SPORT. LAHDBOUWBERICHTEN. TER NEUZEN, 11 Juli 1932. AARDENBURG. KECHTSZAKEN. heeft men doorguans slechts op de verschil- len tusschen de volken gewezen; thans ecliter is de tyd gekomen, om te. wijz-en op de karak- tereigenschappen, die alle volken gemeen hebben. Ten slotte wees Herriot op de woorden, die de diepzinnigste en menschelflkste acht: „Vrede op aarde voor alien, die van goeder. wille zijn." Applaus.) Het antwoord van Von Papen. Nadat Chamberlain een kort woord van dank tot de deelnemers aan de conferentie had gericht en de eendrachtige samenwerking van alien had geprezen, heeft de Duitsche rijkskanselier een uitvoerige rede gehouden, waarin hij zeide diep getroffen te aijn door de sympathieke woorden van Herriot. Voorts uitte hij de hoop, dat de te Lausanne gevallen besiissing een keerpunt zou vormen in de ge- schiedenis van Europa en de overige wereld. Ik hen er tevens van bewust, ging Von Papen voort, dat dg conferentie van Lau sanne voor het Duitsche rijk een zeer bijzon- dere beteekenis en strekking heeft. Het eerste doel der conferentie was, een definitieve op lossing voor het herstelvraagstuk te vinden en ik acht mij gelukkig te kunnen constateeren, dat dit doel is bereikt. Het herstelvraagstuk is voorgoed uit de wereld geholpen, want de conferentie heeft voor Duitschland het einde der politieke betalingen gebracht. Ik geloof, dat wij nu op den goeden weg zijn ter bestrijding van de werelderisis. Dit is de eerste en zeker niet minst belangrijke stap. Maar wij moeten op dezen weg voort- gaan. Volgens mij zijn er twee voorwaarden die beslissend zijn voor het bereiken van een duurzaam succes. In de eerste plaats moeten de oeconomische belemmeringen, die uit de crisis ontstaan zijn, uit den weg worden geruimd. Ik hoop, dat dit ter oeconomische wereldconferentie te Don- den, die wij te Lausanne hebben voorbereid, zal gelukken. In de tweede plaats moet politieke ont- spanning intreden, die een voorwaarde is van oeconomischen bloei en samenwerking van de volken. De Duitsche delegatie heeft groote offers gebracht. Wij zijn ons ervan bewust, dat wij tot het uiterste zijn gegaan wat wij nog verant/woorden kunnen. Wiji hebben ten slotte erin toegestemd om zoover te gaan omdat wij meenen, dat ook wy gebaat zijn bij deze oplossing, omdat wij daarvan oeconomi sche voordeelen verwachten en omdat onze betalingen voortaan geen schadevergoedings- betalingen meer zullen zijn, doch een bijdrage van Duitschland ten behoeve van het oecono- misch herstel der wereld. De oeconomische pacificatie der wereld, besloot de rijkskanselier, eischt voor alles poli tieke stabiliteit. Deze kan alleen bestaan, in- dien alle volken gelijke rechten hebben. De aanspraken van Duitschland op dit punt zijn bekend. Ik besluit met de hoop uit te spre- ken, dat ons het nog overblijivende werk om de wereld de welvaart terug te geven moge gelukken. De Italiaansche minister van financien, Mosconie, heeft vervolgens nog gezegd, dat Italie in het bereikte een stap ziet op den weg naar het doel, het algemeene vergelijk, dat Italie reeds tien jaar nastreeft. De minister betuigde verder zijn teleurstelling, dat het niet mogelijk was geweest over de betalingen van Duitschland voorgoed de spons te halen. Hij besloot met de hoop uit te spre- ken, dat het verdrag van Lausanne, hetwelk hi) als een goeden grondslag op oeconomisch en financieel gebied beschouwde, den volken der wereld ten goede moge komen. De zitting werd daarna om kwart voor twaalf geslotefa. MacDonald hield merkbaar onder den in- druk de sluitingsrede. Hij zeide: Wij hebben drie weken om over- eenstemming moeten vechten. Het was niet gemakkeirjk, want naties evenals menschen, hangen aan hun tradities en herinneringen. Maar wij wilden voorwaarts en dus moesten we onze herinneringen op den achtergrond dringen en liefst vergeten. Lausanne is zoowel de laatste als de eerste bladzijde