LAHDBOUWBEBICHTEN. QEMENGDE BEEICKTEN tusschen nationaal-socialisten en aanhangers van het ijzeren front 8 personen gewond. Adolf Hitler heeft zich in een telegram aan den rijkspresident ernstig beklaagd over het optreden der politie te Koningsbergen bij een demonstratie van nationaal-socialisten, welk politie-optreden hij een emstige provocatie noemde, welke ongetwijfeld tot onregelmatig- heden zou hebben geleid, wanneer zijn volge- iingen niet zoo voorbeeldig gedisciplineerd waren geweest. Te Greifswald zijn bij een botsing tusschen nazi's en communisten vele personen, groo- tendeels door schoten aan hoofd en borst ge- .wond. Naar van nationaal-socialistische zijde wordt medegedeeld, werden in Greifswald 3 S.A.-mannen gedood en 25 gewond. De Berlijnsche nazi-leider, dr. Gobbels, ver- klaarde in een rede, dat het bij de opheffing van het uniform- en S.A.-verbod en de ont- binding van den Rijksdag niet mag blijven, thans moet de roode terreur op de straat gebroken worden. Hij zei voorts: Het nationaal-socialisme heeft Duitschland in twee kampen verdeeld. Het eene deel heeft 14 jaar lang een beroep gedaan op de lafheid, de nationaal-socialisten 12 jaren lang op de heldhaftigheid. Heldhaf- tigheid en lafheid moeten nu een beslissenden strijd voeren en 31 Juli zal de beslissing vallen! TE ELFDER TJRE. De Duitsche regeering heeft schrijft de N. R. Crt. een algemeen verbod van be toogingen in de open lucht afgekondigd. De harde les van Altona is blijkbaar nog noodig geweest om haar daartoe te bewegen. Twaalf dooden en vierenzestig voor het meerendeel zwaar gewonden hebben eindelijk den noodi- gen indruk gemaakt. Het schokkende van het geval is het groote getal opeens: het is echter niet meer dan het resultaat aan ver- liezen van een veldslag opeens, temidden van een guerilla die vooral niet minder moordend is dan het groote treffen. Zaterdag lazen wij in de Times dat het vorige „week end" in Duitschland 17 dooden, 10 doodelijk ge wonden en 181 ernstig gekwetsten had opge- leverd. Men ziet dat het gebeurde te Altona volstrekt niet hoeft mee te brengen dat dit ,,week end" moorddadiger is geweest dan zijn voorganger. Onze Berlijnsche correspondent had juist dezer dagen uiteengezet, welk een element van prikkeling de betoogingen vormden bij de spanning welke thans in Duitschland heerscht. Men kan dan ook niet zeggen dat de uitbar- sting te Altona een op zich zelf staand on- geluk was, dat niemand had kunnen voorzien. Het is een trap in den overgang van den kleinen burgeroorlog naar den grooten bur- geroorlog. Naarmate de verbittering, die op zoo vele wijzen in de verschillende kampen gevoed wordt, stijgt, moet het gevaar voor in toenemende mate bloedige botsingen groo- ter worden. Wat broeit er nog in het weste- lijke industriegebied, waar de overmacht der nationaal-socialisten op de communisten, even- als in Altona, niet zoo bijster groot is als el ders, en waar bovendien in de breede strook van de gedemilitariseerde Rijn-zone, de rijks- weer niet de mogelijkheid heeft de politie zoo noodig te ondersteunen Demonstraties, onze Berlijnsche correspon dent heeft er eveneens op gewezen, hebben te minder reden van bestaan in een land met algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen van het twintigste jaar af, als men juist voor verkiezingen staat die wat in het volk leeft beter aan het licht kunnen brengen dan eenige openluchtbetooging. Wij zouden niet gaarne zocver gaan te zeggen dat die in een land met algemeen kiesrecht ten alien tijde onverde- digbaar zijn. Midden in een parlementaire periode kan een belangrijk vraagstuk bewe- gingen verwekken die zich op een of andere wijze willen uiten. Wij hoeven wat ons be- treft slechts te herinneren aan de bewegingen in ons land tegen de vlootwet van 1923 en tegen het Nederlandsch-Belgiseh verdrag in 1926-27. die een aanvulling vormden op alge meen kiesrecht, omdat zij een aanwijzing waren voor de politieke partijen en, vooral wat het laatste vraagstuk betreft, zelfs niet eens zuivere partijpolitiek tot uitdrukking