ALGEMEEN NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. IHEEREN-BAAI No 8871 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1932 72e J aar gang. BINNENLAND BUITENLAND, lekerTrUschc Heerenbaai, maar danj ECHTE FRIESCHE Van onze adverteerders. -a* <TV - Tf5» ABONNMHENTSPRHSj Biimen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - Bulten Ter Neuzen fr per post ISO per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post /6,60 per jaar - Voor Belgte en Amerika 2,25, overlge lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post - Abonneinenten voor het buitenland alleen bfl vooruitbetaUng. OIKO 38150 TELRFOON No. 25. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DIE SANDB. ADVERTENTI8N: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel mser 0,°; Grootere letters en cliclte's worden naar plaatsrulmte berekend. Handelsadvertentien bjj regelabonnement tegen verminderd tanef, hetwel., op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst feen dag voor de altgave- DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAO-, WOENSDAG- en VRMDAGAV OND. LAGER LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIJS. De commissie-Welter heeft voorgesteld op de begrooting der afdeeling landbouw 420.000 te bezuinigen door de lagere land- en tuinbouwscholen niet meer te subsidieeren. De gezamenlijke boeren- en tuinders-organi- saties hebben de regeering verzocht dit advies niet te volgen. Naar De Maasbode vemeemt, heeft. Minister Verschuur thans aan de landbouworganisaties bericht, dat de bestaande scholen niet zullen worden opgeheven. Er zullen echter geen nieuwe scholen worden gesticht (ook niet die, waarvoor reeds geld was uitgetrokken) en er zal geen subsidie worden verleend aan scho len, waarvan de levensvatbaarheid niet is ge- bleken. Wie echter vindt nu nog een middel uit ter 'oestrijding van het in Zuid-Amerika veel meer voorkomende en daardoor nog bedenkelijker euvel der burgeroorlogen TER NEUZEN, 5 Augustus 1932. DE MINIATUUROORLOG IN ZUID-AMERIKA. Bolivia en Paraguay zitt-en schrijft de N. R. Crt. elkaar nu geducht in de haren. In beide landen heerscht de echte oorlogs- stemming. Het Zuid-Amerikaansche indianen- bloed is in gisting. Maar het zou onrecht- vaardig zijn, de oorlogsstemming in beide lan den voomamelijk aan dat element in de af- komst toe te schrijven. Want de verhalen van opofferende geestdrift die ons nu uit beide landen bereiken, klinken ook voor onze Euro- peesche ooren geenszins onbekend. Het kleine Paraguay met zijn nog geen millioen inwoners gordt zich ten strijde tegen z\jn in gebied zoowel als in bevolking drie maal zoo grooten buurman, nadat deze reeds allerlei militaire voordeelen behaald heeft. Wellicht zou de werkelijkheid, als wij, die voor ons konden zien aanzienlijk afvallen bij den toon der berichten, die ons bereiken. Als wij lezen dat de 17-jarige zoon van jlen suay vrijwilliger geworden is op een oorlogs- schip dan beteekent dat nog niet dat wij den iongen man zullen zien deelnemen aan een zeeslag tusschen de vloten van de beide, in het binnenland van Zuid-Amerika opgeborgen sta- ten. Maar men kan tenminste ook op nvieren vechten. Doch als wij vernemen dat de regee ring van Paraguay, uit vrees voor een aan- val uit de lucht, aan de bevolking van haar hoofdstad gasmaskers ter beschikkmg heeft gesteld, dan kunnen wij voorloopig alleen aan een vrij symbolische handeling denken, daar Asuncion wel niet de eerste hoofdstad ter wereld zal zijn waar men werkelijk over vol- doende gasmaskers voor de burgerbevolkmg beschikt. Intusschen zijn ook de vredestichters aan het werk. Paraguay, als zwakste in het ge- ding heeft zich reeds bereid verklaard