Bij Pijnen Autoschool van Gent QEMENQDE BERICHTEN. m Mijnhardt's Poeders DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. VADER EN ZOONTJE VERDRONKEN. GEMEE NTERAAD VAN ZAAMSLAG. 4- en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende spoedig helpenMijnhardt's Hoofdpijnpoeders Kiespijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders. Rheumatiekpoeders. Maagpoeders. Pijnstillende poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijsperpoeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. (Ingez. Med.) wordt verketterd. De moderne democratic, die haar eigen graf graaft, wil daarvan echter niet hooren. Wie zijn stem geeft aan een loonsverlaging van maar 3 pet. en dat bij een sterkere daling van de kosten van levenson- derboud, wordt soms terzijde geschoven door den machtige dezer aarde: Koning kiezer! Spr. bestreedt tenslotte de gedachte, alsof afschaffing van de zegeltjesplakkerij zou be- teekenen, dat de landbouw uit den nood is. Wie het geheele sociale verzekeringssysteem wil afschaffen, kan eveng'oed den wensch uiten de sterren van den hemel te kunnen plukken. Spr. lichtte dit met een voorbeeld nader toe. De crisisnood sticht ook op geestelijk ter- rein verwarring. Oprichting van een speciale boerenpartij is het meest onbevredigend. Deze partij zou maximaal 12 zetels in de Kamer kunnen krijgen en dan had geen partij meer een landbouwspeeialiteit in haar midden. Af- zooderlijke partijformatie is gevaarlijk en het is een droom te meenen, dat dit in het belang is van land- en tuinbouw. Goede maatschap- pelijke organisatie in nauw contact met de politieke vertegenwoordigers is het beste middel. Spreker waarschuwde ook tegen de toe- nemende zucht om het ailes van den staat te verwachten. Aan diens kunnen zijn ook grenzen. Ook moeten we door het leunen op den staat niet gaan vergeten, dat het God is die regeert, en Hy ons deze tegenslagen doet toekomen. God regeert en zijn bliksemen verlichten de wereld. De aarde verheuge zich daarom, want Hy bewaart de zielen zijiner gunstgenooten. Geen ding geschiedt by geval, maar alles komt ons toe van zijn vaderlyke hand. Daarom blijven we ons vertrouwen jstellen op den Almachtige, die ons werk niet .ongezegend zal latan! (Daverend applaus.) DE WINKELSLUITINGSWET. De firma C. Jamin heeft den volgenden open brief aan den Minister van Oeconomisehe Zaken en Arbeid gericht: Met verschuldigde eerbied deelt de firma C. Jamin Uwe Excellentie mode, dat zij, nu de winkelsluitingswet twee maanden in wer- king is, ten duidelijkste ondervonden heeft, dat hare aan Uwe Excellentie en de leden der Staten-Generaal kenbaar gemaakte gedachte dat door de inwerkingtreding van de betref- fende wet het debiet ten zeerste zou worden geschaad en de werkgelegenheid zou worden verminderd, maar al te zeer bewaarheid is. Tengevolge van de betreffende wet ont- stond werkloosheid voor een groot deel van haar personeel. Uit verschillende berichten welke haar toe- kwamen en welke uwe Excellentie er zeer zeker over ontving, en verder van algemeene bekendheid zijn, blijkt de wet alien, er door s-etroffen debietsvermindering te veroor- zaken met een zelfde als door haar aange- geven gevolg. De han-del in het algemeen en alien hetzij direct of indirect erbij betrokken, ondervinden de ongewenschte nadeelige gevolgen. Velen zijn genoodzaakt, willen zij zich niet de bestaansmogelijkheid geheel zien ontno- men, de wet op allerlei wijze te ontduiken. Inmiddels is deze wet aan de consumenten ook allerminst sympathiek. Zij richt zicht thans tot Uwe Excellentie met het dringend verzoek en is ervan over- tuigd, dat hierin een wensch van alien, er door getroffen, tot U spreekt, aan de leden