Transpireerende Voeten, S P 0 B T. GEMENGDE BERICHTEN TER NEUZEN, 24 Augustus 1932. RECHTSZAKEN. BRUTALE INBRAAK TE DIEMEN. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apotb. en Drogisten. (lngez. Med.) ontbraken, zoo dat de plecbtigbeid een zuiver Vlaamsch karakter droeg. Het hoogtepunt van de plecbtigbeid was de bijzetting van bet stoffelijk overscbot van de Vlaamscbe gesneuvelden. Het was een plech- tig oogenblik toen de versierde kisten op de door zes paarden getrokken omfloerste wagens bet monument naderden. Een pries- ter, breeder van een der gesneuvelden, las de Doodenmis, waama de bijzetting gescbiedde. De gedenkrede werd biema uitgesproken door prof. Daels, waarna vertegenwoordigers van Dietscbe organisaties uit Nederland en uit Zuid-Afrika bet woord voerden. Na beeindiging der redevoeringen werden twee resoluties voorgelezen, 6en voor ont- wapening en een voor amnestie-verleening aan de Vlaamscbe activisten. Tal van kransen werden aan bet monument gebangen, o.a. van frontstrijders uit Waalsch Belgie, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Ier- land en door een Duitsche delegatie uit Aken. Tenslotte werd door duizenden de eed van trouw aan Vlaanderen gezworen en klonk, ge- meenscbappelijk gezongen ,,De Vlaamscbe Leeuw". Incidenten bebben zicb ditmaal in bet ge- heel niet voorgedaan. In den nacbt van Zater- dag op Zondag hebben gendarmes Vlaamscbe studenten, die zicb op eenige plaatsen ver- zameld hadden en rumoerig waren, uiteen- gedreven, maar eenige beteekenis bad dit op- treden niet. DE RESULTATEN VAN OTTAWA. De conference van Ottawa is nu, schryft de N. R. Crt., gesloten en de lezers vinden reeds lange lijsten van tarieven, die een bevoordee- ling van den handel tusscben de verscbillende deelen van het rijk mogelijk moeten maken. Wat deze tarieven ieder op zicb zelf voor de getroffen artikelen beteekenen en welken invloed zij op den intemationalen handel kun- nen uitoefenen, moeten de deskundigen op de verscbillende gebieden uitmaken. Het heeft klaarblijkeltjk in de bedoeling van de Britsche delegatie gelegen tegenover de begeerigheid van verschillende deelen van bet rijk bet inter national handelsverkeer zooveel mogelijk te beschermen. Een cntwricbting van dit han delsverkeer zou ook voor niemand noodlotti- ger kunnen blijken dan juist voor de Engel- schen zelf, afbankelijk als zy zyn van in- en uitvoer, en van de beteekenis van him land en bun havens als middelpunten van intema- llfionale handelstransacties en intemationaal vervoer. Heel gemakkelijk hebben de beeren uit Londen het te Ottawa ecbter niet gehad. De conferentie had menigmaal minder van een familie-idyile dan wel van bet tafereel van een familie die bezig is een erfenis te ver- deelen, waarbrj ieder zicb een zoo groot moge- ltjke portie tracht te verzekeren. Het was duidelijk dat de meesten naar Ottawa waren gekomen niet om elkaar wederzijds te be- voordeelen, maar om zooveel mogelijk van de anderen los te krijgen. Dat bleek reeds on- middellijk aan het begin; bitse discussies lie- ten dan ook niet op zich wachten. De onderhandelingen tusscben de verschil lende deelen van bet rijk onderscheidden zich niet van scherpe onderhandelingen tusschen vreemde staten, die met elkaar om voordeelen vechten. Juist de saamhoorigheid scbeen den toon soms nog bijzonder kras, den strijd byf- izonder scberp te maken. Men kent dat ver- schijnsel onder verwanten. De berichten in de Engelsche pers lieten duidelijk blijken dat men elkaars gevoelens lang niet altijd ontzag. Zoo is het tot bet einde gebleven. In het bijzonder hebben de onderhandelingen tus schen Engeland en Canada dit karakter be- waard. Tot weinige uren voor de slotzitting is het bitter vechten gebleven. De Times, waarvan men toch waarlijk