van een boek. De herstelbetalingen en groote transfers zijn gesloten, omdat zij noodlottig voor alle volkeren zijn geweest en misschien de oorsprong van al onze ellende. Wij hebben nu een eenvoudige en verstandige oplossing gevonden. Het is noodig en billijk dat ook Duitschland aan den wederopbouw van Europa medewerkt maar het zou onbil- lijk geweest zijn groote sommen verder te blij- ven betalen voor bestendiging van oecono mische wanorde. Wij hebben geen politieke sancties of voor waarden gesteld. Het was noodig onze kaar- ten op de tafel te leggen en wij hebben dit gedaan met het gelukkigste resultaat. Met verheffing van stem eindigde Mac- Donald: Naar alle kanten liggen nu groote beerbanen voor ons open die naar veiligheid, welvaart en vrede voor de menschheid leiden. Na de zeer toegejuichte rede van Mac- Donald zeide Herriot: ,,Ik dank den voorzit- ter dezer conferentie in de eerste plaats en vervolgens den seeretaris-generaal, zijn mede- werkers en de deskundigen." DE GOEDE AFLOOP. De conferentie van Lausanne is schrijft de N. R. Crt. in haar uiterlijiken vorm een conferentie van zeer orthodox type geweest met de normale spanningen en een crisis on- middellijk voor het slagen. In haar soort heeft zij een ongewoon rustige ontwikkeling gehad. Men was temauwemood halverwege toen reeds bleek, dat men vrijwel zeker op een succes afstevende. De Franschen, en op hen kwam het aan, bleken de betalingen voor her stel zoo goed als te hebben afgeschreven. Van den beginnen af hadden zij voor de eerst - volgende moeilijke jaren er zich bij neerge- legd, dat zy van Duitschland geen cent zou- den ontvangen. Men onderhandelde voortdu- rend over de betalingen, die een Duitsch rijk met hersteld oeconomisch leven op zich zou kunnen nemen. Daarbij aanvaardden de Fran schen de waarheid, dat een hervatting der be talingen opnieuw de rampen zou te voor- schijn roepen, die de betalingen tot dusver hebben veroorzaakt. Het inzicht, dat Keynes het eerst heeft verkondigd, was nu ook het inzicht van de Fransche staatslieden gewor- den, volstrekt niet het inzicht van Herriot alleen. Wat ons nog een tijld lang met be- zorgdheid heeft vervuld, was of eenige Fran sche staatslieden nu reeds de mogelijkheid zouden zien consequent volgens dit inzicht te handelen. Had Herriot het niet gedaan, dan zou Duitschland er niet meer om betaald hebben. Maar het niet betalen zou niet tot een wette- Irjken toestand zijn gemaakt; de schadeloos- stelling zou als schim zonder vleesch en bloed hebben voortgeleefd en als spook de menschheid verder in onrust hebben gehou den. In den loop van de conferentie bleek echter duidelijk, dat Herriot van plan was verder te gaan in het trekken van consequenties dan het Europa buiten Frankrijk had durven hopen. Hij wilde nog slechts iets naar huis brengen om den volke te kunnen vertoonen en zelfs aanhangers van de schoone lei als de Engelschen waren, zagen de redelijkheid daar van in. Frankrijk en Engeland zelf hadden geen kans van hun schulden geheel te worden bevrijd. Waarom zou Duitschland, als het maar weer tot betalen in staat was, niet wat bijdragen tot de algemeene kosten, die uit den oorlog waren overgebleven De Duitschers zelf vonden dat in hun hart niet onredelijk. Een kenner der problemen als de gewazen staatssecretaris dr. C. Bergmann, die jaren lang, tot de regeling van Dawes toe, voor Duitschland de voornaamste onderhandelaar is geweest, had maanden geieden reeds een be- talingsplan ontworpen, dat haast in iedere bijzonderheid overeenkwam met de denk- beelden van Layton, die nu ter conferentie hebben gezegevierd. Toen de Duitschers ont- dekten hoezeer er met de Franschen te praten viel, hebben zij ingezien, dat zij deze confe rentie niet meer mochten laten mislukken. Ten eerste konden zij zich aan zeer redelijke, met alle waarborgen van ongevaarlijkheid ge- stelde eischen niet onttrekken en ten