het geschil aan scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen; Bolivia heeft op de vermamng van den Volkenbond geantwoord, dat het vreedzame middelen der beslechting van den strijd niet van de hand wijst. De Volkenbond is ijverig aan het voorbereiden van die vreed zame middelen. Voor oorlogscorrespondenten. die nog uit Euroa moeten vertrekken, is het dus waarschijnlijk al wat laat om zich in te schepen. Men ziet hier de voordeelen van de ver- splintering in kleine staatjes in sommige deelen van Zuid-Amerika. Immers ware deze strijd ontstaan tusschen provincies of partij- schappen in een grooten Amerikaanschen staat dan ware de bemiddeling niet niogelijk geweest. Wat elders ter wereld een bron van gevaar vormt is in die wereld, waar oorlogen tusschen provincies en partijschappen nu een- maal een heel gewoon verschijnsel zijn, een groot voordeel. De inmenging komt ook nog van anderen kant dan van den Volkenbond. De Noord- en Zuid-Amerikaansche staten moesten zelf daamaast iets doen. Een actie onder leiding van Washington kon niet uitblijyen. Vooral voor de Vereenigde Staten was dit een nood- zakelijkheid: Hoe zou het aanzien van de leer van Monroe in het getdrang raken als zij alles van Geneve uit lieten bedisselen. Vol- gens Reuter moet een door 19 Amerikaamsche staten onderteekende oproep aan de belligran- ten, om de vijandelijkheden onmiddellijk te staken, reeds onderweg zijn. Wij zien met in hoe de beide ingesloten miniatuurstaten Bolivia en Paraguay deze vermaning in den wind zouden kunnen slaan. Het is ook van niet geringe beteekenis, dat Engelanid zoowel aan de actie van Genbve als aan die van Washington zijn steun heeft toegezegd. Dit oorlogje kan voor het Amerikaansche vastelan-d nog goede gevolgen hebben. Men spreekt nu te Washington van de mogelijk- heid, dat een soort speciaal Amerikaansch verdrag, in den trant van het handvest van den Volkenbond, maar voor het Amerikaan sche werelddeel alleen en met deelneming van de Vereenigde Staten, tot stand zou komen. De deelnemers zouden zich verbinden geen door geweld van wapenen verkregen territo- riale voordeelen te erkennen, desnoods boy- cotmaatregelen van allerlei aard tegen den aanvaller te nemen, enz. Een dergelijike maatregel kon voor Zuid- Amerika heel afdoende zijn, vooral omdat een actie van den Volkenbond er allicht hand in hand mee zou gaan. Het Amerikaansche handvest zou zelfs een brug kunnen vormen tusschen GenSve en Washington, die ook in niet-speciaal Amerikaansche gevallen van nut zou zijn. Men heeft Amerika zelf die brug zien zoeken in het conflict betreffende Mantsjoerije. LUXOR-THEATER. In Geheimen Dienst. De Nieuwe Rotterdammer schreef hiervan: „In geheimen dienst" is met zooveel knap- heid gemaakit en zoo spannend gehouden zrj brengt op voortreffelijke wijze den toe- schouwer in die sfeer van gevaar en verraad, die het spionnenmetier omgeeft dat ik moeilijker een betere film in dit genre kan herinneren, zelfs niet de film, waarin Marlene Dietrich de rol van de spionne vervulde, met uitsluiting van haar persoon natuurlijk. In dit zakelijk filmwerk wordt wederom onze be- langstelling gevraagd voor de geestesgesteld- heid van den spion -en zijn beroep. De regisseur is Gustav von Hucky, bijgestaan door eenige gewezen stafofficieren als deskundigen, die ons dit vreemdie milieu binnenvoert. Elke spel- leider heeft in Duitschland zijn edgen speciali- teit. Deze regisseur mun-t wel in zijn genre uit. Hier zien wij een spion, wonderlijk meng- sel van gedeclasseerden, wilskrachtigen waag- hals, gentleman en gluiper, Thomas Hagen, die voorgeef-t concent-virtuoos te zijn en neu- traal Amerikaan, die in de eerste kringen van het