Echl en goed Feuilleton - vertellingen OEMENGDE BERIGHTEN. 8RABANTSCHE BRIE YEN. jsgn Poeders alleen, wanneer zij de handteeke- ning- dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoe- ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. (Ingez. Med.) Ulvenbout, 9 Augustus 1932. Menier, ,,Zeg maar aan Opoe, Opa dat ik ireezelijk kallem ben geworden of aoow iets", en tel- kens as er 'n ruit 1-inkinkflt in 't dorp, of de ver- kens 'n kweek op- aetten da-d-oew haren overend gaan staan, of dat er 'n klein en haastig optochtje over d'n weg rent mee ons boske aan d'n kop, z'n kammeraads eracbter en Janus, d'n veldwachter, aan d'n stefcrt, ('n prachtig Bluitstuk!), dan mot ik om da regeltje uit z'n briefke denken, dat ie me veur z'nen vakaan- sie schreef. Trtn as ie dan veur m'n neus staat, mee z'n haren alle kaanten oppiekend, z'n groote donkere oogen wijd open en z'n neuske be- pfedrld van zweetkralekes, dan kan 'k oew vertellen, amico, da'k me-n-eigen mee ging geweld kan goedhouwen en dat d'n lachtkrie- bel achter in m'n keel begint te klokken. Waar 't dan nie beter van wordt, zooas ge wel begrept! Tf.n as Trui 'm onderbaanden nimt, die da veul beter kan dan ikke, maar ze krijgt er meestal gin kaans veur, dan kruipt ie -»-.oIrf TYio yy»*»a v.'n knillshlAS acbter m\jn weg en pakt me mee z'n knuistjes in m'n broek, da 'k somtijds 't kiepevel op jn'nen rug krijg en „aauw!" roep. 't Is tocb zo'n tiepke. Gisteren bfe'k m'n buik vastbouwen van 't lacben. Ge mot weten, da'k 'm scbieten geleerd neb, mee pijl en boog. Zwemmen doet ie al, as 'n looien deur, fietsen da'k 'm nie bij kan houwen; voetballen dat de kraanten om oew ooren vliegen, zoowda-de't dus boog tijd wier, dat ie nouw ok 's begon mee de schiet sport. D'n Blaauwe bee 'nen boog veur 'm gemokt net as veur z'n eigen brakken, manjefiek! en 'n piske d'r op gezet mee zekers 'n zes kiloows spanning. Ten beb ik 'n schijf bij de „mikkers" gehaald en die mee vier breinaal- den op d'n mestboop vastgestoken. Uren staat ie soms te scbieten. En werendig, t' is 'n wonder zoow snel as da jonge goed alles te pakken bee, nouw en dan scbiet ie al 'n roos! Amico, da's 'n aarig gezicbt as ge dieen kleinen sloeber daar op z'n steuvige pootjes ziet staan; z'n tong, van inspanning, teugen z'n wang ziet douwen of ie 'n groote pruim in z'n mond maalt, edn oogske dicbtgeknepen d'n pijl gericbt mee trillende ermkes, z'n kopke 'n bietje scbuin en dan mee 'n ernst op dieen mestboop ziet staan scbieten, of ie hexamen mot doen veur aspiraant-kurperaal- tielfebr-mee-eeenen-knoop. Ondertusscben is 't op beel d'n erft nie veilig meer. As ie wa moei wordt en z'n erm kes te veul beven, dan scbiet ie mee plazier op de verkens. En da's zoowa vtjf menuten gaans van d'n mestboop af. Maar dan mot 'm in zijn eigen beuren foeteren. Dan scbeldt ie z'n eigen uit veur alles wa lillijk is. Zoow zachtjes, binnensmonds. Van de week zat ik in 't stalleke, op 'nen omgekeerden emmer, zooveul as in 'n loopgraafstelling zou ik zeg gen, 't spul stiekum af te kijken, deur 'n splitje van de deur. Z'n eerste schoten waren prima. Drie in de schijf, e<§n vier en twee in d'n mestboop. Maar daar mokte-n-ie 'n roos van. Eerst keek ie om of er ginmenscb in de trnurt was, toen rukte-n-ie d'n pijl uit d'n boop en stak 'm mee geweld midden in de roos. Toen gong ie drie stappen achteruit en genoot van 't gezicbt om dien pijl zoow scboon mid den in de ros te zien staan. Toen gong ie naar z'n fietske, da teugen 't acbterbuis aan- sting en begon te bellen. Da-d-bee-t-ie afge- keken op onze scbietbaan 's Zondagsmergens; daar luien me ok veur iedere roos, snapte? 