niet zeggen kan dat zij erop uit was in dezen te stoken, ge- tuigde daar Zaterdag nog van, zoowel in haar berichten uit Ottawa als in haar hoofdartikeJ. In de berichten kon men lezen hoe de Cana- deezen op het laatste oogenblik nog hadden geprobeerd, door verdraaiing van een reeds getroffen afspraak voordeel te veroveren, wat eehter door de Engelsche delegatie met kracht was verijdeld. De klachten, die wij telkens hebben gehoord over Canadeezen en ander geintrigeer om de conferentie te laten mislukken, vinden nog eens krachtig uiting in bedoeld hoofdartikel als bet spreekt van „kwaadstichters" buiten de conferentie". Daarmede zijn dan waarschijnlijk in de eerste plaats belanghebbenden bedoeld, die trachten te beletten dat de invoer voor zekere voort- brengselen der Britsche nijverheid in Canada zou worden vergemakkelijkt. Wij zijn gewoon op intemationale confe- renties in de slotzitting, als men dan einde- lijk tot overeenstemming gekomen is, een ver- zoenende stemming waar te nemen, een nei- ging om de weeen, waaronder het resultaat geboren is, zoo goed mogelijk te doen ver- geten. Opmerkelijk was nu te Ottawa bet slotwoord van Havenga, den Zuid-Afrikaan, die uitlegde dat er geen bitterheid was in de teleurstelling van Zuid-Afrika, omdat men er te voren reeds sceptisch ten opzichte van de uitkomsten gestemd was geweest. Dit is wel een heel betrekkelijke vriendelijkheid. Ieder schijnt teleurgesteld, door het resultaat, wat voor een groot gedeelte zal zijn toe te schrij- ven aan het feit dat men van Engeland het onmogelijke verlangt heeft. Wy zijn benieuwd hoe men nu in Engeland zelf de lijst van pre ferences zal opnemen. Hoe deze ook door de deskundigen moge beoordeeld worden, zeker is zij geen vervulling van de belofte der Engelschen, toen zij ter conferentie togen, dat te Ottawa een begin zou worden gemaakt met het opruimen van de belemmeringen voor den intemationalen handel, een werk dat dan op de oeconomische wereldconferentie zou worden voortgezet. Men heeft dit nu trachten goed te praten door het betoog, dat de verhoogde koopkracht welke het gevolg zal zijn van de toenemende welvaart die de preferences aan de landen van het Britsche ryk moeten brengen, een zegen zal blijken voor de rest van de wereld. Dat is ver gezocht! Eerlijk gezegd hebben wij ook nooit vervulling van de belofte ver- wacht. Wat ons meer belang inboezemt is de vraag, waarop wij op dit oogenblik nog niet in staat zijn antwoord te gevenHoe zal de in vloed van Ottawa zijn op de mogelykheden voor de wereldconferentie? Twee dingen zijn alvast van bijzonder be lang. Het eerste is hoe Amerika reageeren zal op de bevoordeeling van den Engelschen invoer in Canada, die natuurlijk ten koste van de Amerikaansche nijverheid moet gaan. Montague Norman, de gouvemeur van de Bank van Engeland, bezoekt, op weg naar New York, op het oogenblik Ottawa: blijkbaar wil bij zich goed op de hoogte stellen van het- geen er tot stand is gebracbt, voor bij zich in den kuil der grommende Amerikaansche leeuwen waagt. Hij moet in staat zijn ten- minste al bet mogelijke te kunnen zeggen tot ■kalmeering, waaraan zoo dringende beboefte kan bestaan. Het andere punt van belang is de verhou- ding tot Rusland, waarin de schikking van Ottawa de Engelsche regeering zal brengen. Dat er zoo lang, zoo taai en soms zelfs zoo bitter tusschen Engelschen en Canadeezen gevochten is, was voor een zeer groot ge deelte toe te scbrijven aan de hardnekkige weigering der Engelschen om op dit punt hun belangen aan de wenschen der Canadeezen op te offeren. Het heeft buitengewoon veel moeite gekost op het allerlaatste oogenblik nog een schikking te treffen die voor beide partijen aannemelijk was. De Engelsche nij verheid zal bijzondere belangstelling koesteren voor