J gebeuren, die teekenend zijn voor het nuch- tere werkelijkheidsbesef van het Engelsche volk. Het waren juist die gematigde elemen- ten onder de conservatieven die nu, veel meer dan tijdens het laatste bewind der partij, de macht in handen kregen. Churchill en an- deren van zijn soort werden teruggedrongen. Engeland gaf zijn vrijen handel op, maar de afdoende bescherming, waarom in het conser- vatieve kamp te voren zoo hartstochtelijk ge- roepen was, bleef nog achterwege. Naarmate de conservatieve leden van het kabinet meer tijd tot nadenken kregen, gingen zij zich be- slister schrap zetten tegen het optrekken van een onoverkomelijken muur van tarieven ron- dom het Britsche Rijk. Te Ottawa hebben zij dit euvel zoo goed zij konden, en met een succes dat wij, ondanks het voor ons pijnlijke in de resultaten niet mogen ontkennen, be- streden. Skm ander blijk van politieke nuchterhei j vinden wij in de houding der oppositie. On danks het verpletterende van haar nederlaag en het verbitterende van de omstandigheid dat die haar werd toegetoracht door een onder haar eigen vroegeren aanvoerder strijdenden tegenstander, heeft zij haar lot met waardig- heid gedragen. Zij voerde geen oppositie door dik en dun, en zij onthield zelfs de regeering haar waardeering niet, wanneer zij daartoe aanleiding zag. Aan de gematigde houding van de Engelsche labourpartjj ondanks het schokkende en ver verbitterende van haar nederlaag, kunnen politieke partyen in aller- lei leinden een voorbeeld nemen. Intusschen heeft de wereld zich reeds lang gewend aan wat een jaar gefede'n zoo abnor- maal leek. Het is nu de gewoonste zaak van de wereld geworden, nfei?tn5hald, Snowden(l), Baldwin, Neville Chamberlain en Sir Herbert Samuel in den kabinet te zien samenwerken. Het gevoel voor zuivere $arlementaire lijnen is zoo afgestompt in de wereld, dat men zelfs in Engeland niet meer aan de verbreking daarvan blijvend aanstodt neemt. Het was reeds een verbijsterend verschijnsel dat die formatie in Groot-Brittanje in vredestijd mo- gelijk was, maar nog kenmerkender voor de evolutie van het parlementarisme in dozen tjjd is dat men zich zoo gemakkelijk daar- aan heeft gewend. Zelfs -its oppositie in En geland schijnt te kunnen vergeten tegenover welk een abnormale formatie zij den politie- ken strijd voert. Het zou voorbarig zijn veel te willen zeg- gen over het resultaat van het experiment. In het negatieve kan men echter reeds allerlei vaststellen. Niets is zoo goed of zoo kwaad uitgevallen als de partijen hebben gehoopt of gevreesd. Engeland is niet ten gronde gegaan en Engeland is ook niet uit de malaise gered. De aanhangers der regeering kunnen wijzen op verbeteringen die ingetreden of gevreesde ongelukken die uitgebleven zijn. Daartegen- over kunnen haar tegenstanders zich beroepen op de cijfers van de werkloosheid, die niet zijn verminderd, op allerlei aanvankelijk opti- misme, dat beschaamd is geworden. Zooals wij reeds zeiden is Engeland, als ge- volg van de verandering, niet meer een land van vrijen handel, maar heeft het zich even- min geschaard in de rij van de staten die prin- cipieel hooge beschermende rechten erop na houden. Waar Engeland nu preventief be- schermt, doet het dit met kwaad geweten. Zijn conservatieve machthebbers hebben in lang niet zoo de zegeningen van den vrijen handel verkondigd, als nu zij dien hebben moeten verlaten. Dit wijst er reeds op, dat ook zij niet verrukt zijn over het experiment. Bij slot van rekening kan men misschien zeggen dat, wat in het laatste jaar gebeurd is, in hoofdtrekken eveneens zou zijn ge- schied onder iedere andere regeering, wellicht zelfs onder een labour-regeering. Het vorige kabinet van MacDonald was reeds aardig op weg in die richting, en zou daarin verder ge- drongen zijn onder den steeds toenemenden druk van nijpende omstandigheden. Wat wellicht het groote nut van de natio- nale regeering is geweest, was de schok die haar