(SSI PUROL Smetten, Doorzi{{en Stukloopen der Huid Slapeloosheid „Zij" Creme s o 11. BjU ITENLAHD. GEMENGDE BERICHTEN handelsregister kamer van TER NEUZEN, 22 Augustus 1932. KLEUTER VERONGELUKT. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. KOSTBAAR KRUIS GESTOLEN. verzacht en geneest men met Doozen 30-60 to 90 ct. Tube 80 ct. Bi) Apotb. ca Drogistcs (lngez. Med.) Verkoop beneden banderolleprijzen. De besprekingen over dit vraagstuk duren voort. In een volgende vergadering van den Raad zal de vraag onder het oog worden gezien, in hoeverre wellicht een belastinghef- fing aan de bron ten deze de gewenschte op- lossing zou kunnen bieden. Bestryders van het cadeaustelsel. Een commissie uit den Raad werd opge- dragen, over dit onderwerp te rapporteeren en haar zienswijze kenbaar te maken ten aan- zien van de in het rapport der commissie^ Van Wijnbergen terzake ontvouwde gedach- ten. Het stelsel, neergelegd in genoemd rap port, meende de commissie niet te mogen aanbevelen. Zij gaf de voorkeur aan een proef met Jjet Duitsche stelsel, zooals dat in de Maart j.l. afgekondigde noodverordening is beliehaamd. Mocht afdoende bestrijding langs dezen weg onmogelijk blijken, dan biedt het I>uitsche stelsel eventueel gelegenheid tot verscherping. Het rapport der commissie gaf tot een uit- voerige gedachtenwisseling in den Raad aan- leiding, welke discussie zich concentreerde op de vraag, of ten deze een civiele dan wel een strafrechtelijke procedure de voorkeur ver- dient.. De Raad achtte echter zoowel den eenen als den anderen grond voor bestrijding van het cadeaustelsel aanwezig. Dientengevolge sprak de Raad zich in meerderheid uit voor het door de commissie aanbevolen stelsel, dat, den nadruk leggend op de civielrechtelijke procedure, tevens de moge- lijkheid van strafvervolging opent. Uitvoerig werd voorts van gedachten gewlsseld over de details eener eventueele wettelijke regeling alsmede over de vraag, welke cadeaux als ge- oorloofd kunnen worden toegelaten. Aan de commissie werd opgedragen, reke- ning houdende met de in den Raad gemaakte opmeTkingen, terzake nader te rapporteeren. OP eeN NA DE SXERKSTE LUCHTMACHT. Volgens de jongste inlichtingen uit vele hronnen, aldus meldt de medewerker voor luchtvaartzaken van de Daily Telegraph, be- staat de ,,eerste linie"-sterkte der Russische luchtvloot uit 1270 machines, waardoor Rus- land zich verheft boven Groot-Brittannie, doch nog blijft beneden de Vereenigde Staten, Frankrijk, Italie en Japan. De correspondent zegt echter, dat de methode van plaatsing naar het schijnt onbevredigend is, omdat zij geen rekening boudt met reserves en andere factoren van belang. In Februari gaf de Sowjetregeering, nadat zij aanvankelijk ge- weigerd had aan den Volkenbond opgave van de vlootsterkte te doen, de „eerste linie"- sterkte als 750 vliegmachines op en 520 an dere. De term „eerste linie"-sterkte blijkt echter verschillende beteekenissen te hebben in de verschillende landen, zoodat de opgave van Rusland siechts met voorbehoud moet worden aanvaard. Maar bekend is, dat Rusland voortdurend zijn luchtvloot heeft versterkt, terwijl andere Europeesche landen zich min of meer tevreden hebben gesteld met den pas te markeeren. Terwijl Rusland 1270 vliegtui- gen aan den Volkenbond heeft opgegeven, luidden de opgaven der andere mogendheden als volgt: Vereenigde Staten 1752, Frankrijk 1687, Italie 1507, Japan 1384, Groot-Brittan nie 833. Volgens de jongste berichten zrjn de Russi sche monteurs der Russische vliegtuigfabrie- ken zeer bekwaam, terwijl de Russische pilo- ten bekend staan als goede vliegers. Rusland drijft thans op zijn eigen vliegtuigfabrieken, ofschoon de Duitsche teohnici nog steeds de bovenhand hebben, terwijl er ook een groot aantal Duitsche piloten in Rusland is. Krach- tens