Winkeligrsverseniging „K LIM OP" TUINBOUWi 8P0E T. GEMENGDE BERICHTEN BORAH VOOR SCHRAPPING DER OORLOGSSCHULDEN. TER NEUZEN, 27 Juli 1932. VERDRONKEN. OPHEFFING VAN TOLLEN IN ZEELAND. RECHTSZAKEN. VOETBAL. lust en vreugde de onderhandelingen te Otta wa tegemoet zagen. Hun positie is er inder- daad niet gemakkelijk; resultaten zullen moei- lijk te verkrijgen zijn en wellicht onzeker van uitweitking. En ten slotte kan het de En- gelsche regeering gebeuren dat zij daardoor met gebonden handen ter oeconomische wereldconferentie verschijnt, beperkt in haar vrijheid van onderhandelen en daardoor in ge- weldig nadeel, zoowel ten opzichte van Europa als van Amerika. Baldwin en de zijnen zullen te Ottawa ge- ducht op hun tellen passen ondanks alle ge- bral van den Engelschen krantenkoning Bea- verbrook. Borah, de voorzitter van de Senaatscom- missie van buitenlandsche zaken, beeft naar het ,,Handelsblad" schrijft per draad- looze als uitvloeisel van het accoord van Lau sanne aangedrongen op het onverwijld houden van een wereldconferentie voor de herziening of schrapping van de oorlogsschulden in ver- band met de regeling van andere naoorlog- sche problemen. Hij beschouiwt het accoord van Lausanne als den belangrijksten stap naar het herstel van het vertrouwen in poli tick en zakenleven, en indien de politiek te Lausanne ingeleid wordt voortgezet, zeide Borah, zal er een tijd komen, dat het in het belang van het Amerikaansche volk zal zijn, de quaestie der oorlogsschulden opnieuw in bebandeling te nemen. Hij hechtte zijn goed- keuring aan annuleering van de schulden, on- der beding dat een overeenkomst inzake ont- wapening en een muntregeling deze annulee ring vergezelden en het veiilies, dat de Ver- eenigde Staten aldus zouden lijden, rechtvaar- digde. Borah zeide verder dat de schulden billijk waren. De eenige reden om aan te dringen op de vermindering of schrapping er van was dat het in het belang van het Amerikaansche volk zou zijn, dat de annuleering van de schul den als deel van een program, dat ook de regeling van andere oorlogsproblemen bevat, de aangegeven uitwerking zou hebben. De voorgestelde wereldconferentie diende de be- voegdheid te hebben, zich bezig te houden met schadevergoedingen, oorlogsschulden, ontwa- pening, herstel van den gouden standaard, stabilisatie van het zilver in het Oosten en andere vraagstukken Borah verklaarde dat het verdrag van Ver sailles moet zwichten voor de stem van het geweten en de eischen van het recht. „Na de regeling van Lausanne moet de paragraaf over de schuld van den oorlog verdwijnen en zullen ook andere veranderingen in het ver drag komen. De verschrikkelijke worsteling, die achttien jaren geleden begon, schijnt haar afsluiiting te naderen. Lausanne kan worden gemaakt tot het begin van het einde eener langdurige periode van menschelijke ellende en zijn weldadige invloed kan worden ge bracht in de woningen van de gekwelde en gemartelde menschen in alle landen. Wat hoop geeft op een nieuw tijdperk is de geest, die tenslotte in de conferentie vermocht door te dringen." De opzienbarende bekeering tot herziening van de schulden van Borah, die men totnog- toe als een der meest-onvenzoenlijke tegen- standers van deze herziening beschouwde, moet, meldt Reuter uit Washington, als van groote beteekenis worden beschouwd. Zij zal waarschijnlijk grooten inivloed hebben op de houding der hardnekkige tegenstanders van de herziening. Borah's bekeering is hoogst waarschijnlijk te danken aan de groeiende overtuiging onder de Amerikanen, dat de eco- nomische terugslag, veroorzaakt door de be- talingen van de oorlogsschulden, een emstige belemmering vormt van den handel der Ver- eenigde Staten en dat het de moeite waard zou zijn, ze op te offeren in ruil voor een al- gemeene regeling. Dit gevoeien schijnt in be- schaafde