ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. DE VIERDE SEPTEMBER ASPIRIN No. 8863 MAANDAG 18 JULI 1932 72e Jaargang. BINNENLAND FEUILLETON Zonnesfralen eemgopdewereM 33) AVONTURENROMAN door PETER BARON. HET RAPPORT WELTER EN DE SAEARISSEN VAN HET RIJKS- PERSONEEE. aan het strand ABONNE5IE7TSPRIJS: Biimen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Bulten Ter Neuzen fr per post 1,80 per 3 maanden Br) voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor BelglS en Amerika /2,25, overige Ian den 2,60 per 3 maanden fr. per post APonnemenlen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetailng. ('itgeetster: Finna P. J. VAN DE SANDE. GIRO 88160 TELEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0.J©, Grootere letters en dich6's worden naar plaatsrulmte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tanef, hetwelk op a&nvraag verkrjjgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de nitgave DIT BLAD VERSCHIJXT HCDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BEZUINIGINGSRAPPORT-WELTER. (Vervolg.) De algemeene economische toestand. In verband met den algemeenen economi- schen toestand in Nederland wordt gezegd, dat deze op 't oogenblik tot groote bezorgd- beid aanleiding geeft. Economische verschijn- selen van een omvang, als wij in het huidige tijdsgewricht aanschouwen, bebooren van meet af aan moedig onder de oogen te worden gezien. Het voeren van struiavogelpolitiek is in deze omstandigheden minder verantwoord dan ooit. En daarom verdient bet aanbeveling, niet voor de waarheid uit den weg te gaan, doch ruiterlijk te erkennen, dat de Nederlandsche volksgemeenschap zich op het oogenblik in een toestand bevindt, die krachtdadig ingrij- pen in haar huishouding noodzakelijk maakt. Het mag een gelukkig verschijnsel beeten, dat zij, die vooraanstaande posities in het economische leven bekleeden, niet schromen dit standpunt in te nemen. Het besef, dat het hoog tijd is, om met be- trekking tot de draagkracht van ons natio- nale inkomen den stormbal te hijschen, be- gint gelukkig meer en meer door te dringen. Wat het inkomen betreft van onze voor- naamste bronnen, is een deel vrijwel opge- droogd: Indie heeft alle remises stopgezet en moet voor de instandhouding van zijn be- stuurskader een beroep op de moederland- sche schatkist doen. Van geen enkelen tak van bedrijf, welke in concurrentie met het bui tenland werkt, kan men zeggen, dat er win- sten van beteekenis worden gemaakt. De cijfers der belastingopbrengsten over de afgeloopen jaren geven voor het heden en de onmiddellijke toekomst, geen bruikbaren maatstaf, om de vermindering van het natio- nale inkomen aan te toonen, wijl de meeste ongunstige factoren zich eerst in den loop van 1931 hebben geopenfbaard. In dit ver band echter zijn de gedaalde beurskoersen ook al kan hieraan niet in ieder opzicht doorslaggevende beteekenis gehecht worden helaas een onmiskenbare aanwijzing. Als typiseh vrijhandelsland, dat wil zeg gen als land, wel'ks economische structuur gebaseerd is op den onbelemmerden in- en uitvoer van alle producten, hetzij grondstof- fen, half- en eindfabrikaten, wordt Neder land op het oogenblik eenvoudigweg in zijn bestaansmogelijkheid bedreigd. Wij moeten derhalve koste wat het wil trachten van den intemationalen goede- renruil, die met den opbouw van ons bedrijfs- leven onverbrekelijk verbonden is, te redden wat te redden is. De invloed, van den val van het pond sterling. Tot September 1931 deelden wij het voor- recht, een hoogen loonstandaard en dus een hoogen kostprijs van de meeste producten te bezitten, met een aantal andere landen. Se- dert den val van het pond sterling zijn wij te dezen opziehte in een volkomen gelsoleer- de positie geraakt en bewegen de door Ne derlandsche ondememers betaalde loonen zich op een niveau, dat 25 tot 30 pet. hooger is dan dat van Engeand en de Scandinavi- sche rijken. Dat een dergelijke verstijving van een der voomaamste factoren van den kostprijs niet gehandhaafd