Zomersproeten ver- B V|I T E N L A V D, dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. TER NEUZEN, 13 Juli 1932. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct (Ingez. Med.) is toot alle departementen vastgehouden aan een korting van 12 pCt. Bnitenlandsche Zaken. Door yerschillende voorstellen wordt op dit begi ootingshoof dstuk een bezuiniging voorge- steld van totaal f 323.000. (Wordt vervolgd.) ACTI E TEG EX HET RAPPORT-WELTER. Naar bet Corr. Bureau vemeemt is het modemc comitd ter behartiging van de alge meene belangen van overheidspersoneel (A.C. O.P.) in spoedvergadering bijeen geroepen ter bespreking van de te voeren actie tegen de in het rapport-Welter vervatte voorstellen. Het door het comite te ontwerpen plan van actie zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de gecombineerde vergadering van de hoofdbesturen van den Ned. Bond van Per- aoneel in overheidsdienst, den C.N.A.B., den Bond van Ned. Onderwijzers en den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, welke organisaties tezamen ruim 44.000 leden tellem HET UITWERPEN VAN STROOIBILJETTEN UIT VLIEGTUIGEN. Ten behoeve van de K. L. M. voor Neder- Sand en Kolonien is voor het uitwerpen van strooibiljetten uit haar vliegtuigen voor reclamedoeleinden tot wederopzeggens onthef- fing verleend van het verbod, bedoeld in art. 56, eerste lid, van het luchtverkeersreglement •onder de volgende voorwaarden: 1. De strooibiljetten zullen zoo worden uitgeworpen, dat zij nimmer in pakken, doch steeds elk afzonderlijk den grond bereiken; 2- Pe mhoud der strooibiljetten mag met in strijid zijn met de wet, met de openbare orde en met de goede zeden; 3. De strooibiljetten zullen worden uit- geworpen door een ander, dan den bestuur- der van het vliegtuig; 4. De strooibiljetten mogen niet worden nitgeworpen boven een aantal met name ge- noemde gemeenten; in Zeeland zijn dit: Goes Hulst, Middelburg, Ter Neuzen, Oostburg,' Siuis. Tholen, Vlissingen en Zierikzee. AMBACHTSSCHOLEN. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Ketelaar, in verband met het streven naar eenvormigheid in het aantal les uren per week bij het lager dagnijverheids- onderwijs voor jongens (ambachtsscholen) aatwoordde de Minister van Kunsten en Wetenschappen: Met het oog op de noodzakelijke beper- king van ultgaven en ook ter wegneming van ongemotiveerde verschillen heeft de Minister bij de behandeling van de lesroosters voor den cursus 1931—1932 er naar gestreefd, dat het gemiddeld aantal lesuren per week aan dag-ambachtsscholen met driejarigen cursus een zeker maximum niet te boven gaat. Dit maximum is daarbij voor den cursus 1931 1932 gesteld op 38% lesuren per week van 60 minuten. Toen op de door de besturen van versehil- lende scholen mgediende schoolbegrootingen voor het jaar 1932 bezuinigingen noodzake- Igk bleken, is in eerste instantie aan de be sturen van enkele ambachtsscholen in over weging gegeven, ter bereiking van de nood zakelijke bezuiniging het aantal lesuren tot 36 per week terug te brengen. Deze aandrang foehoefde echter bij het nader overleg niet ge- handhaafd te worden en de lesroosters van deze scholen voor den loopenden cursus zijn dan ook ongewijzigd goedgekeurd. BOUWVAKAKBEIDERS CRISIS- WERKLOOZEN Naar het Hbld. vemeemt, heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken aan de werk- gevers- en werknemersorganisaties, partijen bg de landelijke collectieve arbeidsovereen- komst, medegedeeld, dat wegens noodzakelijk gebleken voor-overleg de bespreking met hem welke bepaald was 12 dezer, is uitgesteld. Zooals men weet is deze bespreking een uitvloeisel van de mededeeling van de mede- deeling van den Minister in de Tweede Kamer ®g mterpellatie-Kupers, beoogende om de oouwvakarbeiders als crisiswerkloozen te doen beschouwen en hen voor verlenging" van uit- keering uit de werkloozenkas in aanmerking- te doen komen. De Minister heeft aangekondigd, eerst over- leg met de organisaties te willen plegen ten einde er zich te vergewissen of zij bereid zijn de collectieve arbeidsovereenkomst, die nof tot 1 Maart 1933 geldt, tusschentrjds te wi£ Janskade. 