kringen te zijn verbreid, doch stuit op krachitigen tegenstand van de tegenstan ders van herziening in het Oongres, die wor den gesteund door de Hearstpers. Borah zeide nog dat Amerika zich niet zou herstellen, noch de boeren, noch de stadsbe- volking zouden herleven, wanneer niet ten slotte de intemationale vraagstukken zouden worden opgelost. Borah meende dat deskun- digen van de door hem bepleite wereldconfe rentie moeten wegblijven, daar de vraagstuk ken van schulden, douanetarieven en munt- vraagstukken reeds door de spitsvondige methoden van deskundigen uit het stadium hunner oplosbaarheid gekomen waren. Ten aanzien van de verklaringen van sena tor Borah verklaart de „Ere Nouvelle" al dus meldt Reuter udt Parijs dat zoo het Herriot al niet is gelukt alle Fransohen voor zijn politiek te winnen, het hem wel is ge lukt den meest-overtuigden tegenstander van de herziening van de schulden in Amerika te overtuigen. Dit is de eerste maal, dat een gezaghebbend persoon in Amerika de moge- iijkheid van het schrappen van de schulden stelt. Volgens de „Figaro" wenscht Borah, dat Duitschland van de oorlogsschulden zal wor den bevrijd en in de bewapening gelijkgereoh- tigdheid ontvangt. Borah verklaart nadruk- kelijk, dat de Amerikaansche schuldeischers slechts dan hun aanspraken zullen opgeven, zoodra Frankrijk de vredesverdragen heeft herzien. GEMEENTE-BOUWMEESTER. In de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is tot gemeente- bouwmeester benoemd de heer B. van der Griendt te Rotterdam. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Voor het toelatingsexamen aan de Middel- bare Technische school te Utrecht slaagde o.m. Oh. G. J. van der Straaten, alhier. Bij het toelatingsexamen der Middelbare Technische school te Haarlem zijn toegelaten tot de afdeeling Bouw-, Weg- en Waterbouw- kunde, eerste studiejaar theoritici, de heeren L. L. Comelis te Hoofdplaat en A. P. van Male te Schoondijke. EXAMEN BOEKHOUDEN. Voor het in Juni door de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen, afgenomen •examen boekhouden, slaagde o.m. de heer J. Wisse te Zaamslag. DIJKGRAAF. Bij Kon. besluit is benoemd in de provin- cie Zeeland met ingang van 16 Augustus tot dijkgraaf van den Koningin Emmapolder, H. Th. Ferket, te Clinge. MEISJE TE WATER GEVALLEN. Gisteravond viel een meisje dat naar het visschen stond te kijken in de haven v66r de middensluis van den rnuur aan de Westzijde te water. Zij werd door een tweetal mannen, die te water sprongen, spoedig gered en op het droge gebracht. Het is zeker vermeldens- waard, dat zich onder de redders bevond zekere P., die over den dijk aangefietst kwam en aan het water eenige beweging bemerken- de terstond stopte, en zonder aarzelen pardoes te water sprong, ofschoon hij zich met een kunstbeen moet behelpen. Maandagmorgen omstreeks 8 uur bevond zich het motorschip Betsy", schipper J. de Reus Jr., van de N.V. Transportmaatschappij „Terneuzen", zich ter hoogte van Rupel- monde, opweg naar Lessines, toen zijn Duit- sche knecht Grinnewis die zich eenige dagen niet wel gevoelde aan dek ver- scheen. Plotseling struikelde de Duitscher met het noodlottig gevolg, dat hij overboord viel in het snel stroomende water. De schip per begaf zich terstond in de roeiboot om zijn knecht te redden, wat echter niet mocht luk- ken. Nog voor hij hem bereiken kon zag hij hem met de handen omhoog in de diepte ver dwijnen. ZANGERSDAG TE ZAAMSLAG. Blijkens in dit nummer voorkomende ad- vertentie zal a.s. Zaterdag te Zaamslag den 2en Zangersdag der Chr. Zangvereenigingen in Z.-Vl. worden gehouden, waaraan 9 koren met totaal 375 zangers zullen medewerken, terwijl des avonds op het feestterrein een concert zal worden gegeven door de Chr. Harmonie „Hosanna" te Axel. Gezien het succes van den vorigen Zangers dag, mag worden verondersteld dat ook thans weer velen zullen opkomen om van den zang te genieten, temeer waar de Z.