Feuilleton - vert el ling en Predikbeurten. Autoschool van Gent GEMENGDE BERICHTEN. ■gij Hoofd-enhiespijt? MIJNHARDTS POEDERS TER NEUZEN, 15 Juii 1932. KECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. Doos <»Sct.Perstvri< 8et Bij Uwdrogist- (lngez. Med.) worrit gemeld, tot overeenstemming gekomen omtreut een regeling, waarvan de voornaam- ste basis is de stabilisatie der loonen tot 1 November 1932 en tewerkstelling der mijn- werkers in de Borinage volgens een stelsel van taouleering. De details en de toepassing van het accoord zal de commissie nader regelen, evenals een schikking voor de overiige kolengebieden. De regeering is eveneens voomemens een algemeene commissie in te stellen, welke zal worden belast met het ondrzoeken van alle door de kolenkwestie opgeworpen problemen. In de Kamer bevestigde minister Heymans dat een volledige overeenstemming in het xnijnconfliot was bereikt. De Kamer nam een motie aan, waarin een beroep gedaan wordt op de regeering, om de nationale eendracht en den openlbare vrede te hesrstellen. Woensdag heeft de staking in het gebied van Luik nog grooteren omvang aangenomen. Er staakten 31.500 arbeiders, tegen 19.500 die nog werkten. Te Antwerpen is de communistische bewe- gtng, waarvan reeds werd gewag gemaakt, vrifwel in de kiem gesmoord. Toen Woensdag- morgen dokwerkers in de verschillende sta tions aankwamen, trachtten communistische voorrnannen hem te overreden het werk neer te leggen. De politic greep echter onmiddel- lijk in en arresteerde drie der agitatoren, ter wijl vier andere uit hun woningen werden iilil en in verzekerde bewaring werden gesteld. Onder hen bevonden zich twee Duit- achers. Er hadden verder geen incidenten plaats, alle arbeiders gingen aan het werk. De petroleum- en naptha-opslagplaatsen worden door de politie en troepen bewaakt. Te Brussel hebben Woensdagavond een aan- tal vechtpartijen plaats gehad tusschen de politie en communisten. Een dertigtal personen werd gearresteerd, waaronder drie vrouwelijke leden van de roodfrontstrijders. Ook te Luik hebben ongeregeldheden plaats gehad, waarbij eenige demonstranten lichte Awetsuren opliepen. DE GEZONKEN DUIKBOOT. De Fransche ministerraad heeft Herriot ge- machtigd een wetsontwerp in te dienen tot steun aan de gezinnen van de slachtoffers van de FromSthee. Naar Vaz Dias meldt, zijn de pogingen om de Promdthde te lichten, de laatste dagen met onverminderden ijver voortgezet. De Italiaansche duiker van de Rostro heeft vast- gesteld, dat de romp van de duikboot geen beschadigingen heeft gekregen en dat de flchotten, behalve die van den commando- toren, alle gesloten zijn. De lichting van het achip schijnt echter op bijna onoverkomen- lijke moeilijkheden te stuiten. Minister Leygues heeft den bekenden En- gelsehen ingenieur en specialiteit voor het lichten van gezonken vaartuigen, Cox, ver- aocht zich naar de plaats des onheils te be- geven, teneinde zich daar een meening te vorrnen over de vraag of lichten van de Pro- m6thee mogelijk schijnt. ONWEER EN WOLKBREUK. Woensdagavond ontplooide zich boven Ter Neuzen en omgeving een zwaar onweder en een geweldigen regenvai, zooals zelfs de oud- ste inwoners zich niet kunnen herinneren ooit te hebben beleefd. Die hevige uitibar- stingen der natuurkrachten, gepaard gaande met onweersbuien, gaan hier in den regel voorbij. Maar nu was het anders. 