keizerljjk St. Petersburg anno 1916 lief- dadigheidsconcerten wil geven. En dat is allemaal gelogen, het is niet anders dan een wanhopigen Duitscher, die opdracht heeft ge- kregen uit te vinden, wanneer en waar het groote Russische offensief zal uitbreken. Willy Fritsch beeldt hier de figuur van Thomas Hagen uit. Het is zijn glansrol ge worden. Nooi-t tevoren hebben wij dezen ac- teur zoo goed zien spelen. Er ligt een diepe, diepe emst in. En deugden heeft deze oplich- ter, wiens moreel en moed men niet met het burgerlijk centdmetertje van wat-mag en niet- mag moet meten ook. Meer wellicht dan hij, die meedrijft in den rimpelloozen stroom des dagelijtkschen levens. De Duitsche spion stelt al zijn hoop op de sche Brigitte Helm werd deze toevertrouwd. Generaal Lanskoi is een mooie rol gewor den. De begaafde speler is hier op en top een Rus, die zijn wereld kent, en al de koude vast- be radenheid, die daaronder ligt. Heel zijn type is gaaf en boeiend. Opmerkelijk is ook Karl Liudwig Diehl als adjudant. En wat is het woord hier duidelijk! Groote waardeering moet ook uitgaan voor de regie, die tal van uiitmuntende momenten had, bijv. de aankomst en het vertrek der ferr'yboot te Gjesder, in den mist, de acbter- volging op de Newabrug, het vertrek van den Zweedschen trein van Kronstadit enz Dat de film aanvangt met een Rijksdagzit- ting en met de Duitsche vredesvoorsbellen en dat zij eindigt met de tirade, dat de spionnage duizenden soldaten het leven gedt, nemen wij op den koop toe. Hoogst belangwekkend is de film, men ga haar beslist zien! VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weimg betaald-e belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der direote belastingen te Axel 29.39 en bijden inspecteur der directe belastingen te Ter Neu zen 77.25. EXAMEN HANDENARBEID. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen Handenarbeid de heeren G. W. H. Moerdyk te Groede. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. Voor het examen Nijverheidsonderwijs (N III) slaagde te 's Gravenhage de heer E. van de Waeter te Oostburg. FRANSCH L. O. Gesiaagd te Utrecht voor de acte Fransch L. O., M. Dhont te 's Gravenhage, vroeger te Schoondijke. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 24 tot en met 30 Juli in de provincie Zeeland be- droeg. Roodvonk: Clinge 3, Vlissingen 1; Poliomyelitis: Westdorpe 1; Ziekte van Weil: Sas van Gent 1. Met nadruk is gevraagd om spoedig maat- regelen te nemen dat de Nederlandsche markt blijft behouden voor de Nederlandsche produ- cent, omdat wegens t-e lage kleinfruitprijzen alle hoop is gevestigd op goede prijzen voor appelen en peren. EEN NIET VERWACHTE NALATENSUHAP Dinsdag werd te Selzaete begraven de 75- jarige Mietje Vereecken, verpleegde in het Klooster. Zij bewoonde tot voor een paar maanden een heel nederig huisje in de Kerk- atraat, waar ze een winkeltje hield. De vrouw heeft steeds handel gedreven in visch en aardappelen, terwijl ze ongeveer 50 jaar met visch „de baan" op ging. Na het overlijden is gebleken, dat deze vrouw, die zeer zuinig leefde, een fortuin van 70.000 fr. heeft weten bijeen te garen. Nu duiken tal van erfgenamen op, om op dien niet vermoeden schat rechten te doen gelden. De toekenning daarvan zal wel voeten in de aarde hebben. AXEL. De tentoonstelling. Kort was de tijd van voorbereiding, om de Openbare school in orde te krijgen en als tentoonsbellingsgebouw in te richten. Door hard werken, lange dagen en korte nachten, was men echter op tijd gereed en kon de offi- cieele opening Woensdagavond op tijd plaats hebben. In de zaal, waar de Gem. Gasfabriek hare tentoonstelling heeft ingericht, vereenigden zich de genoodigden. De