brach- ten. Dergelijke redenen voor het houden van be toogingen bestaan er in Duitschland echter op het oogenblik heelemaal niet. De natio naal-socialistische zoowel als de communisti- sche geestesrichting krijgen volop gelegenheid zich met alle effect dat envoor te bereiken valt, te uiten. Demonstraties kunnen nu, zooals onze correspondent terecht betoogde, slechts tot doel en uitwerking hebben het publiek te intimideeren en den tegenstander te prikkelen. Het is een zwakheid van de regeering von Papen, dat zij deze dingen zoo lang op hun beloop heeft gelaten. Het is buiten Duitsch land onbegrijpelijk dat een bewind dat be- weerde bij uitstek een bewind van openbare orde te zullen zijn, betoogingen van geunifor- meerden duldde en bleef dulden toen de nood- lottige gevolgen ervan reeds lang duidelijk waren. Met het opheffen van het verbod van de uniform is de ondragelijke toestand onmiddellijk ingetreden, nadat tevoren, tijdens het verbod, een voor het tegenwoordige Duitschland opmerkelijke rust in de straten der groote steden had geheerscht. Wat de regeering gehoopt had met haar zwakheid van de nationaal-socialisten te kunnen koopen, heeft zij niet gekregen. Geen dag langer dan onvermijdelijk is zal Hitler het bewind von Papen, ondanks alle vrien- dendiensten dulden. Nu is het stelsel van deze vriendendiensten ad absurdum gevoerd. Von Papen, en meer nog de krachtige figuren in zijn kabinet, is eindelijk het bewustzijn op- gedronigen, dat het hun taak is te regeeren, ook tegenover de nationaal-socialisten. Het conflict met die partij, dat de regeering met struisvogelpolitiek trachtte te ontwijken, wordt onvermijdelijk. Met belangstelling zien wij den verderen loop van zaken in Duitschland tegemoet. Er is geen staatsman, die dezen leidt. Staats- lieden zijn nu eenmaal niet talrijk. Maar Duitschland heeft wel menig krachtig com- missaris van politie opgeleverd. Dat is de eigenschap, die men het eerst in aanmerking heeft laten komen toen het tegenwoordige kabinet werd gevormd. Van de kracht noch v van het talent voor het handhaven der orde hebben wij totnogtoe veel gemerkt. Zal het nu anders worden? DE GOUDEN STANDAARD. Terug naar het oude monetaire stelsel De verklaring van het bestuur van de Bank voor de Internationale Betalingen te Bazel, waarin wordt vastgesteld, dat de gou- den standaard ,,de beste besohikbare mone taire mechaniek" is en dat het noodzakelijk is, dat alle landen dezen standaard weer trouw worden, heeft de gemoederen in Enge- land nog al beiwogen. Hoewel Montagu Nor man, de gouverneur van de Bank van Enge- land, de verklaring niet persoonlijk heeft on- derteekend omdat hij niet aanwezig was te Bazel, heeft hij er zijn goedkeuring aan ge- geven en heeft een andere vertegenwoordiger van de Engelsche Bank er zijn handteekening onder gezet. De hoogste bank-autoriteiten in Engeland zijn het dus met de verklaring eens. Het behoeft geen verbazing te wekken, want het was allang algemeen bekend, dat deze autoriteiten niet minder ,,am Golde hangen, nach Golde drangen", omdat zij het kostbaar metaal hadden laten schieten. Wat misschien nog meer zegt, het staatsbestuur heeft al evenmin onder stoelen of banken gestoken, dat het, wanneer tijd en omstandigheden het veroorloven, voornemens is ,,naar goud terug te keeren". De Daily Herald echter vindt in de door Norman, Niemeijer en Siepmann drie kop- stukken van de Bank van Engeland geen- dosseerde Bazelsche Verklaring een gezochte aanleiding hevig tegen „den financieelen dic tator" van het land uit te varen. Het blad vindt dat Norman zich, zonder zich te storen aan de opvattingen van de natie, voor wie de toekomstige geldpolitiek van het land van het hoogste belang is, voor die toekomst heeft verbonden aan herstel van den gouden stan daard. „In de oogen van de wereld", schrijft de Herald, heeft Engeland nu definitief en onherroepelijk het sein gegeven voor terug- keer naar het oude monetaire stelsel". Volgens het blad zou te Lausanne Frank- rijk als prijs voor het vergelijk Engelands terugkeer naar den gouden standaard heb- ben