't Was wel te ibemerken aan de ontladingen in de luidsprekers, dat de atmosfeer zwaar met electriciteit geladen was, zoodat men zich aan een onweersbui kon verwachten. Toen het dan ook ongeveer 6 uur kalm begon te regenen, was dit, na de droogte en warmte der laatste dagen, een welkome verkwikking en rekende men zich reeds gelukkig, dat 't zoo afliep. Doch, men had te vroeg gejuioht, 't was nog allerminst afgeloopen. Ongeveer 8 uur kwarn uit het Zuidwesten een donkere, vaal grijze lucht opzetten, die door zijn aanzien onheil voorspelde. Enkele donderslagen kondigden het doorzebten der toui aan, en daar begon het te waaien en te stortregenen van jewelste. Gedurende een kwartier tot 20 minuten stroomde het water Jetteriijk uit de wolken, een gordijn vormende, dat, aan hen die voor hun ramen dit natuur- geweld aanschouwden, de gelegenheid benam om zelfs in onze nauwe straten nog de over- zijde der straat te zien. Het spreekt wel van zelf, dat de rioleering er niet op berekend is dergelijke watermassa's •te verwerken en op een oogenblik stonden dan ook straten en pleinen onder water, 't Was nu niet alleen het lage gedeelte, de Achter- weg, de Elleboog, enz. die onder water ston den, doch ook Vlooswijkstraat, Donze-Visser- straat, Tholensstraat en omgeving stonden onder water. In de Van Bovenstraat stroomde het. water in een kelder van den bakker Ver- hage, an de Noordstraat moest de heer Naeije voonzorgen nemen tot berging van zijn voor- raad meubelen, omdat het water in den win- kel gelijkvloers stroomde. Op de Markt stond het water ook hoog en dreigde in de wonin gen in de omgeving te loopen, hetgeen men nog wist te voorkomen door het openen van het hhrisje aan de oude haven. Kort daama moest het wegens den vloed gesloten worden. %sngezien het tegen hoogwater ging, moest het gemaal dp de rioleering thans een kracht- proef afleggen. Dit heeft binnen een uur of 8 de geweldige watermassa's weggemalen, on geveer 11 -uur was het water van de straat, ierwijl langs natuurlijken weg het riool eerst te 3 uur des nachts water zou hebben ge- iNatuurlijk hebben zij, in wier woningen het waiter binnendrong, daarvan weer het gewone ongemak en schade ondervonden, doch ge lukkig mag geconstateerd worden, dat hier alles zonder persoonlijke ongelukken is afge loopen, hetgeen, wanneer we de bericbten van elders nagaan, niet overal kan nagezegd worden. Een hoogbejaarde vrouw wonende in de Elleboog, waar het water in haar woning zeer hoog was gerezen, is van welwillende zrjde per auto afgehaald en bij familie in een ander stadsdeel ondergebracht. Door den zwaren regenvai, gepaard met storm en hagel, is ook groot nadeel toege- bracht aan de te veld staande vruchten in de omgeving. Het zware graan ligt neerge- veld en wij hoorden van een aardappelveld, waar het loof geheel in den grond geslagen is. PERSONEEEE BELASTING. Belanghebhenden worden eraan herinnerd, dat de verschuldigde termijnen op de aan- slagbiljetten 1932 der Personeele belasting gedateerd in de maanden April en Mei, voor het einde der loopende maand moeten worden voldaan. VRIJWILLIGE VOLDOfENING VAN BELASTING. De minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaaide belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der direote belastingen te Breskens 7,61te Oost- burg 5,91 en f 2,23. EEN ONJUIST GERUCHT. Hedenvoormiddag liep alhier een hardnek- kig gerucht, dat een groep schoolkinderen uit Belgie, die gister een bezoek aan Ter Neuzen brachten, op den terugtocht per autobus bij Moerbeke zouden verongelukt zijn. Bij informatie bleek ons, dat dit gerucht absoluut onjuist is. Daaraan werd toegevoegd, dat dit gerucht vermoedelijk verward is met een ander ge rucht, dat gister te Moerbeke werd vernomen, als zou nabij Antwerpen een autobus met schoolkinderen in de Schelde gereden zijn, welk gerucht evenwel ook niet bevestigd was. Later deelde men ons mede dat de school kinderen