V A E I A. BURGtERLIJKEV STAND. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. COOPERATIEVE VRTTnirrF.NVF.TT.rVG „ZEEPWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. •den raad uitgedrukten wensch te praten. De VOORZITTER: Maar hoe zoudt u er over denken, als u zelf lid van het Burgerljjk Armbestuur waart? De heer BUIJZE kan dat zoo niet zeggen, maar meent, dat, indien dan de tegenwoor- dige leden van het Burgerlijk Armhestuur hierin aanleiding zouden vinden am heen te gaan, Burgemeester en Wethouders dan een geheel nieuw college zouden kunnen voordra- gen. Hij vraagt of er ook buiten de voor- dracht kan gestemd worden. De VOORZITTER: Neen! De heer BUIJZE: Dan moet ik mjjn voor stel handhaven. De heer MAAS steunt dit. Het wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Wisse, Buljze, Maas, A. Dees en Hamelink; tegen stemmen de heeren Koopman, De Feijter, Van Hoeve en D. Dees. 7. Behandeling ad res van M. de Pooter e.a. inzake uitbreiding electrisch net. Door M. de Pooter en 13 anderen is inge- diend het navolgende verzoek: De ondergeteekenden, alien bewoners van de buurtschappen Kwakkel en Poonhaven, verzoeken Uwen Raad eerbiedig het daarheen te willen leiden, dat voomoemde buurtschap pen worden aangesloten aan het net van het gemeentelijk electriciteitsbedrjjf. Hieromtrent deelen wij U het navolgende mede: Een der onderteekenaars, n.l. M. Dieleman, kan bij deze aanvrage buiten beschouwing worden gelaten, vermlts het mogeljjk is deze aan het bestaande net aan te sluiten. De voor- waarden waaronder aansluiting aan Dieleman kan worden gegeven zjjn hem bekend, res- teeren dus 13 gegadigden. Om deze aanvragers aan te sluiten is het noodig dat aan de N.V. P.Z.E.M. wordt ge- vraagd een transformatorenstation te bou wen. Van dat te bouwen station zal dan een netje moeten worden gebouwd van plus minus 1600 M. lengte. Zulk een te bouwen net zal kosten met in- begrip van de kosten van aansluitingen en te plaatsen meters 2200. Aangenomen dat dit kapitaal kan worden geleend tegen 5 en kan worden afgelost in 22 jaar en dat aan huur voor te bouwen transformatorenstation evenveel moet wor den betaald als voor station „Val", dat de maximale belasting van dit station zal bedra- gen 3 K.W. en moet worden ingekocht 500 K.W. t 414 ct., dan zal de exploitatierekenlng er ongeveer als volgt uitzien: Ontvangsten 13 aansluitingen te rekenen op een verbruik van 30 K.W. per aansluiting en per jaar 13 "X 30 X 45 ct. f 175,50 aan meterhuur 13 X 12 X 40 ct. 62,40 Totaal f 237,90 Uitgaven rente 5 van f 2200 f 110, aflos 100, huur transformatorenstation 225, max. belasting 3 K.W. a f 150 450, 500 K.W. (inbegrip koper en rjzerver- lies) a 4% Ct. 22,50 onderhoud, meerder salaris aan geld- incasseerder, electricien enz. 92,50 Totaal f 1000,— Een exploitatietekort dus van plus minus f 760 per jaar. Dit tekort kan en mag niet op de bestaande exploitatierekenlng drukken, naar aanleiding waarvan door Burgemeester en Wethouders met een tweetal adressanten namens alien is onderhandeld over een te stellen garantie van 160 K.W. per persoon. Belanghebbenden verklaren dit niet te kunnen doen, maar te zullen trachten meer- dere gegadigden die daarvoor in aanmerking kunnen komen te zullen zoeken. Burgemeester en Wethouders stellen daar- om voor, gehoord de G. E. B.-commissie, op het verzoek voorloopig afwijzend te beschik- ken. