Transpireerende Voeten, BUITENLAID Hand en en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. (lngez. Med.) X)r. Wibaut schreef in zijn laatste ge- schrift ,,De redding": „I>e crisis, die wij doormaken, is niet meer te zlen als een gewone crisis in het kapita- lisme, zij krijgt de beteekenis van een crisis van het kapitalisme. Het kapitalisme heeft voor de millioenen, die vroeger niet aan de mogelijkheid van een ander stelsel geloof- .den, de onhoudbaarheid bewezen." Groote reserve past tegenover deze pro- fetieen: de dood van de kapitalistische orde. Deze is al herhaaldelijk voorspeld. De dood- bidders verdringen zich hier en legio is het aantal kapitalisme killers, die een doods- akte, zij het ook valschelijk, hebben opge steld. Wij herinneren aan de uitspraak van de allergrootsten in den socialistischen lande, aan Marx en Engels in hun communistisch manifest van 1848, die den Kladderadatsch nabij achtten. Wij herinneren aan de uit spraak van Friedrich Engels, die herhaal delijk profeteerde, dat in het jaar 1898 de groote ineenstorting zou plaats hebben; aan de debatten, die gevoerd zijn op den partij- dag te Erfurt. Het is merkwaardig om de protocollen van dezen partijdag van 1891 te lezen en ook de verhandeling in de ,,Neue Zeit" van dien tijd. Daar werd letterlijk door een der spre- kers gezegd in 1891: „Verwezenlijking van onze laatste doeleinden is z6o nabij, dat weinigen in deze zaal dezen grooten dag niet zullen beleven". Het is interessant om te lezen hetgeen Mr. Troelstra mededeelde in het Gedenk- boek van de S.D.A.P., dat in 1904 verscheen toi) het tienjarig bestaan der S.D.A.P.. Hij zeide: Welke voorstelling de eenvoudige zich daarvan maakte, begreep ik toen ik in 1892 op onze reis naar de Haagsche kiesrecht- meeting een bekende vrouwelijke partijge- noote tot haar vriendin hoorde zeggen: ja, nietwaar, als de groote dag daar is, dan rei- zen wij met zijn beiden met een galg het land af." Dat vrouwelijk optimisme ten spijt, staat nog immer de kapitalistische productie- wijze. Voorzichtig, profeten! DE VERKIEZINGEN VOOR DEN DUITSOHEN RIJKSDAG. De uitslag van de gisteren gehouden ver- kiezingen voor den Duitschen Rijksdag is als volgt: (De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de getalsterkte der verschillende groe- pen in den ouden Rijksdag weer.) Sociaal-Democraten 133 (136) Nationaal-SoCialisten 229 (110) 75 (69) Centrum Duitsch-N ationalen Duitsche Volkspartij Economische partij Staatspartij Beiersche Volkspartij Landvolk C5hr. Volkspartij Xhiitsche Boerenpartij Landbouw 37 (42) 7 (27) 2 (21) 2 (16) 21 (19) 1 (16) 2 (14) 2 (4) 2 (3) De groepen van rechts zullen in den nieu- wen Rijksdag kunnen beschikken over 283 stemmen tegen die van Weimar over 234 stemmen. De nieuwe Rijksdag zal bestaan uit 607 leden. De opkomst der kiezers was 83.2 BOER EN BRIT. Het is sohrijft de N. R. Crt. volgens een eorrespondentie van J. H. Hofmeyr in de Manchester Guardian, nog verre van boter- tje tot den bodem in de betrekkingen tus schen Boer en Brit in Zuid Afrika. De groote adhtergrond vormt weliswaar, volgens den schrijiver, een gestadig toenemend bewustzijn van de eenheid van Zuid-Afrika, maar tegen dezen achtergrond steken toch dingen af die, ofschoon veel kleiner van afmetingen, des- niettemin als onprettige voorbeelden van het voortbestaan van ouid zeer nog sterk in het pog vallen. Bofimeyr behandelt dan twee der- gdfijke gevallen. Het eerste is ontstaan over een boek. Een lector aan de universiteit van Pretoria, die uit Engeland uitgezonden is, had onder een pseu donym een oorlogsverhaal gesohreven, geti- teJd War, Wine and Women. Het boek, in den trant van Remarque, moet in zijn soort niet slecht zijn geweest al was het wat een- tonig met zijn afschuiwelijkheden. Nu had de schrijver een ongunstig type in zijn verhaal eenige onaangename opmerkingen in den mond gelegd over de reden van de voortrek- kers en over de bekromipenheid van de tegen- woordige predi'kanten der Hollandsche gere- formBerde kerk. Deze opmerkingen namen wel een onbelangrijike plaats in het boek in, maar zij waren nu eenmaal ikwetsend van karakter. Dit was te pijnlijker omdat de achrijiver zelf zijn pseudonym niet streng handtoaafde, en men daardoor wist dat een ma.