BUITENLAND 8 F 0 1 T, GEMENGDE BEEICHTEN TER NEUZEN, 17 Augustus 1932. RECHTSZAKEN. Het nominaal bedrag, ingeschreven op deze boekjes, vermeerderde in 1931 met 1.733.300 en steeg daardoor tot 44.172.950. Berekend naar den op 30 December geldende beurskoers hadden de titularissen van staatsschuldboek- jes te vorderen f 27.332.012,81 tegen 34.641.364,31 op het einde van 1930. YVERiKLOOZENZORG. Het departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van Augustus op te geven hoe- veel geheel en gedeeltelijk werkloozen op 30 Juli 1932 als werkzoekenden bij de plaatse- lijke organen der arbeidsbemiddeling (inclu- Bief het aantal tewerkgestelden bij de werk- verschaffingen waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 901 gemeenten met 7.357.388 inwoners. In die gemeenten stonden op 30 Juli j.l. ingeschreven 253304 geheel werkloozen en 19424 gedeeltelijk werkloozen. Van 176 gemeenten met rond 563000 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 25 Juni stonden bij 1065 gemeenten met 7.874.561 inwoners ingeschreven 247.688, ge heel en 19099 gedeeltelijk werkloozen. VERLAGING VAN SPOORWEGTARIEVEN Naar de Msb. verneemt overweegt de direc- tie der Ned. Spoorwegen sinds eenigen tijd de mogelijkheid om door mi/ddel van een ver- laging der tarieven het personenvervoer van de Spoorwegen te stimuleeren. Naar de heer J. D. Elvers* chef van den Dienst v. Elxploitatie der Ned. Spoorwegen aan den redacteur van de Maasbode dienaan- gaande meedeelde verkeeren deze plannen nog in het eerste stadium. Voor men aanvangt met deze plannen uit te werken zal men im- mers in principe de toestemming moeten heb- ben van den Minister. De directie is dan ook reeds in overleg met den Minister getreden. Overigens zal het nader uitwerken der plan nen nog geruimen tijd in beslag nemen, daar bij een gecompliceerd bedrijf als dat der Ned. Spoorwegen de tarieven natuurlijk niet maar zoo met een bepaald percentage kunnen wor den verlaagd. Daardoor is het momenteel nog onmogelijk zelfs bij benadering te zeggen hoe groot de verlaging eventueel zal zijn. ALLES OF NIETS. Het is de moeite waard, schrijft de N. R. Crt., te letten op hetgeen er in het kamp van de nationaal-socialisten gaande is. Er is een nieuwe, markante teekening gekomen in het beleid dier partij. Zij is op het oogenblik te vergelijken met een expeditie van Mount Everest-heklimmers, die op een bepaalde hoogte aangekomen, alle bagage achterlaten en slechts van de strikt onmisbare uitrusting voorzien den top traehten te bereiken. Op een derge- lijke, finale onderneming houdt men zich niet meer bezig met wat er aan aantrekkelijkheden konden liggen op den weg, merkwaardige for- maties en bijtoppen misschien. Het gaat dan nog op leven en dood om een doel. De radicaalste, de feist besloten elementen in de partij geven nu het beleid aan, niet Hitler. Hitler, wellicht te verstandig om in het bereiken van de hoogsten top het gecon- centreerde, plaatselijk scherp bepaalde doel te gelooven, had afspraken gemaakt, met Hin- denburg eerst, nu veel nauwkeuriger met von Schleicher. Hij wilde banden aanhouden, op zoo breed mogelijke basis de bestijging voort- zetten, in de hoop dat het oogenblik zou komen waarop hij zich zou kunnen losmaken en op die manier boven alle anderen uit- komen. De fanatici in zijn omgeving hebben hem daartoe niet de vrijheid gelaten. Hindenburg, von Papen, von Schleicher, hij heeft hen alien moeten teleurstellen. Het meest misschien zich zelf. Toen hij Zaterdag bij Hindenburg verscheen moest hij den dwazen eisch stellen, de positie te verkrijgen die Mussolini te Rome bezat na zijn geslaagden opmarsch, een vol- strekte dictatuur dus. Men mag aannemen, dat Hitler zelf deze extreme houding niet wilde; want zij paste