kon blijven, zon- der het gansche economische leven aan den ondergang bloot te stellen, behoort tot de waarheden, waarvoor in Nederland nog slechts al te velen het oog wenschen te sluiten. En toch zal men ook ten onzent aan de crisis slechts weerstand kunnen bieden, in- dien men bereid is, zich aan den internatio- (Vervolg.) nalen toestand aan te passen en een aan- merkelijke versobering, zoowel in de huis houding der individuen als in die van de ge- meenschapsorganen, te aanvaarden. De wijze van belastingheffing in ons land is een zoodanige, dat met name ten aanzien van de inkomstenbelasting de huidige cata strophe eerste na geruimen tijd in de op- brengst der belastirugen haar reflex zal vin- den, hetgeen er helaas toe bijdraagt, dat de emst van het gebeuren nog slechts tot be- trekkelijk weinigen doordringt. De groote massa verkeert, mede als gevolg eener on- juiste voorlichting, nog steeds in een onwe- tendheid, die haar voor ieder voorstel, het welk met „nominale" loonsverlaging gepaard gaat, ontoegankelijk maakt. Dat deze ,,nomi- nale" loonsverlaging in geenen deele gelijk te stellen is met een „reeele" loonsverlaging en dat ten gevolge van de daling der indexcijfers van de kleinhandelsprijzen de loonen, ten spijt van de zich verscherpende crisis, in de laat- ste jaren een vrij belangrijke feitelijke ver- hooging hebben ondergaan, zoodat een ge- ringe vermindering van het nominale bedrag volstrekt geen aantasting van het levenspeil van de arbeiders en beambten beduidt het is alles reeds zoo vaak betoogd, dat het bijna onnoodig is, het hier nog eens te herhalen. De economische omstandigheden het kan nauwelijks genoeg worden herhaald bewij- zen iederen dag opnieuw, dat Nederland, als economische eenheid gezien, in ernstig ge- vaar verkeert. De tering behoort naar de nering te worden gezet. Waar de volksgemeenschap in haar be- staan wordt aangetast, zullen ook de publiek- rechtelijke organen, wier inkomen recht- streeks uit het inkomen der volksgenooten is afgeleid, zich een aanzienlijke beperking moeten opleggen. Zdb ooit, dan is het thans voor den Staat onafwijslbare plicht geworden om het crjfer der begrooting, dat in een periode van welvaart tot ruim 600 millioen is gestegen, tot bescheidener proporties terug te brengen. Het ligt allerminst in de bedoeling der com- missie, een al te groot pessimisme te predi- ken. Zij blijft overtuigd, dat de in ons volk levende krachten een sterken weerstand zul len vonmen tegen de gevolgen van de huidige crisis, maar mag echter daamaast evenmin de oogen sluiten voor het onloochenbare feit, dat aan den economischen horizon op het oogenblik nog geen enkel lichtpunt valt te ontdekken en dat voor onze natie naar alle waarschijnlijkheid nog uiterst moeilijke jaren zullen aanbreken. In de „Algemeene Opmerkingen wordt o.m. gezegd: In overeenstemming met de haar verstrekte opdracht heeft de commissie als opzet aange- nomen een algemeene verlaging van het peil der uitgaven, met handhaving dus voor zoo- veel mogelijk van hetgeen bestaat, met in standhouding van de organisaties der dien- sten en administraties, welke de Staatstaak uitvoeren. Afweer van cntiek. De aanvaarding van den hooger aangege- ven opzet bracht mede, een zooveel mogelijk vasten maatstaf aan te nemen voor de verla ging van het niveau der uitgaven en dien dan verder zoo strikt mogelijk toe te passen. Hier- in is de verklaring te zoeken voor de voor- gestelde procentische verlaging van de posten voor personeelssalarissen, materieele behoef- ten en subsidies, die het niveau van het bud get in hoofdzaak beheerschen. De aangenomen percentages zijn in zoo- verre willekeurig, dat niet langs den weg der strikte redeneering kan worden bewezen, dat zij niet hooger en niet lager kunnen zijn, maar houden uiteraard ten nauwste verband (Nadruk verboden.) Mr. Moody leunde nu vertrouwelijk voorover. „u kreeg ze van iemand, die Pressland heette, in Balh Hij werd onderbroken door t verschij- nen van een jongetje, dat