150 soldaten kwamen de lucht- kokers, die naar den tunnel leiden, met zand vullen, terwijl de ingenieurs. der werken nog andere maatregelen traffen om verder onheil te voorkomen. Zaterdagmiddag was alle ge- vaar voor nieuwe moeilijkheden geweken. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk en het wordt waarschijnlijk geacht, dat tengevolge van deze tegenslag het werk ongeveer met een maand zal worden vertraagd. DE ALGEMEENE TOESTAXD IN BELGIE MINDER ZORGWEKKEND. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: De algemeene toestand ziet er Dinsdag- avond veel minder zorgwekkend uit dan den vorigen dag. Weliswaar heeft de staking zich nog uitgebreid in het mijnbekken van Luik, terwijl voorts de anbeiders der fabrieken van de chemische producten te Auvelait in de provincie Namen en der steengroeven te Quenast in Noord Henegouwen het werk ge- staakt hebben, maar bijna overal is het den geheelen dag door rustig gebleven. Te Brus sel hebben een paar honderd eommunisten, die voor het socialistisch volkshuis waren samengeschoold, getracht tijdens de vergade ring van het socialistisch partijbestuur het gebouw binnen te dringen. Zij werden er echter onmiddellijk weer uit verdreven. Sedert Maandag worden de verschillende spoorweg- stations van de hoofdstad door militairen be- waakt. Woensdagavond zou in een zaal van het centrum der stad een groep dissidente socialisten een vergadering van werkloozen houden. Ten einde alle wanordelijkheden te voorkomen heeft burgemeester Max deze ver gadering verboden. Alleen in de streek van Charleroi blijft de atmosfeer nog troebel. Een bende stakers, die tusschen Gilly en Chatelineau van mijn tot mijn trok, werd door de gendarmerie uit el- kaar gedreven. Te Charleroi heeft de bere- den gendarmerie gistermiddag twee charges moeten uitvoeren, om zekere gebouwen te be- schermen. In Vlaanderen is alles rustig. De regeering beschouwt de revolutionaire beweging als be- dwongen. Wei kan zich hier of daar nog een plaatselijke opflakkering voordoen, maar ook dit laatste is niet zeer waarschijnlijk meer. De minister van arbeid en nijverheid hoopt verder, dat de onderhandelingen, die thans tusschen de mijndirecties en de socialistische en christeljjke vakvereenigingen van mijnwer- kers aan den gang zijn tegen het einde van de week zullen slagen. INVOER TAN AAItDAPPELEN IN ENGELAND. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft in het Lagerhuis een der leden geklaagd over de groote voorraden vroege aardappelen uit het buitenland, die thans in de Engelsche havens worden aangebracht en den minister gevraagd of hij wel wist, dat de verbouwers in Neder land op het oogenblik bereid zgn aardappelen naar Engeland te verschepen voor dertig shilling per ton, en dat, als er niet dadelijk stappen hiertegen worden ondemomen, niet alleen de Engelsche aardappelen geruineerd zullen worden, maar bovendien duizenden landarbeiders werkloos zullen worden. Minister Gilmour antwoordde, dat hij geen reden had om te veronderstellen, dat de com- mlssie van advies voor de invoerrechten deze zaak niet onder de oogen zou zien en zoo noodig geen aanbevelingen voor maatregelen ertegen zou indienen. DE REVOLUTIONAIRE STAKING. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: Na de Maandagavond te Brussel uiteen- gedreven betooging en de arrestatie van 150 eommunisten, blijken zich in den afgeloopen nacht verdere ongeregeldheden van emstigen aard te hebben voorgedaan. Een der personen die Zaterdagavond te Roux bij een salvo van Onderwijs, j de marechaussee werd getroffen, is Maandag in het ziekenhuis overleden. Een Nederlan- der, zekere W. Bermont, wonende te Mar- chienne, is tgdens de relletjes door een kogel in het achterlijf getroffen. Zijn toestand is niet zorgwekkend. Te Cuesmes bij Mons is Maandagavond een barricade opgeworpen. Verscheidene arbei- ders zijn door de gendarmerie bij dit werk verrast en gearresteerd. Op de spoorlijn BrusselParijis ,niet ver van het station Frameries, hebben onbekend geleven personen sabotage gepleegd en ver scheidene bouten losgemaakt. Dit kon ge- lukkig nog tijdig worden geconstateerd, waar- door een spoorwegramp op deze druk bereden lijn werd voorkomen. Detachementen vein het 13e reg. infanterie zijn te Auvelais in de pro- vincie Namen aangekomen, teneinde de elec- trische centrale aldaar, die een paar honderd gemeenten in de provincie Namen en in Bra bant van electriciteit voorziet, tegen de revo lutionaire elementen te beschermen. Rondom de centrale worden loopgraven aangelegd. Dinsdagochtend vroeg was alles rustig. De staking is nog steeds algemeen in de provin cie Henegouwen. In vele plaatsen is het telefoon- en telegraafverkeer verbroken, daar de eommunisten de draden hebben doorge- knipt. Het tramverkeer ligt eveneens geheel stil. De scholen zijn gesloten. Teneinde de uitbreiding van de beweging in de rich ting van het Vlaamsche land te be- lemmeren, is thans ook het verkeer per fiets en motorfiets in het Vlaamsche gedeelte van Zuid-Brabant verboden, evenals in het arron- dissement Oudenaarde. Te Oudenaarde zelf is de staat van beleg afgekondigd. Detache menten militaire wielrijders zijn aangekomen te Aalst, Nivone, Gerardsbergen en Halle. De Waal-Brabantsche stad Nijvel, waar de staking eveneens algemeen is, blijft militair bezet. De besturen van de Brusselsche federatie van de socialistische arbeiderspartij en van de Brusselsche vakvereeniging hebben Maan dagavond besloten aan eene algemeene ver gadering, die (heden) Woensdag in het Volks huis wordt gehouden, de afkondiging der alge meene staking voor te stellen. De vakver- eeniging van christelijlk spoorwegpersoneel liet van haar kant aan de regeering weten, dat zij zich niet wenscht te solidariseeren met het socialistische spoorwegpersoneel, dat op staking aanstuurt. Bij de havenarbeiders te Antwerpen zijn door de communistische stakers uit Hene gouwen stappen gedaan om daar tot staking over te gaan. In eene ten stadhuize door bur gemeester van Cauwelaert, den gouvemeur der provincie en andere autoriteiten gehouden bijeenkomst zijn maatregelen overwogen om een dergelijke staking te voorkomen. De socialistische jeugdorganisaties hebben Maandagavond in de Brusselsche agglomera te ontelbare circulaires verspreid, waarbij de soldaten, die naar Henegouwen vertrekken, tot ongehoorzaamheid worden aangespoord. Ook publiceert het socialistische hoofdorgaan Le Peuple een anoniem schrijven van een Waalsch soldaat, die aan zijn ouders de ver- zekering geeft, niet op de stakers te zullen schieten. Het is waarschijnlijik, dat de justitie in dit verband tot 'n onderzoek zal overgaan, daar dergelijke aansporingen strafbaar zijn. nen te treden! Van Amerika zou het ten- slotte afhangen of inderdaad het. pact van Lausanne wordt uitgevoerd, of dat alles, wat daar met veel moeite is tot stand gekomen, op losse schroeven wordt gezet. In politieke kringen te Washington heeft het bericht van dit geheime ..gentlemen agreement' veel stof doen opwarrelen. Het maakte een ongunstigen indruk, z6o zelifs, dat er sprake is van een reusachtigen zwen- del van Europa ten koste van de Vereenigde Staten. Staatssecretaris Stimson gaf in een toelichting te kennen, dat de regeering offi- cieel geen kennis droeg van een dergelijke overeenkomst tusschen de mogendheden en dat geen Amerikaansche vertegenwoordiger aan de beraadslaging over een gentlemen- agreement heeft deelgenomen. In officieele kringen te London wordt ver- klaard, dat er te Lausanne geen enkel ge- heim accoord gesloten is. Hiermee is het be- staan van de bovengenoemde