formatie te weeg bracht. Het was een sensationeel manier om het Engelsche volk duidelijk besef te geven van de dreigende ge- varen. De Engelschman, dat leert de geschie- denis, moet nu eenmaal extra hard worden geschud om ten opzichte van een bepaalde aangelegenheid tot vol bewustzijn te komen. Maar is hij eerst wakker gemaakt, dan kan er op zijn redelijke medewerking worden ge- rekend. GRATIE. Het verleenen van gratie aan generaal San- jurjo, den Spaanschen opstandeling, die zijn doodstraf in levenslangen dwangarbeid ziet gewijzigd, zal, schrijft de N. R. Crt., ongetwij- feld over de heele wereld weerklank vinden. Met het scheppen van martelaren is een be wind zeiden gebaat en bovendien was het te Sevilla, waar generaal Sanjurjo de hoofdman was, eigenlijk niet verder gekomen dan tot een begin van uitvoering van den opstand. Zoodra bleek, dat er regeeringstroepen tegen de opstandelingen waren afgezonden, heeft de gereraal zich bereid verklaard, zijn onderge- schikte officieren van hun belofte van steun te ontslaan, waardoor verzet en bloedvergieten vermeden werden. Daar staat weer tegenover dat de generaal beschouwd kan worden als het militaire hoofd van de beweging, welke ai is zij te Sevilla zonder bloedvergieten afge- loopen te Madrid veel bloed heeft doen vloeien. Met zijn gratie zou een moeilijk pre cedent zijn geschapen voor de veroordeeling van de aanvoerders van den opstand in de hoofdstad, die nog terecht moeten staan. Voor de jonge republiek was.de kwestie van gratie des te moeilijker omdat iij, al Is de monarchie dan dood, nog lang niet tot een krachtig eigen leven opgebloeid is. Te veel tolerantie kan in zoo'n geval al even gevaarlrjk zijn als te groote gestrengheid. De schaal is ten slotte ten bate van gratie doorgeslagen. Dit besluit zal onge- twijfeld een goeden indruk maken, zoowel in het binnen- als in het buitenland. In het bin- nenland vooral omdat de monarchie zich tegen hagr belagers niet zoo zachtzinnig placht te betooneh. Kenmerkend is, dat onder de onder- teekenaren van een petitie om het leven van den generaal te sparen zich de moeder van kapitein Galan en de vrouw van kapitein Her- mandez bevonden, wier zoon en wier man in December 1930 na den opstand tegen de mo narchie in Jaca gefusilleerd zijn. Door haar besluit, dat haar volgens de berichten heel wat hoofdbrekens heeft gekost, heeft de repu- blikeinsche regeering zich dus in gunstigen Bin van een vorige monarchistische onder- sch-eiden. Nu moge het felt, waarop dit be sluit gevallen is, op zichzelf van geringe be- teekenis zijn, het toont toch een wijziging vein geestesgesteldheid, die vooral in een zui- delrjk land als Spanje, waar men in zuike din- gen veel minder zachtmoedig pleegt te zijn dan in Noordelijker streken, opmerkelijk is. De vlugge wijze, waarop de monarchistische opstand dadelijk bij haar uitbreken onderdrukt is, heeft het gezag van de republiek ongetwij- feld versterkt. Dat zij zich na de overwinning lankmoedig betoont, moet haar op den duur evenzeer ten goede komen. Met opzet zeggen wij op den duur, want als wij de berichten uit Madrid gelooven mogen is het niet onmoge- lijk, dat er voor het oogenblik moeiljjkheden zullen ontstaan, omdat men van radicale zjjde s< een strenger optreden gewenscht had. Het valt intusschen voor de republiek te hopen, dat deze moeilijkheden niet van langen duur zullen zijn. Onze Madrileensche correspondent heeft nog herinnerd aan Azana's uitlating: ,,Wij zijn op voet van oorlog". De republiek, wij zeiden het reeds, is nog een teer plantje. Zij moet haar groeikracht nog bewijzen. Met het verjagen van het monarchistische bewind is de revolutie begonnen. Haar door te zetten tot een werkelijke revolutie, tot den grond toe op te ruimen en uit te roeien wat er ver- molmds en rots was in de monarchie en daar- nevens opbouwend werk te verrichten, in te halen wat er sinds tientalien van jaren in het land verzuimd is, is een