ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN. Tweede Blad. DoorZeeuwsch-Vlaanderen in't Verleden No, 8865 VRIJDAG 22 JULI 1932. 72e JAARGANG, RAADSVEROADERINO BINNENLAND. BUITENLAND UZENSCHE COURANT ■WSxi* De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat een openbare vergadering van den gemeenteraad is belegd op VVoensdag 27 Juli 1932, des namiddags (^rie uur. Ter Neuzen, 20 Juli 1932. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Besloten tot toelating van den heer C. H. S. J. Jansen de Limpens (r.-k.in de vacature- Haffmans. Verschillende kleinere wetsontwerpen wor- den z. h.s. aangenomen. Bij bet z.g.n. clearing-on twerp zegt de heer Dobbelman (r.-k.) dat de regeering het wapen, haar in dit ontwerp gegeven, hoog noodig heeft. Niettemin blijve wereld-vrij- handel het einddoel. De heer Van Lanschot (r.-k.) ziet in het ontwerp een middel voor de regeering om zich tegen het buitenland te verdedigen. De heer Koster (lib.) bestrijdt degenen, die het ontwerp besohouwen als een maatregel van actieve handelspolitiek. De heer Diepenhorst (a.-r.) betoogd, dat we met dit ontwerp, midden in de actieve handelspolitiek zitten. De Minister van Economische Zaken en Arbeid verklaart, dat de regeering het haar nu te geven middel met de uiterste voorzich- tigheid zal hanteeren. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Aan de orde zijn de contingenteeringsont- werpen voor schoeisel, tricotgoederen, wollen en half wollen stoffen en bovenkleeding. De heer Ter Haar (c.-h.) maakt bezwaar tegen de contingenteering van bovenkleeding voor vrouwen. Die werd slechts beperkt in het binnenland gemaakt en de invoer is niet overmatig toegenomen. Hier hebben wij zui- ver een beschenming tot nadeel van den on- beschermden winkelier. De heer Westerdijk (v.-d.) waarschuwt tegen afglijding naar het protectionisme. DE LEVERING VAN DE ELECTRO- GENERATOR VOOR DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITEITSMIJ. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Slotemaker de Bruine: Kan de Minister mededeelen, of het bericht juist is, dat de directie der Provinciale Zeeuw- sche Electriciteits Maatschappij voor een te leveren electrogenerator aan de Nederland- sche Industrie geen gelegenheid geboden heeft om voor die levering in te schrrjven? Indien het bericht juist is, kan de Minister dan mededeelen, wat de reden is geweest, dat de Nederlandsche industrie door een Neder- landsche directie is gepasseerd? heeft de Minister van Binnenlandsche zaken, onder overlegging van eenige stukken ter nadere adstructie, welke zouden kunnen wor- den nedergelegd, ter inzage van de leden der Kamer geantwoord: De N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici teits Maatschappij heeft aan de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij „De Schelde" op- gedragen de levering van een turbogenerator. De aanbieding van deze maatschappij was, wat prijs en rendement betreft, in vergelijking met andere offerten, voordeelig. Tevens heeft bij de gunning de overweging gegolden, dat de fabriek „De Schelde" van de P.Z.E.M. de grootste afneemster is. Aan de gegeven opdracht is de voorwaarde verbonden, dat alle arbeid, welke met behoud van de vereischte bedrijfszekerheid bij ,,De Schelde" kan worden verricht, daar moet door A. M. WESSELS. (Alle vragen, opimerkingen etc., deze Historische Rubriek betreffende, te zen- den aan den heer A. M. WESSELS, Conservator Museum te Goes.) XXIX. Naar Oostburg. Rondoni hare Historic. Wij verlaten thans het aardige stedeke Aardenburg, teneinde eens een historisch be- zoek aan Oostburg te brengen, teneinde in het heden en verdeden dezer kleine stad in te leven. Wij stappen in de autobus, die den dienst van Breskens op Brugge onderhoudt en zijn via Draaibrug in een oogwenk tijds in het welvarende stedeke. Oostburg is