in de deur bleef staan en luid schreeuwde: Iemand aan de telefoon. Hij zegt, dat 'r haast bij is ,,Neem me niet kwalijk," mompelde Mr. Moody en spoedde zich heen, maar bleef toch nog even staan om den sproe- tigen jongen te zeggen: ,,op den winkel letten, Jimmy, en pas op, dat je geen siga- retten gapt. En geef geen Player als de menschen „Wills" vragen en..." zijn geluid stierf weg, toen hij wegsnelde nog steeds bevelen gevend. De voorbeeldige zoon en erfgenaam nam de vaderlijke vermaningen voorbeeldig ter harte. Hij eigende zich een pakje sigaretten toe voor eigen gebruik en ging zitten, met z'n voe- ten omhoog, die hij op de toonbank liet rusten. Zoo op z'n gemak haalde hij de laatste editie van de Sexton Blake Bibliotheek" voor den dag en verdiepte zich in de sage van dien klassieken held. De ,,kale" bleef geduldig wachten, ter- wijl Mr. Moody in een achterkamertje den ontvanger van den haak nam. met het doel, dat wij ons gesteld hebben, n.l. het budget der uitgaven zoodanig te verla- gen, dat onder niet al te ongunstige omstan digheden het opstellen van een sluitende be grooting practisch te verwezenltjken is. De commissie begrijpt ten voile, dat aan deze werkwijze bezwaren verbonden zijn, wjjl zij iets mechanisch heeft. De sterke overtui- ging, dat v66r alles verlaging van uitgaven wordt geboden in het belang der gemeen- schap, heeft haar die bezwaren doen ter zijde stellen in het bewustzijn, dat ter wille van het hoogste belang zoo noodig belangen van lager orde moeten worden opgeofferd. Zij heeft daartoe bovendien vrijheid gevonden, omdat zij ervan overtuigd is, dat de posten, zooals die op de achtereenvolgende begroo- tingen voorkomen, vaak sterk beheerscht zijn door de beschikbare middelen, meer nog dan door de behoeften. Het is te voorzien, dat vooral van de zijde van personen, organisaties en diensten, wier belangen daardoor worden getroffen, het be- kende verwijt zal worden vemomen, dat het ,,domme potlood" de bezuinigingsvoorstellen heeft beheerscht. Het vorenstaande moge aantoonen, dat, wat men overigens van de voorstellen moge zeggen, een leidende ge- dachte daaraan geenszins heeft ontbroken, aldus de commissie. Zij overigens de vraag, of „het intelligente potlood" wel de bezuini gingen had kunnen aangeven, die het resul- taat van onizen arbeid zijn geweest. Niet alle bezuinigingen zijn aanstonds te verwezenlijken. Verschillende eischen tijd om doorgevoerd te worden en haar uitwerking is het budget te demonstreeren. Dit is onver- mijdelijk, wil men ontwrichting voorkomen. Maar dergelijke bezuinigingen „in perspec- tief" maken te meer stringent de bezuinigin gen, welke dadelijk doorgevoerd kunnen wor den, omdat zij technisch gemakkelijk te ver wezenlijken zijn. Als uitgangspunt van arbeid heeft de com missie genomen de uitgaafposten, zooals die zijn vastgesteld in het ontwerp der begroo ting voor 1932. De commissie meent niet, dat haar voor stellen geen bezwaren aankleven, maar zij moet waarschuwen voor den waan, dat andere of anders opgezette bezuinigingsvoorstellen minder bedenklngen zouden ontmoeten. Het tekort op den gewonen dienst. In het hoofdstuk over de financieele be- schouwingen komt de commissie voor de be grooting 1932 tot het volgend tekort op den gewonen dienst: Tekort volgens de gewijzigde begrooting f 9.5 millioen Verhooging van dit tekort voor: a. te gunstige raniing hoofd- stuk nationale schuld 10.9 b. te lage raming spoorweg- tekort c. wegvallen winst Ned. Bank 3. d. verhooging bijdrage wo- ningbouw e. tekort financieele verhou- ding Totaal te verwachten tekort 43.4 millioen Wat de Rijksbegrooting 1933 betreft, valt reeds thans te rekenen op: a verhooging van hoofdstuk nationale schuld met 3.6 millioen b. verdere daling der midde len 42- c. grooter tekort financieele verhouding 13.5 Terwijl Mr. Moody luisterde werd zijn gezicht al langer. ,,Geen vragen beantwoorden en geen ..speciale" te leveren trilde het in den hoorn. ,.Maar hier is iemand, die zegt, dat hij bij U