-Vl. Tramweg Mij de bezoekers uit verschillende richtingen in staat stelt na afloop per tram huiswaarts te keeren. HE VOORGESTELDE OPHEFFING VAN HET KANTONGERECHT TE OOSTBURG. In verband met de aangekondigde ophef- fing van het Kantongerecht te Oostburg heeft het Gemeentebestuur aldaar zich met een uit- voerig schrijven tot de regeering gericht ten einde deze opheffing als nog in te trekken wegens de overgroote bezwaren voor de in- woners van het Vierde District. De Provinoiale Staten van Zeeland hebben in hun zomerzitting besloten tot afkoop van de tollen op de volgende wegen, met ingang van 1 Januari 1933, 1. de weg van Oostburg naar St. Kruis; 2. de weg van St. Kruis naar St. Laureijns; 3. de weg van Hoofdplaat naar Biervliet; 4. de weg van Philippine naar Drie- kwart aan den weg van Ter Neuzen naar Sas van Gent; 5. de komweg van Overslag. Thans wordt in onze provincie nog op twee wegen to! geh<ven, t.w. de weg van Goes naar Katsche Veer, richting Zierikzee, waarvan de Maatschappij de Wilhelminapolder tolgerech- tigde is, en de weg van Aardenburg naar Middelburg in Belgie, waarvan een particu- lier de tolgerechtigde is. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Vrijdagmiddag werd zekere R. van Selzaete, tijdens werkzaamheden aan een in aanbouw zijnde woning te Sas van Gent, door den blik- sem getroffen. DIEFSTAL VAN EEN JACHT. Gisteravond meldden zich bij den burge- meester van Veere twee personen, die per roeiboot aan wal waren gekomen en die zei- den zich aan diefstal van een jacht te heb ben schuldig gemaakt. Het bleken te zijn de 32jarige Edgar Lake, een Engelschman, en den 44jarigen tweede stuurman Joh. de Wit, een Zuid-Afrikaander van geboorte, doch zoo- als zijn naam duidelijk doet blijken, is zijn familie oorspronkelijk uit Nederland. Zij deelden mede te Winstable (Kent) een daar liggend jacht te hebben ontvreemd en met dit schip op avontuur te zijn gegaan. Zon der compas staken zij naar Oostende over en voeren van daar in de richting van ons land. In het Veersche Gat gekomen zagen zij Veere liggen en daar zij honger en dorst hadden, lieten zij het jacht in den steek en kwamen met de boot aan wal. De burgemeester hield de beide mannen aan en bracht hen naar Middelburg over, waar zij op het politiebureau in arrest werden ge- steld, in afwachting van him voorgeleiding aan den Officier van Justitie. Heden zou getracht worden het jacht als- nog op te pikken en te Veere binnen te bren- gen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. De raadsleden waren gisterennamiddag door den voorzitter bijeengeroepen tot het ver- werken van een lijvige agenda, waaraan zij zich ook ten voile hebben gegeven, want of schoon de besprekingen met een sneltrein- vaart verliepen, was men niet minder dan 6 achtereenvolgende uren bijeen, waarvan ook eenigen tijd in besloten vergadering. Het vol- ledig verslag zal een respectabel aantal kolom- men van ons blad vergen, doch wij beginntn met reeds thans in 't kort mede te deelen: dat werd medegedeeld, dat de Winkelslui- tingsverordenir.g de koninklijke goedkeuring veiwierf; dat de gemeentebegrooting voor 1932 is goedgekeurd, waarbij Ged. Staten evenwei opmerken, dat de begrooting geen juist beeld van den toestand geeft, en zij alsnog op be- lastingverhooging aandringen. Burg, en Weth. voeren hier echter tegen aan, dat de begroo ting voor 1932 geen gevaar loopt ongunstig uit te komen, waarvoor zij enkele lichtpunten noemen, behoudens een onverhoopt zeer on gunstig verloop met betrekking tot de werk- loozenzorg, waarvoor zij evenwei nog een beduidend bedrag beschikbaar achten; dat de besprekingen over een bijzonder tarief voor bakkersgas op niets zijn uitge- ioopen, daar de betrokken afnemer intusschen zijn bedrijf heeft veranderd en geen gas meer wenscht; dat de heer L. de Feijter, ambtenaar ter secretarie, is beeedigd als waamemend gemeenteontvanger dat tot leden der Schoonheidscommissie zyn benoemd de heeren C. Hamelink, A. P. de Ruijter, A. Th. 