voorzitter der winkeliersvereeniging ,,Eendracht maakt Macht", de heer J. Peeters, sprak een kort woord van welkom en gaf daama het woord aan den edelacht- baren heer J. M. Oggel, die als waamemend burgemeester deze tentoonstelling officieel opende. i Deze sprak als volgt: Dames en Heeren, Uitgenoodigd door de winkeliersvereeniging „Eendracht maakt macht" om als waame mend burgemeester deze tentoonstelling te openen, heb ik mij alvorens een openings- woord samen te stellen, eerst eens georien- teerd wat Axel's winkelstand het publiek ver- Na de verschflienae zaien aoorioopen standen bezichtigd te hebben, had ik de over- tuiging dat de oude moedige geest van ons voorgeslacht toch nog niet geweken is Onze vroeger zoo machtige Oost-Indische Compagnie had de lijfspreuk: „De cost gaat voor de baet uiit", en ook hier heeft die geest gewerkt en die moed gezegevierd! Kosten noch moeitie zrjn door de standhou- ders gespaard om het publiek te toonen, wat in ons Axel te bekomen is. Hetzij men het wenscht ter streeling van oog, oor of smaak; of wel ter vergemakke- lijking van den arbeid der huisvrouw in eene vluvg-e en welverzorgde bereiding der spijzen art vprsip. lijk de bekende Due George-sigaren, aantrek- kelijk heeft geetaleerd; Stand 12 laat een enorme voorraad heer- lijk fruit zien, de „Fyffes" bananen, alsmede voortbrengselen van Nederlandsche fruit- telers. Verder is in deze zaal nog de heer P. van Alten, met een stand, met een collectie manu- facturen, kruidenierswaren en chocolade. Zaal 6 is geheel ingenomen door G. J. A. de Jonge, die de electrische keuken modern heeft ingericht en in zaal 7 een groote ver- scheidenheid radio- en electrische artikelen exposeert, benevens onbneekbare huishoude- lij-ke artikelen; Stand 16 is van den heer P. A. Wonder- gem, die als assistent-apotheker met diverse geneesmiddelen en toilet-artikelen de aan- dacht vraagt. De heer A. van Driel, vestigt de aandacht op zijn branche, kleeding naar maat, terwijl in deze zaal nog een stand is van den heer W. A. de Jonge, die een met groote verschei- denheid rookers-artikelen tot koopen noodigt. Zaal 9 wordt geheel ingenomen door de Gemeentelijke Gasfabriek; hieronder komen wij daarop terug. Voorts komen wij bij de afdeeling auto- mobielen, welke in de Schoolstraat zijn onder- gebracht, welke daartoe geheel is aigesloten en overdek-t. Allereerst trekken dan de aan dacht de Essex wagens, geexposeerd door den heer A. Lenos, een schitterende stand. Garage ,,Cito" is er met de nieuwste Che- vrolet-wagens en de Bedford Six, verder een grootie sorteering benoodigdheden en tenslotte zien wij de stand van den heer M. de Keizer, met het nieuwste type Renault. Hierachter is de ruimte nog ingericht als lunchroom, waar na de rondwandeling zich alien vereenigden en ververschingen werden aangeboden, zoodoende een goed onthaal vin- dende. De heer H. Zegers dank-te hier namens de tentoonstellings-commissie voor de betoonde belangstelling, zijn spijt uitdrukkende, dat zustervereenigingen, die onder de rook van de winkeliersvereeniging een arbeidsveld hebben, het niet de moeite waard haddien gevonden, bij deze officieele opening aanwezig te zijn. Waar onze vereeniging van de zijde der over- heid een goede medewerking mag ondervin- fpfp rvtio-awiat a mnl/or» collega's te zien, niet als concurrent, teneinde gezamenlijk de moeilijkheden be overwinnen. Wrj kunnen niet anders doen, dan ieder uit te noodigen een kijkje te nemen, ongetwijfeld zal ieder er iets van zijn gading vinden. Dies avonds is de Kerkdreef door een ontel- baar aantal electrische lampen verlicht; ook de Gemeentelijke Gasfabriek heeft voor den ingang een paar van de nieuwste types straat- lantaarns opgesteld, zoodat die straat in een ware lichtzee is herschapen. 