der Staten-Generaal voor te stellen, de wet voor antoepaalden tijd op te schorten en inmiddels een enquete te doen instellen naar de van verschillende zij den en hare firma aan Uwe Excellentie kenbaar gemaakte bezwaren. Het is haar bekend, dat de Tweede Kamer op reces is, doch zij vleit zich met de ge dachte, dat de edelachtbare leden gaarne be- reid zullen worden bevonden hunne vacamtie te onderbreken om mede te kunnen werken aan een zoo dringend noodig oeconomisch herstel. In dezen tijd van crisiswetgeving kan door opschorting van de wet een door haar invoe- ring ontstane crisis, worden opgeheven. Met velen zou zij het betreuren, wanneer hiermede noodeloos langer zou worden ge- wacht en daardoor steeds ingrijpender en voor menigeen onherstelbaar onheil zou ontstaan. Zij is ervan overtuigd, dat een als door haar aan Uwe Excellentie voorgestelde be- slissing door het grootste deel der Nederland- sche bevolking zal worden toegejuicht en ge- waardeerd. Zij verzoekt Uwe Excellentie beleefd, haar uwe goedgunstige beschikking met het oog op het dringend karakter, ten spoedigste te willen mededeelen. PROTESTEN TEGEN DE WINKELSLUITINGSWET. De vereeniging van Nederlandsche cacao- en chocoladefabrikanten en de Nederland sche vereeniging van suikerwerk- en choco ladefabrikanten hebben twee requesten in- zake de Zondagssluiting verzonden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid, waarin ziji er op wijzen, dat de verkoop van cacao en chocolade op Zondag in belangrijke mate is verminderd, waardoor zij in hun be- drijven groote schade lijden. De R.K. banketbakkersvereeniging besloot, zich tot den Minister te wenden, teneinde te verkrijgen, tijdelyke ontheffing van de bepa- lingen der Winkelsluitingswet op Zondagen voor de banketbakkers, tot betere tyden zul len zijn aangebroken, en, zoo dit niet moge lijk zal blijken, een aanmerkelyike verruiming van de verkoopuren op de Zondagen. WIKKELPAPIER MET RIJKSBOTER- MERK. Bij beschikking van den minister van oeco nomisehe zaken en arbeid is bepaald, dat de ministerieele beschikking van 17 Januari 1908 houdende voorschriften betreffende het be- drukken van wikkelpapier met het ryks botermerk, voor zooveel de daarin vermelde voorwaarden betreft, in het derde lid achter het woord „volgende" gelezen zal worden als volgt: „a. Het wikkelpapier moet voorzien zyn van het in Nederland gedeponeerde fabrieks- of handelsmerk van den aangeslotene. Daar- naast mag de naam van den aangeslotene voorkomen. b. Indien op het wikkelpapier de naam vein een niet-aangeslotene is vermeld, moet daar- op buiten en behalve het onder a bedoelde fabrieks- of handelsmerk teVens de naam van een aangeslotene voorkomen. In dit geval zal de naam van den aange slotene in ten minste even groote letters op het wikkelpapierje moeten worden gedrukt als die van den niet-aangeslotene". DE VLASINDUSTRIE. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat: Is het den minister bekend: dat de steun aan de vlasindustrie zoodanig geregeld is, dat alleen de oogst 1932 daaronder begrepen is; dat er dit jaar zeer weinig vlas uitgezaaid is, zoodat de werkgelegenheid niet noemenswaardig hiermee verruimd wordt; dat, indien de regeering maatregelen neemt, om ook het nog onafgewerkte van vorige vlas- oogsten in die steunregeling op te nemen, de werkgelegenheid in die industrie zeer zal worden uitgebreid? Is de minister bereid, in het belang van de beteugeling der werkloosheid, alsnog maatregelen in bovengenoemden zin te nemen? Is de minister bereid mee te deelen of ook maatregelen overwogen worden om invoer van vlas te beperken? heeft de minister van economische zaken en arbeid geantwoord: 1. Volgens artikel 145ter van de Rijksbegroo- ting 1932 wordt aan de vlasteelt steun verleend voor de verwerking van vlas over den oogst 1932, zoodat deze steun niet ten behoeve van de ver werking van vlas, geteeld in voorafgaande jaren, kan worden verleend. 