'k Zat me-n-eigen te bedooien. M'nen em mer krokte d'r van. En ineens spitste-n-ie z'n oorkes en keek naar 't stalleke, maar k hiew m'n eigen stil as 'n muiske, om te zien Waar 't verder op uit zouw draaien. Toen scboot ie twee keer acbter mekaar >nen meter te veul naar links, enplotste toen de scbietscbijf 'nen meter naar links! Mee twee baanden veur m'nen mond he'k .zitten proesten. W66r richtt-n-ie, te veul naar links en scboot naast d'n mesthoop in 't 6£rebeesjes-veld. Toen kwam ik maar te veurscbjjn. „Dre", zee ik: „willen me d'n mestboop wa meer naar links zetten?" Een witte wat-ie dee? Ongeleufelijk! Hij nam d'n pijl overnuuw op d n boog, wier wit van kwaaiigheid, beet op z'n taanden Zonder mijn verder te bekrjken zett-n-ie d n boog in 't stalleke, pakte de fiets, en veur ie opstapte zee-t-ie: „ben u de lolligste thuis?' 'k Ben naar binnen gegaan en heb vijf me nuten staan schateren. Geregeld zag ik da- d-eigenwijze nijdige gezicbt, weer veur me. Maar gisteren dan, teugen d'n avond, was ons keareltje nog nie tbuis. Trui wier on- gerust. Heel d'n dag foetert ze 'm uit en as j- minnton nit d'r erezicht is, dan knept twee zullen weer wel nie ver uit mekaar's vaarwater zijn". Gelukkig kwam d'n Blaauwe effe oploopen! Om te zeggen da z'n Aantje mergen ver- jaarde en of me dan 'n borreltje kwamen drinken. „Aantje zouw de vier kruskes pas- seeren en daar motten me-n- s op klinken, menschen", zee d'n Tiest. „Gij zij maar blij mee oew Aantje", zee Trui. TkkP wel", gaf d'n Blaauwe trug: „as ik nog dikkels denk om de jaren da k olleenig op ",t Kasteel" zat, dan snap ik nie, da'k da zoow laank volg-ouwen beb". En in gedach- ten keek ie wa triestig naar d'n grond, in 't verlejen en schudde z'n boofd. „Witte nog Tiest", vroeg ik: ,,da'k oew door 't vragenboekske overbeurd beb, veur oew trouwen? D'n Blaauwe schudde z'n hoofd nog 's. ,,'t Was scbandalig", zee-t-ie: „zoowas ik alle| vergeten was, maar ge wit wel ,Dre, da'k altij, van kindsbeen af, beelegaar op m'n eigen wieken gedreven bad en daarom, 'k beb er ginnen spijt van borre, da'k nog op m'nen ouwen dag getrouwd ben! Komen guilie mergen Me rekenen er vast op, borre ,As-t-er maar niks tusscbenkomt Blaauwe", zucbtte Trui mee 'n snikske: wilde nouw geleuven dat d'n kleine Dr<§ n6g nie tbuis is? k Staai duuzend aangsten uit!" Toen schoot d'n Tiest in d'n lacb, da-d-et buisbouwen op de mooie kast er van sting te schudden! „Nouw, Trui, mokt oew eigen maar nie ongerust, borre", zee d'n Tiest toen, mee n traan in z'n oogen van 't lacben: „nouw be- grijp ik ineens alles!" „Witte gij dan waar ie zit?" vroeg Trui baastig en mee wijdopen oogen. „Jazekers", zee-t-ie: „ga maar 's in oew stalleke kijken". „In ons eigen stalleke?" „Jabababa", lacbte d'n Blaauwen. En meteen vloog Trui van d'ren stoel, d'n erft op. (Da's weer 'nen goeie veur onzen SjerloK zee d'n Tiest, die d'n Jaan ok al zoow dikkels te pakken bee g'ad, zoowas ge wel wit: Janus fietst as 'n gek deur 't durp! 'k Heb gebeurd dat de jong bij d'n Burgemeester 'n ruit ingescbupt bebben, mee d'ren pampieren voetbal, en mee da'k bier binnenkwam, zag ik juilien Dr6 bier op oewen erft 't stalleke in wippen, zoowda 'k wel 'n balf vermoeden beb, dat d'n dader bier dicbt in de buurt is!" Geschaterd bebben me, amico! „Is 't 'n groote ruit, Tiest?" vroeg ik: „waant ik zal oew vertellen, Blaauwe, as da limVn viior wurp-ned woonde. dan mocbt ik 't doen, maar ie tien minuten uit d'r gezicbt is ze'm van aangst. Twintig keeren bad ze al op d n weg uit staan kijken. Iedereen, die veurbijkwam, ge- waagd „ocb as ge me kleinzuuntje ziet, stuurt 'm dan 's naar buis en as ie me gaan wil pakt'm dan maar bij z'n lurven en brengt •m effetjes ier asteblieft". Op't lest bad ie zoowa-d-beel't durp acbter "m op die manier, maar ons boske kwam nie verom. Trui had rust nog duur! Mee blaauwe lip- pen van d'n aangst, draaide ze deur d'n buis. Gong zitten, stond weer op, zucbtte om er akelijk van te worren en keek nouw en dan hulpeloos naar boven'k Had tdcb mee 'r te doen. ..Zouw d'n Jaan tbuis zijn?" vroeg ze op 'n mement. „'t Is tocb goed as de pliesie •t ok wit, dat ietoen beefde d'r stem