^r„r/.'S'«vrsrrj5 s j*?* j** .****-:* i irsjzrs. 1 GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. Een schrijven van den Commissaris der gin in Zeeland, die daarbij toezendt een i missive van den Minister van Binnenlandsche j Zaken, d.d. 20 Juni 1932, no. 11478, afd. BB, luidende als volgt: Naar aanleiding van de mij ter bevordering i van goedkeuring toegezonden verordening regelende de eiscben van benoembaarbeid en de bezoldiging van de veldwachters in de ge- meente Axel beb ik de eer U.H.E.G. bet na- volgende te bericbten. j ArtV t-nt i-n a Een scnriiven van aen euimuiaoana uw Van Bendegem met 8 en J. de Feijter met i nog vlug trappen op- en af kan loopen. Voorts wil ik nog mededeelen, dat er over gesproken is, dat die stoker geen werk kon verricbten daar bij mij rondleidde. Diezelfde man deelde mij mede, dat ze juist gedaan badden met pompen of iets dergelijks, en ik boorde aan bem, dat zijn werk er niet onder De zaak is aldus en op een twintig minuten verloopen en ik meende goed te doen om bet onduidelijke of onjuiste in dat scbrijven even naar voren te brengen. Aangaande bet schrijven van Le Feber wil ik 00k nog eenige opmerkingen maken. In de eerste plaats doet bet mij genoegen dat Le Feber bet bier niet ontkent, dat bij over mijn bezoek daar ter plaatse krasse uitdruk- kingen heeft gebezigd. Maar waar bij dan verder in zijn scbrijven zegt, niet een dezer uitdrukkingen terug te kunnen nemen wil ik mededeelen, dat ik dit eenigszins kan begrij- pen. Niet omdat het moet geprezen worden dat zoo iemand krasse uitdrukkingen ge- bruikt, maar omdat zulke uitdrukkingen veel weg hebben van bet beeld dat ik 1.1. nog eens door een prediker' beb booren verkondigen. dat er ambtenaren zijn. waar de mensch uit weg is. Dan zeg ik dit, dat ook dat beeld eigenlijk wel op zulke uitdrukkingen kan worden toegepast. Want men mag tocb niet zoo vlug denken, dat wanneer men ergens op een bedrijf knecht is, dat men dan maar al direct alles te vertellen beeft. Ik mag toch gerust zeggen welk ambtenaar men ook is, wanneer er iemand komt om inlicbtingen men die persoon op alle manieren moet ten dienste staan. Wanneer er dan toevallig eens iemand op de fabriek komt die zoo'n directeur veel moeite wil besparen, wegens een ziekte die zoo'n man heeft, waar hij wanneer bij mede op en af de fabriek moest gaan loopen, veel lichamelijke moeilijkheden ondervindt, en er dan iemand is, die mogelijk wel administratief op de boogte is van de fabriek, en men die dan direct niet raadpleegt, om technisch iets van de fabriek te vememen, dan is nog mijn meening dat men beter met een stoker een fabriek kan rondgaan, dan dat men met een boekhouder zoo'n bedrijf afmarcheert, omdat volgens mij, een boekhouder geen snars kent van het technische van het bedrijf. En daarom mijnheer de Voonzitter is het niet dat Le Feber reclameert, omdat bij gaar- ne diensten bewijst, maar omdat bier het beeld zooeven genoemd, op kan worden toe gepast. De VOORZITTER gelooft, dat het verstan- dig is, om hieraan niet veel woorden vuil te maken. De heer Van Bendegem wil het doen voorkomen alsof hij niet naar den Directeur zou zijn gegaan om dezen te sparen, maar de heer Van Bendegem zal toch wel begrijpen, dat niemand dat gelooft? De beer VAN BENDEGEM: Het is tocb zoo! De menschen moeten maar weten wat ze gelooven. o. Proces-verbaal van de op 29 Juna 1932 ten kantore van den gemeente-ontvanger ge- houden opneminig der boeken en kas, waarbij is gebleken dat het batig slot over het dienst- jaar 1930 bedraagt van den gewonen dienst 25.532,98 van den kapitaaldienst 11.921,70, dat de inkomsten van den dienst 1931 tot op datum hebben bediragen f 315.266,24 en die over den dienst 1932 71.022,29, bijgaanden 22, vervolgingskos- ten 0,25, te samen f 423.765,27. dat de uitgaven over 1931 f 290.870,53 en die over 1932 84.610,54 