tegenwoordig een zeer aardige plaats, die door haar Woensdagsche markt en RjH.B.S. in dezen omtrek veel van zich doet hooren. (De plaats ontleende haren oorsprong en naam van den Burg, welke, v66r het bestaan der thans westwaarts liggende gronden, was opgetrokken op de Gatemissen, aan de oost- zijde der toen beroemde scheepsreede, en be- nevens den Zuidwaarts gelegen Rode (Rede) burg, thans Aardenburg, deze beschermde. Ten Zuiden van den Oostburcht stroomde destjjds de Elmare (of Deimare) later de Burgsche vaart en het groote gat geheeten welke oostwaarts, tot Biervliet doorschoot, en bovendien Zuidwaarts door de Coxyde met de Sincfala, noordwaarts door het zwarte gat, met de zee gemeenschap had. De belangrijkheid van dezen Burg in die overoude tijden kan men daaruit opmaken, worden uitgevoerd. De turbine en de con- densator worden dan ook behoudens mate- rialen, welke elke Nederlandsche fabriek uit het buitenland moet betrekken geheel, de generator voor een groot deel door ,,De Schelde" gebouwd. Naar het oordeel van den ondergeteekende kan ten deze van een passeeren van de Neder landsche industrie niet worden gesproken. GRENSINCIDENT BIJ DENEKAMP. Zondagmorgen heeft zich een bijzonder in cident voorgedaan aan de grens bij Denekamp. Een 150tal arbeiders uit Denekamp gingen naar hun fabrieken in Nordhorn, even over de Duitsche grens. Zij werden in deze plaats, waar op het oogenblik onlusten heerschen tusschen nationaal-socialisten en communis ten, door de politie gesommeerd terug te gaan of snel in de fabrieken te verdwijnen. Voordat de arbeidiers hieraan gevolg konden geven, werden zij door de politie uit elkaar geknup- peld en tot een de grens achtema gejaagd. E!en arbeider is 25 M. over de grens op Hol- landsch gebied zelfs zeer emstig mishandeld. De burgemeester van Denekamp stelt een onderzoek in. De Duitsche autoriteiten hebben hun ver- ontschuldigingen voor het gebeurde aange- boden en medegedeeld, dat alles op een be- treurenswaardig misverstand berust. Op on- geveer 25 minuten van het centrum van Nordhorn, bij een arbeidersbuurt, waar de laatste dagen ongeregeldheden zijn voorge- komen, trof de politie een menigte van pl.m. 200personen aan. Er zou toen volgens de politie zijn geroepen ,,Heil Moskou", waarop de menigte met de gummiknuppel uiteen werd geslagen. Deze lezing is wel juist, maar men vergeet erbij te vertellen, dat de Nederlandsche arbei ders daar waren opgehouden door communis- ten, die hen tot staking wilden aanzetten. Uit vrees zijn de betrokken arbeiders daar toen blijven staan. Toen de politie naderde en er zonder waarschuwing op los sloeg, heeft men zijn heil gezocht in de vlucht. Over een afstand van pl.m. 3% K.M. zijn de Nederland sche arbeiders toen door de politie nagezet en in letteriijken zin over de grens gejaagd. Een ieder, die werd ingehaald, kreeg er on- genadig van langs. Volgens betrouwbare oog- getuigen hebben de Duitsche politiebeambten de achtervolging tot 25 meter over de Neder landsche grens voortgezet en ook daar werd nog iemand geslagen. Dinsdag heeft de Duitsche politie de Neder landsche arbeiders beschermd en de rollen waren toen omgekeerd. Alle Nederlanders te Nordhorn hebben het werk hervat. TEGEN HET CADEAUSTELSEL. Een winkelier te Almelo is op het denk- beeld gekomen om een nieuw systeem ter be striding van het cadeaustelsel te ontwerpen. Hij heeft reeds 700 winkeliers in Hengelo, Almelo en omliggende plaatsen bereid gevon- den om een contract te teekenen, waarbij zij zich met ingang van een nader vast te stellen datum verplichten in hun zaken geen cadeaux meer te geven. Dit zal door middel van groote biljetten in elken winikel vooraf worden bekend gemaakt. De ontwerper van het systeem zal in elke zaak persoonlijk de biljetten aanplakken. HEFFING OP HET VERMOGEN EN HET INKOMEN. De algemeene bestuursvergadering