ALGEMEEN N1EUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OE VIERDE SEPTEMBER No. 8861 WOENSDAQ 13 JULI 1932 72e Jaargang. Opening en sluiting der Jacht. DE ZWARTE UEVE VROUW FEUILLETON BINNENLAND van 22 Oct. 1932 tot 29 Jan. 1933 van 31 Dec. 1932 tot 29 Jan. 1933 van 27 Juni 1932 tot 21 Aug. 1932 en van 8 Oct. 1932 tot 13 Nov. 1932 van 8 Oct. 1932 tot 13 Nov. 1932 van 22 Oct. 1932 tot 29 Jan. 1933 van 31 Dec. 1932 tot 29 Jan. 1933 van 8 Oct. 1932 tot 13 Nov. 1932 van 8 Oct. 1932 tot 13 Nov. 1932 van 27 Aug. 1932 tot 1 Jan. 1933 van 3 Sept. 1932 tot 1 Jan. 1933 5. dat, behoudens het bepaalde sub 6 en I, 31) TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Biimen Ter Neuzen 1,40 per 3 maaaden - Buiten Ter Neuzen fr oer post 1,80 per 3 maanden - Bij voor uitbeteling fr. per post 6,60 per Jaar Joor BelgiS en Amertka 2,25, overlge lan den 2,60 per 3 maanden fr. per pos. - Abonnementen voor het buitenland alleen bfj vooruitbetaling. Caster: Firxna P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 - TELEFOON No. M. ADVERTENTISN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor el^en J6^ 01661 Grootere letters en cliches worden naar plaatsrulmte bereken Handelsadvertentien bfl regelabonnement tegen vermlnderd tarief, hetwe op aanvrM« verkrygbaar is. - Intending van advertentien liefst dag voor de ultgave. orr BEAD VERSCHUNT EBDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRUDAGAVONR De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de Minister van Economi- sche Zaken en Arbeid, bij beschikking van 11 Juni 1932 heeft bepaald: 1 dat, behoudens het bepaalde sub 2, 3, 4, 5 6 en 7, de jacht op de wildsoorten, ge noemd in kolom I, zal zijn geopend in de pro- vincies, genoemd in kolom II, gedurende het tijdvak, in kolom II achter de namen der wild soorten aangegeven, en in de provincies, ge noemd in kolom in, gedurende het tijdvak, in kolom III achter de namen der wildsoorten aangegeven. KOLOM m. KOLOM KOLOM I. Groningen, Friesland en Drente Alle provincies, behalve Groningen GROF WILD. Friesland en Drente. Edelherten en damherten Hinden Reebokken Reegeiten KLEIN WILD. Alle provincies behalve Groningen en Friesland Groningen en Friesland. Patrijzen (KLEIN WILD.) Alle provincies. Korhanen Fazantenhennen Fazantenhanen Houtsnippen Hazen WATERWILD. van 1 October 1932 tot 1 Januari 1933. van 1 October 1932 tot 1 Januari 1933. van 1 October 1932 tot 29 Januari 1933. van 1 October 1932 tot 29 Januari 1933. van 1 October 1932 tot 1 Januari 1933. Alle provincies, behalve Groningen Friesland en Drente Groningen, Friesland en Drenthe. van 25 Juli 1932 tot 9 April.1933 van 25 Jul! 1932 tot 5 Maart 1933 Alle provincies, behalve Groningen Groningen, Friesland, Drente en Friesland, Drente en Noord- en Noord-Holland Holland. Waterwild a* T„ii 1Q12 tot 9 April 1933 I van 25 Juli 1932 tot 5 Maart 1933 Watersnippen van 25 Juli 1932 toe a Aylu (WATERWILD). Alle provincies. Eenden. alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden Goudplevieren van 25 Juli 1932 tot 12 Februari 1933 van 27 Augustus 1932 tot 12 Februari 1933. 2. dat, behoudens het toepaalde sub 3, 4 en 5, de jacht op wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platyrhyncha platyrhyncha) op de eilanden Texel en Ame- iand en in Zeeuwsch-Vlaanderen zal zijn ge opend van 17 Juli 1932 tot 12 Februari 1933; 3. dat, ibehoudens het bepaalde sub 4. 