20-50 d. PER ONS B19 (Ingez. Med.) AFGEBRAND. Te Clinge is op de wijk Kapellebrug de groote lan-dbouwschuur van den heer J. Rens afgebrand. Alle landbouwwerktuigen ver- brandden. Het vee kon worden gered. TEGEN INVOER VAN BUITENLANDSCH FRUIT. Door die Provinciate Veilingsorganlsatie in Zeeland is een telegram aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid gezonden waarin met nadruk wordt gewezen op den onhoudbaren toestand, dat, terwijl de Neder landsche fruitoogst reeds aan de markt komt, wordt voortgegaan met buitenland- sche vruchten in te voeren. Op 1 Augustus werden te Rotterdam nog Amerikaansche appelen geveild en Spaansche en Italiaansehe pruimen worden in massa m- gevoerd omdat Frankrijk en Belgie dat pro duct gecontigenteerd hebben. Vooral is gewezen op het felt dat deze producten beneden kostprijs hier op de markt worden gebracht wat in verband met de vele exportbelemmeringen voor de Nederlandsche producten onder de tegenwoordige tijdsom- standigheden ontoelaatbaar is. dan wel in de uiterlijke verzorging en versie- ring van het lichaam; hetzij men het thans algemeen gebruikte middel ter snelle en ge- makkelijke verplaatsing verkiest: op velerlei gebied is er keuze. Mogen dan ook velen hunne keuze hier zoe ken en vinden „ten bate der standhouders"... ter belooning ook van de vele moeite en taaien ijver en volharding van het bestuur der win keliersvereeniging „Eendracht maakt macht", dat ik met de samenstelling dezer tentoon stelling geluk wensch. ,,Ende desespereert niet!" Ook dat moedig en moedgevend woord leeft en openbaart zich nog in ons midden, nu men hier ziet, wat men in deze donkere, zorgvolle en het zakenleven van alle zijden drukkende tijden nog durft omdernemen. Moge de hoop in Uw voorwoord uitgedrukt weldra worden vervuld, de tijden van depres- sie door guns-tige gevolgd worden, en na het Luctor mede door Axel's han-delsstand het Emergo worden uitgejubeld. Met dezen wensch verklaar ik de tentoon stelling geopend. De heer P. A. Wondergem bracht daarna dank aan het dagelijksch bestuur en den ge- meen-teraad voor de medewerking en noodigde de aanwezigen uit tot een bezichtiging der verschillende stands. Beginnende op de bovenverdieping ziet men in stand 1 de radio- en electriciteits-artikelen van den heer J. Peeters, Bieco stofzuigers en waschmachines. Stand 2 geeft een kijkje op de producten van de zuivelfabriek „Vlaandria", eigenaar de heer L. Kooy. Stand 3 is ingenomen door magazijn „Het Geurigh Kruydit" van den heer E. van Dorsse- laer, waar rookersartikelen, benevens diverse versnaperingen zijn geetaleerd. In stand 4 demonstreert Ph. de Neve zijn kunst in het opmaken van fruitmanden, naast gToenten en fruit. Magazijn „Transivaal" heeft een pracht- keuze van baby-artikelen en dames- en heerenkleeding, terwijl daarnaast de stand is van J. P. Smies-Boer, die een uitgebreide sor teering lederwaren etaleert. I>e Fa. Oggel is weer als vertegenwoordiger van de bekende pluimveevoeders Sluis en geeft desgewenseht de juiste voorlichtingen. Stand 8 is iets speciaals voor de dames, waar den heer C. Willemsem kleurrijke, groote verscheidenheid laat zien van wol en sajet en verschillende voorwerpen daarvan gemaa.kt. Stand 9 is de bazar van den heer G. Mieras, waar allerlei huishoudelflke artikelen en rijwielbenoodigdheden bjjeen zijn. Stand 10 is ingenomen door den heer I. J. Brakman, die fotografische artikelen toon stelt. De laatste bovenzaal, is de zaal der ver schillende abtracties, bevens ingericht als lunchroom. In zaal 5 zijn weer in de beneden lokalen en trekt de aandacht, sigarenmagazijn Sumatra" van