ALGEMEEN NEDEREANDSOH VERBOND. Btaking zal eerst in het begin van de vol- gende week blijken. Dat men geen snel einde van de staking moet verwachten, blijkt uit de uitlating van den arbeidersleider Nai- smitb: „De waarschijnlijkheid, dat men tot overeenstemming zal kunnen geraken tus- schen fabrikariten en wevers binnen korten tjrjfd is niet eens een kans van 1 op een mil lioen." De staking, die waarschijnlijk ontslagen op gToote schaal in de aangesloten industrieen ten gevolge zal hebben, beteekent voor de katoenindustrie van Lancashire een weke- lijksch verlies van 1V2 millioen pond sterling aan opdrachten en loonen. Een leidend industrieel verklaarde, dat de staking op een oogenblik begon, waarop de Emgelsche katoenindustrie die het minst kon verdragen. Het is waarschijnlijk, dat Lancashire jaren noodig zal hebben om dezen klap te boven te komen. Ook de spinnersorganisatie, waarbjj 250.000 tetxielarbeiders zijn aangesloten, heeft be- sloten binnen de eerstvolgende 10 dagen een stemming te houden over staken of niet- etaken. DE GODSDIENST IN RUSLAND. „De Maasbode" meldt: De „Osservatore Romano" heeft uit wel- ingelichte bron vemomen, dat de Russische regeering binnenkort een nieuw decreet zal uitvaardigen, waardoor zij hoopt, dat in een «iag alle godsdiensten in Rusland vernietigd zullen worden. Uiterlijk 31 December 1933 zullen alle ker- ken, bedehuizen, en openbare kapellen „geli- quideerd" moeten zijn; er zullen nog eenige gebedshuizen worden aangewezen, die tijdens het overgangstijdperk gebruikt mogen wor den. Wanneer deze nieuwe anti-godsdienstige maatregelen geheel en al uitgevoerd zullen zijn, blijven er in het geheel gebied der ver- eenigde Sovjet-republieken slechts 20 r.-k. kerken over, die nog voor den eeredienst be- stemd zullen mogen zijn, voor twee millioen ■roomsch-katholieken. Van deze 20 kerken zullen er acht ter be- schikking gesteld worden van de r.k. Duit- schers, die in Rusland woonachtig zijn. WAAROM WERD DOUMER VERMOORD. Fantastisch artikel van Daudet. Men weet, dat de royalistische leider Ldon Daudet in zijn Action Frangaise steeds op heftige wijze uitvalt tegen zijn politieke tegenstanders. Ofschoon zijn fantasie in den regel zulk een hooge vlucht neemt, dat zij het gebied der volkomen onwaarschijnlijkheid be- strijkt, is Daudet toch nog altijd een publicist van gezag. Jn zijn jongste artikel behandelt hij den moord op president Doumer. Toen Paul Dou- mer in Mei 1931 tot president der republiek werd gekozen, schreef Daudet reeds, dat diens leven voortaan bedreigd zou zijn. Doumer was een hinderpaal in de oogen van hen, die Briands politiek van krachteloosheid en toe- gevendheid jegens Duitschland wilden voort- zetten. Wat verzint nu Daudet? In Mei j.l. zou de Duitsche generale staf Schleicher, Ham- jmerstein, Von Seeckt hebben besloten Frankrijk tot den oorlog te dwingen door een plotselinge operatie. Tardieu o.a. verwachtte den oorlog van de eene minuut op de andere. Alle oogen waren op Danzig gericht, waar men reeds den intocht der Hitlerianen aan- kondigde en waar eenigen tijd later de Duit sche vloot zou binnendringen. Doch de Duit sche generale staf was verdeeld aangaande de keuze van het uitgangspunt der actie en deze verdeeldheid heeft waarschijnlijk de revanche uit gesteld. Voor hoelang? Toen werd door de „intemationale politie" •besloten aldus Daudet tot den moord op Doumer, teneinde tijdens de mobilisatie wanorde in Parrjs te verwekken, een pendant van den moord op Jaur&s, den 31 Juli 1914... Men had Gorgoeloff bij de hand en liet hem komen Aan het slot van zijn artikel zegt Daudet, dat achthonderd-vijftig parlementsleden van de zeshonderd Kamerleden en driehonderd Senatoren zijn uitlatingen wel als louter fan tasie zullen beschouwen. Doch vijftig zullen er nadenken en dat is alles wat hij voor het oogenblik wenscht Aldus Leon Daudet, de felle royalist. VON PAPEN AAN HET WOORD, Von Papen spreekt schrijft de N. R. Crt. in paradoxen; in paradoxen echter die hem opgedrongen worden door een toestand waar- in de zuivere logica geen uitweg