BUITENLAND, 8P0BT. GKMENGDE BERICHTEN TOETREDING DER NEDERLANDSCHE REGEERING TOT DE FRANSCH-ENGELSCHE VERKLARING. NOOD ONDER DE VLAAMSCHE HOTELHOUDERS. -o, HET groote tentenkamp. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. aqj coostateeren, dat de tuiabouw, meer in het bijzonder in West-Friesland, in den aller- uitersten nood verkeert, z6o zelfs dat geen middeien meer aanwezig zijn voor het nood- zakelijke levensonderhoud. Zij verzoeken de steunverleening aan den iuinbouw onverwijld tot stand te brengen en in ieder gevai onmiddellijk over te gaan tot siitbetaling van het aan de Noord-Hollandsche fijedrijven verleende crediet. BINNENSCHEEPVAARTBELANGEN. Gelijk indertijd is gemeld, is op het in Juni te Ter Neuzen gehouden Binnensclieepvaart- congres de behandeling van enkele punten der overladen agenda niet volledig tot haar recht gekomen. In ieder gevai werden omtrent die punten geen besluiten genomen, doch wera besloten in een tweede bijeenkomst de behan deling te hervatten. Die bijeenkomst is thans bepaald op 8 September te Utrecht. Alsdan komen opnieuw de volgende vraagpunten aan de orde: Weike maatregelen kunnen ten behoeve van of door de scheepvaart genomen worden, ten- einde te geraken tot verbetering van de oeco- nomische omstandigheden prae-adviseurs C. A, M. C. van Kasteel en M. W. Korte)tollen en heffingen in het Noorden des lands (prae— adviseur M. Bakker); eoncessiesysteem voor binnenlandsch vervoer (prae-adviseurs J. Vos Hzn. en Mr. L. Bouma). Op 13 Juli j.l. hebben de Britsche en Fran- sche regeering in het parlement hunner lan- den een verklaring afgelegd, die in de Neder- landsche vertaling van den Franschen tekst als volgt luidt: „Overeenkomstig den geest van het hand- vest van den Volkenbond hebben de regeering van het Vereenigd Koninkrijk en de Fran- sche regeering de bedoeling, bij vorkomend gevai en in alle openhartigheid over te gaan tot een onderlinge gedachtenwisseling aan- gaande alle vraagstukken, die te harer kertnis komen denzelfden oorsprong hebben als die, weike onlangs te Lausanne zoo gelukkig is geregeld, en betrekking hebben op het Euro- peesch statenbestel. Zij hopen, dat andere regeeringen zich bij haar zullen willen aan- sluiten ter aanvaarding van dezelfde wijze van handelen." Hr. Ms. regeering heeft ter kennis van de "Britsche en de Fransche regeering gebracht, dat zij in de meening, dat een juiste toepas- sing van het in deze verklaring uitgesproken beginsel kan bijdragen tot een vertrouwen- wekkende samenwerking tusschen de belang- hebbende staten, weike samenwerking Europa en der wereld in haar geheel slechts ten goede kan komen, zich aansluit bij de regee ringen, die de nuttigheid van dit beginsel heb ben erkend". In een brief aan de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal geeft de Minis ter van Buitenlandsche Zaken aan, weike overwegingen de regeering tot toetreding heb ben geleid en hoe haars inziens de strekking van de verklaring moet worden beoordeeld. GEEN CAMPAGNE CObP. SUIKER- FABRIEIK ZEVENBERGEN. Men meldt aan de N. R. Crt.: Het schijnt thans wel vast te staan, dat de Coop. Suikerfabriek te Zevenbergen dit jaar geen campagne zal maken. Oorspronke- lijk lag zulks ook in de bedoeling. Als ge- volg van de actie, weike te Zevenbergen werd gevoerd en in verband met de houding van den Minister in deze, werd de mogelijkheid onderzocht om toch een campagne te Zeven bergen te doen maken. De Vennootschap tot Exploitatie van Suikerfabrieken stelde pogin- gen in het werk om van den Bond van Coop. Suikerfabrieken een kwantum van 30 millioen K.G. bieten over te nemen. Met de 100 mill. K.G. weike de .Zevenbergen" van haar zelf ter beschikking heeft, zou zijn dan een totaal van 130 millioen kilogram verkrijgen. Genoemde Bond heeft in deze overdracht van bieten evenwel niet toegestemd. Het bestuur der vennootschap heeft thans in een brief aan