het karakter van deze schikking, daar er voor haar zeer veel van afhangt, te meer nog omdat Amerika op het oogenblik neiging ver- toont, ter verbetering van zijn oeconomische mogelijkheden in Rusland zijn strakke houding tegenover het sowjetbewind te laten varen. Men zal dus in Engeland in de komende weken de afspraken van Ottawa zeer nauw- keurig onder het vergrootglas der oeconomi sche critiek bekijken, zonder zicb al te zeer op te houden met sentimenteele overwegingen, die ook de andere partijen in de afspraak sleohts te berde hebben gebracht, als zij hun belangen daarmede konden dienen. HET DOODVONNIS OVER DE TERRORISTEN. Hoe fel schrijft de N. R. Crt. ook de partijhaat in Duitschland zijn moge, en hoe- zeer de verschillende groepen geneigd zijn vonnissen over tegenstanders geveld te licbt te noemen, toch gelooven wij niet dat er in eenig Duitsch kamp nu vreugde zal heerschen over de uitspraak van de buitengewone reeht- bank te Beuthen, die vijf nationaal-socialisten ter dood heeft veroordeeld. Men kan het geval zonder veel sentimen- taliteit beschouwen. De verdedigers hebben getracht, de daad van de veroordeelden te idealiseeren, zooals dat des verdedigers is. Zij hebben de jonge lieden soldaten genoemd, die hun bloedige taak bebben volbracbt ter uit- voering van een bevel dat zij slechts konden gehoorzamen. Zij hebben gewezen op de ver- bittering die er heerschte onder de nationaal- socialisten tengevolge van de vele moorden, door communisten op leden van hun party gepleegd. Zelfs al kon men het standpunt aannemen, dat tucbt de moordenaars tot hun daad dwong, en al zou men dus him positie van „soldaten" die dan even goed voor andere partijen met den zelf den verm- van tucht zou moeten gelden aanvaarden, dan nog zouden zy een zware straf bebben verdiend. Die zou ook werkelijk soldaten moeten treffen die een bevolen executie op deze wijze hadden vol- trokken. Nadat zij eerst te vergeefs hadden getracht in het huis van een anderen commu nist binnen te dringen, hebben zij zich toe- gang verschaft tot het armeiyk vertrek met als raam slechts een open gat in den muur, dat de 70-jarige weduwe Pietrzuch tot woning diende. Daar sliep de oude vrouw met haar beide zoons. By het licht van zaklantaamtjes hebben zij den communistischen zoon aan de beenen uit zijn bed gesleept en op den grond beestig mishandeld en doodgetrapt. Het lqk vertoonde later 29 wonden. Men had de on- gelukkige met de scherpe punt van een ge- broken billardkeu vele malen in het gezicht gestoken. De dood was veroorzaakt doordat men hem met een hak van een laars de strot afgetrapt had. Ten slotte had men nog op hem geschoten, waarbij hij. echter slechts in den arm getroffen was. Dergelijke feiten laten geen gelegenheid meer over tot romantische verheeriyking. De jongelui mogen nog zoo „stramm" correct en onbevreesd voor de rechtbank zijn opgetreden, geen aasje sympathie kunnen wij voor hun moed voelen, nadat het proces hun orgie van laffe wreedheid aan het licht heeft gebracht. Het feit, dat zy door den man die hen uit- zond eerst onder den drank zijn gezet, maakt de sympathie, die thans voor deze „marte- laars" in de nationaal-socialistische pers aan den dag wordt gelegd, al evenmin prettiger van aard. Het betoog dat zij, geprikkeld door daden der communisten, zich te buiten zijn gegaan, maakt het vonnis niet onbillijker. De nood- verordening, krachtens welke het is geveld, heeft ten doel een einde te maken aan de wederzijdsche wraaknemingen. Er moest een begin zijm en dit begin werd gevormd door deze daad, omdat zy gepleegd is eenige uren nadat de noodverordening van kracht was geworden. Het is dan ook onjuist het vonnis te vergelijken met dat van Brieg over de verantwoordelijken voor het bloedblad van Ohlau. Lmmers, deze