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat Burgemeester en Wethouders die menschen graag zouden willen helpen, maar het niet kan omdat het offer te groot wordt. De heer MAAS betreurt dat, die 13 men schen willen ook graag licht, ze betalen toch ook hun schatten en lasten als burgers der gemeente; hij is er voor iedereen te helpen en alle inwoners electrisch licht te geven. De heer VAN HOEVE: Ja, alle? De heer MAAS acht het voor de geheele gemeente geen knoop van den jas en dan had- den die menschen ook electrisch licht. De heer KOOPMAN moet een ander geluid doen hooren; de uitbreiding van het electrisch net heeft zich in den eersten tijd bewogen over de vraag, of de ontvangsten de kosten konden dekken; zoo is het gegaan met de uitbreiding naar het Veer en Reuzenhoek. Later is gekomen die naar de Griete, Val en Othene, waarmede een ruimer standpunt werd ingenomen. Die naar de Griete en de Val waren de eerste jaren een verliespost, dat heeft aan de gemeente centen gekost en als men nu vooraf weet, dat een onderneming een groote verliespost worden moet, moet men daar toe zoo maar niet overgaan. Dat zou net zijn, als men met voile wetenschap een kwade vrouw trouwde. Om nu nog eens een verliespost van 700 op het electrisch bedrijf te leggen, dat laat de stand van zaken van dat bedrijf niet toe, dan zou men het tarief moeten verhoogen en de menschen klagen nu al over een hoog tarief. Bovendien zou de toestand geheel anders z\jn, indien de menschen uit die omgeving al ien voor het verkrijgen van electrische stroom waren opgekomen. Er zijn er nu 13, maar er zouden er wel 50 kunnen zijn. Hjj oppert het denkbeeld, of een deel der bewoners van het Oosten der gemeente niet op andere wjjze zouden te helpen zijn, n.l. rechtstreeks vanwege de P.Z.E.M., die daar in den Van Lijndenpolder een laagspannings- net heeft. Misschien zou de gemeente dan voor wat de levering van electrische stroom betreft lets van zijn zelfstandigheid inboeten, maar het zou naar zijn meening op die manier mogeljjk worden. Van uit den Van Lijnden polder zou het naar zijn meening maar een 400 M. zjjn om er te komen. De VOORZITTER stemt toe, dat de aan- melding uit dien hoek inderdaad niet groot was; te Othene is 't ook zoo, daar zfln er nog maar 35 aangesloten. Indien er 90 was aangesloten, zou de stroom ook wel goedkoo- per gegeven kunnen worden. Ook hij zou graag iedereen willen helpen, maar nu is dat toch onmogeljjk. Burgemeester en Wethou ders hebben bij hun berekening ook in aan merking genomen, dat er dan later nog ge- legenheid zou zijn voor uitbreiding naar een ander deel der gemeente. Daarom hebben zij op een transformator station gerekend. Van Boschkapelle uit is ook een heel eind en hij betwijfelt of die afstand ook niet te groot zal worden. Wanneer dat echter zoo zou gebeur- ren, zou er geen kwestie van zijn, dat later de menschen verder den polder in nog gehol- pen zouden kunnen worden. De heer MAAS merkt op, dat er op Othene toch al heel wat menschen bijgekomen zijn; het bezwaar zit hem voor velen in de kosten der instailatie; dat is ook wel in de buurt dezer 13 adressanten het geval. Waarom moe ten de buitenmenschen hiervan verstoken •blijven. De VOORZITTER merkt op, dat Othene nog steeds een verlies oplevert van 750, welke moeten worden gedragen door de groote groep in de kom, aan wie anders de stroom voordeeliger, misschien wel voor 30 of 25 cent zou kunnen worden geleverd. In dien men van de stelling uitgaat dat men het overal zou moeten brengen, zou dat groote offers vergen. De heer MAAS geloeft, dat daarvoor aan leiding is; die menschen brengen toch ook hun belasting op? De heer WISSE vindt het jammer, dat er maar 13 zijn, waar er 30 konden komen; voor die 13 is het ondoenljjk. De heer D. DEES is ook van meening, dat de raad hierop niet kan ingaan. Hij vraagt, of er met de menschen ook nog geconfereerd is, met het oog op de mogeljjkheid dat er nog menschen bij zouden komen. Of, zijn er misschien nog afgegaan? De VOORZITTER geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders er nader niets meer van gehoord hebben. De heer KOOPMAN geeft aan Burgemees ter en Wethouders in overweging er eens met een