effe: „dat ieebweg is!" „Trui", zee ik: „mensch mokt oew eigen tocb nie zoow bezurgd om dieen sjandoedel. Ge kun net zoow goed zout op 'n musch z'n stertje leggen om 't beestje te vangen, as Janus acbter 'm sturen!" „Hoezoow?" ,,'k Heb zo'n ideeke, as ge d'n Janus hedt, da ge dan Dr<§ HI ok te grazen bedtdie tiepke bier veurgoed woonde, dan mocbt beele durp wel in 'n glas-asseraansie want onder ons gezeed, Trui weet't nie, ditte is de derde van de week!" Wa-d-'n levenslustig baviaantje", zee d'n Blauwe„alleen wa duur in 't gebruik." Toen gingen me d'n erft 's op enof er niks gebeurd was, sting ie daar weer op d'n mestboop te schieten of ie omver moest. „Schobbejak, 'nen menscb zoow in d'n on- rust te zetten, sjandoedel, apenkop, galgen- brok: da lopt 'm niemeer, borre, zulde 's lus- teren naar oew grotmoeder, deugeniet!" „Ik luister opoe", zee-t-ie: „maar ik kan toch onderwijle wel 'n beetje scbieten. Dre I heeft gezeid da'k veel mot oefenen". En pang! daar floepte z'n pijltje weer in de scbijf. Toen kwam Janus d'n erft op! D'n Tiest stootte mijn 's aan en Trui gong, nog na- pruttelend naar binnen. 't Zweet gutste van z'n boofd. „Zoow", zee-t-ie: „zit dieen salamander bier?" ,,Motte mijn bebben?" vroeg d'n Blaau we „ik ben onschuldig, horre", en meteen porde-n-ie d'n Jaan teugen z'nen buik, dat ie bikte. Dre III scboot kalm deur. Hi) beefde wel 'n bietje, waant hij kon beel d'n mestboop niet meer vinden, lot staan de scbijf, maar bij hiew zijn eigen taai! Onderwijle perbeerde d'n Jaan weer op z'n asem te komen en toen da bekaanst gelukt was, toen gaf d'n Tiest 'm 'nen tweeden „douw", deur te zeggen: „Janus ge bedt de komplementen van juf Boelhouwers. Ge wit, amico da's da-d-ouwe vrijgezelle wefke, da d'r schopkes op 't droge bee en waar d'n Janus acbter gevrejen hee, kort al na z'n weduwneferschap. D'n Jaajn vergat alles, vreef over z'nan buik, loerde onder z'n lakken klep naar d'n Tiest en zee: „hedde ze gesproken?" ,Wie?" "wie? Wel ge hedde 't toch over Mieneke!" En bij had nie in de gaten, dat ie mee da mieneke", z'n eigen beelegaar blootgaf! Ik docht da'k bezweek, maar d'n Blaauwe, die z'n eigen altij goed kan bouwen, zee: „sjuust, die!" En toen weer, zoow drog meu- gelijk: „hiet ze Mieneke, Jaan?" En toen... amico, 'k wouw da ge daar bij gewiest was! Toen scboot ie as 'nen kunst- danser naar veuren mee, allebei z'n haanden aan z'n broek. „Aauw!" riep ie. En toen me goed keken, toen zat d'n Dto z'nen pijl in z'nehafrjn, broek! „Auw, aauw, moord!" kwekte d'n Jaan en" toen 't zoover was, toen sloeg d'n Blaauwe 'm z'n pet maar over z'n ooren. „Nouw, Dr6" zee d'n Tiest toen droog: z6ow moest Mieneke 'n nouw 's zien! Amico, wa-d-ik dieen avond uitgestaan beb, is mee gin twaalf potlooien te beschrijven. D'n kleine Drd, ,,'t was 'n ongelukkie", zee-t-ie: ,,bij wouw op dubeleen scbieten, maar Sjerlok Holmes sprong er juist voor" d'n kleine Dre kroop gaauw naar 't opkamer- ke. Trui beweerde: mergen gaat die prent naar Amsterdam, 'k wil 'm nie meer zien (maar vandaag he'k er niks meer van ge beurd) en Janus d'n Blaauwe-n-en-ik, zijn 't even af gaan drinken aan d'n overkaant, in de „Gouwe Koei" en mergen mag ie op d'n verjaardag van Aantje komen, bee d n Tiest m beloofd! „Maar as ie prinses-verbaal maakt'zee d n Blaauwe: „dan bleft ie aan de deur staan, waant ruziezoekers kunnen me nie op 't feest van Aantje's nie emmen!" 't Is nog steeds 't zelfste! Altij mot dieen ermen Jaan teugen d'n Tiest 't looike leggen. ,,Maar boe maak ik dan m'n smoesje bij d'n ouwe?" vroeg d'n Jaan. „D'n ouwe?" zee dn' Tiest streng. "D'n burgemeester dan!" verbeterde d'n Jaan. „Zijde grj bij de pliesie of ik", vroeg d'n Blaauwe; „da's toch zekers 'n akkevietje van niks, om oewen baas wa wrjs te maken, of... eh... vertrouwt ie jouw nie?" Ten da blaauwe merakel, drukte z66w op da woordje „vertrouwt", dat d'n Janus wel zede- lijk verplicbt was veur z'n prestige, om te ver- zekeren, dat ie ,,d'n ouwe wel wa-d-aan z n neus zouw hangen". Amico, in gin tijen hee m'n ribbenkast zo n prjn gedaan van 't lacben, as gisteren. De kleine boske! Dr6 IH. Opeten zou-d-'m! Ollee, ik scbei er af. 