overeenkomst echter niet ontkend. De stemming in de Vereenigde Staten ten aanzien van de behandeling der Europeesche schuldenaars is er sedert Lausanne niet op verbeterd. Onder de Congresleden heerscht zelfs een verbitterde stemming en de kansen op het herzien der oorlogsschulden door Amerika zijn op dit oogenblik sterk gedaald. In den Senaat en in het Huis van Afge- vaardigden te Washington heeft men een particuliere proefstemming gehouden ten aanzien van de schrapping der oorlogsschul den Men heeft „de neuzen geteld" van voor- en tegenstanders. En dit leverde volgend uitslag op: 6 Van de 96 leden van den Senaat verklaar- den zich 39 republikeinen en 39 democraten tegen schrapping der oorlogsschulden der geallieerden, 4 senatoren, weigerden mede deeling van hun standpunt te doen en 14 waren afwezig. Van 435 afgevaardigden van het Huis, ver- klaarden zich 255 tegen annuleering, en 149 leden waren afwezig. Deze enquete geeft duidelijk blijk, dat de groote meerderheid van het Amerikaansche parlement geen schrapping wil, nu niet en ook n& de verkie- zingen niet. De leider der replublikeinen in den Senaat gaf de volgende verklaring: Ik zal de oorlogsschulden noch schrappen noch herzien, onverschillig welke beloften in' Lausanne zijn gedaan of welke overeenkomst is getroffen. Ik geloof niet, dat het Ameri kaansche Congres het consulaat de geallieer den schulden zal herzien of verminderen Senator Reed verklaarde, dat hij ..eeuwig tegen schrapping of vermindering der oorlog-s- SChuldpn is" schulden is" DE PARLEMENTSCRISIS IN DUITSCHLAND. Het parlementaire stelsel in Duitschland is schrijft de N. R. Crt. - al enkele jaren mek en de Rijksdag zelf heeft zich reeds twee jaar geleden door de machtigingswet onbekwaam verklaard voor zijn normale functie, die hij sedertdien dan ook niet meer heeft uitgeoefend. Het regeeren met behulp van noodverordeningen was hiermee begon- nen en zal niet zoo licht meer van de baan raken. Want zoowel in het rijk als in den grootsten bondsstaat Pruisen wordt het steeds moeilijker parlementair te regeeren en ook in Zuid-Duitschland is al enkele malen gebleken dat de landdagen daar het voorbeeld van hun grooten Pruisischen broer gaan over- nemen. Dat voorbeeld is wel heel slecht; wij herinneren hier alleen maar aan den formee- len slag, dien nazi's en eommunisten op 29 Mei elkaar hebben geleverd en aan de wan- ordelijke tooneelen waaronder de vorige week de Landdag voor onbepaalden tijd moest wor den verdaagd, omdat de nazi's en eommunis ten baloorig waren over de verwerping van het amnestie-ontwerp dat zy, ditmaal broeder- lijk vereend, in de juridische commissie had- den weten door te zetten en dat, zoo het aan- genomen ware, volgens de Germania „aan den rechtsstaat in Duitschland een einde zou hefbben gemaakt." Dit is nog verhinderd doordien de raad van state er zich tegen had uitgesproken, zoodat aanneming slechts moge- lijk was met een meerderheid van twee derde. Wat er nu in Pruisen gebeurt is een onheil spellend voorteeken voor het rijk, want de uitslag van de Rijksdagverkiezing van 31 Juli zal wellicht niet zoo bijster veel verschillen van die in Pruisen. Men zal m.a.w. vermoe- delijk een nieuwen Rijksdag krijgen, nog min. der geschikt om zijn normale functie te ver- vullen dan de oude was, Aan dezen nieuwen Rijksdag zal von Papen het verdrag van Lausanne ter ratificatie moe ten voorleggen, over welk verdrag hjj na zijn terugkeer te Berljjn wel weinig goede woor- den uit politieke kringen zal hooren. De be- schouwingen in de bladen van welhaast alle partijen, maar vooral van die der rechterzijde, waarop hij dan toch heet te steunen, zijn schamper afwjjzend. Alleen de linksche pers heeft nog een zekere mate van waardeering voor het bereikte, maar merkt toch op dat Briining allicht meer zou hebben verkregen. Dat is mogelijk, omdat het kabinet-Brtining in elk geval minder wankel stond dan het