GEMENODE BERICHTEH KECHTS ZAKEN. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. DOOR DEN SNELTREIN GEGREPEN EN GEDOOD. WINKELHUIS TE THOLEN AFGEBRAND. Met het oog op den omvang der stakings- beweging heeft de regeering direct uitge- breide militaire maatregelen genomen. VALSGIIE Ml'NTEN VAN HET VATICAAN Er zijn valsche munten van de Vaticaansche Stad in omloop, die zoo goed zijn nagemaakt, dat het publiek de valschheid niet kan consta- teeren. IVEDEROM A AN SLAGEN IN DUITSCHLAND. Op de verlichte vensters van het Bruine Huis te Liegnitz werden in den Zaterdag- nacht door onbekende personen verscheiden schoten gelost. Er werd niemand gewond. Later werd ook op een ander gebouw der nationaal-socialisten gevuurd, zonder dat iemand gewond werd. In Gross-Neudorf is geschoten op de wonin gen van twee leiders der sociaal-democratan en Reichsbanner; de kogels troffen geen doel. In verband met de dynamiet-aanslagen in Sleeswijk-Holstein zijn door de politie vier personen gearresteerd, onder verdenking, by de aanslagen betrokken te zijn. Er worden nog meer arrestaties verwacht. In den nacht op Zaterdag werden te An- klam in Pommeren schoten gelost op het huis van een sociaal-democraat, waardoor het 11- jarig zoontje in het been werd gekwest, ter- wijl het dchtertje door glassplinters gewond werd. De grootmoeder, die in hetzelfde ver- trek sliep, werd in den arm getroffen, terwyl de grootvader door een schampschot aan het hoofd gewond werd. Aangezien in hetzelfde huis ook een nationaal-socialistisch leider woont, die zijn woning door in den tuin opge- stelde S.S.-mannen laat bewaken, kwamen dezen op het geluid der schoten toesnellen. Zij verklaren, dat zij niemand meer hebben gezien. Tot nog toe is een persoon gearres teerd, die naar verluidt, communist zou zyn. Zaterdagmorgen heeft een twintigtal com- munisten in Hindenburg de vensterruiten van het A.-huis ingeworpen. Toen daarop onge- veer 20 nat.-socialisten naar buiten stormden vielen ongeveer acht schoten, die volgens de nat.-socialisten door de communisten zijn ge lost. By de komst van de politie namen de communisten de vlucht. Een hunner werd ge arresteerd. Een nat.-socialist is door een steenworp gewond. J>e leider van de Rijksbanier te Loetzen (Oost-Pruisen) Kotzan genaamd, is Zaterdag- avond half elf dicht by het bureau van den lamdarbeidersbond te Loetzen door nationaal soeialisten doodgeschoten. Kotzan en nog een paar ryksbanierleden hadden nauwelyks het bureau van den landarbeidersbond verlaten toen zij in een heftig twistgesprek raakten met verscheiden Hitlerianen, een discussie die in een gevecht dreigde te ontaarden. Toen een rijksbanier-lid naar het bureau terugliep om de politie te waarschuwen, werd een schot op hem gelost, dat echter miste. Direct daar op viel een tweede schot, dat Kotzan doode- lijk trof. De politie heeft een groot aantal personen gearresteerd. Dr. Diels, die opdracht van Dr. Bracht had gekregen om een onderzoek in te stellen naar de aanslagen in Oost-Pruisen, is te Konings- foergen aangekomen. Te Ratibor in Silezie is in den afgeloopen nacht een ei-handgranaat geslingerd naar het Centrum-orgaan, de Oberschlesische Rund schau, waardoor de groote etalage ruit werd vemield. Te Berlijn zijn met steenen de ruiten inge worpen by vier filialen van de (Duitsch-natio- nale) uitgeversfirma Scherl. De steenen waren gewikkeld in exemplaren van de Rote Fahne. Dinsdagochtend is te Stettin een dynamiet- bom geworpen tegen het gebouw van het soc. dem. blad Voiksbote. Er is groote schade ver- oorzaakt. Te Hirschberg is Dinsdagnacht een ibomaanslag gepleegd op een nat. soc. ver- eenigingslokaal. Niemand is echter getroffen. Te Marienburg (in West-Pruisenis Dins dagnacht een bomaanslag op het huis van een bakker gepleegd. Het 6%-jarig zoontje van den bakker is emstig gekwetst. De bakker is geen lid van een partij en houdt zich ook niet met de politiek bezig. Dinsdagnacht zijn te Klipper bij Seidenberg (Oberlausitz) van dichtbij twee schoten gelost op een metselaar, die lid is van de Rijksbanier. De man is in het ziekenhuis aan zyn kwets- uren bezweken. Te Reichenbach heeft een S.A.