den Minister medegedeeld, dat het heeft besloten dit jaar geen campagne te doen plaats hebben. IS. QUERIDO. f Donderdagmiddag, half een is in de Boer- haave Kliniek, waar hij een rustkuur onder- ging, plotseling overleden de bekende auteur Is. Querido, 57 jaar oud. Zijn heengaan kwam .zeer plotseling. Israel Querido werd te Amsterdam geboren en opgeleid voor het diamantvak. Reeds op zijn 17e jaar schreef hij verzen, die in 1894 zijn verschenen onder den titel „Verzen en Gedichten", door Theo Reeder. IHij gaf later het diamantvak er aan om zich geheel te kunnen wijden aan de letteren. RAADSELACHTIG BERLIJN. De Duitsche autoiriteiten zijn nu. schxijft de N. R. Crt., bezig met het ontwerpen van maatregelen tot bestrijding van het terroris- me, waartoe de rijksregeering principieel het besluit heeft genomen. Men schijnt zeer huive- rig dit onderwerp goed aan te pakken. Als het een paar dagen kalm blijft is het zeer wel mogelijk dat de maatregelen voorloopig niet worden afgekondigd. Bonder eenigen twijfel zou de regeering veel beslister hebben toegetast als de terreur maar van een kant en wel van dien der com- munisten gekomen was; want het is onmis- kenbaar dat zij schroom heeft voor daden die haar met de nationaal-socialisten in conflict kunnen brengen. Deze eischen nu een bevoor- rechte behandeling voor hun eigen terroristen. Het moet volgens hen, niet hetzelfde zijn door wien een daad wordt gepleegd, door een nazi •at door een communist. Immers de eerste ver- richt zijn wandaad tot heil van orde en vader- land, terwijl de communist slechts booze doel- einden ermede nastreeft. Deze kwestie is zeer acuut geworden door de terroristische misda- den te Koningsbergen. De daders zijn nu be- kend daarmede hun betrekkingen tot de nationaal-socialisten. Wellicht ware zonder dit incident de bestrijding van de terreur nu iwat vlotter van stapel geloopen. Men kan den indruk krijgen dat er in de wereld der regeering zelf niet volmaakte een- stemmigheid heerscht. Wij denken daarbij vooral aan Dr. Bracht, den waamemenden rijkscommissaris voor Pruisen. Er gaan ge- ruchten over een verschil van meening tus schen hem en de rijksregeering. Aan het tech- nische punt, waarover dit geschil zou loopen, denken wij nu niet eens. Maar Dr. Bracht schijnt met goede, Pruisische zakelijkheid te willen toetasten, onverschillig waar de schul- digen zitten; hij schijnt niet aangetast door de huiverigheid die de Duitsche regeering nu kenmerkt. Deize schrikt duidelijk terug voor daden, toont schroom naar alle kanten, maar niteraard het duidelijkst tegenover de natio naal-socialisten. In haar kraam komt dus voortvarendheid op het oogenblik niet te pas. Is de eigenlijke oorzaak van dozen schroom misschien een onzekerheid, waarvan de bron in het kabinet zelf moet worden gezocht? Het is niet alles even duidelijk wat in de regeering gebeurt, en niet alle persoonlijkheden in het kabinet zijn wat men glashelder zou kunnen noemen. Raadselachtig is vooral Schleicher. Ieder weet hoezeer hij stuwkracht is geweest bij de gebeurtenissen der laatste maanden; zijn verstand, ijver, wilskracht en eerzucht moeten hem onvermijdelijk tot een der hoofd- personen in deze periode maken. Als hij zich nu erg stil houdt, als hij ervoor zorgt zoo stipt mogelijk op den achtergrond te blijven, dan moet hij daar zijn redenen voor hebben, dan moet hij iets afwachten. En hij wacht ook heel duidelijk af. Dit is het raadsel dat velen bezig houdt en verontrust. Het heeft ten gevolge dat men zich in zekere kringen zelfs gaat afvragen hoe hij eigenlijk tot de natio naal-socialisten staat. Eens heeft men in hem hun stillen vijand, hun gevaarlijken tegen- stander gezien. Wacht hij op het beslissend oogenblik, waarop zij werkelijk gevaarlijk worden, om dan tegenover het gezag van Hitler zijn eigen gezag als dictator te stellen? Het is alles gissen, en het raadsel-Schlei- cher