hebben bedragen, te isamen 375.481,07, zoodat in kas moest zijn 48.284,20, hetgeen overeenkomt met bet totaal der in kas bevonden en in bet p races - verbaal omsobreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. p. De boekhouder der Gasfabriek zendt de rekening met de diverse bescheiden in van het bedrijf over 1931. Daaruit blijkt dat de cijfers hebben bedra gen: Gaslevering 79.031,45 Straatverlichting 4.267,03 Cokes netto 10.362,58 Teer netto 2.271,93 Bij- en afvalproducten netto 330,19 Meterbuur 5.771,80 Winst op magazijngoederen en werkzaamheden 547,87 Diversen 804,15 Bijdragen voor pensioenen 832,50 Rente rek.-crt. 87,43 Lasten gasfabriek 1. Ad artikel 16. De opneming dezer bepaling, waarbij ten aanzien van bet verlof de artikelen van Hoofdstuk VII van bet Ambtenarenreglemem. der gemeente Axel van toepassing worden verklaard, is niet juist te acbten. De rege- ling van het verlof der veldwachters behoort n.l. behalve voor zoover betreft de regeling omtrent onderhoud van bezoldiging gedurende bet verlof en de vergoeding vein geldelijke scbade, welke een gevolg is van intrekking van bet verlof, een plaats te vinden deels in de door den Commissaris der Koningin te geven instructie, anderdeels in de „bevelen vein den burgemeester", waaronder niet alleen concrete bevelen of opdrachten, doch ook andere regelen, bestemd am blijvend te gel- den, dienen te worden verstaan. Waar precies de grenzen van beider gebied liggen, is een vraag, welke aan de prudentie vn U.H.E.G. blijve overgelaten. Duidelijk is, dat bet regelingsgebied van den burgemeester grooter wordt, naarmate de instructie meer summier blijft. De regeling dezer materie hoort dus niet fojj deze verordening te geschieden, zoodat artikel 16 dient geschrapt te worden. 2. Ad artikel 16. Aangezien dit artikel geheel gelijk is aan artikel 59 van hoofdstuk IX van het Amb- tenarenreglement der gemeente Axel, dient in de verwijzing naar de artikelen van laatstge- noemd reglement artikel 59 te worden ge schrapt. 3 Met betrekking tot de artikelen 19 en 20, eerste lid, der verordening gelden dezelfde opmerkingen als door mij gemaakt in mijn schrijven dd. 26 Mei 1932, No. 9141 B.B. ten aanzien van de artt. 18 en 19, le lid, der ver ordening van de gemeente Heinkenszand. Ik moge U. H. E. G. uitnoodigen, bet ge- meentebestuur van Axel overeenkomstig bet bovenstaande namens mij te willen inlichten, met verzoek, een nieuwe verordening, waarin met de gemaakte opmerkingen zal zijn reke ning gebouden, in vijfvoud bij mijn Departe- ment in te dienen. Het uittreksel uit het scbrijven aan de ge meente Heinkenszand luidt als volgt: 2. Ad artikel 18. Blijkens de circulaire dd. 14 October 1931, no. 9673 BB, gericht tot den Commissaris der Koningin, is dezerzijds het standpunt ingenomen, dat, aangezien de ge- meenteveldwachters van rijkswege immers door den Commissaris der Koningin wor den aangesteld, bet met betrekking tot punt K van art. 125, le lid der Ambtenarenwet 1929 tot regelen bevoegd gezag de Kroon is. In verband hiermede dient artikel 18 van de verordening te worden geschrapt. 3. Ad. Artikel 19, le lid. Naar mijn oor- deel zullen in de praktijk uit deze bepaling moeilijkheden kunnen rijzen. Eene aanstelling tot onbezoldigd gemeenteveldwachter tocb, wordt in den regel aan een persoon in ver band met diens bijzondere functie of werk zaamheden gegeven. Blijft de bepaling van artikel 1, le lid ongewijzigd gehandhaafd, dan zou het kunnen voorkomen, dat aan een in verband met zijn bijzondere functie in de eerste plaats in aanmerking komend persoon zoodanige aanstelling niet zou kunnen wor den gegeven, omdat hij b.v. niet voldoet aan de door den raad gestelden leeftijidseisch. De toepasselijkheid van artikel 1 ware te be- perken tot het eerste lid, onder b. De Commissaris der Koningin verzoekt te willen bevorderen, dat aan de bedenkingen wordt tegemoetgekomen. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan dat verzoek te voldoen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten en alzoo de artt. 16, 18, 19 en 20 le lid, der verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der veld wachters dezer gemeente geschrapt. Feijter zijn ieder 2 stemmen en op Verschel- ling 1 stem uitgebracht. c. tot particulier deskundige de heer Le Feber met 6 stemmen; op den heer J. Wisse zijn 3 stemmen uitgebracht. 2 briefjes zijn van onwaarde. De benoemde beeren, voor zoover deze ter vergadering aanwezig zijn, verklaren op de vraag van den voorzitter de benoeming aan te nemen. De heer HAMELINK oppert bezwaar tegen de wijze waarop de stemming heeft plaats ge- bad, nl. met briefjes waarop de aanbeveling gedrukt was en waarvan de leden moesten schrappen degenen die zij niet wenschten te stemmen. De VOORZITTER betoogt, dat daartegen geen bezwaar kan zijn; deze briefjes zijn uit gereikt voor bet gemak van de leden en om met de stemming weinig tijd te verliezen. Er kan geen bezwaar tegen zijn, aangezien de leden vrij waren alle namen door te halen en geheel andere menschen er op te scbrijven, geheel te hunner keuze. De heer HAMELINK kan er zicb ondanks deze toelichting niet mee vereenigen; hij zal evenwel geen voorstel doen, om die stemming ongeldig te beschouwen en een nieuwe uit te lokken. Maar doordat voor alle functies tege- lijk werd gestemd, werd de stemming be- perkt. Men kon nu b.v. niet meer voor plaats- vervanger stemmen degenen die afgevallen waren voor lid. Alleen ten opzicbte van den heer Verschelling blijkt een lid zooiets te bebben beproefd. De VOORZITTER zou ook moeten ontraden een voorstel om de stemming ongeldig te ver klaren. De beer OGGEL merkt op, dat dit niet gaan zou ook; de zaak was geheel in orde. Verzoek om te verkoopen eenige per- ceelen gemeentegrond. Grondst. voor Gaszuivering Jaarwedden Arbeidsloonen Onderhoud Machinekamerbehoeften Belastingen Kantoorbehoeften Drukwerk Diversen Oninbaar Controle op administr. Bijdragen pensioen Inkoop pensioen Rente kapitaalschuld Afschrijving Winstsaldo Kapitaaldienst. Baten Sal do 1930 J Afschrijving Uitkeeiing van de gemeente voor reserve Lasten Uitk. a.d. gem. (afl.) Kosten wegens uitbreiding Totale gewone dienst Idem kapitaaldienst Balans op 31 December 1931 Csssa Gem.-ontvanger Deposito u.g. Gasdebiteuren Debiteuren Magazijngoederen Steenkolen Koolteer Cokes Machinekamerbeh. IJzeraarde Installatie Axel Idem Ter Neuzen Onderhoud Verlies Ter Neuzen 27.778,71 128,75 5.850,— 15.646,18 4.189,91 668,19 804,47 47,18 237,63 1.236,44 5.000,— 453,70 2.397,95 12,46 18.938.65 20.664.66 342,05 3.715,77 20.664,66 342,05 f 15.350,— 9.372,48 f 104.306,93 24.722,48 Bezittingen 488,50 6.207,80 5.000,— 10.077,96 4.690,49 5.226,60 3.382,32 348,— 110,— 315,— 250,— 187.655,32 186.240,17 475,19 7.836,04 Schulden: Geldieeningen Crediteuren Intrest Onkosten Winst Axel Reserverekening 418.303,46 f 397.700,— 4.050,03 1.582,30 200,— 14.429,08 342,03 f 418.303,44 Burgemeester en Wethouders stellen voor te zijner tijd met de overige rekeningen deze voorloopig vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Beeediging waarnemend gemeente-ont vanger. Burgemeester en Wethouders deelen mede, op grand van artikel 16 der instructie tot waarnemend gemeente-ontvanger te hebben aangewezen den heer L. de Feijter. Overeenkomstig artikel 115 der gemeente- wet moet de in die functie benoemde worden beeedigd, en stellen Burgemeester en Wet houders voor daartoe over te gaan. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De VOORZITTER verzoekt den heer L. de Feijter ter vergadering uit te noodigen. De heer De Feijter komt te vergadering en legt in handen van den Voorzitter de door de wet voorgeschreven eeden af. De VOORZITTER wenscht hem geluk met zijn benoeming en spreekt het vertrouwen uit, dat, wanneer de heer De Feijter zal geroepen worden de functie van ontvanger waar te nemen, hij deze als een plichtsgetrouw amb tenaar zal vervullen. 