kan vinden. Men zou gemakkelijk kunnen aantoonen dat al wat hij politiek, financieel en sociaal ver- kondigd heeft, onlogisch en ten deele zelfs uiterst bedenkelijk is. Maar de parlementaire logica leidt nu rechtstreeks in de fuik, die de nationaal-socialisten, de parlementaire passie preekende, bezig zijn uit te zetten voor Duitschland; de financieele logica vindt geen grondslag bij gebrek aan werkelijke financien; en de sociale logica moet toenemende ellende meebrengen voor vele millioenen, die het feist behoefte hebben aan socialen steun. Dan blijft er weinig ruimte over voor den criticus. Des- niettemin moeten wij toch nader bekijken wat von Papen heeft gezegd. Von Papen heeft de dictatuur, die feitelijk al bestaat, nog eens uitdrukkelijk en princi- pieel afgekondigd. Hij heeft in plaats van het oude, mystieke Gottesgnadentum van het kei- zerrijk een mystiek Gottesgnadentum der republiek gesteld. Er is een absoluut gezag, onafhankelijk van de partijien. De regeering, zoo heeft hij in een interview nader verklaard, is een autoritaire regeering. In zijn rede heeft hij dat niet met de uit de omstandigheden geboren noodzakelijkheid gemotiveerd, maar heeft hij het op ethisch-religieuze gronden verdedigd. Zijn bedoeling is, het republikein- sche Gottesgnadentum voor Duitschland in te stellen; de constitutioneele constructie der republiek schuift hij niet alleen ter zijde, maar verwerpt hij zelfs. Hij verkondigt desniettemin, van de begin selen van de grondwet niet te willen afwijken; hij denkt zelfs niet aan een verandering van den staatsvorm. Door de grondwet zelf, zoo zegt hij, is de persoon van den rijkspresident als tegenpool geschapen van het spel der partijen. Uitstekend, maar de andere pool, de Rijksdag, is volgens die grondwet vooral niet minder belangrijk. De rijkspresident is door zijn eed op de grondwet gebonden aan de rechten van den Rijksdag, rechten waarop het befaamde artikel 48 slechts een beperkt mora torium verleent. Dit artikel rekt men thans op een wijze, die den eed op de grondwet voor den president tot een pijnlijke aangelegenheid maakt, vooral nu die rekking niet meer als onvermijdelijk doch als beginsel op zich zelf verdedigd wordt. Naast het principieele staat echter het practische. Von Papen heeft met eenigen om- haal te kennen gegeven dat hij niet wijken zal, zelfs al zou een parlementaire meerder- heid door een nationaal-socialistiseh-katho- lieke coalitie mogelijk blijken. De nationaal- socialisten kunnen daarbij niet oprecht zijn. zoo betoogt hij. De geheime bedoeling van beide deelnemers aan de coalitie moet zijn den ander in een hinderlaag te lokken. Dat is volkomen juist. Zooals het strengste recht het grootste onrecht kan zjjn, zoo zou in dit geval het consequente parlementarisme alle kans hebben de dood van het parlementarisme te blijken. j Met deze rede heeft von Papen aan Hitler den oorlog verklaard. Hun wegen scheiden zich in ieder opzicht. Zooals gezegd, tegen het practisch beleia inzake het bewind van von Papen is, mits hij zijn eigen krachten niet overschat, moeilijk bezwaar te maken door een buitenstaander. Als hij echter principieel de mystiek-conser- vatieve overheidsstaat afkondigt, waarvoor in Duitschland op den duur slechts een kleine groep van de bevolking iets voelt, bereidt hij de volgende Duitsche revolutie voor. Voor het zoover komt zal echter dit stelsel, door eigen onmogelijkheid, wel ineen zijn gezakt. Onheilspellend is de rede van von Papen wat de komende maatregelen tot bescherming van den landbouw betreft. Hij verwerpt wel- iswaar het dwaze denkbeeld der autarkie; Duitschland kan niet afzien van zijn oecono- mische betrekkingen met de buitenwereld. Maar hij kondigt toch maatregelen aan, waar- hjj de belangen van den uitvoer en van de binnenlandsche markt slechts .moeilijk in overeenstemming kunnen gebracht worden". Hij doet een beroep op het geduld van het ibuitenland. Als hieruit niet reeds bleek dat de pogingen der groote nijverheid, om terwille van haar belangen verdere beperking van den invoer uit den vreemde