't Is wellekes gewiest. Veul groeten van Trui, van Wullemke Tell en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe AUTO VERBRAND. Een uit Vlissingen afkomstige personen- auto is Woensdagavond bij Woensdrecht in brand geraakt en gebeel in vlammen opge- gaan. EEN DROEVIG ONGELUK. Woensdag was de zangvereeniging ,,Ons Genoegen" uit Heinkenszand een fietstocht naar Walcberen gaan maken. De 23-jarige K. de J., ongehuiwd en eenige zoon uit die fami ne, bad als lijkdienaar dienst moeten doen bij een begrafenis en was daardoor later ver- trokken. Om zijn medeleden in te halen beeft de jongeman zeer hard moeten rijden, maar om ongeveer balf twee voegde h(j zicb te Oostkapelle bij de anderen. Het heele gezel- schap is in den middag over Domburg, West- kapelle en Zoutelande naar Valkenisse gere- den, waar men aan het strand besloot te gaan baden. Dit deed ook de J., die niet vol- doende zwemmen kon. Wellicht ook tenge- volge van zijn geforceerden fietstocht zonk de jongeman, die in een kuil was geraakt, weg. Een der andere leden trachtte bem nog te redden, docb zonder succes. Verschillende leden zijn tot in den nacht op het strand ge- bleven en te 12 uur spoelde het lijk van de J. aan en is naar Zoutelande overgebracbt. On der de leden, maar niet het minst bij de ouders en zusters van den verdronkene heerscht over dit gebeuren groote droefenis. EEN JONGETJE GEDOOD. Woensdagavond ongeveer balf negen is in de Bentheimerstraat te Oldenzaal een doode- lijk ongeluk gebeurd. De 65-jarige Vasters fietste daar met zijn 4-jarig kleinzoontje acb ter op de fiets. Een auto bestuurd door den slager B. L. uit Losser, die in staat van dron- kenschap verkeerde, heeft toen de fiets van Vasters aangereden, waardoor het kleine jongetje onder den auto geraakte. Het kind was op slag dood. De heer Vasters werd met een gecompliceerde beenbreuk naar bet R.K. ziekenhuis gebracbt. De auto werd in beslag genomen, en de dronken bestuurder is door de marechaussee opgesloten. AANRIJDING MET DOODEUJKEN AFLOOP. Woensdagavond heeft op den weg Dongen- Rflen een emstige aanrijding plaats gebad. Mej. F. uit Dongen reeds ter boogte van de Herspel in de richting Rijen. In de bocbt werd zij achterop gereden door een vrachtauto met aanhangwagen. Waarscbijnlijk tengevolge van slippen is de juffrouw met haar fiets door het achterstuk van den auto gegrepen en over den weg geslingerd. In hopeloozen toestand is zij een nabij gelegen cafd binnen- gedragen. Donderdagnacht om 3 uur is zij aan haar verwondingen overleden. De wagen is in be slag genomen. Het slacbtoffer was 27 jaar oud. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. EEN NEDERLANDSCHE KAPITEIN BEBOET. Kapitein K. van het Nederlandsche motor- schip „Hendrika" is dezer dagen te Londen beboet met 25 pond sterling, omdat hij een passagier had meegebracht en verzuimd had zijn naam aan de politie op te geven. Hij had dat vergeten omdat de man niet tot de be- manning behoorde. Bovendien zou hij ook weer mee terug zijn gegaan, doch de man had zijn scheepje gemist en was toen bij> de politie gekomen om hulp. Zoo was de zaak uitgekomen. De rechter zeide, dat by, als het hier de be- doeling was geweest een ongewenschten vreemdeling binnen te smokkelen, den kapi tein naar de gevangenis zou hebben gezonden. Nu was dit niet zoo, maar de rechter achtte toch een behoorlijke boete gepast om de ge- zagvoerders van kleine scbepen, die wel eens een toevalligen passagier meebrengen, te waarschuwen op hun hoede te zijn. Gevallen als dit bezorgen namelijk de politie en het departement van binnenlandsche zaken veel last en als men er niet tegen ingaat, leiden zij