-man getracht een aanslag te plegen op den redacteur van het soc. dem. blad De Proletarier. De hand- granaat ontplofte echter te vroeg, waardoor de S.A.-man zoo emstig werd gekwetst, dat hjj vannacht nog is bezweken. Te Wunschelburg in het district Neurode zijn Dinsdagmorgen zeven schoten gelost op het huis van een leider van de Ryksbanier. Niemand is geraakt. Te Munsterberg is een overval gepeegd op het gebouw van het Centrumblad en op een winkel. Niemand is gekwetst. Te Streklen zyn de winkelruiten van twee .'Joodsche kooplieden door steenworpen ver- brijzeld. Tenslotte is Dinsdagnacht op het huis van den burgemeester te Markowitz, een bekenden Polen-leider, een aanslag met handgranaten gepleegd. DE TRAGEDIE VAN EKMAN. Satanas lijkt Kreuger te zijn geweest schrijft de N. R. Crt. grand-seigneur in het stichten van kwaad in de wereld, niet een povere Mephistopheles die zich met indivi- dueele gevalien ophield. Maar kwaad kwam in ieder geval uit zijn daden voort, hetizij hij vervalscher was of wel niet eens zoo zwakke zielen verleidde die zonder hem waarschijnlijk nooit eraan zouden hebben gedacht het pad der conventioneele deugd te verlaten; hetzij hy honderden millioenen dollars uit het eene land naar het andere overpompte, daarmede dat eene land verarmende en in dat andere verwarring stichtende dan wel als bescher- mer in eenigen vorm optrad. Als crimineele figuur, als jongleur met milliarden, als beder- ver of weldoener van menschen, altijd zien Wy hem nu in dezelfde positie: een man die slechts uit diepste minachting voor zijn mede- menschen handelt, die hen slechts beschouwt als het speeltuig zonder hetwelk hij zijn boeiend en opwindend spel niet zou kunnen apelen. Zeer heeft hij zyn eigen land, Zweden, waarmede hij, hoezeer cosmopoliet ook, toch meer dan met eenig ander land verbonden was, geteisterd. Een kleverige hand, waar- van niemand behalve hij de kleverigheid ken- de en die de kieskeurigste menschen in Zwe den het als een eer beschouwden te mogen drukken, strekte hij uit naar alles wat schoon moet worden gehouden en wat in een land als Zweden gewoonlijk ook betrekkelijk schoon blyft: o.a. naar politieke partrjen en pers. Aehteraf blijkt wat de aanraking met die goed gevulde hand beteekende. Allen heeft hij gecompromitteerd door zijn subsidies of door zijn financieele belangstelling. Van de rechterzijde af tot de radicaalste communis ten toe hebben van zijn vrijgevigheid genoten. De uitgestrektheid van het politiek terrein waarover hij zijn gimsten verdeelde, is meer dan iets anders kenmerkend voor zijn magi- straal cynisme. Het kwaad heeft slechts binnen bepaalde perken dramatische gevolgen gehad omdat de besmettende aanraking te algemeen is ge weest. Er bleven er te weinig over om de steenen te werpen die de slachtoffers getrof fen zouden hebben als zy minder talryk waren geweest. De persoonlijke tragedies zijn beperkt ge- bleven. Nu komt er echter nog een achter- aan van bijzonder pijnlijk karakter: 's lands minister-president, een man van bijzonder aanzien, moet hals over kop zijn ontslag nemen onder uitermate pijnlijke omstandig- heden. De feiten zijn dat was gebleken, dat Ek- man, sedert ruim twee jaar minister-presi dent, den vorigen herfst 50.000 kronen van Kreuger had gekregen voor zijn partij, de vrijzinnige volkspartij. Die 50.000 kronen waren terugbetaald. Daar vele andere groe- pen eveneens steun van den luciferskoning