gggisdit. De Daily Herald vertolkt de opvattingen van hen, die in handhaving van den gouden standaard een van de voomaamste oorzaken van de economische crisis hebben gezien en die daarom terugkeer naar dien standaard even rampspoedig als belachelijk vinden als middel de wereld er weer bovenop te helpen. Wat daarvan zij, een feit is, dat terugkeer van Engeland naar goud, nadat maandenlang de voordeelen van het verbreken van de gou- de kluisters in alle dimensies zijn uitgespon- nen, wat absurd zou schijnen. Maar de kwestie van voordeel of nadeel in het midden latena is de Herald nu vooral gebeten over het feit, dat in een democratisch geregeerd land een enkele man, Montagu Norman, vrij is het land te verbinden tot een geldpolitiek, die diepen invloed moet hebben op alle burgers. De belijdenis lrjkt echter te platonisch om er zooveel drukte over te maken als de He rald doet. Haar uit te leggen als een aan- beveling voor snelle actie is er meer in zien dan er in is. Bovendien verbond de verklaring aan een algemeenen terugkeer naar goud zekere voorwaarden, die zeker niet in een paar dagen of zelfs een paar maanden in ver- vullimg kunnen gaan. Er zijn nog zooveel be- lemmeringen voor den internationalen handel, die het bestuur van de Bazelsche Bank klaar- blijkelijk opgeruimd wil zien, voordat het al gemeen herstel van den gouden standaard mogelijk is, dat er nog veel tijd zal verloopen voordat het zoover is. Men mocht wenschen, dat „het gevaar", dat de Daily Herald ziet, zoo nabij is als het blad het voorstelt. TARWE-CENTRALE. De Tarwe-Centrale te Rotterdam brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden Het is bekend, dat van de te velde staande tarwe een zoo groote opbrengst is te verwachten, dat het bij het thans in de Tarwawet bepaalde maximum-mengpercentage van 25 niet mogelijk is het geheele kwantum in het brood te laten verwerken. Er zal vermoedelijk meer dan 100.000 ton tarwe op de vrije markt moeten worden verkocht. Teneinde toch een behoorlijken prijs aan de verbouwers te kunnen uitkeeren, is dooi de Mi nister van Economische Zaken en Landbouw bepaald, dat voor de Vita-tarwe f 15 (excl. kos- ten) mag worden berekend. Hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat het dan mogelijk zal zijn voor tarwe, die aan de ge- stelde eischen voldoet, gemiddeld 12 per 100 KG te kunnen betalen. De tegenwoordige markt- positie is echter dermate ongunstig, dat genoem- de 12 zeer zeker niet bereikt zal worden, In tegendeel misschien nauwelijks 11 aan de boeren kan worden uitgekeerd. Ten aanzien van den verkoop van vrijie tarwe (T. C.-tarwe) zijn door het bestuur der Tarwe- Centrale voorloopig de navolgende voorschriften gegeven. De te leveren kwaliteiten en de verkoopcondi- ties worden door de Tarwe-Centrale in overleg met de Gewestelijke Tarwe-Organisaties vastge steld. De T. C.-tarwe wordt door tusschenkomst van de Tarwe-Centrale verkocht, waarbij ze zich kan bedienen van de bemiddeling van de Gewesten of andere door haar erkende personen. Er zuilen twee soorten T. C.-tarwe worden ondersoheiden, n.l. a. ongedenatureerde tarwe, b. gedenatureerde tarwe. Van de onder a. genoemde soort moet de Tarwe-Centrale kunnen controleeren of deze in derdaad wordt verwerkt, of zoodanig gemengd dat teruglevering aan landbouwers of erkende handelaren is uitgesloten. Voor de controle bij het eventueel denatureeren deaer partijen groot of klein, wordt door de Tarwe-Centrale f 25 per partij aan het gewest in rekening gebracht, welk bedrag aan koopers wordt door berekend. De onder b. genoemde soort wordt door, van- wege, of onder controle van de Tarwe-Centrale gedenatureerd door kleuren of mengen, waarna deze tarwe verder in den handel geheel vrij is. Voor de controle op deze denaturatie worden geen kosten in rekening gebracht. Het kleuren zal geschieden door toevoeging van een absoluut onschuldige kleurstof, welk precede reeds veelvaldig in de praktijk met succes voor een dergelijk doeleinde is toegepast. Het mengen kan met gebroken mais, gerst of dergelijke geschieden, geheel