te beletten, slechts zeer betrekkelijk zijn geslaagd, dan zou men het kunnen opmaken uit het feit dat men op andere wijze hulp aan de nijverheid tracht te brengen. De industrie zal meer vrijheid van beweging krijgen, financieel zoowel als sociaal. Ten eerste wordt haar de belofte gegeven dat de overheid niet in het particulier bedrijf zal ingrijpen. Dan zal haar want daar komt het feitelijk op neer een gedeelte van haar belastingen worden geschonken. Ten opzichte van de arbeidscontracten krijgt zij een vrij heid van beweging die op het eerste gezicht van zeer rekbaren aard lijkt. De eenige be perking is voorloopig, dat nieuwe arbeids- krachten niet onbegrensd uit het totnogtoe uitgekeerde loon mogen worden betaald. Het is hiermede als met den numerus clausus, die voor de geleerd proletariat produceerende universiteiten wordt aangekondigd: Op de uitvoering komt het aan. Dergelijke maat regelen kunnen nuttig blijken, maar zij bieden ook gelegenheid tot allerlei misbruik ten dienste van groepen welke reeds lang op der- gelijke gelegenheden hebben geloerd. En er is geen reden tot overmatige gerustheid ten opzichte van onbevooroordeelde toepassing in het tegenwoordige Duitschland. Terecht heeft von Papen geen gedwongen leening gewild. Want tallooze ondernemingen, die nog belangrijke waarde hebben, zijn vol komen ontbloot van geldmiddelen. Een ge dwongen leening zou slechts een verdere ver- lamming van het, onder gebrek aan crediet hevig lijdende, Duitsche bedrijfsleven ten ge volge hebben. Hoe echter komt de regeering dan toch aan de middelen om de werkloosheid te bestrijden? Duitschland heeft zich in 1924 uit den in- flatienood weten te redden met de imaginair gedekte rentemark. Met een fantastisch mid- del zal men nu probeeren al te duidelijke in- flatie te voorkomen. Wie zekere belastingen in den met 1 Sep tember of 1 October aanbrekenden termijn van een jaar betaalt, krijgt een belangrijk ge deelte daarvan terug in den vorm van obliga- ties, waarmede hij in het tijdperk 19341938 zijn belastingschuld zal kunnen afdoen. Die obligaties zullen verhandelbaar zijn en rente dragen. De belastingbetaler krijgt dus feite lijk dit jaar een gedeelte van zijn belasting geschonken, zonder dat de inkomsten van het r(jk op dit oogenblik daardoor verminderen. Het rijk zal die vermindering eerst te voelen krijgen in de jaren 19341938, waarin het zijn eigen obligaties in plaats van belastingpen- ningen in ontvangst moet nemen. Als de stukken in omloop komen dan zullen zij feitelijk niet anders zijn aan een bijzonder soort schatkistbiljetten, een vlottende staats- schuld, waarvan de stukken als circulatie- middel moeten dienst doen. Het is inflatie langs een omweg. Niet de regeering krijgt beschikking over de aldus te haren laste geschapen betaal- middelen, maar het bedrijfsleven. Het geld, dat eerst met de belastingpers uit de bedrijfs- wereld is gedrukt, moet, als het haar in den vorm van verhandelbaar papier weer ten goede komt, verruiming van werkgelegenheid te weeg brengen. Verder wordt nog 700 millioen aan dergelijke obligaties extra ter beschikking gesteld voor premies van 400 mark per arbei- der dien de betrokken ondememing opnieuw aan het werk zet. Het is een merkwaardig plan waarvan wij de nadere uitwerking met belangstelling tege- moet zien. Een sympathieke trek heeft het in ieder geval reeds: Het getuigt van optimisme. Ten eerste is het geen tweede jaar voor her- faaling vatbaar en ten tweede gaat het er van uit, dat het rijk in de komende jaren beter belastingpenningen zal kunnen missen dan op dit oogenblik. -xet is een wissel die getrok- ken wordt op het einde der depressie binnen twaalf maanden. Heil! TER NEUZEN, 31 Augustus 1932. ONDERSCHEIDIN GEN. Ter gelegenheid van den jaardag van H.M. de Koningin zijn o.m. de volgende onderschei- dingen toegekend: Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heeren W. van Oeveren, lid van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, penningmeester van het fonds ,,Aanpakken", strekkende tot voorziening in den noodtoe- stand van vele predikanten der Nederlandsch- Hervormde Kerk, wonende te Wolphaartsdijk; E. C. Wierts van Coehoom, commissaris van politie te Goes; A. J. Boerakker, lid der Tweede Kamer, Dr. S. E. B. Bierema, lid der Tweede Kamer, Mr. R. M. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Middel- burg; Jhr. Ir. G. de Graeff, inspecteur van de Volksgezondheid te 's Gravenhage; S. A. Rochat, ontvanger der rijksbelastingen te Rotterdam, vroeger alhier, C. Zwagerman, rijkszuivelconsulent te Middelburg. Voorts is de eere-medaille der Oranje-Nas- sauorde o.m. toegekend: in zilver, aan W. Piebers, gep. hulpsluis- meester te Ter Neuzen; in brons aan J. A. van der Hooft, arbeider bij de N.V. ,,De Hoop" te Ter Neuzen; C. Bakker, veldarbeider bij de familie Dees te Ter Neuzen en F. Gijzels, knecht bij den heer Dikkenberg, arts te Zuid- zande, en P. J. Blomme, landarbeider te Sluis. PRO VIN CI ALE MEISJESDAG. Heden werd alhier van wege den Bond van Meisjesvereenigingen op Gereformeerden grondslag een provincialen meisjesdag gehou- den, in de Geref. kerk, waarvoor zeer talrijke groepen deelneemsters van elders opkwamen. In den voormiddag werd gesproken door de presddente mej. J. Francke, over: „Theorie en practijk" en in de namiddagvergadering door den heer Dr. J. Hoek te 's Gravenhage over: „Jeugdroeping". Op Maandag 29 Augustus 1.1. werd door den heer Ir. H. G. C. Cohen Stuart, als voorzitter der afdeeling, voor een kleinen kring van leden en genoodigden officieel geopend de tentoonstellmg van het Algemeen Neder- landsch Verbond, georganiseerd door de af deeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De tentoonstellmg wordt gehouden in ,,Ons Huis" op de Markt alhier, gedurende de win- kelweek en is geopend van 25 en van 79 uur. De heer Cohen Stuart zette in een kort woord uiteen de strekking van het Algemeen Nederlandsch Verbond en wees op de voor- naamste dingen, die op de tentoonstellmg aan- wezig zijn, als daar zijn kaarten, grafieken, portretten, boeken, enz. betreffende den Nederlandschen stam (Nederland, Vlaanderen, Fransch-Vlaanderen, Zuid-Afrika en Oost- en West-Indie. Verschillende kaarten wijizen aan wat door de Nederlanders in den loop der tijden is gepresteerd op het gebied van koloni- satie, waardoor de Dietsche stam als het ware over de geheele wereld verspreid is. Het is het doel van het Algemeen Nederlandsch Ver bond om deze groote gemeenschap samen te brengen en te houden o.m. door het versprei- den van lectuur. De heer Cohen Stuart sprak bij zijn opening de hoop uit, dat deze ten toonstellmg moge welslagen en beantwoorden aan het beoogde doel. TER NEUZENSCHE WINKEEWEEK. De opening. Maandagavond te 7 uur werd in de ver- gaderzaal van het logement ,,'s Lands Wel- varen" van den heer M. J. Adriaansen de winkelweek officieel geopend. Tegenwoordig waren het bestuur en een aantal leden der Winkeliersvereeniging „Ter Neuzen Klimop", het „Nose-Comite", het bestuur der Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer „Ter Neuzen Vooruit", dat van het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" en een afvaardiging van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Axel en der Winkeliersvereeniging „Eendracht maakt macht" aldaar. Na een woord van welkom van den voor zitter, den heer Van den Bruele, gaf deze het woord aan den eere-voorzitter, den heer J. Huizinga, burgemeester, die zich gaarne be- reid verklaarde hier tegenwoordig te zijn voor het openen der winkelweek, er aan herinne- rende, dat het de derde maal is, dat hij hier voor dat doel tegenwoordig is. Hjj doet dit met eenigen trotsch, omdat hem gebleken is, dat het werk dat door de samenwerkende vereenigingen is tot stand gebracht, althans voor wat de samenstelling van het program- ma betreft af is, en dit toont dat hier man- nen aan het roer zitten die weten wat ze willen en ondanks de malaise omstandigheden kloekmoedig voortschrijden op den weg die ze zich hebben afgebakend, om te werken aan den bloei der gemeente in het algemeen en die van zijn middenstand in het bijzonder. In de eerste