tweede zou een afbreken der conferentie hun veel meer rechtstreeksch kwaad hebben gedaan dan de aanvaarding der nieuwe lasten ooit kon berokkenen. Van dat oogenblik af was het slagen van de conferentie vrijwel verzekerd. Zelfs de Duitsche en Fransche delegaties zelf tracht- ten, ondanks alle onderhandelingstactiek, dat niet meer te ontkennen. Het eenige gevaar konden politieke misgrepen en uitspattingen van zenuwachtigheid nog opleveren, maar men was niet bijster zenuwachtig. D.e Duitschers hebben een taotische fout begaan door de wijze, waarop zij hun politieke rehabilitatie ter sprake brachten. Men wist welke moeilijlkheden dit voor Herriot oplever- de. Zij zouden zelfs op dit gebied, daar geen onderhandelaar hun genoegdoening op dit punt misgunde, meer hebben bereikt als zij het gelaten hadden bij een constateering, dat nu dit vraagstuk, bijvoorbeeld te Geneve, zoo spoedig mogelijk in afzonderlijke behandeling moet worden genomen. Nu echter verbonden zij het rechtstreeks met hun betalingen en die betalingen konden er in Fransche oogen waarlijk niet uitzien als concessies van Duit- schen kant, die een eisch van politieke com pensate rechtvaardigen. De eisch der Duitschers was voor Herriot aangenaam en onaangenaam tegelijkertijd. Aangenaam was hj in zoover als Herriot er de gelegenheid door kreeg een eclatante politieke overwinning te behalen, die hem zijn taak van verdediger van het verdrag in de Kamer gemakkelijker zal rnaken. Onaange naam daarentegen moet voor hem geweest zijn de inderdaad niet zeer decoratieve positie, waarin hij kwam door zijn bestrijding van de schrapping van artikel 231 van het verdrag van Versailles. Doordat het hiermee zoo geloopen is, is de aanvaarding van het verdrag in Duitschland nietvergemakkelijkt. Duitschland is nu bevrijd uit de zware ketenen van de schadeloosstelling, ketenen, waarvan weinige Duitschers in den beginne de ondragelijkheid ten voile hebben beseft. Daarvoor is in de plaats getreden een last, die zeer dragelijk kan worden genoemd en die alleen een gezond Duitschland te dragen zal hebben. Duitschland moet nu onmiddel- lijk na ratificatie van het verdrag drie mil liard mark aan obligaties ter beschikking stellen aan de Bank voor Internationale Be talingen te Bazel. Duitschland kan die obli gaties te alien tijde zelf terugkoopen. De eerste drie jaar mag er niets mee gebeuren. Eerst na drie jaar mag de Bank ze in den handel brengen, echter niet beneden een koers van 90 pet. De rente van 5 pet. der obliga ties behoeft slechts te worden betaald voor zoover de stukken als leeningen in omloop zijn gebracht. Alleen in het gunstige geval van een Snellen opbloei van Duitschland, heeft Duitschland dus kans binnen een aantal jaren met rente en amortisatie, te zamen zes pro- cent, te worden belast en dan eerst nog ge- leidelijk aan, naarmate de leeningen kunnen geplaatst worden. Duitschland mag ook een lagere rente stellen, maar moet dan de zeker- heid verschaffen, dat de leeningen tegen hon- derd percent kunnen worden geplaatst. Dit zijn de voornaamste bepalingen. Het voordeel van dit accoord valt nog te meer in het oog, als men bedenkt, dat Duitschland nog een erkende schuld had van ongeveer 1600 miljoen uit het moratorium van Hoover, dat hierin is inbegrepen. Voor deze schuld heeft Duitschland dus nu een nieuw morato rium gekregen van ten minste drie jaar en trekt men dit bedrag nog van de drie miljard af, dan schiet een waarlijk niet onbescheiden rest over, die, zoo ooit, zeker niet binnen het eerste decennium rentedienst zal gaan vragen. Twee belangrijke concessies heeft Duitsch land verder veroverd: le. de obligaties, die over vijftien jaar niet als leening zijn ge plaatst, vervallen en 2e. heeft Duitschland geenerlei verantwoordelijkheid meer voor de oorlogsschulden der geallieerden. Loopt het daarmee tegen, dan draagt Duitschland geen risico. Wat het politieke