van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst heeft in een resolutie er bij de regeering en de Volksvertegenwoordiging op aangedrongen, dat aan de rigoureuze perso- neelsbezuinigingen, zooals die door de Staats- commissie-Welter worden geadviseerd, geen gevolg te geven, maar door een heffing op het vermogen en het inkomen de mogelijkheid te scheppen, om het evenwicht tusschen uit- gaven en inkomsten van de Rijksbegrooting en de gevolgen van de crisis het hoofd te kunnen bieden. dat dezelve reeds in de Xde eeuw voorkomt als het Castrum Gsborch, hetwelk, volgens Du Cange, in die dagen, niet zoozeer een sterkte aanduidde, als wel een stad en handelsplaats van den tweeden rang. En dit was Oostburg ook alleszins. Gra- vin Margaretha bevestigde deszelfs keuren. Graaf Guy schonk aan de stad in 1296 een vrije jaarmarkt van drie dagen op St. Laurens en Graaf Lodewijk waarborgde haar eerlang ook den koorden- en touwhandel. Haar grondgebied strekte zich uit over Nieuwer- kerk, Groede, IJzendijke, Vuilendijke (thans Schoondijke), Gaternisse en Oostmunde Kapel. Over dezen omtrek, later het Oostburger- ambacht, oefende zij het hoog en laag rechts- gebied uit, gelijk deskundigen reeds uit het wapen zien zullen. Dit bestaat uit een Burcht met vier torens, twee klaroenen en een horizontaal strekkend zwaard daarboven. De stad had hare bij- zondere erfelijke graven, die er een kasteel bezaten en tot het einde der 14de eeuw in groot aanzien waren. Voorts vond men er twee Parochiekerken, aan de Hervormers deizer streken in de 7de eeuw (Bavo en Eligius) toegewijd. De St. Eloyskerk, in 1632 ingestort, droeg in hare bouwmaterialen blijken van oude herkomst, als zijnde grooten- deels opgetrokken van keisteenen, door gego- ten kalk vereenigd. De St. Baafskerk stond op de torenweide. Haar toren, zegt Dr. Ab Utrecht Dresselhuis die het midden van het kruis uitgemaakt had, werd eerst in 1805, uit hoofde der bouwvallig- heid, afgebroken. Bij die gelegenheid vond men eenige zon- derlinge grafkelders, in de gedaante van lange ovens, slechts zooveal opening heb- bende als noodig was om er een iyk door te schuiven. Behalve deze godsdienstgebouwen bestond er sedert 1201 een abdij van Benedictijner monniken en een paar andere kloosters, een Landhuis, Stadhuis enz. Niet verre buiten de stad lag de Priory Elmara in 1144 gesticht, van schoone gebouwen voorzien en nog in DE VERKOOF OP ZONDAG. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft zich tot de regeering gericht per motie, waarin zij zegt zich in uitersten nopd tot de regeering en volksvertegenwoordiging te wenden met het dringend verzoek ten spoedigste maat- regelen te nemen tot zoodanige toepassing van de Winkelsluitingswet dat ook op Zondag i aan die winkeliers, voor wie de Zondagver- koop de meest beteekenende bron van inkom- j sten vormt, de gelegenheid wordt gegeven door ruimere verkoopsmogelijkheid op Zondag voor hun gezin het brood te verdienen. Wat hier wordt gevraagd is een maatregel, die van de gemeenschap geen geldelijk offer vraagt en onmiddellijk tot uitvoering kan worden gebracht. DE STAKING DER MIJNWERKERS IN BELGIe. De mijnwerkers van de Borinage en van het Centrum hebben thans nieuwe eischen gefor- muleerd. Een dezer eischen betreft het be houd der loonen zooals zij v66r 19 Juni en niet op den dag van het uitbreken der staking waren. De mijnwerkers zouden de staking voortzetten tot wanneer hunne eischen inge- willigd zijn maar in leidende socialistische kringen verwacht men, dat de arbeid, binnen een tiental dagen, overal wel zal zijn hervat. EEN DICTATOR VOOR DUITSCHLAND GEZOCHT. Berlijn heeft schrijft de Haagsche Crt. Woemsdag von Papen's „staatsgreep" in Pruisen rustig aanschouwd. Of er spoedig emstig verzet van de zijde der socialisten en 1 communisten zal losbreken, is nog een open vraag. Donderdag zouden de leiders van de socialistische partij en van de roode vakver- i eenigingen te Berlijn bijeenkomen. Uit op- roepen van het soc.