volstrekt niet in de politiek van aanknooping zoeken, die hij den laatsten tijd had gevolgd. Het gesprek met Hindenburg is onaangenaam geweest; het heet, dat de Rijkspresident erbij is blijven staan. Hitler heeft, zooals men weet, in de hevigste onstemming, zelfs zonder acht te slaan op de huldiging van de in de Wilhelm- strasse opgestelde manschappen der storm- afdeelingen, het paleis van den president ver- laten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zijn woede inderdaad in de eerste plaats de zijnen gold, die hem tot him gevangene hebben ge maakt, terwijl zij hem als aanvoerder eer bewijzen. Hitler's positie is meer dan onaangenaam. Hij kon zich, toen hj Hindenburg de bood- schap moest gaan overbrengen, met goed fatsoen niet meer bij den waardigen grijsaard vertoonen, als hij niet ter eigen verontschul- diging de bekentenis erbij voegde, dat hij geen heer meer was in eigen huis. Hij had, niet trotsch als Luther, maar deemoedig, het groote woord van den hervormer op den rijks- dag van Worms in vollen omvang kunnen herhalen: „Hier sta ik, ik kan niet anders. God helpe mij". Dit wat Hitler betreft. De nationaal- socialistische partij heeft zich, zooals gezegd, van alle politieke banden losgemaakt. De Duitsch-nationalen, die tevoren reeds ge- schrokken waren omdat zij warn gaan inzien dat de nazi's er niets op gesteld waren om hen mee te nemen op den zegetocht waarvoor zij hen als gangmakers hadden gebruikt, krijgen nu op de ruwste wijze hun ontslag als bondgenooten in een artikel in den Angriff. Zij zijn vurige goudverzamelaars, die moeten worden uitgeroeid, zij zijn gevaarlijker dan Marxisten. Heviger en dreigender oordeelt de Prawda niet over de koelak's, als er weer een veldtocht tegen deze zoo vaak geteisterde groep van Russische boeren op komst is. De Angriff gedraagt zich als een sociaal revolu- tlonair blad dat met wild dreigement van bloe- dige vergelding de vuist opheft tegen het industrieele kapitaal. Men kan uit dit alles opmaken, dat er op het oogenblik in zekere invloedrijke groepen van nationaal-socialis- tische leiders een sterke neiging is tot toetas- ten met geweld. Groote vrees hoeft dat echter nog niet te wekken. De paging zou te dwaas zijn; de bezadlgder elementen, onder leiding van Hitler, zullen een dergelijk avontuur zeker nog weten te verhinderen. Maar deze druk van inwendige overhitting is in ieder geval sterk genoeg om ieder poli tiek beleid vain de leiding te verlammen. Deze kan nu niet anders dan radicaal zijn in haar eischen. Zooals gezegd, haar blijft voor het oogen blik geen andere mogelijkheid dan een gefor- ceerde marsch naar den top. Waarschijnlijk neemt Hitler zuchtend en zonder veel hoop in het hart zijn bullen op, voor hij zich aan het hoofd van dezen opmarsch plaatst. Wat gal deze opleveren? HET CENTRUM OVER DEN HUIDIGEN TOESTAND. De ,,Kolnische Volksztg." publiceert een uit welingelichte centrumkringen te Berlijn afkomstige verklaringen ten opzichte van de politieke gebeurtenissen. De dag van Zater dag, aldus schrijft het blad, heeft zonneklaar bewezen, dat de rijksregeering zoowel voor als na de verkiezingen zich aan een illusie heeft vastgehouden. Het is gebleken, dat de waarschuwingen van het Centrum maar al te gegrond waren. De nationaal-socialisten heb ben matelooze eischen gesteld, die noch de rijkspresident noch de rijksregeering konden inwilligen. De verantwoordeli/kheid van de Rijksregeering is daarmee enorm geworden. Zij heeft er voor te zorgen, dat in de komen- de dagen rust en orde onder alle omstandig- heden worden gehandhaafd. Allereerst verwachten wij van de regeering een vastbesloten houding tegenover eventueele pogingen van zekere zijde, om dat door te zetten, wat in de onderhandelingen niet be- reikt