het Vrjfjaarsplan ontwikkelt de vliegtuig- Industrie zich snel; er zijn op het oogenblik mcer dan veertig fabrieken met meer dan 150.000 arbeiders, mannen en vrouwen. Het aantal piloten en mechaniciens, dat bij het ge- regelde leger wordt opgeleid, bedraagt 50.000. De dhemische oorlog is onderwerp van voort durend onderzoek. Een merkwaardig licht werpt de schrijver Maxwell in Aero Digest op de werkwijze der Sowjets. In iedere eenheid van de luehtmacht toevinden zich een piloot, een waamemer en een mecanicien van de Skegnajabrigade. Laatstgenoemden worden aangewezen door de eommunistische partij om toezicht te hou- den op het werk en daarover in het geheim rapport uit te brengen. Hun namen worden nooit gepubliceerd. Hieraan kan worden toe- gevoegd, dat de Gssoaviachim, een soort luchtliga, meer dan vijf millioen leden telt. Haar fondsen worden geforuikt voor propa ganda en voor den bouw van vliegmachines, terwijl haar activiteit een militair karakter jiraagt. DURE HULP. De Oostenrijksohe Nationale Raad heeft schrijft de N. R. Crt. het protocol van Lausanne betreffende een Internationale lee- ning van 300 millioen schelling voor Oosten- rijk goedgekeurd. Daarmede is de weg ge- baand voor het zooveelste herstel van de zich voor de zooveelste maal in wanhopige om- standigheden bevindende republiek. Verzekerd is het herstel daarmede echter nog allerminst. Als niet een grondige behandeiing van in- komsten en uitgaven van den staat daar mede gepaard gaat zal deze leening den toe- stand op den duur, door een nog weer verder vergrooten van den schuldenlast, siechts ver- ergeren. Dollfuss, de bondskanselier, is ech ter een man van aanpakken. Alleen als hij ■erin slaagt zijn binnenlandsch program tot verbetering van 's lands financien goedge keurd te krijgen, is hij bereid het groote be drag van de leening werkelijk op te nemen. Men mag echter aannemen dat met de goedkeuring van het protocol van Lausanne de grootste parlementaire moeilrjkheid over- wonnen is. Dit protocol was in staat de uiterste linkerzijde, de socialisten, en de con- servatieve Groot-Duitschers, die anders de regeering steunen, in een stevig oppositioneel front bijeen te brengen. Deze beide groepen, en de twee leden van het „Heimat-block", die zich hij hen hebben gevoegd, beschouwden het aanvaarden van dit protocol als een on- waardige onderwerping van Ostenrijk aan den wil der westelijke mogendheden. Het is de oude kwestie, waarover het vorig jaar, toen Duitschland en Oostenrijk op het punt ston- den een tolverbond te sluiten, voor het Hof van den Haag geprocedeerd is. Onder het voorwendsel, de vryheid van Oostenrijk te waarborgen, wordt door dit protocol opnieuw de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland onmogelijk gemaakt. Oostenrijk wordt dus, terwille van zijn vrijheid, de vrijheid ontnomen over zrjn eigen vrijheid te beschikken. Het protocol van Lausanne is een verstevi- ging van het protocol van Geneve, dat slordig ineengeizet, verleden jaar siechts heel op het kantje af nog kon worden gebruikt om het genoemde tolverbond tegen te gaan. Van 1934 af had Oostenrijk echter het recht, de leeningen van Genfrve af te doen, en op die manier zijn vrijheid van handelen terug te koopen. Wel ziet het er niet naar uit dat Oostenrijk daar binnen weinige jaren toe in staat zal zijn, maar het is zeer wel denkbaar dat het daarvoor buitenlandsche, d.w.z. Duit sche hulp zou verkrijigen. Nu is, door het protocol van Lausanne, de gebondenheid van Oostenryk opnieuw, en thans op solide wijze, voor 20 jaar verzekerd. Het is zeer begrijpelijk dat daartegen het verzet, zoowel in Duitschland als in Oosten rijk zelf, heel hevig geweest is. De Oosten- rijksche socialisten zijn sedert 1918 altijd hevige voorstanders van de aansluiting bij Duitschland geweest. En