ingenieur of anderen vertegenwoordiger van de P.Z.E.M. over te spreken. Als de ge meente dat deel der gemeente zou loslaten, zou misschien ook de polder geholpen kunnen worden, zonder groote lasten voor de ge meente. De gemeente wil ook wel helpen, maar dan moet het aan het bedrijf te groote offers kosten. De VOORZITTERVan uit Boschkapelle kan de P. Z. E. M. het ook niet doen. De heer KOOPMAN merkt op, dat de P. Z. E. M. meer kan dan de gemeente. Ze heeft in elk geval een laagspanningsnet in den Van Lijndenpolder. Er is een aansluiting aan het eind van de straat waar de heer W. Scheele gewoond heeft en daar is het maar een 60 tot 70 M. van onze gemeente. Met kleine kosten zouden ze daar stroom kunnen brengen. De heer VAN HOEVE betoogt, dat het in een uitgebreide gemeente als Zaamslag bjjna niet mogeljjk is overal stroom te brengen; er zjjn plaatsen waar maar een paar huisjes staan en daar stroom brengen zou veel geld kosten in verband met het net dat men daar voor moet bouwen. Om al de menschen te helpen, is dus niet uitvoerbaar. Men zou daarvoor te veel geld op tafel moeten leggen. Hij gelooft, dat het voorstel van Burgemeester en Wethouders op het verzoek thans moet worden aangeno men. De betrokken personen kunnen zooveel niet opbrengen dat die uitbreiding van het net gedekt zou worde en ook is het eventyeel tekort te groot, dan dat het bedrijf dit i nog ongestraft zou kunnen dragen. De berekening van Burgemeester en Wet houders is geweest, om den Noordoosthoek van de gemeente geheel te kunnen bestrijken en daarom hebben zij in de berekening een transformatorenstation opgenomen. Indien volgens het denkbeeld van den heer Koop man het thans besproken deel der gemeente aan de P. Z. E. M. zou worden overgelaten en van uit Boschkapelle bediend, dan zou het echter in de toekomst uitgesloten zijn, dat de daar nog achter wonende menschen, indien die te eenigertijd ook nog eens den wensch om electrificatie te kennen gaven, nog zouden kunnen worden geholpen, hetgeen wel moge lijk was bij het plan van Burgemeester en Wethouders. De derde uitbreiding van het net is door de gemeente vrij breed opgevat, maar de resul- taten zijn toch niet zooals men die, vooral wanneer men het spreken hoort, zou moeten verwachten. Er wordt dan gezegd: de- men schen betalen toch ook hun belasting, en het wordt voorgesteld alsof ze allemaal op aan sluiting zitten te wachten, maar de praktijk leert dat anders. Het is aan spreker opgeval- len, dat daar aan de Val een geheele rij nieu we huizen zijn gezet, waarvan geen enkele was aangesloten. Van oude woningen laat hij het nog daar, doch dat nieuwe woningen worden gezet zonder eene instailatie voor elec trisch licht, en dan nog juist bij een plaats waar het net loopt, noemt hij als een bewijs dat het verlangen bij de menschen nog niet zoo algemeen is. Er blijkt uit, dat de men schen er nog niet rijp voor zijn, want daar zou het toch weinig kosten en het is juist een voordeel voor het bedrijf, wanneer aan sluitingen komen op het bestaande net. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen, terwijl de raad er zich mede vereenigt dat door Burgemeester en Wethouders een onderzoek zal worden ingesteld naar de moge lijkheid eener oplossing in den door den heer Koopman aangegeven zin. 8. Voorstel tot behandeling van het ver zoek van Cornelis Bakker, om eene tegemoetkoming uit de gemeentekas, volgens artikel 13, der Lager Onder- wijswet 1920. Ingekomen is het navolgende verzoek: Ondergeteekende, Cornells Bakker, wonende te Zaamslag, C 179, geeft met verschuldigden eerbied te kennen: dat zijn dochter Johanna, geboren 14-7- 1925 dus op 14 Juli leerplichtig wordt; dat zij de school bezoekt te Zaamslag, Pol- derstraat, A 272, op meer dan 4 K.M. afstand van haar woonplaats; dat zij