kon worden. Het feit, dat Hindenburg naar Neudeck is afgereisd, brengt een zekere geruststelling Wij nemen aan, aldus het blad, dat de verant- woordelijke personen den toestand meester zijn, den toestand, die gecompliceerd is door hen, die zoo juist met hun matelooze eischen afgewezen zijn. VON PAPEN WIL VOOR DEN RIJKSDAG VERSCHIJNEN. Het gerucht, dat de regeering von Papen niet voornemens zou zijn den Rijksdag bijeen te roepen, is onjuist. De regeering zal te zij'iner tijd zeker Voor den Rijksdag treden. VERKLARING VAN HITLER. Naar van welingelichte zijde vemomen wordt heeft Hitler verklaard, dat hij het standpunt zal innemen, dat Mussolini had in- genomen na den opmarsch naar Rome. DE ANTWERPSCHE HAVEN BEDREIGD. De Antwerpsche Kamer van Koophandel en de Antwerpsche scheepvaartmaatscha-ppijen hebben de aandacbt van het Antwerpsche gemeentebestuur gevestigd op de maatrege- len door Rotterdam getroffen ter bevordering van het havenverkeer. Vertegenwoordigers van de Rotterdamsche haven zouden onder handelingen hebben aangeknoopt in streken die tot dusverre steeds tot het achterland van de Antwerpsche haven hebben behoord, zooals Noord-Brabant en de Rijnstreek. De Belgische spoorwegmaatschappijen en de binnenscheepvaart zouden er alle belang bjj hebben deze ontwikkeling nauwkeurig te volgen. Men wijst er op, dat Rotterdam de haven- tarieven sinds 7 Juni heeft verlaagd, waarna ook Amsterdam en Hamburg zijn gevolgd. Antwerpen deed zich op dit gebied echter nog niet gelden. De verlagingen, door Rotterdam toegestaan, bedragen in sommige gevallen tot 50 terwijl nog andere zeer aanzienlijke gunsten worden verleend. De Antwerpsche haventarieven zijn voor outsiders 33 hooger dan die van Rotterdam. De Rotterdamsche politiek is een ernstige be- dreiging van de Antwerpsche haven en het gemeentebestuur zal onverwijld maatregelen daartegen gaan treffen. NOG MEER GOUD UIT HET WRAK VAN DE EGYPT. Het Italiaansche bergjngsvaartuig Artiglio is te Plymouth aangekomen met voor een waarde van 365.000 pond sterling aan goud en zilver aan boord, dat opnieuw was gebor- gen uit het wrak van het tijidens den oorlog gezonken stoomschip „Egypt". Het metaal is met speciaal voor goudtransport gebouwde auto's naar Londen gebracht. SMOKKELARIJ VAN SCHIETVOORRAAD. De douane heeft eenige kisten aangehouden bestemd voor de Spaansche ambassade te Lissabon, die oorlogsmunitie bevatten. Door een andere douanepost is nog een kist met eenzelfden inhoud aangehouden. Andere zendingen zouden reeds aan de Spaansche ambassade zijn afgeleverd. Men heeft zich eerst afgevraagd, of een employe van de ambassade niet buiten weten van zijn chefs getracht heeft munitie te ver- schaffen aan de Portugeesche opstandelingen. De zaakgelastigde verklaarde echter, daar de ambassadeur afwezig was deze bevindt zich op 't oogenblik in Madrid dat de aan gehouden kisten monsters bevatten van Spaansche fabrieken eener Fransche firma, in verb and met verkoop van 30.000 geweren aan de republikeinsche garde van Portugal. Teneinde deze bewering met bewijzen te staven, vertoonde hij1 een brief, welke onder- teekend was door den directeur van het depar tement van buitenlandsche zaken, waarin werd aangekondigd, dat de munitie bestemd was voor de republikeinsche garde. De zaak gelastigde voegde eraan toe: dat hij zich naar het departement had begeven, om alle noodige ophelderingen te verschaffen. In verband met de affaire der aangehouden kisten munitie is het gebouw der Spaansche ambassade onder bewaking gesteld, hetgeen een protest zou hebben uitgelokt van den Spaanschen zaakgelastigde. Uit nadere inlichtingen blijkt echter, dat het hier een ,,hoffelijke voorzorgsmaatregel" der Portugeesche regeering betrof, die eenigs- zins bevreesd was