4. Benoemen van 3 leden en 2 plaatsver vangende leden uit den raad en een deskundige voor de Schoonheidscom- missie. Burgemeester en Wethouders herinneren, dat in de raadszitting van 2 Jund 1.1. is be- sloten tot het instellen van een sohoonheids- commissie; dat deze commissie zal be staan uit 3 leden en 2 plaatsvervangende leden en een deskundige, door den raad te benoemen. Zij bevelen voor die benoeming de volgende dubbel'tallen aan: a. tot leden 1. 1. 1. b. 1. 1. c. 1. C. Hamelink; 2. B. Seghers. A. P. de Ruijber; 2. C. van Kampen. A. Th. 't Glide; 2. A. Verschelling. tot plaatsvervangende leden: J. de Feijter; 2. F. Dieleman. P. J. van Bendegem; 2. Iz. de Feijter tot particulier deskundige: P. le Feber Jr. 2. J. Wisse. De gemeente-opzichter is reeds bij het vorig besluit ambtstoialve als lid aangewezen. De VOORZITTER verzoekt tot stemming over te gaan en noodigt de heeren Hamelink en Van Kampen uit met hem het stembureau te vormen. Worden benoemd: a. tot leden de heeren Hamelink en't Gilde ieder met 9 en De Ruijter met 8 stemmen; op de heeren Van Kampen waren 4 en Seghers 2 stemmen uitgebracht. b. tot plaatsvervangende leden de heeren a. Ingekomen is een adres van J. F. Vet- tenburg, waarin deze verzoekt hem een strook grand be willen verkoopen, aan de uiterste punt van de Prins Hendrikstraat. Aangezien die grand niet voor bouwgrond geschikt is, verzoekt adressant hem die voor een billijken prijs te willen afstaan. Uit het rapport van den gemeente-opzich ter blijkt, dat de aanvraag hier een strook grand betreft van 20 M. lang en een ge- middelde breedte van 3,50 M. Het zou, aan gezien adressant het kaaks op de straat wil koopen een oppervlakte worden van 80 M2. Hij zou ook aan de voorzijde een stukje grand van de gemeente willen koopen, dat ongeveer 22 M2. groot zal zijn. Aangezien adressant dan een perceel grand zou verkrijgen geschikt voor het bouwen van 2 woningen en de gemeente als dan concur rence van hem zou kunnen ondervinden is er geen argument om van den voor dien grand gestelden prijs van f 3,50 per M-. af te wijken. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat bij een mondeling onderhoud bleek, dat de heer Vettenburg als koopsom voor den grand had ge-raamd f 15. Aangezien dit in rudme mate afwijkt van den prijs die voor den bouwgrond in dat terrain is vastgesteld, stellen zij voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De VOORZITTER voegt hier nog aan toe, dat de heer Vettenburg is uitgenoodigd om persoonlijk hieraver eens te komen spreken en hem toen gevraagd is, of het inderdaad emst was, dat hij er maar 15 voor over had. De heer Vettenburg verklaarde toen, er geen cent meer voor over te hebben. De gemeente heeft dien grand eenmaal gekocht en de bouw grond is daar verkocht voor f 3,50 per M2. Burgemeester en Wethouders zouden er wel wat af willen doen, doch zij zijn niet genegen die oppervlakte grand voor f 15 te verkoopen, het betreft een oppervlakte van 22 M2. De verzoeker zou indien hij die strook grond krijgt daar over een oppervlakte kunnen be schikken waarop twee of drie woningen kunnen worden gebouwd, die hij als bouw grond kan verkoopen, en Burgemeester en Wethouders hebben daarom geen zin dien grond voor zob'n klein bedrag uit handen te gooien. De heer SEGHERS is nog steeds van meening, dat dit strookje grond voor de ge meente weinig of geen waarde heeft. Als het er nog 2, 3 of 4 jaar moet liggen, zal het meer aan onderhoud kosten dan het waard is. Het is om het te koopen voor niemand beter ge- legen dan voor den heer Vettenburg. En nu moge het al waar zijn, dat hij het dan mis- schien bouwrijp kan maken, maar