betreft, gaat von Papen niet geheel en al met leege handen huis- waarts. In de inleidende verklaring tot het eigenlijke verdrag heet het, dat de definitieve schrapping der betalingen voor herstel op zich zelf den vrede niet schept. Er wordt op gewezen, dat de pogingen daartoe eerst vol- maakt zullen zyn als men het beginsel, dat te Lausanne is toegepast, ook zoowel op poli- tiek als op oeconomisch gebied in de praktijik heeft gebracht. Dit sluit dus voor Duitsch land een aanmoediging en een belofte in om met de politieke rehabilitatie verder te gaan. Duitschland is royaal behandeld, dat moet worden gezegd. Moge dit groote gebaar goede vruchten dragen. BLOEIENDE SLAVENHANDEL IN ABESSYNIe. Blijkens berichten uit Londen zijn duizen- den geweren, meer dan veertig duizend gedu- rende de laatste maanden, Abessynie binnen- gesmokkeld ten behoeve van slavenhande- laars, die daar hun donker bedryf uitoefenen. Een der vruchtbaarste gebieden aan de gren- zen van Abessynie is geheel door deze slaven- handelaars ontvolkt, zoo deelde dezer dagen Lord Noel Buxton, die onlangs uit Abessynie teruggekeerd is aan een vertegenwoordiger van de Daily Herald" mee. Eenige dezer slavenhandelaren houden van tijd tot tijd klop- jachten op Britsch gebied. Aan de slaven- jacht, die in Maart van dit jaar van Abes synie uit zich tot in den Anglo-Egyptischen Soedan uitstrekte en waarbij zeven-en-twin- tig leden van den Beirstam gedood werden, namen zeshonderd personen deel. Er werden zeven-en-twintig vrouwen en vijf en vijftig kinderen gevangen genomen en achthonderd stuks vee meegevoerd; aldus 'n door de Brit- sche regeering ontvangen bericht. Naar verluidt, zijn de gevangen en in Arabie aangekomen om op de daar gehouden slaven- markten verkocht te worden. Op dit oogen blik bedraagt de prijs voor een gezond sla- venkind drie geweren. Deze slavenjacht is de derde, die sinds 1928 op Britsch gebied plaats gevonden heeft. Onder Britsche lei- ding is in dfen Soedan thans een patrouille tegen den slavetthandel ingesteld. Er zi|n maatregelen getroffen om deze patrouille met ten minste een vliegtuig uit te rusten om op- sporingsdiensten te verrichten en eventueel tot bestraffing der slavenhandelaars dienst te doen, wanneer het den troepen onmogelijk is, hen te bereiken. CONCERT OP DE MARKT. Naar we vememen is het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" voornemens a.s. Donderdag op de Markt concert te geven. DIPLOMA ALGEMEENE PIIONETICA. De heer Femand Renier behaalde aan de Universiteit van London het diploma Alge meene Phonetica. Ook verkreeg hij den specialen Laura Soames"-prijs, toegekend aan het beste werk op dit gebied. RIJWIELBELASTINGWET. Kostelooze rijwielmerken. De Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Ter Neuzen deelt hierbij mede, dat voor het aanvragen enz. van kostelooze rijwielmer ken voor het belastingjaar 1932/33, aanvan- gende 1 Augustus a.s. de volgende zitdagen zullen worden gehouden: Ontvanger Ter Neuzen: Dinsdagen 19, 26 Juli en 2 Aug. 1932, Donderdagen 21, 28 Juli en 4 Aug. 1932, telkens van 18 tot 20 uur; Ass.-Dienstgeleider SluiskilWoensdagen 20, 27 Juli en 3 Aug. 1932, telkens van 19 tot 21 uur; Ten Gemeentehuize Zaamslag: Woensdagen 20, 27 Juli en 2 Aug., telkens van 19.30 tot 21.30 uur, Zaterdagen 23, 30 Juli en 6 Aug. 1932, telkens van 15 tot 17 uur; Ontvanger Sas van Gent: Dinsdagen 19, 26 Juli en 2 Aug., Donderdagen 21, 28 Juli en 4 Aug., telkens van 18.30 tot 20.30 uur; Ks.Dienstgeleider Philippine: Woensdagen 20, 27 Juli en 3 Aug. 1932, telkens van 19 tot 21 uur. ROEKELOOS SPELEN MET LUCIFERS. Naar het schijnt wordt er den laatsten tijd door kinderen nog al met lucifers gespeeld. J.l. Vrijdag had een der leerlingen uit de eerste klasse van school C, die naar ons werd meegedeeld brandende lucifers naar andere kinderen wierp, ten slotte de baldadigheid brandende lucifers te werpen tusschen