hadden genoten en niemand van hen vroeger had geweten hoe compromittant ver Kreuger zijn vrijgevigheid tegenover politieke partijen had uitgestrekt, zou deze geschiedenis op zich zelf de positie van den premier niet heb ben geschokt. Er werd echter beweerd, dat nog in 1932 Ekman opnieuw 50.000 kronen van Kreuger zou hebben aangenomen. Ekman ontkende dat ten stelligste en men geloofde hem eerst. Ware het inderdaad bij het een geval geble- ven, dan zou dit de positie van Ekman niet onmogelyk hebben gemaakt. Was daaren- tegen de tweede beschuldiging waar dan stond men voor het emstige feit, dat Ekman geld van Kreuger had aangenomen op een tijdstip, waarop de regeering zich reeds bezig hield met financieele moeilijkheden van zijn ondernemingen. Nu kwam er bij de curatoren in de zaken van Kreuger een aanklacht binnen tegen Ek man, die hen noopte het geval uiterst nauw- keurig te bekijken. Daarbij bleek, dat er geen twijfel kon bestaan: Nog in Februari 1932 had Ekman 50.000 kronen in ontvangst ge nomen. De minister-president kon nu zelf niet meer loochenen: hij moest erkennen het geld te hebben gekregen en daarmede tege- lijkertijd, dat hy erom had gelogen. Het geld was tendeele gebruikt en Ekman betaalde het uit eigen middelen terug. Maar daarom was zijn positie niet minder onhoudbaar geworden. Men weet hoe drie leden van zijn kabinet per vliegtuig naar het buitenverblijf van den koning zijn gegaan om met hem deze aange- legenheid te bespreken. De koning is daarop onmiddellijk naar Stockholm gekomen, waar hij Ekman by zich ontboden heeft. Ekman kreeg te hooren niet alleen dat zijn verzoeken om ontslag onmiddellijk aangenomen was, maar ook dat zijn tegenwoordigheid in den kabinetsraad onder voorzitterschap van den koning, die daarover gehouden zou worden, niet meer gewenscht werd. Met begrijpelijke be scheming is de op leugen en zonderlinge handelingen betrapte minister weggegaan. Het is een tragisch einde van een zeer on- gewone loopbaan. Carl Gustav Ekman, in 1872 als zoon van zeer kleine lieden in Wes- termanland geboren, is in zijn jeugd herders- jongen geweest en steenhouwer. De geheel- onthoudersbeweging bracht hem daama in de joumalistiek. Deze vormde voor hem de trap naar de financieele wereld: Hy werd bank- directeur en ten slotte lid van den raad van commissarissen van de Zweedsche Bank. In de politiek was hij de aanvoerder van de sterke groep van drankbestrijders onder de Zweedsche liberalen. Bij de splitsing der llbe- rale partij werd hij leider van de vrijzinnige volkspartij, die verreweg de talrijkste libe rate groep vorrnt. Op het oogenblik beschikt zij over 28 van de 32 liberale mandaten in de Tweede Kamer. Zij steunde de socialistische regeering van Sandler, maar verliet haar in 1926, omdat zij niet mee kon gaan met haar beleid ten opzichte van de werkloozen. Toen vormde Ekman zijn eerste, politiek zeer zwakke kabinet, dat het echter nog tot de verkiezingen van September 1928 uithield. Het werd vervangen door een conservatief kabinet onder leiding van Lindeman, doch in Juni 1930 kwam Ekman weer aan het bewind. Zijn aanhang in de Tweede Kamer van 230 leden is niet groot. Deze telt zooals gezegd, slechts 32 liberalen. Deze liberalen zitten echter op de wip: links van hen zijn 90 socialisten en 8 communisten, rechts 73 conservatieven en 27 agrariers. Het gebeurde is fnuikend voor de Zweed sche liberalen, te meer daar dezen herfst weer verkiezingen gehouden moeten worden. Het kan den conservatieven niet anders dan ten goede komen. Deze schijnen dan ook geens- zins droevig erom gestemd. De verdere regeering blijft nu aan, zoo mo- gelijk tot na de verkiezingen. Er is dus geen kabinetscrisis, doch slechts een vervanging van den minister-president. Dit is dan een nieuwe persoonlijke