bljjft voortbestaan. Men tracht het op alle manieren op te lossen. De een geeft er foovenstaande verklaring aan, anderen schrij- ven hem heimelijke betrekkingen tot de nazi's toe. Voor het een zoowel als voor het ander zijn emstige argumenten te leveren. Maar hoe het zij, schroom is thans het ken- merk van de Duitsche rijksregeering en raad- selachtigheid dat van de krachten die haar heeten te drijven. Slechts Dr. Bracht doet zijn best om duide lijk te zijn. ACHTTIEN JAAR NA DEN WERELD- OORLOG. Donderdag was het achttien jaren geleden, dat Groot-Britannie den oorlog is ingegaan. Gedurende het laatste weekeinde zijn te Thiepval en Atrecht gedenkteekenen onthuld ter nagedachtenis van 100.000 man, die in onbekende graven in deze beide streken rus- ten, waarmede de lijst van graven op de oor- logsvelden, waar meer dan een millioen Brit ten zijn gevallen, is voltooid. Thans worden nog iedere week de overblijfselen van onge veer 20 gesneuvelden gevonden op de voor- malige slagvelden in Frankrijk en de Vlaan- deren, waar zij dan worden ter aarde besteld op een der 925 oorlogskerkhoven der rijksoor- logskerkhovencommissie. Behalve deze een millioen man, die gesneu- veld zijn, werden tijdens den oorlog twee mil lioen mannen gewond. Talloozen hiervan ljjden nog steeds. Tot hen behooren zes duizend, die opgenomen zijn in speciale tehuizen voor gees- teszieken, terwijl 30.000 het slachtoffer zijn geworden van chronische neurasthenie. HET CONFLICT BOLIVIA—PARAGUAY. De vooruitzichten op staking der vijande lijkheden tusschen Bolivia en Paraguay wor den thans weer iets ongunstiger beoordeeld, aangezien de wederzijdsche opvattingen nog te zeer uiteenloopen. Bolivia wil slechts dan toestemmen in een wapenstilstand, indien het de tot nu toe ver- overde stellingen mag behouden. Paraguay zal de vijandelijkheden niet sta- ken, zoolang Paragueesche forten nog in het bezit der Bolivianen zijn. De Vereenigde Staten en vier andere neu- trale Zuidamerikaansche staten, die pogingen in het werk stellen om het geschil tusschen Bolivia en Paraguay te regelen, weigerden een voorstel tot wapenstilstand van Bolivia op den grondslag, dat Bolivia de thans be- zette stellingen bezet houdt. Bolivia is op nieuw verzocht de vijandelijkheden te staken. Volgens een te Buenos Aires uit Asuncion ontvangen bericht hebben de Bolivianen het blokhuis ..President Ayala" aangevallen. Zij werden echter afgeslagen. HET FASCISME GELOOFT NIET IN DEN VREDE. Mussolini heeft een schriftelijke uiteenzet- ting gegeven van de politieke leer van het fascisme. In de inleiding verklaart hij, dat hij het fascisme niet heeft geschapen op de basis van een reeds gereede leer, doch dat hij eerst de wet van het handelen heeft gevolgd. Mus solini vervolgt dan: Het fascisme heeft thans zijn eigen doelstelling in aile vraagstukken, weike materieel en geestelijk van belang zijn voor de volkeren der wereld. V66r alles ge- looft het fascisme, wat de toekomst en de ont- wikkeling der menschheid in het algemeen betreft waanbij niet wordt gezinspeeld op de huidige politiek niet aan den eeuiwigen vrede. Derhalve wijst hij het pacifisme terug. Slechts de oorlog brengt alle menschelijke energie tot de hoogste spanningen. Een leer, weike uitgaat van de voorwaarde den vrede te eischen, is het fascisme vreemd. Het fas cisme bestrijdt beslist iedere leer, die de basis vormt van het z.g. wetenschappelijke en marxistische socialisme, d.w.z. de leer van het historische materialisme. Het fascisme staat geheel tegenover de liberale doctrine, zoowel op het gabied der politiek als op dat van het bedrijfsleven. LADING FRUIT IN ZEE GEWORPEN. Aan de Spaansch-Fransche grens te Cer- bere zijn vorige week veertig wagonladingen met Spaansch fruit in zee gestort, omdat het niet in Frankrijk mocht worden ingevoerd. Het fruit is afkomstig uit Zuid-Spanje en kwam pas aan de grens aan, ,toen het