die Ter Neuzen hadden bezocht, nabij Vilvoorde zouden zijn verongelukt. Gelukkig bleek ons dat ook daar ter plaatse hiervan niets bekend was. „LUXOR-THEATER". lets zeer luchtigs; iets zeer kluchtigs; zeer modem, zeer verzorgd. Waar het niet ieder- een gegeven is in het publiek te spreken heeft Carry Clijn handig een nieuw beroep gecreeerd. Hij is namelijk der Herz auf Be- stellung, de welbespraakte feestredenaar, die overal, waar de eloquentie te kort schiet, gauw te hulp snelt. Tegen matig tarief, al of niet met piano-begeleiding, bij doop- en trouw- plechtigheden, bij feestelijkheden van ieder karakter voert hij het woord met een dave- rende vlotheid. Zijn zonderling beroep heeft hem in aan raking gebracht met de secretaresse van een professor, wiens theorie over het huwelijk o.m. „Huwelijken worden in den hemel ge sloten en dus behoort er een hemelsch geduld toe om ze op aarde te dragen" „Het huwe lijk is een belegerde vesting, wie er in is wil er uit; wie er uit is, wil er in" bekroond is geworden en die nu uitgenoodigd is in een club een rede te houden over zijn werk. Maar de professor heeftspraakgebrek. Hij lis- pelt en stottert. Zoo moet de feestredenaar, verscholen achter een gordijn, in zijn plaats de geleerde rede uitspreken. En ziedaar de moeilijkheden. De presidente is niet ongevoelig gebleven voor de mooie stem van den professor, welke professor weer zeer onder den indruk is van de bekoorlijkheden van de presidente. En de feestredenaar? Diens hart staat in lichter Taaie. Dol vermakelijke situaties vloeien uit dezen' toestand voort, maar tenslotte komt alles terecht. Een goed geslaagde film met vlot spel en aardige liedjes. Willy Forst is de feestredenaar. STRANDFEEST TE BRESJtENS. Blijkens de in ons vorig nummer voor- komende advertentie wordt op morgen (Zater- dag) te Breskens ter gelegenheid van den Schelde-zwemwedstrrjd een groot strand feest gehouden, waarbij. door het symphonie- orkest van Ter Neuzen een concert wordt ge geven. In den voormiddag worden verschil lende kinderspelen gehouden, terwijl voor den middag en namiddag zwemwedstrijden en kinderspelen op het programma staan. BESMETTELLIKE ZIEKTEN. In de week van 3 tot en met 9 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 4 gevallen van roodvonk, n.l. 3 te Zoutelande en 1 te St. Maartensdijk en 1 geval van encephalitis lethargica te Tholen. NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep naar Retranche- ment door ds. A. van der Heide, emeritus- predikant, lid van de Tweede Kamer. ZAAMSLAG. Brj het hevig onweder dat zich Woensdag- namiddag over onze gemeente ontlaste, is een stroom van regen gevallen, waardoor vele te velde staande gewassen erg zijn be- schadigd. Ook het lichtnet is door het on weder getroffen en kon geen licht worden ontstoken, terwijl het hemelvuur een boom trof, staande bjj de woning van de wed. de Putter in de buurtschap Sluis. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MHJDELBURG. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Juli de volgende vonnissen uitgesproken: E. A., huisvr. van E. E. R., oud 44 j., zon der beroep te Sas van Gent, beklaagd vain meineed, is vrijgesproken. In de zaak tegen J. F. E., oud 28 j., land- bouwer te Stoppeldijk, is wegens onttrekken van' goederen aan gerechtelijk beslag, is her- vatting van het onderzoek bevolen op 16 Sept. a.s., n.m. 1% uur. C. K., oud 58 j., kamerverhuurster te Mid- deiburg, is wegens het doen van een valsche aangifte, vrijgesproken. Politierechter te Middelburg. Zitting van 15 Juli 1932. De volgende zaken werden behandeld: J. v. H., oud 27 j., koopman te Roosendaal, werd verdacht dat hij op 17 Juni 1932 te Axel, Alphons Tieleman heeft mishandeld door hem bij de keel te pakken en hem tegen den grond te drukken. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak f 15 boete of 10 dagen hechtenis. P. G. V., oud 55 j., landbouwer te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij. op 15 Juni 1932 te Hulst, Hendrik Bruijnooge heeft be- leedigd. Eisch 10 boete of 15 dagen hechtenis. Uit spraak 10 boete of 5 dagen hecht. G. W. d. F., huisvr. van E. d. B., oud 30 j., zonder beroep te Westdorpe, werd beklaagd, dat zij op 13 Juni 1932 te Sas van Gent Ida de Cooker, huisvrouw van H. van Hoecke, heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. A. W. D., oud 37 j., arbeider te St. Kruis, werd ten laste gelegd, dat hij op 21 Mei 1932 te St. Kruis Gerard Verstraete een slag met een zeisstok heeft gegeven. Eisch f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak f 15 boete of 5 dagen hecht. C. d. P., oud 58 j., arbeider te Oostburg, werd verdacht dat hij op 1 Juni 1932 te Oost burg Jannes Buurman eenige slagen en schop- pen heeft gegeven. Eisch f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. W. M. Q., oud 34 j., koopman te Breskens, werd verdacht, dat hij op 13 Mei te Groede Catharina de Paauw eenige slagen heeft ge geven. Eisch f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uit spraak uitgesteld om nog 3 getuigen te hooren. R. d. P., oud 21 j., paardenknecht te Hon- tenisse, werd verdacht, dat hij op 26 Mei 1932 te Graauw een paal, toebehoorende aan R. Nijskens. heeft beschadigd. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak 5 boete of 5 dagen hecht. ZONDAG 17 JULI 1932. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u., de hber Verduijn, gods- dienstonderwijzer te Breskens; 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. &y2 u., de heer L. Dek; 2 u., de heer I. Verduijn. Axel. 9 Ms u en 2 u., Ds. Van Oeveren. Hoek. 9y2 u. en 2% u„ Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 y2 u. en 2 y2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Axel. 9y2 u en 2y2 u., Ds. Post. Hoek. 10 u. en 3 u.; Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9 y2 en 2 y2 u„ Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2y2 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6'/2 u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5y2 u., Dr. L. J. Cazemier, Evangelisatie. R.K, Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 12 Juii 1932. Menier, 't Koren ligt plat van de zwaarte. Gebogen onder de vracht van de barstensvolle trossen meelkor- rels, pluimend aan de duuzenden top- pen van 't rankste en schoonste ge- was van de 66rde, maar ok van d'n hemel. Heel d'n buiten is zwaar van de vrucht. Velden vol rijpe haver suizelen zachtjes onder de groote zomerstilte, die neerhangt van de oneindig hooge lochten op de moeie 56rde, wier krach- ten langzaam leegvloeiden in duuzend keer duuzendvoudige vruebt. D'n oogst zal niet te laaien zijn op de kra- kensvolle wagens. De bezien-struiken kunnen de vrachten nie dragen. De twijgen buigen van d'n wortel- voet af deur d'n overdaad van bloedroode trossen van bezien, die deurschijnend te fon- kelen hangen in de zon die 't sap w5rm mokt binnen de strakke vellekes. 't Blad kan de vrucht nie bedekken. Oew handen zijn te klein om 66n twijgske leeg te plukken! De weelde op d'n buiten is op d'n oogenblik z66w koliesaal, da-d-oew oogen 't nie meer overzien kunnen. Da-d-oew gemoed ver- drinkt in d'n overdaad van alle goeds da nie weg te sleepen valt van de proppensvolle akkers 't Eerpellaand staat erbij as ik in jaren nie zag. 