nog geen andere school bezocht heeft; dat ondergeteekende daarom Uw Edelachtb. verzoekt hem te willen verleenen de tegemoet koming, genoemd in art. 13 der L. O. Wet 1920, en wel tot een bedrag van /40 zijnde de kosten om de school te bezoeken per flets of per autobus (gedeeltelijk). Burgemeester en Wethouders stellen voor, te besluiten eene vergoeding toe te kennen van f 30's jaars, met ingang van 14 Juli 1932. De SECRETARIS deelt mede, dat ook nog dergelijke verzoeken zijn ingekomen van J. van Alten en C. Maas, wier kinderen echter den daarvoor gevorderden leeftjjd nog niet bereikt hebben. De VOORZITTER stelt namens Burge- mester en Wethouders voor, dan deze verzoe ken af te wijzen. De voorstellen worden met algemeene stem- men aangenomen. 9. Wijziging begrooting van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan de navolgende wijziging van de be grooting vein het algemeen armbestuur dienst 1932 goedkeuring te verleenen: Ontvangsten gewoon subsidie van de gemeente f 11450. Uitgaven bedeeling in geld 1000.— kosten van geneeskundigen bijl- stand 450. steun aan werkloozen 10000. Totaal 11450.— Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. (Wordt vervolgd.) HOE MEN KROKODILLEN VANGT. Enkele weken geleden is de dierenverza- meling van den heer C. te Pasoeroean ver- rijkt met een zeer mooien krokodil, dien hij in een visohvijver te Sidajoe heeft gevangen en in den auto naar huis gebracht. De heer C. vertelde den correspondent van de „Ind. Crt.", dat het vangen van deze reptielen in vijvers en op het land volkomen gevaarloos en heel eenvoudig is, mits men den durf heeft en de manier maar weet om deze sterke dieren machtig te worden men heeft alleen maar noodig een stuk zacht hout ter dikte van een mansarm, een stukje touw en een paar hel pers. Zoo was de heer C. er dan op uitgegaan om zijn verzameling met een mooi exemplaar te verrijken. Na eenig zoeken werd in een der vijvers een vrij groot exemplaar aange- troffen. Fluks werd van een nabijstaanden dadap-boom een flinke tak gekapt. Met dit stuk hout van een paar voet waadde de heer C. door het water, recht op het dier af. Na- derbiji gekomen bleek het een wijfje te zijn, die vele jongen had. Op rug en kop bewogen zich eenige tientallen miniatuur-krokodille- tjes, die bij de nadering van den jager hun heil in het water zochten en spoorloos ver- dwenen. De heer C. met zijn knuppel naderde van voren, zijn twee helpers van achteren en toen het dier zijn kaken opende om aan te vallen of zich te verdedigen, stak de heer C. den knuppel in zijn bek, die direct daarop werd dichtgeklapt. De lange oogtanden sloegen vast in het zachte hout en op hetzelfde oogenblik zaten de twee helpers op den rug van het dier. V66r dat dit zijn bek weer had kunnen openen, hadden de helpers zijn beide kaken reeds met een touw diehtgebonden. Het transport leverde geen moeilijkheden op. Het zeer mooi geteekende exemplaar van 2 M. 50 ongeveer is een mooie aanwinst voor deze zich steeds uitbreidende dierenverzame- ling. VAN RIJKE MENSCHEN. Door alle eeuwen heen zijn er menschen geweest, wier rijkdom de afgunst van hun medemenschen opwekte. Reeds ongeveer 3000 jaar geleden leefde een man, bij wiens onme- telijken rijkdom vergeleken Rockefeller en Ford arm zijn. De koning van Egypte, Ramses de Derde, zou een vermogen van 400.000 talen- ten hebben bezeten (een talent had een waar- de van ongeveer 3000 gulden). Daar evenwel de koopwaarde van het geld in dien tijd meer dan 20 maal zoo groot was als tegenwoordig, kwam zijn vermogen op ongeveer 24 milliard gulden. Ter vergelijking diene, dat een os on geveer 1000 jaar v66r Christus een rijksdaal- der kostte. De rijkdom van Croesus is spreek- woordelijk geworden, ofschoon men eigenlijk niet weet hoe groot zijn vermogen was. Uit