2. De met vlas beteelde oppervlakte in dit jaar is inderdaad aanmerkelijk kleiner dan die van voorafgaande jaren. 3. Sub 1 wordt reeds vermeld, dat steun, als hierbedoeld, niet kan worden verleend voor de verwerking van vlas, geteeld in jaren, vooraf gaande aan die van 1932. Zooals echter bekend, is, wordt vanwege gemeenten met behulp van de regeering werkeloosheidssteun ook verleend voor de bewerking van vlas van vorige jaren en wel tot een bedrag van 55 der loonen. Het is duidelijk, dat zulks de bewerking ook van dit vlas zal bevorderen. 4. In verband met het bovenstaande moet ondergeteekende verklaren, dat voor het treffen van maatregelen als gevraagd worden geen plaats is. 5. Gezien den zeer geringen invoer van on- bewerkt vlas, welke in 1931 slechts zestien ton ter waarde van 1000 bedroeg, bestaat geen aan- leiding maatregelen te overwegen om den invoer van vlas te'beperken. s a MIRYSTRAAT 10 - Tel. 194.98 Bestuur: FINOULST I. A. D. KORTRIJK: Leiestraat 48 - Tel. 1139 Vraagt prospectus gratis. (Ingez. Med.) INBRAAK IN EEN PASTORIE. Zaterdagnacht is ingebroken in de pastorie van de R.K. kerk te Medemblik. Eenige gou- den kelken en kruisen zijn gestolen, alsmede een bedrag in geld. De inbraak werd des morgens door den kos- ter ontdekt. De dieven zijn waarschynlijk door het openschuiven van een raam van de voorkamer de pastorie binnen gekomen. Al- lereerst hebben zij het benedengedeelte van Lie L liuls dCUJL CCU UttUWKClrtlg VALlUoiiZfUClX UU" derworpen. Kasten werden opengebroken en laden leeggehaald, doch het zilverwerk, dat dagelijks gebruikt wordt, hebben de dieven hier onaangeroerd laten liggen; waarschijnlijk omdat het de initialen droeg van den pastoor der parochie, De dieven, die buitengewoon brutaal te werk zijn gegaan, hebben, na de inspectie der benedexwerdieping, hun tocht door de pastorie voortgezet. Zij zijn vervolgens naar de boven- verdieping gegaan, waar de slaapkamers ge- legen zijn. In een der vertrekken, dat van kapelaan Van Nobelen, die door ziekte op het oogenblik niet in de pastorie verblyft, heb ben zij hun slag geslagen. Een schrijfbureau werd hier opengebroken en de inhoud onder- steboven gekeerd. Een bedrag van ruim hon- derd gulden, de kas van verschillende R.K. vereenigingen vormende, werd gestolen en uit offerkisten 3000 centen. Hun grooten slag sloegen de dieven, toen zij met een valschen sleutel de sacristie open- den. Uit de kerkekamer werden gestolen een gouden monstrans met een krans van juwee- len bezet en drie gouden kelken, welke vooral door haar kostelyke bewerking een groote waarde vertagenwoordigden. Van een anderen monstrans hebben de dieven een juweelen kruisje afgebroken en meegenomen. Voorts is nog ontvreem-d een gouden deksel vein een ciborie. Voorts behoort tot den buit der inbrekers een gouden kelk, persoonlijk eigendom van den pastoor, hem bij zijn 25jarig priesterfeest vereerd. De inbrekers zijn, zooals reeds gezegd, zeer brutaal te werk gegaan; immers in de naast- gelegen kamers sliepen de pastoor en de pater, die den kapelaan op het oogenblik vervangt. Men heeft kunnen vaststellen, dat de dieven van schoenen met rubberzolen gebruik heb ben gemaakt. Door de tuindeur hebben de dieven waar schijnlijk de pastorie weer verlaten. Vrijdagavond 6 uur kwam de techniker H. Kunzel in dienst der Singermaatschappy en wonende aan de Prinses Sofiastraat te Til- burg met zijn fiets over den Bosscheweg ge- reden. Toen twee auto's dicht achter elkaar