™ ervoor verantwoordelijk was die onder- richt gaf aan een universiteit voor het Hol- landseh sprekend Zuid-Afrika. Dit feit heeft groote opwinding veroor- zaakt, die zelfs een „amende honorable" niet kon verzachten. Men eischte het ontslag van den zondaar. Het geval werd echter eerst goed een bron van twist toen de docent uit zijn huis ontvoerd, door teer en veeren gerold en half naakt 's morgens om 11 uur midden In Pretoria op straat werd neergezet. Toen kreeg het beteekenis voor de heele natie. Het ging nu verder door voor een episode in den ouden strijd tusschen Boer en Brit. De eene partij besdhouiwde het feit als een beleediging, heel Britsdh Zuid-Afrika aangedaan; aan den anderen kant zag men in de daders wrekers van de eer van het Zuid-Afrikaansche voik. Deze werden tot een hooge boete veroordeeld, maar eenige nationalistische bladen openden een inschrijtving tot betaling van die boete. Zooveel opschudding heeft dit alles verwekt, dat de gemoederen nog niet tot rust zijn gekomen. Emstiger nog is een andere kwestie, waar- van Hofmeyr vertelt. In Natal is men onte- vreden met het lidmaatschap van de Unie. Ook dit is een kwestie van tegenstelling tus schen Boer en Brit. Natal is het meest En- gelsche geiwest in de Unie. In 1910 had het reeds bezwaar tegen den unitarischen regee- ringsvorm en gaf het aan een federatieve staatsinrichting de voorkeur. Daaraa heeft de strijd om de vlag in Natal veel verzet uitgelokt: daar wilde men de Union Jack be- houden. Nu heeft men het te kwaad over de taalpolitiek. De eisch van bweetaligheid voor de ambtenaren maakt de openbare diensten voor de eentalige Natallers ontoegankelijk en brengt vele tweetalige ambtenaren uit andere deelen van de Unie in het land. Veel aan- stoot heeft ook gewekt het streven van de nationalistische rageering naar afschaffing van de provinciale raden, die een concessie zijn iwelke de federalisten in 1910 hebben ver- kregen. Tenslotte heeft men zich in Natal ook geergerd aan het feit dat Zuid-Afrika in het vraagstuk van het betaalmiddel tegen over Engeland zijn eigen weg ging. Al deze ontstemmingen worden nog verscherpt door de heerschende malaise. Zoo is in Natal een beweging ontstaan voor afscheiding van de Unie, die ten doel heeft daze door een federatie te vervangen. Het is een vrij onberadeneerde beiweging, die niet veel rekening houdt met de gevolgen, en zich in de eigenlijke beteekenis van de politieke vormen waarom het gaat niet verdiept. Ge- voelens zijn daar,bij van overwegenden in- vloed. De Natalsche parlementsleden, alien op een na ,,sappen", aanhangers dus van de partij van generaal Smuts, zagen zich bij hun terug- komst uit de hoofdstad op reces, meegesleept door de beiweging. Dertien van de zestien onderteekenden een verklaring voor federatie; zij stichtten een eigen groep onder eigen lei- ding in de partij en zij verklaarden dat het doel v66r de partij moest gaan. Zij noemden zich deivolutionisten. Generaal Smuts heeft daarop het doel van federatie veroordeeld en verklaard dat een partij in de partij niet kon worden geduld. Hij bereikte daarmede dat zes van de dertien zich weer aan de partijtucht onderwierpenzij keerden1 in de kudde van generaal Smuts