zijn geschenken is met tamelijke zekerheid vast te stellen, dat hij heel wat in de melk te brokkelen had. Zoo gaf Croesus het Delphi- sohe orakel juweelen, evenals schalen van goud en zilver ten geschenke. De waarde van deze geschenken zou tezamen rond 24 millioen gulden zijn geweest, wat met de tegenwoordi- ge geldswaarde van 480 millioen gulden over- eenkomt. Een bloedverwant van Croesus, een zekere Pythus, schjjnt ook niet arm te zijn geweest. Hij zou Xerxes, den koning van Per- zie, een geschenk van 55 millioen gulden heb ben gegeven. Dat kotfng Salomo ook geen financieele zorgen had, mag als bekend wor den beschouwd. Zijn jaarlijksch inkomen werd op 48 millioen gulden geschat. Ook keizer Nero zou een dergelijk inkomen hebben ge- had. De Medici en de Duitsche bankiersfamilie Fugger zouden eveneens millioenen hebben bezeten. Het vermogen der familie Rothschild in haar verschillende vertakkingen werd voor den oorlog op 4.6 milliard gulden geschat. Tegenwoordig wonen de rjjkste menschen in Amerika. In de laatste jaren hadden 228 bur gers der Unie een inkomen van meer dan een millioen dollar per jaar, onder wie 14 met meer dan 5 millioen. EEN VUURP1JL, DIE 1000 K.M. VER GAAT. In ,,1'Europe Nouvelle" staat een eigenaar- dig verhaal van een Duitsche proefneming met een vuurpijl, die, afgeschoten bij de Ma- zurische meren, dus heelemaal in Oost-Prui- sen, duizend kilometer verder, in het konin- klijk park te Oslo in Noorwegen terechtge- komen zou zijn. Het was nacht, vertelde de Fransche revue. In het paleis van den koning liep het feest ter eere van den doop van zijn kleindochter- tje, prinses Astrid, ten einde. Plotseling hoort men een geluid. De gasten doen de ramen open. Buiten loopen menschen dooreen. Men heeft een gloeienden meteoor gezien, die uit den hemel viel. De koning gaat naar buiten, vergezeld van zijn gasten, onder wie de Duit sche gezant. Officieren en geleerden bespre- ken de zaak. De sterrenkundige Stormer aar- zelt niet: hjj verklaart „Het is de „Atlan- tische vuurpijl", waarover al gesproken is.1' De Berlijnsche pers had de proefneming in derdaad aangekondigd ,,Na het afschieten zou de vuurpijl in de oneindige ruimte ver- dwijnen." De astronoom Stormer, de officieren en de deskundigen zijn het er over eens: men heeft hier niet met een meteoor, maar met een granaat de Duitschers zeggen een vuurpijl te doen, afgeschoten door een kanon van de soort der Dikke Bertha. Het twee meter lange projectiel krijgt op zjjn weg over de 80 K.M. nieuwe vaart door de ontploffing door middel van een uurwerk van een onbe- kend, samengeperst gas. Op deze wijze wordt de snelheid automatisch onderhouden en kan het instrument reusachtige afstanden afleggen. Men maakt veronderstellingen: Waarom is de geheele hoeveelheid gas in het projectiel niet opgebruikt en is het in plaats van te Oslo niet op New Foundland neergevallen 4 Het voorval interesseert echter niet alleen de natuurkundigen en de militairen, doch ook de diplomaten. Nadat de deskundigen bjj het ding hadden beraadslaagd, waarschuwde de astronoom Stormer den aanwezigen commissaris van po- litie, dat de Duitsche gezant zich gaarne in bezit zou zien gesteld van den cylinder en liefst zonder dat men een onderzoek instelde. Het instrument werd ook werkeljjlk aan het Duitsche gezantschap teruggegeven. En se- dert zweeg de pers er over, bljjkbaar op ver zoek van den Duitschen gezant. DE STROOIEN HOED. De prins van Wales, die altijd een liefheb- ber van de strooien hoed is geweest en al meer den strijd heeft aangebonden tegen de mode der laatste,, misschien al wel tien, ja ren om de strooien hoed in den ban te doen, heeft de Engelschen onlangs weer eens ver- rast door een bezoek te brengen aan Shrews bury met een strooien hoed. Natuurlijk ver- scheen