t:yt allerlei misbruiken. SMOKKELARIJ. Dinsdagavond hebben naar het Dgbl. v. Nbr. meldt, kommiezen in de buurt van Rucpben een vrachtauto aangehouden, waarmee 2100 KG. suiker en 6000 pakjes sigarettenpapier vervoerd werden. De aanhouding ging niet zonder moeilijk- heden in haar werk. Toen een schot van een der dienstdoende kommiezen te kennen gaf, dat de wagen in het zicht was, snelden de kommiezen, die verdekt opgesteld geweest waren, van alle zijden toe. zy constateerden, dat de wagen in een mullen zandweg was vastgeloopen. De smokkelaars echter waren verdwenen met medeneming van het contact- sleuteltje, zoodat de auto niet op eigen kracbt vervoerd kon worden. Daarom vervoegden de kommiezen zich bij een inwoner van Rucphen om een vrachtauto te requireeren. Maar deze man was bang voor repressailles, bij was reeds met brandstichting bedreigd. Daarop heeft men een paard gehaald en dit voor den vrachtwagen gespannen. Zoo trokken de kommiezen in de richting van Rucpben. Toen zij het cafd van J. T. al- daar passeerden, werden zij bekogeld met steenen en bierfleschjes. Uit zelfverdediging losten de kommiezen daarop drie schoten, waarvan er een in de zoldering van het cafe drong. Personen werden niet getroffen. Na dit intermezzo drongen de ambtenaren het cafe binnen en arresteerden er drie per sonen uit St. Willebrord. Een van ben werd naar St. Willebrord en de beide anderen zijn naar Sprundel overgebracht. De wagen met smokkelwaar vervoerde men naar Roozendaal, waar de schatting plaats bad. VREEMD GEVAL. Te Bochum is op koene wijze een gedeti- neerde uit de gevangenis ontvoerd. Hij was in de spreekkamer en kreeg daar de bood- scbap van iemand, dat bij voor den rechter van onderzoek moest verschijnen. De gedeti- neerde ging met den boodschapper mee en is sindsdien niet meer gezien, evenmin als de man die hem was komen halen. wind van het eene deel der woestrjn naar het andere verplaatsen. De mannen hebben een lange kloeke gestalte en zijn zwijgzaam van nature. Merkwaardig is het, dat terwijl in bijna alle landen van den Islam de vrouwen haar gezicht verhullen, de mannen bier een sluier dragen. De Toearegs zouden waarlijk van scbaamte door den grond zinken, indien men hen ongesluierd liet gaan. De vrouwen dajarentegen mogen haar gelaat openlijk laten zien. Knapen van 14 jaar krijgen reeds een sluier en deze blijft hun metgezel tot den dood. PAPIEREN MELKFLESSCHEN. Meer en meer zuivelfabrieken in de Ver- eenigde Staten gaan er toe over, om haar melk in papieren flesschen af te leveren, die slechts 6enmaal worden gebruikt en dan door den klant kunnen worden weggegooid. Deze perkamentachtige cylinders kosten een Ame- rikaanschen cent per stuk en zijn dus niet goedkoop, doch daar de zuivelfabrieken nu geen scbade door breken meer hebben, geen flesschen-schoonmaakmachines behoeven te gebruiken en de emballage zooveel lichter is dan glas, blijken zij in het gebruik toch zui- niger dan glazen flesschen te zijn. Ook de klanten prefereeren de papieren flesschen, omdat de melk er langer in goed schijnt te blijven en de leege flesschen geen ruimte in de steeds kleiner wordende keukens behoeven in te nemen. De BIJEN ALS PROJECTIELEN. geschiedenis kent drie voorbeelden. DR6. Te Rotterdam blijken den laatsten tijd vele valsche rijwielplaatjes in omloop te zijn. Som- mige valsche plaatjes hleken zelfs in het bezit te zijn van personen, die niet beter wisten, of zij hadden aan de officieele verkoopplaatsen een echt plaatje gekocht. Dit mysterie van de valsche en de valsche ,,ecbte" plaatjes zal waarscbijnlijk worden opgelost door de arres- tatie van twee broers, die mede verdacbt worden schuldig te zijn aan de talrijke ont- vreemdingen van rijwielplaatjes van rijwielen, die onbebeerd staan. Gemiddeld ontvangt de politie per dag tien aangiften van vermissin- gen van dergelijke plaatjes. Het bovengenoemde tweetal, dat tbans