-dem. partijbestuur en van het „ijzeren front", welke tot kalmte aansporen, zou geconcludeerd kunnen worden, dat de poppen niet zoo spoedig aan het dan- sen zullen gaan. In de kringen der tegenstanders van de regeering heerscht de opvatting, dat von Papen heeft ingegrepen om de Rijksdagver- kiezingen op 31 Juli onmogelijk te maken. De rrjkskanselier en rijkscommissaris voor Prui sen ontkent dit nadrukkelijk in zijn gehouden radiorede. De Rijksdagverkiezingen zullen doorgaan, zoo verklaarde von Papen met de hand op het hart. De genomen maatregelen zijn er juist voor bestemd om de verkiezingen ordelijk te doen plaats hebben. Maar hoe kan er van normale verkiezingen sprake zijn, wanneer de rijkshoofdstad en Brandenburg onder militair gezag zijn ge- plaatst, hetgeen beteekent, dat de staat van beleg is ingesteld met alle gevolgen daarvan, zooals: buitengewone rechtbanken, die even- tueel doodvonnissen zullen uitspreken, beper- king van vrije meeningsuiting en van pers- en vergaderingsvrijheid en instelling van cen- suur! Verkiezingen onder een dergelijken toestand van dwang, met opzijschuiving van de elementaire grondwettelijke rechten, is wel een unicum voor de Duitsche republiek. Von Papen heeft in zijn merkwaardige ver- dedigingsrede er den nadruk op gelegd, dat feitelijk alles de schuld is van de communis ten. Van overvallen door de nazi's schijnt de rijkscommissaris nooit te hebben gehoord. Hij beschuldigt hooge Prulsische funotionarissen er van, de illegale actie der communisten te hebben begunstigd en rechtvaardigt daarmee zijn krasse maatregelen tegen alle Pruisische ministers, die zoowel tot de socialistische als de centrumpartij behooren. De aotde door de rijksregeering tegen Pruisen ondemomen, is echter ontegenzeggelijk van veel wijder strek- king dan een vemietiging van de communis- tische partij alleen. Wanneer het alleen daar- om te doen was geweest, zou men die partij hebben kunnen ontbinden en verbieden. Welke bedoelingen er achter het ingrijpen in Prui sen zitten, zal spoedig aan het licht komen. Dr. Bruning heeft in een bespreking van 1342 weder met een nieuwe kerk versierd. Door ramp op ramp werd intusschen de stad geteisterd. Wij zullen niet verhalen of stil staan bij de verhalen der oude Kronyken, welke ons zeggen, dat de Saxen en Denen in de 5de en 9de eeuwen bij herhaling Oostburg verwoestten. Maar zeker is, dat de Gatemissen door den geduchten vloed van 1189 geheel bedolven werden, en de gronden slechts trapgewijze herwonnen onder de benamingen van Yve watering enz. Door de groote bedijkingen van Jan van Namen in 1282 werden deze landen, bij de af- sluiting der Elmare, door den Passegeuledam voor Oostburg aan het Aardenburgerambacht vastgehecht en alzoo met den Vlaamschen wal vereenigd. Op den 16den November 1377 werd dit alles weder weggeslagen en het Oostburgerambacht dat schoon prieeel van Vlaanderen, zooals Vaernewijk het noemt ging met Biervliet en meer andere plaatsen verloren. Slechts Oostburg bleef door zijne, boven alle vloeden verhevene, ligging bewaard. Het geen nu nog behouden of later herwonnen werd sleepte echter de stormvloed van den 19den Nov. 1404 weder weg en alles rondom lag toen opnieuw met de zee gemeen! Deze streek kan dus met recht getuigen van haar worstelstrijd met Zeeland's erfvijand. Voegt nu bg deze vemielingen, door geen menschelijk vermogen af te weren, de ver- woestingen door menschenhanden aangericht, gedurende de binnenlandsche beroerten, door welke Vlaanderen eeuwenlang geschokt werd. Ten jare 1271 werd de stad door de Gente- naren ingenomen, uitgeplunderd en verbrand. In 1382 werd zy door de Engelschen en Gente- naars overvallen wegens hare