tragedie die uit het geval-Kreuger is voorgekomen, een nieuw slachtoffer van het zonderling op- treden van den grooten falsaris, die naar het schijnt, zelf het eerst naar Ekman is toege- komen om hem geld aan te bieden voor zijn party. Men mag aannemen dat Ekman er per- soonlijk geen voordeel van heeft gehad, ook al zou blijken dat hij wat willekeurig is om- gesprongen bij het verdeelen van het geld onder de organisaties waarvoor hij belang stelling koesterde. Leefde Kreuger, de duivelsche verderver van menschen nog, hy zou het waarschijnlijk als als voldoening te meer beschouwen, dat hy er zelfs in is geslaagd een Zweedsch minister- president politiek en waarschynlijk zelfs maatschappelijk, den nek te breken. Dat is een slachtoffer te meer dat de moeite waard is. TER NEUZEN, 10 Augustus 1932. BLOEMPJESDAG „HET HOOGELAND". De bloempjesdag ten bate voor de Vereeni- ging „Het Hoogeland", heeft alhier 71,17 opgebracht. CONCERT TE SLUISJvIL. Naar wij vememen is het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" voornemens a.s. Zondagavond een vaartocht op het kanaal te maken en tusschen 6 en 8 uur te Sluiskil te vertoeven voor het geven van een concert. BRAND. STAALDRAAD IN DE SCHROEF. Gistermiddag moest om aan de loskade te komen het Eng. s.s. Swift" in het verbreede kanaalgedeelte draaien en kreeg daarby een staaldraad in de schroef, waardoor het stoom- schip niet tijdig stoppen kon en het motor- bootje van schipper A. Paulusse in den grond liep. De draad is door den duiker M. van Kerkvoort uit de schroef verwijderd en heden- morgen is de „Swift" opgesleept naar Gent ter reparatie van de schroefas. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Juli is aan het post- kantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd 29.783,27 en terugbetaald 31.466,41; der- halve minder ingelegd dan terugbetaald 1683,14. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 14. Door tusschenkomst van het kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre- ven nominaal 200. EXAMEN BROUWKUNDIG INGENIEUR. Bij het te Gent gehouden examen voor brouwkundig ingenieur is geslaagd de heer Robert van Waes van Westdorpe, die het ingenieurs-diploma bovendien nog met onder- scheiding verwierf. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benooemd in de pro- vincie Zeeland met ingang van 7 September tot voorzitter van het waterschap voor het beheer en het onderhoud van de Nol, tus schen den Koude- en den Lovenpolder, de heer F. W. Dekker te Hoek; met ingang van 13 September tot dijkgraaf van Loven- en Wil- lemskerke, de heer F. W. Dekker te Ter Neuzen; met ingang van 1 Augustus tot ge- zworene van den Hertogin Hedwigpolder, de heer C. P. Staal te Graauw en Langendam; met ingang van 1 Augustus tot gezworene van De Vereenigde Polders van Ossenisse, de heer P. de Wael, te Ossenisse, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. TENTOONSTELLING DER SCHILDERIJEN VAN H. M. DE KONINGIN. De aandacht der lezers wordt bij vernieu- wing gevestigd op de In deze dagen in een der zal en van het Schuttershof te Middelburg gehouden tentoonstelling van schilderijen ver- vaardigd door H. M. de Koningin. Door een bezoek aan die tentoonstelling geeft men niet alleen 'n blijk van belangstelling in dat werk, doch steunt tevens het liefdadig doel der tentoonstelling: steun voor noodlijdende kun- stenaars. Hedennacht ongeveer 2 uur werden de be- woners van de Kazernestraat opgeschrikt door brandalarm. Er bleek brand te zijn ont- staan in het schuurtje van de woning bewoond door de familie De Fouw. Het houten schuur tje stond spoedig in lichte laaie en brandde met den inhoud geheel af. De politie heeft met brandbluschapparaten verder uitbreiding van den brand voorkomen. Aan de belendende woningen is eenige