den heer H. J. Harte, die eer uitgebreide sorteering sigaren etc., voorname Onder verwijzing naar een in dit nummer voorkomende advertentie, vragen wij speciaal de aandacht voor de tentoonsbelling, welke de Gemeentelijke Gasfabriek heeft georganiseerd in zaal 9. (Hier zijn vertegenwoordigers van de N.V. Gas- en Waterleiding Maatschappij, Fa. Sod- derland en van die Fa. Polenz. met de nieuw ste gastoestellen aanwezig. Wij zien het nieuwste apparaat waardoor bet mogelijk is, petroleumstellen onmiddellijk en zonder groote kosten te veranderen in gastoestellen, de z.g. Geepee-Brander of Geepee-Sundercomfoor. Deze branden precies als pebroleumtoestellen, maar met al die gemakken, die een gastoestel heeft; geen wal-m en rook dus. De Ega-com- foren, welke geheel uitneembaar zijn en dus vooral met het oog op schoonmaken zeer pra-ktisch zijn; -zonder lucht-regel-ing, geschikt voor alle druk. Bovendien is hiet bij te ten- toon gestelde comforen uitgesloten, dat de vlam ..inslaat". In diverse uitvoeringen en prijzen, prima emaille. Het Jeka-petroleum- gascomfoor is speciaal voor sudderen. De nieuiwsbe gas-radiatoren, Ega; de 2 X 2 radiatoren met luch-tcdrculatie, waardoor het hoogste rendement wordt verkregen. Degenen, die hun petroleumstel willen ver anderen in een gastoestel, raden wij aan eens bij de Fa. Sodderland een kijkje te nemen, welke Firma verder nog met haar bekende lampen en branders aanwezig is, benevens practisch gereedschap. Heden en Zaberdagavond zal de Firma Polenz kookdemonstraties geven. bied van Zuiddorpe en 1 op Overslagsch grondgefoied. Er is flink paling gegeten en tamelgk gedronken. In het Overslagsch cafd werd ook nog gedanst. Terwijl de Zuiddorp- sche huizen om 11 uur moesten sluiten. gold voor het Overslagsche de sluitingstijd 12 uur. Dit cafd is de eenigste Overslagsche vergun- ni-ng en is gelegen tusschen Zuiddorpe en Axel, meer dan anderhalf uur gaans van de kom der gemeente. Tegen het volgende jaar zou er een andere regeling getroffe-n worden voor het houden van deze zoogenaamde kermis. De post. Het is groote misere met de postbestellin- gen; vooral de post die van over de Schelde komt en omgekeerd. Doet men echter een brief in Belgie, bestemd voor Holland, ter post, dan heeft men kans dat hij vlugger ter bestemming komt. Boter-uitvoer. Door een aantal landbouwers alhier is een verzoek gericht aan den voorzitter van den bond van boerenboterproducenten in Zeeland te Middelburg om hun in de gelegenheid te stellen hun boter, zooals tot nu toe geschied, vrij en zonder merk naar Belgie te kunnen uitvoeren. Het adres is geteekend door eenige der voomaamste ingezetenen die buiten de productie en boterhandel staan. Varkens smokkelen. Een dezer dagen kreeg zeker iemand door de Hollandsche kommiezen een proces-verbaal wegens het smokkelen van elf varkens van Nederland naar Belgie. Als de kar met inhoud over de grens was, kreeg de man in kwestie aanzegging van het verbaal. haalde advert-enne uer rmmt betreffende het inrichten van een tentenkamp op een weide nabij de Sassche poort alhier. Reeds de vorige week bestond he,t voornemen tot het inrichten van dat model tentenkamp, doch dit is toen in verband met ongunstige weerverwachtingen uitgesteld. Het is zoowel voor de ondernemende firma als voor de be- langsteltenden te hopen, dat mooi weer deze demonstratiie zal begunstigen. En dat er be langstelling zal zijn, mag zeker verwacht worden, nu de liefhebberij van het kampeeren en het vertoeven in tenten in de vrije natuur meer en meer toeneemt. Het was van de firma Gebr. Ribbens een goede gedachte op een zich daarvoor bij uitstek leenend terrein eens een demonstratie te geven met hetgieen zij op