6 en 7, het vangen van de hieronder in kolom A genoemde waterwildsoorten door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan in de provincies, genoemd in kolom B, gedurende het tijdvak, in kolom B achter de namen der wildsoorten aangegeven; millioen voor bezuiniging in aanmerking komt en dat hiervan de totale jaarlijksche loon- en salarislast rond 50 pCt. bedraagt. Wil men een zeer groot bedrag op de landsuitgaven be- zuinigen, dan moet men dus noodzakelijk daarbij de salarissen en loonen aantasten. Voorgesteld wordt: iykrimping van de per- soneelformaties met 12 pCt. (verwachte baten circa 7,2 millioen); blijvende salariskorting van 13 pCt. voor de ongehuwden en 8 pCt. voor gehuwden (bezuiniging circa 24 mil lioen; na aftrek van reeds bestaande kortin- gen wordt dit per saldo 14.5 millioen). Ge- lijksoortige verlaging van de loonen en sala rissen van personeel in dienst der andere publiekrechtelijke lichamen zal als noodzake lijk complement van dezen maatregel door een wettelijk voorschrift moeten worden af- gedwongen, indien Zij niet uit eigen beweging wordt opgelegd. Voorts zal het evenwicht moeten worden hersteld tusschen de salaris sen en loonen van het Rijkspersoneel en van het personeel in dienst van publiekrechtelijke lichamen. Verder wordt voorgesteld: een verminde- ring met 15 pCt. van de uitgaven voor mate- rieele en overige behoeften (bezuiniging circa 2.850.000) en van de door het Rijk verleende subsidien, niet berustend op wettelijke rege- ling of contractueele verplichting (bezuini ging rond 1 millioen)een vermindering met gemiddeld 25 pCt. van de gratification (be zuiniging rond 240.000); een wijziging van het reisbesluit (bezuiniging 855.000); meer doeltreffende toepassing van het instituut voor arheidsovereenkomsten en vervallen van het instituut der tijdelijke ambtenaren. De hier bovengenoem.de bezuinigingen (waarbij de algemeene imkrimping van de per- soneelformaties met 12 pCt. bij alle departe- menten zal worden toegepast, na advies van een beperkte commissie van hoofdambtena- ren) geven een totaal bezuiniging van 28.945.000. 1 Voorts worden op verschillende begrootings- hoofdstukken bijzondere bezuinigingsmaat- regelen voorgesteld. Hierdoor wordt op Bui- tenlandsche Zaken 323.000 bezuinigd; op Justitie (o.a. door afschaffing van 50 kan- tongerechten en van de rechtbanken te Roer- mond, Zutphen, Tiel, Dordrecht, Alkmaar en Winschoten) 3.140.000; op Binnenlandsche Zaken (o.a. door een verlaging met 15 pCt. van den werkloozensteun1.697.000; op On- derwijls (o.m. door vermindering van 10 pCt. op de kosten van het Hooger onderwijs, con- centratie van openbare lagere scholen, U.L.O.- scholen enz., doorvoering van de 45-schaal, enz.) 15.404.000; op Financien 4.882.000; KOLOM A. WATERWILD. 4. dat in de in de provincie Noord-Brabant gelegen gemeenten Cromvoirt, Vlijmen, Oud- beusden c.a„ Empel c.a., Rosmalen, Alem c.a., Lith, Hedikhuizen en Veen het vangen van alle soorten eenden, behalve bergeenden en eidereenden, door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan van 29 Augustus 1932 tot 12 Maart 1933; KOLOM B. Alle provincies. van 25 Juli 1932 tot 12 Febr. 1933. het vangen van de hieronder in kolom D ge noemde waterwildsoorten door middel van netten, waarvan het gabruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan in de provincies, genoemd in kolom E, gedurende het tijdvak, in kolom E achter de namen der wildsoorten aange geven en in de provincies genoemd in kolom F, gedurende het tijdvak in kolom F achter de namen der wildsoorten aangegeven, (Waterwild) Ganzen (Waterwild) Alle