er een foto van den prins met dit hoofddeksel in de bladen en dadeljjk ontstond er een groote vraag naar stroohoeden. Een Zondagsblad onthult, dat 's prinsen hoed ont- worpen was door een 27-jarigen hoedenmaker te Luton, Olney genaamd. Kort daarop was de fabriek van Olney 'soohtends om half tien al uitverkocht en den daarop volgenden dag was er een dikke stapel orders binnengeko- men uit alle deelen van de wereld. Londen alleen heeft in vier dagen tijds 100.000 strooi en hoeden besteld. Naar mijnheer Olney aan het Zondagsblad meedeelde was hij al jarenlang de overtuiging toegedaan, dat de mannen wel strooien hoe den zouden willen dragen, mits hun maar een aangenaam model werd voorgezet. Dies ont- wierp hij een hoed met een flinke diepte, zoo- dat het dak van den hoed niet op de kruin van het hoofd zou drukken, welke hij met rubber aan den binnenkant bekleedde, een goeden pasvorm gaf en voorzag van voldoende lucht.gaatjes voor de ventilatie. Ook maakts hij den hoed van kruislings gevlochten stroo en wel in twee kleuren, waarvoor hij de com- binaties rood en wit, blauw en uit een grijs en een wit. Dit is de strooien hoed, nieuw model, die de Prins van Wales er weer heeft ,,in"gebracht. GOEDKOOPE TIJDEN. In 1488 hadden de werklui die de St. An- dniespoort te Amsterdam bouwden (d.l. de Waag op de Nieuwmarkt) een dagloon van anderhalven stuiver en de werkmeester een van twee stuivers. In 1652 werd voor de nieuwe stoelen in het afgebrande stadhuis van Amsterdam 8 stuiver per stuk berekend en een paar schoenen, die elk van de vier gemeente-ambtenaren ontvin- gen voor hun reis naar Hamburg, kostte zeven stuivers. In 1535 werd voor den graaf van Buren bij zijn bezoek aan Amsterdam een feestmaal ge- houden; er zaten allerlei hoogwaardigheidsbe- kleeders aan in 't geheel 50 personen. Er werden naar de gewoonte dier dagen ontzettende hoeveelheden ossen-, kalfs- en schapenvleesch verorberd, veertig kippen, een oksboofd wijn en heel wat tonnen bier. En deze grootsche maaltrjd kostte de stad... 80 gld. Voor de duiven werd nog niet eens vier cent per stuk en voor een kip twee en een halve stuiver berekend. VOORWERELDLIJKE VONDSTEN IN HONGARIJE. Bjj gelegenheid van opgravingen, die van wege het museum van Eger in de grotten van het Bukkgebergte werden verrioht, vond men in de Subalyukgrot de onderkaak van een oermensch. Na deze vondst stuurde het mu seum dr. Ottokar Kadic, den leidenden geo- loog, voor een verder onderzoek. Dit bracht aan het licht, dat de grot brjna geheel met aarde en gruis was opgevuld. In de bovenste laag van deze vulling vond men de beende- ren van den holenbeer, den leeuw, de hyena, den mammoet, den neushoom en van andere dieren, die in den jjstijd daar leefden. Te zelfder plaats vend men ook nog andere men- scheljjke beenderen, die bl'ijtkbaar van een vrouw afkomstig zijn. Daamaast vond men een bovenkaak en den schedel van een kind. Al die beenderen stammen van den z.g. „homo primigenius." Na de vondsten bjj Krapina in Kroatie is dit de tweede maal, dat in dit gedeelte der wereld zulke beenderen werden gevonden. Eenig in hun soort zijn echter de beenderen van het kind, aangezien tot dusverre nog nergens de overblijfselen van zoo jeugdige oermenschen werden gevonden. KLIMAATVERBETERING VAN SIBERIe. De Russische medewerker van het „Han- delsblad" schrijft De bekende Russische ingenieur Awdejew, de auteur van het geweldige plan voor de reconstructie van het geheele riviersysteem van Rusland en van het plan voor den strjjd tegen de droogte, houdt zich nu bezig met het vraagstuk, hoe het klimaat in het Rus sische Noorden beter te maken. De Golfstroom neemt zjjn weg langs Scan- dinavie en daama in de richting van het zui- delijke gedeelte van Nowaja Zemlja, maar hij ontmoet den kouden stroom, die