vandaan komt, Mr. Nai... De stem aan den anderen kant be- duidde hem kort maar krachtig geen namen te noemen en vroeg vervolgens of Mr. Moodv zoo slecht op de hoogte was, dat hij tot in de kleinste bijzonderheid de nieuwsgierigheid van zijn klant be- vredigcfe. „Nog niet", loog Mr. Moody, terwijl hij tactvol de feiten verzweeg. ,,In ieder geval goed, dat U opbelde. k Zal die vent wel afschepen ,,Juist", kwam het lispelend, ,,en ge- last zoon en erfgenaam leelijken speurneus te volgen en te achterhalen, waar hij belandt, en daarna deel 't onderdanigen dienaar mede". Mr. Moody stemde gretig in met het richtsnoer. dat hem in drie seconden aan de hand was gedaan. Met een harden blik in z'n oogen kwam hij terug in den winkel en hij ging al te zeer op in zijn gerechtigde verontwaar- diging, dan dat hij nu de vaderlijke vuist aanwendde, die gewoonlijk de bui- tenissigheden van zijn tela beloonde. Hij keek den „kale" recht in de oogen. ,,D'r uit!" brulde hij met 'n gezicht rood van kwaadheid. ,.Wat wil je me hier die vervloekte, bedwelmende sigaret ten van je aansmeren. Waar zie je me voor aan? D'r uit! Ik iheb je netjes n strik gespannen mannetje, om ns te hooren wat jij zooal wist. Ik zou m maar smeren, voor er iets gebeurt' Mr. Moody achtte z'n uitleg niet van succes ontbloot. k Werd juist opgebeld van het politie- Totaal ongunstiger f 65.1 millioen Bij overigens ongewijzigde omstandigheden bureau, dat mij verzocht uit te zien naar iemand van jouw uiterlijk en als je gauw inrukt, kom je er nog heelhuids af! Mr. Moody keek als een dolle stier naar den vreemde, die, met n uitdruk- king van angst op z'n gelaat, haastig z'n biezen pakte. Twintig seconden later kwam de sproetige Jimmv hem achterop, aange- spoord door de belofte, dat als hij het adres van dien ,,vent" wist te vertellen, hij 'n rijksdaalder zou krijgen. Bij gevolg draalde hij geen oogenblik. Dan alleen doemde voor hem op als iets in een wereld van onzekerheden een van die onzekerheden was de moge- lijke rijksdaalder-belooning. Hij twij- felde er allerminst aan, of hij zou den man wel kunnen volgen. De nieuwste nasporingen naar de werkwijze van Sexton Blake, die z'n lotgevallen op papier in den handel bracht voor de lut- tele som van drie en een halve stuiver per week, overtuigden hem van zijn be- kwaamheid om dien ,,vent als een schaduw te volgen. De ,,kale" stapte op een tram en Jimmy eveneens, heel bescheiden. Die rit was anders geheel onbelangrijk. Jimmy's prooi zat voorop een pijp te rooken en Jimmy zat achterin te snoepen. Jimmy had slechts een zorg. Dat was de gelakwestie. Hij was acht stuivers rijk en hij had niet veel lust die er aan te waqen. De nadering van den conduc- teur werd een spannend oogenblik. Juist was de conducteur met veel ge- duld een dame aan t lossen, die, als ze in deze tram was blijven zitten, de wereld rond had gemoeten om Putney te berei ken. Op dat oogenblik had de tram West minster bereikt. Tegelijkertijd stond Jimmy s prooi op, betaalde z'n rit en steeg af. Onmiddel zou dus de begrooting voor 1933 een tekort op den gewonen dienst aanwijzen van 43.4 65.1108.5 of rond 100 millioen. Daarbij moet echter nog het volgende wor den in acht genomen: Het bovenstaande tekort van rond f 100 millioen is verkregen door rekening te hou den: a. met de wet van 19 December 1931 vol gens welke tot dekking van de tekorten over elk der jaren 1931, 1932 en 1933 telkens f 18 millioen wordt ontleend aan een ingesteld reservefonds. b. met de wet van 15 Mei 1931 (Staatsblad no. 189), waarbij voor de jaren 1931, 1932 en 1933 de crisisdienst is heropend. De commissie heeft met betrekking tot de wet van 19 December 1921 aangenomen, dat een soortgelijke dekking niet voor herhaling vatbaar is. Crisisdienst. Wat den crisisdienst betreft heeft de re- geering terecht een dergelijke uitzonderlijke financiering slechts zeer tijdelijk en wel voor den tijd van 3 jaren, tot uit. 1933, willen aan vaarden. Mochten deze uitgaven, zooals te verwachten valt, over