in overleg met den kooper, mits de bedoeling de tarwe te denatu reeren wordt bereikt. De Tarwe-Centrale kan onder bepaalde voor waarden een landbouwer zijm eigen tarwe laten behouden, door deze tarwe aan hem zelf te laten verkoopen, waardoor de landbouwer toch in het bezit van de ,,kop" kan komen. De kosten voor monsterneming en controle op de in dit geval verplichte denaturatie door vermenging komen voor rekening van den landbouwer. Er zal zoo veel mogelijk op monster worden verkocht, zoowel voor directe levering als in voorverkoop, een en ander uit de hand of door middel van veiling. De provisie voor tusschen- personen is bepaald op 0,05 per 100 KG. Behalve voor de prima-krop partijen zal als regel in eenheden van 10.000 KG worden ver kocht. Bij het koopen van meer eenheden, welke in eens worden ontvangen, zal voor iedere meer- dere eene korting op den prijs van y2 tot een maximum van 4% over de geheele partij worden toegestaan. Voor partijen grooter dan 500 ton kan een af- zonderlijke reductie-regeling worden overeen- gekomen. Verkoop-condities, veilingvoorwaarden en arbi- trage-bepalingen zullen na bekendmaking voor belanghebbenden bij de Tarwe-Centrale verkrijg- baar zijn. Er zal geen tarwe worden verkocht aan hen, die geen voldoende zekerheid bieden, dat de tarwe zijn juiste bestemming zal verkrijgen. Vanaf 1 Augustus 1932 zal met het verhan- delen der T. C.-tarwe een aanvang worden ge maakt. DE POGING TOT VERGIFTKJING TE BUSSUM. Men schrijft uit Bussum aan de N. R. Crt.: Aangaande de paging tot vergiftiging welke een Duitsche dienstmeisje te Bussum heeft ondernomen door het mengen van zuringzout in de spinazie kan nog worden gemeld, dat het meisje den laatsten tijd meermalen teekenen van psychische afwijkingen heeft getoond. Het is een gelukkige omstandigheid geweest, dat het •driejarige jongetje en een iets ouder zusje niet veel van de spinazie wilden eten, omdat zij deze niet lekker vonden. Hun vader, een medicus, heeft geproefd, dat er iets niet in orde was een heeft onmid dellijk een monster van de groente en van het braaksel naar den hoofdinspecteur van de valksgezondheid dr. C. te Utrecht gebracht. Hij heeft het dienstmeisje, wier vreemd ge- drag hij den laatsten tijd had opgemerkt, op staanden voet ontslagen, daar hij vermoedde, dat zij bij het bereiden van het eten iets had misdreven. Bij het doorzoeken van haar ka- mertje heeft hij een bijna leege flesch zuring zout in poedervorm gevonden, een ontvlek- kimgsmiddel, dat hij nooit in huis wilde heb ben. De vriendin tegenover wie het meisje zich tevoren na een oneenigheid met mevrouw had uitgelaten dat zij wel eens wat in het eten zou doen had dit dreigement niet ernstig op- gevat. Zij had haar eigen mevrouw dit voor- val verteld. Deze had de familie willen waar- schuwen, doch had dit telkens uitgesteld. Toen het gebeurde ruchtbaar werd, heeft zij dit alsnog gedaan. De justitie heeft tegen het gearresteerde meisje rechtsingang verleend. EEN ONRUSTWEKKENDE VONDST. Op den weg bij de Vlaggemanskade te Rot terdam werden vorige week op een avond kleedingstukken gevonden, welke blijkbaar van iemand afkomstig waren, die daar in de omgeving een bad was gaan nemen. Agenten gingen dreggen naar den drenkeling, doch tenslotte staakten zij hun pogingen, daar er niets te vinden was. Een tijdje later kwam de onverwachte ont- knooping. Een in de St. Mariastraat wonende jongen, H. B. genaamd, die in de Schie had gezwom- men, had na zijn bad zijn kleeren niet meer kunnen vinden en was toen al zoekende de Vlaggemanskade afgewandeld. Daar had hij een onbekenden jongen aangetroffen, die hem had aangeboden, hem in zijn bakfiets thuis te brengen. Dit aanbod was dankbaar aanvaard! ONVOORZICHTIGE PROEFNEMING. Te Gemert probeerde de timmermansknecht J. v. H. uit tijdverdrijf of voor de aardigheid of zoutzuur wilde branden. Hij goot uit een voile flesch een kopje vol, doch het ,,goedje" brandde niet. Toen probeerde hij het met de geheele flesch, welke geruimen tijd in de zon had gestaan. Met een geweldigen knal sprong de flesch