terug, tenwijl twee nog wat bleven voort- probeeren partij en federatief beginsel te ver- eenigen, maar todh ook in het kamp van den leider konden worden terugverwacht. De vijf overigen, zoo meende men, zouden de partij wel moeten verlaten. Voor de nationalisten scheen deze oneenig- heid onder de mannen van Smuts een buiten- kansje te zullen worden. Dat echter is hun nu voorloopig tegengeloopen. Uit Maritz- burg komt het telegrafisoh bericht dat gene raal Smuts er daar op een groote bijeenkomst in geslaagd is, de eenheid te herstellen. In een rede tot zijn voomaamste aanhangers heeft hij betoogd, dat federatie verkeerd zou zijn, maar dat men binnen de Unie door ver- sterking van de bevoegdheden der provincies, heel goed in ,,devolutionistische" richting kgn werken. Daardoor heeft hij alien weer op zijn kant gekregen. Intusschen is het uit dit alles duidelijk, hoe het nog „werkt" tusschen Boer en Brit in Zuid-Afrika, ondanks de toenemende consoli date van de Unie van Zuid-Afrika. TER NEUZEN, 1 Augustus 1932. CONCERT OP DE MARKT. Ter gelegenheid van den jaardag der Ko ningin-Moeder zal Dinsdagavond te 8 uur een concert worden gegeven door het muziek- gezelschap „Devereenjgde„3ypi^5d,§ji'^{ii^ gende programma zal uitvoeren: 1. Wilhelmus. 2. En Avant, claironmarsoh A. Schirris. 3. De Tooverfluit, uit de opera van Mozart 4. Goud en Zilver, groote wals F. Lehar 5. Diohter en Boer, fantaisie Suppe Pauze. 6. Brussel, marsch Zlica 7. De lustige weduwe, uit de operette van F. Lehar. 8. Espana, groote wals E. Waldteuffel 9. Samber en Maas, claironmarsch Rauski. 10. Volkslied. Tijdens de pauze van het muziekgezelschap zal geconcerteerd iworden door de Chr. ge- mengde zangvereeniging „Excelsior", direc- teur de heer A. Eeckhout, die zal zingen: a. Zij mq o Heer b. Zomerlied c. Ons lied van de zee d. Neuzenlied Kerper Nauta Hartog Doussy-Slingeneijer RIJKS H. B. S. TER NEUZEN. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. alhier, de heer H. Brugmans te Amsterdam. U.L.O.-EXAMEN TE GOES. Vrijdag slaagden Janna Risseeuw te Sluiskil, Johan de Rijke en Jacob van de Velde te Ter Neuzen en L. Kiel te Hoek, leerlingen van de openbare U.L.O.-school Ter Neuzen. Zaterdag slaagden voor diploma B de leer lingen dier school J. Geensen te Ter Neuzen en J. Boot te Axel. EXAMEN HOOFDAKTE. Bij het hooftdakte-examen te Haarlem slaagde j.l. Zaterdag de heer A. Florussen te Heemstede, vroeger onderwijzer aan de Chr. scholen te Ter Neuzen en Othene. Te Rotterdam slaagden de heeren J. C. Ver- hoef, onderwijzer aan de Chr. school te Spui bij Ter Neuzen en L. C. Voorbtj, onderwijzer aan de Chr. school te Zaamslag. STAATSEXAMEN UNIVERSITEIT. Voor het staatsexamen toelating universiteit slaagde voor diplma A, de heer J. F. A. M. van Waesberghe. EX. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Te 's Gravenhage slaagde voor de akte N.e. de heer W. Wisse te Zaamslag. TENTOONSTELLING. Zaterdagnamiddag van 4 tot 7 uur, Zondag na de Hooogmis tot 12 uur en na het Lof tot 7 uur was er gelegenheid om in de lokalen der Bewaarschool het werk der meisjes te gaan zien, dat onder leiding der E. E. Zusters werd vervaardigd. Een lokaal was geheel ge- reserveerd voor de frobelartikelen door de kleinen der bewaarschool gemaakt. Als we daar al die lijstjes, kruisjes, sterren enz. zien, dan moeten we wel bewondering krijgen voor het werk der bewaarschool onderwijzeressen, die de onhandige knuistjes dat werk kunnen laten verrichten. In een tweede zaal waren het brei-, naai-, nuttige en fraaie handwerken der meisjes netjes opgesteld, vervaardigd in de lagere school, kopschool en brei- en naaischool, ter- wijl in een derde zaal costuums en andere werkstukken te zien waren op de dagnaai- school