Fransch- Spaansche verdrag inzake de contingenteering van fruitoogst reeds was in werking getre- den. Aangezien het niet mogelijk is gebleken in de grensplaatsen de vruchten te verkoopen, heeft men de geheele lading, weike een waar- de heeft van ongeveer een millioen franc, in zee gestort. Op de Vlaamsche kust klagen de hotels en restaurants steen en been. Nooit werd nog zulk een slecht seizoen beleefd. Een afvaar- diging van hotelhouders heeft zich tot dr. Renkin, den eersten minister, gewend om over den nijpenden toestand besprekingen te voe- ren. De belanghebbenden vragen speciale maatregelen, tot zelfs invoering van een moratorium, daar de meeste hotelhouders hun verbintenissen niet meer kunnen nako- men noch hun hypothecaire interesten en be- lastingen betalen. ZIJN DE NAZI'S OVER HUN HOOGTE- PUNT HEEN? De linksche bladen zitten sterk te pluizen aan de verkiezingscijfers. Vooral in de demo- cratische pers acht men het een aangename afleiding van de poovere eigen resultaten, zoo poover, dat de voorzitter van de Staatspartjj in de Falts, Richard Muller, zijn functie heeft neergelegd en uit de party is getreden, om dat hij haar toekomst hopeloos acht, om te peuteren aan de resultaten der rechterzijde en speciaal der nationaal-socialisten. En, daar zij over een eigen succes niet bepaald kunnen triomfeeren, becijferen zij, dat in alle streken waar kort geleden de Nazi's by de Landdag- verkiezingen de absolute meerderheid hebben overschreden of ten naaste bij behaald, zij thans achteruit zijn gegaan, zoo in Mecklen burg, Oldenburg, Ansalt, Brunswijk en Hes- sen. 't Moge een troost zijn voor de politieke aanh-angers van bladen als het Berliner Ta- geblatt en de Vossische Zeitung, hetgeen heel wat anders is, dan de lezers dier bladen de opiage van het Berliner Tageblatt alleen be- draagt 150.000, maar de Staatspartij kreeg in geheel Groot-Berlijn en omgeving niet meer den 50.000 stem-men dat hun felste tegen- standers hier en daar inderdaad enkele stem- men minder hebben gekregen, het gaat ech ter niet aan, hieruit de conclusie te trekken, dat, geiyk het B. T. zegt, de Nazibeweging in de laatste maanden tot stilstand is gekomen en ten deele de vloed zelfs aan het terugloo- pen is. In totaal hebben de Nazi's gewonnen en niet verloren, zelfs in vergelijking tot de tweede presidentschapsverkiezing. Overigens is deze, evenmin als 'n Landdagsverkiezing, in geenen deele een betrouwbaar object tot ver gelijking met de rijksdagverkiezingen. Men kan zeggen, dat de zoo tropisch gegroeide Nazibeweging vrij zeker weer zal slinken, als zij van het stadium der demagogische propa ganda in dat der practische medewerking en medeverantwoording in de staatszaken wordt gedrongen. ONTPLOFFING VAN EEN BOM TE BRUNSWIJK. Zaterdagochtend is met een hevigen knal in de Langenstrasse te Brunswijk, weike mee- rendeels door arbeiders wordt bewoond, een bom ontploft. Een officleel bericht over het gebeurde was niet te krijgen. Het soc-dem. blad Der Volksfreund meldt echter, dat de ontploffing groote verwoestin- gen heeft veroorzaakt. Van ongeveer 21 hui- zen zijn tot de bovenste verdieping vele rui- ten, het blad spreekt van honderden, vemield. De vlak bij de plaats van de ontploffing ge- legen parterrewoningen zijn vooral emstig ge- troffen; zelfs het kruis in de ramen is ver- nield, terwijl ook meubels zijn beschadigd. In de meubels heeft men deelen van patronen- hulzen en andere deelen van een bom ge vonden. Verscheidene bewoners van de straten zijn door glassplinters licht gekwetst. De uitwerking van de bom moet veel groo- ter geweest zijn dan die van den eenige dagen geleden gepleegden aanslag. Over de daders is nog niets bekend. De politie heeft drle verdachten gearresteerd. OTTAWA. Het was schrijft de N. R. Crt. heel merkbaar, dat bij de meeste leden der Engel- sche regeering de geestdrift voor Ottawa reeds aanzienlijk was