ALGESIEEN NIEUWS- EH AOVERTEMTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede BlacL Winkeliersvereeniging JLIMOP" Predikbeurten.i No. 8868 VRIJDAG 29 JULI 1932 72e JAARGANG. BIKNENLAND BTJITENL AN D SPORT. W TER NEUZEN, 29 Juli 1932. Van onza advertaarciars. Het VOETBAL. NEUZENSCHE COURANT HET RAPPORT-WELTER. De Haagsche Post bevat een beschouwing over het rapport-Welter van den hoofdredac- teur van genoemd blad. Wat een tegenkanting van alien k-ant, roept de beer Van Oss uit. Vakvereenigingen en socialis-ten hebben er geen gras over laten groeien om zicb scbrap te zetfcen en men kan er zeker van zijn, dat oak van de zijde van andere belanighebbenden tegenkanting niet zal uitblijven. Het persoon- lijke hemd is nog altijd nader dan de natio- nale rok. Offers brengen word-t liefst aan an- deren overgelaten. Dat is te betreuren. In tijden als deze dient het er niet op aan te komen wat men voor zichzelf kan redden of bergen of halen, maar hoe ieder het meest kan brjdragen en om de algemeene gevaren en den algemeenen nood te bestrijden. Het is echter te vreezen dat de mentaliteit, ontstaan in het na-oorlogsche tijdperk van overvloed, genotzucht en baatzucht geen gunstigen bo- dem vormt voor de teelt van offervaardig- heid; noch, helaas, kunnen wij gelooven dat onze volksmassa hoog genoeg staat om zich te onthouiden van pogingen zelfzucht te doen zegevieren over saamhoorigheidsgevoel en al- gemeen belang. Op dat punt staan wij hier in de verte niet op dezeifde hoogte als onze overburen aan gene i. jde van het Kanaal. Niet alleen nam het geheele Engelsche volk terstond solidair genoegen met de vemedering van het pond, die 25 wegkapte van alle vorderingen, alle kapitaal, alle revenuen en alle loonen; het begroette ook geestdriftig de protectie in weerwil van al haar inconvinienten en werkt nu weder opgeruimd mede om een in vele opzichten harde conversie te doen slagen, tenwijl het bereid blijft in weerwil van don drang der tijden de spons te halen over alle oorloigsvorderinigen; het juicht zelfs al doze maatregelen toe, ten spijt van alien nieuwen dmk dien zij opleggen, om de eenvo-udige reden dat het begrijpt dat alien moeten samenwer- ken om uit het moeras te komen. Zulke samenrwerking beiwijst dat de Emgelschen een groot volk zljn gebleven. DOE CRISISMAATREGELEN EN DE ZEGELWET. Bij Kon. besluit van den 7den Juli is vrij- stelling van het zegelrecht, geregeld in de Hoofdstukken II en III der Zegelwet 1917, verleend voor de stukken, verband houdende met of voortvloeiende uit de verstrekking van voorscihotten door of aan openbare en andere lichamen, ten behoeve van natuurlijke per- sonen, die als gevolg van een eeonomische crisis voor het ontvangen van steun in aan- merking zijn gebracht. Deze vrijstelling is niet toepasseljjk, indien terzake van de verleening van een voorschot een hoogere rente dan 3 pot. 's jaars wordt gevorderd. EEN WEERSPANNIGE RAAD. De gemeenteraad van Gramsbergen heeft Woensdag met 6 tegen 5 stemmen geweigerd zijn besluit in te trekken, om, niettegenstaan- de er een besluit van de Kroon was om mede- werkiug te verleenen voor het bouwen van een school voor Hervormd lager-ondenwijs, geen leening aan te gaan, omdat de gemeente rente en aflossing niet uit haar inkomsten kan be- talen. Medagedeeld is, dat het schoolbestuur, dat een afsdhrift van het besluit tot het ver leenen van medewerkinig heeft gekregen, thans langs civielen weg de gemeente zal noodizaken om dat besluit uit te voeren. De zitting van den raad, die Woensdag ge- houden is, was zeer beiwogen. De Christelijk- Histofische leden weigerden herhaaldelijk te stemmen, omdat men wel leendnigen sluat voor betaling van een aangekocbte onderwijzers- wo-ing en wegverbetering, maar niet wil lee- nen