't Gilde; tot plaatsvervangers de heeren J. de Feijter en P. J. van Bende- gem en tot deskundige buiten het gemeente bestuur de heer P. le Feber; dat werd afgewezen een verzoek van J. F. Vettenburg om voor 15 een perceeltje ge- meentegrond te koopen; dat is ingewilligd een verzoek van A. J. Schieman om bouwgrond te koopen aan de Prins Hendrikstraat, op de normale voor- waarden; dat a&n de Winkeliersvereeniging „Een- dracht maakt Macht" de lokalen der openbare school ter beschikking zijn gegeven van 3 tot 11 Aug. voor het houden eener winkelshow, en tevens machtiging werd verleend tot ge- deeltelijke afsluiting van het Schoolstraatje gedurende dien tijd, welk straatje men schijnt te willen inrichten als attractieterrein (er was ten minste sprake van optreden der Volen- dammers). Aan het besluit ging een breede discussie vooraf waarbij van invloed was de vraag of de lokalen tijdig v66r den aanvang der lessen, na de vacantie, schoongemaakt zullen kunnen zjjn. Tevens werd bepaald dat dit de laatste maal is, dat de school voor der- gelijke doeleinden wordt beschikbaar gesteld; betrekkelijk knoopte zich hieraan vast een voorstel om de school niet meer Deschikbaar te stellen voor andere zaken dan onderwijs, waarvan het gevolg is, dat het muziekgezel- schap Concordia" en de zangvereeniging „Orelio" met 1 Januari a.s. de school moeten verlaten, en werd afgewezen een verzoek om een lokaal beschikbaar te willen stellen voor de afdeeling der Arbeiders Jeugdcentrale, al werd beoogd, dat dit ook als onderwijs kan beschouwd worden; besloten werd tot onbewoonbaarverklaring van de woningen F no. 31, 32 en 33, tot onbe woonbaarverklaring van door den heer C. Hamelink aangewezen woningen op het Plaatje meende men nog niet te moeten overgaan; dat werd vastgesteld een verordening, waarbij werd bepaald, dat Burg, en Weth. geen vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein en verloven A mogen verleenen in het westelijk deel van de kom der gemeente, ingesloten door den Buth- dijk, Oosterstraat, de Kerkdreef, de Station- straat en de Emmastraat; dat na bespreking in geheime vergadering werd besloten over te gaan tpt den bouw vein een marechausseekazerne, waarvan de stich- tingskosten f 17.000 zullen bedragen en daar- voor een geldleening zal worden aangegaan rentende ten hoogste 5% af te lossen in 40 jaar; dat het voorstel van den heer Van Bende- gem tot afschaffing van het presentiegeld voor leden van den raad niet in stemming kon komen omdat het onvolaoende werd gesteund; dat het voorstel van genoemd lid tot pro- gressieve salarisverlaging om dezelfde reden eveneens niet in stemming kon komen; dat het voorstel der fractie-'t Gilde, be- oogende een salarisvermindering van 3 voor de ambtenaren met een jaarwedde van f 600 tot f 2000 en van 5 daarboven, na zeer breedvoerige bespreking is aangenomen; dat dit evenwei door den heer Van Kampen werd geamendeerd, om ook den derden amb tenaar ter secretarie, evenals den eersten, van de verlaging uit te sluiten, zooals door de voorstellers was bepaald, welk amendement zjj ovemamen, omdat bij de aanstelling dier ambtenaars reeds met een lagere jaarwedde was rekening gehouden; dat zij eveneens ovemamen een amende ment van den heer Van Bendegem om de korting eerst te doen ingaan bij jaarwedden boven de f 1000; dat zij echter niet genegen waren om ook de 2 personen die onlangs op lager weekloon bij de gasfabriek zijn aangesteld van die ver laging uit te sluiten; dat het daartoe strekkend amendement van den heer C. Hamelink werd verworpen; dat in strijd met het advies