met de Groot-Duit- schers stond het natuurlijk niet anders. De twijfelaars en tegenstanders moesten steeds in het kamp van de christelijk socialen wor den gezocht. Het strijdpunt was zoo pijnlijk, dat Dollfuss er siechts dank zij eenige absenties wegens ziekte, en dank zij het feit dat de socialistische voorzitter van den Nationalen Raad niet mee- stemt, erin is geslaagd een meerderheid van zegge en sehrijve ddn stem voor het protocol te verwerven. Ware het bij aanwezigheid van alle leden van den Raad anders geloopen? De verantwoordelijkheid zou bultensporig groot zijn geweest voor hen, die de reddende leening zouden hebben verworpen; en de ver- leiding was groot tegen te stemmen tegen de inderdaad vemederende en daarom gehate bepalingen, zoodra die verantwoordelijkheid er niet mede gemoeid was. Daarom is het volstrekt niet zeker dat de goedkeuring siechts op een toevallige meerderheid heeft berust. Het was waarschrjnlrjk zelfs geen toeval dat die meerderheid juist ddn stem bedroeg. Meer dan strikt noodzakelijk was wilde men er niet voor geven. Intusschen heeft Dollfuss weken van hevige onzekerheid beleefd en van groote inspanning om de paar noodige zieltjes te winnen. Hij heeft den moed gehad een zwaar odium op zich te nemen dat hem later voor de voeten zal worden geworpen, het ergst wellicht als Oostenrijk, dank zij dit moreele offer, het best weer op de been is gekomen. Want erkentelrjkheid is vooral geen trek der Ween- sohe politici tenzij degeen die er aanspraak op sou kunnen maken dood en onschadelyk geworden is. TE VEEL TAR WE IN FRANKRIJK. Bouvart, senator voor het departement Eure-et-Loire, heeft Woensdagmiddag een in cident veroorzaakt op de Parijsche tarwe- markt door de handelaren luide toe te spre- ken en ze aan te sporen zich van speculatie op de daling der tarweprijzen te onthouden. Hij werd door de woedende graanhandelaren omringd en de beurs uitgeworpen. De Fransche tarweverbouwers blijken voor emstige moeilijkheden te staan, welke groo- tendeels zijn te wrjten aan de buitengewoon grooten oogst. Gedurende de laatste jaren zijn zij door een intensieve officieele propa ganda steeds aangemoedigd om hun produc- tie te verhoogen. Dientengevolge is niet al leen het gebied der tarweverbouwing aan- merkelijk uitgebreid doch is ook het gebruik van den door den staat verstrekten kunst- mest toegenomen. De productie overtreft nu verre het verbruik en er schijnt weinig voor- uitzicht te zrjn op het vinden van buiten landsche markten. HAUSSE IN DE SMOKKELHOEKEN. Hoe hoog de nood in het Duitsche grens- gebied thans is gestegen, komt opnieuw aan het licht in een reeks berichten in de Duitsche grensbladen, waarin gewezen wordt op het snel-toenemende aantal diefstallen van veld- vruchten. Te Bordenberg en omgeving plimderden de verkommerde bewoners in troepen de velden. Vooral de aardappelvelden moeten het ont- gelden, en wel in zoodanige mate, dat de boe- ren emstig voor een tekort aan aardappelen in de komende wintermaanden vree.zen. Te Rotberg hebben de boeren een eigen veilig- heidsdienst gevormd, om hun landerijen te be- schermen. Hier, evenmin als elders, schijnt de plaatselijke politie brj machte te zgn de diefstallen van landenproducten op krachtige wijze te bestrijden. Zij is daarvoor te gering in aantal. Anderzijds neemt de smokkelhandel hand over hand toe. In de omgeving van Aken, vooral richting der Belgische grens, dragen dagelijks groote smokkelbenden hun waren Duitschland binnen. Het wordt voor de douane-beambten een schier hopelooze onder- neming dezen handel doeltreffend te bestrij den. Met zestig tot honderd man tegelijk trekken de smokkelaars op. Worden zij door beambten verrast, dan stuift de groep uit el- kander en de grenswachten mogen van geluk spreken als zij er in slagen eenige personen