voor het bouwen van een school, niet- tegenstaande het besluit tot het verleenen van medewerking van kracht is gebleven en niet ingetrokken. Het besluit werd in strijd met de wet ge- noemd, maar de heer Golenbrander (a.r.), welke de promoter van bedoeld besluit is ge- weest, verklaarde dat, wanneer de raad in strijd met de wet gehandeld heeft, de minis ter wel zal zorgen dat de raad tot orde geroe- pen wordt. Men wacht blijkbaar op het toe- passen van diwang door den minister of op een xnaatregel, waardoor de gemeente ont- heven wordt van de verplichting om de noo- dige gelden (ongeveer J 25.000) beschikbaar te stellen. BORAH VERDUIDELIJKT. Senator Borah heeft, schrijft de N. R. Crt, in verband met brieven en telegrammen, die Amerikanen van aanzien uit verschillende deelen der Unie hem hebben gezonden, om hun instemming te betuigen met bet in zijn radiorede van Zaterdag geopperde denkbeeld, om een wereldconferentie bijeen te roepen ter behandeling van de voornaamste vraagstuk- ken, die erfstukken zijn van den grooten oor- log, zijn bedoelingen eenigszins verduidelijkt. Maandag heeft hij namelijk verklaard, dat z.i. de tijd voor de door hem beoogde confe- rentie wel nadert, maar nog niet is gekomen. De openbare meening in de Ver. Staten toch moet nog ter dege worden voorbereid, voor zij rijp is voor toestemming in een herziening, of liever schrapping, van de oorlogsschulden, In zooverre blijkt Borah het dus eens met Hoover en Stimson, die in verband met den politieken toestand tot de slotsom zijn ge komen, dat een oplossing van het schulden- vraagstuk voor het oogenblik niet mogelijk is. Men heeft in Borah's initiatief dus een begin te zien van de voorbereiding die hiji noodig acht om de openbare meening tot de overtui- ging te brengen, dat schrapping van de oor logsschulden onvermijdelijk is voor een herstel van de oeconomische welvaart in de wereld. Andere vraagstukken, 't zij van politieken, 't zij van economischen aard (zooals bijvoor- beeld het herstel van den gouden standaard) zijn volgens Borah slechts onbevangen te be- handelen als het spook van de schulden voor- goed zal zijn verjaagd, gelijk dat der schade- vergoeding te Lausanne op de vlucht is ge- dreven. Borah hcopt, dat de crisis, waaronder ook de Ver. Staten zwaar gebukt gaan, het volk binnen afzienbaren tijd zal doen inzien, dat schrapping der schulden voor Amerika geen verlies, doch winst zal opleveren. Zooals het nu gaat, kan bet niet lang meer duren, zegt hij. De banken in het Midden-Westen rakeri al meer in het nauw en de regeering kan niet steeds blijven bijspringen. Voor alles heeft Amerika echter afzet op de wereldmarkten dringend noodig, opdat aan de werkloosheid eindelijk paal en perk worde gesteld. Anders zou men den komenden winter met een hui- vering tegemoet moeten zien. Op een langdurig uitstel rekent Borah dus niet. Hij meent klaarblijkelijk dat dadelijk na de verkiezing de politieke toestand in de Unie zoozeer zal zijn gewijzigd, dat de conferentie zal kunnen bijeenkomen. Nogmaals heeft hij echter gestipileerd, dat de Ver. Staten den geallieerden hun vrijwillig en rechtmatig aangegane schulden slechts kunnen vrijschelden in ruil tegen een dras- tische ontwapening in Europa en nauwe po litieke en oeconomische samenwerking opdat Europa's koopkracht zich eindelijk kan her- stellen. Met nadruk heeft Borah verzekerd dat hij Rusland bij het overleg wil betrekken en dat hem geen Volkenbondsconferentie voor oogen staat, doch eene die uitgaat van een der grootste deelnemers. Het spreekt haast van- zelf, dat Borah hiermee zijn eigen land be- doelt; hij laat tevens doorschemeren dat bij er prijs op zou stellen als de conferentie te Washington vergaderde. Dat er ook buiten Amerika bedenkingen tegen