ge- arresteerd is, bad in zijn woning op Feije- noord valsche rijwielplaatjes in voorraad. Materialen en werktuigen voor de vervaardi- ging daarvan zijn in bun woning in beslag ge nomen. De twee gebroeders resp. 30 en 29 jaar oud, zijn in bewaring gesteld. GEVECHT TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN. Dinsdagavond kregen leden van den Alg. Ned. Fascistenbond in het gebouw van bun secretariaat aan de Parkstraat in Den Haag boksles van een militair in uniform. Opeens het zal een uur of 9 geweest zijn werd er „groot alarm" gemaakt en alle in het ge bouw aanwezige fascisten liepen wat ze loo- pen konden in de richting van de stad. De militair-lesgever gespte onderwijl zijn revol ver om. Het bleek, dat op den Hofweg een aantal fascisten siaags geraakt was met jongelui van andere politieke pluimage vermoede- lijk communisten en dat een ijverig mede- stander van de zwarthemden in allerijl hulp uit het hoofdkwartier ontboden had. De poli tie maakte echter korte metten met den ,,burgeroorlog in een notedop" en deelde on der de vechterbazen enkele ferme klappen uit, de onruststokers langs Kneuterdijk, Lange Voorhout en Parkstraat voor zicb uit jagen- de bij een achtervolging, waaraan ook een paar agenten der motorbrigade deelnamen. Even later maakte de politie ook haar en tree in het fascistische hoofdkwartier en de daar aanwezigen werden gefouilleerd. De revolver van den militair-boksmeester ver- huisde hierbij spoedig in de handen van een agent van politie. Tot een uur of tien bleef de politie nog in en om het hoofdkwartier der zwarthemden doende. Nader meldt men: De kloppartij op den Hofweg beeft aan twee personen leelijke verwondingen be- zorgd. De ongeveer 30-jarige J. W. G., uit de Jan Wapstraat en de ongeveer even oude J. M., uit bet Kortenbosch, zijn door mes- steken gewond en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De toestand van M., die een steek in den rug bad gekregen, werd vrij emstig geacht. De vechtpartij is ontstaan tusschen colpor teurs van beide politieke richtingen, die com- munistiscbe en fascistische lectuur aan den man trachten te brengen. GERAAMTE OPGEGRAVEN Naar het Deventer Dagblad meldt, hebben op de z.g. Galgenbelt kinderen, die daar een kuil aan het graven waren, een menscbelijk geraamte gevonden. In het geraamte lag een brief van perkamentpapier, welke ondertee- kend was met een naam Adolf Keller en ge- dateerd 16 September 1809. Vermoedelijk be- treft het hier een geraamte van een officier, die in den Napoleontischen tijd met nog eenige anderen is gefusilleerd. De brief is voor een wetenschappelijk onderzoek ter hand gesteld aan Dr. M. E. Houck, directeur van het Museum de Waag te Deventer. Bij het ge raamte zrjm ook nog een aantal uniform- knoopen en een klein ankertje gevonden. DE AANSLAGEN. Donderdagnacht is het gebouw van de coope- ratieve vereeniging te Eutin door twee hand- granaten emstig beschadigd. Te Potempa (district Gleiwitz) zijn S. A. leden, de slaapkamer van een communist bin- nengedrongen, en bebben bem doodgeschoten. Een der daders is gearesteerd. DE EERSTE NEDERLANDSCHE VROUW PER VLIEGTUIG OP EEN „ZAKENRfEIS". De 21-jarige mevr. J. J. Nijgh-Somer, welke onlangs per s.s. „Springfontein" naar Oost- Afrika vetrok, verliet Zondagmorgen 31 Juli haar woonplaats te Kericho (Kenya High lands) om per vliegtuig van den Engelschen dienst over Juba, langs den Nijl naar Cairo, Athene en Brindisi te vliegen, van waar zij per trein haar bestemming, Basel, Zaterdag- middag bereikte, zoo meldt de N. R. Crt. Bij- zonderheden omtrent twee noodlandingen, ddn op den Nijl en een in de woestijn, met als gevolg een nachtverblijf op 40 mijl van de be- woonde wereld en een verblijf van 2 uur in de woestijn (temperatuur van het zand 150 gr.), 't laatste na bet ondervinden van een hevigen zandstorm in de lucht, maken zoo'n reisje vooralsnog niet tot een onverdeeld ge noegen. Daarentegen bood de scbitterende tocht per watervliegtuig over de Middelland- sche Zee en vooral van Athene naar Brindisi ruimschoots vergoeding voor de voorafgegane minder prettige .