hem tegemoetreden, geraakt Kunzel de kluts kwijt. Hy begon zig-zag over den weg te rijden. De eerste autoryders slaagde er in een botsing te voorkomen. Toen de veearts J. F. Mallens uit Tilburg, die heel voorzichtig reed, wilde passeeren, reed K. pardoes tegen den auto op. Met een emstige hoofdwonde is de man naar het gasthuis te Tilburg vervoerd, waar hy Zaterdagmorgen is overleden. Hij was vader van een groot gezin. Te Franeker zijn Zaterdag een vader en zyn 7jarig zoontje in het Ndeuwe Kanaal ver- dronken. De ongeveer 35jarige J. Steekstra was met zyn 7jarig zoontje en een achttienjarigen halfbroeder in een oano, die hoogstens voor slechts twee personen bestemd was, in het Nieuwe Kanaal bij Franeker gaan varen. Het ranke bootje sloeg om en alle drie inzitten- den raakten te water. De vader, die goed kon zwemmen, trachtte zyn zoontje te redden, wat echter mislukte. Beiden kwamen om het leven. De achttienjarige Jaarsma die zich aan de cano had vastgegrepen, werd door een initus- schen toegesnelden hengelaar een hengelstok toegestoken, welke hy in byna bewusteloozen toestand nog net kon grijpen, zoodat het derde slachtoffer voor verdrinken bewaard bleef. De weduwe van Steekstra blyft behoudens een klein pensioentje onverzorgd achter. Haar verdronken zoontje was het oudste van de vijf kinderen. MISDRIJF. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Crt.: Een eagenaardig geval heeft zich voorge- daan in een woning op de Zandvoortschelaan te Zandvoort. Daar woont een familie waar- van de man 61, de vrouw 26 is, benevens een kindje van een half jaar. Vrijdag vond de moe- der het kind dood. Zij belde dr. F. op, die een onderzoek instelde en vermoeden kreeg, dat hier niet alleen een ongeluk was gebeurd, daar het kind wonden aan het hoofdje bleek te hebben. Bij nader onderzoek bleek, dat de man door de kamer gewandeld zou hebben met het kind. Hij zou gevallen zijn, waarbij hij op het kind was terecht gekomen. Aan die gevolgen moet het kind overleden zijn. De dokter veronderstelde dat er misdrijf in het spel was en heeft de politle gewaarschuwd. De man is gearresteerd en aan de justitie te Haarlem overgeleverd. DOELTREFFEND VEILIGHEIDSMIDDEL. Vrijdagnacht omstreeks 1.30 weerklonk op 's Gravendijkwal te Rotterdam plotseling het geloei van een sirene. T.oen wakers van den Gee. Part. Nachtw. Dienst en agenten van politie op dit alarm toesnelden, bleek, dat in het pand van het Algemeen Ziekenfonds Rot terdam (A.Z.R.) aan 's Gravendijkwal 46 een sirene werkte. Onmiddellijk werd de omgeving afgezet, daar aangenamen kon worden, dat ongenoode gasten in dit pand waren doorge- drongen. Nadat de directeur van A.Z.R. ter plaatse was verschenen, werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de op de brand- kast geplaatste sirene was ingeschakeld. Vermoed wordt, dat inbrekers, die zich via een belendend leegstaand bovenhuis toegang hadden verschaft, toen zij de brandkast wil- den forceeren, door de sirene verrast zijn en daama de vlucht hebben genomen. Voor zoover kon worden nagegaan, wordt er niets vermist. Vergadering van Maandag 4 Juli 1932, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de heeren S. van Hoeve, A. de Feijter, D. Dees, C. H. H. Wisse, A. Dees, D. G. Koopman, S. Buijze, C. Maas en K. Hamelink, benevens de Secretaris J. Stolk. Afwezig de heeren A. Haak en H. Bakker. Aan de orde komt: 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hy deelt mede, dat de heer Bakker kennis heeft gezonden verhinderd te zijn. 2. Notulen. De notulen van de vergadering van 11 April 1.1. worden met algemeene stemmen vastgesteld zooals zij in druk zijn verschenen. 