schade aangericht. De brand is vermoedelijk ontstaan door smeulende sintels, die in de vuilnisbak waren geworpen. De inmiddels gearriveerde autobrandspuit behoefde geen dienst meer te doen. SECRETARIAAT DER Z. L. M. Zooals reeds is medegedeeld, is in de vaca- ture, ontstaan door de ontslag-aanvrage van den heer Ir. Siebenga, tot secretaris der Z. L. M. benoemd, de heer ir. J. D. Dorst. De heer Dorst is geboortig van St. Anna- land. Na volbrenging zijner studie te Wage- ningen was hy van September 1928Septem ber 1929 werkzaam als assistent-secretaris der Z. L. M. In het bijzonder interesseerde hij zich toen voor de gewassenkeuring, wat wel bleek uit zijn publicaties en lezingen. Thans is de heer Dorst leeraar aan de rijks landbouwwinterschool te Leeuwarden. De datum van zijn infunctietreding bij de Z. L. M. houdt verband met den datum, waar op hem ontslag te Leeuwarden verleend wordt. Zoodra de heer Dorst in het secretariaat der Z. L. M. zal zijn. ingewerkt, zal de heer Siebenga de Z. L. M. verlaten. (VI. Crt.) DREIGEND CONFLICT IN HET ZEEUWSCH-VLAAMSCHE LANDBOUW- BEDRIJF. Er bestaat groote kans, dat Donderdag onder een deel der landarbeiders in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een staking zal uit- breken. Maandag zouden de arbeidersbonden aan de werkgevers een ultimatum zenden, houdende de minimum-eischen. Wordt daaraan niet vol- daan, dan zal de staking Donderdag beginnen. Geeischt wordt een dagloon van /2,50 in den oogsttyd, 2 in den verderen zomer en 1,75 in den winter, alsmede het sluiten van een collectief contract. De staking zal waarschijnlijk omvatten Aardenburg, Sluis en St. Kruis. WERKLOOZE ZEEUWSCHE LAND ARBEIDERS. Hoewel het thans volop oogsttyd is, zijn er toch, wat andere jaren nooit het geval is, in verschillende deelen van Zeeland nog vele werklooze landarbeiders, wordt aan „de Maasbode" gemeld. Alleen uit W. Zeeuwsch- Vlaanderen wordt gemeld dat daar zoo goed als alle landarbeiders werk hebben, ja, dat er misschien straks tydelyk handen tekort zul- len zijn, om den oogst binnen te halen. Maar uit Oostelyk Zeeuwsch-Vlaanderen daaren- tegen wordt gemeld, dat daar nog vele werk loozen zyn. En toch zyn daar nog steeds landbouwers, die Belgische arbeiders in hun dienst houden. De ontstemming daarover in arbeiderskringen is groot. Verschillende bur- gemeesters hebben zich per circulaire tot de landbouwers in hun gemeente gewend, met het verzoek, alles te doen wat mogelijk is, om de werkloosheid tegen te gaan o.a. door al leen Nederlandsche arbeiders in dienst te nemen en door bij het maaien en dorschen zooveel mogelyk aan handkracht de voor- keur te geven boven machinale bewerking. Ook de gewestelijke afdeeling in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen der Tarwe-organisatie heeft haar leden een schrijven gezonden, waarin aangedrongen wordt op het alleen in dienst nemen van eigen arbeiders. OONCOURS TE OOSTBURG. De Zeeuwsch-Vlaamsche Muziekbond hield Zondag zyn elfde concours, waaraan naar de Midd. Crt. meldt, negen muziekgezelschappen hebben deelgenomen. De jury bestond uit de heeren A. L. Hazelbroek, oud-kapelmeester bij de marine, voorzitter; L. van der Tand, dir. der Haarlemsche muziekschool, secre taris, en L. de Moree, kapelmeester van het 6e Regt. Infanterie. Het concours is uitste- kend geslaagd. In de 4e afdeeling behaalde Nut en Genoegen te Nieuwvliet een len prijs met 295 punten; in de d-erde afdeeling Een- dracht maakt Macht uit Groede een 2en prys met 267 punten. De Koninklijke Muziek- societeit Aardenburgsche Fanfaren, Geduld Overwint van IJzendijke, en Veronica van Zuidzande kampten in de 2e afdeeling, waar- -bij Aardenburg met 316 punten een len prijs met 3en extraprijs (zilveren medaille geschon- ken door den heer A. H. de Milliano, lid