dan zal het hem toch zeker wel 2, 3 of 4 maal het bedrag kosten dat hij er nu als koopsom voor over heeft. De stelling van den gemeenteopzichter dat hij dan een concurrent voor de gemeente zou worden, adht spreker belachelijk. Als de gemeente geen zwaarderen concurrent kreeg, zou het nogal schikken. Hij stelt voor het stukje grand voor den geboden prijs van f 15 te verkoopen. De VOORZITTER voorziet niet, dat Vetten burg hier voor de gemeente een concurrent zou worden, doch de raad behoort consequent te handelen en te bedenken, dat men ook al meer heeft gedaan. De heer Dekker wilde indertijd ook bouwgrond verkoopen, die kwam te ligigen aan een straat die de gemeente in orde zou brengen. De heer Dekker heeft toen edhter in de kosten dier bestrating enz. f 1900 betaald. Toen pas kon hij bouwgrond verkoo pen. Als men deze aanvraag beoordeelen wil, moet men die 2 dingen naast elkaar leggen. De heer SEGHERS: Het stond toen reeds vast, dat de heer Dekker daar bouwgrond wilde verkoopen, maar wat Vettenburg er mede doen zal, staat nog niet vast. De VOORZITTER noemt dat ook als een bezwaar voor burgemeester en wethouders Er is niet bekend wat hij er mede doen zal, maar hij zou het ook kunnen overdoen aan een ander, en wat zal er dan mede gedaan worden. Burgemeester en Wethouders zouden de zaak in handen willen houden. Vettenburg staat daar met zijn schuurtje ook nog ge- deeltelijk op gemeentegrond. Het is gewenscht dat die zaak daar geheel wordt opgelost, maar Burgemeester en Wethouders wenschen te weten hoe dat zal gabeuren, zij wenschen het recht van meespreken dat de gemeente daarin heeft niet voor f 15 te verkoopen. De heer SEGHERS: Misschien weten Bur gemeester en Wethouders er meer van dan ik, wat Vettenburg er mee van plan is? De VOORZITTER: Hij heeft daarvan nog niets gezegd. De heer DIELEMAN is van meening, dat men alle zaken wel kan opblazen. Dit stukje grand is voor de gemeente geen cent waard Met het bedrag dat hij de gemeente geboden heeft, bewijst hij haar nog een -dienst, het te willen koopen. Hij kan de zaak dan opknap- pen, maar nu is het een verzamelplaats van brandnetels. Die ruimt hij dan op. De VOORZITTER. Dat doen wij ook. De heer DIELEMANMaar dan is dat stukje toch zeker vergeten, want dat heeft de aangrenzende eigenaar maar zelf opge- knapt. De VOORZITTER: Dan is hij ons alleen v<56r geweest. De heer DIELE1MAN. Het is een stukje naast zijn terrein loopenden grond, te nauwer- nood 1 M. breed, dat men nimmer aan een ander kan verkoopen. Hij kan dat daar dan opknappen, door de heining te verzetten, wat hem dan toch ook nogal wat kosten zal. De VOORZITTER merkt op, dat men de zaak ook zou kunnen omkeeren en van ge- meentewege den grand van Vettenburg koo pen, om er daama een behoorlijken toestand te scheppen. Om nu dit strookje grand voor een luttel bedrag uit handen te gooien, daar toe kunnen Burgemeester en Wethouders niet meewerken. De heer DIELEMANHij zal alleen al voor het verplaatsen der heining meer dan f 15 onkosten moeten maken; ligt het nu niet op den weg van den raad om er toe mee te wer- fcen, dat die vuile boel daar wordt opgeruimd De heer 't GILDE: Ik sluit mij aan bij de woorden van den heer Dieleman en ben over het praeadvies van Burgemeester en Wethou ders, gehoord de toelichting van den ge meente-opzichter, ten zaerste verwonderd. Zij draaien de rollen om en komen met veronder- stellingen die voorloopig tot het rijk der fanta- siien behooran. Maar gesteld dat de heer Vet tenburg in de lijn van de veronderstelling van den gemeente-opzichter eens 2 perceelen zou bouwen hier. Zou de boel daar ter plaatse dan niet kolossaal opknappen? En daarvoor en om dat te bevorderen zijn toch al meer malen door den Raad belangrijke bedragen gevoteerd. Zooals het nu is heeft de gemeente nooit iets aan deze spie grands tenzij zij zelf het