3. Mededeelingen. a. dat op 9 Mei 1932 zijn opgenomen DOeKell en Kas vsmq Kct gemcculclijk elec- trisch bedrijf en in kas bevonden is f 150,40 overeenkomende met het bedrag dat aanwezig moest zijn. Aangenomen voor kennisgeving. b. Dat op 30 Juni 1932 zijn opgenomen de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, en daarbij is gebleken dat de ontvangsten hebben bedragen 241.332,35% en de uitgaven 237.725,93%, zoodat in kas moest zyn f 3606,42, welk bedrag in kas bevonden werd. Aangenomen voor kennisgeving. c. Dat het z.g.n. straatje waarover in de laatstelijk gehouden raadsvergadering is ge- sproken als object voor werkverschaffing eigendom is van Jacs Scheele terwijl de naast de kromming in dat straatje liggende riet- gaten respectievelijk eigendom zijn van de heeren H. Verpoorte en J. Verpoorte. Om nu iets te kunnen doen was in de eerste plaats overleg noodzakelijik met H. Verpoorte. Deze gaf te kennen, dat hij geen toestem- ming gaf om de oude weg te vergraven en om te leggen. Tot tweemaal toe is daarop H. Verpoorte tevergeefs uitgenoodigd ten gemeentehuize eene bespreking te komen houden. Op een daarna gedaan verzoek aan ver schillende daarvoor in aanmerking komende personen om grond te verkoopen voor dem- pmg van de rietvelden en het gelijk maken van het straatje kwam slechts een antwoord binnen en dit nog negatief. Wij deelen U daarom mede, dat door ten deze alles is gedaan wat mogelijk was maar de uitvoering, in verband met vorenstaande niet doenlijk is, zoodat U geene nadere voor- stellen kunnen worden gedaan. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat hieruit blijkt, dat Burgemeester en Wethou- ders niet zijn kunnen slagen, zij hebben slechts de beschikking over een deel van den benoo- ddgden grond kunnen krijgen, hetgeen niet voldoende was om den put geheel te vullen. De heer WISSE verklaart, dat het hem spijt, dat dit zoo gelpopen is en Burgemeester en Wethouders niet hebben getracht er een andere oplossing aan te geven. Hij zou in overweging willen geven te trachten van J. Verpoorte een strook grond naast den weg te koopen en daarin een nieuwe waterleiding te graven, met de uit te graven grond kon men dan voor de aanvulling van het riet- gat al een heel eind komen, en kon de weg ook omgelegd worden. De rest van het rietgat zou dan later kunnen aangevuld worden met grond die men eens hier of daar kan krygen, of men zou er ook wekelijksch de vuilniskar in kunnen uitstorten. Er zou daaraan heel wat werk zijn en alzoo een mooie werkver schaffing. i.i De VOORZITTER merkt op, dat de heer H. Verpoorte geen vergunning wil geven om den weg af te graven en ook niet wil verkoopen. De heer DE FEIJTER spreekt dit laatste tegen, verkoopen wil J. Verpoorte wel. Hij merkt op, dat in het praeadvies een onjuist- heid staat, dat n.l. het straatje eigendom zou zijn van Jacs. Scheele. Aan dezen is wel grond in koop gevraagd, om eventueel uit te graven. Voor dat straatje hebben we te maken met H. Verpoorte en die wil geen vergunning geven om den weg om te leggen en af te graven. De heer WISSE: Maar de gemeente kan er toch de oude keien afhalen om die op den nieuwen weg te gebruiken. De heer DE FEIJTER stemt dat toe, maar meent, dat men er dan nogal wat zal tekort komen. Ook zal er veel grond te kort komen, daar het te vullen gat zeer diep is. De VOORZITTER is het hieromtrent met hem eens, dat is daar een diep stuk water en er is geen gedacht van, dat men met den uit- komenden grond der nieuwe leidlng dat gat ook maar voor een redelijk deel zou kunnen aan vullen. De heer WISSE was van oordeel dat, indien men daar een strook grond kocht van een meter of acht, men grond genoeg zou uit kunnen graven om het gat zoover te dempen dat men den weg zou kunnen