in te rekenen. De rest ontkomt gemakkelijk naar veiliger oorden met het grootst gedeelte van den buit. Hier geldt hetzelfde als bij de plaatselijke politie; het aantal douane-beamb ten is belangrijk vermeerderd, doch nog steeds veel te gering, om aan de verbijsterende toe- neming van het aantal gelegenheidssmokke- laars paal en perk te kunnen stellen. Het gevolg is, dat de beambten geneigd zijn snel naar krachtmiddelen te grijpen en van de vuurwapenen gebruik te maken. Hun huidige positie maakt in dit opzicht emstige misstanden bijna onvermijdelijk. Aan den eenen kant staan hun chefs, die den laatsten tijd meer dan ooit letten op den smokkel handel in het grensgebied en die geneigd zijn het toenemen van het smokkelen aan laksheid van.de amhtenaren te wijten; aan den anderen kant is er de volkomen onmacht dezen stort- vloed van groote en kleine gelegehheidssmok- kelaars te keeren. Daarbij is het teekenend hoe weinig de Duitsche douane op eenige medewerking van de zijde van het publiek kan rekenen. Dagelijks brengen de Duitsche grensbladen een handvol berichten over botsingen tusschen douane en smokkelaars, waarbij het toevallig aanwezige publiek partrj voor de smokkelaars koos. Waarom? Ten deele zeker uit de be- wuste of onbewuste sympathie, die de massa in de meeste gevallen beeft voor degenen, die het met gezagshandhavers te kwaad krijgen. Doch in nog sterker mate door het besef, dat deze smokkelaars veelal siechts door den nood tot den sluikhandel worden gedreven den economischen nood, die op de gansche bevol- king in het Duitsche grensgebied zoo zwaar drukt. Door dit alles spitsen zich de verhoudingen voortdurend toe en de vijandige stemming tusschen smokkelaars en grensbeambten met de daaruit voortvloeiende excessen doet ook in Duitschland steeds stemmen op- tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardts Zenuwtablettei^. Buisje 75 ct. 'Ingez. Med.) gaan, die op den ernst van dezen toestand wijzen. Deze feiten vormen een deel van den geest van onrust, die in het Duitsche grensgebied heerscht denzelfden geest, die sedert de Pruisische Landdagverkiezingen in April j.l. bij de Rijksdagverkiezingen en telkens weer den extremisten van links en rechts stapels stemmen bezorgt. KOOPHANDEL EN FABRIEltEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. In de week van 815 Augustus werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende inschrijvingen J. de Groote, Schoondijke, Straatweg M 216 aardappelhandel. H. de Kock, Schoondijke M 206, aardappel handel en aardappelteelt. In bosch en duin, Op hei en strand: De huid wel bruin, Maar niet verbrand! (Ingez. Med.) OPHEFFING VAN KANTONGERECHTEN. Zooals te begrijpen is, komt van wege de bevolking, die daardoor gedupeerd dreigt te worden, allerwege verzet tegen de voorge- nomen opheffing van kantongerechten, en wordt vooral in het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen een krachtige actie ge- voerd, om de opheffing van het kantongerecht te Oostburg te voorkomen. De „Standaard" heeft omtrent deze kwestie een driestar geschreven, waarin het volgende wordt gezegd: Opheffing is thans plicht. Wat vroeger werd toegestaan, kan nu weer worden aanvaard, volgens genoemd orgaan. Wij denken bijv. aan de opheffing van een aantal kantongerechten, door Minister Donner reeds vroeger voorgesteld, maar door de Kamer geweigerd. Geenerlei consequentie is het, thans niet meer bij die weigering te volharden. Hard is de afschaffing van sommige kan tongerechten. Hard voor de justiciabelen ten plattenlande vooral. Evenwel, het moet, om dat veel sterker belangen door de instand- houding dan door de opheffing worden ge- sohaad. Bovendien overdrijve men niet de be- teekenis van het ongemak, dat uit de af schaffing kan voortvloeien. Wie met de praktijk bekend is, weet, dat