getrouwheid aan den Landvorst. Het Oostburgerambacht trof hetzelfde lot, doch de ingezetenen wreek- ten zich met het doorsteken der dijken, waar- door een groot aantal plunderaars den dood in de wateren vond. In dezen rampzaligen bur- geroorlog kwamen in 7 jaren tijds 200.000 menschen om. de jongste gebeurtenissen er op gewezen, dat de ontwikkeling in Pruisen groote zorg baart en dat men misschien hier thans automatisch de doeleinden, welke men zich gesteld heeft, wordt voorbijgedreven. De oud-rijkskanselier zinspeelde hierbij op de volledige diotatuur, waarvan von Papen thans Pruisen een voorproefje wil geven. Maar wie zal dictator worden Von Papen zelf of generaal Schleicher, die rijksweer- minister? Of... Herr Hitler? Is von Papen wegbereider voor de dictatuur der nazi's en voor de komst van het „derde rijk", het fas- cistische Duitschland? Wie hot weet, kan het zeggen. Door Pruisen onder rijksvoogdy te plaatsen, heeft von Papen al vast Hitler het gras voor de voeten weggemaaid. De kwestie van een eventueele dictatuur in Duitschland staat thans op den voorgrond. De vroegere rijksminister van arbeid dr. Ste- gerwald (centrum) heeft dezer dagen zich over de dictatuur als volgt uitgelaten. „Waar is de dictator in het nazi-kamp? Hij is nergens te zien. Hitler kan goed de groote trom roeren, hij is als staatsman de grootste dilettant, dien 't modeme Duitsch land ooit gezien heeft. Waar is de nationaal-socialistische staats man met het dictator-kwalitedten Dictator zijn beteekent universeel-mensch te zijn, met buitengewone talenten en kennis. Waar is de nat.-soc. dictator, die deze politieke eigen- schappen bezit? En waar is de militaire dictator? Ik zie ook dezen niet. Onder de Duitsche generaals voldoet geen enkele aan de voorwaarden voor dictator. Militaire dictaturen hebben trou- wens nog aan geen enkel volk iets goeds ge bracht." De N. R. Crt. schrijft: Von Papen ondemeemt niet alleen de ge- voarlijke poging om den uitslag van verkie zingen op zijn wijze kwalitatief te schiften, maar hij maakt zich daarbij ook aan zuivere drogrede schuldig. Er zou voor zijn bewe- ring, dat de positie op de wip der communis ten in Pruisen hoogst ongewenscht is, heel wat te zeggen zijn, als die positie ten gevolge had dat het bewind daardoor communistisch, anti-staatsbehoudend en anti-godsdienstig ge- kleurd werd. Maar het was nog steeds de oude regeering, wier drastische strijd tegen het roode front bekend is en waarin de con- fessioneel katholieke partij een overwegenden invloed had, die daardoor in de macht werd gehandhaafd. Waarover de rijkskanselier zich beklaagt is feitelijk, dat hij door de positie deir communisten de macht niet uit de han- den dier, door vriend en vyand als krachtig ordelievend erkende en ten deele godsdienstig gekleurde regeering kon nemen om haar uit te leveren aan een groep die met het afhak- ken van hoof den, allerlei miaatregelen van geweld en dwang dreigt, die godsdiemsthaat verkondigt en bovendien schuldig staat aan de rest van de moedwillige moorden die niet ■op reikening der communisten komen. Buitengewoon onprettig doet aan dat de rijkskanselier zich vemedert tot vage praatjes over eenige politie-ambtenaren, die de com munisten in de hand zouden hebben gewerkt. Deze onprettige indruk groeit aan tot een zeer emstig oordeel, als wij nu vememen dat de rijksregeering van deze gevallen, die te barer kennis zouden zijn gekomen, nooit mededeeling heeft gedaan aan de Pruisische overheid. ,,Dat zegt niets, de rijksregeering zou het niet beweren als zij het niet zeker wist", is het antwoord der regeering. Maar dat is toch geen redeneering. De Prui sische regeering, wier krachtige bestrij- ding der communisten niemand tracht te ont- kennen, wordt niet gewaarschuwd maar af- gezet als de rykskanselier vemeemt dat een paar ambtenaren misbruik maken