uiteen en het 1 c.M. dikke glas vloog meters in het rond. De onvoorzichtige man werd aan armen en beenen gewond, terwijl ook twee in de nabijheid spelende meisjes tamelijk emstige wonden opliepen, aldus de ,,Maasbode." PRETTIGE VERHOUDINGEN IN DEN RAAD VAN DIDAM. de Raadsvergadering van de gemeente In Didam (G.) werd met 9 tegen 4 stemmen, besloten, een speciale raadscommissie te be- noemen, welke bij de toevoegde autoriteiten de noodige moeite zal doen, dat den burgemeester jhr. van de Poll, na afloop van zijn amtotster- mijn in Feibruari 1933, niet wordt herbenoemd. Bij de rondvraag ontstond nog een incident, doordat de voorzitter plotseling de vergade- ring sloot. De Raadsleden weigerden, te ver- trekken en bleven verder confereeren in af- wezigheid van burgemeester en seoretaris. In deze naconferentie hebben de Raadsleden besloten tegen dit optreden van den burge meester te protesteeren. TER WAARSCHUWING! De heer H. M. uit Venlo, die een dezer dagen in Dusseldorf verbleef en daar met eenige Duitsche kennissen, waarvan enkele het Hakenkreuz droegen, is bij de Groote Markt in een fel straatgevecht tusschen nazi's en communisten geraakt, door de straten wandelde. M. die probeerde te vluchten, werd door een der communisten achtervolgd, die eenige malen met een kort dolkmes naar hem stak. Een slag, die door den heer M. niet OUDERLIEFDE BELOOND. Zooals in een onzer vorige nummers reeds is gemeld, trof de politie te Almelo 's nachts in een portiek van een groote manufacturen- zaak twee jongens van 16 en 17 jaar aan, die daar stonden te wachten om den volgenaen morgen een mantelpak voor hun moeder te koopen, dat voor f 3,48 in de uitstalling geprijsd stond, welk wachten inderdaad ook ibeloond werd, daar zij 's morgens bezitter werden van dat mantelpak. Een inwoner van Noord-Brabant, die dit verhaal in een lokaal blad gelezen had, zond vorige week 10 aan den hoofdinspecteur van politie te Almelo, met verzoek, dit bedrag aan deze jongens ter hand te stellen. De hoofdinspecteur heeft aan dit verzoek voldaan en daarbij opgemerkt, dat een goede daad steeds instemming en waardeering bij anderen vindt. VOORKOMEN VAN IIAGEL EN ONWEER. De heer A. Veraart deelt mede, dat hij de proefnemingen voor het voorkomen van on- weer en hagelbuien, welke hij boven de Noord- zee, pl.m. 30 K.M. ten Z.W. van Oostvoorne heeft gehouden toen er onweerskans in het Zuidwestelijk deel van ons land gesignaleerd werd, in den loop van deze week zal her- halen. indien de weersgesteldheid daartoe aanleiding geeft. Mocht zooals op warme dagen zeer dikwijls het geval is onweer dreigen in de omgeving van Scheveningen, Katwijik of Noordwijk, dan zullen de proefnemingen boven de Noordzee in de omgeving dezer plaatsen worden ge houden en zal zulks in den radio-omroep worden bekend gemaakt. Vanuit Schevenin gen en in verren omtrek zullen deze proeven waarneembaar zijn, daar op een hoogte van 3000 a 5000 M. wordt uitgestrooid, ingevolge de bepalingen van het ministerie van water- staat. De heer Veraart herinnert er aan, dat hij onweer en de daarmede in den zomer vaak gepaard gaande zware hagelbuien, tracht te bestrijden door de wolken neer te slaan in het begin van den namiddag, voordat ze zijn gestegen tot een hoogte van 3000 a 4000 M. en hooger waar tengevolge van de daar heer- schende groote kou de hagelvorming begint. In vorige jaren werd bjj de proefnemingen onderkoeld ijs en koolzuur op de wolken ge- strooid. Bij de proefneming van vorige week werd 750 K.G. courantenpapier, in ijskelders tot lage temperatuur gebracht, benut. Bij een der volgende proefnemingen zal eveneens van courantenpapier gebruik worden gemaakt in een hoeveeiheid van meerdere duizenden kilo's dat echter niet tevoren gekoeld zal worden. De heer Veraart wil hiermede aan- toonen, dat ook dan wanneer er geen tijd be- schikbaar is om tevoren te koelen, succes verzekerd is, daar hij eventueele resultaten toeschrijift aan het zwaarder worden van de koude bovenlucht, die met het papier omlaag stroomt en warme lucht naar boven dringt en vooral