van Burg, en Weth., die daartoe thans niet wenschten over te gaan ofschoon zij toegeven dat hij on- voldoende bezoldigd is de jaarwedde van den agent der Arbeidsbemiddeling werd ver- hoogd van f 250 tot 500 (hij had 750 ge- vraagd) zulks op voorstel van den heer De Ruijter; dat aan A. Lenos vermindering en aan P. de Regt kwijtschelding van schoolgeld is ver leend; dat het accoord met de Firma Van Heel Co. ook bij faillissement zal worden be- vestigd; dat een brievenbus zal worden geplaatst aan het perceel der Wed. Tak te Sluiskil, welke zal worden gelicht bjj de bestelling; dat aan den burgemeester verlof is ver leend van 30 Juli tot en met 22 Aug. a.s.; dat tijdens de a.s. winkelshow ook de win- kels later zullen mogen open zijn; dat Burg, en Weth. ingevolge een vraag van den heer Hamelink nog eens zullen over- wegen eenige voorziening bij de zwemgelegen- heid, hoewel de voorzitter mededeelde, dat de stichting eener vereeniging die dit werk ter hand kan nemen wordt overwogen; dat aan den heer Van Kampen naar aanlei- ding van een klacht werd meegedeeld, dat het bij Burg, en Weth niet bekend is, dat een belanghebbende tevergeefs zou wachten op betaling van vorderingen waarvan de rekening bij het gemeentebestuur is ingediend, dus dat de zegsman eventueel zal moeten beginnen een rekening in te dienen, als hij een vordering op de gemeente heeft. SAS VAN GENT. Gemeenteraad. In de op Donderdag 28 Juli, des namiddags 6 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten aan de orde: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Vaststelling der rekening van de Ge- zondheidscommissie over 1931. 3. Alsboven van het Burgerlijk Armbe- stuur over 1931. 4. Vaststelling der begrooting van de Ge- zondheidscommissie voor 1933. 5. Aanbieding der rekening van het Gem. Electriciteitsbedryf over 1931. 6. Aanbieding der gemeente-rekening met bijlagen over 1931. 7. Voorstel tot intrekking besluit tot aan- vulling der beheersverordening voor het Gem. Electr. Bedrijf. 8. Voorstel tot wijziging der verordening regelende de eischen van benoembaar- heid en de bezoldiging van de veld- wachters. 9. Verzoekschrift van het dagelijksch be- stuur van het Comity der 3de Sassche winkelweek om een subsidie van f 300 uit de gemeentekas. 10. Bepaling erfpachtscanon voor gemeen- tegronden aan de Watermolenstraat en Dijkstraat. 11. Verzoekschrift van M. van Hulle om ontheffing van haar erfpachtsrecht. 12. Verzoekschriften om gemeentegrond in erfpacht en om afwijking van de bepa- lingen vervat in art. 7 der Bouw- verordening, n.l. van Jul. P. van Hulle aan de Paardevest; M. van Daele en R. en A. Claeyssens aan de Eiken- straat; Ach. van Hoecke aan de Water molenstraat; Pr. van den Eeckhout aan den Westdam. 13. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor 1932. Aan den grond gevaren. Maandagmorgen raakte het Noorsche s.s. Raila, ter hoogte van de fosfaatfabriek alhier, aan den grond. Na hard werken wisten twee sleepbootem het schip weer vlot te krijgen en kon het zijn reis naar Gent voortzetten. Geslaagd. De heer H. Verschaffel alhier, slaagde aan de Handelshoogeschool te Antwerpen voor het Licemciaat in de Handelswetenschappen. PHILIPPINE. De wachtmeester der Kon. Marechaussee, P. A. Schipper te Philippine, is benoemd tot Rijksveldwachter te Anna Jacobapolder. ZAAMSLAG. Zaterdag werd alhier in de school Ter- neuzensche straat, daartoe welwillend afge- staan door het Bestuur van de Geref. School- vereeniging, een tentoonsielling voor Handen- arbeid gehouden, georganiseerd door de af deeling „Zeeuwsch-Vlaanderen" van de Ver eeniging tot Bevordering van Handenarbeid in Nederland. Om 1 uur oper.de de voorzitter van de af deeling, de heer F. C. Jansen Verplanke, het officieel gedeelte van de tentoonstelling, heette de genoodigden hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Inspecteur van het L.O. in de Inspectie Ter Neuzen, en Burg, en Weth. van Zaamslag, en gaf vervolgens het woord aan den heer Inspecteur, die in een keurige, gioedvolle rede het belang en het voordeel van het vak Handenarbeid bepleitte. Het was spreker een buitengewoon genoegen bij de opening van deze eerste tentoonstelling voor Handenarbeid in Zeeuwsch-Vlaanderen aanwezig te zijn en haar te mogen inleiden. Hulde bracht spreker aan Burg, en Weth. van Zaamslag voor het genomen initiatief. Nadat het woord was gevoerd door den heer Burgemeester van Zaamslag, en den heer De Jong, leeraar handenarbeid aan de Rijks- kweekschool te Middelburg, overhandigde de voorzitter der afdeeling met een kort woord aan «den burgemeester als blijk van waar- deering een schrijfbloc, een resultaat van den cursus voor handenarbeid, door den voorzitter vervaardigd, versierd met het wapen der ge meente Zaamslag, welk geschenk door den Burgemeester met een woord van dank werd aanvaard. Vervolgens werden de genoodigden rondge- leid door de keurig versierde tentoonstellings- zaal, waarbij de heer De Jong een toelichting gaf bij, het geleverde werk. Daarna werd de thee gebruikt en toen kon het publiek binnen- komen. Van 2 tot 8 uur was het een onafge- broken stroom van bezoekers. Het bestuur der afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen" kan met groote voldoening terugzien op deze zeer geslaagde eerste tentoonstelling. BIERVLIET. De vergadering van ingelanden van den Beukelspolder benoem.de tot ontvanger-grif- fier den heer A. P. Kostense te Biervliet. Tot gezworene werd benoemd de heer A. B. Bemaert en tot afgevaardigde naar den dijk- raad van den calamiteuzen Hoofdplaatpolder de heer C. Rurjsse. om hun deel bjj te dragen tot het welslagen van onze tweede groote winkelweek. Enwinkeliers, gij vooral, hedenavond om &y2 uur aan de lijn komen! NAMENS „TER NEUZEN KLIMOP". N.B. Nog deze week worden de nieuwe fietsvlaggetjes in den handel gebracht. Ze worden in de fietsenzaken verkrijgbaar ge steld. Van heden af mag er geen enkel fietser meer zijn of hij moet, als reclame voor de winkelweek, ons Nose-vlaggetje voeren. Het kost slechts een dubbeltje. >XinlJp! turnip ONZE WINKELWEEK. Heden, Woensdagavond, is het de alge- meene vergadering der Winkeliersvereeniging ,,Ter Neuzen klimop", voor het vaststellen van het programma voor de aanstaande win kelweek, te houden van 29 Augustus tot en met 3 September. Hoe de tijd toch voorbij- vliegt! De feestelijkheden van het vorige jaar liggen nog zoo frisch in het geiheugen en weer roepen wij de winkeliers op om aan de lijn te komen. De jaarvergadering in Maart gehouden, was zeer flauw bezocht. Rekening en verantwoor- ding over het afgeloopen jaar vinden velen een saaie boel. De algemeene vergadering van hedenavond is echter geheel anders. Het heele plan, de heele feestrooster voor de winkelweek moet voorgedragen en goedgekeurd worden. En beslist, het bestuur heeft zich geen moeite ontzien om alles tiptop in elkaar te zetten en er voor gezorgd dat onze winkel week die van het vorige jaar overtreft. Waar het de eigen belangen van den winkelier be- treft, mag ditmaal de laksheid, de onver- schilligheid niet heerschen. Waar het bestuur zich zooveel moeite getroost, moeten de leden ten minste bewijs van meeleven toonen; dit doen zij het best door de algemeene vergade- ringen bij te wonen. Hedenavond moeten er bij den heer M. Adriaansen ten minste honderd onzer leden aanwezig zijn. De groote krachtsontplooiing van de Ter Neuzensche winkeliers moet over een drietal weken gebeuren. Die krachtsont plooiing kan slechts geheel slagen als alien een doel voor oogen hebben; 6en woord spre- ken; den wil toonen, die ons voeren moet tot het welslagen der winkelweek. De winkelweek is hoofdzakelijk bedoeld te zijn