van het vertrouwen dier regeering. Op die manier is zelfs geen schijn van goede trouw meer te redden. Weer komt von Papen in een wanhopig scheeve positie. Of hij heeft zich gruwelijk vergist, toen hy de stormafdeelingen weer in de straten der Duitsche steden losliet; hy trekt dan, in zijn hulpeloosheid de averecht- sche conclusie uit zijn vergissing die met drogredenen en zonderling misbruikte moraal moet worden goedgepraat. Of hij heeft zich niet vergist. Dan komen de reeds meer dan Minder leed de stad bij hare vermeestering door de Engelschen in 1387, doch in 1452 werd zij al weder door hare VJaamsche naburen, uit hoofde van hare verkleefdheid aan de regee ring, in puinhoopen herschapen, terwijl de schandelijke stroopers vandaar, uit Aarden burg en nog eenige andere omliggende plaat sen, 200 wagens met kostbaren buit wegvoer- den. Nog bleek de rij harer jammeren nog niet gesloten. In het jaar 1488 havenden de Duitsche krijgsbenden van Maximiliaan haar weder op een geduehte wijze, doch toen deze ruwe gasten het volgende jaar met 30 sche- pen terugkwamen en in het land van Cadzand alles wegroofden, ja zelfs de rijkste landslie- den met zich voerden, toen namen de Oost- burgers wraak. Vereenigd met de Sluizenaren tastten zij de rooversbende op 3 Sept. aan. Een verbitterd gevecht ontstond, maar de Oostburgers gaven geen krimp, integendeel zy gingen tot een verbitterden aanval over. Na een kloek gevecht dreef men de roovers op de vlucht, vermeesterden bovendien nog drie schepen met bijna al het geroofde en maakten ver- scheidenen gevangenen. 't Spreekt vanzelf, dat deze rampspoeden de stad niet vooruit deed komen. Integendeel! Door dit alles was Oostburg intusschen zoo verarmd, dat de stad, welke in het jaar 1317 in de L 100.welke het Brugsche Vrije op- bracht L:-3-3 betaalde en in 1408 nog L-2-6 gaf, in 1517 op 12 penningen gesteld werd. Niettemin bleef de stad nog ruim een eeuw in wezen, doch de plattegrond door Van De- venter geteekend, bewijst, dat zy omstreeks het midden der 16de eeuw maar weinig aan zien had. „Voor duizend Jaren", schrijft Mr. J. Eg bert Risseeuw in zyn nutslezingen, pag. 64, „moge Oostburg een groote stad geweest zijn, in de 12de, 13de en 14de eeuw nog eenigszins aanzienlijk, in 1500 was het zoo totaal gerui- neerd, dat het toen een erbarmeiyk nest was. Mr. Risseeuw staaft deze bewering, door te vertellen dat hy de poorters ess-en-lijst van het jaar 1528 heeft bestudeerd en... hij kon het honderd dooden op zijn rekening, en zijn do stormafdeelingen zijn agents provocateurs ge weest. Het klinkt hard. Maar wij kunnen het niet zacbter formuleeren. Arme von Papen. Politick ankerloos als hij is, raakt hij leeUjk op dirif't. Maar nog meer: Arm Duitschland. Het is aan te nemen dat de groepen van Weimar alles zullen doen om hun aanhangers kalm te houden, al zal men zich niet moeten verbazen wanneer nu verschijnselen van bur- geroorlog zich voordoen buiten het voor de revolutionairen van rechts en links afgeba- kende gebied. Er is veel kans dat socialisten en christelijke arbeiders omrustig g£ian wor den. De aanvoerders zullen doen wat zij kunnen om dit te verhinderen. Men zou doarmede immers spelen in de kaart van de tegenstan ders, die op het oogenblik, nu zy hun voet in den stijgbeugel hebben, niets liever zouden zien dan dat de Rijksdagverkiezing op 31 Juli onmogelijk werd. Daarom zal de revolutie in Duitschland in de komende dagen voomamelijk van boven af komen. De behandeling van het geschil door het Staatsgerechtshof. Het Staatsgerechtshof voor het Duitsche rijk zal Zaterdagochtend om 10 uur het voor- stel van het huidige Pruisische staatsmini- sterde om een voorloopig arrest uit te vaar- digen, inzake de maatregelen van het rijk tegen Pruisen, in behandeling nemen. Daar dr. Bumke met vacantie is zal senaatsvoor- zitter Olgg hem als voorzitter vervangen. TER NEUZEN, 22 Juli 1932. GEMEENTERAAD. In de op Woensdag 27 Jjili, des namiddags 3 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aankoop grond te Sluiskil. 