bij een aantal kantongerechten derde klasse de werkzaamheden van rechter en griffier zoo luttel zijn, dat instandhouding in normale tijden eigenlijk niet kan worden geduld. Hoe- veel minder dan in de tegenwoordige, bange tijden. Niet de afschaffing, maar de instandhou ding is inconsequent. In theorie lijkt deze opmerking van de „Standaard" heel mool, maar zij komt ons toch voor in het algemeen niet juist te zgn, en de bevolking van de betrokken streken, die de ongemakken van eventueele opheffing aan den lijve zal gevoelen, zal er anders over den ken dan de driestar-schrijver. Men beoogt met opheffing bezuiniging, doch naar onze meening is het de vraag of de voorgenomen maatregel inderdaad bezuiniging brengen zal en of misschien het bedrag dat de Staat door opheffing van 2 kantongerech ten in Zeeuwsch-Vlaanderen niet ruimschoots aan reiskosten en tijdverlies zal moeten wor den opgebracht door de bevolking die met den kantonrechter in aanraking moet komen; bovendien zal de Staat een aanzienlijk hooger bedrag hebben te betalen wegens getuigen- geld. Naar onze meening is in dit opzicht te be- zuinigen zonder de bevqlking te dupeeren, in- dien men de zittingsplaatsen van de kanton gerechten in stand houdt, en den kantonrech ter en die hem bijstaan in die plaatsen laat zitting houden, een denkbeeld dat reeds bjj een vroeger bestaan hebbend plan tot afschaffing door den Kamer van Koophandel en Fabrie ken aan de Regeering is in overweging ge- geven. Nu worden Ter Neuzen en Hulst toch ook reeds gedurende vele jaren door e6n kanton rechter bediend? Ons bleek dat ter zake deskundigen een der- gelijke oplossing niet onmogelijk achten. MOEILIJKE REDDINGSPOGINGEN. Toen de kinderen van Mr. v. d. V., kanton rechter te Hulst Vrijdagnamiddag op het strand nabij Walsoorden aan het spelen en baden waren, kreeg de 10-jarige F. v. d. V., een met lucht gevulden band, waarmede de kleine zich op het water liet drijven, aldus lezen wij jn het Dagblad van Noord-Brabant. De oudste dochter van Mr. v. d. V., die vreesde dat haar broertje zich te ver in het water zou begeven, riep het kind terug, dat toen bemerkte, dat het reeds te dicht bij den den stroom was gekomen. Mej. v. d. V., zwom toen den kleine na, waardoor beiden in den stroom kwamen en steeds verder afdreven. Flotseling verdween het kind ook nog in de diepte, terwijl mej. v. d. V., die pas sinds korten tijd zwemmen kon, om hulp riep. Zij slaagde er in het kind weer op den luchtband te krijgen. Toen Mr. L., notaris te Hulst, die zich ook met zijn familie aan het strand bevond, het gevaar bemerkte, heeft hij zich eveneens in den stroom gewaagd om hulp te bieden. De beide kinderen van Mr. v. d. V. dreven intus schen steeds verder af. Toen Mr. L. hen bereikt had, trachtte hij door den luchtband, waardoor de twee kinde ren zich drijvende hielden, hen telkens tegen den stroom in te treikken en ze buiten de roode tonnen van de vaargeul te houden, waar de stroom nog veel sterker is. Een uur lang hebben de drie in het grootste gevaar ver- keerd. Toen hun krachten bijna uitgeput waren, kwam het zeiljacht van den heer Frensen uit de Kloosterstraat te Antwerpen in het zicht. Op het hulpgeroep zijn de zich aan boord bevindende heeren onmiddellijk met reddings- boeien en lijnen ter hulp gekomen, die het drietal na anderhalf uur van de angstigste spanning, ook onder de aanwezigen aan het strand aan wal wisten te brengen. ZAAMSLAG. Bg den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge alhier, is als gevonden gedeponeerd: een portemonnaie met belastingmerk 1932 1933. Rechthebbende vervoege zich aldaar. LIJK OPGEVISCHT. Heden voormiddag is bij de trambrug in den Westelijken kanaalarm te Sas van Gent op- gevischt het ljjk van zekeren G., een bejaard man, die aan een ongeneeslijke ziekte