omleggen. De VOORZITTER merkt op, dat er dan bovendien tegenover het bedrag dat dit zou moeten kosten maar een klein beetje werk verschaffing bij zou zijn. De heer WISSE meent, dat er aan dat gra ven van een leiding en omleggen van den weg nogal heel wat werk is. De VOORZITTER acht het niet raadzaam om voor werkverschaffing een werk uit te voeren waarin maar een derde werkloon zit en twee derden onkosten. De heer WISSE betoogt, dat moet voorzit- ten werk te verschaffen, er loopen nu al een hoop menschen leeg, er moet iets mee ge- beuren. De VOORZITTER meent dat het toch maar niet opgaat een werk aan te pakken waar zoo'n kapitaal mee gemoeid is; men moet dan wel ter dege rekening houden met de kosten. De heer BUIJZE had op grond van het praeadvies iets willen zeggen, maar moet dit terugtrekken, nu de wethouder De Feijter heeft gezegd, dat de naam van Jac. Scheele fout is; hij had willen vragen, wat die voor bezwaar kan hebben tegen omlegging van den weg. Voor H. Verpoorte is dat iets anders. Hij begrijpt echter niet hoe dat zit, dat de ge meente eigenares is van dat straatje, doch de ondergrond aan anderen behoort. De mededeelingen van Burgemeester en Wethouders zijn overigens zeer sober. De raad weet niet, welken prijs J. Verpoorte eventueel voor het verkoopen van een strook grond vraagt. Er wordt alleen meegedeeld, dat slechts edn antwoord inkwam en dat dit negatief was. Er wordt ook niet meegedeeld, of Gedeputeerde Staten bezwaar zouden heb ben tegen het afgraven van een deel van den grond liggende tegen den dijk van de Val naar de Griete. Hij acht dit ook een mooi stuk werkverschaffing en kan dat zoo maar niet prijs geven. Hij zou Burgemeester en Wet houders willen uitnoodigen, deze zaak verder te onderzoeken. Hy zou in dit geval het spreekwoord willen omkeeren, dat luidt: waar een wil is is een weg, en zeggen hier is een weg maar geen wil. De VOORZITTER komt daartegen op; Burgemeester en Wethouders hebben na de laaj-ste raadszitting deze zaak terstond aan- ge\fat en hebben pogingen aangewend om te onderhandelen met de betrokkenen. Ze hebben zich ook gewend tot het betrokken polderbestuur, dat nog moest vergaderen. Staande deze onderhandelingen konden Bur gemeester en Wethouders zich niet tevens wenden tot het bestuur van den Margaretha- polder en Gedeputeerde Staten. Ze moesten eerst het resultant der aangeknoopte onder handelingen afwachten. Als de raad nu echter zegt: je moeten doorgaan, dan zullen Burge meester en Wethouders onderzoeken of het tweede plan voor uitvoering in aanmerking kan komen. De heer BUIJZE wil Burgemeester en Wet houders machtigen de zaak verder te onder zoeken, en of Gedeputeerde Staten aan dat afgraven him goedkeuring willen verleenen. De VOORZITTER deelt mede, bereids de eigenaars van den grond al eens te hebben gepolst, maar met deze besprekingen is het denkbeeld van den heer Wisse nog niet van de baan en als de raad daarmede instemt, gaat dat voor. De heer BUIJZE geeft er niet om hoe het gedarni wordt, als het maar gebeurt. De heer MAAS moet zich ook sterk aan- sluiten bij den wensch naar werkverschaffing, want binnen 14 dagen is het erwten plukken ook weer gedaan en wie weet wanneer de menschen dan weer aan het werk zullen kunnen. Hy zou er alle pogingen voor in het werk willen stellen. De VOORZITTER moet naar aanleiding hiervan opmerken, dat de heer Maas zich toch niet moet voorstellen, dat dit binnenkort al zou kunnen beginnen, daar er geen kwes- tie van is, deze zaak v66r den winter tot een oplossing te brengen. De heer KOOPMAN wil in verband met den aandrang die in deze op Burgemeester en Wethouders wordt uitgeoefend er aan her- inneren, dat men ook op de financieele zijde