aan de luchtwervelingen, welke hierbij ontstaan, en zich geleidelijk over verren afstand uitbreiden. Mochten deze proefnemingen slagen, dan zou de mogelijkheid bewezen zijn om op ieder gewenscht uur van den dag op te stijgen, zonder langdurige voorbereiding en kostbaar materiaal. De heer Veraart vestigt er de aandacht op, dat na de proefnemingen van Dinsdag j.l. in den avond in Zuid-Holland en later in Noord- Holland wel overal neerslag is gevallen, doch dat daarbij geen hoorbare of zichtbare on- weersverschijnselen of hagelbuien zijn waar- genomen en hij hoopt, dat verdere proef nemingen binnenkort zullen bevestigen, dat een der grootste natuurrampen kan worden voorkomen door tijdig ingrijpen. In verband hiermede worden de proeven gesubsidieerd door het ministerie van econo mische zaken en arbeid. HITTE-SLACHTOFFERS IN DE VER. STATEN. De sedert verscheiden dagen in de Vereen. Staten heerschende buitengewone warmte heeft 21 dooden geeischt. Bijna evenveel per sonen verdronken. Verder zijn talrijke men- schen door de warmte bevangen geraakt. Volgens de weerberichten van den meteorolo- gischen dienst is koeler weer vooreerst niet te verwachten. MEISJE DOOR OUDEN MAN VERMOORD. Te Suderwich in Pruisen werd een 14jarig meisje, dat in de woning van haar zuster op een klein kind zou passen, vermoord gevon- CC1X IViCIU IVIUU /<UU ^uoov-u, yciiiiv/uiv. tijdig kon worden afgeweerd, trof hem aan verS(vkeiden messteken. De het hoofd nabij den linkerslaap, waardoor een vermoedelijJke dader> een 62-jarige man, die in bloedende verwonding ontstond. 't Gelukte M. den aanvaller door een forschen trap tijde- lijk buiten gevecht te stellen en uit den strijd te ontkomen. De heer M. die in 'n nabij restaurant was binnen gevlucht is direct na verbonden te zijn, van Dusseldorf naar Venlo teruggekeerd, waar hij zich onder medische behandeling moest stellen. Het toegebrachte letsel is niet ernstig. Hieruit moge blijken, dat het voor buiten- landers niet raadzaam is, met nazi's of com munisten die op de een of andere wijze van hun politieke gezindheid blijk geven, in het openbaar te verkeeren. En vooral niet tegen de verkiezingen. EEN WAAGHALS. Bij het onderzoek, dat door officieren van de veldartillerie te Breda werd ingesteld, naar de aan den Rijksweg RoosendaalEtten ge vonden granaat, is gebleken, dat de gevonden granaat, sterke overeenkomst vertoonde met die, welke onlangs in het dorp St. Willebroid werd gevonden. Het projeetiel, dat daar in een sloot was aangetroffen, is niet tot ontplof- fing gebracht, maar in den grond begraven, hetzelfde huis woonde, is later op het kerkhof in hechtenis genomen. Er kleefde nog bloed aan zijn handen. KINDEREN IN HET GEDRANG GEDOOD. Omtrent een ontzettenden brand in de bios- coop te Talcahuano worden de volgende bij- zonderheden bekend: Des middags werd een kindervoorstelling gegeven. Toen plotseling in de gecementeerde tooneelruimte brand uitbrak, werd deze wel- iswaar direct gebluscht, zoodat er zelfs geen materieele schade werd aangericht, doch onder de duizend aanwezige kinderen brak een ont- zettende paniek uit. De kinderen renden naar de uitgangen, om te traehten zoo spoedig mo gelijk in de open lucht te komen. Bij de deu- ren ontstond een vreeselijk gedrang, waarbij 40 personen ernstig werden gewond, terwijl tientallen anderen slechts lichte kwetsuren opliepen. Enkelen kinderen werd zelfs de borst- kas letterlijk ingedrukt. BOTSING VAN AUTOBUSSEN. Een verschrikkelijk auto-ongeiuk. waarbij aangezien men het, in verband met de nabij- 5 personen zijn gedood en 20 ten deele zeer heid der huizen, te gevaarlijk achtte, het j ernstig gewond, heeft op den grooten straat- voorwerp te laten explodeeren. Ook durf- weg naar Bordeaux plaats gehad de men het niet te vervoeren. Toen nu in de sloot aan de Bredasche laan Twee autobussen, welke uit tegenoverge- stelde richting kwamen, botsten in voile vaart Toen nu in ae siool aan ae Dieuct&uie latui &uciue nummg Awamcn, de granaat gevonden werd, bleek deze, vol- j tegen elkander en sloegen bijna volkomen tot gens