leed en die uit zijn nabij gelegen woning werd ver- mist. OOSTBURG. Een 16jarige jongen was met 2 jongere broertjes, alien kinderen van den landarbeider R. te Oostburg (Scherpbier) gaan baden, in den Henrfcusput onder deze gemeente. Geen van alien kon zwemmen en het gevolg was, dat alle drie weldra in gevaar verkeerden. De 16jarige verdronk, de beide anderen kon- den gelukkig nog bijtijds door A. Bertol, die toevallig in de buurt was, gered worden. AXELTERNEUZEN 41. Zaterdag werd officieel het nieuwe kleed- lokaal van de voetbalver. „Axel" in gebruik genomen. Ter gelegenheid hiervan, werd een vriend- schappelijke wedstrijd gespeeld tegen Ter- neuzen, terwijl de harmonde Concordia' muzikale medewerking verieende. De eere-voorzitter, de heer J. L. M. Boot, voerde het woord; het nieuwe lokaal getuigt van noesten arbeid, volharding en een goede vereenigingsgeest. Geheel belangeloos ge- bouwd door de leden in de vrije avonduren. Het is een daad, welke groote bewondering verdient en daarom brengt spr. dank aan de leden, alsmede aan de leveranciers der bouw- materialen. Hij drong er voorts op aan de goede geest in de club te bewaren, een voor- name factor in het vereenigingsleven en deze kan er in hooge mate toe bijdragen, dat de Axelsche voetballers geduchte tegenstanders worden op het groene veld. Verder dank aan ,,Temeuzen", de zustervereeniging die in deze tropische hitte bereid was, een wedstrijd te spelen en de harmonie voor hare mede werking. Aanvoerder De Smidt van „Temeuzen' feliciteerde „Axel" met het nieuwe locaal, tevens de beste wenschen voor de vereeniging uitsprekende. Hij maakte voorts excuus voor de teleur- stelling van vorige week en hoopte, dat de wedstrijd een vriendschappelijk karakter zou dragen. Na muziek, stelden de spelers zich op, onder leiding van sciheidsrechter Gillissen; „Ter- neuzen" bracht de bal aan het rollen. In den beginne was het van weerszijden terrein verkennen, doch dan worden de aan- vallen heftiger. Na 10 minuten ontstaat in de „Temeuzen" achterhoede een misver- stand en ,,Axel" weet daarvan te profiteeren en neemt de leiding 10. Het spel wordt mooier en ondanks de tempe- ratuur ontwikkelden de spelers nog een be- hoorlijk tempo, ,,Axel" weet haar voorsprong te vergrooten 20 en wanneer een der Axel sche achterspelers ongeoorloofd aanvalt wijst de scheidsrechter naar de beruchte stip. Onberispelijk wordt deze strafschop in het net geschoten 21. Vinnige schoten moet de keeper van „Axel' verwerken, doch dat is hem toevertrouwd. Herhaaldelgk loopt de thuisclub in de buiten- spel-val, doch kort voor de rust vergroot zij haar voorsprong, na een mooi opgezetten aanval en met 31 wordt gerust. Na half time wordt weer flink aangepakt. De aanvallen der gasten komen voomamelijk over links, waar een keurige partij voetbal wordt gespeeld, doch waar extra bewaking er voor zorgt, dat voor gevaarlijke schoten bjjna geen gelegenheid wordt gegeven. Een stugge Axelsche verdediging is onver- biddelijk en de keeper is de wanhoop van Ter- neuzen's voorhoede. OndeT t enthousiasme wordt het 4e doelpunt door „Axel" gemaakt en met 4—1 komt het einde. Een mooie wedstrijd, waarin goed voetbal werd gespeeld. Technisch zagen wij vooral bij „Temeuzen" mooie staaltjes, doch „Axel' wist daartegen ook een goed spel te ontplooien en heeft zoodoende verdiend gewonnen. Des avonds vooral als het terrein in de schaduw ligt, is het voor publiek een aange- naam verblijf, hetgeen verhoogd werd door het aanschouwen van een mooie wedstrijd. Het nieuwe kleedlokaal is inderdaad een groote vooruitgang en verbetering. Voor ieder 11-tal zijn afzonderlijke kleedkamers, de scheidsrechter heeft zijn appartement, een waschgelegenheid en tenslotte een bergplaats voor materialen. Vermelden wij tenslotte, dat scheidsrechter Gillissen