de kleeren en op den rug van een 7-jarigen medeleerling. Het venije stond met de kleeren van het bovenlijf terstond in brand. Gelukkig werd dit feit spoedig waargenomen door den onderwijzer der school, den heer Van den Broeke, die toeschoot en de branden de kleeren wist te dooven. Ondertusschen had het knaapje deerlijke brandwonden op den rug bekomen. Het werd naar de ouderlijlke woning gebracht en terstond geneeskundige hulp ingeroepen en verleend. Volgens men ons mededeelde, staat het er met de brandwonden van het getroffen knaapje niet ongunstig voor en zal het ge- beurde geen ernstige gevolgen na zich sleepen. Het gebeurde moge echter tot waarsohu- wing strekken, vooral ook voor de ouders om na te gaan of hun kinderen in het bezit zijn van zulk gevaarlijk speelgoed. Kinderen zijn kinderen, en, hetgeen vandaag die van een ander geschiedt, kan. ook morgen uwe kinde ren overkomen. t INSTALLATIE VAN PASTOOR JOS. SCHETS. Op eenvoudige, maar hartelijke wijze werd Vrijdagnamiddag de nieuwe herder van de parochie van den H. Willibrordus door zj'n parochianen verwelkomd, waama door den Zeereerwaarden heer Deken uit Hulst de installatie plaats had. Vele Katholieken hadden voor deze gele genheid de vlag uitgestoken en ook van den toren der kerk wapperde onze driekleur. Het kerkplein zag er feestelijk uit en daar ston- den afgevaardigden van verschillende vereeni- gingen met hun vaandels, de schoolkinderen met hun onderwijzers en onderwijzeressen en vele parochianen opgesteld om de komst van den nieuwen pastoor af te wachten. Ongeveer half drie kwamen de auto's met kerk- en armbestuur aan, gevolgd door de auto met pastoor Schets. Toen hij uit de auto stapte werd hij reeds door een luid hoera der schooljeugd verwelkomd. Een paar meisjes boden hem een bloemstuk aan, waama alle kinderen een welkomstlied zongen. De Wel- eerwaarde heer Koopmans, kapelaan, sprak een kort welkomstwoord namens de parochie, waarop pastoor Schets zjjn welgemeenden dank uitsprak voor de hartelijke ontvangst. In de kerk had daarna de installatie plaats door den Zeereerwaarden heer Deken, die in een predikatie pastoor Schets gelukwenschte met zijn benoeming en de parochianen met hun nieuwen herder en de hoop uitsprak, dat 't werk van pastoor Schets zeer heilzaam voor de zielen zou zjjn. R. 'K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. In de algemeene vergadering van de af- deeling Ter Neuzen van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, werden de vacatures in 't bestuur, ontstaan door 't vertrek van den heer Van de Weijer en de ontslagname van den heer Reuneker, aangevuld door de verkie- zing der heeren Wouters en Van Hauwe. Het jaarverslag van den secretaris-penning- meester werd goedgekeurd. Besloten werd een schrijVen te richten aan de Katholieke winkeliers om te vragen of zij korting willen toestaan voor de groote gezinnen. Gehoopt wordt, dat vele winkeliers daaraan zullen voldoen en dat dan later ook vele andere winkeliers dat voorbeeld zullen volgen. DE HARWICHBOOT AANGEVAREN. ,,De Harwichboot is aangevaren" was de mare die zich Zaterdag in den vroegen mor gen al apoedig door onze stad verspreidde. Het was de laatste dagen der vorige week in den vroegen morgen mistig, de mistbank hing laag over het land en het water der Schelde. De Harwichboot „Malines" was op den terug- weg van Harwich naar Antwerpen en was reeds gevorderd tot in den overgang van de Griete naar Baarland, bij Everinge, en was aan het wenden, toen zij midscheeps, onge veer achter de machinekamer werd aange varen door de Russische tankboot ,,Hanseat" komende van Dantzig, bestemd voor Antwer pen. De aanvaring veroorzaakte aan stuur- boord een groot gat, van beneden de water- lijn tot aan dek en de ,,Malines" kreeg aan- stonds een hoeveelheid water in de machine kamer. Aanstonds nam de kapitein maat regelen voor redding van passagiers en be- manning