(en minder frissche) erva- ringen. Venmoedelijk vertrekt mevrouw Nijgh bin nen enkele weken op dezelfde wijze weer naar „huis", wellicht dan echter onder ge- bruikmaking van de verbinding Nederland Indie voor bet traject ScbipholCairo. OLIFANTEN AFGESCHAFT. De Deli Crt. heeft het een en ander gemeld over de afscbaffing van olifanten voor trans port naar bet binnenland van Atjeb. Nu de wegen in berijdbaren staat verkeeren, kan het transport met auto-truck's plaats vinden. Drie van de vier olifanten gaan naar dieren- tuinen in Nederland, terwjjl het eenige mannetje door den sultan van Jogja is aan- gekocbt. In 1862 kwam men voor het eerst op het idee om olifanten voor transport te gebrui ken, doch twintig jaar later vonden de eerste transporten pas plaats. Hiervoor werden zes olifanten uit Penang geimporteerd. Het ex periment mislukte echter, daar twee der oli fanten atierven en het geheel te kostbaar bleek. Vijf en twintig jaar later probeerde men het voor bet eerst met den Sumatraan- schen olifant. Deze dieren kunnen ongeveer 750 K.G. vervoeren over een afstand van 35 K.M., mits zij den volgemden dag onbela- den terug gaan. De Britsch-Indische olifant kon slechts 600 K.G. dragen. De weg liep van Lam-Meulo het binnenland in tot den versten militairen post Tangs4 en later van Tansge nog vender tot Geumpang. De dieren hadden veel zorg noodig. Vooral tegen mogelijk kouvatten moesten zij be- schermd worden, terwijl hun voeten ook ge- regelde verzorging noodig hadden. De vrou- welijke dieren zijn te prefereeren boven de mannetjes, daar zij handelbaarder zijn. bij goede verzorging kunnen de dieren van bun 25ste tot hun 70ste jaar voor transport ge- bruikt worden. Nu zullen dus auto-trucks door het bosch rijden en meer en sneller kun nen vervoeren dan de verdwijnende olifanten dat konden. Een stukje romantiek verdwijnt echter met hen. waarin bijen werden gebruikt door belegerden om belegeraars te verdrijven: Mitbridates verdreef de Romeinen bij Themlscyra door ettelijke korven met bijen naar beneden te laten werpen; Saksers en Galliers overgoten hun belegeraars Denen en Noren met warm bier en stuurden daama hun bijen op hen af, met het gevolg, dat het beleg gebroken was; en Andemach aan den Rijn is ook eens, in de Middeleeuwen, bevrijd met behulp van legioenen bijen. EEN MODERNE RINALDO RINALDINI. De'bewoners van de dorpen op de hellingen van de bergen van het Tatragebied leven sinds maanden in angst en vrees. Een mo- deme Rinaldo Rinaldini, of wil men liever een Rosza Sandor, treedt in deze streek sinds langen tijd op zonder dat het der gendarmerie kan gelukken hem onschadelijk te maken. De bandiet heet Tuzes en komt uit een wel- gestelde boerenfamilie. Tuzes de bandiet" wordt hij in heel de streek genoemd, welke hij thans sedert maanden onveilig maakt. „Tuzes de bandiet" wordt evenwel door de arme bewoners als het ware vergoed, want wat bp van de rijken afneemt, schenkt hij den armen. Hij doet dus net als zijn beruchte vorganger Rosza Sandor, dien de pandoeren niet te pakken konden krijgen, dordat de arme bevolking hem verborg en beschermde. Dit recept is ook in het geval van Tuzes afdoende gebleken. Tevergeefs zitten hem de Hon- gaarsche gendarmen, met wie toch niet te spotten valt, op de hielen; op het laatste oogenblik ontsnapte hij him. Het huis van zijn ouders wordt dag en nacht door de gendar men bewaakt en de faam wil, dat „Tuzes de bandiet" zijn ouders herhaaldelijk bezocht heeft, zonder door de gendarmen herkend te zijn. Men wil hem ook als elegant gekleede stedeling in een mooie auto gezien hebben. „Tuzes de bandiet is uit ongelukkige liefde misdadiger geworden. Jaren geleden maakte hij het mooiste meisje van