voor mogelijke manifesta- ties v66r het gebouw. Het gerucht van de aangehouden kisten had zich namelijk snel in Lissabon verbreid en men maakte eruit op, dat er een groote wapensmokkelarij gepleegd was onder den dekmantel van de Spaansche ambassade. DE VALERA'S PLANNEN. De Valera zou, volgens Reuter, plannen voorbereiden, teneinde te geraken tot de af- schaffing van den Ierschen Senaat, die, naar men weet, den laatsten tijd verscheidene wetsontwerpen van den eersten-minister heeft weten te vertragen of te wijzigen. Zoo werd o.a. de beslissing over de afschaf- fing van den eed van trouw aan den Engel- schen koning door den Senaat langen tijd uitgesteld. NA DEN OPSTAND IN SPANJE. Nog steeds duren de sancties tegenover de betrokkenen bij de jongste militaire beweging voort. Het Ag. Fabra meldt uit Sevilla, dat nog verscheidene hooggeplaatste militaire leiders van him posten zijn ontheven, n.l. twee kolonels, acht luitenant-kolonels, 16 majoors, 54 kapiteins en 57 luitenants, alien van het garnizoen te Sevilla. DE TOCHT VAN PROF. PICCARD. Het vertrek van prof. Piccard voor den tocht naar de stratosfeer was in verband met de meteorologische omstandigheden vddr heden onmogelijk. Daar de helper van Piccard heden naar Brussel moest terugkeeren, Is de toch dus voor onbepaalden tijd uitgesteld. HOOVER ROEPT EEN CRISISCONFERENTIE BIJEEN. President Hoover heeft de belangrijkste in dustrieele leiders en vertegenwoordigers uit handels- en financieele kringen bijeengeroe- pen voor een crisisconferentie op 26 dezer te Washington. Op deze conferentie zal niet alleen worden beraadslaagd over binnenland sche aangelegenheden, maar tevens over het weder doen opbloeien van het zakenleven, bestrijden van de werkloosheid en de land- bouwhervorming, terwijl verder ook beraad slaagd zal worden over de voorbereidingen voor de Londensche economische conferentie. AMEIi^AANSCHE CONVERSIE VAN WERKLOOSHEID TOT VRIJEN TIJD? In Amerika is, schrijft de N. R. Crt., een beweging aan den gang tot verkorting van de arbeidsweek, als oeconomische maatregel. in plaats van zes zou vtff dagen per week moeten worden gewerkt. Daar het in Ame rika is beschouwen werkgevers en werk- nemers het vraagstuk zuiver zakelijk. Voor 1930 heeft men in Amerika ook reeds heel wat over de werkweek van vijf dagen gespro- ken. Men herinnert zich het experiment van Ford. Toen echter had het vraagstuk een ander karakter. De bedoeling in die dagen van welvaart was, dat de arbeider door de verkorting van zijn werk niet in inkomsten achteruit zou gaan. Nu ziet men in de ar- beiderswereld in de verkorting van de week een voordeeliger vorm van een toch onver- mijdelijke loonsverlaging. Daar redeneert men aldus: „Die kortere werkduur zullen wij ook in de toekomst behouden, maar bro ken betere tijden aan dan zullen wij tevens over het herstel van het loon kunnen praten. Dan hebben wij bij slot van rekening veel erbij gewonnen. Natuurlijk vergemakkelijkt de verlaging van alle prijzen de beweging nog. Als men er op deze wijze in slaagt de werkloosheid te verminderen is het voordeel voor de arbei- derswereld in haar geheel groot, daar de ver- mindering van de kosten van levensonderhoud opweegt tegen den achteruitgang van inkom sten. Als men dezen maatregel nu zoo ernstig overweegt is het niet alleen met het oog op de incidenteele werkloosheid. Ook in Amerika maakt men een scherp verschil tusschen het geen onze Oostelijke buren als werkloosheid door ,,Konjunktur" en door ,,Struktur" on- derscheiden. De eerste is door de tegenwoor- dige oeconomische depressie veroorzaakt, de laatste echter is blijvend en betreft de men- schelijke arbeidskrachten, die door de over- mechanisatie van het proces der voortbren- ging overbodig zijn gemaakt. Raskob, van