van de zaak moet letten. Hy weet wel, er moet toch geld uitgegeven worden, maar wanneer Burgemeester en Wethouders wer- kelijk gehoor geven aan de tot hen gerichte verzoeken en een plan voor uitvoering van dat werk maken, dan zullen ze goed doen, niet te vergeten daarbij een kostenberekening over te leggen en tevens even mee te deelen hoeveel menschen daaraan zullen kunnen werken. Want men moet niet uit het oog verliezen, dat het omleggen van dat straatje een werk-object is, het zou ook kunnen blij ven liggen en het geld elders nuttiger besteed kunnen worden. Als er veel werk aan is, zal hij wel met het plan kunnen meegaan, maar wenscht eerst te weten wat het moet kosten. Er werd daar ook van gesproken, om het overblrjvende gat aan te vullen met vuilnis, maar dat zou ook op hooge kosten komen, want dat is een heel eind om te vervoeren en zou dan wel f 2,50 per kar kosten. De heer VAN HOEVE wil er ook nog iets van zeggen, aangezien uit de opmerkingen van verschillende raadsleden zou opgemaakt kunnen worden, dat Burgemeester en Wet houders er zoo goed als niets aan gedaan hebben. Burgemeester en Wethouders heb ben echter de zaak terstond in behandeling genomen en 'hebben ervoor gedaan wat gedaan moest worden. Zoo eenvoudig als de heer Wisse de zaak voorstelt, is die echter niet. Uit de door hem voorgestelde te graven nieu we waterleiding wordt op verre na niet vol doende grond verkregen om het rietgat aan te vullen. De heer J. Verpoorte wil wel een strook grond verkoopen om den weg recht te maken, maar heeft bezwaar grond te koopen voor afgraving en een nieuwen put te maken om den bestaanden te vullen. Toen hebben Burgemeester en Wethouders ge tracht in de omgeving een ander stukje land te koopen, om- dat af te graven, maar op de daartoe tot eigenaars gerichte verzoeken werd bericht ontvangen, dat de betrokkenen niet genegen waren tot verkoopen of kwam geen antwoord, hetwelk met een omtkenning gelijfk staat. De heer H. Verpoorte bleek bezwaar te hebben, toe te staan den ondergrond van den weg af te graven. De heer WISSE merkt op, dat hy in diens plaats daartegen ook bezwaar zou hebben. De heer D. DEES herinnert, dat hij bij de eerste behandeling van deze zaak niet tegen woordig is geweest. Hij heeft daarvan uit de notulen kennis genomen en met groote be- langstelling de besprekingen gevolgd. Hij is ook overtuigd, dat er werk zou moeten wezen. Hij heeft ook eens een kijkje genomen langs den dijk naar de Griete en heeft daarbi. gezien, dat daar langs heel wat grond ligt, die zonder bezwaar zou kunnen worden gemist. Het is maar de vraag: zal er toestemming worden gegeven om ze weg te halen. Een andere vraag is wat dit zal beteekenen voor werkverschaffing, indien men dien grond met kipkarren zou gaan vervoeren. Dan zou er ook weer veel kosten aan materieel weggaan, Hij heeft echter ook het rietgat bekeken en naar hij meent is een deel daarvan niet zoo diep. Dat is nu toch eenmaal rietgat en het komt er dus niet op aan, dat dit wat dieper zou zijn. Hij vraagt daarom, of het niet mogelijk zou zijn om dat deel dieper uit te graven, teneinde het deel dat men noodig heeft voor omlegging van den weg zooveel mogelijk aan te vullen. Een op die wijze uit te voeren werk zou al werkverschaffing zijn. In de uitvoering van het denkbeeld van den heer Wisse zit naar zijn meening weinig werk en is het sop de kool niet waard. Er zou werk moeten wezen, maarwaar moet je het halen? De heer WISSE merkt op, dat met uitvoe ring van het denkbeeld van den heer Dees, als dat mogelijk zou blijken, de weg niet recht komt, en dat dit toch zou behooren. Men zal met uitvoering van zyn plan verder komen. De VOORZITTER weet ook niet, of de toestand