dit gebied kan leveren. Het voornemen bestaat na het invallen der duisternis het tentenkamp te verlichten, hetgeen naar we verwachten een fantastisch effect zal ver- wekken. PHILIPPINE. Alhier bestaan plannen tot oprichting van een burgerlijk armbestuur, welke instelling nog niet bestond. WESTDORPE. Op 31 Juli stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling alhier 71 personen als werkloos ingeschreven; op 1 Juli bedroeg het aantal ingeschnevenen 48. OVERSLAG. Opbrengst. De alhier gehouden jaarlijksche collecte voor den gewapenden dienst bracht 4,35 op. De Roodesluisweg Daar de voomaamste grondwerkzaamheden thans gedaan zijn, zijn er meerdere arbeiders ontslagen; deze hebben momenteel echter voldoenden arbeid in den landbouw gevonden. Met het leggen van straatkeien is men Maan- dag j.l. begonnen en nog deze week zal men gereed komen met het stuk waar de tram den weg kruist tot aan het Noordelijkst ge ten deelte van de te vemieuwen weg. De mate- rialen voor het rijwiel-pad zijn nu aangevoerd en ook hiermede is men reeds ver gevorderd Kermis, Zondag en Maandagavond was het weer de jaarlijksche kermis van de zoogenaamde een 1 waterhuizen" aan de Bonte Koe. Hier staan slechts drie cafetjes, waarvan 2 op grondge- UIT DE OUDE DOOS. Naar aanleiding van den nu hier, dan daar voorkomenden strijd over een school, merkt de Nieuwe Rotterdamsche Crt. op, dat zooiets ook reeds in vroegere tijden voorkwam, en zij vermeldt in verband daarmede een geschie- denis die haar in handen kwam over een Schoolstrijd te Ter Neuzen in 1802. De zaken van den ouden, eerbiedwaardigen koster-voorzanger-schoolmeester van Ter Neu zen, Simon Wissekerke, gingen niet best meer; de man werd afgeleefd, de tijden waren slecbt en er kwam maar weinig schoolgeld binnen. Zoo besloot hij zij-n ondermeester Andries Quintus, „af te danken". Nu vond de kerkeraad der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Ter Neuzen den tijd rijp om in te grijpen; men legde hem voor of het dan niet beter zou zijn wegens zijn hooge jaren den post als koster-voorzanger en school- meester en wat daartoe meer behoorde" neer te leggen en jaarlijks 18 ponden Vlaamsch (ad 6) te ontvangen, die de nieuwe school- meester Andries Quintus hem uitkeeren zou, zoo hij beloofde geen school meer te zullen houden. Over de aanvaarding van dit voor- stel had de kerkeraad al de goedkeuring ver- worven van den vader van den ondermeester, Jan Quintus, schoolmeester te ZonnCmaire, Wissekerke, vroeg eenige dagen beraad en gaf den Zondag daarop te kennen, dat hjj ,,gaarne en gewillig accepteerde en aannam". Al heel spoedig echter, „door verkeerde raadgevingen en misleiden en vooral door zijn eigen huisvrouw in verwarring en kwade denkbeelden gebracht", nam hij zijn besluit terug. 's Zondags daarop evenwel verzocht de schoolmeester Hoelands van Hontenisse „na het eindigen van den godsdienst" met zijn schoonvader Wissekerke te mogen ,,binnen- staan". Hoelands, „daartoe gequalificeert", voerde het woord en zeide, dat onder de be- paalde voorwaarden de oude man de betrek- kingen zou neerleggen, en de oude man ge- tuigde: ,,ik en kan doch niet meer". De predikant bedankte hem uit naam van den kerkeraad voor de „getrouwe, naarstige en stichtelijke diensten aan kerk en school"; Wissekerke „buigde het hoofd", verliet de con- sistorie .en begaf zich met zijn schoonzoon naar de huizen van den Maire en Adjunct- maire, waar hij hetzelfde liet mededeelen. In den loop der week echter kwam hij wederom terug op zijn besluit, bedankte voor de 18 ponden Vlaamsch en zou schoolhouden. Dat was „de sot houden met regeering en kerkeraad".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1