kabinet-von Papen, dat geheel in de lucht hangt en waaraan Frankrrjk niet de minste stabiliteit kan toeschrijven. Aan zulk een regeering politieke concessies te doen, ware hachelijk geweest en dat zal Herriot in zijn venzet tegen de politieke voorwaarden, die von Papen aanvankelijk stelde, hebben ge- stijfd. Hoe dit zij, het zal uiterst moeilijk zijn, den nieuwen Rijksdag te overtuigen, dat het ver drag van Lausanne het beste is, wat in de bestaande omstandigheden was te bereiken. Lukt dit niet, dan zal er niet veel anders op- zitten dan het bij noodverordening te ratifi- ceeren en daarmee de parlementaire onmacht, waartoe Duitschland allengs is vervallen, voorgoed te bezegelen. Er is echter nog een kans dat de partijpolitiek in dezen tot inkeer komt en wel tengevolge van de goede ont- vangst die het verdrag van Lausanne in financieele en oeconomische kringen en ook aan de Duitsche beurzen heeft gevonden. Groot is die kans echter niet. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Juni werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge- legd 32.899,67 en terugbetaald 35.906 99- /3(W32 mtader iDgelegd dan terugbetaald Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 23. Door tusschenkomst van het kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschre- ven nominaal 2000. NOG BIJTIJDS GERED. Ziondagmiddag was in het kanaal te Vlissingen een marinematroos aan het zwem- men, die zulks nog niet goed kon. Plotseling zonk de jongeman in de diepte weg. Een lid der Vlissingsche Reddingsbrigade mocht er na eenige vergeefsche pogingen in slagen den drenkeling bewusteloos boven te brengen. On geveer 25 minuten heeft men de kunstmatige ademhaling toegepast eer de matroos weer bij kwam. Hij is toen naar het Marine Hos- pitaal overgebracht. M. SCHUILENBURG 90 JAAR. Vrijdag 15 dezer herdenkt te 's-Gravenhage een oud stadgenoot, de heer M. Schuijlenburg, oud-directeur der invoerrechten en accijnzen zijn 90sten jaar dag. De heer Schuijlenburg is geboren te Vlis singen. Hij liet zich aanvankelijk aanmon- steren als scheepsjongen, doch leed schip- breuk en bad toen genoeg- van de zeevaart. Hij werd daarna opgeleid voor het vak der rijksbelastingen, en werd in 1864 als surnu- merair te Middelburg aangesteld. Ongeveer een halve eeuw geleden fungeerde hij te Ter Neuzen als controleur der rijksbelastingen en genoot de algemeene achting der ingezetenen. Hij heeft ook deel gemaakt van den gemeen- teraad waarin hij een vooraanstaande positie innam. Na in verschillende plaatsen dienst te heb ben gedaan en in rang opgeklommen te zijn, werd hij 1 Januari 1913 te 's-Gravenhage ge- pensionneerd als directeur der invoerrechten en accijnzen. Ondanks zijn hoogen leeftijd is hij nog steeds voor zaken van algemeen belang werkzaam. AXEL. TEGENSLAG MET DE A N TWERPS CHE TUNNEL. Aan het tunnelwerk onder de Schelde te Antwerpen heeft zich Zaterdagochtend een zeer emstige tegenslag voorgedaan. Een paar minuten voor vijven, op het oogenblik, dat 12 -anbeiders werkzaam waren in de tunnel voor voetgangers, die aan de St. Jansplaats begint, maar nog niet tot onder de rivier is gekomen, deed zich geheel onverwacht een grondver- zakking voor en begon het water de tunnel binnen te dringen. De arbeiders wisten zich nog tijdig te redden en waarschuwden de orandweer, die onmiddellijk ter plaatse kwam en ten einde de volledige instorting van de runnel te voorkomen, hem van buiten af met water begon te vullen. Omstreeks negen uur constateerde men, dat de grond aan de Plan- tinkade eveneens begon te verzakken en moest een begin worden gemaakt met het wegnemen van de electrische trolleydraden en het ont- imimen van verscheidene perceelen aan de St. WASHINGTON EN LAUSANNE. De Amerikanen zijn over de oplossing van het herstelvraagstuk te Lausanne niet bijster goed te spreken. Men meent, dat er door Frankrijk en Engeland geheime afspraken zijn