vervaardigd, terwijl ook waren ten- toongesteld de door de Eerw. Zusters fraai geborduurde vlaggen met het wapen der ge- meente, bestemd voor de Thebaansche trom- petten van het muziekgezelschap ,,De ver- eenigde werklieden" die den voorzitter ter ge legenheid van zijn zilveren jubile voor dat doel zijn geschonken. Velen zijn in die paar dagen eens een kijkje wezen nemen om al dat fraais te gaan zien, wat voor de E. E. Zusters een bewijs is dat hun werk op prijs gesteld wordt. MOTORRIJWIEL-ONGEVAL. Gisteiavond kwam dokter Bom uit Axel op de thuisreis met zijn auto langs het kanaal, toen hij tusschen Sas van Gent en Driekiwart een motorrijwiel zag liggen en op een meter of 7 afstand den berijder, welke aan het ge- laat verwond en beiwusteloos bleek. Uit een ingesteld ondenzoek bleek het te zijn de heer P. de D., uit Ter Neuzen. Door bemiddeling van Dr. Bom is deze per auto naar zijn woning vervoerd, waar hij hedenmorgen weer tot be wustzijn is gekomen. Uit zijn mededeelingen bleek, dat hij op den terugweg van Selzaete kwam. Er was een vliegje tusschen zijn stof- bnil en zijn oog gedrongen hetwelk zeer hin- derlijk was en dat hij, tijdens het rijden met een hand tradhtte te verwijderen. Zijn rijwiel is toen gaan slingeren en omtrent hetgeen verder gebeurde weet hij niets meer. Naar rwe vememen klaagt de heer De D. over hevige pijn. KEURING VAN DEKHENGSTEN. Bij beschikking van den Minister van Eco nomische zaken en Arbeid is bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1932, welke alleen door de Stamboekcommissien zullen geschieden, zullen worden gehouden: in Zeeland (alleen voor type trekpaard): Dinsdag 26 October te Middelburg en te Zie- rikzee; Woensdag 26 October te Kattendijke; Donderdag 27 October te Hulst en te Axel; Vrijdag 28 October te Oostburg. WINKELSLUITIN GSWET Naar gemeld wordt onthoudt de kroon goed- keuring aan het besluit van den gemeente- raad van Vlissingen, waarbij een afwijking van de wet op de winkelsluiting is vastge- steld. Daarbij is bepaald, dat niet alleen de winkels in de omgeving van de badplaats, doch ook die in verschillende branches in het overige deel der gemeente des Zondags gedu- rende het zomerseizoen mogen geopend zijn. ZANGERSDAG TE ZAAMSLAG. Hoewel het weer voriige week niet bemoedi- gend was, om opgewekt den Zangersdag tege- moet te zien, kunnen wij tot ons genoegen terugzien op een heerlgken zomerschen dag. Niet alleen was ogunstig weer oorzaak ge weest van een financieel fiasco, maar dege- nen die zich bij het organiseeren van dezen dag zoovele opofferingen hadden getroost en hun tpd er aan hadden gegeven, hadden toch eigenlijk op een mislukking moeten terugzien. Doch zij zijn niet teleurgesteld. Evenals ver- leden jaar had het zangersfeest weer plaats op een terrein van den heer F. C. Wisse aan de Axelschestraat te Zaamslag en wij kun nen ons geen gunstiger gelegen terrein in- denken, dat zoo rustig ingesloten ligten vooral voor zang in de vrije lucht bij uitstek ge- sohikt is. Het was even drie uur, dat da voorzitter der commissie van voorbereiding, de heer F C. Wisse, met een inleidend woord het welkom wezigheid wees van 2 vereenigingen uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen, n.l. Breskens en Cad- zand. Nog steeds is aller wensch, te komen tot oprichting van een Z.