooster te Wittem. DE 5 NAZI'S BEGENADIGD. Bij besluit van leden van het Fransche staatsministerie zijn de doodstraffen, welke door de buitengewone rechtbank te Beuthen waren uitgesproken, tegen de vrjf nationaal- socialisten, die zich hadden schuldig gemaakt een moord op een politieken tegenstander, bij wijze van begenadiging, veranderd in levens- lange tuchthuisstraf. Ter motiveering van 't gratiebesluit wordt medegedeeld dat de veroordeelden, op het tijdstip, dat zij hun daad pleegden, nog geen kennis droegen van de noodverordening van den rijkspresident, tegen de politieke uitspat- tingen van 9 Augustus 1932 en dat zij onbe- kend waren met de zware straffen, welke deze noodverordening behelsde. In verband met de gratieverleening ver- luidt in welingeliohte kringen te Berlijn, dat een herziening van het vonnis waarschjjnlijk is. Dit zou beteekenen, dat overeenkomstig de noodverordening, inzake de instelling van buitengewone rechtbanken, het proces opnieuw in bahandeling zal komen voor een gewone rechtbank, en wel in dit geval voor een jury- rechtbank. DUITSCHLAND EN DE ONTWAPENIN G. - Cj De Duitsche regeering gaat schrijft de N. R. Crt. emst maken van haar eisch op gelijke rechten inzake haar nationale wape- ning; zij wil zich bevrijden van de banden waarmede zij te dien opzichte te Versailles gebonden is. Het was reeds duidelijk dat be- slissende gebeurtendssen voor de deur stonden. In de laatste dagen werd de internationale pers overstroomd met interviews van gene- raal von Schleicher over dit onderwerp. Anders was ook niet te verwachten. Reeds lamg was Duitschland aan het einde van zijn geduld op dit punt. De ontwapeningsconfe- rentie kon nog als reden tot afwachten die- nen, zoolang men die binnen redelijken tijd tegemoet kon zien. Het aandringen der Duitschers is er dan ook de oorzaak van dat die conferentie niet nog langer op zich heeft laten wachten. Nu echter, na de ervaringen van het laatste half jaar, wordt het moeilijk het Duitsche volk nog langer met de vooruit- zichten die zij biedt, aan het ljjntje te houden. Zoomin als de verplichting voor Duitsch land om den looden last van de schadeloos- stelling nog langer be dragen, door de geal- lieerdien kon worden gehandhaafd, zoomin kunnen zij de hand houden aan de beperkin- gen in bewapening, die zij Duitschland hebben opgelegd. Zouden zij Duitschland niet tege moet komen, dan zal dit toch zijn gang gaan. Men zal dit uitkrijben als breuk van een ver- drag, wat het ook is, maar de moreele kracht van dit verwijt zal gemeten worden met de maat van moreel gezag dat afgedwongen be- palingen op den duur wordt toegekend. Dat gezag is niet groot. De Duitschers weten dat zij hun gang kunnen gaan zonder gevaar voor sancties en zonder al te groot risico van verlies in aanzien in het buitenland. De be- trekkingen tot Frankrijk kunnen er gespan- nen door rakem, maar geen wonde geneest sneller in de internationale politiek dan die door een dergelijk voldongen feit, dat ten slotte niemand onmiddellijk schaadt, geslagen wordt. Men moest voorzien dat van de tegenwoor dige regeering, waarin een generaal, minister van oorlog tevens, vol krachtsbewustzjjn het invloedrijkst element is, niet anders .te ver wachten was. Duitschland gaat zijn vrijheid hememen, daarvan kan men zeker zijn. Zelfs een boven verwachting gunstige loop van de ontwapeningsconferentie zal dat niet kunnen veranderen. De tank zal te GenAve niet radi- caal verboden worden, daarom zal Duitschland ook zijn tanks willen hebben. Daarmede reeds is de kracht van het verbod gebroken. Want verbod van een soort en niet beperking in aantal is effeotief als dlwang. Men weet hoe Duitschland steeds getracht heeft de ont- wapeningsbepalingen van Versailles, ze in schijn uitvoerende, zooveel mogelijk te om- zeilen. Dat kan niet met een verboden wapen. Men heeft Duitschland b.v. opgelegd niet meer dan een bepaald aantal machine- geweren te beizitten. Hoe veel maohinegewe- ren