gemaakt, om pressie uit te oefenen op de Amerikaansche regeering. Zulks zou ge- schied zijn door middel van een geheim ..gentlemen agreement", waarbij bepaald is, dat de overeenkomst van Lausanne na de ratificatie niet van kracht zal worden, alvo- rens de mogendheden een bevredigende rege- ling met den grooten schuldeischer Amerika hebben aangetroffen. Indien Amerika dus ook- in verlaging of schrapping der oorlogs schulden toestemt, zal de overeenkomst met Duitschland doorgaan. In het tegenoverge- stelde geval zal er opnieuw beslist moeten worden, wat men zal doen. Volgens een ver klaring van MacDonald zou dan een nieuwe conferentie noodzakelijk zijn, volgens Herriot zou dan het Youngplan weer in werking die- CONCERT OP DE MARKT. Door het muziekgezelschap ,,De Vereenigde Werklieden" zal a.s. Donderdag, des avonds 8 uur, op de Markt het volgende programma worden uitgevoerd: 1. Steenstraete, marsch L. Garcia. 2. De barbier van Seville, ouverture Rossini. 3. De tooverfluit, fantasie uit de opera Mozart. 4. De schoonste, groote wals A. Govaert. 5. Herinnering aan Glion, marsch Gaillet. Pauze. 6. Op een Perzische markt, karakterstuk A. Ketelby. 7. De nachtegaal en de bastaard nachtegaal, polka voor 2 clarinetten L. Purnotte. 8. Goud en Zilver, wals Fr. Lehar. 9. Congresmarsch A. Schirris. Landdag. Zondagmiddag werd alhier een landdag ge houden vanwege de Ned. Ver. van Fabrieks- arbeiders, op een terrein gelegen aan den Kinderdijk, de z.g. Groote Plaat. De meeting werd geopend door den heer G. T. de Jong, districtsbestuurder van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. Deze heette de opgekomenen welkom en herinnerde, hoe enkele jaren geleden in dit gewest slechts een drietal afdeelingen was, met enkele tientallen leden. Uit het feit, dat de socialistische arbei- dersbeweging de laatste jaren zoo gegroeid is, blijkt, dat deze beweging in Z.-Vl. niet meer tegen te houden is, aldus spreker. Daarna bracht de muziekvereeniging van Assenede een paar nummers ten gehoore, be- nevens de arbeiders-zangvereeniging ,',Het Roode Lied" van Ter Neuzen. Als eerste spreker kwam aan het woord de heer F. J. Jurgens, hoofdbestuurder, met als onderwerp. Komende tijden. Nadat deze eenige woorden gewijd heeft aan diegenen, die het terrein en de regeling verzorgden, kwam hij tot het vraagstuk der werkloosheid. Niet alleen in Nederland heerscht deze, doch overal in dezelfde of erger mate en het aantal werkloozen heeft zich uitgebreid tot een millioenen-leger. Men meent deze werkloosheid te kunnen overwin- nen, met steeds maar loonsverlaging toe te passen en steeds voor de arbeiders minder gunstige arbeidesvoorwaarden, de crisis te kunnen overwinnen; daardoor meent men meer werk te kunnen verschaffen. Spreker wijst op Cecho Slowakije, waar de loonen lager zijn dan hier en toch werkloosheid heerscht. Loonsverlaging is verlaging van koopkracht. Van de zijde der regeering hebben wij niet veel medewerking te verwachten. Te Leeu- warden sprak oud-Gouvemeur-Generaal van Indie, de heer Fock, over loonsverlaging, daarbij te kennen gevende, dat men terdege rekening moet houden met de vakbeweging. Men wou wel, dat men de vakbeweging uit de wereld kon doen verdwijnen, het zou dan heel wat gemakkelijker gaan. Uit het rapport Welter zien wij, dat op de werkloozensteun 15 pet. bezuinigd zou moe ten worden, terwijl op defensie deze slecht 6 pet. bedraagt. In Nederland poogt men de arbeiders-klasse terug te dringen, terug naar vroegere dagen en hoort men de leuze, dat de arbeiders anders moeten gaan leven. In het minst zjjn wg noch bereid, noch ge- neigd, daaraan mede te werken. Wij willen meespreken, hoe wij willen leven In de Tweede Kamer blgkt dikwgls, dat wanneer het om de belangen der arbeiders- klasse gaat, men de SD.A.P. alleen laat staan, hoewel daar ook vertegenwoordigers in zitten, die voorgeven voor de belangen van de arbeiders op te komen, met