een groote algemeene propagandaweek. Propaganda voor Ter Neuzen in 't algemeen en propaganda voor elken winkelier in het byzonder. Voor die propaganda hebben wij ons Neu- zenimanifest, hebben wij onzen grooten Reclame-stoet. Ons Neuzenmanifest, per autokaravaan ver- spreid, heeft bewezen een geweldige kracht te bezitten. Onze Reclame-stoet trekt de aandacht van heel Zeeuwsch-Vlaanderen. We willen den ingeslagen weg verder gaan. En we willen van nu af reeds de voile aan dacht op onzen Reclame-stoet vestigen. De Reclame-stoet moet de bekroning zijn van heel de winkelweekhij moet voor ieder winke lier de bekroning zijn van de propaganda die hij een heel jaar door voerde. Hoe klein ook de zaak weze die men voert, men moet toch op een of andere wijze tijdens den Reclame-stoet vertegenwoordigd zijn. We rekenen er stellig op, dat al onze leden zullen toonen dat ze het doel van „Ter Neuzen klimop" begrijpen en dat ze er fier op zullen zijn aan dit doel te kunnen meewerken. Wie zal niet nieuwsgierig zijn om heden avond ons programma te hooren uiteenzet- tan? Er zijn verschillende mooie attracties, geheel origineel, zooals „Ter Neuzen klimop" ze gewoon is in te richten. We willen er een paar noemen i De etalage-domheid; Zoekt het Neuzenmonument; Ons bonnenstelsel; Het Neuzengebak; Ons Wielerfeest. Ons wielerfeest vooral zal een mooie attrac- tie worden. We wekken van nu af de jeugd op er aan deel te nemen. Het wielerfeest wordt ingericht gheel met moderne attractie's. Die attracties worden later bekend gemaakt en, vodr de wedstrijd begint, zullen de deelnemers in de gelegenheid gesteld worden op de Markt proef te stoomen. We zijn er in geslaagd aan dit wielerfeest een kleine loterij te mogen verbinden. Drie mooie fietsen worden verloot. De prijs per lot is 50 cent en geeft tevens recht tot deelname aan den wielerwedstrijd. Onze meisjes zullen dezer dagen reeds de loten aan huis aanbieden en we"hopen op een goed onthaal. De winkelweek wordt wederom ingericht met voile medewerking van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer. Deze vereeniging is op haar beurt ook krachtig aan het werk om voor het einde der week glansnummers te verkrijgen. Dat dan alle Ter Neuzenaren, zonder onder- scheid van stand of rang, zich klaar maken OVERTREDING BINKELSLUITINGSWET. De Haagsche kantonreehter deed schriftelijk uitspraak in de zaak van den sigarenwinke- lier van R., uit de Wagenstraat aldaar, die terecht heeft gestaan wegens overtreding van de Winkelsluitingswet, doordat hij zijn winkel open had op daarvoor niet toegelaten tijd. Hij had verkocht door middel van een z.g. automaat, die echter telkens als een klant in den winkel kwam, bediend moest worden. De kantonreehter heeft nu verdachte ver- oordeeld tot 1,50 boete. Wat het apparaat betreft, dat bij het verkoopen dienst deed, overwoog de kantonreehter o.m. dat dit apparaat niet de rust van den verkooper, die de Winkelsluitingswet heeft willen bescher- men, verzekerd. Verdachte gaat van dit vonnis in hooger beroep. ONZE AARDBEIEN. Nu de aardbeipluk weer is afgeloopen, zal ongetwijfeld bij menig teler de vraag naar voren komen: Hoe moet ik mijn aardbeien behandelen om ook het volgend jaar weer de beste resultaten te mogen verwachten. Het komt ons daarom gewenscht voor om enkele zaken die van zeer groot belang zijn en soma toch nog zoo onjuist worden uitgevoerd, onder de aandacht van de telers te brengen. Een voomame factor is, dat men zijn gewas on- kruid-vrij houdt. Vaak zien we hier in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat men de aardbeivel- den maar laat liggen tot na den graanoogst, zoodat ze dan onder het vuil bedolven komen en waar juist dit onkruid, behalve dat het een belangrijke hoeveelheid voedsel en vocht rooft, ook nog een besmettingshaard is voor ziekten en insecten; daar