-Vl. Bond van Chr. zangvereenigingen, als onder-afd. van den Chr. Bond en hij vraagt daartoe aller mede- werking. Deze dag is georganiseerd om eenige genotvolle uren door te brengen, doch bovenal om Hem te loven en te prijzen en ter ver- heerlijking van Zijn naam. Ds. van Dis opende met gebed en wees op de bijzondere gaven, zang en muziek, ons van God geschonken en spreekt naar aanleiding van Psalm 68 een openingsrwoord. Ook spre- ker is dankbaar, dat wij weer hij elkaar zijn en doet een beroep op aller medewerking, dezen middag zoo goed mogelij'k te doen slagen. Onder leiding van den heer Aug. v. d. Eeck hout, wordt door alle zangers en zangeressen het Bondslied uitgevoerd. Op keurige wijze krweet men zich van deze taak. Daama opende de zangvereeniging van Sas van Gent de rrj der uitvoeringen en werd in vlot tempo het geheele programma afgewerkt. Eveals verleden jaar wedijverden de deel- nemers onderling, om het publiek een zoo aan- genaam mogelijken middag; te bezorgen en over het algemeen genomen, zijn zij daar ook vrijiwel in geslaagd. De eene vereeniging is wel eens wat ge- lukkiger in de keuize van de uit te voeren nummers, doch dat doet o.i. niets af van den goeden wil. Daarom zouden wij diegenen die nog niet aan concoursen deelnemen, willen raden, hiertoe over te gaan. Wanneer gij de nuttige wenken en de steeds opbouwends cri- tiek ter harte neemt, zullen de vereenigingen ongetiwijfeld veel vooruitgaan, de voorteeke- nen bedriegen in dat opzicht niet. Ook dan zullen velen die in Uw vereeniging thuis be- hooren hunne krachten wijden aan verbete- ring van den volkszang. Zij zullen het zich dan mettertijd als een eer gaan toerekenen, lid van Uw vereeniging te zijn. Nadat alle vereenigingen him nummers had den uitgevoerd, sprak Ds. van Dijk, vroeger te Zaamslag en thans te Zaandam, een slot- woond. Met genoegen had hij aan het verzoek voldaan. Aan de hand van de legende, welke is beschreven in het gedicht van den Duit schen dichter Ulhand, „De vloek van den zanger", weikte hij de aaniwezigen op voort te gaan op den ingeslagen weg, met het be- oefenen van den zang en het houden van deze bijeenikomsten. Spreker besloot met dank- gebed. Venmelden wij tenslotte nog, dat dit jaar een totaai van 375 zangers en zangeressen medewerkte; dit was vorig jaar 325. Het aantal betalende bezoekers was, kinder- kaarten inbegrepen, pl.m. 1250. Om half aoht gaf de Chr. Harmonie „Ho- sanna" van Axel, dir. P. C. Brakman, nog een welgeslaagd slot-concert op het terrein. Naar wij nog vemamen, zal het volgend jaar deze bijeenkomst naar alle waarschrjnlijk- heid plaats helbben te Breskens; met zeker- heid is dat natuurlijk nog niet mede te deelen. Deze mooie propaganda zal zoodoende in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen worden gevoerd. BRAND TE ST. JANSTEEN. Zaterdagnacht werd te St. Jansteen brand ontdekt in de woning bewoond door de wed. Neefs, welke brand zich ook mededeelde aan de perceelen bewoond door de weduwe d'Olij- slager en de familie Pluijm. De bewoners dezer 2 laatste woningen waren tijdig ge- waarschuwd, zoodat het nog mogelijk was daar een deel van den inboedel te redden. De weduwe Neefs vertoeft in Amsterdam, terwijl haar zoon Zaterdagnamiddag ook op reis was gegaan naar Rotterdam. Door het optreden der brandweer te St. Jansteen, is het, hoewel deze nog primitief is ingericht, te danken dat men de aangrenzen- de woning van den heer De Maat, dienstgelei- der der kommiezen, behouden is gebleven. De motorbrandspuit van Hulst was ook spoedig ter assistentie tegenwoordig, doch voor dit flinke bluschmateriaal deed zich nu weer het euvel gevoelen, dat men niet ter- stond over bluschwater kon beschikken, en toen dat na ongeveer een half uur het geval was, stond het inwendige der drie perceelen geheel in vlammen en moest men zich be- palen tot het dooven der vlammen. Ongeveer 3 uur was de brand gebluscht. Te Hulst was voor het alarm voor het eerst gebruik gemaakt van een tot dat doel ge plaatste sirene, die de geheele stad door- klonk en in een minimum van tijd de geheele bevolking op de been bracht, waarvan be- grijpelijk een talrijke menigte zich ook