zijn dorp het hof, maar ze wilde van Tuzes niets weten en trdouwde een ander. De afgewezen vrijer ver- bond zich met een anderen boerenjongen en op een nacht werd de glukkige medeminnaar dood gevonden. Hij was door Tuzes en zijn medeplichtige doodgeslagen. De vriend boette met gevangenisstraf, maar Tuzes brak al gauw uit en sloeg den cipier die hem wilde tegenhouden, neer. Sedert dien heeft hij een heele reeks ernstige misdrijven gepleegd, waaronder verscheidene moorden met roof. Vorig jaar werd hij eindelijk ingerekend en onder sterke gendarmeriegeleidlng naar Erlau gebracht om voor het gerecht te verschijnen. Tuzes sprong echter uit den trein en is ver dwenen. Op zijn hoofd is een prijs van 3000 pengoe gesteld. „Tuzes de bandiet" schijnt zich tamelijk veilig te voelen niettemin, omdat hij weet dat de arme bevolking hem tegen de gendarme rie in bescherming neemt. Vaak gebeurt het, dat hij tegen den nacht onderdak verzoekt, dat hij ook krijgt. De menschen die hem dit onderdak verschaft hebben, beloont hij dan rijkelijk. Hij heeft zich ook aan bigamie schuldig gemaakt en twee vrouwen getrouwd. De eene woont in een Hongaarsch, de andere in een Tsjecho-Slowaaksch dorp. De bandiet spreekt behalve zijn Hongaarsche moedertaal vloeiend Duitsch, Russisch en Tsjechisch en verstaat de vermommingskunst in de per- fectie. Eenige maanden geleden is hij maar net op het nippertje aan de gendarmen ont- komen. Hij wilde na langen tijd zijn ouders weer eens opzoeken, die in het dorp Aabasar wonen en plotseling was het huis omsingeld. Door den schorsteen wist hij naar buiten te komen en in het lijkenhuisje op het kerkhof verstopte hij zich. Hij legde zich in een ge- reedstaande kist, trok het deksel er over en wachtte in deze situatie de avondschemering af. De doodgraVer heeft deze geschiedenis zelf verteld. De gendarmerie wil het echter niet gelooven en is van meening, dat Tuzes door een onderaardsche gang, welke ook later ontdekt is, gevlucht is. Dat is de roover-romantiek van het jaar 1932. GESLUIERDE MANNEN. Ondoorgrondelijk en mystiek als de Sahara ziin de Toearegs, die er wonen. Deze Bedoei- nen beheerschers der Sahara, ridders van de woestijn, zijn weinig bekend. Zij zijn de snel- ste roovers ter wereld, die, gezeten op hun hooge kameelen, zich met de snelheid van den i DE CORSIKAANSCHE BANDIETEN. Een redacteur van het Journal vertoeft op Corsica, in de hoop daar wat te kunnen praten met Simon Ettori, een der „koningen van het kreupelbosch", aldus schrijft de N. R. Crt. Ettori is 26 jaar door de overheid gezocht; hij gaf zich eindelijk gevangen en is in het begin van Juli door het Hof van Assiesen te Bastia vriigesproken van schuld aan twee hem ten laste gelegde misdaden. Dit vrijsprekend von- nis schijnt meer edelmoedig dan juist te zijn 88De8journalist heeft op Corsica een gesprek gehad met een magistraat, den rechter Rocca Serra, die jarenlang deel heeft uitgemaakt van de rechtbank te Sart^ne en als zoodanig herhaaldelijk met de Corsikaansche bandieten in aanraking is gekomen. Mr. Rocca Serra heeft aan den journalist de volgende anecdote verteld, welke speelt in den tijd, jaren geleden dat hij procureur van de Republiek was te Sart&ne. De gendarmen hadden vernomen, dat Et tori het maquis had verlaten en rustig ergens in een klein huisje woonde. Op een morgen kwamen daar vijf gendarmen aanzetten, vast overtuigd Ettori ditmaal te pakken te zullen krijgen Zij troffen het, want ze kwamen juist op het oogenblik, dat Ettori met een emmer en zonder zijn geweer, zijn beroemde geweer, JC1 ZjiJ ii -iu i precies als een rustig burger water gang put ten uit de fontein. De brigadier, die het bevel over de expeditie had, bezat wel een geweer, waarvan hij zich maar slecht wist to bedie nen. Want, na op Ettori, die mets had opge- merkt, te hebben aangelegd, miste hij. Etton

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6