springt het belang rijke van schoonhouden zeker in het oog. Bovendden kan elk in deze tijd van werk- loosheid wel menschen daarvoor vinden. Naast het onkruid behoort ook tijdig gezorgd te worden voor verwijdering van ranken en oude bloemstelen, wanneer men althans geen plan- ten kweekt. Vooral op de oude bloemstelen komen vaak ziekten voor. Soms ziet men de ranken afrijden met een ploegschijf, dit is echter af te raden, aangezien men dan tevens de bovenste wortelmassa afsnijdt naast de pol, wat nadeelig is. Beter snijdt men ze af, waartoe goed bruikbare apparaatjes te ver krijgen zijn. j Wil men dus kans op succes hebben, dan is een eerste vereischte dat de planten gezond blijven. Het blad moet kunnen assimdleeren, d.i. onder inwerking van voldoende licht; voedsel opnemen in het blad, dat, met het voedsel uit den bodem wordt vastgelegd in de knoppen, die 't volgend jaar den oogst moeten leveren. Nu gebeurt het niet zelden, dat we vooral na den pluk zeer sterk bladvleikken op zien treden. Dit is een zwamziekte, die elke teler wel kent, maar waarvan de beteekenis tot heden meestal onderschat is. Terecht wordt dan ook in de „Tuinderij" van 15 Juli daar- tegen gewaarschuwd vamwege de P.D. en aan- geraden om met 1 Bond, pap te spuiten wat direct na de pluk kan geschieden en zoo noodig herhaald. De onkosten daarvan zijn nu de materialen goedkoop zijn zeer gering en zullen zeker ruimschoots vergoed worden. Heeft men zijn velden schoongelegd en be- spoten dan is de tijd gekomen om voor de voedseltoediening te zorgen waarover wij gaame een volgende maal breedvoeriger wil len handelen. W. SLABBEKOORN. Zaamslag. Tuinbouwvak-onderwijzer. MIDDELBURG DEFINITIEF EERSTE KLASSER. Naar vemomen wordt, is bij het bestuur der voetbalvereeniging Middelburg bericht v£in den K. N. V. B. binnengekomen, dat de com- missie van onderzoek heeft beslist, dat de speler J. Moonen van Juliana volkomen ge- rechtigd was voor deze vereeniging uit te komen, zoodat Middelburg thans definitief tot de Eerste klasse is toegelaten. COCAiNE-SMOHiKELAARS. Zaterdagavond 10 uur heeft de recherche te Nijmegen op het Valkhof aangehouden 2 mannen en een vrouw, G. N., zijn dochter H. M. N., beiden uit Kleef, en P. F. H., wonende te Pfaldorf, Duitsehers, verdacht van ver- boden invoer van cocaine. Het bleek, dat zij in het bezit waren van ongeveer 1 K.G. cocaine, verpakt in 40 flacons, en dat zij die cocaine uit Duitschland in Nederland hadden gesmokkeld om ze aan Nederlanders af te geven. Bij de aanhouding trachtte H. te ont- vluchten, waarop een rechercheur een revol- verschot loste om hem schrik aan te jagen. Na een korte achtervolging kon H. weer worden aangehouden. Het drietal is op het hoofdbureau van politie opgesloten. Zij zullen aan de justitie te Arnhem worden overge- leverd. De cocaine vertegenwoordigt een aanzien- lijke waarde. AUTO GEHEEL VERNIELD. Zaterdagmiddag kwart vodr 12 reed op den Leidschen Straatweg te Wassenaar nabij de Maaldrift de heer V. uit Apeldoom, vergezeld van zijn echtgenoote, per auto in de richting Den Haag. Hij werd ingehaald door een vrachtauto, bestuurd door B. uit Katwijk, die hem wilde passeeren. Op hetzelfde oogenblik naderde uit tegenovergestelde richting even eens een auto. B. is toen waarschijnlijk te vroeg naar rechts uitgeweken; zijn rechter- achterwiel heeft vermoedelijk gehaakt aan het linkervoorwiel van den auto van den heer V., welke daardoor tegen 'n boom reed en geheel werd vemield. Mevrouw V. werd gewond naar het academisch ziekenhuis te Leiden overge- bracht, waar zij eenige uren later is over- leden. De heer V. kon na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. De auto van den heer V. is in beslag genomen. De vrachtwagen was licht beschadigd; de bestuurder daarvan ongedeerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2