General Motors, betoogt b.v., dat Amerika met zijn tegenwoordige technische uitrusting in staat is in vijf dagen per week alles te ver- vaardigen wat het zelf noodig heeft en wat het voor uitvoer kan gebruiken. Men besehouwt het geval dus niet als een tijdelijken maatregel, genomen onder den druk der omstandigheden; maar men behandelt het veeleer alsof men, van den nood een deugd makend, den druk der omstandigheden als aanleiding gebruikt tot groote oeconomische en sociale hervormingen. Voorstanders van de verkorting betoogen b.v., dat bjj verkor ting van de arbeidsweek de arbeidersbevol- king er veel meer lust in zal krijgen buiten te wonen, daar dit met twee vrye dagen zeer de moeite waard wordt. Een uittocht uit de Steden zou beginnen, er zouden veel huizen op het land moeten bijkomen, nieuwe wegen, transportmiddelen enz., enz. zouden noodig worden. Aldus hoopt men op een verlevendi- ging van den oeconomischen bloedsomloop. Over de uitwerking op de arbeidsmarkt loopen de schattingen zeer uiteen. De New- Porsche bankier Paul Mazur, een helder en scherpzinnig schrijver over oeconomische aan gelegenheden, betoogt, dat de week van vijf dagen gelijk staat met het theoretisch invoe- ren van 6 millioen volwassenen, wien tot voor- waarde is gesteld te verbruiken maar niet te produceeren; aldus omschrijft hij de uitwer king op de overproductie. Anderen, minder nuchtere rekenaars, verkondigen, dat er meer dan voldoende werk door zou komen voor de 11 millioen broodeloozen in de Vereenigde Sta- ten. Deze berekening lijikt ons echter, volgens de simpele leer van Bartjens, wat al te optimistisch. Deze beweging, om werkloosheid te con- verteeren in vrijen tijd" is niet enkel maar een theoretische agitatie. Het departement van openbare werken heeft de werkweek van vijf dagen reeds ingevoerd voor alien die in zijn dienst zijn; het heet dat andere regee- ringsdepartementen er ernstig over denken dit voorbeeld na te volgen. President Hoover laat een rapport opstellen over het onder- werp. In de gelederen van de voorvechters staan vakvereenigingen epi zeer groote in- dustrieelen naast elkaar. De Unemployment Relief Bill, die door Hoover is afgekondigd, schrijft voor dat waar men werk schept voor werkloozen dit zooveel mogelijk moet zijn op den grondslag van een werkweek van 30 uur. Dit echter is niet met het bovenstaande in een adem te noemen. daar het een voorschrift is voor buitengewone maatregelen, waarbij men niet in de eerste plaats met het oeconomisch rationeele reke ning kan houden. Merkwaardiger in dit ver band is echter de beweging van de machtige Railroad Brotherhoods die het Congres traeh ten over te halen voor alien die bij de spoor wegen werkzaam zijn een werkweek van 30 uur in te stellen. Men meent zelfs dat zij kans van slagen hebben. Gaat in Amerika de machine het mensche- lijk werk verdringen en overbodig maken in een mate en op een wijze die men totnogtoe alleen in heel stoute drommen had kunnen voorzien? Zal de mensch daarbij oeconomisch en moreel kunnen bestaan Wij kunnen ons voorstellen, dat het pro- bleem van den vrijen tijd in Amerika weldra even nijpend zou worden als nu het vraagstuk van de werkloosheid is i TOELAT1N GSEXAMEN. Tot de le klasse van de Rijkskweekschool te Middelburg is toegelaten mej. J. M. Bou- man te Ter Neuzen. Tot de 2e klasse van de Rijkskweekschool te Oostburg is toegelaten de heer P. van den Heuvel te Ter Neuzen; tot de 3e klasse mejT M. de Pau te Hoek. EXAMEN ENGELSCH L. O. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen is o.m. geslaagd mej. H. P. M. van Wei te Ter Neuzen. EXAMEN HANDENARBEID. Te Den Haag slaagden voor het examen Handenarbeid R. P. Geilliet, M. M. Geilliet, beiden te Sas van Gent, C. P. L. Baart te St. Jansteen en J. M. van den Berg te Sluiskil. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Tholen, Ds. J. D. Barth te Borssele. C. J. M. V. „BIDT EN WERKT". Zooals uit de advertentie in dit nummer bljjkt besloot de C.J.M.V.-Ontspanningsclub, ter tegemoetkoming aan de ontvangen ver- zoeken, de afstandsmarschen een week te vervroegen, terwijl speciaal jongens en meis- jes de gelegen'heid wordt geboden tot een marsch op 24 Sept. Naar wij van het Bestuur vernemen lieten zich tot heden reeds verschillende dames en heeren inschrijven, tenwijl ook groepen, t.w. de C.J.M.V.-padrvlnders, personeel van de Finma van de Sande en van de N.V. „De Hoop" voornemens zijn aan deze marschen deel te nemen. De afstand van 25 K.M. moet worden af- gelegd in 4% uur, die van 30 K.M. in 5% uur, die van 20 K.M. in 4 uur. Om in aanimerking te komen voor een diploma of medaille modten de deelnemers aan deze marschen zich dus melden in het gebouw der C.J.M.V. respeotievelijk uiterlijk om kwart vddr zeven, zeven en zes uur. De trajecten zijn als volgt gekozen: 10 Sept.: Ter NeuzenZaamslagAxel SluiskilTer Neuizen. 17 Sept.: Ter Neuzen'HoekPhilippine Sas van GentTer Neuzen. 24 Sept.: Ter NeuzenSluiskilDriekwart PhilippineHoekTer Neuzen. De kleedij is naar keuze der deelnemers. Deze marschen zijn iets nieuws in onze stad. Daarom alien mede langs onze Zeeuwsch-Vlaamsche wegen met ons Holland- sche lied, dan zullen deze C.J.M.V.-marschen zeker slagen. VARKENSSMOKKELEN AAN DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE GRENS. Men meldt uit St. Kruis aan de Midd. Crt.: Op de gehouden markt te Eecloo werden 13 varkens in beslag genomen, die op frau- duleuze wijze uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Belgie waren ingevoerd, vermoedelijk langs een weg onder de gemeente Sint-Kruis of Waterlandkerkje. De kommiezen van de grensgemeente Sint-Marguerite hadden na melijk in deze zaak lont geroken en de be- trokken personen tot in Eecloo opgespoord. FORMULIEREN AANVRAGE IN SCHRIJ VINGSBEWIJZEN. De Minister van Waterstaat maakt in de Staatscourant ten vervolge op vroegere mede- deelingen bekend, dat formulieren voor de aanvraag van inschrijvingsbewijzen, als be- doeld bij art. 39 van het Motor- en Rijwiel- reglement, mede kosteloos verkrijgbaar zijn aan de gemeente-secretarie te Axel. KAMER VAN CRISISPACHTZAKEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot deskun- dig bijzitter in de kamer van crisispachtzaken van het kantongerecht te: Ter Neuzen: 1. Jac. Weijns, Spui, Axel, en als zijne plaatsvervangers: a. Herm. Dieleman te Hoek en b. B. C. Puylaert te Sas van Gent; 2. Jan Seheele P.Jzn. te Ter Neuzen, en als zijne plaatsvervangers: a. A. de Mul te Zaamslag en b. Jos. van Haelst te Zuiddorpe. Hulst: 1. L. van Waesberghe te Hulst, en als zijne plaatsvervangers: a. W. J. Anthonisse te Hontenisse en b. C. Plasschaert te Absdale; 2. A. E. Langenhorst te Hulst, en als zijne plaatsvervangers: a. Joh. Seheele te Bosch- kapelle en b. P. J. Nijskens te Terhole (Honte nisse). Oostburg: 1. A. J. Leenhouts te Retranchement, en als zijne plaatsvervangers: a. A. H. de Mil- liano te Waterlandkerkje en b. P. de Bruine te Oostburg; 2. J. M. Breijaert te Sluis, en als zijne plaatsvervangers: a. L. van Dijke te Groede en b. J. Ramondt te Schoondijke. AXEL. Verdronken. Gistermiddag ongeveer half drie is bij het baden in de z.g.n. „Kleine Kreek" alhier ver dronken, de 12-jarige A. B. Ofschoon op dat uur velen in de nabijheid waren en spoedig een boot in gereedheid was gebracht, had het jongetje reeds 7 min. onder water gelegen eer hij boven gebracht werd. Geruimen tijd was men met hem bezig, doch ook de aan- wezigheid van een zuurstofapparaat mocht niet meer baten. De dokter kon slechts den dood