Prov. Staten te Waterlandkerkje), IJzendijke met 292 punten een len prijs, en Zuidzande met 271 p. een 2en prijs behaalden, In de le af deeling streden Uit het Volk-Voor het Volk van Bresk-ens, Harmonie van Biervliet, en Oefening kweekt Kunst uit Schoondijke; Bres- kens behaalde 305 punten, len prijs met 4en extraprijs (zilveren medaille der gemeente Oostburg), Biervliet had een len prijs met 342 punten en lof der jury met 2en extraprijs (zilveren medaille van den heer P. Erasmus, burgemeester van Oostburg); Schoondijke len prijs met 292 punten. Ten slotte speelde in de afdeeling Uitmun- tendheid de Fanfare Harmonie van Oostburg en verkreeg een len prijs met 344 punten en lof der jury. De vereeniging kwam hierdoor in het voortdurend bezit van den wisselbeker, indertyd uitgeloofd door de drukkerij Cadzan- dria te Breskens, omdat zij den beker in 't ge heel vij-f malen heeft veroverd. OVERSLAG. Regeling boter-uitvoer naar Belgie voor grensbewoners. Veehouders, die voor alle of voor een deel van hun boter aangewezen zijn voor uitvoer naar Belgie, kunnen een geteekend bewijs krijgen, waarbij hun vergunning wordt ver leend d-e voor uitvoer naar Belgie bestemde boter ongemerkt in de richting van de grens te vervoeren. Daarvoor is noodig: a. dat ze het lidmaatschap van den Bond van Boerenboterproducenten in Zeeland teekenen. b. dat ze een door den voorzitter of secre taris van een officeele landbouwvereeni- ging geteekende verklaring aan den Bond opzend-en, waaruit blijkt, dat ze voor een deel of alle boter aangewezen zijn op uitvoer naar Belgie. Verder moeten deze leden zich verbinden: 1. de hoeveelheid naar Belgie uitgevoerde boter in te vullen in hun boekhouding onder opmerkingen. 2. de voor verkoop in het binnenland be stemde boter op de voorgeschreven wijze te merken. d. h.; E. C., Sas van Gent, /I of 1 d. h.- H M Sluiskil, 1 of 1 d. h. Algem. Politieverordening Axel. W. P. de R., Axel, 1 of 1 d. h. Algem. Politieverordening Philippine. E. J. de G., Philippine, 10 of 5 d. h.- W. V., Philippine, /20 of 10 d. h. Art. 68 Arbeidsvvet. Ch. v. d. V., Zaamslag, /5 of 3 d. h. Art. 19 Zeeuwsche Stroomen-reglement. L. P. en F. V., Philippine, ieder 1 of 1 d. h. Art. 17 Visscherij-reglement. A. v. IJ„ Axel, 1 of 1 d. h. Art. 460 W. v. S. V. de le R. en A. H., Selzaete, ieder /5 of 3 d. h.; J. S., St. Nicolaas, 3 of 1 d. h. Alg. Politieverordening Ter Neuzen. E. B., Sas van Gent, 10 of 5 d. h. Art. 453 W. v. S. E. B., Sas van Gent, 10 of 5 d. h. Overtredingen zuUen met hooge geldboeten en intrekking der vergunning worden ge- straft. Tol. De gemeentetol heeft opgebracht over Jimi 28,16, over Juli 31,50 en over de eerste 7 maanden van dit jaar f 504,42. Aardappelen-uitvoer. Voortaan kunnen alhier in de gemeente geen verklaringen van herkomst voor aard- appelen gegeven worden. De belanghebben- den dienen zich thans te vervoegen bij den heer A. d'Hert, A 139, te Zuiddorpe. Deze bepa- ling heeft men vorig jaar ook willen toepas- sen; toen heeft de gemeenteraad hiertegen sterk geprotesteerd bij het Ministerie van Landbouw met het gevolg, dat de oude toe- stand weer bestendigd werd. Ook ditmaal zal het gemeentebestuur de noodige stappen doen. De laatste dagen worden hier juist weer groote hoeveelheden vroege aardappelen uit- gevoerd per vrachtauto, de prijs zou ongeveer 2,zijn. SCHOONDIJKE. De heer P. van Bortel te Schoondijke, is benoemd tot ontvanger-griffier van het Waterschap Oranje-Dierentij-d. IJZENDIJKE. Zondagmiddag is brand uitgebroken in het kolenmagazijn van mej. wed. de Houck. De brand greep zoo snel om zich heen, dat het pand spoedig in lichtelaaie stond. Door het krachtig optreden van de brandweer wist men de aangrenzende gebouwen te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Zitting