het plan zijn is niet verwonderlijk. Vooral de ontwapeningsvoorwaarde zal in Europa nog zorgen baren, omdat Frankrijk veiligheid, Duitschland rechtsgelijkheid d.w.z. het recht om zicb naar bartelust te wapenen eiscbt. Zoowel in Frankrijk als in Duitschland is de pers dan ook koel ge reserveerd over het plan. U. L. O. EXAMEN TE GOES. Woensdag slaagden voor dit examen N. Donze en A. v. Fraaijenhove te Ter Neuzen, E. Hofman te Zaamslag, F. van Haneghem te Kloosterzande, vrouwelijke leerlingen, A. d. Eeokhout -te Ter Neuzen en N. Kiaoa- sen te Westdorpe (Driekwart), mannelijke leerlingen van de Openbare U. L. O. school te Ter Neuzen. Verder slaagden J. M. Bouman en G. Hui- zinga, vrouwelijke leerlingen van de Christe- lijke MU.L.O.-school alhier. Donderdag behaalden het diploma: G. A. Provoost en C. Wisse te Ter Neuzen en C. de Putter en W. de Putter te Hoek, eveneens leerlingen van de Christelijke M.UJjXX-school alhier. DIPLOMA C. MACHINESCHRIJVEN. Voor bovenstaand diploma van 't Instituut Rients Bait te 's Gravenhage en daartoe opgeleid door mej. Nelly van Wel, slaagde dezer dagen mej. Catha de Visser te Sluiskil. DIEFSTAL IN DE RJK. KEEK. Gosteren is men tot de antdekking gekomen dat in de R.K. kerk alhier een collectebusje van het Wit-Gele Kruis en 2 offerblokken door onbevoegden, die de sluiting der bussen geforceerd hebben, waren geledigd. Omtrent het tijdatip waarop dit feit zou gepleegd zijn, of omtrent den dader of daders outbroken alle aanwijzingen. De opperwaohtmeester-brigade camimandant der marechaussbe te Ter Neuzen, bij wien van dit feit aangifte is gedaan, zal gaame Inlichtingen ontvangen van hen, die meenen iets te weten dat tot ontdekiking van dader of daders zou kunnen leiden. VLASOOGST 1932. De Gew. Vlastelers-commissie voor Zeeland brengt hierbij ter kennis van belanghebben- den, dat alle vlas van oogst 1932 moet wor den vervoerd onder vervoerbewijs, hetwelk op aanvrage wordt afgegeven door de kring- secretarissen der Gew. Tarwe-organisatie. WATERSCHAPPEN, ENZ. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot gezworene van het waterschap Groot en Klein Baarzande J. Fa. de Milliano te Groede; tot gezworene van den Van Alstein- polder J. J. van Gassen te Graauw en Langen dam; tot gezworene van het waterschap Groede en Baanst J. B. BecuVerhage te Groede. CONFLICT IN HET LANDBOUWBEDRIJI TE BIERVLIET. De conferentie welke Dinsdag op het gemeentehuis te Vlissingen heeft plaats ge- had, inzake het dreigena conflict in het land- bouwbedrijf te Biervliet en die onder leiding stond van den rijksbemiddelaar prof. mr. Aal- berse, heeft geen resultaat opgeleverd. MAISON MODERNE. Zooals uit de advertentie in dit n-ummer Iblijkt, heeft -de heer Joh. A. van de Ree zijn dames- en heerenkapperszaak in de Nieuw- straat verplaatst naar -het perceel no. 14, waarin voorheen was gevestigd de bankiers- zaak van de Finma De Koster Co. Wetende dat men met zijn tijd moet mee- gaan, heeft de heer Van de Ree op oordeel- kund-ige wijze de verschillende lokalen laten verbouwen en afwenken op een wijize, dat hij een inrichting verkreeg, die den naam zijner zaak eer aan doet. De be-werking zoowel van het daglicht als van het kunstlicht zijn er op berekend dat men er, met de beschil-dering van plafonds en het behangen der wanden een aangenaam getemperd licht verkreeg, dat in de kapsalons een intieme sfeer schept. De damessalon en heerensalon hebben een afizonderlijken toegang. De damessalon be vat voor de haarbewerking 4 eabines, voor- zien van moderne stoffeerin-g en de nieuwste apparaten, en maakt, evenals de heerensalon een gezelligen indruik. In den winkel aan de straatzijde bevindt zich de winkel voor parfumerien en andere toiletbenoodigdheden. Deze zaak vuilt onze reeds bestaande winkels op waaidi-ge wijze aan. EEN NIEUWE ZAAK. Blijkens de in dif mummer voorkomende ad vertentie heeft de heer A. J. van de Ree in het perceel in de Nieuiwstraat, waar tot nu toe gevestigd was ,,Maison Modeme van zijn broeder, een winkel in uurwerken geopend, De heer Van de Ree behaalde dezer dagen te Utrecht zijn diploma als horlogemaker. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. aantal aangegeven gevallen van be- smettelij-ke ziekten, over de week van 17 tot en met 23 Juli In de provincie Zeeland be droeg :Roodvonk: Clinge 2, Poortvliet 1, Sluis 1, Tholen 2, Vlissingen 3, Zoutelande 1. HENGSTDIJK. De heer L. G. Hermans, gemeente-secretaris te Hengstdijk, heeft wegens pensioengereeh- tigden leeftijd eervol ontslag aangevraagd. HULST. De gemeenteraad van Goirle benoemde met ingang van 1 September a.s. tot directeur van bet gas-, water- en electriciteitsbedrijf den heer H. C. Verkerk, thans directeur der gasfabriek te Hulst. getrokken worden de namen van de winkeliers bij wie de prijzen zullen vallen. Hij die van dien winkelier de meeste bonnen heeft ont- vangt een prijs. Door dit stelsel is verkregen dat de kans voor een ieder gelijk is. Uitgeloofd worden als hoofdprijzen: Eerste prijs Een stofzuiger. Tweede prijs Een haard. Derde prijs Een fauteuil. Vierde prijs Een eetservies. Vijfde prijs Een fototoestel. Verder worden er nog 120 andere prijzen uitgeloofd. Teneinde zich te bekwamen voor de te houden wielerwedstrijden zal hiervoor Zater dag 27 Augustus op de Markt gelegenheid ge- geven worden. Het programma voor Vrijdag en Zaterdag zal door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer worden samenge- steld. Het belooft voor Ter Neuzen weer een drukke week te worden, en hopen wij dat zij begunstigd zal mogen worden door zonnig weer. ZONDAG 31 JULI 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u. Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9V2 u„ de heer L. Dek; 2 u. Ds. Aker- sloot van Houten Roos, Doopsbediening. Axel. 9% u., leesdienst; 2 u., Ds. Hermanides van Hulst. Hoek. 9% u. en 2y2 u„ Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u., leesdienst; 2% u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. Geen dienst. WINKELWEEK 1932. Woensdagavond -werd door de wimkeliers- vereeni-glng „Klimop" een algemeene verga- dering gehouden ter bespreking van de fees- telijkheden ter gelegenheid van de Winkel- week van 29 Aug. tot 3 Sept. Na opening door den voorzitter, den heer Van den Bruele, geeft deze een overzicht van de resultaten reeds door KOimop berei-kt, dank zij de goede samenwerking van alien en ook met de zustenvereenlging tot bevordering van bet vreemdelingenverkeer. Spreker vervolgt: Wij moeen echter niet blijven stilstaan, wii moeten vooruit -en omdamks de ongunst der tijden ons verder krachtig ontplooien. Vast- beraden voortgaan op den ingeslagen weg tot rneerdere bloei van onze gemeente en van onze bedrijven, want judst door onze gestadigen arbeid mogen wij met vol-doening constatee- ren, dat, hoewel de nood der tijden zeer goed merkbaar is, wij nog in een uitzomde rings positie leven als wij zien naar elders in den lande. Dat hebben wij bereikt door onzen arbeid, Ter Neuzen heeft zioh te weer gesteld, het Klimopplantje heeft wortel geschoten en zal zich krachtig blij-ven ontwikkelen. Als wij zien naar het wereldgebeuren, zoo zijn er lichtpunton, die er op wijzen dat de toenade- ring der volkeren nabij is, en hiermede het herstel van het economised! Leven. Ter Neu zen is paraat en zal door zijn gunstige ligging hiervan ten voile weten te profiteeren, dank zij de nijvere bevolking. Het Neuzemmanifest is een waar succes, geheel Zeeuwsch-Vlaanideren ziet telkens reik- halzen-d uit naar omze komst, het manifest