buitenlandsche waarnemers in Duitschland ook zagen, dat getal kon steeds deel uitma- ken van het geoorloofde totaal. Maar had een buitenlandsche waamemer een enkele tank ontmoet dan had hij onmiddellijk overtreding kunnen constateeren. Zijn honderd tanks ge- oorloofd dan kan men er met eenige list dui- zend bezitten zonder dat dit overtuigend kan worden aangetoond. Een volstrekt verbod schept duidelijkhedd. Dat is de grondgedachte van de bepalingen van Versailles geweest. Het gaat om alles of niets. Wij kunnen het aan Duitschland opgelegde verbod politiek op twee manieren beoordee- len. Theoretisch beschouwd is het een ver- werpelijke toesband, als een der grootste mogendheden een eerste kenmerk van souve- reinibeit mist, n.l. de vrijheid om zich, vrij- willig aanvaarde beperkingen natuurljjk daar- gelaten, te wapenen zooals haar goeddUnkt. De zaak heeft echter ook een praktischen kaat. Het was wel erg rustig dat de wed- ijver in bewapening door de disqualificatie van Duitschland een tijd lang een gevaarlijk gedeelte van zijn kracht verloor. Mocht wederzjjdsche vriendschappelijkheid tusschen Frankrijk en Duitschland er niet door worden bevorderd, dit nadeel woog niet op tegen de feitelijke verzekering, die die vrede in Europa erbij vond. Een Frankrijk, dat Duitschland niet hoeft te vreezen, is kalmer en komt daar om niet zoo licht overijld in beweging als een Frankrijk dat meent, iederen dag een veraie- tigenden aanval van Duitschland te duchten te hebben; een Frankrijk zonder geprikkelde zenuwen is minder gevaarlijk dan een Frank rijk dat geen oogenblik gerust is. Een met Frankrijk in wapening wedijverend Duitschland, dat in Frankrijk een gevaarlijke macht ziet, zal uitermate zenuwachtig en prikkelbaar zijn tegenover dit Frankrijk en telkens verschrikt naar het gevest van zijn wapen grijpen. Een Duitschland .echter dat weet geen strijd te kunnen wagen, is daar- door reeds rustiger. Fatalisme houdt de zenu wen kalmer dan het schichtige krachts- bewustzijn van voor 1914. Vooral als ook de andere partij zich daardoor rustiger houdt. Duitschland echter acht de rol, die het in dit stelsel van bescherming van den wereld- vrede is toegedacht, benedien zijn waardig- heid. En daarvan mogen wij niets zeggen, hoe sympathiek de betrekkelijke rust die het stel sel schiep, ons ook zijn moge. Wij gelooven dat er met Duitschland te praten zal vallen als men het behandelt zoo als het in de kwestie van de schadeloosstel- ling behandeld is. Von Schleicher heeft reeds vroeger te kennen gegeven volstrekt niet van plan te zijn Duitschland op 6en peil te bren gen met Frankrijk. Waar zou hij ook de mid- delen vandaan halen om Frankrijk op te jagen? Hij wil slechts dat dit niet uitdrukke- lijk verboden zij voor Duitschland. Het zou heel goed kunnen zijn dat, evenals in de kwestie van de schadeloosstelling, met deze regeering die niet een parlementaire meerderheid naar de oogen hoeft te zien, ge- makkelijker te ondenhandelen was dan met eenige, nu mogelijke parlementaire regeering in Duitschland. Dit nationalistisch bewind heeft totnogtoie nog niet aan nationalisme voor de galerij gedaan, en is in zijn betrek- kingen tot de buitenwereld heel handelbaar gebleken. Dat von Schleicher te voren de openbare meening in het buitenland tracht voor te bereiden pledt ervoor dat hij de din- gen ook nu weer liever niet forceert als het doel ook zonder forceeren te bereiken is. Het verdient opmerking dat hij niet met uittreden uit den Volkenbond dredgt; wel met het verlaten van de ontwapeningsconferentie. Billijkheidshalve zal men moeten erkennen, dat daar inderdaad een gang van zaken mo gelijk is, die Duitschland alle belangstelling voor de conferentie zou moeten doen verlie- zen. Het spreekt van zelf dat een dergelijke stap van Duitschland tegenover de ontwape ningsconferentie ook voor den Volkenbond niet heel prettig zou zijn. Maar von Schlei cher neemt geen vijandige houddng aan tegen