't Is as 'n wereld van witte en p66rse vlinders, zoow wemelt 't donkergroene loof in laten bloei van bloesem nog. Gezond tot in 't hart ligt de wortelvrucht te rijpeh en te drogen in d'n mullen lochten zandbojem, waar de zonneiwermte blijft zitten onder 't schuttend bladloof. Op 6Srde zijnde, heet Jezus mee zeuven brooien z'n vierduuzend volgelingen gevoeid. Zeuven kurven-vol bleven over! Maar van den hemel uit, hee-t-ie, alleen op mijn akkers al, -r— van 6en zakske zaai- goed, schuren vol van goudgeel koren getoo- verd, waar ik bekaanst gin raad mee weet Maar ja, toen Hiji da wonder voltrok in d'n woestijn, toen was de ekonomie nog niet uitgevonden! D'n ekonomie, 'n wetenschap, waarvan me deus dagen de les hebben ge- leerd; overvloedige oogsten brengen eremoei en hongersnood. Miaar laat ik deuzen schoonen zomerdag nie verprutsen aan da geknoei, an da weergaren. 't Is hier gin Lausanne, 't Is hier maar 'n stil durpke, waar 't ruischend liedeke in de nie-af-te-kijken korenvelden, waaruit ons ranke kerktorentje zoow recht omhoogpiekt, verstaan wordt! Over dien aard Van dingen piekerde-n-ik Zondag-nadenmiddag, toen ik, mee 'n klap- roos in m'nen mond, liep te baaien deur m'n meter-hooge korengewas, da-d-hier-en-daar tot aan m'n kin kwam. Droog as 't koren was, tot knappens-toe, had ik veur sjekuriteit m'n pepke maar leeg- geklopt en weggestoken. De zon bakte-n-'t koren tot krakens en nen werm-zuute geur dreef deur de brosse stelen om m'n hoofd, die zat was van den zomer. M'n oogen vielen dicht van t veule blond- gouwen licht dat er ketste van die korenzee, waarover 'n windeke roosch, da lekker koel aan m'n natte veurhoofd plakken bleef. Zij- zacht schoof m'n gewas laankst m'n handen en toen 'k m'n oogen laankzaam opentrok, de weareld wit veur me opengong, toen dreef 'n rond zwart dingske aan, wa verderop in 'n volgend vorentje van 't hooge veld. Toen 't nader dreef" zag ik dat 't 'n hoedje was. En nog wa dichterbjje, dat ons pustorke d'r onder zat, heelegaar verdoken in de weelde van de struische Stengels. Wa hebben me gelachen, amico, toen me mekaar zoow teugenkwamen, weggekropen uit de weareld. ,,'t Is goed dat d'n Janus ons nie ziet", zee ik: ,,waant <jan mokte-n-ie perses-verbaal veur 't loopen op verbojen grond, menier pustoor". ,,Me zijn *toch op jouwen eigen akker", lachte-n-ie: ,,en ik docht zoow hiji m'n eigen ze zien mijn toch nie in dat hooge koren van d'n Drd". ,,Oew zwarte hoedje verraait oe", flusterde- n-ik geheimzinnig; „oew krullen kleuren 'r beter bij. Maar alle gekheid op 'n stokske, menier pustoor, nie om oew wa wijs te maken, ge ziet er weer patent uit, horre!" ,,Dre", zee-t-ie blij-emstig: ,,'k heb m'n eigen in gin tijen zoow best gevoeid as deuzen zomer, die is as 'n wenme broeikas. En da's nouw sjuustzee-t-ie heel emstig z'n witte handje zochjes op m'nen erm leggende: ,,da's nouw sjuust wa zo'n ouw gewas as ikke noodig hee. ,,Dan zullen me zurgen", gekte-n-ik: ,,da me-n-et allebei zoow nog wa houwen. Ditte mot gaauw afgedaan worren," 'k wees op 't koren: „en dan is dit weer sjuust wa-d-ik mot hebben veur mijn gewas!" ,,'k Heb oew ^erpels ok zien staan", praatte- n-ie toen deur: ,,'k heb er bij eenen d'n grond 's opengewoeld mee m'nen vinger, maar ge- feliciteerd, man; da's goeie!" ,,Ge hedt er verstaand van gekregen, menier pustoor", bepluimde-ik 'm: ,,zoow is 't, d'n eerpel hee-g-et in gin jaren zoow schoon ge daan, tenminste, d'n mijne nie!" „En heelgaar gin ziek er in", zee-t-ie des- kundig. ,,Gin vlooienpikske", zee ik. ,,'Nen mooien stiel, d'n jouwe", docht ie hardop. As 't koren volgend jaar weer zoow staat, ^antoen keek ie me effetjes diep in m'n oogen: „dan