laatste gebeurtenissen zijn wel door een buitengewone rechtbank behandeld, maar hadden plaats gevonden voor de noodverordening was afgekondigd. Het maakt dan ook niet veel verschil uit of men communistische dan wel nationaal- socialistische terroristen aanpakt. Dachmann, de aanstichter, die behalve ter dood ook tot verlies der burgerlijke eererechten is veroor deeld omdat het gerecht zyn optreden zoo uitermate laaghartig vond, is communist ge weest en daarna lid van het centrum, is dus eerst aan het einde van een zwerftocht door het politieke spectrum by de nationaal-socia listen aangeland. Zijn moreele ontaarding had in ieder stadium van zyn „ontwikkeling" tot uitbarsting kunnen komen. Slechts op een punt zijn overwegingen van gevoel op hun plaats. Zij worden ingegeven door het feit, dat al deze verwilderde lieden links en rechts toch vooral slachtoffers der omstandigheden zyn, slachtoffers niet van de republiek maar van het te hoog gewaagde en te vernietigend verloren spel van den grooten oorlog. Verder kunnen slechts verstandelyke overwegingen by de beoordeeling ten berde worden gebracht. Op grond daarvan echter moeten in Duitschland thans zelfs de felste tegenstanders der nazi's dit vonnis met be- klemming vememen. Voor de communisten is het een triomf maar een aankondiging van hetgeen hun eigen terroristen te wachten staat. De gematigder elementen links moe ten nu hun hart vasthouden voor de gevolgen als het vonnis werkelijk voltrokken wordt, wat ons echter niet waarschynlyk lijkt. Maar als men het vonnis niet ten uitvoer legt, zal men dan by een volgende gelegenheid stren- ger kunnen zijn, wanneeh 't toevallig commu nisten betreft, waarop volgens de statistiek der terreur alle kans is? Von Papen, die in zijn hoedanigheid van Pruisisch dictator alleen verantiwoordelijk is voor het verleenen van gratie, kan zeggen, dat dit vonnis een laatste, heel emstige waarschuwing is ge weest, en dat hij daarom nog genade voor recht heeft laten gelden. Maar de tegenparty zal daarom niet te minder van partydige justi- tie spreken. Het is helaas een droevige waarheid, dat gevangenisstraf in dezen de nazi's te nauwer- nood nog zal afschrikken. Als de veroordeel den tenslotte tot levenslange tuchthuisstraf ,,begenadigd" worden, zullen zij hun straf beginnen met de vaste overtuiging, dat weldra de komst van het „derde rijk" de poorten van het tuchthuis weer voor hen zal openen. Deze rechtzaak stelde de venvildering en ontaarding van den politieken strijd in Duitschland fel in't licht, maar tevens ook de moeilijkheden waarin iedere Duitsche regee ring zich tegenover dezen toestand bevindt. Terreur van de ovenheid wordt thans tegen over terreur in de zeer uitgestrekte politieke onderwereld gesteld. Zelfs wy buitenstaan- ders wachten bezorgd af, wat de uitwerking zal zijn van deze terreur der straffende ge- rechtigheid. Het spel met de doodstraf is, hoe onvermijdelijk wehicht ook, altijd een riskant spel. In 6en opzicht echter zal het vonnis, te Beuthen geveld, een goede uitwerking hebben. Het is een duidelijk bewijs, voor het Duitsche volk zoowel als voor de buitenwereld, dat de overheid nog niet als was is in de handen van de nationaal-socialisten. In dit opzicht zou het vonnis niet dezelfde uitwerking hebben gehad als toevallig communisten de eerste getroffe- nen waren geweest. Nu zal het voor velen een nuttige openbaring zijn, vooral ook voor de nazi's, De mogelijkheid van herziening van de straf. Volgens art. 17 bestaat er geen beroep of revisie van vonnissen van de buitengewone rechtbanken. Wel is een heropening van de zaak mogelijk en het vonnis kan niet voltrok ken worden voor dienaangaande beslist is. Wordt tot heropening besloten, dan geschiedt de verdere behandeling voor de