plaats wordt gewerkt voor het be- lang van de winkeliers, maar het is ook een algemeen belang, dat men bezit een kloeken kring van nijvere menschen, die zorgen voor "de distributie van de artikelen die de burgerij voor het dagelijksch leven noodig heeft. Het is juist gezien, dat men, ondanks den algemeenen roep over malaise en achteruit- gang niet bij de pakhen blijft neerzitten, want, dat doende, zou men ten slotte onder den in- druk daarvan komen, ook al verkeert men nog niet in nood, en zou ten slotte alle opge- wektheid verdwijnen. Het doet hem goed, dat weer op zoo uit- nemende wijze door de winkeliers aan de burgerij van Ter Neuzen en ook aan die van Zeeuwsch-Vlaanderen en daar buiten zal wor den getoond, wat de winkeliers alhier ver- mogen, en wat men hier kan verkrqgen. Dat men het weer heeft aangedurfd die week te houden, getuigt van het zelfvertrou- wen waarmede de winkeliersvereeniging en haar bestuur bezield zijn, hetgeen eveneens het geval is met de vereenigingen die daaraan steun verleenen om de geheele week te vullen met een belangwekkend programma. Men vestigt daardoor de aandacht op onze goede gemeente, hetgeen moet strekken tot haar algemeen belang. Dit is verkregen door krach- tige organisatie en goede samenwerking, ele- menten die voor het maatschappelijk leven noodig zijn, daar de eenling in dat opzicht weinig kan tot stand brengen. Men moet op dezen weg moedig voortbli) ven gaan, men moet vooruit, en men zal, at dus werkende, voorzeker ook zegen mogen verwachten op het werk dat door de zaken- menschen in deze week wordt verricht. Hij eindigde met het uitspreken van zijn beste wensohen voor algemeen welslagen en ver klaarde daarmede de winkelweek geopend. Hiema voegde aan deze goede woorden den voorzitter der vereeniging voor Vreemdelin genverkeer, de heer Callenfels de zijne toe. Hij achtte het zeker een durf, om in dezen tijd toch de winkelweek te geven, met een pro gramma zooals dit thans is saamgesteld en het was ook voor zqn vereeniging een genoe gen daaraan weer mee te werken. Hij wees er op, dat het niet alleen de malaise is, die de zaken drukt, doch zij worden tevens getroffen door verschillende overheidsmaatregelen, die een belemmering zijn voor ,hun vrije ont- plooiing. Hij hoopt, dat het resultaat van het aangevangen werk moge zijn, dat men den indruk zal vestigen, dat Ter Neuzen is ,,de" winkelstad voor Zeeuwsch-Vlaanderen en de winkeliers zich zullen beijveren dien naam hoog te houden, en ten voile de vruchten zullen plukken van hun arbeid. De voorzitter van het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden", de heer Harte, wien hiema het woord werd verleend, betuigde daarvoor zijn dank. Aan de vele reeds ge sproken goede woorden over het werk dat ons hier samenbrengt zelf, zou hij weinig kunnen toevoegen, doch het is hem als Ter Neuze- naar, wien het welzijn van de stad zijner in- woning zoo ter harte gaat een genoegen, dat men hier weer samen is voor het openen eener week, die in de verloopen jaren is gebleken zoo succesvol te zijn, en in de tweede plaats is hem dat een genoegen als voorzitter der harmonie, omdat haar daardoor weer de ge legenheid wordt geschonken tot welzijn en genoegen der ingezetenen werkzaam te zijn Wel wacht zijn vereeniging deze week een zware taak, doch de werkende leden zijn niet voor een klein geruchtje vervaard, en hebben bij de opsomming van al hetgeen deze week van hun verwacht wordt zonder aarzelen medewerking toegezegd. Hij hoopt, dat ook de medewerking van zijn gezelschap in alle op- zichten zal kunnn slagen, en strekken tot ver- hooging van den naam onzer stad, en mede blijk moge geve van hetgeen hier kan worden tot stand gebracht, en dat na afloop van deze winkelweek alien die er aan hebben mede- gewerkt met welgevallen op het verkregen succes zullen kunnen terugzien. iVervolgens verkreeg het woord de heer Van Male, voorzitter van V. V. V. te Axel, die j met genoegen aan de uitnoodiging hier tegen woordig te zijn heeft voldaan. Hjj heeft respect voor den durf, de vastberadenheid en de