4. Verlenging steunregeling. Burg, en Weth. stellen voor de bestaande steun regeling, zooals deze na overleg met den Minister van Binnenl. Zaken thans luidt, tot 1 Jan. a.s. te verlengen. 5. Benoeming gemeente-bouwmeester. 6. Aanbieding gemeenterekening en reke ning woningbedrijf dienst 1931. 7. Aanbieding gemeentebegrooting en be- grooting woningbedrijf dienst 1933. BENOEMING GEMEENTE-BOUWMEESTER Op de aanbeveling ter benoeming van een gemeentebouwmeester alhier zyn door Burg, en Weth. in alfabetische volgorde geplaatst de heeren: J. M. Rantjes te Zandvoort, W. Bos- schaert >te Slikkerveer, J. B. van Gessel te Dieren, B. van der Gniendt te Rotterdam en P. Kruit te Rotterdam. BRAND OP DE COKESFABRIEK. Woensdag omstreeks 6 uur werd bemerkt, dat brand ontstaan was in de kokers waardoor met trainsportbanden de kolen worden opge- voerd] naar den kolentoren voor het voeden der ovens op de cokesfabriek te Sluiskil en zich hier een dikke rookwolk ontwikkelde. Dit was oorzaak, dat drie werklieden, die op- den omstreeks 35 meter hoogen toren aan het werk waren, eenigen tijd in gervaar verkeer- den daar zij den 'toren wegens den hevigen rook niet langs den gewonen weg konden ver laten. Men heeft hen echter gelukkig met touwen kunnen helpen om den beganen grond te bereiken. Vermoedelijk is een electromotor, die de transportbanden drijft, warmgeloopen en is dlaardoor de gum mi transportband in brand geraakt. Aangezien de banden voortdurend. voortgedreven werden en de kokers als een luchtkanaal werkten, was de brand terstond over de geheele lengte van de kokers ver- spreid en vree.sde men dat de brand zou over- slaan op den voorraad kolen in den toren. Zoover is het echter niet gekomen, dank zij het spoedig ingrijpen van den brandweer te getal van 60 niet halen. De Regeering van Oostburg bestond uit 5 personen in het gros, en dit waren er dan ook de personen naar. Verschillende schepenen konden in het geheel niet scbrijven en de Burgemeester kon nau- welijks zijn naam zetten. Onder de Burgemees- ters uit dien tyd was er een koemelker, en een vrachtrijder, terwijl de posten van gaar- der van het straatgeld, van het marktgeld, van den bier- en den wijn-accijns, broederiyk onder de leden van het college werden ver- deeld. Eenmaal in het jaar, bij de raadsvemieu- wing, hield men een gemeentelijke maaitijd. In 1517 kostte deze voor die 5 menschen 24 pond. Deze ponden waren 6.dus te saara f 114,of te wel 24,per man, zoodat er een groot deel der Oostburger stadsinkom- sten door de keel gejaagd werd. De stad zou echter nog dieper zinken, eer bij het binnendringen der krijgsmacht van Parma in 1583 het einde kwam. Hetgeen toen nog over was, en door de vloeden van 1530 en 1570 gespaard werd, werd in den schrikke- lijken worstelstrijd tegen Spanje der golven prijs gegeven, zoodat eindelijk van het gan- sche ambacht niets meer over was, behalve den Veerhoekpolder met 276 gemeten lands, wel terecht een ,,klein fragment" van zoovele gronden geheeten. Het is moeilijk te beslissen, maar waar- schijnlijk hebben de bewoners zelven bij hun vertrek de stad in brand gestoken. In het oudste kerkeraadsboek van Sluis is van den 24 Mei 1584 aangeteekend, dat diakenen van Oostburg verzochten om rekening te doen in de cOnsistorie van Sluis, ,,aangemercikt sy van haere plaetse verjaacht zijn", welk verzoek toegestaan werd, mits dat de Magistraat van Oostburg, nu resideerende te Vlissingen, daar van kennis droeg. Gedurende vele jaren blefef de verlaten stad nagenoeg onbewoond, zoodat de wolven uit de waterput op de Markt kwamen drinken. (Wordt vervolgd.I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5