werk, dat zooveel jaren vergen zal, dat het eind er niet van te voorzien is. Toch zal men, wil men niet in hetzelfde moeras verzinken, waarin de mo narchie ten onder is gegaan, daarmee een maal een begin moeten maken. Bij dat begin zal de strijd pas goed losbarsten, omdat daar- bij de politieke verschiilen van de vele partijen die onder het republikelnsche etiket bijeen- geplakt zijn, duchtig gaan meespreken. Dat kan meer goed dan kwaad op een voorwaarde, dat allenzijds beseft wordt, dat de republiek dat bet bewind dat dan aan de orde is, stevig genoeg is bevestigd om elke poging om poll tieke eischen langs revolutionaire weg door te zetten, den kop in te drukken. Het is mis schien nog niet zoover, maar met vallen en opstaan komt men voorwaarts. Het snelle neerslaan van den monarchistischen opstand en de thans betoonde grootmoedigheid jegens zijn militairen leider zijn teekenen, die moed geven. TER NEUZEN, 29 Augustus 1932. ZEEUWSCHE POSTZEGEL-TENTOONSTELLING. Op de Zeeuwsche Postzegel-Tentoonstelling te Vlissingen, in het Grand Hotel Brittannia van 27 tot en met 29 Augustus 1932, zonden 3 leden van de Postzegelvereeniging Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuzen in, welke inzen- dingen bekroond werden. Inzender de heer J. Verdurmen, St.-Nicolaas behaalde: verguld zilveren medaille van Ter Neuzen en groot zilveren medaille, met: Gibraltar: op een na compleet; Ierland: com- pleet; San Marino: compleet; Fransch Guinea: compleet; Seychells: compleet; Kreta; Fran- sche, Oostenrijksche en Italiaansche bezittin- gen, alles compleet. Inzender de heer H. A. Lyppens, Ter Neu zen behaalde: Groot verguld zilveren medaille en klein zilveren medaille: met Belgie: typen en kleurverschillen compleet Tsjecho-Slowa- kije: bijna compleet; Engeland: nummer 8 in 240 verschillende lettertypen compleet. Inzender de heer D. E. Wolfert, Ter Neuzen behaalde: Klein verguld zilveren medaille, met: Bosnie: compleet; Bulgarije: compleet; Montenegro: bijna compleet. YVINKELWEEK, NOSE-WEEK. De inzet is, zooals men die maar wenschen kan. 't Is voor een winkelweek, tevens feest- week, schitterend weer, en na haar opkomen bescheen de zon weldra met haar gouden stralen de ontwakende stad. Van dat ont- waken moeten we echter uitsluiten de Dijk- straters, want die waren reeds voor dag en dauw in de weer om de laatste hand te leggen aan de versiering hunner straat en er moest nog veel werk verricht worden en vele handen waren daarvoor noodig. Doch tegen de tijd dat de winkelweek zou worden geopend, kon gezegd worden, dat het werk voltooid was en prrjkt de Dijkstraat met een versiering van smaakvolle zuilen waarop bloeiende planten prijken, terwijl die zuilen onderling verbonden zijn met guirlandes van groen. Die versiering geeft, met die van de wapperende vlaggen, aan een straat terstond een bjjzonder feestelijk cachet en zal dan ook zeker aanleiding zijn, dat bezoek aan de Dijk straat niet zal ontbreken. Overigens maken banderolles van uit alle straten waarop een uitgang van de Dijkstraat uitkomt, duidelijk: DAT D5AR DE DIJKSTRAAT IS! Te 8 uur werd de winkelweek geopend door de Thi- betaansche trompetters, die van de pui van het stadhuis het Neuzenlied deden schallen, en die daarna hun tocht door de stad aanvin- gen, hetgeen terstond veler belangstelling trok. De fout in de etalage. Na deze opening zag men al spoedig groe- pen en eenlingen speuren naar de geannon- ceerde fouten in de btalages, voor zoover die reeds te beziohtigen waren, want aanvankelijk waren nog verschillende achter de gordijnen verborgen. Het neusgebak. Te 9 uur werd begonnen met de te koop aanbieding van het neusgebak, hetwelk, door de wijze waarop dit geschiedde, groote belangstelling trok. De met het gebak gevulde versierde wagen, geduwd door ge- eostumeerde jongens, werd vergezeld van een groep meisjes, in ldeve costumes, die met begeleiding van een trio harmonica's een rythmischen dans