van 9 Augustus 1932. De volgende zaak werd behandeld: C. F., oud 20 j., voddenkoopman te Clinge, werd verdacht dat hij op 23 Februari 1932 in de gemeente Clinge, door een samenweefsel van verdichtselen, door namelijk opzettelyk listiglijk en valschelijk tegen Joannes de Meu- ricy te zeggen dat hij 400 of 450 Belgische franken wilde leenen omdat hy dat bedrag noodig had om een party brons-koper te koo- pen en te betalen by Eggermont te Hulst, en dat hy na den verkoop zou komen afrekenen, hetgeen alles onwaarheid was, en op deze wyze De Meuricy heeft bewogen hem 300 Belgische franken af te geven. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzitting van 28 Juli 1932. Veroordeeld wegens overtreding: Art. 461 W. v. S. J. de B., P. J. de B., L. M. B., alien te Sas van Gent, ieder een berisping. Art. 22a Rywielwet. K. H., Axel, 1 mnd tuchtsch. voorw. proeft. 1 jaar, bijz. voorw., de schade ad f 3,50 civ. vord. betalen; A. D., Selzaete, teruggave a. d. ouders; J. A. v. H., Sluiskil, 1 of 1 w. tuchtsch.; G. E. R., Gent, /3 of 1 w. tuchtsch.; Ha. Wa. R., Axel, teruggave aan de ouders; A. D. B., Sas van Gent, 1 of 1 w. tuchtsch. Motor-, en Rywielreglement. E. C., Sas van Gent, /3 of 1 d. h.; C. B., Hoek, 6 of 3 d. h.; H. v. d. V., Ter Neuzen, 1 of 1 d. h.H. J. v. d. V., Ter Neuzen, 1 of 1 d. h.; J. de S., Ter Neuzen, /5 of 3 d. h.; A. S., Assenede, /5 of 3 d. h.; A. J. S., Ter Neuzen, 3,50 of 1 d. h.; J. F. V., Westdorpe, 20 of 10 d. h.; C. L. S., Westdorpe, /3 of 2 d. h.; D. J. v. L„ Selzaete, /3,50 of 2 d. h.; E. Th. v. L., Graauw, 3,50 of 2 d. h.; J. S., Philippine, 3 of 1 d h.; Ca. de V., Ter Neu zen, 2 of 1 d. h.; A. V., Ter Neuzen, /I of 1 d. h.; Ca. Ja. B., Ter Neuzen, 2 of 1 d. h.; E. B., Sas van Gent, 10 of 5 d. h.; Ha. v. d. Z., Ter Neuzen, 2 of 1 d h.G. G., Vrouwen- polder, /2 of 1 d. h.; A. G., Axel, /3,50 of 2 d. h.; A. M. de L., Gent, /3 of 1 d. h.; L. P. K. v. d. M., Ter Neuzen, 2 of 1 d. h. en 4 of 2 d. h.; Ph. de B., St. Jansteen, 1 of 1 d. h.; C. B., Gent, 3 of 1 d. h.; J. V., Rot terdam, /3 of 2 d. h.; E. V., Watervliet, 3,50 of 2d. h.; J. de K., Axel, 1 of 1 d h.; M. G., Sas van Gent, /I of 1 d. h.; J. S., Zaamslag, /2 of 1 d. h.; A. M. V., Ter Neuzen, 3 of 2 d. h.; A. de J., Ter Neuzen, /2 of 1 d. h.; J. J. v. R., Axel, /5 of 3 d. h.; Ph. de N., Axel, /7 of 4 d. h.; J. C. V., Axel, 3 of 2 d. h.; F. P. H„ Apeldoom, /4 of 2 d. h.; A. de B., Ter Neuzen, f 1 of 1 d. h.; J. J. D., Axel, 1 of 1 d. h.F J. O., Axel, 1 of 1 d. h.; G. A. v. R., Axel, /2 of 1 d. h.A. N., Sluiskil, 3,50 of 2 d. h.P. A. G., Selzaete, /I of 1 d. h.; F. W. v. d. H„ Sluiskil, 3,50 of 2 d. h.; J. P. D., Axel, 2 of 1 d. h.; J. C. H., Ter Neuzen, 2 of 1 d. h.; P. K., Ter Neuzen, 1 of 1 d. h.; P. J. D., Ter Neuzen, /3 of 2 d. h.; C. v. D., Axel, /I of 1 d. h.; W. C. v. P., Hoek, /I of 1 d. h. en 2 of 2 Op den oabewaakten overweg in den Ver- loren Hoek te Kruiningen is Dinsdagmiddag de 50-jarige J. Lavereijn uit Kruiningen, die den overweg passeerde, door den sneltrein Bergen op ZoomVlissingen gegrepen en gedood. KIND DOOR ARSENICUM VERGIFTIGD. Te Edam wist een tweejarig kind een doosje te bemachtigen, waarin zich arsenicum be- vond. Het snoepte ervan, met het gevolg, dat de kleine aan vergiftiging is overleden. WEDEROM EEN MIJNONGELUK MET NOODLOTTIGEN AFLOOP. Op de mijn Juliana te Eygelshoven is de mijnwerker Janssen uit Schinveld door val- lend gesteente getroffen. Hij werd er dood onderuit gehaald. Het slachtoffer was ge- huwd en vader van drie kinderen. Te Tholen ontstond brand in het winkelhuis van den heer van Drummelen in de Boter- straat. Het vuur deelde zich mee aan een grooten voorraad lingerieen, die in den win kel was opgestapeld. Aan het redden van den inboedel viel niet meer te denken. De brand liet