tegenjwoordige eigendom van den heer Vettenburg zou koopen. De rollen worden dus gedraaid. De VOORZITTER: We willen het zelf in handen houden, dat er daar een behoorlijke toestand komt. Laat de heer Vettenburg zioh met ons verstaan; we zijn er wel voor te vin den iets te doen en niet den vollen prijs van 3,50 per M2 te handhaven. Op de tegen- woordige vraag wenschen wij niet in te gaan, omdat wij niet weten wat daar gaat gebeu- ran en ik moet ook den raad ernstig ontra den thans iets te doen, waar hij misschien later spijt van zou hebben. We wenschen dat er een behoorlijken toestand komt, doch dan moeten we daarop ook invloed kunnen uitoefenen. De heer 't GILDE: Naar mijn meening is dit nu een punt, dat behoort bij de schoon heidscommissie en ik zou wel willen voor- stellen het nog eens daarheen te verwijzen. De zaak heeft geen haast en de toestand ter plaatse bekeken hebbende ben ik tot de overtuiging gekomen dat de entree tot de gemeentekom een straat met den vorstelijken naam van Prins Hendrik allerminst vorste- lijk is op het oogenbllk. Ik zou de vraag willen stellen of onder be paling van een niet te kostbare verbetering daar ter plaatse door den toekomstigen eige naar niet een polossing in den door mij be- doelden zin zou kunnen worden nagestreefd. Over een prijs per M2 zooals die gemiddeld in het gemeentebouwterrein is, zal wel niet te accordeeren vallen en dan zal het gevolg zijn dat daar een weinig oogelijke toestand bestendigd blijft. M.i. is dit iets dat de aan- dacht van de Schoonheidscommissie waard is. De VOORZITTER: Die Schoonheidscom missie bestond bij het aanhangig maken van dit verzoek nog niet. Maar wil de raad de be slissing aanhouden en het als eerste punt aan het advies dier nu gevonmde commissie on- derwerpen, dan ga ik daarmede accoord. De heer OGGEL merkt op, dat de strook grond niet breed is en dat men met het nemen eener beslissing zou kunnen wachten, tot er plannen voor bebouwing zijn ingediend. De VOORZITTER acht het ook niet ge wenscht, dat de toestand bestendigd blijft. De heer 't GILDE: Laat men eens begin- nen met een behoorlijke omheining. De heer VAN KAMPEN heeft den toestand plaatselijk opgenomen en gevoelde aanvanke- lijk veel voor inwilliging van het verzoek van den heer Vettenburg, doch bij de besprekingen is hem duidelijk geworden, dat men de risico loopt van wat het worden zal. Dat acht hij niet gewenscht, zekerheid is in dat opzicht noodig en hij zal daarom voor het advies van Burgemeester en Wethouders stemmen, daar bij echter de gedachte van den gemeente- opzichter aan mogelijke concurrentie voor de gemeente uitschakelende. Men dient eerst te weten, wat de betrokkene van plan is, nog te meer, nu spreker hoort dat hij daar zijn schuurtje ook nog gedeeltelijk op gemeente grond staan heeft. De heer SEGHERS vraagt, hoever dat schuurtje op gemeentegrond staat. De VOORZITTER kan dit nu niet zeggen. De heer SEGHERS merkt op, dat, of de verzoeker het terrein bebouwd of niet, indien het hem wordt verkocht en hij sluit het af van den openbaren weg, reeds daardoor de toestand zal verfraaien, maar zooals het nu ligt ontsiert het de omgeving. Het voorstel om het verzoek af te wijzen wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren I. de Feijter, J. de Feijter, Hamelink, Van Kampen, Oggel, De Ruijter, Van Bendegem en Van der Bilt; tegen stemmen de heeren 't Gilde, Ortelee, Seghers, Verschelling en Dieleman. b. Ingekomen is een verzoek van A. J. Schieman, om aan hem tie verkoopen een per ceel grand, gelegen in de Prins Hendrikstraat gelegen naast het perceel verkocht aan den heer M. Loof, ter breedte van 8 M. Uit het rapport van den gemeente-opzich ter blijkt, dat het gevraagde perceel een op pervlakte heeft van 224 M2. Handelend zoo als bij vorige koopers in dit terrain is ge- schied, zou 144 M2 behooran verkocht te wor den aan een prijs van 2,30 per M2. en 80 M®. k f 2,50. Naar aanleiding hiervan stellen Burge meester en Wethouders voor, den gevraagdem grand aan adressant te verkoopen onder de zelfde voorwaarden waaronder aan aangren zende eigenaars is verkocht. 