constateeren. Op een boom gereden. Dinsdagmiddag kwam een auto, bestuurd door een ambtenaar van de fabriek de 1'Azote te Sluiskil, over de weg DrieschouwenHulst gereden. In de auto waren gezeten de dames V. uit Axel. Even voorbij Drieschouwen verloor de be- stuurder de contrdle over het stuur en reed op een boom. Een der dames kreeg, voor- namelijk aan het hoofd, snijwonden van de versplinterde voorruit en moest zich onder ge- neeskunidige behandeling stellen, waarna zij huiswaarts kon keeren. De bestuunder kwam met den schrik vrjj, terwijl de andere inzitten- de dame licht werd verwond. De auto werd tamelijk zwaar beschadigd. Concert. Bij gunstig weer zal „Concordia" a.s. Don- derdagavond een concert geven op de Markt, aanvang half negen. -Begunstigd door ideaal zomerweer bracht de Chr. Harmonie ,,Hosanna" Zaterdag j.l. haar jaarlijksch bezoek aan de buurtschappen Schapenbout, Spui en Margrette. Dat de muziek voor onze buitenbewoners steeds een welkome afwisseling is, bleek uit het groote aantal belangstellenden dat de verrdchtingen van het muziekkorps met aan- dacht volgde, en zeker niet minder uit de guile wijze waarop de muzlkanten werden onthaald. Alvorens te Schapenbout met het concert werd aangevangen, bracht ,,Hosanna" nog een serenade aan een barer werkende leden welke juist eenige dagen geleden in het huwelijk getreden was. HULST. Aan den hulpbesteller groep vaste bestel- lers, de heer A. J. Buijlsrogge van het post- en telegraafkantoor te Hulst, is eervol ontslag verleend met toekenning van wachtgeld. Organ,!seeren van een vliegfeest. Men heeft alhier het plan tegen begin Sep tember een groot vliegfeest te organiseeren. De Vereeniging tot Bevordering van Vreem- delingenverkeer heeft ter bevoegder plaatse reeds stappen gedaan. Oprichting zwembad. Er wordt getracht om alhier te komen tot oprichting van een zwembad. Men denkt hierom aan het bassin nabij het z.g. eiland ofwel aan den ,,Zestigvoet". OOSTBURG. Kapelaan L. Mabesoone uit Oostburg zal als onder-pastoor te werk gesteld worden te Oelegem in het aartsbisdom Mechelen. ZWEMWEDSTRIJD TE SLUIS. Onder begunstiging van zeer fraai weer zijn j.l. Zaterdag te Sluis zwemwedstrijden gehouden, waaraan ook door de clubs van Ter Neuzen en Sas van Gent is deelgenomen. De uitslag is als volgt: 50 M. borstzwemmen juniores: 1. C. G. de Bruyn, Aardenburg; 2. G. Salome, Breskens; 3. C. de Zeeuw, Sas van Gent; 4. F. Coppens, Sluis. 100 M. borstzwemmen seniores: 1. H. Boas- son, Middelburg; 2. A. van Rompu, Sas van Gent; 3. G. van Loo, Middelburg. 50 M. vrije slag juniores: 1. W. van Pien- broek, Ter Neuzen; 2. A. Bliek, Ter Neuzen; 3. C. G. de Bruijn, Aardenburg; 4. M. Coppens, Sluis. 50 M. rugzwemmen: 1. P. A. Neeteson Jr., Sas van Gent; 2. J. Molema, Ter Neuzen; 3. G. v. Loo, Middelburg. 150 M. estafette juniores: a. 50 M. borst; b. 50 M. rug; c. 50 M. vrije slag; uitslag 1. Ter Neuzen; 2. Sluis; 3. gemengde ploeg. De ploeg van Ter Neuzen bestond uit de heeren J. van Sprang, A. van Oppen en W. van Plenbroek. 100 M. vrije slag seniores: 1. F. van Anraad, Vlissingen; 2. C. Merk, Middelburg; 3. G. Visser, Ter Neuzen; 4. W. van Pienbroek, Ter Neuzen. 2 K.M. afstandzwemmenDe start hier- voor vond plaats bij den Steenoven. De deel nemers moesten dan tot de Belgische grens zwemmen, waar een boei lag en daama den- zelfden afstand terug. De uitslag luidt: 1. C. Merk, Middelburg; 2. F. van Anraad, Vlissingen; 3. mej. Meenman, Vlissingen; 4. R. van Grahame, Sluis; 5. mej. J. v. d. Made, Vlissingen; 6. G. van Loo, Middelburg; 7. J. Wage, Sluis; 8. Alfr. Bogaard, Sluis; 9. Josd van Bockstaele, Ter Neuzen; 10. mej. M. v. d. Heuvel, Vlissingen. De deelnemer uit Veere gaf het op. Tijdens het afstandzwemmen werd het nummer eienzwemmen afgewerkt, waar