geluwd voor zij naar Canada vertrokken. Uit de berichten over de conferentie krijgt men den indruk, dat zij zich daar zakelijk langzamerhand in een zeer on- aangename positie zijn gaan voelen. De persoonlijke betrekkingen zijn heel pret- tig. De Britsche ministers zijn zeer gezocht in het dageiyksch gezellig verkeer, waartoe de dralende gang der conferentie zooveel ge- legenheid biedt. Zoo beschouwd zijn zij in de positie van zeer populaire ooms op een familie- bijeenkomst. Zoodra men echter gaat spre- ken over de dingen waarvoor men bijeen is, verandert het tafereel. Dan moeten de ver- tegenwoordigers van het Britsche kabinet zich voelen als rijke erfooms, die beland zijn te midden van even begeerige als arme bloed- verwanten. Ieder wil wat van hen, ieder heeft een plannetje uitgedaoht om wat van hen los te krijgen en menigeen een redeneering, waar mede hij meent te kunnen bewijzen dat hij zelfs recht heeft op bepaalde materieele guns- ten. De gasten uit Europa zy'n daar kregei onder geworden, en af en toe hebben zij reeds stekelige antwoorden gegeven. Het meest in het oog loopend gevai was hun betoog, waar mede zij de Australiers lang niet zachtzinnig afpoeierden. Nu is Bennett, de Canadeesche premier, aan de beurt. Van zijn optreden heeft men reeds een zonderlingen indruk gekregen toen hy opkwam voor een krachtige preferentie voor Canadeesche tarwe, en vervolgens bleek dat de vertegenwoordigers der tarweprodu- centen, wier belangen hij heette te behartigen, van zijn plannen niets moesten hebben omdat zij die eer schadelijk dan voordeelig voor hun teokomstige mogelijkheden van uitvoer acht- ten. Bennett heeft koppig aan zijn preferen tie voor tarwe vastgehouden, al heeft hij het bedrag ook aanzienlijk verlaagd. Dergelijke dingen lyken echter niet geschikt om zijn ge zag tegenover de heeren uit Londen te ver- hoogen. De Engelsche delegatie biyft behalve wanneer het anders pas geeft - vriendelgk maar tegelijk nuchter. Zij kijkt terdege uit by alles wat men haar zoogenaamd aanibiedt. Als zy dan die aanbiedingen uiteenrafelde bleek er totnogtoe steeds een flinke bescher- ming der dominale belang;en tegen invoer uit het moederlan-d over te blijven. Wat baat het of men dubbel en dwars afschrikkende rech- ten bij wpze van gunst verlaagt tot er nog altijd afschrikkende rechten overblijven Al deze dingen hebben er zeer toe bijgedragen het Engelsche publiek, dat in den laatsten tyd toch al belangryk ontnuchterd leek ten op- zichte van de voordeelen van bescherming de twee laatste tusschentydsche verkiezingen waren in dit opzicht heel leerzaam nog verder de oogen te openen. Nu is Canada dan met een bepaald aan-bod voor den dag gekomen. De stemming bij de Britten is nu echter zoo dat zy dit nauwkeu- rig geformuleerde aanbod met bijzonder scep- ticisme zullen bekyken. Op het eerste ge- zicht reeds moet men zich afvragen: Zyn de voordeelen voor Engeland zoo groot dat het daarvoor zyn afzet in niet-imperiale gebieden in de waagschaal zal stellen en bereid zal zijn met heel of half gebonden handen ter oeco- nomische wereldconferentie te verschijnen? Zpn de voordeelen van het Canadeesche aan bod b.v. te vergelijken met het voordeel dat er voor Engeland in zou kunnen schuilen als het zich aansloot by de Belgisch-Nederland- sche overeenkomst Dit verdient te meer overweging omdat bij een aansluiting van Engeland op zijn minst de Noord-Europeesche staten, die door de overeenkomst van Oslo verbonden zyn, onmiddellijk dat voorbeeld zou- den volgen. De heele sfeer van Ottawa schijnt Engelsch scepticisme uit te stralen. Het wantrouwen van de ooms uit Europa tegenover de heb- zuchtige familieleden wordt vooral nog ver- sterkt door de „lobby-atmosfeer", die de con ferentie schijnt te omgeven. Uit alle hoeken het Britsche Rijk zitten te Ottawa be- in verband met Deensche belangen, gebeurde. Nu het loopt zooals het loopt, en na