een eenigszins langere periode noodig zyn, dan zou er bij het ont- werpen van een dekkingsplan rekening mede gehouden moeten worden. Gerekend moet worden op een tekort op den crisisdienst in 1932 van rond 27 millioen. Voor 1933 kan bij gelijk blijvende uitgaven het tekort rond f 3 millioen lager worden ge steld, omdat dan de heffingen voor een vol- jaar worden ontvangen, zoodat voor dat jaar het tekort op 24 millioen zou zijn te stellen. Het dure gemeentelijke huis- houden. Wat de Gemeente-uitgaven betreft, komt de commissie tot de slotsom, dat veilig kan worden aangenomen, dat de gewone uitgaven der gemeenten in 1931 niet ver beneden de 700 millioen zullen blijven, d.w.z. sedert 1928 met ongeveer 100 millioen zijn gestegen en thans ver boven die van het Rijk uitgaan. Een dergelijke geweldige stijging trekt te- meer de aandacht, indien men mede in aan- merking neemt, dat de Rijksuitgaven zich sedert 1924 om het bedrag van f 600 millioen 's jaars zijn blijven bewegen en geen noemens- waardige stijging hebben vertoond. (Wordt vervolgd.) De voorzitter van de Centrale van Vereeni- gingen van Personeel in 's Rijks dienst, lid van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in Ambtenarenzaken, de heer F. Per- dok Hzn., schrijft daaromtrent: ,,De commissie heeft haar saneeringsplan gebaseerd op een salarislast van 256.5 mil lioen volgens de Rijksbegrooting 1930. Zij wil dit bedrag verlagen met: 31.000.000 door per- soneelsinkrimping, 24.234.000 door salaris- verlaging. Het totale salarisbedrag zal dus moeten dalen tot 205 millioen, waarbij de eerst- komende jaren ten minste komt een bedrag van 15 millioen aan wachtgelden en de salaris last 220 millioen zal bedragen. Wij zijn bereid met intactlating van het corps rijksambtenaren, op een bedrag van een totalen salarislast van 220 millioen tegen 1 November 1932 een nieuwe bezoldigingsrege- ling samen te stellen. Over het tijdvak 1933—1936 zal geen en- kele nieuwe ambtenaar meer mogen worden aangenomen, wat neerkomt op een besluit, dat lijk stond ook Jimmy op en wilde hem achternagaan. Maar de vriendelijk laohende, goed gehumeurde conducteur hield hem even aan. ,,Waar moet je heen, broer?" vroeg hij minzaam, terwijl hij een beweging maakte met zijn kaartjesknipper. Trouw hield Jimmy hem z n acht stui vers voor. .,1s hier Wimbledon, mijn- heer?" vroeg hij onnoozel. Verlegen krabde de conducteur zich achter z'n ooren. Of dit Wimbledat was toch het toppunt zooals sommige menschen hun kinderen op straat laten rondzwalken en ze zoo kwijt raken. Vriendelijk keek hij naar Jimmy. Ze moesten zich schamen! Zoo'n stumper. Ze hadden hem zeker gezegd naar Wimbledon te gaan en hem geen aanwijzingen gegeven. En dan stond men nog verbaasd, als er kinderen zoek raakten. 't Was duidelijk, dat die kleine verloren liep en z'n domkoppige vader en moeder zouden nog razend worden bovendien. Hij nam Jimmy bij z'n arm en hielp hem afstappen. Het geld wees hij vrien delijk van de hand, ,,'t Is beroerd vent", voegde hij hem toe, ,,maar je bent nog mijlen van Wimbledon af. Je bent in de verkeerde richting meegegaan. Van ginds, hier tegenover", wees hij, ,,vertrekt jouw tram, 't Zelfde nummer als deze, no. 2a. Vraag den conducteur je uit te laten", en vriendelijk wuivend met z'n hand keek hij dien ,,,kleine" na tot deze het trottoir bereikte. Maar de lieve jongen schonk hoege- naamd geen aandacht aan zijn weldoener. Z'n aandacht bepaalde zich vooral op den steeds meer verdwijnenden rug van den „kale", die hij juist den grooten hoofdweg zag oversteken. Jimmy vloog hem na, als door een .zijn buite.ngewoon krachtig, en veroorza- 'ken licht hoofdpijn. Dan neemt U natuurlijk Aspirin-Tabletten. Lot op oranje band en Bayerkruls. Prijs 75 cts.