naar den brand spoedde. De drie woningen, die ingericht zijn in de vroegere openbare school, zijn eigendom van de weduwe Overmeire. Alleen de muren zijn overeind blijven staan. SAS VAN GENT. Een sterfgeval onder tragische omstandig- heden heeft zich dezer dagen hier voorgedaan. Een nog betrekkelijk jonge man, geboren 1 December 1893, had een tiental dagen een bad genomen in het z.g. Poldersch Kanaaltje, een zijtak van het groote kanaal. Dit kleine vaarwater kan nu juist geen aanspraak maken op een hoogen graad van zuiverheid, zoodat het op hygienische gronden al zeer bedenkelijk is om als zwemplaats te worden gebruikt. Bovendien schijnen de oevers bevolkt te zijn met een groot aantal waterratten. Of nu de zwemmer tijdens zijn verblijf in het water door een rat gebeten is geworden, dan wel of hij op de een of andere wijze van het niet zindelijke, besmette water heeft binnen- gekregen moet in het midden gelaten worden. Doch in ieder geval heeft de man na zijn thuiskomst de noodlottige gevolgen van deze zwempartij ondervonden. Er hebben zicth symptonen van vergiftiging voorgedaan, welke den patient na een lang en smartelijk lijdensproces hebben doen bezwij- ken. Het is niet ondienstig erop te wijzen, dat niet alle open water geschikt is om zich door een bad te verfrisschen. Het vorenvermelde geval wijst er op, dat bij het baden en zwemmen, behalve het ge- vaar van verdrinken ook nog andere gevaren kunnen dreigen, waarmede wel degelijk reke ning dient gehouden te worden. ZAAMSLAG. De bloempjeseollecte voor het T. B. C. ,,Draagt elkanders lasten" van het C. U. V., gehouden tijdens het zangersfeest op 30 dezer, heeft opgebracht 47. OVERSLAG. Schoonniaak der slooten. Burgemeester en wethouders der aangren- zende Belgische gemeente Wachtebeke Overslag hebben een oproep aan de landbou- wers gericht om thans alle slooten en water- loopen grondig te reinigen. De oproep is zoo danig goed opgesteld, dat vrijwel de meeste landbouwers en polderbesturen hieraan ge- volg geven. Overal kan men zien, dat dit werk grondig wordt ter hand genomen. De mede dienen te houden, dat in den a.s. winter het overtollige afvoerwater uit de Belgische leiding veel sneller af zal komen. Zoodat de kans van overloopen op Hollandsch gebied grooter zal zijn dan anders het geval was. De Roodesluisweg. De werkzaamheden aan dezen weg vorderen zeer goed. Het voornaamste grondwerk zal over een tweetal weken wel gedaan zijn. Een groote partij prachtige keien zijn ook al aan gevoerd en een dezer dagen zal reeds met het leggen der keien begonnen worden, ook de fietspaden worden aangelegd. De aannemers hebben ter plaatse voldoende zand aangetrof- fen voor de bestrating. Omstreeks half Sep tember zal wel alles uitgevoerd zijn. De werk zaamheden hebben veel bekijks, vooral van Belgische zijde. Zigeuners, Dezer dagen waren niet ver van de Rijks- grens op Belgisch gebied wederom zigeuners gezien. Ook op andere plaatsen langs de Zeeuwsch-Vlaamsche grens werden er aange- troffen. De politie van Aardenburg heeft nog juist bijtijds een inval kunnen verhinderen. Ook aan De Clinge werden zigeuners waarge- nomen, deze zijn in de richting Antwerpen vertrokken. In de naburige gemeente Wach tebeke werden er dezer dagen eveneens aan- getrofffen. Waakzaamheid is hier voor de Hollandsche politie geboden. Steun. Ingevolge de Crisis-Zuivelwet, zijn alhier aan 36 verschillende landbouwers met 109 melkkoeien 345,25 uitgekeerd. De vergade- ringen voor den verkoop van de boter worden gehouden des Woensdags bij V. Plasschaert om halff zes (ouden tijd). Boter-uitvoer. Zeer waarschrjnlrjk zal er een apparte regeling komen voor de boerenboterproducen- ten die in de onmiddelltjke nabijheid van de Rijksgrens wonen, teneinde