uitvoerden, onder het zingen van het volgende lied (woorden van A. van den Bruele, muziek van M. P. Harte). Wij zingen van de fijne neuzenkoekjes, Het leuk gebak van onze Neuzenstad, Men zoeke Holland af in alle hoekjes, Een Neuzenkoekje heeft men nooit gehad. Ref rein Klirre, klirre, klirre, klirre, Luistert naar de blijde maar, Klirre, klirre, klirre, klirre, 't Neusgebak, 't Neusgebak is daar, Klirre, klirre, klirre, klirre, Neemt de neusjes nu maar mee, Want ze worden, klirre, klirre, Roemvol voor ons kleine stee. De dames die van lekk're koekjes houden, Ze koopen slechts nog 't neusgebakje fijn; De kinderen ook zijn niet te wederhouden, Als er maar neusjes te verorb'ren zijn. Refrein. Men drale niet, de neusjes aan te koopen, Ze brengen vreugd in kommer en verdriet; Ze liggen uitgestald op flinke hoopen, En zie...... het bakkertje besteelt u niet. Refrein. Zoo mag ons koekje jaren nog na dezen Gewild, geroemd en hoog geprezen zijn. Ons stadje zal zijn naam wel waardig wezen Zoolang er hier gebakken neuzen zijn. Refrein. Onderwijl de jonge dames hun zang en dans zeer succesvol uitvoerden, werd door apderen het gebak gepresenteerd. De liefhebbers en liefhebsters kunnen er dus van smullen, het laat zich best eten. Aan de ingangen der stad zijn weer eere- poorten geplaatst, om den bezoekers uit den vreemde te verwelkomen, terwijl op de Markt de bekende lichtzuilen weer zijn geplaatst, die des daags door hun vorm en des avonds bovendien door him schitterend licht een im- poneerenden indruk maken. Zooals reeds gemeld, wordt van avond, nadat binnenskamers de Winkelweek officieel geopend is door den burgemeester, den Ed.Achtb. heer J. Huizinga, te 8 uur een wandeling door de stad gemaakt, met aan 't hoofd het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden", dat daarmede als corps zijn voor deze week zware taak aanvangt, doch waar- van verwacht mag worden, dat het die zoowel tot eigen genoegen als tot algemeene tevre- denheid zal weten te volbrengen al zal het ook kunnen voorkomen, dat niet voor alle pro- grammapunten waarbij men gaarne opluiste- ring door muziek zou genieten het corps in zijn geheel zal kunnen tegenwoordig zijn. Dinsdag. Tegen 2 uur namiddag staat op het pro- gramma een optocht met versierde rijwjelen. De stoet wordt gevormd op de Markt. Voor de versiering der rijwielen zijn fraaie prijzen uitgeloofd. De jury die het vorig jaar daar- omtrent uitspraak deed, is ook thans weer bereid bevonden dat werk te verrichten. Te 5 uur namiddag vangen aan wedstrijden per rijwiel, op verschillende plaatsen der stad, te beginnen met balletjes grijpen in de Steen- kamplaan (pleintje a/d Kazernestraat), be- werken van een draaikruis op de Markt, gaten prikken in de prikplank in de Nieuw- straat,, kegelen in de Dijkstraat, en kaarten in bussen steken in de Nieuwediepstraat. Hieruit bljjkt, dat de deelnemers nog al 't een en ander hebben te doen, om een prijs te verdienen, daar zij allddn 3 ronden en dan nog eens gekoppeld ook een ronde moeten maken. Bij de Zaterdagavond gehouden oefe- ningswedstrijden bleek van groote animo. Concert op de Markt te 8 uur, door het muziekgezel schap „De vereenigde werklieden, directeur de heer A. Schirris, met het volgende pro- gramma: 1. Wilhelmus. 2. Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied, Lyssen. 3. Claironmarsch Samber en Maas, Rauski. 4. De lustige Weduwe, uit een operette van F. Lehar. 5. Mijn kleine Garde-officier, R. Stolz. 6. Potpourri van Nederlandsche Volksliederen, W. H. Scholtens. Pauze. 7. Neuzenlied. 8. Spaansche Wals, E. Waldteufel. 9. In een Chineeschen Tempeltuin, fantaisie E. Keteiby. 10. En Avant, clairon-marsch, A. Schirris. 