> (Ingez. Med.) bet personeel langs normale mutatien ver mindering ondergaat en geen nieuw personeel zal worden aangenomen, dan bij heel hooge noodzakelijkheid. Door op- en verschuiving zal in een doel- matige personeelsbezetting worden voorzien. Het vastgestelde salarisbedrag van f 220 millioen zal daardoor de eerste drie komende jren elk jaar met vijf millioen worden vermin derd en daardoor geleidelijk dalen tot 205 millioen. Indien begin 1936 langs den gewonen weg geen personeelsinkrimpmg van 10 beeft plaats gebad, zal zoo noodig een personeels- afvloeiing plaats vinden, waardoor de sterkte wordt gebracbt op 90 van 1930. Deze in- krimping van personeel zal alleen plaats beb- ben, indien uit bet salarisbedrag van 205 millioen een personeelssterkte van 1930 niet meer bekostigd kan worden overeenkomstig de geldende salarisregeling. Door ons voorstel wordt bereikt: a. dat de Staat de eerstkomende jaren per jaar ruim drie millioen meer bespaart op den salarislast, die de commissie-Welter „oirbaar'' acbt, dan de commissie zelf wil bereiken! b. dat geen enkele ambtenaar of rijks- werkman afvloeit en het leger werkzoekenden daardoor vrij is van de concurreerende wacht- gelders; c. dat op het rijkspersoneel "geen salaris- verlaging wordt toegepast. Wij zijn bereid met de regeering een even- tueele bindende overeenkomst aan te gaan. Hoe dit .wonder" in elkaar zit? De beer Perdok antwoordt hierop: De salarislast be- droeg in 1930 niet 256.5 millioen, maar ten hoogste 220 millioen. De basis voor de per- soneelsbezuiniging is daardoor aan het sa- neeringsplan-Welter ontvallen." Het ,„Handelsblad" teekent hierbrj: aan: Tot zoover de heer Perdok. Nauwkeurige lezing van bet rapport der commissie-Welter heeft bij ons, nadat we bovendien nog nadere inlichtingen hadden in- gewonnen, tot een andere berekening geleia dan waartoe inzender is gekomen. Op biz. 64 van het rapport kan men lezen: ,„volgens door de Generale Thesaurie ver strekte gegevens werd in het jaar 1930 voor Ijet vaste, tijdelijke en losse rijkspersoneel in den ruimsten zin des woords, een bedrag van totaal f 256.5 millioen uitgegeven, waarbij is begrepen het personeel der bedrijven voor een bedrag van rond f 56 millioen." Op biz. 65 berekent de commissie-Welter de opbrengst van de voorgestelde salariskorting als volgt: 8 op de salarissen der gehuwde' ambtenaren 13.600.000; 13 op de salaris sen der ongehuwden 10.634.000. De totale opbrengst is dus f 24.234.000, of 9.4 van de totale kosten van het salarisbedrag ad 256.5 millioen, benoodigd voor het geheele rijksper soneel. Onder deze f 24.234.000 is begrepen de f 7 millioen tijdelijke korting, welke met in- gang van 1 Maart j.l. werd ingevoerd, en de 2.5 millioen, welke de bestaande ongehuwden- aftrek van 3 van bet salaris oplevert. De opbrengst der voorgestelde salarisverlaging is wonder ontsnapte hij aan een auto en. liep vervolgens Whitehall langs. Het kale heersohap zwaaide rechtsaf en sloeg een korte straat in. Dan zag Jimmy, die m vlak op de hielen zat, hoe hij in een groot gebouw, links, verdween. Hij stond op het punt ook binnen te gaan toen een groote, stoere politiedienaar hem aanhield, wiens geweldige rechterarm hem zoodoende den toeaang belette Hermandad bukte zich. ,,Wat zoek je, ventje?" vroeg hij. ,,Wat is dat hier?" vroeg Jimmy sneE Hermandad keek hem verbaasd aan. Dat niet te weten? Was dat "n echte jongen geweest, dan moest er in Londen. geen gebouw zijn of hij moest 't kennen. Zelf had hij Londen binnenste buiten gekend. En iedere jongen moest Londen binnenste buiten kennen. 't Was noodig, dat iedereen 't zich tot plicht aanrekende Londen binnenste buiten te kennen. Was hij n jongen geweest. Jimmy luisterde even geduldig naar die opwellingen van verslagen jongenseer- zucht en bracht daarna het voorwerp van z'n onderzoek weer behoedzaam ter sprake. Hermandad boog en ging weer pal staan alvorens te antwoorden. ,,Dit is Scotland Yard, ventje", zei hij. Verbluft stapte hij verder en bekeek de Yard of wat hij ervan zien kon. Te drommel! Hingen hier die detectieven uit? Was dit die plek? En Sexton Blake? Die moest er ook zijn. Vooruit! En Jimmy toog op onderzoek uit. (Wordt vervolgd.V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1