hetgeen wij hebben vemomen over de rijke mate van ,,waarnemersehap", waarmede de omgeving van de conferentie -bedeeld is, kunnen wij- ons er haast over verheugen, dat wy dezen keer niet zoo actief zijn geweest als onze Deensche vrienden en concurrenten. Belangrijker dan alle waarneming van dien aard, minder zichtbaar maar tegelijk meer ge- voeld te Ottawa, zal de aandacht zijn waar mede Amerika volgt wat er ter conferentie gebeurt. Eenige troeven zoowel tegenover Engeland als tegenover Canada zal Washing ton wel in de achterhand hebben, als het een te groote vaart zou loopen met de imperiale bescherming. Men merkt daarvan iets, en waarschijnlijk niet ten onrechte, in een pers- stem waarvan onze Londensche correspondent gewag maakt. Voorloopig echter zal Washing ton nog wel niet al te ongerust zijn. OBKAAN IN BULGARIJE. Een orkaan heeft drie dorpen in het district GormaOrehovitza verwoest. Zeven personen zijn verdronken. Aan den oogst is grootfe schade aangericht. ERNSTIGE MIJNGASONTPLOFFING. In het Noorden van Japan heeft een emstige mijngasontploffing plaats gehad. Tijdens het ongeluk bevonden zich 59 mijnwerkers in de schacht. Men vreest, dat zij alien het leven verloren hebben. TER NEUZEN, 8 Augustus 1932. HULPPREDIjKER NED. IIERV. KERK. De heer J. W. van Swigchum, theol. cand., door de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier benoemd tot hulpprediker gedurende de a.s. wintermaanden, heeft deze benoeming aanvaard. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. Te 's Gravenhage slaagde voor 't examen Nijverheidsonderwijs, acte N V, de heer G. J. Smink te Ter Neuzen. EXAMEN HOOFDAKTE. Voor het examen hoofdakte slaagde te Rot terdam, de heer C. v. d. Graaf te Axel. EXAMEN ENGELSCH L. O. Voor het examen Engelsch L. O. slaagde te Utrecht mej. J. J. de Jonge te Breskens. tie Firma Gebrs. Ribbens alhier heeft het jl. Zaterdag bijzonder goed getroffen met hare demonstratie van kampeertenten. Zoo als we reeds in ons vorig nummer schreven had zij daarvoor beslag kunnen leggen op een ideaal grasveld naby de Sassche poort en het was bovendien ideaal kampe-etweer. Daarby gevoegd de solide kampeertenten in verschil- lende grootten, vorm en kleur en het met vlaggen versierde terrein, die in het lichte zomerbriesj-e vrooiyk wapperden, wat kon men voor deze ondememing meer verwach- ten? Natuurlijk, bezoek! En ook dat heeft bij deze gunstige omstandigheden niet ontbro- ken en er zijn veel belangstellenden, waarby de jongeren het leeuwendeel uitmaakten, den ouden slottoren gepasseerd, die men daar als ingang voor het terrein had opgericht. Vooral des avonds, toen het terrein fantas- tisch met lampions en fakkels was verlicht, was het er zeer druk. Het was dan ook een uitgezochte avond voor een verblijf in de bui- tenlucht in een aangename omgeving, die zeker het verlangen van het bezit eener kam- peertent bij velen, die daarvan meer zouden willen genieten, heeft versterkt en doen ont- waken. Nu, naar we vemamen, heeft ook het voor de firma practisch doel dezer demonstra tie niet ontbroken, en zyn er nogal „business" gedaan. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen, inliohtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Parapluie, J. Eckhardt, Nieuwstraat 24. Portemonnaie met inhoud, C. Pgpelink, Kanaaldijk C 53. Pakje thee, N. Reinhoud, Lange Kerk- straat 3^. Gabardine regenjas, P. Platteeuw, 2e Fey- terstraat 3. Kinderportemonnaie met inhoud, A. Geen- sen, v. Bovenstraat 41. Belastingmerk, Marechaussde-kazerne. Mondharmonica, P. Oostdgk, Lange Kerk- gtraat 4 8 Zilveren collier, Wed. Koole, Grenulaan 42. Kinderportemonnaie met inhoud, J. W. Lensen, Axelschestraat 54. Belastingmerk, P. Harms, Tholensstraat 35. Dameshandschoen, J. C. Hugssen, Dekker- straat 4 Huissleutel, A. M. Verpoorte, politie te Sluiskil. Parkiet, A. Solleveld, Vlooswijkstraat 8. langhebbenden, niet altijd