eendracht waarmede hier wordt gewerkt, waarvan hem reeds bleek toen hq de vorige week de karavaan, die als reclame het land doorreed en haar werk mocht aanschouwen. Er blijkt hier overtuigend, wat door eendrach- tige samenwerking is te verkrijgen. Hij hoopt, dat het werk mag strekken tot groei en bloei der betrokken vereenigingen, en tot heil van Ter Neuzen. Ten slotte uitte de heer Van den Bruele als voorzitter der Winkeliersvereeniging woorden van dankbaarheid en voldoening. Het is inder- daad juist, dat hier eendrachtige samenwer king is verkregen en het is ook alleen dank zij die medewerking, dat gewerkt kan worden, zooals hier geschied. De winkeliersvereeniging heeft een bloei end bestaan; in strijd met de voorspelling van pessimisten ziet zij haar ledental stijgen en zij kon dit jaar 10 nieuwe leden aan haar reeds groot aantal toevoegen. Dankbaar herdenkt hij den steun dien zij aan- stonds van de vereeniging voor Vreemdelin genverkeer heeft genoten, en bovenal wijst hij op de kracht-ige h-ulp van de muziekvereeni- ging. Zonder haar ware het feest niet moge lijk, zonder die hulp zou ook de reclame-kara- vaan niet dat succes hebben gehad, dat haar nu te beurt valt. Toch is spreker nog niet tevreden met het geen verricht is, men moet steeds streven naar het betere. Er is een plan ontworpen loopende over een aeftital jaren en we moeten er rfaar streven, de winkelweek steeds beter, steeds mooier te maken.. De winkelweek moet leven, niet alleen onder de winkeliers, maar ook onder de burgerij en zij zal, aldus voort- werkende, steun geven aan de ontwikkel-ing van de industrie en zij moet de koopman- schap der winkeliers ontwikkelen op een wijze, dat iedereen daarmede accoord kan gaan. Men moet zich niet door slechte tijden laten ontmoedigen, er aan gedachtig zijnde, dat achter de donkerste wolken de zon gloort, en we mogen stellig verwachten, dat de zon ook weer eens door die donkere wolken zal heen- breken. We moeten, als deze week voorbij is, er weeral op bedacht zijn ons aan te gorden voor de winkelweek van het jaar 1933. Hjj eindigde met een woord van dank aan alien, die deze plechtigheid met hun tegen- woordigheid hebben willen vereeren, in het bijzonder de gasten uit Axel en sloot de bij- eenkomst, de aanwezigen uitnoodigende om thans den optocht door de stad mee te maken, die onder begeleiding van het muziekgezel schap zou aanvangen. De muzikale o mine gang. Na korten tijd kwam het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" onder de opge- wekte tonen van marschmuziek aange- marcheerd en werd, nadat de deelnemers der vergadering die er aan wenschten deel te neihen in den stoet hun plaats hadden inge- nomen, de tocht door bijna alle straten der stad aangevangen. Een groote menigte bevond zich toen in de straten en men kon op dien tocht een blik werpen op tal van mooie etalages met schitte- rende verlichting, blijk gevende, dat de winke liers hunnerzijds hebben gedaan wat op hun weg lag, om aan deze week luister bij te zet ten. Kijkers treffen die etalages ongetwijfeld en te verwachten is, dat van de kijkers ook koopers zullen komen. De avond was reeds ver gevorderd, toen de tocht, begunstigd door het mooiste weer dat men zich daarvoor wenschen kan, bij het lokaal der muziekvereeniging werd beeindigd en rust der deelnemers zeker welkom was. In den loop van den nacht deden enkele don- derslagen en later kletterende regendroppels blijken, dat het weer veranderd is. Maar toch hoopt men er het beste van. Dinsdag. Tegen 's nam-iddags 2 uur was uitgeschre- ven de optocht met versierde rijiwielen. De animo daarvoor bleek niet groot, maar er waren deelneemsters van wier rijwielen bij zonder werk van de versiering met bloemen enz. gemaakt was. De naam der Winkeliers vereeniging was door velen bij de versiering als uitgangspunt genomen, daar bijna alien klimop voor versiering hadden aangewend. Een der deelnemers stelde de Neuzen-bewe- ging symbolisch voor, terwijl een der deel neemsters, wier rijwiel in een boot was om- gebouwd, symbolisch de samenwerkende ver eenigingen