provincies, behalve Groningen, Friesland en Drente. van 25 Juli 1932 tot 9 April 1933 Groningen, Friesland en Drente. Alle provincies, behalve Groningen, Friesland, Drente en Noord- Holland van 25 Juli 1932 tot 5 Maart 1933 mw p pj i|«| s Wie geniet niet van het l\ EL rf IYI19 a EINDE SEIZOEN met prijzen waarop nog een extra-vermindering van minstens 10 wordt toegepast! De Mag. Zuivelbrug 7, Gent (slechts een ingang, juist aan de brug), staan dit jaar terug aan de spits met mooie keus aan voordeelige prijzen voor Heeren- en Kinderkleeren! (Ingez. Med.) AVONTURENROMAN door PETER BARON. (Nadruk verboden.) op Defensie (o.a. door besparing van 10 pet. op de kosten van de marine- en legerorgani- satie) 7.503.000; op Waterstaat (o.a. door vervanging van het wegenfonds door een Rijksverkeersfonds en uitstel van de Noord- oost-inpoldering van de Z'zee) 25.335.000; op Arbeid, Handel en Nijverheid 13.927.000; op Kolonien 1.340.000. Met de reeds genoemde algemeene bezui niging van 28.945.000 geeft dit een totale bezuiniging van 101.866.000. Gezien het feit, dat in de latere jaren het uitgaven peil ster- ker is gestegen dan het volksinkomen, ter- wijl het belastbaar inkomen in de naaste toe- komst met 30 tot 50 pCt. zal blijken te zjjn gedaald, acht de commissie de mogelijkheid geenszins uitgesloten, dat deze besparings- voorstellen nog slechts een eerste schrede zul- len vormen op den moeilyken weg der budget- verlaging, die spoedig door een tweeden stap van niet minder verre strekking gevolgd zal moeten worden. Wij hebben op te grooten voet geleefd. Behalve een inieiding en een historisch overzicht van den arbeid, door vorige bezui- nigingscommissies verricht, wordt een korte beschouwing gegeven over den economischen toestand in Nederland. Achtereenvolgens worden de volgende on- derwerpen besproken: scheepvaart, scheeps- bouw, boschwezen, prijsverloop, koloniale pro- ducten, economische toestand in Ned.-Indie, afzetgebied der Nederlandsche industrie, al gemeene industrieele toestand, landbouw- en veeteeltproducten, ooft- en tuinbouw, zee- visscherij en veenderij, werkloosheid, alge- meen economische toestand in Nederland, de mededinging van Nederland op intemationale markten, loonstandaard, noodzaak tot beper- king der Rijksuitgaven. De commissie komt tot de conclusie, dat het economisch perspectief voor Nederland zeer weinig rooskleurig genoemd moet worden en dat het dientengevolge, zoo ooit, dan thans voor den Staat onafwijsbaar plicht geworden is, om het cijfer der begrooting, hetwelk in een periode van welvaart tot ruim 600 millioen is gestegen, tot bescheidener proper ties terug te brengen. De commissie heeft zich afgevraagd, met welk bedrag de begrooting voor 1933 zou moeten worden verminderd om te komen tot een althans, wat den gewonen dienst betreft, sluitende begrooting. In verband hiermede moet dus een schat- ting gemaakt worden van het te verwachten verschil tusschen inkomsten en uitgaven in 1933, hetwelk door de commissie becyferd wordt op rond f 100.000.000. Groningen, Friesland, Drente en Noord-Holland. Vervolg.) Watersnippen van 25 Juli 1932 tot 9 April 1933 (Waterwild) Alle provincies. Eenden, alle soorten, be halve berg eenden en eidereenden. Goudplevieren. van 25 Juli 1932 tot 12 Febr. 1933 van 27 Aug. 1932 tot 2 April 1933 van 25 Juli 1932 tot 5 Maart 1933 van 25 Juli 1932 tot 12 Febr. 1933 van 27 Aug. 1932 tot 2 April 1933 Te hooge uitgaven der gemeenten. Naar het oordeel der commissie geven de gemeentefinancien meer nog dan