en stuurde het schip op de Midden- plaat om het voor geheel zinken te behoeden, terwijl ook de reddingbooten in gereedheid werden gebracht. Gelukkig behoefde men de laatste niet te gebruiken.. aangezien het stoomschip spoedig aan den grond zat. Het was toen tegen hoogf water. Korten tjjd na het ongeval waren reeds sleepbooten ter plaatse, om assistentie te ver- leenen. Het tankschip was ook nog eenigen tijd in de nabijheid gebleven, doch doorge- stoomd naar Antwerpen, toen bleek, dat er geen gevaar voor de opvarenden der „Mali- nes" dreigde. Te omstreeks 7 uur passeerde daar even- eens met bestemming naar Antwerpen de Harwichboot ,,Viennna", die op den terug- tocht was van een weekend-reis. Deze heeft de 120 passagiers overgenomen, die reeds waren ingescheept aan boord van de sleep booten „Sirius" en „Goliath". Het was toen ongeveer 8 uur, zoodat de passagiers met be- trekkelijk geringe vertraging hun bestemming hebben bereikt. Ten einde breken van het stoomschip „Malines" te voorkomen is het met sleepboo ten nog hooger op de zandplaat gesleept, zoo dat het bijna geheel op het zand kwam te zitten, in hellenden stand. Bij laagwater kon men een heil eind onder het voorste gedeelte van den kiel loopen. De aanvaring had een groote verwoesting aangericht aan de daar gelegen hutten, die gelukkig niet beslapen werden aangezien dan persoonlijke ongelukken niet zouden zijn uitgebleven. Aanstonds werden maatregelen genomen om het gat voorloopig te dichten om het stoomschip des avonds te kunnen afsleepen. Daartoe kwam de Union de Remorquage et de Sauvetage te Antwerpen met een bergings- vaartuig ter plaatse en werd een bekisting van de bres in den scheepswand gemaakt. Daarna werd het binnengedrongen water uit het schip gepompt en Zaterdagavond na half acht uur, bij hoogwater, werd met assisten tie van 8 sleepbooten, waaronder zware zee- sleepers, aangevangen met een poging tot het afsleepen der ,,Malines". Het vooruitzicht van dit werk had vele belangstellenden naar den Scheldedijk getrokken. Reeds spoedig was waar te nemen dat er beweging in het schip kwam en te kwart voor 8 uur was de ,,Malines" weer in het ruime sop. Het stoomschip is daarop met 5 sleepbooten naar Antwerpen gesleept, waar het Zondagvoormiddag 10 uur arriveerde. Aangezien zich hier alles bepaalt tot stoffe- lijke schade, mag wel geconstateerd worden, dat het goed afgeloopen is. WERKVERSCHAFFING AAN HULPBEHOEVENDE BLINDEN. Blijkens achterstaande advertentie zal de Vereeniging tot Werkschaffing aan hulpbe- hoevende blinden, PI. Middenlaan 64, Amster dam, op morgen (Dinsdag) met toestemming van Burg, en Weth. alhier weder haar jaar- lijksche collecte houden. Waar het bestuur ons mededeelt, dat zij d<ftfr den crisisnood buitengewoon zwaar is getroffen, en dus in grooten finaneieelen nood verkeert, meenen wij een woord vein warme aanbeveling niet te mogen achterwege laten, temeer waar de Vereeniging zich tot taak stelt 160 ongelukkige blinden aan het werk te houden, en dit met een uitgeputte kas niet mogelijk is. SAS VAN GENT. Om drie uur, Zondagnamiddag, roffelden de trommen, schetterden de trompetten, klari- netten, jubelden boven alles uit en bassen, mitsgaers de tonen van veelsoortige instru- menten smolten samen tot een cocaphonie van geluiden toen van alle zijden de deelnemende gezelschappen asm het muziekfeest kwamen opdagen om zich voor den optocht door de straten op te stellen. Een dag als deze zou in normale omstan- digheden duizenden haar't Sas gelokt hebben, terwijil nu onder de thans heerschende ge- drukte stemming slechts honderden aan de roepstem van godinne Musiea gehoor hadden gegeven. Zou de heerschende warmte op zoo'n mu- ziekdag in tijden van voorspoed de schare teruggehouden hebben het Sas te bezoeken? We weten beter te oordeelen naar hetgeen vroeger jaren bij een dergelijk muziekfeest te constateeren was. Er wordt wel uit