in aanmerking had genomen. Door de jury, die gevonmd werd door de heeren M. de Jonge, N. J. Harte en J. F. de Cooker, werden de uitgeloofde prijzen toege kend als volgt: le Miep Lindenbergh, 2e Saartje Robijn, 3e Suzanna Michielsen, 4e Jan de Braal, 5e Anni de Cooker, 6e Anni Moerman, 7e Stoffel Braal, 8e Aaltje Meeusen, 9e Petrus Vaal, lOe Jacoba van Pienbroek. De stoet werd begeleid door een groep leden van het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden". Haar voorttrekken werd leelijk verstoord, door een zich ontiastend donder- buitje, met een bijzonder malschen regen. Toevallig was men juist in de Nieuwediep- straat genaderd bij het magazijn van den heer P. Galle, die aan den geheelen stoet gastvrij- heid verleende. Toen de zon weer scheen werd de tocht vervolgd. Daarna werden, zooals geannonceerd, wed- strijden per rijwiel gehouden, waaraan een 50tal rijders deelnamen. Zij hadden plaats op verschillende punten der stad, en hadden groote belangstelling. De prijzen werden hierbij behaald als volgt: le H. van Grembergen, 2e J. de Pouw, 3e W. van Rompu, 4e J. Feij, 5e G. van Damme, 6e P. Sweemer, 7e C. Stoffijn, 8e A. Hoornaert, 9e A. van Kolk, lOe H. Hartog, lie C. Michiel sen, 12e C. Hage, 13e K. Hamelink, 14e K. van Fraaijenhove. Inmiddels was het vooral in de winkelstra- ten druk geworden met een opgewekt wande- lend en kijkend publiek. Te 8 uur waren op de muziektent op de Markt present de leden van het muziekgezel schap ,,De vereenigde werklieden", om onder leiding van den directeur, den heer A. Schir- ris, aan te vangen met de uitvoering van een welgekozen programma, dat, goed uitgevoerd, veel succes had. Het werd op de Markt bij zonder druk en nu kwam in het bijzonder de schitterende verlichting met de monumentale lichtzuilen tot haar recht. Het was ook weer schitterend weer gewor den en toen het concert beeindigd was en het gezelschap naar haar lokaal marcheerde, kon men aan de menigte die in de straat langs beide zijden geschaard stond nog maar eerst ter deeg waamemen, hoeveel honderden op pad waren. 't Was een mooi geslaagde avond. Woensdag. Van morgen 7 uur werden velen die nog te bed lagen gewekt door een reveille van de Padvinders, die, met de trompetters voorop, een tocht door de stad maakten. Het is mooi weer. Wolken ontbreken niet en de wind zit wel in den verkeerden hoek, doch, men heeft goeden moed. We heb ben dan ook voor den optocht en voor den van avond te houden lichtstoet mooi weer noodig, want het magazijn van den heer Gallle zou aan de deelnemers hier- aan bij 'n eventueeJe bui geen schuilplaats kunnen bieden. In den voormiddag wa3 er in de bevlagde straten reeds bijzondere drukte te bemerken, en ook op de Markt worden blijkbaar groote voorbereidingen getroffen, want een bijzonder groot aantal kramen is geplaatst, in afwach- ting van de kooplleden, waarvan velen reeds bezig zijn toebereidselen te maken voor eta- leeren hunner waar en versiering van het kraam. Donderdag hebben de zwemwedstrijden plaats, gedeelte- lijk in den Westelijken kanaalarm, gedeel- telij-k in de Bad- en Zweminrichting. Deze wedstrijden staan onder leiding van de Zwem- en Poloclub „De Schelde". Naar we vernamen beloven deze belangwekkend te worden en is ook de deelneming van een aantal liefhebbers van boven de Schelde aangekondigd. Volgens ons nader verstrekte opgaaf hebben zich voor deelneming aanigemeld de best be- kende clubs uit Zeeland, en zullen deelnemen behalve de leden der plaatselijke club, leden van de clubs te Sas van Gent, Breskens, Sluis, Goes en Middelburg, zoodat inderdaad een interessanten kamp is te wachten. Het programma hiervoor bestaat uit: 1. 2 banen Schoolslag, jongens tot en met 14 jaar. 2. 2 banen Schoolslag, meisje tot en met 14 jaar. 3. 4 banen Vrije slag heeren. 4. 2 banen Rugslag, heeren. 5. 2 banen Rugslag, dames. 6. 4 banen Vrije slag, dames. 7. 3 X 2 banen WisselSlag, heeren (per- soonlijk), School-, Rug, Vrije slag. 8. 2 banen Vrije slag, jongens tot en met 14 jaar. 9. 2 banen Vrye slag, meisjes tot en met 14 jaar. 10. 