die van het Rijk, reden tot bezorgdheid. Gezien de groote risico's, welke de Rijksfinancien bij een on- oordeelkundig Gemeentebeheer loopen, is de commissie algemeen van oordeel, dat de ern- stige aandacht der Regeering op deze zieke plek behoort te worden gevestigd. Een der voornaamste bedenkingen tegen het door de gemeenten gevoerde finaneieel beheer is, dat de gemeentebesturen in de gtm- stige jaren v66r 1930 een behoorlijke reser- veering hebben achterwege gelaten, hetgeffls blijkt. behalve uit den sterk gestegen scbul- denlast (van omstreeks f 850 millioen in iHlS tot /2100 millioen in 1929, d.w.z. met meer dan 150 pCt.; de Rijksschuld steeg in die- zeifde jaren met 10 pCt.uit het feit, dat biji de gemeenten de telken jare ver boven de raming uitgaande middelenopbrengsten niet hebben geleid tot batige rekeningsaldi. das voor buitengewone schuldaflossing zijn aange- wend, maar dat de gemeenteSn de sttjgingr van haar gewone uitgaven met de abnormale styging van het volksinkomen gelijken tred hebben doen houden. Tenslotte wordt de aandacht gevraagd voor de navolgende onderwerpen; wet financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten stif- ging der gemeentelijke uitgaven, crisisuit- gaven, daling van de opbrengst der Gemeente- fondsbelasting en tekorten in het Gemeent*- fonds, aansprakelykheid voor de Gemeente lijke tekorten, kasmoeilijkheden, stijging der Gemeenteschuld, vorming van een kunstmatigr Gemeentecrediet, vergelijking salarissen en loonen Rijkspersoneel en Gemeentelijk perso neel. De kosten van salarissen en loora*. De commissie berekent, zooals gezien, dot van het totale Rijksbudget ad f 587 millioen slechts een bedrag van 395 voor bezuiniging in aanmerking komt en dat hiervan de totals jaarlijksche loon- en salarislast (niet mede- gerekend de salarissen en loonen van het personeel in dienst der bedryven, daar de uitgaven daarvoor niet in de 587 miiltoen hegrepen zijn), welke op 194 millioen ge- steld kan worden, rond 50 pCt. bedraagt. In aansluiting ami de voorstellen inzake verlaging van de personeelsposten wordt voorgesteld, de uitgaven voor materieele en overige behoeften met 15 pCt. te vermin- deren, o.a. op grond van de sinds geruimeaB tijd ingetreden prijsvermindering. De be zuiniging, welke hiermede wordt verkregen, kan worden gesteld op ongeveer 2.850.000 Ten einde beperking te verkrijgen van de personeelsuitgaven in de Ryksdiensten wordt aangedrongen op een meer doeltreffende toepassing van het instituut der arbeids- overeenkomsten. O.m. wordt in, overweging gegeven de facuitatief gestelde bepaling, waarin arbeids- contractanten in dienst kunnen worden ge- nomen, in imperatieven zin te wijzigen. Ook wordt voorgesteld, dat het instituut der tijdelijke ambtenaren komt te vervaiien, uitgezonderd in de gevallen, waarin men. iemand, alvorens hem in een bestaande or- ganieke functie in vasten dienst aan te stel- len, tijdelijk op proef wil laten dienen. Zooals bereids vermeld, wordt voorgesteiti op de personeelsformaties een algemeene ia— krimping toe te passen van 12 pCt. Ter bevordering van uniformiteit wordt voorgesteld omtrent de toepassing van de personeels-inkrimping op de departementen het oordeel in te winnen van een beperkte commissie van hoofdamhtenaren. Voorloopig 6. dat het vangen van ganzen en goud plevieren door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, niet zal zijn toe gestaan in de gemeente Reeuwijk; 7. dat in het geheele Rijk de jacht niet zal worden geopend op