gewone recht bank en niet meer voor de speciale rechtbank. GOED AFGELOOPEN. Gisteren had een 9-jarig kind in de Van Bovenstraat een fleschje met lysol in handen weten te krygen, en noodigde buurkinderen uit eens van dat „dropwater" te drinken. Een der kinderen wees het af „omdat er een papiertje op het fleschje zat" en zy er dus niet van durfde drinken. Het 5-jarig zoontje van zekeren Dooms maakte echter van de uitnoodiging wel gebruik, doch ondervond er terstond de onaangename gevolgen van door het verbranden van mond en keel. De hulp van Dr. Van Bockstaele werd in- geroepen, en bleek dat het knaapje zeer weinig van het gevaarlyk goedje had binnen- gekregen. Blykbaar ondervindt hy er geen verdere gevolgen van, daar het kind reeds buiten speelt. FAILLISSEMENT. Heden is door de rechtbank te Middelburg in staat "van faillissement verklaard de com- manditaire vennootschap Van Heel Co., kassiers te Goes, met de vennooten T. van Heel, A. J. van Heel en Mr. A. L. van Heel. Tot curators zyn benoemd Ir. J. H. C. Kakebeeke te Kloetinge en Mr. H. C. J. Zaayer te Goes. Rechter-commissaris is Mr. Th. Portheine te Middelburg. WATERBOUWKUNDIG OPZICHTER. Voor het examen van Waterbouwkundig Opzichter (Zeeuwsch diploma) uitgaande van den Bond van Waterbouwkundige Ambtenaren in Zeeland, hebben zich 81 candidaten aan- gemeld. Het grootste aantal candidaten dat zich tot dusverre voor dit examen opgaf, bedroeg 66, in 1924. De aanmelding voor het examen 1932 is thans gesloten. HET CONFLICT IN HET LANDBOUW- BEDRIJF IN O. Z.-VLAANDEREN. Als resultaat van de Maandag te Goes door den rijksbemiddelaar Prof. Mr. Aalberse ge- houden conferentie met partijen, betrokken by de dreigende staking in het landbouw- bedrijf in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, kan worden medegedeeld, dat partijen alsnog zul len trachten onderling tot overeenstemming te komen. Indien dit niet mocht gelukken, zal het geschil door arbitrage worden opgelost. De staking, die anders Donderdag zou uit- breken, is in verband hiermede opgeschort. HOOFDAKTE-EXAMEN. Geslaagd voor het hoofdakte-examen de heer Jer. Klaaysen te Arnhem, vroeger te Aardenburg. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Een pet, A. Leunis, Havenstraat 9. Boekje met donateurskaarten voetbalclub „:Sas van Gent", E. Geers, Dwarsstraat 4. Kinderportemonnaie, L. de Doelder, Donze- Visserstraat 124. Damesmuts, J. Faas, le Kortestraat 4. Kindertaschje, F. v. d. Wal, 2e Verbinding- straat 13. Zakmes, J. Dieleman, 2e Verbindingstr. 9. Zakmes, A. Mannaert, Donze-Visserstr. 53. Foxhond, W. Bareman, Kanaaldijk P 65. Kinderhandtaschje, J. Riemens, Kazeme- straat 13. Bos sleutels, J. Leunis, D.-Visserstraat 95. Belastingmerk, J. Meertens, Vlooswijkstr. 11. Paar kinderkousjes, J. D. 't Gilde, Kerk- hoflaan 20. Een geel damessohoentje en een badschoen, J. Loof, Axelschestraat 90. OPHEFFING VAN KANTONGERECHTEN. Zooals te begrypen is, komt van wege de bevolking, die daardoor gedupeerd dreigt te worden, allerwege verzet tegen de voorge- nomen opheffing van kantongerechten, en wordt vooral in het westelyk deel van 2ieeuwsch-Vlaanderen een krachtige actie ge- voerd, om de opheffing van het kantongerecht te Oostburg te voorkomen. De „Standaard" heeft omtrent deze kwestie een driestar geschreven, waarin het volgende wordt gezegd: Opheffing is thans plicht. Wat vroeger werd toegestaan, kan nu weer worden aanvaard, volgens genoemd orgaan. Wy denken byv. aan de opheffing van een aantal kantongerechten, door Minister Donner reeds vroeger voorgesteld, maar door de Kamer geweigerd. Geenerlei consequentie is het, thans niet meer bij die weigering te volharden. Hard is de afschaffing van sommige kan tongerechten. Hard voor de justiciabelen ten plattenlande vooral. Evenwel, het