wordt gele-zen, bestudeerd en bewaard. De aandacht van de geheele bevolking wordt op onze zaken gevestigd en wij weten het bij ervaring, dat het zaad rijpe vruchten afiwerpt. Wij zullen de duizenden bezoekers, die ge- durende de wimkelweek weder naar Ter Neu zen komen, toonen wat de winkelstand te Ter Neuzen presteert. In een korte spanne tijds is Ter Neuizen koopstad gerworden. Met een groote karavaan zullen wij thans de Manifesten bremgen door geheel Zeeuiwsch- Vlaanderen, zelfs de meest afgelegen gehueh ten zullen bezocht worden en de beivolking groot en klein zal lezen wat te Ter Neuzen te koop is, dat wij hen alien verwachten en hen tot blijvende clientole zullen trachten te m aiken. Hiema wordt oveirgegaan tot de bespreking van het programma gedurende de wimkel- weetk, dat vrijwel Bonder wijziging wordt goedgekeurd, waarna de vergadering door den voorzitter wordt gesloten. Wij laten hderonder dit programma volgen. Maandag 29 Augustus. Aanvang. 8 uur. Opening van de winkelweek door bazuingeschal. 9 uur. Aanvang van den verkoop van het Neuzengebak. Jonge dames zullen dit gebak door geheel Ter Neuzen te koop aanbieden. 7 uur. Opening door den burgemeester. 8 uur. Muzikale omwandeling door de stad. Dinsdag 30 Augustus. 2 uur. Frijskamp en optocht met gekroonde rijwielen. 5 uur. Groote wielerwedstrijden op verschil lende punten der stad. Na afloop verloting van 3 rijwielen. (De verkoop der loten is reeds be- gonnen.) Woensdag 31 Augustus. 2 uur. Groote Reclameoptocht door geheel de stad. 8 uur. Prachtige lichtstoet. Donderdag 1 September. 2 uur. Zwemwedstrijden. 7 uur. Zoek het Neuzenmonument. Een vijftal auto's zullen om 7 uur door de geheele stad papieren ver- spreiden, waaruit men het Neuzen monument moet samenstellen. De- genen die het eerst dit monument op- geplakt in het lokaal weten te be- zorgen, ontvangen een prijs. Verder zal van Maandag tot Donderdag bij de deelnemende winkeliers in de 6talage een domheid worden verscholen. De taak is om deze te vinden en ze tegelijk met de tijdens de winkelweek ontvangen bonnen in te leve- ren. Door den burgemeester zal uit een bus Gereformeerde Kerk. Axel. 9% u. en 2% u., Ds. P. van Dijk, van Zaandam. Hoek. 10 u. en 3 u.; Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. F. Tollenaar, van den Helder. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9V2 u. en 2% u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u., 2V2 u. en 6 u„ de heer H. S-chot- horst, van Lunteren. Oud-Gereformeerde Gemeente. _2 u en 614 U-, leesaierst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Axel. WOENSDAG 3 AUG. 1932. Gereformeerde Gemeente. 3 u. en 7 u., Ds. J. Fraanje, van Barneveld. TERNEUZEN IVLISSINGEN I. Vorigem Zondag hebben de reserves van Terneuizen een hunn-er aanstaande tegenstan- ders in de derde kl-asse competitie ontmoet, thans wacht de sportldefh-ebbers een ontmoe- ting, die velen met belangstelling zullen tegemoet zien, daar de pas tot tweede klasser gepromoveerde olub Vlissingen aan Temeuzen een bezoek komt brengen, en natuurlijk dezen wedstrijd zal willen winnen om te toonen dat ook zij hare plaats in de tweede klasse vol- komen waardig is. Hiertegen staat dat Ter- neuzen het als haar plicht moet beschouwen de overwinning te behalen, daar zij revanche moet nemen op de te Vlissingen geleden nederlaag. Men kan alzoo een stevige en vlngge partij verwachten, die velen zullen willen gadeslaan. Doch er is meer. Uit de advertentie in dit nummer blijkt, dat de opbrengst van dezen wedstrijd gereserveerd wordt voor den trainer van Temeuzen, den heer Hodson, die met zooveel succes de spelers de fijnere knepen van het voetbalspel maehtig doet worden, want juist de techniek is het, die tot overwin ning voent, zelfs tegen