van het prettigste soort, om toe te kijken of er voor him speciale belangen niet op een bepaald oogenblik wat te halen is en om te trachten tot op het laatst invloed uit te oefenen op de delegaties van hun landen. Het moet een gesmoezel en ge- konkel van belang zijn. Het is zeker een blijk van groote activiteit der Deensche regeering geweest, dat zij een waarnemer naar Ottawa heeft gezonden om haar op de hoogte te houden van hetgeen er, BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is de 20-jarige G. B. het baden in de Buitenvest te Hulst 1 dronken. Het lgk is eenige uren later opgehaald. den dag en nacht de grenzen bewaajkt. De bewoners houden een oog in het zeil, omdat die er allesbehalve cup gesteld zijn, dat de zigeuners in hun omgeving vertoeven. AXEL. Industrietentoons telling. De eerste kookdemonstratie op gas, ge houden Vrgdagavond 8 uur, op de Indus- trietentoonstelling, is een waar succes ge weest. De heer Plevier, van de N.V. Gas- en Waterleiding Maatschappij W. C. Sodderland te 's Gravenhage, hield, voor de op de ten- toonstelling opgestelde microfoon, een inlei ding, waarbij hij als volgt sprak: Hallo, hallo, hier de Industrietentoonstelling. Dames en Heeren. Langs dezen weg ben ik zoo vrij U alien uit te noodigen tot bijwoning der kookdemonstratie, wel-ke heden ten acht uur zal worden gehouden. U zult hier persoonlijk kunnen aanschouwen hoe den nog onge- kookte maaltyd wordt kl-aar gemaakt, ter wijl de bij den oven aangebrachten gasmeter U precies zal aantoonen hoeveel gas daarvoor noodig is geweest. Wy stellen ieder in de ge- legenheid na het koken dezer maaltijd de ge- rechten te proeven en hun oordeel daarover uit te spreken. Het menu zal bestaan uit soep, ossenhaas, wor-teltjes, aardappelen en cake. Onze geachte heer Draaisma zal ge durende den kooktijd U alle voordeelen weike aan het koken op gas zijn verbonden, uiteen- zetten, want al wordt van andere zijde be- weerd dat het gas heeft afgedaan en het koken op gas met een slag is vernietigd, is dit nog geenszins waar en zal dat ook niet ge- beuren. Daartoe kunt gij alien medewerken door te koken en te verwarmen met gas, daardoor verhoogt hy de gasafgifte en werkt gij zelf mede, om daardoor de gasprijzen aan- merkelijk te verlagen. Komt in onzen stand 19, waar een keus der nieuwste toestellen U belangeloos worden gedemonstreerd. Ik kan u dan ook niet genoeg toe roepen„doe het alien met gas" en gij gaat Uw eigen gemeente- gasfabriek bevoordeelen, waardoor het deze mogelijk wordt gemaakt de gasprijs belangryk te verlagen, wat U alien zeer zeker ten goede komt. Te acht uur liep de zaal der gasfabriek zoo vol, dat de tentoongestelde fornuizen terzgde moesten worden gezet om de aanwezige dames een zitplaats te geven. Nadat alle gasten gezeten waren, werd door den wnd. burgemeester, den heer J. Oggel, een kort opwekkingswoord ter inlei ding gesproken, waama door den heer Draaisma, van de firma Polenz en Co. te Nij- megen met de kookdemonstratie werd begon- nen. De verschillende gerechten werden eerst door de dames in kouden en ongekookten toestand gezien. Gedurende de kookperiodes gaf genoemde heer een zeer duideiyke uiteen- zetting over het gasfornuis, waamaar door het aanwezige publiek met aandacht werd geluisterd. Na verloop van ongeveer een half uur waren de spijzen alle klaar en bleek dat soep, vleesch, aardappelen, groenten, tot groote verwonde- ring van de aanwezigen waren gekopkt op pl.m. 500 liter gas. Deze maaltijd was voor zes personen. Nadat alle gerechten door de dames waren gekeurd en bekeken was men zeer verwonderd dat zoo iets kon, een maaltijd voor zes per sonen voor 7 cent, dat is ruim 1 cent per persoon. Onder de aanwezige toehoorders bevond zich ook den wethouder, den heer v. d. Bilt. Na de demonstratie werd een druk gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid tot stel len van vragen. De gasfabriek