0.m. is daarbij bepaald dat de geheele frontbreedte moet worden gebouwd van waal- steen. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. (Wordt vervolgd.) Donderdag den 28sten Juli des namiddags ten half zeven ure waren de vroede vaderen van Sas van Gents stedelijken raad ter open- bare vergadering om den groenen hoefijzer- disch opgeroepen. Met ui-tzondering van den heer Kaas waren alle leden present. Het on gedui-d van het talrijke publiek werd zeer op de proef gesteld, want eerst te ongeveer half acht werd de publieke tribune toegankelijk gestsld. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering kwamen achterccnvolgens ter tafel: - Primo: een ingezonden schrijven van het r.K. kertobestuur, bedoeld als verweerschrift tegen het besluit van den raad, waarbij de aan- gevraagde gelden voor de meubileering van een vierde lokaal geweigerd werden op grond van het feit, dat het aantal leerlingen boven het vereischte minimum bereikt was door het opnemen van buiteniandsche schoolkinderen, Er werd op gewezen dat 23 niet-leerplich- tige kinderen in Belgie onderwijs genieten, waarvoor de gemeente niets hoeft bij te dra- gen en dat de openbare school A bezocht werd door 4 buiteniandsche leerlingen, waardoor het opnemen van 15 buiteniandsche leerlingen op de R.K. school gemotive-erd werd. Als commentaar hierop deelde de Voorzit ter mede, dat de 23 niet-leerplichtige kinde ren in Belgie schooigaande. bestond uit leer lingen wier ouders hun kinderen daar te lande in pensionaten lieten opvoeden. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Een tweede schrijven was afkomstig van Ged Staten als antwoord op een verzoek- schrift door het R.K. Kerkbestuur aan dat College gericht over deze zelfde aangelegen- hei-d. Ged. Staten geven daarin te kennen, dat zij het verzoek om gelden disponibel te stellen voor meubileering van een vierde schoollokaal niet ontvankelijk verklaren, aangezien het met vaststaat, dat het aantal leerlingen boven de 117 in de toekomst als blijvend zal moeten geacht worden en vermoedelijk het aantal leerlingen, wanneer aan het rapport-Welter zal gevolg gegeven worden, hooger zal wor den opgevoerd dan 117. De Dresseervereeniging Zeeuwsch-Vlaande- ren dankt voor de haar geschonken subsidie groot f 10. Een adres van de R.K. organisaties uit het diocees Breda, houdende verzoek om het aan tal kermissen te beperken, door de buurtker- missen af te sohaffen, de ontheffing van het sluitingsuur uit de palitie-verordenmg te schrappen, een dansverbod in te voeren voo-r lokalen die minder dan 60 M2 oppervlakte hebben, het invoeren van een legitimatiebe- wijs voor personen die dansgelegenheden be- zoeken, het weren van personen beneden de 18 jaar, een en ander ter bestrijding van het drankmisbruik, alsmeide op zedelijkheidsgron- den, die met dit mistoruik in het nauwste ver band staan, werd voor kennisgeving aange nomen, nadat gebleken was, dat geen der raadsleden genegen was in den gevraagden geest een besluit te nemen. De begrooting over 1932, welke nog niet door Ged. Staten is goedgekeurd, zal met voor 1 Sept. a.s. door dat College kunnen worden goedgekeurd. Een bericht van hetzelfde College, mhou- dende de mededeeling dat het besluit tot op- heffing der O. L. School B in de wijk Zand- straat verdaagd wordt totdat daarover het advies van den Hoofd-inspecteur van het L.O. zal zijn ingekomen, werd voor kennisgeving aangenomen. Bvenizoo geschiedt met een ingekomen schrijven van het R.K. kerkbestuur, meldende dat dit lichaam met de overdracht der open- bare school B genoegen neemt, mits voldaan wordt aan de in