11. Volkslied. Woensdag. Tegen Woensdag is uitgeschreven een reclame-markt, en naar we zoo hier en daar vernamen, zijn de kooplieden voomemens dien dag met hun kramen eens extra uit te pakken. Voor die versieringen zijn een aantal medail- les uitgeloofd. Dezelfde jury, die het vorig jaar bij de opening der Markt de kramen heeft beoordeeld, is naar we vememen ook ditmaal weer bereid gevonden; de toen uiterst moei- lijke taak heeft, de heeren blijkbaar niet af- geschrikt. Des namiddags 2 uur wordt gehouden de Groote optocht, met den Neuzenwagen, gevolgd door de Reclamestoet. Naar we zoo hier en daar kon den vememen, is die optocht weer veel be- lovend en hebben verschillende zakenmenschen zich bijzonder er op gespitst, om door iets origineels den luister van dezen stoet te ver- hoogen. De stoet wordt opgesteld in de Tramstraat en trekt vervolgens door de Axelsche straat. De Van Steenbergenlaan en de Steenkamp- laan de Axelsche brug over, om vervolgens de stad door te trekken langs de Noord- straat, om aan het Concert- en Bioscoop- gebouw door de Burgemeester Geillstraat de Nieuwstraat te bereiken en verder te trekken door de Westkolkstraat, Grenulaan, Vlooswijkstraat, Nieuwediepstraat, Dijkstraat, Donze-Visserstraat, Tholensstraat, en dan weer door de Dijkstraat in de richting Korte Kerkstraat, Lange Kerkstraat, Noordstraat in de richting Heerengracht, langs de De Jongestraat en de Markt en de Burg. Geill straat naar het parkeerterrein, waar de stoet wordt ontbonden. Indien men den weg dien de stoet neemt in aanmerking neemt, zal er volop gelegenheid zijn dien te zien. Er wacht dien dag den deelnemers een in- derdaad zware taak, aangezien men dan te 8,30's avonds weer present moet zijn voor den Lichtstoet, met verlichte wagens en groepen, welke wordt opgesteld op de Markt en haar omgang begint langs de De Jongestraat, Heerengracht, de brug over naar de Axelsche straat, Van Steen bergenlaan en Steenkamplaan, terug over de brug naar de Noordstraat, Burg. Geillstraat, Nieuwstraat, Westkolkstraat, Dijkstraat, Nieuwediepstraat, 2e Verbindingsstraat, Donze-Visserstraat, Dijkstraat, Tholensstraat, Vlooswijkstraat, Noordstraat, Lange Kerk straat, Korte Kerkstraat, Nieuwstraat, tot de Burg. Geillstraat en daar langs naar de Markt, waar de stoet zal worden ontbonden. Wij herinneren er aan, dat die avond Extra-trams rijden: te 22,uur in de richting Zaamslag, Axel ,Sas van Gent en te 22,03 in de richting Philippine, IJzendijke. Donderdag is de dag voor de provinciale zwemwedstrijd, onder leiding van de Zwem- en Polo-club „De Schelde". Zie voorts de verdere nummers van dit blad. TER NEUZEN'S „NOSE"-WEEK. Daaromtrent schrijft men aan het „Handels- blad" Omzien naar hetgeen achter ligt, gedenken den arbeid en de toewijding van vele jaren, bepeinzen het stille werk dat, in den dageraad van een nieuwen tijd aangevat, ten profijte van tijdgenoot en nakomeling tot in verre eeuwen zou worden voortgezet, dat alles heeft stellig zijn waarde. Immers, op die wijze wordt de mogelijkheid geopend om het heden ten voile te begrijpen, wjjl men het leert zien bij het verklaarde licht van geboorte en groei. De nazaat, wien een zoo heldere spiegel voor oogen gehouden wordt, zal stellig klein denken van hetgeen hij zelf bereikte; zal zich, in hetgeen hij deed voor de stad die hij liefheeft, weten overvleu- geld door een voorgeslacht, dat zoo hechte fundamenten legde, zoo zuiver optrok de muren van zijn veste. Hij zal, met dat beeld voor oogen, erkennen, dat alien staag vol- harden en meer toegewijd werken voeren kan tot het doel, dat hij zich stelde, en beseffen dat veel arbeid noodig is eer de daad zijn droom verdringt. Sterker dan ooit zal juist nu de wekroep klinken, om ook in tijden van ramspoed en druk den bouw van eeuwen niet stil te leggen. Immers het Ter Neuzen van de twintigste eeuw, in deze jaren gedenkende de stichting der stad nu 650 jaar geleden, wil den stemmen van het verleden gehoor geven. Het wil zijn deel in den arbeid van zeven eeuwen, volgen het voetspoor der ouden. Dat verleden indach- tig, het dene doel immer voor oogen, viert Ter Neuzen zijn „Nose"--week, van 29 Augus tus tot 3 September. De Neus aan Zee. De