kan met genoegen terug- zien op deze zeer geslaagde kookdemonstratie en heeft dan ook het vaste vertrouwen, dat de spreuk „doe het met gas" meer en meer in vervulling zal gaan. ZAAMSLAG. Bg de gemeente-veldwachter, den heer J. van Westenbrugge alhier, is als gevonden gedepo- neerd: een belastingmerk 1932-1933. Rechthebbende vervoege zich aldaar. IJZENDIJKE. Aan het ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan der imiziekvereeniging „Geduld Overwint" te houden festival op 21 en 22 Augustus a.s. zullen de volgende gezelschap- pen deelnemen: IJzendijke, Hoofdplaat, Re- tranchement, Biervliet, Zuidzande, St. Mar guerite,, Westdorpe, St. Louregn, Sluis, Schoondyke, Waterlankerkje, Watervliet, Oostbur.g, St. Kruis, Sas van Gent. Maandag 22 Augustus zal o.a. een 80 K.M. wielerwedstrijd worden gehouden voor junio- res, alsook een wedloop. Overeenkomstig zijn verzoek is wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef- tyd, eervol ontslag verleend met ingang van 1 November aan den heer G. C. Dalman te Middelburg, hoofdcommies ter provineiale griffie van Zeeland. De heer Dalman kwam 1 April 1898 op de griffie en heeft daar ver schillende rangen doorloopen. ZEEUWSCHE TENTOON STELLIN G „ELGAWA" TE MIDDELBURG. Reeds eenigen tijd waren er plannen tot het houden eener tentoonstelling op het gebied van eleetriciteit, gas en waterleiding te Mid delburg. Men heeft zich echter eerst verzekerd van voldoende deelname van exposanten. Thans staat die vast, want verschillende groote firma's, waaronder de eerste in het land heb ben toezegging gedaan en standen gehuurd, tenwgl voor de nog open plaatsen zeer ern- stige onderhandelingen plaats hebben. De tentoonstelling, die de ,,Elgawa is ge- doopt, zal Maandag 29 Augustus in het Schuttershof geopen-d worden en die week ge- opend blgven. Voor muziek en enkele andere attracties zal zorg worden gedragen. ZIGEUNERS. N-abij de Zeeuwsch-Vlaamsche grenzen in de omgeving van Hulst zijn een drietal groe pen zigeuners gesignaleerd. Er zijn door de mardchaussde de noodige maatregelen geno men, teneinde te voorkomen dat deze lastige klan'ten de grens overschrijden. Daarom wor- De heer HAMELINK, lid van den gemeen- teraad te Zaamslag bericht ons, dat hy zich in de laatste raadszitting minder juist heeft uitgedrukt over de houding van den heer Van de Wege, die als lid van het Burgerlijk Arm- bestuur weigert deel te nemen aan de werk- zaamheden voor het toekennen van steun- bedragen aan werkloozen. Uit het meege- deelde zou kuxmen worden afgeleid, dat die weigering op onwil berust. Dat is niet juist, doch die weigering berust op de overweging dat zoodanige behandeling dier zaken niet in orde is, doch door Het Orgaan moet worden geregeld. Zijn meening komt dus overeen met die der raadsleden dat overeenkomstig de be- staande regeling daarvoor een speciaal Orgaan moet worden ingesteld. SLUISKIL—AXEL 2—4. Gisteren had Sluiskil het eerste elftal van Axel op bezoek. Voor de winnaar was een medaille uitgeloofd. Na een zeer vinnigen stryd, waarin vooral de Sluiskilsche verdediging uitblonk, wisten de gasten een 2—4 zege te behalen, waardoor zy in het bezit kwamen van de uitgeloofde medaille. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN JV. V." Zaterdag werden bovengenoemde nederlaag- wedstrijden voortgezet. Deze maal had J.V.V. den strijd aan te binden tegen Sluiskil. De uitslag was een 3—2 overwinning voor de thuisclub. ONYVEER. Te Dinxperlo is Donderdagmiddag de bllk- sem geslagen in het huis van den kolenhan- delaar H. J. Driessen, dat geheel, met den inboedel, een prooi van de vlammen is ge worden. Donderdagavond is in het gehucht Elp, onder de gemeente Westerbork (Drente) de bliksem geslagen in de boerderij van den heer G W., weike geheel is afgebrand. Veertig voer hooi en de geheele inboedel gingen ver loren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2