zich zoo emstig aanzien, aldus de N. R. Crt., dat de waarnemende burgemeester, wethouder v. d. Berg, aan den burgemeester van Bergen op Zoom om assis- tentie verzocht. Om kwart voor tien rukte dan ook de brandweer van Bergen op Zoom met een autobrandspuit n-aar Tholen. Toen de brandweer in Tholen was aangekomen, bleek echter, dat de woning totaal was uitgebrand. De brandweer van Tholen was er in geslaagd de belendende perceelen te behouden. De schade is zeer groot. Deze wordt door ver zekering gedekt. MOEILIJKE REDDING. Te Maastricht raakte een 4jarig kind, nabij de Kesselkade in het Kanaal. Zekere A. N. sprong onmiddellyk te water, doch werd bjj het duiken emstig aan het hoofd gewond. Hij slaagde er echter in den kleinen drenkeling te grijpen. Toen hem de krachten dreigden te begeven, aldus de Msb., schoten twee voorbij- gangers op him beurt te hulp, waama het ge- heele stel gelukkig op het droge werd ge- bracht. Zoowel de kleine als de moedige redder waren er erg aan toe, zoodat medische behan- deling noodig was. Hierna konden beiden naar hun woningen worden overgebracht. ONDER SCHOONZUSTERS. Een verlofganger uit Indie zat met z(jn Chineesche vrouw rustig in een cafd op den Hof te Amersfoort. Toen een broer van den verlofganger met zijn vrouw het cafd binnen- kwamen, begon laatstgenoemde vrouw haar Chineesche schoonzuster te sarren en te pla- gen. De vrouw greep plotseling een mes en bracht haar kwelgeest een tweetal steken toe, waardoor zy een bloedende won-de bekwam aan de linkerborst en schouder. De wonden bleken niet levensgevaarlijk te zyn. De Chineesche is niet in arrest gesteld, wel is proces-verbaal opgemaakt. De vrouw, die gestoken is, moet haar schoonzuster het leven steeds onaangenaam hebben gemaakt, zoolang zij in Nederland is. DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Reeds drie maanden is de zoo langzamer- h-and vermaard geworden Zaandamsche schat- gravery aan den gang, zonder dat zelfs nog maar het minste resultaat is verkregen. Aan den put welke tot de onderaardsche gang moet voeren, wordt gestadig gearbeid. Het werk is thans zoo ver gevorderd, dat de ge- stortte waarborgsom van f 1000 is verbruikt, meldt de N. R. Crt. B. en W. van Zaandam hebben aan mevr Sylvia en haar assistent laten weten, dat voor verder graven opnieuw /500 moet worden gestort, op straffe van stopzetting van de gravery. De Zaandamsche burgery toont nagenoeg geen belangstelling meer. KIND DOOR EEN AUTO GEWOND EN OVERLEDEN. Mevrouw B. passeerde Zondag op de fiets, met haar byna 2jarig zoontje in het mandje achterop, een melkauto te Harenkarspel. De weg was daar vrrj smal. Het kind heeft bij het passeeren blykbaar het hoofd buiten het mandje gestoken, waardoor het in aanraking is gekomen met den auto. Het heeft een em stige hoofdwond opgeloopen. Het kind Is naar het ziekenhuis overgebracht en is kort na aan- komst aan de gevolgen overleden. UIT EEN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN. De heer v. d. Voort, bedrijfschef by de fa. Bahlmann te Nijmegen, die te Beek uit een rijdende tram sprong en daarby emstig ge wond werd, is aan de gevolgen van dit onge- val overleden. AUTOBUS VERONGELUKT. Zondagmorgen reed een autobus uit Utrecht waarin een gezelschap van 30 dames en hee ren was gezeten, met een vaart van ongeveer 70 K.M. op den Hollen weg te Beek in de richting van Mooi Nederland. In de bocht wilde de chauffeur zijn vaart minderen, doch plotseling brak de handrem af, terwijl de voetrem weigerde. De chauffeur stuurde daarop den wagen op een heg aan. De bus ging er echter doorheen en stortte van een hoogte van 4 meter naar beneden. Wonder boven wonder kwamen alle inzitten- den er zonder letsel af. De bus is zwaar be- schadigd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2