moet, om dat veel sterker belangen door de instand- houding dan door de opheffing worden ge- schaad. Bovendien overdryve men niet de be teekenis van het ongemak, dat uit de af- schaffing kan voortvloeien. Wie met de praktijk bekend is, weet, dat bij een aantal kantongerechten derde klasse de werkzaamheden van rechter en griffier zoo luttel zijn, dat instandhouding in normale tijden eigenlijk niet kan worden geduld. Hoe- veel minder dan in de tegenwoordige, bange tyden. Niet de afschaffing, maar de instandhou ding is inconsequent. In theorie lykt deze opmerking van de ,,Standaand" heel mooi, maar zij komt ons toch voor in het algemeen niet juist te zijn, en de bevolking van de betrokken streken, die de ongemakken van eventueele opheffing aan den lijve zal gevoelen, zal er anders over den ken dan de driestar-schrijver. Men beoogt met opheffing bezuiniging, doch naar onze meening is het de vraag of de voorgenomen maatregel inderdaad bezuiniging brengen zal en of misschien het bedrag dat de Staat door opheffing van 2 kantongerech ten in Zeeuwsch-Vlaanderen niet ruimschoots aan reiskosten en tijdverlies zal moeten wor den opgebracht door de bevolking die met den kantonrechter in aanraking moet komen; bovendien zal de Staat een aanzienlijk hooger bedrag hebben te betalen wegens getuigen- geld. Naar onze meening is in dit opzicht te be- zuinigen zonder de bevolking te dupeeren, in dien men de zittingsplaatsen van de kanton gerechten in stand houdt, en den kantonrech ter en die hem bijstaan in die plaatsen laat zitting houden, een denkbeeld dat reeds bij een vroeger bestaan hebbend plan tot afschaffing door den Kamer van Koophandel en Fabrie- ken aan de Regeering is in overweging ge- geven. Nu worden Ter Neuzen en Hulst toch ook reeds gedurende vele jaren door e<5n kanton rechter bediend? Ons bleek dat ter zake deskundigen een der gelijke oplossing niet onmogelijk achten. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen.) AXEL. Hedenavond zal de Chr. Harmonie „Hosan- na" een concert geven op de Markt, aanvan- gende om half negen, waarbij het volgend progromma zal worden uitgevoerd: 1. Talisman, marsch. Delbecq. 2. La Dame de Tr&fle, ouverture. Langlois. 3. Largo. Handel. 4. La Dame de Coeur, ouverture. Duval. 5. Isidora, fantaisie lyrique. Bedouin. 6. Fantaisie over Russisch lied. Bortniansky. 7. l'Aurore d'un beau jour, fantaisie. Martin. 8. Ich bete an die Macht der Lie,be. Bortniansky. 9. -Honneur aux Pompiers, marsch. Mertzig. -Zaterdag a.s. zal de bijeenkomst van het driemanschap Axel, Hoek en Zaamslag alhier plaats hebben. Dit is voor dit jaar de laatste byeenkomst. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Voorloopige indeeling. le klasse A: Zeeuwsche Boys, Goes 2, De Zeeuwen 2; Vlissingen 3; Middelburg 3, Zee- landia 3; Walcheren 1; R.C.S., Breskens 1. le klasse B: Hulst 2, Clinge, STEEN, Hontenisse, Stoppeldyk, Axel 2, Sluiskil. le klasse C: Breskens 2, IJzendyke, FC Sluis; Hoofdplaat, PHIVO, Terneuzen 3. le klasse D: Zierikzee 2, Burgh, Brouwers- haven; Noordgouwe, SINOTO 2, Schouwen, Zonnemaire, Renesse. 2e klasse A: Hansweert 2, Vlissingen 4, Goesche Boys, Middelburg 4, Kruiningen, Kortgene, Ierseke, 's Heer Hendrikskinderen, Goes 3, De Zeeuwen 3. 2e klasse B: TW, Oranje, Koewacht, Sluis kil 2, JW, Westdorpe. 2e klasse C: Zierikzee 3, Burgh 2, Brouwers- haven 2, Noordgouwe 2, SINOTO 3, Schouwen 2, Zonnemaire 2, Renesse 2. 3e klasse A: De Zeeuwen 4, RC5S 2, Zeeuw sche Boys 2, Vlissingen 5, Zeelandia 4, Walcheren 2, 's Heer Arendskerke, Heinkens- zand. 3e klasse B: Boschkapelle, JW '2, Terneu zen 4, Sassche Boys 2, Westdorpe 2, DOS (Othene). 