ongemerkte boter naar Belgie te kunnen uitvoeren. Koeien smokkeien. Op een Belgische hofstede in de nabijheid van de grens zijn Donderdag en Vrijdag een drietal prachtige koeien in beslag genomen, w-elke des nachts van Nederland naar Belgie waren overgesmokkeld. Rykstelefoon. De burgemeester alhier is telefonisch aan- gesloten onder No. 3 Overslag; tevens is hij, in sluitingstijd van het plaatselijk telefoon- kantoor, doorverbonden met Ter Neuzen, zoo dat ook des nachts gelegenheid is om een dokter of veearts te waarschuwen. De Landwacht. De naburige Belgische gendarmen zijn voor het meerendeel naar het Walenland vertrok ken. De diensten worden hier uitgevoerd door den commandant en enkele gepensioneer- de gendarmen, die hiervoor wederom opgeroe- pen zijn bijgestaan door een aantal soldaten. MIDDELBURG. Te Middelburg kroop Zondag een meisje van omstreeks 6 jaar onder den leeuwen- wagen van het circus Bever door en kwam zoo voor de leeuwen weer boven. Een der dieren heeft het kind van achter een slag met een klauw gegeven en toen het meisje zich ter afwering omkeerde, heeft het dier eveneens met de klauwen het kind aan beide armpjes deerlijk verwond en ook nog aan het hoofdje. Een spoedig ter plaatse verschenen dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Uitvoering van Zuigwerk. De Minister van Waterstaat heeft het uit voeren van zuigwerk in de Sardijngeul te Vlissingen gegund aan de N.V. Aannemers- bedrijf v.h. Firma T. den Breejen van den Boute te Berg en Dal voor f 23.200. BIERVLIET. In verband met de tegen heden aangekon- digde landarbeidersstaking alhier, heeft de burgemeester dezer gemeente aan landbou wers en landarbeidersbonden zijn tusschen- komst aangeboden. De burgemeester heeft al de werkgevers tot een bijeenkomst op heden uitgenoodigd, ter voorbereiding van een conferentie op denzelfden dag tusschen ver- tegenwoordigers van beide partijen. De land arbeidersbonden hebben in die tusschenkomst aanleiding gevonden het stakingsbesluit voor loopig een dag op te schorten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. In de week van 1826 Juli werd bij het bureau der Kamer opgaaf gedaan van de volgende Inschrijvingen C. A. Huijgh, Schoondijke, Kerkstraat M 132, handel in aardappelen. J. Roofack, Groede, Buitenlust O 76, aard- appel- en uienhandel. Oamiel Weemaes, Hulst, Prov. weg F 11, handel in tabaksfabrikaten. Wijzigingen: Algemeene Onderlinge Paardenverzekering Maatschappij, Oostburg, Volderstraat 8. Uit- getreden bestuursledenP. de Hullu, Schoon dijke; T. Dusarduijn, Biervliet; P. Erasmus, Oostburg; D. Koster, Breskens. Nieuwe be stuursleden: P. Haverbeke, Biervliet; I. de Bruijne, Cadzand; J. Manneke, Groede en J. Ramondt, Schoondijke. DE NOOD IN DE VLASINDUSTRIE. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Het antwoord van den Minister op de vragen van den heer Braat, een paar weken geleden gepubliceerd, heeft allerwege teleurstelling ge wekt. Het is dus nu een afgedane zaak, dat het *>ude vlas niet valt onde de steunregeling voor gewas '32. Formeel heeft de Minister natuurlijk gelijk. De begrootingspost van 960.000 vermeldt duidelijk ,dat dit bedrag bestemd is voor de teelt en de bewerking van gewas 1932, zoodat hieronder niet begrepen is vlas uit vorige oogsten. Van meet af heb ben wij betoogd, dat de opzet verkeerd was, De teler verbouwt in 1932 alleen gewas 1932, maar de vlasser bewerkt in den winter van 1932/1933 nog slechts een gedeelte van gewas 1932 en de rest is vlas uit vorige oogs ten. De meest juiste wijze van steun ware geweest een repelpremie voor het gewas '32 en een bewerkingspremie voor den vlasser voor elke K.G. afgewerkt lint, onafhankelijk van den jaargang van het gewas. Men zit nu met de