de .N R. Crt., sterk te gelijken op die puin welke te St. Willebrord in den grond was ge- stopt. Het vermoeden rees, dat men hier met dezelfde granaat te doen had. De officieren t zittenden waren evenwel op slag gedood of T_ 5Viof TvnlzonViiiiC T*P Pfl? Automobilisten, die passeerden, verleenden de verongelukten de eerste hulp. Vijf der in- van de veldartillerie te Breda begaven zich toen naar St. Willebrord, om na te gaan of dit vermoeden juist was. Inderdaad bleek hun, dat de begraven granaat was verdwenen. De een of ander, blijkbaar vreezende, dat het j ding wel eens kon ontploffen, moet dus de J granaat weer hebben opgegraven. Z06 bang j was hij in ieder geval nog niet. Hij heeft het waagstuk ondernomen het 52 K.G. zware pro- jectiel een half uur uit de buurt weg te 1 sleepen en daar in een sloot te deponeeren. j Welk gevaar de vervoerder daarbij getrot- j seerd heeft, behoeft niet te worden gezegd. Tot heden is niet bekend, wie de granaat j heeft opgegraven en vervoerd en of er een of meer personen daarbij in het spel zijn. Even- waren bij aankomst in het ziekenhuis reeds overleden. Van de gewonden hebben eenigen zulke em stige kwetsuren opgeloopen, dat men iedere hoop hun te redden, heeft opgegeven. De slachtoffers zijn voor het grootste deel jonge meisjes uit de omgeving, die ter ge legenheid van den nationalen feestdag een uitstapje hadden gemaakt. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een instructeur van de luchtvaartschool te Salzburg maakte met een der leerlingen een oefenvlucht in een oude ,,Albatros -machine, uit de oorlogsjaren afkomstig. Direct na de start weigerde de motor, zoodat het toestel min is iets omtrent de herkoinst bekend. j van betrekkelijk geringe hoogte n^rt£ Maandagmorgen is het projeetiel door de of- De machine kwam op een boom terecht en ficieren der veldartillerie te Breda onschade- werd geheel verme D® ^®lde lijk gemaakt. konden slechts als lijken worden geborgen. ZWAAR WEER IN HET BUITENLAND. Zware onweders hebben boven de meeste Belgische provincien gewoed. In het Zuiden en het centrum van West-Vlaanderen zijn ver- scheidene pachthoeven door den bliksem ge- troffen en geheel in vlammen opgegaan. Bijna overal kon het vee worden gered. Een paar menschen schoten er echter het leven bij in. Te Charleroi werd een man, die zich in zijn onder water geloopen kelder had begeven, doodgebliksemd. Elders in het Walenland heeft het onweder groote schade aangericht. In de provincie Luxemburg is de oogst ge- deeltelijk vernield. Te Verviers heeft de be- nedenstad gedurende een half uur geheel blank gestaan. Boven geheel Thuringen heeft een hevig onweer gewoed. De schade aan bouwgronden, alsmede het verlies aan weggespoeld vee, landbouwmachines, wagens en huisraad ,is zeer groot. De spoordijk Gera-Weimar is ver nield. Een goederentrein is ontspoord. Ook te Berlijn heeft een hevig onweer ge woed, dat gepaard ging met slagregens. De brandweer is ongeveer 500 maal gealarmeerd. •Zoowel in de Saksische, als in de Pruisische Lausitz is het, naar uit Zittau wordt gemeld, noodweer geweest. De schade, welke de watermassa's op de velden, aan gebouwen en wegen hebben aan gericht, is nog niet te overzien. De straatwegen Loebau en Loebau-Gorlitz moesten wegens de groote verwoestingen ge- sloten worden. De telefoon- en telegraafver- bindingen naar vele plaatsen waren verbro- ken. Ook de spoorverbinding Hemnhut-Bern- stadt werd verbroken. Een deel van het te Loebau in garnizoen liggende infanterie-regiment werd opgeroepen om deel te nemen aan de hulpverleening en het opruimingswerk. Wolff meldt uit Glogau dat in het district Loebau te Altstrumz twee arbeiders door den bliksem zijn gedood. Bij een hevig onweer met slagregens, waar door in de stad Osterode (Oost-Pruisen) vele kelders zijn volgeloopen en in het district Osterode verscheidene bruggen zijn wegge- slagen, zijn op het land een volwassene en twee kinderen door den bliksem gedood. Een boven het Isargebied losgebarsten on weer, dat met hevigen hagel gepaard ging, heeft in de omgeving van Toelz