3e klasse C: Zierikzee 4, SINOTO 4, (dub- bele oomp.). De Zwal uwen-wedstryd. Deze wedstrijd, welke gespeeld zal worden op Zondag 11 September, vangt aan des nam. 2.30 uur en vindt plaats te Middelburg op het Gemeentelyk Sportterrein. De organisatie van dezen wedstryd is opge- dragen aan de vereeniging Middelburg. Mr. E. G. van Bisselinck, te 's Gravenhage, heeft zich bereid verklaard den wedstryd te leiden. Het Zeeuwsch elftal is door de Elftalcom- missie als volgt samengesteld: Doel: C. Kats (Vlissingen); rechts-achter J. Leljnse (M'burg)links-achter P. Geel- hoedt (M'burg); rechtshalf: Ch. Vader (Vlissingen); spil: J. Hamelink (Terneuzen); linkshalf: F. Dirkse (M'burg); rechtsbuiten: C. H. Merk (M'burg); rechtsbinnen: L. Dobbe- leir (Terneuzen); middenvoor: P. Vogel (Middelburg); linksbinnen: S. Laurens (Ter neuzen); linksbuiten: P. Schryver (Goes). Reserves: Aug. Cattoir (Hulst); P. 't Gilde (Terneuzen); J. Aoke (Sassche Boys); C. Januase (Zeelandia); A. Danielse (Goes). ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Augustus C. F., oud 20 j., voddenkoopman te Clinge, wegens oplichting veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. DRAMA TE PUTBROEK. Onder zeer groote belangstelling heeft voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch de be handeling plaats gehad van het hooger beroep in zake den jachtopziener Van der E. en zyn zoon, die wegens moord op 3 bewoners van Echt zijn veroordeeld. Voor zoover uit de verslagen was na te gaan bracht het getuigenverhoor weinig nieuws aan het licht. De verdachten blyven pertinent schuld ontkennen. In de gisterennamiddag gehouden zitting eischte de procureur-generaal by het Ge rechtshof voor den ouden Van der E. 15 jaar gevangenisstraf wegens doodslag en voor diens zoon, welke door de rechtbank tot 8 jaar is veroordeeld achtte hij die straf te zwaar, daar hy geschoten heeft om zyn vader te redden, en eischte wegens poging tot dood slag 4 jaar. Op verzoek van den verdediger werd de verdere behandeling verdaagd tot a.s. Maan dag. JEUDIGE DIEVEN. Aan het strand bij de West-Duinen te Vlissingen werden Zondagmiddag uit een aldaar opgeslagen linnen tent goederen en voorwerpen van waarde vermist, ook uit kleedingstukken van baders die zich in zee hadden begeven. De verdenking viel op eenige jongens die blijkens hun verteringen aldaar, ruim bij kas waren. Door een der bestolenen werd de mare- chaussee te Vlissingen gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse verscheen. Na een ver- hoor der verdachte jongens werden weldra achter de consumptietent enkele der vermiste voorwerpen opgegraven, n.l. een sigaretten- koker, portemonnaie, Lipsslot, enz. Een tasch waarin enkele horloges en gouden ringen waren geborgen, kon niet te voorschijn wor den gebracht, waarom de jongens naar de marechaussee-kazeme werden overgebracht. De knapen van omstreeks 15 jaar wonen te Souburg. Ook de vermiste tasch met inhoud is thans terecht. EEN RUIT INGEWORFEN. Zaterdagmiddag werd door een werklooze bij den wethouder van sociale zaken te Vlis singen, den heer P. G. Laernoes, met een straatklinker een groote ruit van diens woning aan den Singel ingegooid. De wet houder was afwezig. De dader nam ijlings de vlucht. Hij is kort daarop door de politie gegrepen, waama proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Maandagnacht is te Diemen aan de Oud- Diemerlaan by den veehandelaar Hennipman ingebroken. De dieven zyn over een schut- ting geklommen en konden daarna, door het hor voor een deur weg te nemen, heel gemak- kelyk binnen komen. De ongewenschte be- zoekers zijn zeer brutaal te werk gegaan, want gebleken is, dat uit een jos, die op de slaapkamer van Hennipman naast zyn bed hing, een bedrag van pl.m. 1600 gestolen is. Van de daders geen spoor. EEN OEVAARLI.JKE WESPENSTEEK De heer W. Doomvliet, die met zyn twee kinderen en drie kinderen van zyn