hertenkalveren, ree- Ter Neuzen, 8 Juli 1932. HOOIBROEI. Ter voldoening aan een schryven van den Heer Commissaris der Koningin in Zeeland wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat het vorig jaar, tengevolge van broei in hooi een groot aantal branden is ontstaan. Door zorg en oplettendheid had een helang- ryk deel dier branden vermoedelijk kunnen voorkomen worden. Het is in de eerste plaats het eigenbelang der landbouwers en andere betrokkenen, om het uitbreken dezer branden te voorkomen. Nadrukkelijk wordt er bovendien op gewezen, dat zij, wanneer tengevolge van nalatigheid van hun zy.de brand mocht uitbreken, krach- tens de bepalingen van artikel 158 van het wetboek van Strafrecht met den strafrechter in aanmerking kunnen komen. Ter Neuzen, 12 Juli 1932. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. kalveren (t.w. reeen, die in den loop van het kalenderjaar zijn geboren), benevens de kor- hennen, zwanen, bergeenden, eidereenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en water- hoentjes. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HtTIZINGA. BEZUINIGINGSRAPPORT-WELTER. i^torte samenvatting. In het rapport van de Staatscommissie voor de verlaging van de Rijksuitgaven (commis- sie-Welter) wordt het bedrag, waarmede de begrooting voor 1933 zou moeten worden ver minderd, om te komen tot een althans, wat den gewonen dienst betreft, sluitende begroo ting, becrjferd op rond f 100 millioen. De gemeentefinancien geven naar het oor deel der commissie meer nog dan die van het Rijk reden tot bezorgdheid. Gezien de groote risico's, welke de Rijksfinancien by een on- oordeelkundig gemeentelyk beheer loopen, be hoort, de ernstige aandacht der Regeering op deze zieke plek te worden gevestigd. De commissie berekent, dat van het totale Rijksbudget ad f 587 millioen slechts 395 Achter hem weerklonk de boosaardige knal van een automatische revolver en toen hij even omkeek zag hij een glimp van nog een derde gedaante in de scha- duw. Nog volgden twee scherpe schoten. Zijn toestand was hachelijk. Hij stond in het licht en vormde een gemakkelijk mikpunt, toch durfde hij geen terrein te verliezen door zich om te keeren en die schoten te beantwoorden, te meer daar hij zeker wist, dat hij op zijn in 't duister ge- hulde tegenstanders, toch geen trefkans had. Ook de straat waar hij op af liep, bood geen dekking. Aan beide kanten stonden hooge muren van pakhuizen en de maan scheen nu helder. Het vierde schot werd van zeer nabij afgeschoten. Niettegenstaande Guest zigzagsgewijze liep, vond zijn vijand toch den afstand en als bij ingeving sloeg de inspecteur z'n armen in de lucht, draaide rond en stortte met z'n gelaat naar boven op den weg neer. Hoe lang hij in die houding bleef lig- gen, wist hij zelf niet, maar onderwijl haalde hij z'n revolver uit z'n zak. Wat viel hem dat wachten lang. Ten laatste bemerkte hij, hoe rechts van den weg, in de schaduw van een muur, een kleine gestalte kwam aangeslopen. Terwijl hij doodstil bleef liggen, be merkte de inspecteur hoe die gedaante al meer naar hem toe kwam en dan onzeker op den weg bleef staan. Toen Guest door z'n half aesloten oocj- leden heen gluurde, zag hij den ander z'n pistool richten. Diens opzet was duidelijk. Daar hij in twijfel verkeerde of die man daar op den weg dood was of niet, wilde hij een schot lossen, teneinde zekerheid te hebben., Nu gebeurde er iets, waar hij zelfs geen gedachte op had. Guest zat plotseling rechtop en zijn wapen vuurde tweemaal. De