naam alleen reeds is voldoende om de herinnering aan het oude levend te houden. Nose, dat is de oude naam van het ge- hucht, zijn kenmerk en wapenspreuk in den kamp om het bestaan. „Het land onder Nose" kreeg bekendheid; het volk, dat er woonde, duchtte men. Welk een kracht ontplooide het te^en dien machtigsten vijand, den woedenden water- wolf! Talrijk waren de aanvallen, ook uit andere oorzaken; overstrooming, oorlog en broederveete vierden den teugel in tijden, die in geen enkel opzicht voorspoedig waren voor de menschen, die den neus in zee ter woning gekozen hadden. Dat waren tijden van spanning, waarin kracht met kracht gemeten werd, sluwheid de kansen waarnam. En herhaalde malen was de overwinning aan de zijde van dit kleine hoopje volks, dat men eerst niet telde, maar ras leerde beoordeelen naar de mate van zijn ver- metel volharden, zijn koppige wilskracht. Het volk „op den neus", vertrouwd met de zee door een jarenlang verblijf aan haar oevers, had zich eervol onderscheiden in meer dan ddn wisselvalligen kamp. En schier immer behaalde het de zege, altijd weer zette men verder zijn landpalen uit, trok wijder de grenzen van zijn door mensch en zee immer aangevochten domein. Met een stagen wil tot volharden kwam men tot de overwinning, die men zich droomde. En het werd goed, te won en in Nuese, op den neus in zee! Dat is het tijdperk van groei en vooruit- gang, waarheen de nazaat de oogen richt. Want daar liggen in zoo kort bestek bijeen al de eigenschappen, die het kenmerk vorm- den dezer lieden; plichtgetrouwe toewijding, ongetemd volharden, ronde eerlijkheid, zuiver idealisme. Hoe schoon van gelegenheid, de stad Nuese der middeleeuwen! Waren het tijden van rampspoed en druk? Ja, maar jaren van groei en vooruitgang tevens. Daarin ligt in zeer sterke mate de overtuigende kracht voor het nageslacht. Dat verleden zal het Ter Neuzen van onzen tijd in de komende dagen gedenken. Mani- festatie van hetgeen men bereikte; met een open oog voor het werk dat wacht om voort te zetten wat gedurende vele eeuwen zijn muren optrok naar alle zijden. De ,,Nose"-week wordt een feestweek, van welke a.s. Woensdag de hoofddag wordt met een grooten optocht, waarbij de „Neuzen- wagen" een afzonderlijke groep vormt. Hedenavond te 7 uur heeft de officieele opening plaats door den burgemeester van Ter Neuzen, eere-voorzitter van de Vereeni- ging ,,Ter Neuzen Klimop". Velen zullen in deze week Ter Neuzen be- zoeken, zijn feesten meevieren. Ook zullen zij genieten van het breede uitzicht op de Wes- ter-Schelde, dat Petrus Hondius de ge- leerde dichter, dien ook prins Maurits op zijn buitenhof te Ter Neuzen een bezoek gebracht heeft zoo grooteljjks minde: „om een Zeelucht metter ganghen Aen de Schelde te gaen vanghen". DR. EDWARD POPPE-HERDENKING. Gisteren trok de Ter Neuzensche K. J. V. onder leiding van haar directeur, den weleerw. heer Koopmans, kapelaan*der parochie, naar Moerzeke, een klein dorpje achter St. Nico- laas, om daar aan de Dr. Edward Poppe-her- denking deel te nemen. Op het graf van dezen priester, die zooveel voor het Eucharistisch werk gedaan heeft, werd een monument ont- huld en vele K. J. V.-afdeelingen en natuur- lijk de Kajotters en Kajotsters uit Belgie waren daar aanwezig, ter eerbiedige herden- king van den grooten doode. In den voormiddag werd door den bisschop van Gent, Mgr. Coppieters, een pontificale Hoogmis aan God opgedragen in de openlucht. 's Namiddags traden verscheidene sprekers op, o.a. de zeereerw. heer Francken, directeur van het E. K. werk in het Bisdom Breda, waama weer in de openlucht een pontificaal Lof werd gecelebreerd. BRAND. Gisteravond, ongeveer kwart voor 10 uur, brak brand uit in de schuur van den land- bouwer J. Heijens, nabij het gehucht Sassing, bij Luntershoek. De schuur met den zich daarin bevindenden oogst brandde geheel af, terwijl ook 1 stier en 9 varkens in de vlam- men omkwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandweer van Rapenburg was spoedig ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water tegen de vlammenzee niet veel uit- richten. Ook de brandweer van Axel was gealar- meerd, en heeft zich derwaarts begeven, doch behoefde geen dienst meer te doen. Hetzelfde was het geval met de brandweer van Ter Neuzen, welke was uitgereden op het bericht dat onder de gemeente Zaamslag brand was uitgebroken, en, nu men eenmaal op weg was, tot bij het terrein van den brand kwam. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Huissleutel, E. Bakker, le De Feijterstr. 35. Portemonnaie met inhoud, G. Klaassen, Noordstraat 93. Rozenkrans in dtui, J. Werkman, Steen kamplaan 58. Portemonnaie met inhoud, L. de Doelder, Donze Visserstraat 124. Huissleutel, j. van Wijck, Donze Visser straat 7. Rijwielbelastingmerk, H. L. de Coocker, Stationsweg 19. Rjjwielbelastingmerk in 6tui, J. Smalle- gange, Axelschestraat 162. Dameskous, Van der Straaten, De Jonge straat 5. Volledig Damesbadcostuum, Rootsmannen- wacht, Nieuwe Sluis. ARBEIDSGESCHIL, IN 't LAND VAN AXEL Naar men aan de Midd. Crt. meldt, heeft de conferentie, die de vorige week te Goes is gehouden met den Rijksbemiddelaar niet veel te beteekenen gehad, daar de werknemers die namens den Chr. Boeren- en Tuindersbond kwamen, geen enkel mandaat hadden. De vertegenwoordigers der arbeiderobonden gaven als hun wensch te kennen, dat zij in de eerste plaats een collectief contract willen aangaan en vervolgens als maatstaf voor het dagloon verlangen twee gulden gedurende de (drie) wintermaanden en 2,50 voor de zomermaanden, terwijl gedurende den oogst- tijd 'n werkloon van 35 cents werd gevraagd Deze eischen, ofschoon niet nieuw, zijn ken- baar gemaakt aan de werkgevers en tevens werd hun in overweging gegeven om een ledenvergadering te houden en daarin een definitieve beslissing te nemen. Als gevolg hiervan is Woensdagavond te Axel een con ferentie gehouden met de bestuurders van den Chr. Boecen- en Tuindersbond en 'de drie ver tegenwoordigers der organisaties (neutrale, christelgke eh r.k.). Langdurig is daar ge- sproken, temeer daar de landbouwers voor- stelden om 20 cents per uur te geven, met een minimum van 1,80 per dag. De arbeiders stonden daar afwijzend tegenover, waarop weder werd voorgesteld fl per dag vanaf 1 September tot 31 Augustus. Na loven en bieden is men tenslotte gekomen tot een ar- bitrage-voorstel, waarbij in een wederzijdsch gehouden ledenvergadering een beslissing zou worden uitgelokt om /2 loon in de winter maanden en f 2,25 in de zomermaanden te geven en voor dorschloon 35 cents per uur. Dit is wel als een ultimatum te beschouwen, daar de arbeiders dit minimum niet verder wenschen ingekrompen te zien, en waarop uiterlijk Zaterdag 27 Aug. j.l. antwoord werd ingewacht. BOUW VAN DRIE NIEUWE MOTORVEER- BOOTEN. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben den bouw van drie nieuwe motorveerbooten voor de Provinciale Stoombootdiensten aan de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen op gedragen. EXAMEN HANDENARBEID. Voor hety examen handenarbeid slaagde te 's-Gravenhage Mej. M. S. Schiffer te Hulst. VOLONTAIR TER SECRETARIE. Als volontair ter secretarie te Sluis is ge plaatst de heer P. Woittiez te Sluis en in ge- lijke functie te Breskens de heer Iz. Luteijn te Sluis. ZEEUWSCII TECHNISCH INSTITUUT. Voor het examen voor waterbouwkundig opzichter, afgenomen door het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes, zijn geslaagd de heeren K. Adriaanse te Vlissingen; C. Wille- boordse te Middelburg; G. Beenakker te 's Heer Arendskerke; J. J. Cappele te Bruinis- se; P. M. A. Colsen te Terhole; J. J. Eck- hardt te 's Gravenpolder; J. Ferdinandusse te Wemeldinge; C. de Hamer te Krahben- dijke; P. J. Israel te Groede; A. J. Keuke- laar te Goes; H. Koomwinder te Maartens- dijk (U.); J. Th. Kramer te Wissekerke; A. C. Krombeen te Hansweert; H. M. Krom- been te