name de zgn. Christelijke organisaties. Het is niet de vraag of men georganiseerd is, maar of men goed georganiseerd is! Men verwijt ons dikwijls, dat wij op het standpunt staan van klassestrgd, doch dat kan nu eenmaal niet anders, omdat wij vech- ten tegen de klasse die er ons onder wil heb ben, terwijl wij streven naar verbetering voor den arbeider. Bij behandeling van het rapport-Welter zal de Minister met de portefeuille rammelen, millioenen worden verknoeid aan oorlogs- uitgaven, aan oud-roest. Wanneer wij ons tot de vrouwen richten, dan wil dat zeggen, dat wij strijden voor een beter leven van je man en je kinderen en gij ons daarin moet steunen. Ook moet Onderwijs het weer ontgelden en zij willen van het arbeiderskind geen ontwik- keld mensch maken, doch beschouwen de jeugd als een verlengstuk achter de machine. Wij willen de jeugd een beter, een mooier leven geven. Het betere leven, dat wij thans hebben in vergelijking met vroeger, hebben wij te dan- ken aan een langen strijd. Door het brengen van offers en door leed, zijn wij op een hoogte gekomen zooals thans. Onze strijd gaat, door de donkere nacht van het kapitalisme naar een beter bestaan. Die strijd zal lang zijn, want wel staat het kapitalisme op zijn grondvesten te schudden, wij dienen goed te begrijpen, dat wij strijden tegen een goed gewapende klasse. Schouder aan schouder moet gij dien strijd willen voeren. In de verkiezingsdagen zullen wij er op wijzen, dat men opheffing wilt der sociale wetgeving, doch op defensie niet wilt bezui- nigen. De kapitalistische anarchie teistert de maatschappjj, met als gevolg al de ellende. Ononderbroken strijden tegen werkeloosheid en honger, v66r werk en brood! Het is een felle en onverzoenlijke strijd tegen de bezittende klasse. Nu reeds zijn vele offers gebracht, doch in de komende tijden zullen wij ons nog meer opofferingen moeten getroosten om ons doel te bereiken. De Socialistische gedachte gaat om vrede en broederschap, tegen haat en tweedracht. Bij Apoth. en Drogisten 1 Ingez. Med.) Wij moeten bouwen aan onze politieke- en vakorgamsatie, wanneer dat met alle macht gebeurd, zal er met succes worden gevochten i ren® offers in het belang van Uwe kinderen en Uwe klasse. Slechts dan zullen wij ons doel kunnen be- reiken, dan zullen wij op de tinnen van den kapitalistischen burcht onze roode vlag kun- nen planten en dan zal de arbeiders-klasse vrg zgn. Na dezen spreker brachten muziek en zantr afwisseling, terwijl de groep Ter Neuzen van a^" i declamatie ten gehoore bracht rj™! tweede spreker voerde de heer F. Kippen het woord over het onderwerp: Van aanval en verweer. Deze acht het wel „zeer toevallig", dat ook de Christelijke organisatie een Landdag heeft georganiseerd. Deze (de Chr.) organisatie, eent de belangen der arbeiders evengoed te kunnen behartigen dan wij en het mankeert er nog maar aan, dat zij niet beweren dat U het beter kunnen, doch dat durven wii! Spreker releveerde de tegenwerking, onder- vonden bg de organisatie voor dezen landdag Er is al heel wat veranderd, zoo zullen wii over enkele weken het feit herdenken, dat het 25 jaar geleden is dat onze Vereeniging van Fabrieksarbeiders is opgericht, dat het ledental geweldig is toegenomen in den loon der jaren en er heel wat tot stand is gebracht. Terugkomende op de Christelijke organisa ties, zegt spreker, dat de praktijk van Twente ons heeft geleerd, wat een gegeven woord uit den mond van een Christelijk bestuurder wilt zeggen. De klassenstrijd bestaat, doch deze is ons opgedrongen, of is het rapport-Welter geen klassenstrijd Als het zoo voort gaat dan doen wij het niet langer!! Als men ons de vraag stelt, of wij de klas senstrijd willen, dan zal ons antwoord zijn, dat wij deze aanvaarden en onze positie met alle onze ten dienste staande mdddelen zullen verdedigen. Is het soms een bewijs van toenadering, dat er wel geld is voor defensie, maar