drijft er mijn hoedje nie meer op, zoow as gij da noemt". Toen kwam ie nog wa dichterbije en flusterde: ,,'k heb veul sohrik van d'n winter, Dre". „H5, wa stikt da zonnelicht in m'n oogen", loog ik, maar gelukkig zag ie 't nie, want hij bukte z'n eigen naar 'n korenblommeke, dat ie af wouw plukken en toch weer staan liet. Toen ie weer recht stond peerlde zweetkrale- kes onder z'n oogen, zoow dat de fijne rimpel kraskes er mee vol Iiepen. ,,De zeis gaat er toch over enkele dagen in", zee ik en mee bukte-n-ik m'n eigen en snee mee m'n soldaten-knipmes 'nen bos koren af, korenblommen en klaprozen en 'k had in enkele menuten 'nen veldboekee van zomer- pracht, die ge mee twee handen vast moest houwen. „Die brengen me bij oew thuis, menier pustoor", zee ik: „daar hedde nog plazier van as hier alles aan schoven staat, wa-d-ik oew veurspel!" „Jaa?'" vroeg ie mee blijdschap. ,,As twee keer twee vier", verassereerde- n-ik. Hij had gin oog meer veur mijn velden, zoo draaide-n-ie m d'n bepluimden boekee, vol mee 't vurig rood en 't hemelsche blaauw van klaproos en korenblom, overstulpt mee de gouwen rammelende trossen van de koren- aren, 'nen boekee waar ie heelegaar achter schuil gong en die nouw van humzelvers was. Mee z'n haandjes plat teugenmekaar gehou- wen, stond ie in d'n boekee te kijken, schud- dend mee z'n kopke en zee: ,,'n zomerjuweel 'n pracht, 't is te veul, te veul, God wa-d-is 't toch schoon hier, schoon, rijk, oow wa-d-is da-d-'n wonder van schoonheid!" „Hedde die ouwe koperen melkkan nog, menier pustoor!" vroeg ik: „die ge van Trui gekregen hedt indertijd". „Da s waar ok", viel ie uit: ,,daar zetten me die akkerpracht in Dre, kom mee, gaauw jonk; me zetten 'm veur d'n Blaauwe z'n huweljjkscdeau, in m'n studeerkamer!" MIRY STRAAT 10 - Tel. 194.98 Bestuur: FINOULST I. A. D. KORTRIJKLeiestraat 48 - Tel. 1139 Vraagt prospectus gratis. (Ingez. Med.) En zoow zijn me, achter mekaar aan- Joopend deur 't smalle korenvorentje naar de pastorie gegaan. Ineens bleef ie staan. „H6'k oew al be- daankt, Drd?" „Neee, zee ik: „en ge mot 't 's durven, menier pustoor! Maar wa-d-aanders; witte nog margrieten te staan, die heuren 'r ok in!" „Die hd'k toch zelvers", zee-t-ie, z'n oogen ver open getrokken: „laankst de heg van 't kerkplein, maar ze zijn wijd op, Drd". Me gongen laankst de keuken opzij van de pasterie, naar binnen. Daar gaat ie daarveur altij laankst. „Mie", zee-t-ie zenuwachtig: ,,haalt die koperen melkkan 's veur d'n dag, gaauw asteblieft, 't is veur deuzen boekee, wa zegde daarvan, van d'n Dr6 gekregen, maar 't mot gaauw in 't water, begrepte! 't Zouw zonde zijn, ee, as ie te lijen had." Kalm bekeek Mie de blommen die 'k droeg en zee niks. „Goedgekeurd?" vroeg ik. „Had er nog 'nen bos peeen ok bij gedaan", zee da verken: „en 'n blomkool. 't Is wa mis, da stuk korenakker". ,,'n Beetje schaduw heurt 'r altq bij, menier pustor" „zee ik: „dan koom 't licht van 't schoone nog prachtiger op d'n veurgrond". ,,Ben ik soms dieen schaduw?" vroeg ze me toen. ..Belaange nie, hekskuus Mie", zee ik: ,,'k wil oe nie te kort doen, horre! Gij! zij-d-'n komplete zonsverdustering mee 'n muts op!" Menier pustoor zag gin kaans 't zaakje te sussen. Hij hoestte van d'n lach. Dus Mie wier nog kwaaier. „Gij! Gij! Gij!verder kon ze nie komen. ,,En toen, Mieke?" vroeg ik. ,,Gij zijt d'n onbeschomdste kearel die 'k ken, d^br!" Mieke", gaf ik vriendelijk trug: „da-zegde daar z66w prontjes,, meske, gij krijgt van mijn 66k 'nen boekee! Bij ons thuis staan de braandnetels in vollen bloei en Toen was ze geblazen. Menier pustoor vreef mee z'nen rooien zak- doek z'n gezicht droog. ,,'k Heb 't