kwestie van het oude vlas. Deze moei- njTr>if,,a io nog g-rooter geworden, doordat de uitzaai van vlas in '32 zoo heel ver beneden den opzet van de steunregeling gebleven is (slechts 1500 H.A. in plaats van 6000 H.A.), en doordat nog zulk een groote hoeveelheid vlasstroo uit vorige oogsten aanwezig is. Men heeft dezen voorraad oud stroovlas per 1 Juli 1.1. gelnventariseerd en volgens de ons ver- strekte gegevens bedraagt deze aan ongere- peld, gerepeld en geroot stroovlas tezamen ongeveer 43 millioen K.G., d.i. de opbrengst van ongeveer 8000 H.A. Men heeft dus wel een steunregeling voor oogst 1932, waarvan slechts een gedeelte voor volledige afwerking in den komenden winter in aanmerking komt, van de ruim vijfmaal zooveel grootere hoeveelheid oud vlas trekt men zich blijkbaar weinig aan. En juist dit vlas, dat 5n bij telers en bij vlassers zit had in dezen zomer en dezen herfst geroot kunnen worden en zou in den komenden winter aan heel wat handen zwingelarbeid hebben kun nen geven. Tot goed verstaan van de dingen moet men echter weten, dat het oude vlas afgewerkt kan worden met 50 h 55 pet. loonbijslag, te verleenen door de gemeenten, die op haar beurt hiervoor weer gesubsidieerd worden door het rijk. Vandaar dan ook, dat de Mi nister in zijn antwoord aan den heer Braat dit ook noemt en zegt, dat het oude vlas met loonbijslag kan worden afgewerkt. Maar op dit woordje „kan" komt het juist aan. Want vele gemeenten vertalen dit gewoonweg door: „kan niet" of „kan niet meer", m.a.w. ver- scheidene gemeenten hebben deze loonbijslag stopgezet of hebben laten weten, dat zij deze regeling stop zullen zetten. Men is dus af- hankelijk van de financieele kracht der ge meenten, en deze is z66 zwak, dat men er, zelfs bg den besten wil ter wereld niet aan denken kan, een loonb(jslagregeling te blijven toepassen of deze in te voeren. Op een zoo zwakken grond kan natuurlijk geen enkele vlasser oud vlas koopen. En inmiddels ver- strijkt de zomer, het oude vlas blijft zitten, en dezen winter zal het werkloozenleger weer met honderden vermeerderen. Daarbij komt nog, dat een loonb(jslagrege- ling voor het oude vlas en een steun per H.A. voor oogst 1932 tot groote verwarring bij de controle aanleiding zal geven. Reeds meer- malen is dan ook van vlasserzijde op een uni- forme regeling aangedrongen, en waar nu de steun voor 't nieuwe vlas geregeld zal worden per H.A. berekend naar de opbrengst lint, wat ligt er dan meer voor de hand, dan dat het oude vlas op dezelfde wijze gesteund zal wor den En laat men het dan niet aan de ge meenten overlaten, maar het departement geve een rrjksregeling. En laat men dan in Den Haag ook niet angstvallig vasthouden aan het voorschrift: uitsluitend hoofden van gezinnen of kostwin- ners. Er zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen en in Noord-Brabant vlassers, die hun vlas bijna uitsluitend zelf en met hun gezinsleden be- werken. Bij andere vlassers, o.a. ook in Hol land, werken vaak gezinnen, d.w.z. de vaders met hun jongens, bij den vlasser. Laat men geen inbreuk maken op deze bestaande toe- standen door den steun alleen en uitsluitend te verbinden aan gezinshoofden en kostwin- ners. Menig vlasser leidt een zoo armoedig bestaan, dat hij een gat in de lucht zou slaan, als hij het inkomen had van een stadswerk- looze. De factor arbeid is bij vlas van z66 overwegende beteekenis, dat het een werke- lijk sociaal belang is, de bewerking van vlas te bevorderen. En de prijs van het afgewerkte product is z6<5 abnormaal laag, dat;lde regeering zeker niet bang behoeft te zijn, dat er vlas sers zullen wezen, die voor de geboden hulp zullen bedanken, omdat ze deze niet noodig hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2