den treure beweerd, dat de Zeeuwsch-Vlamingem langs den zelfkant wonende, evenals de Vlamingen van den overkant, het leven steeds van den lueht- hartigen kant opvatten maar die psycho- logische karakterschets gaat slechts op als dit menschenslag in zijn gewone element ver keert. Drijf nu eens in deze Welterrapport-sfeer de menschen him huizen uit, om muzikale genietingen te gaan smaken! De aantrekkingskracht van de muziek is anders sterk genoeg. Wordt in de fabelleer niet verteld, dat zelfs de wilde dieren uit hun holen slopen, om te komen luisteren als Amphion op zijn hoom blies. En vertelt Augusta de Wit in haar boek Orpheus, „in de Dessa" niet van den kleinen fluitspeler, die een slang met zijn zoetvloeiend fluitlied tot zich trekt en haar doet dansen. Hoeveel sterker dan stomme dieren, zouden menschen zich dan aangetrokken gevoelen. Al was nu wel de animo niet van dien aard, dat men van een succesvollen dag kan spreken, dit mag niet de feestvierende ver eeniging „De Vereenigde Vrienden" ndch de deelnemende gezelschappen euvel geduid worden. Met kwistige hand schonken zij de muziek, elk naar beste krachten, zoodat degenen, die gekomen waren, toch voldoening geschon- ken is. Om een lief ding hadden we evenwel ge- wenscht, dat de jubileerende „Vereenigde Vrienden" op dezen herdenkingsdag van haar 35-jarig bestaan en de inhuldiging van haar nieuw vaandel met meer voldoening had kun nen terugzien. KLOOSTERZANDE. Gisteren herdacht de heer M. de Koster al hier den dag waarop hij voor 25 jaar werd aangesteld als koster der Ned. Herv. kerk alhier, B. en W. hebben zich in verband met de heerschende werkloosheid, per circulaire tot de werkgevers gewend. Daarin heet het, dat er nog ongeveer 30 arbeiders geheel of ge- deeltelijk werkloos zijn, dat de steunregeling de gemeente nu reeds een 700 heeft gekost, wat belangrijke offers van de gemeente vergt, en dus de belasting opdrijft. B. en W. raden daarom ten sterkste aan, zooveel mogelijk arbeid te doen verrichten door in Nederland wonende arbeiders, met uit- sluiting van alle buitenlandsche werkkrach- ten, teneinde de lasten voor rijk en gemeente zoo laag mogelijk te houden. B. en W. achten het onverantwoordelijk met buitenlandsche arbeiders thans te wer- ken, terwijl er in de gemeente werkloozen zijln en doen daarom een beroep op de werk gevers om zooveel mogelijk in hun geest te handelen. VOETBAL. TERNEUZEN—A.C. HEMIXEM. Onder een geweldige hitte speelde gister het eerste elftal van Terneuzen tegen de Bel- gische bevorderingsploeg A.C. Hemixem. De wedstrijd eindigde met 42 voor de Belgen. SERIEWEDSTRIJDEN TE ZAAMSLAG. Voor bovengenoemde seriewedstrijden kwa men Zaterdag in de finale van klasse B uit het vierde elftal van Terheuzen en het twee de elftal van Z.S.C. Het elftal van Terneuzen behaalde met b—2 de overwinning en kwam alzoo in het bezit van den eersten prijs. KORFBAL. RAPIDE—J.M.M. 2—1. or7°°r Zeeuwsch-Vlaamsche eompetitie tegen J.MMPld6 Zaterda& een thuiswedstrijd Voor de rust is het een goede party. Rapide ll„ f Meerdere, doch tallooze mooie kan- nmipT w i t Club voorl°°Pig niet te be- Na^at een ongeldig doelpunt is ge maakt, weet zy de meerderheid uit te druk- ken^ in twee doelpunten; stand bij de rust Na de rust zakt het spelpeil. J.M.M. maakt een tegenpunt en hoe hard er aan beide kan- ten ook wordt gewerkt, doelpunten blijven mt. J.M.M. maakt een ongeldig doelpunt en Rapide mist een strafworp. Met 21 komt het einde. De stand is thans: Rapide 3 2 1 SEOLTO 3 2 J.M.M. 3 11 Z.K.V. 3 5 1 10-^i 4 1 6—6 3 3 3—11 ZWEMMEN. ZWEMWEDSTRIJDEN TE MIDDELBURG. Bij de Zaterdagmiddag te Middelburg ge houden zwemwedstrijden behaalde in de af- deeling 50 M. vrije slag voor jongens van 12 tot 13 jaar B. Bliek uit Ter Neuzen den tweeden prijs in 42.2 sec. (lste 41.8 sec.). Van de meisjes van dezen zelfden leeftrjd op den- zelfden afstand was Joh. de Haas uit Ter Neuzen