er be- nauwd van gekregen", zee-t-ie heesch: „Dr6, wa kunde giji 't toch begaaien!" ,,Had 'k dan ongelijk?" vroeg ik. Maar hg dorst gin neee te zeggen. Dus kneep ie z'n oogen wa dicht en schudde z'n kopke enmee kwam Mie binnen! En witte wa ze dee? Ze zweegEn da's veul erger dan da ze opspulL Waant as Mie zwijgt, dan kunde 'r gin woord meer tusschen krijgen! Dan ga ze te keer mee de potteo en pannen of er 'n aardbeving is in 'nen blekslagerswinkel; meer hoef ik er zekers nie van te zeggen! Ze debatteert dan mee louter uitroeptee- kens, nouw begrepte 'r wel zo'n bietje van. Maar ollee, menier pustoor en ik, we hebben nog wat margrieten in z'nen tuin uitgezocht, de kan wier ondertusschen opgevreven en toen me in z'n kamer zatten aan 'n lekker sigorke en 'n kouw kruikske bier uit z'nen koelen kelder, toen he'k genoten, volop ge- noten van da manneke z'n plazier in da stuk zomerweelde, da heel d'n hoek van z'n kamer opfleurde. En as ons 't ongeluk mot overkomen da me da goeie pustorke verliezem, ge wit wel wa ge hedt maar nie wa ge krijgt, zee Trui altij, dan zal 'k tenminste elken zomer zo'nen boekee op z'n graf laten ruischen Maar ik hoop da'k m'n nog laank mag houwen. f 'k Wordt altij 'nen beteren mensch as ik 'm spreek. Van de week ga-g-et koren er af. 't Is op z'n schoonst en dandan komt de zeis. Zoow is 't nouw eenmaal geregeld, Ollee, ik schei er af. 'k Ben meer as vol. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRe LIJK AANGESPOELD. Sinds Maandagavond werd vermist de actrice Ciska Cremer, algemeen bekend ge worden uit de vertolking van „Marijntje Gijzen" met Nap de la Mar als „De Kruik". Zij was thans verbonden aan het gezelschap van den heer Bouber dat te Rotterdam ver- tooningen geeft in Arena. Zij was daar Maandagavond nog opgetreden, doch sinds vermist. De kinderpolitie had de opsporing der 17-jarige reeds verzocht. Gisteren is evenwel door een der leden van het gezel schap Bouber de vermiste herkend in het lijk van een aan het strand te Scheveningen aan- gespoelde onbekende. Men had in de omgeving van de ongeluk- kige den laatsten tijd meenen te bemerken, dat zij aan zwaarmoedigheid leed. WOLKBREUK TE BERGEN OP ZOOM. Ook Bergen op Zoom en omgeving zijn Woensdagavond geteisterd door een onweers bui, gepaard met een wolbreuk. Tal van straten iiepen daardoor onder water, waaronder de Straatweg naar Antwerpen. In tal van huizen iiepen de kelders onder. In den Antwerpschen Straatweg werd een gat geslagen van ongeveer 25 tot 30 meter, juist op de helling van de spoorlijn Bergen op ZoomVlissingen. Doordat het water de helling afkwam werd de rechter-spooriijn gedeeltelijik door het zand bedolven en over een lengte van 200 a 300 meter werden de dwarsligers losgespoeld. De laatste trein naar Vlissingen moest in Bergen op Zoom worden opgehouden en werd over een andere lijn naar het station Woensdrecht geleid, waama de trein de reis naar Vlissingen kon vervolgen. In een caf6 op de Groote Markt kwamen 3 plafonds naar omlaag doordat het hemelwater van het dak van de Protestantsche Kerk af op het dak van het cafd terechtkwam. De burgemeester van Bergen op Zoom, aan wien gevraagd werd assistentie van de brandweer bij het leegpompen van de tientallen kelders, wensohte geen vergunning te geven en eerst nadat de bewoners de toezegging hadden ge daan, dat zij de gemeente voor het leegpom pen een vergoeding zouden geven, werd te middemacht de autospuit van de brandweer in werking gesteld. ONWEER. Behalve de in ons vorig nummer vermelde ongevallen is tijdens het hevige onweer op Dinsdagavond de bliksem ingeslagen bij H. Smits te Berghem bij Oss. De echtgenoote van