uit de Kara zee door de Kara-Poort stroomt, en wendt zich daaromheen naar het noorden en ver- dwjjnt in de Noordeljjke IJszee. Awdejew stelt zich nu voor in de Kara-Poort een dam te leggen, waardoor het koude water niet meer uit de Kara Zee zou kunnen stroomen. Dan zal de Golfstroom ongehinderd naar No waja Zemlja gaan en daama de noordeljjke kust van dat eiland volgend naar de kustvan Siberie. Awdejew is overtuigd, dat dit plan makkelijk uit te voeren is. Aldus zou een aanzienlijk gedeelte van het Russische Noor den een warmer klimaat krijgen. De Kara Zee is een der koudste zeeen van de wereld en toch is zij zelden geheel met jjs bedeikt. Dit verschijnsel wotrdt aldus ver- klaard De Zee krijgt veel water toegevoerd door de groote rivieren uit het zuiden, van de Ob en de Jenisej, waarvan het water steeds eeni ge graden warmer is dan het zeewater. Aw dejew stelt voor, een aanzienlijk deel van dat water naar de moerassen en laag gelegen strekem te doen stroomen, waardoor de tem- peratuur van Siberie eenige graden zou stjj- gen. Het plan wordt in Rusland levendig be sproken. IN LONDEN hVVEEKT MEN SPRI-mv- HANEN. Men zou geneigd zijn te meenen, dat er reeds meer dan genoeg van die schadeljjke sprinkhanen op de wereld waren, zoodat men er heusch geen nieuwe meer aan hoeft te kweeken. En toch gebeurt dit, maar het be treft hier een maatregel, waardoor men een zwaren, zoo niet doodeljjken, slag denkt toe te brengen in den eeuwenlangen strjjd tus- schen mensch en sprinkhaan. Londen heeft zich nu in de laatste jaren tot middelpunt van dezen strjjd gemaakt. Voortdurend ontvangt het rjjiksinstituut voor entoniologie in Londen uit meer dan 50 landen mededeelingen over den stand vein de sprinkhanenplaag. Deze berichten worden iedere maand tot kaarten verwerkt, waar uit de bewegingen en het trekken der groote zwermen bljjkt. Op deze wijze hoopt men langzamerhand tot een nauwkeurige aanwij- zing der eigenljjke broedplaatsen der sprink hanen te komen, waarvan het aantal volgens de meening van vakkundigen niet zeer groot kan zjjn. Tegen deze haarden wil men dan volgens een intemationaal plan gemeen- schappeljjk optreden. De vraag, hoe dit het best kan geschieden, zal het kweeken van de sprinkhanen uit moeten maken. PINGUINS ALS HUISDIEREN. In Amerika is een nieuwe mode ingevoerd. In plaats van honden en katten hielden rjjke Amerikanen een tjjd lang apen en papegaaien in hun woningen. Maar de apen voldeden niet erg en de papegaaien staan, sands de pape- gaaienziekte, in een slecht blaadje. Toen is men op de gedachte gekomen, pinguins als huisdieren te nemen. Aanleiding daartoe is eigenlijk geweest een fantastische film, die in Amerika draaide en het leven schilderde in een utopische, door Zuidpoolvaarders in het Poolgebied gestichte stad. Talrjjke opnamen van pinguins vestigden de aandacht van het publiek op deze merkwaar- dige vogels, die met hun emstige, waardige manier van doen een bjjzonder komischen indruk maakten. Pinguins Zijn heel gemakke- lijk te dresseeren; ze zijn bovendien zeer zin- delijk en aanhankelijk. Aan een nieuwe om geving zijn ze spoedig gewend. TER NEUZEN. Gisteren werd alhier door den architect L. de Bruijne, in het Hotel den Arend aanbe- steed: het verbouwen van het magazjjn ge legen aan de Nieuwediepstraat No. 103 te Ter Neuzen: Ingeschreven werd als volgt: lste perceel. Metselwerk. P. J. van Fraajjenhoven, Zaamslag Spui), f 1315, P. W. Nieuwelink, Ter Neuzen, 1038, S. P. van der Hooft, Sluiskil, 890, J. C. de Vos, Zaamslag, (Reuzen hoek), 740, P. de Rooij, Boschkapelle, 728, 2de perceel. Timmerwerk: P. A. Mielen, Ter Neuzen, 1730, J. Bliek, Ter Neuzen, 1425, 3de perceel. Loodgieterswerk: J. Kool en Zoon, Sluiskil, f 325, 1 en 2 gecombineerd: G. van de Velde, Ter Neuzen, 3645,- Massa J. van 't Hoff en M. W. Nieuwe link, Hoek 3445,- M. W. Nieuwelink, Hoek, 3310, P. W. Nieuwelink, Ter Neuzen, 3138, P. A. Mielen, Ter Neuzen, 3060, C. H. H. Wisse, Zaamslag, 2986, Fa. J. van der Poel en Zonen, Lamswaarde, 2960, C. van Meerendonk, Ter Neuzen, 2700, J. Bliek, Ter Neuzen, 2566, Gegund in massa aan J. Bliek, Ter Neuzen. GRAAUW. Huiweljjks-aangiften. 