no. 1 in 47 sec. Deze zelfde jeugdige ziwemster behaalde in de 50 M. schoolslag ook den eersten prys in 47.8 sec. Van de jongens was in deze laatste afdee- ling J. Westerhoff uit Ter Neuzen een in 40 sec. WATERSPORT. WEDSTRIJDEN TE TER NEUZEN. Bij de gister alhier gehouden zeilwedstrijden der Royal Saeling Club van Gent werden de prijzen behaald door onderstaande zeilers: De door den heer Hartog alhier disponibel gestelde coupe werd gewonnen door den heer R. Chenay van Gent met Ghat; door dezelfde winner werd ook nog een coupe Egypte be haald. Verder deden nog mede de heer De Schrijver met Louis Louise en de heer De Raeve met Queeny. Daar de Chablis van den heer Frangais averij had, kon deze boot aan de wedstrijd niet deelnemen. Ook werd des morgens in den midden- kanaalarm een wedstrijd gehouden door mo- torbooten, welke gewonnen werd door den heer Van Bokstaele met Vadronilette. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 11 Juli 1932. De volgende vonnissen werden uitgespro- ken: F. de B., oud 31 j., koopman te Hulst, ge- detineerd, is wegens oplichting veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voorwaarden. J. M. F„ oud 49 j„ veekoopman te Souburg, beklaagd van oneerlijke mededinging, ge- pleegd te Nieuwvliet, is vrijgesproken. G. S., oud 51 j., mijnwerker te Sappemeer, gedetineerd, is wegens het uitdeelen van op- ruiende geschriften onder matrozen der marine, veroordeeld tot 7 weken gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest. In dezelfde zitting werden de volgende zaken behandeld: J. F. E., oud 28 j., landbouwer te Stoppel- dijk, werd verdacht dat hij tusschen 13 Nov. 1931 en 20 Apri 1932 te Stoppeldyk opzette- lyk een tweetal biggen, althans een big, waarop krachtens de wet ingevolge verlof van den President der Rechtbank op 13 November 1931 beslag was gelegd door deurwaarder Huineman aan dat beslag heeft onttrokken, door die biggen te slachten, zoodat die dieren op 20 April 1932 niet meer aanwezig waren waar zij moesten worden bewaard. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. E. A., echtg. van E. E. R., oud 44 j., zon der beroep te Sas van Gent, werd tenlaste gelegd dat zij op 9 Februari 1932 als getuige in de strafzaajt tegen M. S. Kalle, op het Kantongerecht te Ter Neuzen, mondeling op- zettelyk valschelijk onder eede heeft ver- klaard dat zij niet aan den wachtmeester Buijsse heeft verklaard, dat Kalle dronken was, dat zij evenmin niet heeft verklaard dat zij heeft getracht Kalle te bewegen om niet naar Driekwart om zijn vrouw te gaan, daar zy merkte dat Kalle nog al veel dronken was, dat zij evenmin aan den wachtmeester heeft verklaard Kalle te hebben voorgesteld om koffie te drinken en te wachten tot hij nuch- ter was en evenmin dat Kalle dronken is weggegaan, zijnde deze verklaring onder eede opzettelyk valsch, daar zy wist dat zij dit wel had verklaard. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. Mr. v. d. Wely achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak of bij even- tueele veroordeeling vermindering van straf. C. K., oud 58 j., kamerverhuurster te Mid delburg werd verdacht dat zy op 23 Novem ber 1931 te Middelburg op het politiebureau aan den commissaris van politie een valsche aangifte heeft gedaan van een gepleegd straf- baar feit, dat zij vermoedde dat was gepleegd door welke aangifte P. K. zich in haar eer en goeden naam aangerand voelde. en op haar beurt weer klacht had gedaan. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Mej. Mr. van Deinse, beklaagde's verdedig- ster, achtte de tenlastelegging niet bewezen en vroeg vrijspraak. OUD-LEERLINGEN LAND- EN TUINBOUWCURSUSSEN IN ZEELAND. Vrijdagmorgen hield de Bond van gediplo- meerde oud-leerlingen van land- en tuinbouw- cursussen onder voorzitterschap van den heer W. de Buck te Meliskerke in de ,,Prins van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2