over den Volkenbond zelf, wat erop wijst dat hij dien tracht te ontzien. Voor Herriot is de Duitsche nota zeker geen prettige boodschap. Al te groot zal zijn ver- rassing echter niet. zijn geweest. Herriot wist wat komen zou. Formeel is deze nieuwe stap van Duitsch land belangrijker dan die betreffende de schadeloosstelling, omdat hij rechtstreeks tegen het verdrag van Versailles gericht is. De schadeloosstelling kon mien laten verval- len zander dat verdrag te kwetsen; men kon de bepalingen omtrent het herstel eenvoudig voor vervuld verklaren. Nu echter eischt Duitschland iets, dat in het verdrag zoo on- dubbelzinnlg mogelijk verboden wordt. Zon der opheffing van dit gedeelte van het ver drag kan het zqn zin niet krijgen. Dat is de groote moeilijkheid voor de Fransche regee ring. WINKELWEEK TE TER NEUZEN. Hoewel optimisme nog het tegendeel hoopte, bleek Vrijdag wel, zoowel aan hetgeen reeds was waar te nemen als aan de weervoorspsl- lingen der meteriologen, dat we de mooie dagen hadden gehad. Hoewel het Vrijdag nog droog bleef, werd ten slotte de wind voor de verrichtingen van dien dag een belemmering. Voor de eerste nummers van het program- ma van dien dag was dit nog minder het ge val en, wanneer we ons herinnerden, dat die- zelfde wedstrijden het vorig jaar onder aan- houdende regan moesten worden gehouden, rekenden we ons thans reeds gelukkig. Tegen 5 uur bleek aan den middenkanaal- arm een zeer groote belangstelling voor den kanowedstrijd, en stonden de toeschouwers langs den kanaalboord over de geheele lengte der baan, welke liep ongeveer van trambrug tot middensluis, te aanschouwen. De deelname was grooter dan het vorig jaar, doch we kunnen niet zeggen, dat zij voor het publiek bijzonder interessant was, aange- zien spanning uitbleef. Bij de groepen die roeiden bleek reeds kort na het starten wie no. 1 zou zijn en juist twee kano's die er in de tweede ronde eenige spanning inbrachten, om dat ze blijkbaar aan elkaar gewaagd waren, moesten buiten mededinging gesteld worden omdat ze reeds spoedig na het starten in con tact met elkaar gekomen waren. De uitslag der wedstrijden was als volgt: 2 persoons, juniores: le prijis „Alk", beva- ren door Anth. Geensen en C. Verschelling; 2e pr. Falcon", bevairen door Adri van der Straaten en G. Meulenberg; 3e pr. Micky Mous" bevaren door Aug. Francois de Meijer. 2e persoons, seniores. le pr. ,,Joy'', bevaren door R. de Bel en P. A. Neeteson te Sas van Gent; 2e pr. ,,Atjan", bevaren door Am. Hui- neman en Andr. de Doelder; 3e pr. ,,Snip" bevaren door D. de Zeeuw en Joh. Westerhof. Ondertusschen was te land nevens het ter- rein van dezen waterwedstrrjd aangevangen met het Ringrijden te paard. Ook daarvoor bleek bij het publiek een zeer groote belangstelling te bestaan, en al bleken onze ruiters in de kunst van het ringsteken llugez. Men.) nog wel eenige training te behoeven, zoo bleek toch, zoowel in de regeling als in het rijden, een grooten vooruitgang, vergeleken bij het vorig jaar, toen men dit, hier wel eenigs- zins op den achtergrond geraakt, volksspel weer eens heeft gehouden. Naar we vememen is de vereeniging, die zich voor die sport heeft gevormd, voomemens binnenkort ook nog eens een wedstrijd op eigen initiatief uit te schrij- ven. Een groote attractie bij dezen wedstrijd was de jongeheer Herman Ruben, die men, rijdende op zijn Shetlandsche pony, d# ronden liet openen, waarvoor men den ring liet zakken. Dat het hem niet gelukte ook een ring te be- machtigen, was zoowel voor hem als voor de toeschouwers, die zulks den jongen ruitier van harte gunden, een teleurstelling. Van dezen wedstrijd was de uitslag als volgt: le Lev. Kiel, 2e C. Verschelling, 3e Mar. Faas, 4e A. Dieleman, 5e Gilles 't Gilde en condola- tieprijs (de traditioneele potlepel) P. Diele man. Aan Herman Ruben werd een troostprjjs, bestaande uit een stel sportmaterialen, toe gekend. Daaroa restte voor dezen avond nog de Gondelvaart. De steeds meer