correct leidde. ONDIER EEN SPROEIWAGEN. Te Dordrecht is Donderdag een achtjarig jongetje dat op het Stationsplein met een sproeiwagen medeliep, tusschen de wielen daarvan geraakt en overreden. Een genees- heer kon siechts den dood constateeren. Te Zwartsluls reed een driejarig jongetje in een wagentje, dat geduwd werd door een ouder broertje. Een paard met zijn berijder kwam aandraven en botste tegen het wagentje. Het kindje werd er uit geslingerd en was op slag dood. DE GROOTE HITTE. De velen die Vrijdag om vijf uur of even later, aldus de N.R.C., na hun dagtaak vol- bracht te hebben huiswaarts keerden zullen zich misschien door de warmte wat bezwaard hebben gevoeld, doch er zeker niet van door- drongen zijn geweest, dat zij een historish moment beleefden. Omstreeks half zes toch was de officieele temperatuur gestegen tot 34,8 Celsius in de schaduw. Een dergelijke temperatuur was te Rotterdam nog nooit be reikt, ten minste sedert den tijd, dat de waar- nemingen met behoorlijke instrumenten en door geschoold personeel zijn verricht. De vroegere hoogste temperatuur was 34,6 graad Celsius. Wij hebben dus thans een niieuwe hoogste temperatuur voor Rotterdam in de schaduw. Zij bedraagt uitgedrukt in graden Fahrenheit 94,64. Te Amsterdam. De Tel. meldt Vrijdagavond: Vanmiddag bereikte de temperatuur ver- moedelijk om 15.15 haar maximum, zjjnde 32,8 graden Celsius in de schaduw, d.i. 91 graden Fahrenheit. Te 15,32 werd 32,6 eveneens 91 graden Fahrenheit, afgelezen. Sedert 1906 is dit de hoogste temperatuur die te Amsterdam in Augustus is waargenomen. Te 's-iGravenhage. Te 's-Gravenhage zijn eenige personen in den loop van den dag van Vrijdag het slacht- offer geworden van de buitengewone hltte. Een bejaard heer werd op de brug bij de Heerengracht onwel en zakte in elkaar. Toen de geneeskundige dienst ter plaatse kwam bleek hij reeds te zijn overleden. Het lijk is naar het ziekenhuis gebracht. Voorts kreeg de geneeskundige dienst nog een aantal andere gevallen te behandelen van minder emstigen aard. Op de Beeklaan moest een juffrouw uit Voorburg uit een autobus worden gehaald, waar zij in zwijm was gevallen. Zij werd naar het Roomsch- Katholieke ziekenhuis gebracht. Voorts werd nog een 9-jarig jongetje op straat door de warmte bevangen. Het kind is door den ge- neeskundigen dienst naar zijn huis gebracht. Door een zonnesteek getroffen. Vrijdagmiddag is de daglooner J. S. in den Haarlemmermeerpolder bg het verrichten van zijn werkzaamheden door 'n zonnesteek ge troffen. De man is naar 'n ziekenhuis ge bracht. De landbouwer M. A. te Rucphen werd door de warmte onwel en overleed eenige uren later. Vrijdag is te Oostburg een zekere Maen- hout bg het verrichten van werkzaamheden op het veld van de warmte ongesteld ge worden. Hg is overleden. Ten gevolge van de hitte moeten vele landarbeiders de akkers verlaten en verkoeling zoeken. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Een 23jarige ongehuwde werkman uit Ne- derweert, die werkzaam was bij de firma Den Breejen v. d. Bout aan de werken voor het Julianakanaal, is bij het zwemmen in het kanaal verdronken. Te Urmond (Limfourg) is een man bg het baden in de Maas in een diepte geraakt en verdronken. Hij was met vrouw en twee kin deren naar de Maas gewandeld en was pas eenige minuten te water, toen het ongeluk gebeurde. Het 7jarig zoontje van den heer De V. te Zwolle kwam des avonds niet thuis. Na lang zoeken vond men zijn kousen en schoentjes aan den kant van de stadsgracht. Later is zijn lijkje opgedregd. In de Waal onder ge gemeente Ubbergen is de 35jarige T. van Raay uit Nijmegen bij het baden verdronken. Te Zuid-Scharwoude is de 16jarige W. Bak- per uit Noord-Scharwoude, die in de diepe Schagersloot aan het baden was, verdronken. Aan het stille strand te Hoek van Holland is de 34jarige havenarbeider L. Hebbing, ge- woond hebbende Polslandstraat 41 te Rotter dam bij het baden door den stroom meege- sleurd en verdronken. Zijn lijk is twee uur later aangespoeld. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. Nabg de Vuurtoren te Scheveningen is de 20jarige v. B. uit de Walmaranstraat, bg het baden in zee verdronken. In de Rotte bg Terbregge te Hillegeraberg is Zaterdagmiddag de 29jarige W. Pluimma- kers uit de Batavierstraat te Rotterdam bfl het baden verdronken. In het Overijsselsch kanaal nabij Vriezen- veen is de 27jarige gehuwde H. H. Veldhof bjj het baden verdronken. Hjj laat een vrouw en twee kinderen achter. Van gisteren worden weer tal van verdrin- kingsgevallen vermeld. Te Nijmegen verdronk een verloofd paar, wier roeibootje werd aangevaren. By het Latumscbe mee»- verdronk Zater- dagavond in den IJssel een lljarige jongen, Zondagmorgen een 18jarige en des namiddags een man, die daar met zijn vrouw aan het zwemmen was. Onder de gemeente Alem verdronk een 31- jarige moeder; haar 6Jarig zoontje dat zij aanvankeltjk meetrok, kon men nog redden. Bij Oosterbeek is een 43jarige dame in de diepte verdwenen, te Maesyck verdronk de Nederiander Jan van den Akker die in een draaikolk geraakte, in het zwembad te Sloten bemerkte een duiker op den bodem van het bad het lichaam van een man, die vermoede- lijk kramp gekregen en daar verdronken is. Bg Zandvoort is een 18jarige jongen uit Am sterdam verdronken, die daar met een vriend was gaan baden. Zaterdagmorgen is het 1%-jarig dochtertje van de familie Faassen op den Heronger weg te Venlo door een autobus van de Maasbuurt Spoorweg overreden en gedood. Op den sluitingsdag der Sittardsche Mis- sieweek kwamen de Paters Passionisten tot de ontdekking dat van hun stand een waarde- vol kruis verdwenen was. Het gestolen kruis was vervaardigd van ebbenhout en ingelegd met fraai bewerkt goud, zilver en ivoor. De waarde van dit kunstproduct was pl.m. f 500. MET EEN KANO VAN HAMBURG NAAR LONDEN. Op Schiermonnikoog is aangekomen mej. Elza Muller uit Hamburg, die op weg waas naar Londen in een 4 meter lange opvouw- bare kano. Aan boord van de kano is een tentje, waarin het sportieve meisje ovemacht. EEN RARE BRAND TE NIJMEGEN. Zaterdagnacht werd de Ngmeegsche hrand- weer gealarmeerd voor een uitslaanden brand aan den Weurtschenweg. De brand bleek te woeden in een woning, bewoond door het ge- zin Peters, direct gelegen naast de machine- fabriek van den heer Van Ham. De brand- weer slaagde erin het vuur tot deze woning te beperken, die echter vrrjwel uithrandde. By onderzoek bleek, dat het vuur op twee van elkaar verwyderde plaatsen was ultgebroken. De zaak Is in onderzoek. De schade wordt door verzekering gedekt. TRAGISCH. De 66jarige v. O. uit Ngmegen was bij de begrafenis van zijn zoon te Tiel, in leven eige- naar van hotel „De Roos" aldaar. Toen de vader in den rouwstoet achter het stoffelijk overschot van zijn zoon schreed, voelde hy zich plotseling onwel worden; eenige oogen- blikken later was de heer v. O. overleden. KINDER VERLAMMING. Wegens het heerschen van kinderverlam- ming te Stavoren is de vacantie van de open- bare school door de autoriteiten voor onbe- paalden tyd verlengd. OPLIOHTERIJ TIJDENS ZIEKTE. Onder dit hoofd vermeldt de Prov. Gelder- sche en Ngmeegsche Courant het volgende bericht, dat zg heeft ontvangen van den voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen: Hoe zeer in dezen tijd van oeconomlschen nood de moraliteit van de bevolking kan dalen blijkt uit het volgende geval, dat niet het eenige is, dat zich in onze gemeente afspeelde. Een werkman, die bij zijn baas als een goed en ijverig knecht stond aangeschreven werd ziek, meldde zich bij den Raad van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2