den heer Smits werd door het hemelvuur getroffen en door een openstaand raam naar buiten geslingerd. Zij kreeg wonden aan arm en hoofd. Te Hedel is de bliksem ingeslagen in de boerderij van Stuvers. Het vuur greep snel om zich heen, doch door krachtig optreden van de brandweer kon de boerderij ten deele be- houden worden. Te Wanroy is de bliksem ingeslagen in de woning van den heer K. op de Lampertsche heide. De woning brandde af. Verzekering dekt de schade. Tengevolge van het inslaan van den blik sem is te Ewijk (G.) een felle brand uitge- broken in de woning van de wed. C. Smits. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van den inboedel niets kon worden gered. Het vee kon bijtc'ids in veiligheid worden gebracht. Het huis brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Tijdens het hevig onweer van Dinsdagavond sloeg de bliksem in een schuur van den vee- houder Jb. Clay te Sijbesarspei. De schuur brandde geheel af en veertig varkens kwamen in de vlammen om. Door den hevigen regen bleef het woonhuis behouden. Onder Oosterwolde (Fr.) is de bliksem in geslagen in de boerderij van J. v. R., die af- brandde. Het woonhuis bleef gespaard. Ver zekering dekt de schade. Te Haagsteeg is de bliksem ingeslagen in de woningen van J. K. en M. Z. In beide huizen ontstond brand. Men slaagde er in dezen nog tijdig te blusschen. Te Castricum-Noord is de boerenzoon B. door het hemelvuur gedood. Te Steggerda (Fr.) zijn de arbeider A. de G. en zijn zoon, die op het land aan het werk waren, door den bliksem getroffen en gedood. Te Sterksel (N.-B. is de bliksem geslagen in de boerderij van J. Snel. In een oogenblik stond de nog nieuwe hoeve in lichte laaie. Van den inboedel is niets gered. Eenig vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Ook boven de gemeente Maartensdijk (Utr.) is Dinsdagmiddag het onweer hevig ge- weest. Het ging gepaard met flinke regen- buien en hagelslag. Er vielen hagelsteenen zoo groot als duiveneieren. In een weide werd een koe door den bliksem gedood. Aan de kweekerijen en de moestuinen heeft de hagel slag groote schade toegebracht. Het Luna- park ondervond de gevolgen van een wind- hoos; van vele inrichtingen werden stukken afgerukt, en een tent werd met den grond gelijk gemaakt. Tijdens het onweer, dat Dinsdagavond boven Alkmaar woedde is op verschillende plaatsen de bliksem ingeslagen. Bij den heer Heijblom veroorzaakte de bliksem een begin van brand, dat door de bewoners zelf werd gebluscht. Bij den heer Van Baraeveld wer den veel pannen van het dak geslagen en een deel van het plafond vernield. Ook werd de lichtleiding beschadigd. Te Egmond Binnen werd de landbouwer J. S., die in zijn land bij zjjn paarden stond, door den bliksem getroffen en gedood. De man laat een weduwe en een kind na. In betzelfde dorp sloeg de bliksem in de boerderjj van C. S. aan den Heerenweg. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon niets meer worden gered. De inboedel is geheel verbrand. De aangrenzende schuur met var kens kon behouden blijven. In deze gemeente werd voorts het electrische net getroffen, waardoor alle woningen, die nog bovengronds zijn aangesloten, zonder licht kwamen. Te Heiloo werden twee koeien van den vee- houder V. door den bliksem gedood. Te Stom- petoren werden twee koeien van den veehou- der Bruin aan de Zuidervaart eveneens door den bliksem gedood. Aan den Westdijk in die gemeente werden acht telefoonpalen door den bliksem vernield. Bij het onweer van Dinsdag is te Vught bij 's Hertogenbosch de boerderij van de fam. v. d. Braak op Bergenshuizen geheel afge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2