zwager in een personenauto een tochtje maakte, la op den Deelenscheweg by Hoenderloo door een wesp op de rechterhand gestoken. Hy liet het stuur van de auto los en kwam daar door in het mulle zand terecht. Een oogen blik later wierp hy het stuur om, met dit ge volg, dat de auto over den kop sloeg. De kinderen vielen er allemaal uit en werden gewond. Een vyf-jarig jongetje, zoontje van den zwager van den heer Doomvliet was zeer zwaar gewond. Met de anderen werd het naar het gemeente-ziekenhuis te Arnhem overgebracht en overleed daar nog Zondag- avond. Een der kinderen heeft een hersen- schudding bekomen. DOOR DE WARMTE BE VAN GEN. Door de warmte zijn te Dedem en te Scheemda, vier landarbeiders onwel gewor den. Een van hen, uit Scheemda, is toen hy werkzaam was aan een dorschmachine flauw gevallen en later overleden. Hy laat een vrouw en twee kinderen achter. BELANGRIJKE DIEFSTAL. Een van de zomerinrichtingen te Zandvoort heeft een duren dag gehad. De kas, waarin zich 'n bedrag van plm. 1300 bevond, was door een der ondergeschikten tijdelijk ge- plaats in een wel wat heel eenvoudige berg- plaats, n.l. een keukenkast. Misschien heeft men gedacht: ,,Hoe minder opvallend, hoe veiliger". Maar dat was dan toch hier het geval niet. Want hoewel direct toezicht op de som maar een uurtje ontbrak, bleek later, toen de exploitant thuis kwam, dat anderen wel dege- lijk aandacht voor de tydelijke bergplaats hadden gehad. Het geld was verdwenen. Een onderzoek wordt ingesteld. IN EEN HOOIKLAMP. Wij lezen in De Nieuwe Dag: 't Is gebeurt by een veehouder in de onmid- dellijke omgeving van Alkmaar. ',t Was op Maandag 15 Augustus, een der heetste dagen van deze by uitzondering nu eens mooie vacantiemaand. Maar heeter nog dan in het onbarmhartige zonnetje was het in den hooiklamp van dezen agrarier. Plichtmatig, zooals zijn verzekering hem dat voorschryft, was hy aan het werk getogen, om een gat in zijn klamp te sipitten, waardoor voor de broeihitte een veiligheids- klep geschapen werd. Dit gat liep van den top van den hoogen berg eenige meters loodrecht naar beneden. Toen het uur van den noen was aangebroken en de boer en zijn helpers den welverdienden maaltijd gingen nuttigen, werd boven over het gat een plankje gelegd met een dun laagje hooi erop, om ..trekking" in het gat te voor komen. Deze verstandige wyze van doen, die wel gexnspireerd lijke op de bekende methode om in de woestijn wilde dieren te vangen, had echter bijna een menschelijk slachtoffer gemaakt. Want het toeival wilde, dat tydens de mid- dagrust een controleur der verzekering eens kwam kijken heel begrypelyk in dezen tijd, nu hoolbroei aan de orde van den dag is of aan alle polisvoorwaarden wel was voldaan. Geen mensch ziende, klom hy tegen de ladder van den hooiklamp op en waagde zich boven op dezen berg. Met het gevolg, dat hij door de broze bedekking heenzakte en in het smoorheete hooigat terecht kwam. Natuurlijk verhief hy zyn stem en riep luide om hulp. Dit werd in de boerdery wel gehoord, doch bij inspectie bleek geen sterveling te zien. Wie kon ook vermoeden, dat deze hooiklamp als wylen de walvisch by Niniv6 een mensche lijk wezen in zyn buik herbergde? Later hoorde men een geheimzinnig geklop als van metaal op hout. Nu werd het toch al te gek. Nogmaals werd alles onderzocht en een der aanwezigen kwam op het geluk- kige idee, den berg te beklimmen en den top eens te bekyken. Toen was het geheim opgelost. De ge- vangene, die door angst, hitte en inspannlng zijn stem reeds verloren had, was met zyn tabaksdoos gaan kloppen op de gebroken plankjes die mee naar beneden waren geval len. Dit werd zyn redding; met een laddertje werd hy nu spoedig uit zyn hacheiyke positie verlost.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2