een vorig schrijven opge- noemde voorwaarden voor herstel en ver- bete ring. Het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger wordt insgelijks voor kennisgeving aangenomen. Een ingekomen verzoek van de raadsleden de Maaijer en van Goethem am bij verpachtin- o-en van gemeentegrond aan den laatsten pachter voorkeursrecht te verleenen, wordt in gewijizigden vorm aangenomen. Er wordt nl. bcsloten den pachter, die bij opbod evenveel betalen wil als de hoogste bieder voorkeursrecht te schenken. De begrootingen en rekeningen van de ge- zondfheidscommissie, het burgerlijk armbestuur het gemeentelijk electriciteitsbedrijf, worden goedgekeurd. De rekeningen worden in handen gesteld van de commissie van onderzoek. Een verzoekschrift van de R.K. vereeniging De Hanze, afdeeling Sas van Gent, vragende een subsidie van f 300 uit de gemeentekas, voor het onganiseeren der derde Sassche win- kelweek, wordt afgeweizen. Ook een voorstel van B. en W. om f 150 ter beschikking te stellen, ondergaat hetzelf de lot op grand van het feit, dat voor subsi dies geen gelden beschikbaar zijn. Het erfpachtsrecht aan de Watermolen- straat en de Dijkstraat wordt vastgesteld op 12 cent per M2. Aan mej. M. van Hulle wordt ontheffing van erfpachtsrecht verleend, daar betrokkene van haar vooraemen am te bouwen afziet. Verder worden de volgende erfpachten ver leend: 1. Aan Jul. van Hulle een perceel ter breedte van 6.50 M. en nader te bepalen diepte aan de Paardenvest naast Schauw- vlieghe. 2 Aan Achiel van Hoecke een perceel ter grootte van 5 X 25 M2 aan de Krugerdreef, naast P. Miljoen. 3. Aan Pr. v. d. Eeckhout een perceel groot 16% X 25 M2 aan den Westdam ten Westen van v. Laera. 4. Aan A. Vemaeve ten Westen van het vorige een perceel groot 9 X 27 M2. 5. Aan v. Laera een strook ter breedte van 2 meter naast zijn bestaande waning. De aangevraagde perceelen door van Daele en Gebr. Claeijssens aan de Eikenstraat wor den aangehouden totdat de onderhandelingen over de daar te plaatse aan te leggen straat zijn ten einde gevoerd. Verschillende wijtzigingen in de begrooting over 1932 worden goedgekeurd. Bij de omvraag wijst de heer de Leux op den toestand, waarin sommige woonwagen- bewoners, die hier een tijdlang blijven staan, het door hun gebruikte terrein achterlaten. De heer de Meijer wijst er op, dat de ge- dane uitgaven in anderhalf jaar tijd met ruim 19000 gulden overschreden zijn. Hij geeft B. en W. in overweging bij het doen van uitga ven de uiterste zuinigheid te betrachten en deze strdfct aan te passen aan den toestand der gemeentekas. Op een tot hem gerichte vraag van den Voorzitter of interpellant geen vertrouwen stelt in het beleid van B. en W. wordt ge- antwoord, dat hij op 't punt van uitgaven zuiks niet heeft. Het is hem gebleken. dat met de gelden te wild wordt omgesprongen. Hij wijst o.a. op de groote uitgaven voor het wegkappen der bramen van de ijzerslakkeien, het aanleggen van het pieintje voor het post- kantoor, en het overtollige materiaal, dat aangekocht is. B. en W. wijzen dit verwgt af en zeggen afgegaan te zrjn op het hun verstrekte advies van den gemeente-architect. Door den heer Sijbel wordt ge'informeerd naar het weder opnemen der werkverschaf- fing. De Voorzitter deelt mede, dat over deze aangelegenheid contact is gezocht met den Minister, dat er een telegram als antwoord op hun stappen is ingekomen, dat hij daar over voorloopig geen verdere mededeelingen kan doen, maar bereid is, zoodra de zaak haar beslag heeft, een spoedeischende ver gadering bijeen te roepen. De heer Tak deelt nog mede, dat hij ook gezien heeft, dat 2 man geruimen tijd bezig zijn geweest met bramen kappen, doch dat hij de verantwoordelijkheid daarvan af- wijst. Daar verder niets meer ter tafel wordt ge- bracht wordt de vergadering gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6