9 Juni. Alphons Petrus Eugene Staal, oud 28 j., jm. en Mag- dalena Menalie Stejjaert, oud 22 j., jd. 17 Juni. Charles Louis de Burger, oud 23 j., jm. en Irena Maria Josepha Picavet, oud 24 j., jd. 24 Juni. Cornelis de i.voning, oud 24 j., jm. en Elisabeth Cornelia Matthjjssen, oud 22 J; jd- Geboorten. 1 Juni. Willy Rene, z. van Jo hannes Bapthist van Troost en van Martha van Gimst. 6 Juni. Celina Rosalia, d. van Petrus Johannes Maenhout en van Martha Catharina Daalman. 20 Juni. Tilly Marie, d. van Alphonsus van Laar en van Mathilde de Beule. 21 Juni. Lucia Maria, d. van Desire Ludovicus Reijns en van Bertha Ma thilda Rens. Overtjjiden. 18 Juni. Maria Silvia Vael, wed. van Alphonsius Staal. 25 Juni. Johanna Louiza Giele, wed. van Jan Francies Cap- pendijk. 26 Juni. Barbara Angelina Heijman, wed. van Augustinus de Buck. ZAAMSLAG. Huweljjks-aangiften. 23 Juni. Thomas Marinus Meertens (van Hoek), oud 24 j., jm. en Apolina Klaassen, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juni. Leendert de Putter, oud 22 j., jm. en Neeltje Hamelink, oud 22 j., jd. Johannes van Bendegem (van Axel), oud 26 j., jm. en Anna de Jonge, oud 24 j., jd. Salomon Dieleman (van Axel), oud 22 j. ,jm. en Frangoise van Kerkvoort, Oud 23 j, jd.. Petrus Pieter van Fraaijenhove (van Axel), oud 24 j., jm. en Clara Dekker, oud 21 j., jd. Geboorten. 7 Juni. Elizabeth Pleuntje, d. van Jacob Willem Lensen en van Tanneke de Vos. 21 Juni. Christina Elizabeth, d. van Fredericus Charles Jansen Verplanke en van Helena Cornelia Maria Jansen. 23 Juni. Maria, d. van Daniel Koekkoek en van Maatje van Ham. Overlijden. 1 Juni. Janna de Fejjter, oud 65 j., echtg. van Abraham Dees. 20 Juni. Jacoba Bareman, oud 56 j., d. van David en van Jacomina Hamelink. 22 Juni. Willem Adriaan Scheele, oud 39 j., echtg. van Sara Willemsen. Exportveiling van 7 Juli 1932. Zwarte bessen 25,10 per 100 K.G.; aan- voer 2000 K.G. Voor Ter Neuzen: 7 Juli. Eng. s.s. STAN- WELL, 164, pjjpaarde, Par. Voor Sluiskil: 7 Juli. Eng. s.s. KENNETH HAWKSFIELD, 910, kolen, Queensborough. Van Sluiskil: 6 Juli. Duitsch s.s. OLBERS, 594, kunstmest, Valentia. Voor Selzaete: 6 Juli. Eng. s.s. PASS OF BRANDER, 205, creosoot, Immington. Van Selzaete: 7 Juli. Eng. s.s. PASS OF BRANDER, 205, ledig, Manchester. Van Riemep: 6 Juli. Noorsch s.s. ALFRED NOBEL, 2616, ledig, Hoek van Holland. 7 Juli. Ital. s.s. ERICA, 2880, ledig, Tyne. Van GentTer Neuzen: 6 Juli. Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen. Voor Gent: 6 Juli Ital. s.s. CORSINIA, 2645, pyriet, Huelva; Eng. s.s. TEESWOOD, 416, ledig, Woolwick; Eng. s.s. GOWER, 874, ledig, Rouaan; Eng. s.s. GWENTLAND, 1090, ledig, Rouaan; Eng. s.s. PANDION, 999, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. AYRESOME, 414, ledig, Middlesbrough. 7 Juli. Nederl. m.s. BROEDERTROUW. 113, jjzer, Londen; Eng. s.s. ORICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., Londen; Eng. s.s. YORKBROOK, 719, ledig, Rouaan; Noorsch s.s. FAGERSTEN, 1412, hout, Leningrad. Van Gent: 6 Juli. Noorsch s.s. GARNES, 888, ledig, Port Talbot; Belg. s.s. WILLEM REN6, 1536, jjzer, Newport. 7 Juli. Eng. s.s. HEBBLE, 425, stukg., Goole; Eng. s.s. TEESWOOD, 416, jjzer,, Middlesbrough; Duitsch s.s. KRIEMHILD, 487, jjzer, Stettin. Amsterdam, 8 Juli 1932. Bieden Laten Engelsch 8,70 8,90 Duitsch 57,50 58,70 Fransch 9,65 9,80 Belgisch 6,87 6,94

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 7