en meer opstekende wind, deed daarvoor het ergste vreezen daar de lampions met kaarsen, die ook voor deze ver- siering gebruikt worden, het bij fellen wind moeilijk kunnen houden. Toen ongeveer half 9 uur het tankschip ,,Luctor" van de Z.V.T.M. uit de Oostelijke kanaalarm met 't muziekgezelschap „De ver- eenigde werklieden" aan boord, om ook dit festijn weer op te luisteren bij de middensluis arriveerde, bleek van een overgroote belang stelling van het publiek, dat langs de beide kanaaloevers geschaard stand, om het naar men hoopte kleurige tafreel te aanschouwen. En hoewel de wind oorzaak was dat niet alle ontworpen plannen tot hun recht konden komen, zoo viel het ten slotte toch nog mee, Een der kanobestuurders had er zelfs kans toe gezien om aan een hoogen mast verlichte papieren lampions in den stoet mee te voeren. Het best er aan toe waren zij, die zich van electrisch licht hadden weten te voorzien. Er waren een drietal kano's waarvan bijzonder veel werk gemaakt was. Het eerst kregen we in 't oog eene waarop het stadhuis van Ter Neuzen met toren was nagebootst. De klok ging goed op tijd. 't Was half 9. We hebben echter niet meer kunnen nagaan, of het daar ook zoo laat bleef. Terwijl we in afwachting van het begin vertoefden kwam daar ook ge- statig aangevaren een groote zwaan, waarvan de lijnen electrisch verlicht. Deze maakte een bijzonderen indruk door haar ononderbroken geruischloos voortglijden, precies als een echte zwaan. Daama werd het oog geboeid door een uit de duistemis opdoemende boot die het enibleem van de Neuzenvlag uitbeeldde, de groote neus op den voorgrond, beschenen door een kustlicht, dat door perkoenpalen tegen de baren beschermd veilig op den vuurtoren is ontstoken, terwijl vervolgens ook ter plaatse kwam gevaren een sloep met aan boord de leden der mandolineclub „Scheldeklanken'% welke echter naar we later vemamen pech hadden met de gelnstalleerde verlichtmg, waardoor deze boot met opvarenden niet tot zijn recht kon komen. Er behoorde heel wat leiding toe, eer men in de duistemis die vloot van zoo ongelijke schepen en scheepjes tot een sleep die het doen kon had geformeerd, doch eindelijk was men zoover .en kon de kapitein van de „Luctor" met zijn sleep vertrekken. Toen bleek evenwel het ongerief van den dwars- liggenden sterken wind, het moest voor de kleinere gondels wat te hard gaan, om rich- ting te houden, waarom de taak van het sleepen naar den Oostelijken kanaalarm werd overgenomen door den eersten motorsloep. Ondanks de bezwaren, die zich voordeden, kon de vaart regelmatig en zonder een enkel on- geval worden gemaakt. De per roeiboot tegenwoordige reddingsbrigade behoefde niet actief op te tretfen. De door de Vereeniging voor Vreemdelingen- verkeer die voor deze vaart en de bovenge- noemde wedstrijden het initiatief had ge nomen, beschikbaar gestelde prijzen, bestaan de uit kunstvoorwerpen, werden toegekend als volgt le prijs aan ,,De Zwaan" behoorende aan den heer Joh. Molema, 2e prijs „De Neus" be hoorende aan den heer Adolf van Oppen en 3e prijs, ,,het Stadhuis" behoorende aan den heer C. Paulusse. Het muziekgezelschap debarkeerde aan de middensluis en marcheerde, nog maar steeds lustige marschen aftrekkende, gevolgd door een groote menigte, naar haar lokaal. Men kon toen rust gaan nemen tegen den laatsten dag. Men rekende al uit, dat 't toch niet dikwijls zoo langdurig achtereen hard iblijft waaien. Evenwel, 't werd nog erger, en 't bleef niet bij wind, maar, na de enkele droppels in den voormiddag, werd het na den middag eerst motregen en daama een plasregen. Hoewel het bestuur van Vreemdelingenverkeer en de haar ter zijde staande commissies het tot 't laatst toe aanzagen, om zoo mogelijk aan publiek en deelnemende kinderen teleurstel ling te besparen, bleek ten slotte wel, dat er niets anders op zat dan de tegen Zaterdag uitgeschreven feestelijkheden te doen verval-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1