wederom groote schade aangericht. Beken en rivieren traden buiten hunne oevers en overstroomden akkers en velden. De oogst wordt als volko men verloren beschouwd. Op verschillende plaatsen lag de hagel 40 c.M. hoog. Wolff meldt uit Tehovo (Zuid-Servie), dat een buitengewoon hevig onweer, gepaard gaande met hevige regens, in het boven-Var- dardal, vooral in de wijnbergen, groote ver woestingen heeft aangericht. Het water is meer dan 500 huizen binnengedrongen, waar van er verscheidene zijn ingestort. Een aan- tal bewoners is onder de puinhoopen begra ven. Te Warschau heeft een hevig onweer ge woed, hetwelk met hevige regens gepaard ging. In het centrum van de stad werden vele huizen en veertien trams door den bliksem getroffen. Een arbeider is door het hemelvuur gedcod. Bij Bomrath in den Hunsruck is onder een hevig onweer de bliksem in een kudde scha- pen geslagen. Vijf en twintig dieren werden gedood. AMOKMAKER DOODT DRIE MENSCHEN. Te Riga verspreidde zich in de stad het ge- rucht van een bloedbad, dat een waanzinnig geworden, slechts in een badpak gekleede man zou hebben aangericht. Hij wierp zich op verscheidene op een kolenopslagplaats aan de Dwina werkzame arbeiders en schoot een van hen met een revolverschot neer. De andere arbeiders sloegen op de vlueht. Daar de getroffene nog leefde, bewerkte de waan- zinnige hem met de kolf van de revolver tot- dat hij dood was. Intusschen waren twee po- litie-agenten toegesneld, die door den waan- zinnige met revolverschoten werden ontvan gen. De man verborg zich achter een barri cade van steenkolen en beantwoordde het vuur der politie-beambten, die beiden gedood wer den. Intusschen was versterking der politie aan- gekomen. De waanzinnige bleef schieten. Het vuurgevecht duurde geruimen tijd totdat de waanzinnige tenslotte zich zelf doodde. ARME CONDUCTEUR! Bij het station Feldkirch van de Oosten- rijksche spoorwegen is dezer dagen in een van de bedden van den slaapwagen Weenen Parij's een bedrag van 150.000 shilling ge vonden, die door de ambtenaren in beslag werd genomen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat deze 150.000 schilling de „spaar- duitjes" van den conducteur van den slaap wagen waren, die hij naar Zwitserland- had willen smokkelen. HET EINDE VAN EEN DRANK- SMOKKELAAR. De beruchte biersmokkelaar Abe Wagner uit New York, was sedert twee maanden spoorloos verdwenen en men zocht naar hem omdat hij er van verdacht werd aandeel te hebben gehad in de zaak Lindbergh". Wag ners verdwijning is thans opgehelderd. Zijn vijanden hebben er voor gezorgd, dat hij niet zoo gemakkelijk te vinden zou zijn. Zij hebben hem vermoord en het lijk in een vat gestopt, waarin zij cementmelk goten. Nadat de cement hard werd, nam men de duigen van het vat af, en de geheele steenen massa werd toen in de East River geworpen. Na twee maanden werd het stuk steen opge- vischt maar de politie weet nog steeds niet, op welke wijze en waar Wagner vermoord werd Hij was 40 jaar oud en had vele vijan den doch steeds, wanneer men trachtte hem uit den weg te ruimen, gelukte het hem aan den dood te ontsnappen. Zoo gebeurde het, dat hij met zijn auto voor een huis stond, ter wijl van den overkant met machinegeweren op hem uit de vensters werd geschoten. Wag ner hield zich echter in een poortje schuil en was buiten schot voordat zijn vervolgers tijd hadden hun geweren op hem te richten. Bij deze gelegenheid werd zijn auto doorzeefd van kogels. Een volgenden keer gebeurde het, dat hij bij zrjn broer met eenige vrienden ten eten was genoodigd, toen er 6 smokkelaars binnen- drongen, die op het gezelschap in de kamei begonnen te schieten. Wagner's broer werd gedood en drie van de gasten zwaar gewond, terwijl Abe Wagner er heel'huids afkwam. Hij was een compagnon van Harry Flei scher, die in hechtenis werd genomen als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op Lindbergh's baby, maar die na korten tijd wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten moest worden gesteld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6