Japanner stortte wankelend voorover en viel in de goot met twee getroffen schouders. Klet- terend viel het wapen uit z'n trillende vingers. Guest stond op en zonder te letten op den akelig kermenden Japannees, vervolg- de hij z'n weg, met gezwinden pas en met zijn kostbare doos stevig tegen zich aan- gedrukt. Nog een of tweemaal zag hij op hoeken vage schaduwen en witte gezichten achter de ramen, die wegdoken als hij opkeek, maar ongestoord vervolgde hij z'n weg. Limehouse was al te bekend met revol- veraeknal en voetengestamp dan dat men op hem lette. Langs omwegen en doolpaden, kwalijk riekend en somber, stil en duister, spoed- de hij voort zonder om te zien, ofschoon hij meer dan eens een vluchtig opschrik- kenden bewoner van Limehouse passeer- de, die zich met iets bijzonders bezighield, en dien Guest liever voor dan achter zich zag. Eindelijk kwam hij aan de East India Dock Road, waar hij zich in ieder geval veiliger gevoelde. 's Morgens om vier uur kwam hij thuis, vermoeid.' toegetakeld en met pijn in al z'n ledematen nadat hij een eindeloo- zen rit per trein en ondergrondsche baan achter den rug had. Maar de kostbare doos was in zijn bezit gebleven. HOOFDSTUK XI. Mr. Moody, Tabakshandelaar. De postambtenares, die het loket be- diende, waarboven het bordje ,,Telegram- men" hing, stak haar bleeke, magere hand vooruit en zocht tusschen de zestien tele- grammen, die daar op een pen gestoken war en. De geshingelde postzegelverkoopster naast haar trok in deftige verrassing haar wenkbrauwen op. ,,'n Flink pak"„ opperde ze. „Telegrammen" knikte de andere in- stemmend toe. Zestien telegrammen tege- lijk en van denzelfden persoon; 't was „,'b flink pak". Waarvoor ter wereld moesfc dat kleine kereltje al die telegrammen ver- zenden Hij zag er uit als een vreemde- ling, een van die Chineezen. waar je over kunt lezen in Miranda's Monthly", In die serie, die deze maand verscheen, en die alien schreven over dat onschuldige, blanke meisje in een opiumhol. Zoo'n grappig gedrochtje En op z n moiKi bovendien nog een afschuwelijk lidteeken. Zij glimlachte lief tegen het kledne kereltje, maar een koude, harde blik dien- de voor antwoord. Kwaad schudde zc met haar hoofd. Zoo'n pedante hansworst 1 Dat was 't beroerdste van die vreemdelingen. Maar die telegrammen zouden hem een aardi- gen duit kosten. Ze zou hem eens netjes bedienen Zoo naar haar te kijken, als zif lief trachtte te doen. Ze ,,griste bijna het .,Pond" biljet uit de hand van het mannetje. Nog steeds woedend, schoof zij het bankbiljet tusschen de andere, die door een gummiband te zamen gehoudecr werden. Nu, hij kreeg geen cent terug. Ver- maak scheppend in die gedachte keerde zij hem een verachtelijken schouder toe en; zocht zij vriendschappelijke aansluiting bft" ,,Postzegels". ,,Wat denk jij daarvan, Felo vroeg zij. ,,Kijk z'n mond eens, heelemaal door- korven en verbrijzeld. Iemand heeft henr zeker een pak ransel gegeven. Of zou hit met 'n meisje op stap zijn geweest en't met haar galant aan den stok gehad heb ben Je kunt ze niet verder vertrouwen, dan je ze ziet. Zag je hoe hij naar me keek En kijk eens wat 'n telegrammen T ,,Postzegels", blij met een klein vear- zetje, gleed van haar kruk en samen met haar vriendin, las ze de telegrammen door. „Stop Leverantie Specialen. Be ant woord geen vragen. N. Alle zestien bevatten dezelfde woor- den, alleen de adressen, elk in een ver- schillend district verschilden. (Wordt vervolgd.^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 1