niet voor steun? Daarom moeten wij niet denken, dat mooie woorden succes zullen hebben, doch alleen door het vormen van een machts-formatie succes Is te behalen, om feller en steeds scherper wordende aanslagen af te kunnen wenden. Zoo laag kan het loon niet zgn, of de werk- gever vraagt zich af, of „er niets meer af kan". Destijds werden in de landbouw hooge koop- sommen etc. besteed; toch was dat geen aan- leiding om de loonen te verhoogen. Bij het maken van winst kan er nog geen hooger loon of vacantie voor den arbeider af. Over een tijdvak van 16 jaar heeft Philips 480 pet. dividend uitgekeerd, een gemiddelde dus van 30 pet. per jaar. Nu reeds 14.000 arbeiders op straat zijn gezet, moeten de overblgvende 9000 er ook nog aan gelooven en moeten minder gunstige arbeidsvoorwaar- den accepteeren, terwijl op hetzelfde oogen blik in de Rotterdammer staat, dat aan de aandeelhouders 4 millioen dividend zal wor den uitgekeerd! Deze dag is er daarom voor, te zorgen, dat ons moreel niet wordt verzwakt of aangetast; luistert niet naar de lokkende stem van kapers die er op de kust zijn. iSluit Uw rijen aan en al is de Schelde wel tusschen Z.-Vl. en overig Nederland, ook voor jullie is plaats en zal worden gezorgd. Met het voorbeeld aan Duitschland, zgn wg er in geslaagd aan de A.K.U. een collectief contract af te sluiten en wat dd&r is ge beurd, moet ook in Z.-Vl. gebeuren. Daar kan alleen een eensgezinde organisa tie voor zorgen, met een groote macht. Neemt een voorbeeld aan de werkgevers, die ook de koppen bij elkaar steken ter beharti ging hunner belangen. Gedachtig aan de leer van Pieter Jelles Troelstra, zullen wij er voor werken, de socia listische gedachte in Z.-Vl. te brengen waar zij nog niet is. De vlag van de nieuwe en jonge afd. Koewacht getuigt daar reeds van en wanneer het land van Koewacht tot Delf- zijl is volgeplant met onze roode vlaggen, zult gij niet te vergeefs bg ons aankloppen. Beide sprekers ontlokten een geestdriftig applaus. Na nog eenige nummers muziek en zang, werd de bgeenkomst door den heer De Jong gesloten. De meeting werd bijgewoond door circa 1000 personen. Beivorderd van het le naar het 2e studiejaar aan de Academie Beeldende Kun sten (afd. Bouwkunde) te 's Gravenhage, de heer K. Boot, van Axel. Zaterdag a.s. zal de harmonie „Concor- dia" per rgwiel een bezoek brengen aan de buurtschap Spui. Het gezelschap zal om half zes van Axel vertrekken. Naar men ons mededeelde, zal op 15 Augustus a.s. te Zuiddorpe een Ziekendag worden gehouden. Een bedevaart zal worden ingericht naar de grot van O. L. Vrouw van Lourdes en zullen dien dag te Zuiddorpe bg- zondere godsdienstige plechtigheden plaats hebben. De Z.V.T.M. heeft voor deze gelegenheid extra diensten ingelegd van Walsoorden Zuiddorpe en van Philippine-Zuiddorpe. SCHOONDIJKE. Geslaagd voor het prop.-examen theologie (cum laude) de heer J. M. Welleman te Schoondijke. BIERVLIET. Toen de werkman L. te Biervliet dezer dagen van zijn werk thuis kwam, bemerkte hij dat ongenooden een bezoek aan zgn woning hadden gebracht en uit een kast in een voor- vertrek der woning een geldsbedrag van on geveer 50 hadden ontvreemd, benevens eenig Belgisch geld. De politie stelt een nader onderzoek in. HAN DELS J tEG IS TE 11 KAMER VAN IKOOFHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. In de week van 27 Juni4 Juli werd bij het Bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschrgving: P. Augusteijn, Axel, Noordstraat B 7, effectenhandel, administratien en assurantien. Wijzigingen: W. Breeweg, Jozinastraat 6, bierbottelarij en handel in limonades. Overl. eigenaar: W. Breeweg, Nieuwe eigenaar: wed. W. Breeweg. Gevolm.: J. Breeweg. P. Doffemont, Hulst, IJzerenhandstraat D 10, handel in hout. Uitgetreden eigenaar: P. Doffemont. Nieuwe eigenaar: P. Kousema- ker. Handelsnaam -gewijzigd in: P. Kouse-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2