Hansweert; J. P. de Meester te Kloe- tinge; A. Meyaard te Schore; J. Pladet te 's Heer Hendrikskinderen; A. S. de Regt te Kortgene; G. Sinke te Kats; W. A. Trim- pe te Kloetinge; A. A. J. Verhagen te Eind hoven en M. H. Wilderom te Kamperland. Voor gewapend beton slaagden bovendien: de heeren K. Adriaanse, C. Willeboordse, J. Ferdinandusse, C. de Hamer, A. Meijaard, J. Pladet, W. A. Trimpe en J .W. Kools te Vlake. DRUIVEN ETEN IN ZUID-BEVELAND. In navolging van het kerseneten in vele Zuid-Bevelandsche boomgaarden zijn meerdere eigenaren van druivenkassen er toe overge- gaan het publiek in de gelegenheid te stellen de versch gesneden vruchten te proeven. Bjj de meesten wordt dit kenbaar gemaakt door een bord, terwijl de heer Verhulst te Bieze- linge aan de route SchoreKapelle zelfs de driekleur aan den ingang van zijn kassen heeft geheschen om nog meer de aandacht te trekken. Gezelschappen in particuliere en toerauto's „leggen even aan" op die wijze het nuttige met het aangename vereenigend. SAS VAN GENT. In de op Dinsdag den 30 Augustus 1932, des namiddags 7 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Rapport van de commissie tot onder- zoek der rekening van de gemeente over 1931 en voorloopige vaststelling. 3. Alsboven de rekening van het Gemeen- telijk Electriciteitsbedrjjf over 1931. 4. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1933. 5. Alsboven van het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf voor 1933. 6. Alsboven van het Burgerlijk Armbe- stuur voor 1933. 7. Voorstel tot intrekking besluit tot ver- laging electriciteitstarief in verband met weigering tot goedkeuring van het besluit door Gedeputeerde Staten. 8. Verzoekschrift van de bewoners der huizen van de woningbouwvereenigin- gen in de gemeente om bevordering verlaging der huren. 9. Verzoekschriften om gemeentegrond in erfpacht en om afwijking van de be- palingen vervat in art. 7 der Bouwver- ordening, n.l. van: H. van Daele, R. en A. Claeyssens aan de Eikenstraat, R. Claeyssens aan het Schulpenpad. 10. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor 1932. AXEL. Toen een fitter van de gasfabriek te Axel dezer dagen den muntgasmeter bij zekeren M. wilde lichten, ontdekte hij, dat de meter was opengebroken en het geld daaruit was weg- genomen. M. die daarvan verdacht wordt is voortvluchtig. NIEUW-NAMEN. Tot onderwijzer aan de R.K. school te Nieuw-Namen is benoemd de heer C. J. Baeten te Wouw. MIDDELBURG. In deze week wordt te Middelburg een feestweek gehouden, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van ,,Handelsbelang" alhier. Gedurende deze week worden dageljjks con- certen gegeven en des avonds een speciale ver- lichting van de Lange Jan enz. ontstoken. De winkeliers houden een etalage-wedstrijd, waarvan de beoordeeling aan het publiek wordt overgelaten. Tegelrjk met den aanvang van „Handels- belang's" feestweek vindt de opening van de tentoonstelling Elgawa, El(ecriciteit), Ga(s), Wa(terleiding), plaats, in een speciaal daartoe in 't Schuttershof gebouwde hoofdzaal. Het doel van deze tentoonstelling is als volgt te omschrjjven: Voor het tevoeren van electriciteit, gas en water, wordt als regel bezorgd; er wordt nauwelijks nagedacht over de wijze waarop deze voor de tegenwoordige menschheid zoo onmisbare krachten naar haar toevloeien. De toepassingen van electriciteit, gas en water zijn zeer vele. De aardrijkskundige ligging vein onze provincle maakt het niet mogelijik voor den zakenman op dit gebied, alle toepassingsmogelijkheden te laten zien. Doel dezer tentoonstelling is nu: den ver- bruiker of toekomstigen verbruiker in en voor te lichten, gelijktijdig met demonstratie van de verschillende gebruikstoestellen, welke in 't dagelijksch leven vein nut en voordeel kun nen zijn. Ruim twintig exposanten vond het tentoon- stellingscomite bereid hiervoor heiar mede werking te verleenen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2