sterkere tegenstanders. Temeuzen heeft het eerste jaar in de tweede klasse glansrijk doorstaan, op eigen terrein bleek zij buitenigewoon krachtig. Laten alien door hun opkomst nu eens toonen, dat werk van den trainer te waardeeren. Menage over- winning is door zijn arbeid verkregen. LEZING VAN DEN HEER K. LOTSY TE HULST. In sportkringen zal het ongetwijfeld bekend zijn, dat de heer K. Lotsy, bestuurslid van den K.N.V.B., den laatsten tijd in alle deelen van ons land lezaingen heeft gehouden over de voetbailsport. Zo-o was ook de Z.V.B. op de goede gedachte gekomen, ook in Dost Z.-Vl. een dergelijken avond te organiaeeren, waar de heer Lotsy gaame zijn medewerking aan verleende en j.l. Dinsdagavond sprak te Hulst, in ,,De Koning van En-geland". Na ingeleid te zijn door den voorzitter van den Z. V. B., de heer Oele, boeide deze be- kende Nederlan-dsche, doch ook internationale sportfiguur, de aanwezigen een geheelen avond, door het uitspreken van een schitte- rende propagandistische redevoering. De heer Lotsy herinnerde aan de slechte jaren van ons Nederlamidsche elftal en het zoeken naar verbeterinig en het moment kwam dat men zei: ,,Tot hier en niet verder". Dat was na de 63-nederlaag tegen Zwit- serland, toen het als een ontnuchterinig in de ooren klonk: „Die Hollanders hebben pracht- materiaal". Er moest dan toch wel een mid- del zijn, om dat prachtmateriaal op de juiste wijze aan te wenden en goede resuiltaten te -bereiken. Zoo kwam de nieuwe traindngs- methode en de eommissie Herberts, Lotsy en Munt, kortiweg de eommissie H. L. M. „H(et) L(ufct) M'(isschie-n)" werd s-malend gezegd en het laats-te woordje ,,missohien" stelde de eommissie zich ook it:aar voor oogen. Met vol- doening constateerden wij een steeds groote- ren voorudtgang; niet is dat het werk van die eommissie, doch de opofferin-gen die wer- den gebracht door alle Nederlandsche clubs en hun leiders. Om de opdracht te kunnen vervuLlen: ,,Zie dat jullie die Belgen slaat", moesit gezocht worden op welke manier dat was te bereiken. Wekelijk&eh kwamen een 4Gtal spelers op het verliohte V.U.C.-terrein in Den Haag samen, om een avond aan de training te be- steden. Een voom-ame factor daarvan is, dat de spelers uit alle deelen van Nederland elkaar leeren kennen en een goede geest van kame- raadisohajp wordt gekweekt, dat mag zeker niet worden vergeten. Voetbal is niet het trappen tegen den bal, doch een speler moet terdege zijn hersenen gebruiken denken, intensief denken, snel reageeren; door veel denken, zal men zien, dat een speler intu'itief handelt. Een breedvoerige uiteemzetting gaf de heer Lotsy, hoe de training moet worden begonnen en uiitgewerkt, om tot goede beoefening te komen. Niet te vergeten is het moreel van den speler, zelfs kan het voorkomen, dat men een moreel hoogstaand speler de voorkeur moet geven en in verband hiermede, schilderde hij in scherpe kleuren het vereenlgingsleven, het verkeerde en het goede van spelers en hun leiders; vooral de laatsten moeten paeda- gogisch in hun vereeniging optreden. De spelers moeten trotsch zijn, lid van hun olub te mogen zijntnouw blijven aan de eens trouw gezworen olub-ikleuren. De toekomst, de levensader van iedere ver eeniging, zijn de adspiranten-elftallen. Met klem dringt hij er op aan, deze te vormen, doch zij moeten onder goede leiding komen te staan, moeten een goede prettige training hebben. De ou-ders zullen met plezier hun jongens naar het veld laten gaan, als zij maar zeker weten, dat zij daar in goede handen zijn. Niet die jongens gewoon aannemen als adspirant en het veld maar opsturen; houdt hen min-stens 1 mi-dldag of avond in de week, aangenaam bezig en gij zult zien. dat zij er plezier in krijgen en goede clubleden worden Ook niet optreden als de strenge leider, doch- als paedagoog. Ten sterkste keurde de heer Lotsy af de verheerlijking van den eenling en de overdrij- ving. Geen foto in sigaretten of chocolade van bekende voetballers! Hij zal daar hard tegen strijden en heeft reeds bereikt, dat een. paar r.