3 X 2 banen Wisselslag Estafette, Dames (School-, Rug-, Vrije slag). 11. 3 X 2 banen Wisselslag Estafette, heeren (School-, Rug-, Vrije slag). 12a. 2 banen Vrije zwemwijze, jongens tot en met 14 jaar. b. 2 banen Vrije zwemwijze, meisjes tot en met 14 jaar. c. 2 banen Vrije zwemwijze, heeren. d. 2 banen Vrije zwemwijze, dames. 13. 4 banen Schoolslag, dames. 14. 4 banen Schoolslag, heeren. 15. 5 X 2 banen Vrqe slag Estafette, heeren. 16. Popduiken, heeren. 17. Figuutzwemmen der damesleden der Zwem- en Poloclub ,,De Schelde" te Ter Neuzen. 18. Pantomine. 19. 4 X 500 M. Estafette (,vrjje slag) in de Westelijke kanaalarm. Des avonds zal plaats hebben d,e Stormloop. Des avonds te 7 uur worden op verschillen de punten der stad knipsels uitgestrooid, waarmede men, als met een legkaart, het Neuzen-monument kan vormen. Als men de noodige stukken bij elkaar heeft moeten die worden opgeplakt en bezorgd bij het bestuur der Winkeliersvereeniging die in het lokaal van den heer M. J. Adriaansen zitting houdt. Zooals men uit de verschillende publicaties weten kan, behalen zij die er het eerst mee gereed zijn een prijs. Wanneer we lefcten op de animo voor het zoeken der etalagedomheden, mogen we veronderstellen dat er ook voor den stormloop wel liefhebberij zal zijn. Afgedacht van de sport die in dezen wedstrjjd zit, z|jn de mooie prijzen ook der moeite waard. Vrydag zullen in den namiddag te 5 uur plaats heb ben wedstrijden met kano's, in den middenka- naalarm, terwijl te 5,30 op den daamaast ge- legen dijk zal aanvangen de ringrijdery te paard. Des avonds te 8,30 uur zal gehouden worden een verlichte gondelvaart, die zal worden op- gelulsterd door het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" aan boord van het tankschip „Luctor" der Z.V.T.M. en door de mandolineclub „Scheldeklanken" die met een boot aan de vaart deelneemt. Indien de deel- name aan ddt nummer meevalt, belooft dit weer een bijzondere attractie te zullen zijn. Zaterdag. Voor den laatsten dag der week staan op het programma Kinderspelen op het sport- terrein aan de Van Steenbergenlaan. Zooals we reeds hebben gemeld, is het aantal deel nemers hiervoor bijzonder groot, en zullen deze zich zeker in een groote belangstelling mogen verheugen. Zoo naderen we den laatsten avond der winkelweek, die zal worden gevuld door een concert, te 7 uur op de Markt te geven *door het muziekgezelschap „De vereenigde werk lieden". Dit concert zal ongeveer 1 uur duren en gevolgd worden door een bal-champetre, een voor onze stad nieuw nummer, waarvoor vermoedelijk echter zeer groote belangstel ling zal bestaan, en daf eveneens een uur zal duren. Dan volgt te 10,30 een schitterend vuur- werk, af te steken aan den westelijken dijk der oude haven, waar zulks ook vorige jaren plaats had, dat gelegenheid biedt om het met duizenden kijkers van verschillende zijden te aanschouwen. Het nieuwe nummer van het Zaterdagavond programma gaf een gelegenheidsdichter het volgende lied in de pen: OH! V. V....! (Vreemdelingenverkeer) (Melodie: het bekende „0! Kovacks 1. Voor dansen is een Neuzenaar Oh! V. V....! Altijd direct van zessen klaar, Oh! V. V....! Een bal-champStre! heerlijk! fijn! Oh! V. V....! Dat zal naar ieders zin wel zijn! Oh! V. V....! Vooruit, nou! kiest nu Uw meisje (Uw meisje), En zingt dan dit vroolijk wijsje (vroolijk wijsje), Hiep, hoera! voor V. V. V.! 2. Van Sluiskil, Axel, Sas van Gent Oh! V. V....! Komt ieder naar de markt gerend Oh! V. V....! Ge hebt het drommels goed verstaan! Oh! V. V....! Het dansen trekt de vreemden aan, Oh! V. V....! Vooruit, nou! kiest nu Uw meisje (Uw meisje), En zingt dan dit vroolijk wijsje (vroolijk wijsje), Hiep, hoera! voor V. V. V.! 3. Zorgt, dat de vreemd'ling is content Oh! V. V....! En brengt hier veel amusement! Oh! V. V....! Ge komt dan zeker aan Uw doel, Oh! V. V....! 't Wordt anders hier een saaie boel, Oh! V. V....! Vooruit, nou! kiest nu Uw meisje (Uw meisje), En zingt dan dit vroolijk wijsje (vroolijk wijsje), Hiep, hoera! voor V. V. V.!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2