de uitslag van is: 1. Ch. Hermans, Sluis; 2. J. de Zeeuw, Ter Neuzen; O. Muzijn, Sluis. Parapluiezwemmen1. Alfr. Bogaard, Sluis; 2. Oh. Hermans, Sluis. Estafette 150 M. seniores: 1. Ter Neuzen; 2. Sas van Gent; 3. Middelburg; 4. Sluis B; 5. Sluis A. De ploeg van Ter Neuzen bestond uit de heeren Joh. Molema, G. Visser en J. van Sprang; de ploeg van Sas van Gent bestond uit de heeren P. A. Neeteson, J. Acke en A. van Rompu. Door een damesploeg uit Ter Neuzen werd daarna een demonstratie gehouden in het figuurzwemmen, waarmee de dames veel ap- plaus oogstten. Tobbetje varen: 1. A. de Zeeuw, Ter Neu zen; 2. J. de Lijser, Cadzand. Des avonds gaf Apollo" ter eere der gasten nog een concert en vond uitreiking der prij zen plaats in het clublokaal. De prijzen bestonden uit medailles en kunst- voorwerpen. Het was een prachtige dag voor de zwem- sport, mede begunstigd door praehtig weer. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 16 Augustus 1932. De volgende zaken werden behandeld: M. S. G., huisvrouw van L. G., oud 62 j., zonder beroep te Nieuw-Namen, werd ver- dacht dat zij op 10 Juli j.l. te Nieuw-Namen Emelinde van Puyvelde heeft beleeddgd. Eisch: 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. E. J. J., oud 43 j., werkman te Nieuw- Namen, werd ten laste gelegd, dat h(j op 10 Juli 1932 te Nieuw-Namen Fredericus Goedemond heeft gestompt en een glasruit in de woning van L. Goedemond heeft ver- nield. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. M. S. G., voornoemd, werd ook nog ten laste gelegd dat zij op 10 Juli j.l. te Nieuw- Namen Germaine Pailina Janssens heeft be- leedigd. Eisch: 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. M. E. v. P., gehuwd met E. J., oud 42 j., werkvrouw te Nieuw-Namen werd beklaagd, dat zij op 10 Juli j.l. te Nieuw-Namen Maria Silvia Galle heeft geslagen. Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. A. J. S., huisvrouw van F. A., oud 27 j., zonder beroep te Hontenisse, werd verdacht, dat zij op 6 Juli j.l. te Walsoorden Maria Elisabeth Asselman heeft beleedigd. Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. C. R., oud 26 j., werkman te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij op 19 Juli j.l. te Ter Neuzen Johannes van Riet met een zijner vuisten heeft geslagen. Eisch15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. C. R., voornoemd, werd ook nog ten laste gelegd, dat hij op 19 Juli j.l. zich heeft ver- zet tegen de politie-agenten Van Doom, Sol en Hage, toen deze hem wegens mishandeling overbrachten naar den Waterschout. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. Door E. L. de M., oud 37 j., te Stoppel- dijk, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Hulst, waar bij hij wegens overtreding der Jachtwet is veroordeeld tot 10 dagen hechtenis met ver- beurdverklaring van geweer en lichtbak. Door A. Z., oud 23 j., koopman te Axel, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg, waarbij hij terzake van wederspannigheid is veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hech tenis. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. In de Schie nabij de Melkmarkt te Rotter dam zijn Maandag twee mannen bij het baden verdronken. Op warme dagen wordt daar tegenwoordig zeer veel gebaad, waarvoor de baders zich dan meestal op de houtvlonders en aan den wal aan de zijde van den Berg- polder verkleeden. Omstreeks vijf uur Maandagmiddag was daar ook J. M. Grunt, gewoond hebbende in de Vinkenstraat, met een vriend te water ge- gaan. De vriend zwom naar de spoorbrug en keerde daarna terug naar de Melkmarkt. Hij miste G. toen en heeft eenigen tijd naar hem gezocht. De kleeding van G, lag nog aan den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2