-Cji iHrxnlon in If Juui. hebben opgehouden. Koopt deze artikelen niet! Een foto van een of ander elftal is geen beziwaar. Ook in verband met de overdrijving richt hij zich tot de h-eeren journalistenhoe wel de sport ontzettend ve-el heeft te danken aan de journalisten, is het absurd de zaak te overdrijven, door b.v. Lagendaal af te beelden als een kanon. De sport niet als doel, doch als middel in.: onze samenleving. 5 Ongetwijfeld is het een landsbelang, dat de sport-prestaties van een natie zoo goed mo gelijk zijn, doch ook weer nie-t zooals in Italie, waar het Staatszorg is geworden, om de roem van Italie uit te dragen. In Nederland is gelukkig veel vooruitgang gekomen wat betreft de medewerking en aandacht die de autoriteiten aan de sport scheniken. Terugkomende op spelers uit een elftal, zegt spreker, dat het noodzakelijik is, dat er kame- raadschap is, het moeten elf spelers zijn, die ellkaar een goed hart toe dragen, het eigen „ik" moet vervallen, zij moeten zich beheer- schen, leeren beheerschen, sportief zijn, het betere spel van den tegenstander waar deeren en als middel aanwe-nden, hun eigen spel te verbeteren; zich onverbiddelijk neer- leggen bij de beslissing van den scheids- reehter. Een speler die zich op den vooravond van een wedstrijd niet behoorlijk gedraagt, is een verrader van zijn eigen club en zijn kamera- den; gooi -deze elementen er uiit! Fout is het zgn. ,,voor het publiek spelen", beoefen het spel in alle bescheidenheid, zonder de persoon.- lijkbeid op den voorgrond te stellen. Confessioneele sport is af te keuren; wat doet het er toe, wat men is Alle rangen en staniden komen bij elkaar, kunnen met elkaar over de problemen in het dagelijksche leven voortkomende spreken; sport aanwenden als middel van toenadering dus, tussohen ver schillende rangen en standen. Na een korte pauze behandelde de spreker meer het techn-ische gedeelte, verduidelijkt met lichtbeelden. Begin van training, -welke op jeugdigen leef tijd moet worden begonnen, na medisch ad- vies; bal-techniek; juiste en on juiste opstel— lingen etc. Duidelijik liet hij uitkomen, dat een voet- -baller zijn beide beenen moet kunnen gebrui ken. Vele bekende figuren uit de voetbal-wereld zdowel uit binnen- als buitenland, uit het verled-en en heden, kwamen op het doek en de h-eer Lotsy wist van alien de brjzonderheden zoowel wat spel als moreel betreft. Het was een bijzonder nuttige avond, waar op voor iedereen veel te leeren viel; voor Ieder waren goede wenken, spelers, leiders. scheidisrechters en publiek. De heer Lotsy wist op de juiste wijze de gevoelige snaar te treffen. Met we-lk een be- geesterinig wist deze sympathieke spreker zijn gehoor te boeien en vermakelij-ke staaltjes uit het vereenigingsleven waren oorzaak, dat de zaal af en toe sohaterde van het lachen. Door zijn enorme jarenlanige ervaring. de groote opofferingen die hij persoonlijk brengt weet hij de vdnger op de gevoelige plaats te' leggen. Het kan niet ande-rs, of dergelijke avonden moeten ten goede komen aan het Nederlan-dsche voetbal, zoowel spelverbetering als de moreele zijde van de zaak. Daarom was het jammer, dat wij degenen die wij zeker meenden te ontmoeten, juist niet zagen. Ztj hebben een zeldizame gelegen heid laten voorbijgaan en veel gemist. De bedoeling van de wijze van training van het Nederlandsche elftal is, dat degenen die daaraan meedoen, die samenkomsten methode zullen verbreiden. afs

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5