van het rietgat is, zooals de heer Dees vermoedt, doch Burgemeester en Wet houders zullen de zaak nader bespreken en de geopperde plannen overwegen. Dat bij het indienen van eenig ontwerp voor de uitvoering een kostenberekening enz. zal worden over- gelegd, spreekt van zelf. 4. Ingekomen, stukken. a. Een schrijven van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, houdende be richt, dat by Koninklijk besluit van 29 April 1932 No. 42 de Koninklijke goedkeuring is verleend aan het besluit van den raad van 11 April 1932 genomen ingevolge de Winkelslui tingswet. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het besluit van den raad van 11 April 1932 tot wijziging der begrooting dienst 1931, voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. c. het besluit van den raad van 11 April 1932 tot het aangaan eener geldleening groot f 2000 voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van H. W. Houg, houden de bericht van aanneming zijner benoeming tot lid van de plaatselijke schoolcommissie. Aangenamen voor kennisgeving. e. Een schrijven van Gedeputeerde Staten houdende bericht, dat de wijziging van den ligger en van de kaart door hen is vastge steld. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van de Gezondheidscom- missie daarby toezendende hare begrooting voor het jaar 1933. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze te behandelen bij de gemeente-begroo- ting dienst 1933. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. g. Het verslag van de Vrijwillige Brand- weer over het jaar 1931, hetwelk voor de leden ter inzage ligt ter secretarie. Dit verslag wordt voor de raadsleden ter visle gelegd. h. Een circulaire van de Nationale Com- missie tegen het Alcoholisme welke er daar in de aandacht op vestigt, dat volgens art. 40 der in werking getreden Drankwet de gemeen- teraad de bevoegdheid heeft, ook het aantal der verloven A die in de gemeente mogen zijn te verminderen. Is in een gemeente het aantal verloven A op 1 Mei 1931 gelyk aan of grooter dan het maximum dat voor die gemeente krachtens art. 40 geldt, dan mag binnen de eerste 10 jaren het maximum met niet meer dan 10 worden verlaagd. De gemeente Zaamslag behoort tot de eerste categorie. Het maxi mum bedraagt 14 en het aantal verloven 2. Derhalve heeft de raad het recht aan de Kroon te verzoeken het maximum te verlagen tot 2. Daarop dringt de Nationale Commissie aan. Zij grondt haar verzoek op de volgende overwegingen 1. De commissie is van oordeel, dat, zeer zeker in onze dagen, beperking van het alcoholgebruik in het algemeen, in welken vorm zich dat ook voordoet, maatschappelijk, economisch, zedelijk en geestelijk, in het be lang is van ons volk. 2. Waar thans in de verloven A de ver koop van dranken die tot voor 15 volumen- procenten uit alcohol bestaan, wettig gesanc- tlonneerd is, is daarmee de grens tusschen een vergunning en een verlof in de praktijk be- langrijk verkleind, en komt haar dientenge- volge het totale aantal gelegenheden waar alcoholhoudende dranken verkrijgbaar zijn, veel te hoog voor. Indien de omstandigheden zich dermate zouden wijzigen dat het aantal verloven te be- perkt geacht wordt, dan kan het maximum weer met de behoefte in overeenstemming ge- bracht worden. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat er in het jaar 1933 gelegenheid Is, om een besluit te nemen betreffende het maximum der vergunningen en dat Burge meester en Wethouders dan die gelegenheid willen te baat nemen om ook het maximum der verloven onder de oogen te zien. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schryven van Burgemeester en Wethouders der gemeente Westdorpe, daarbij zendende een afschrift van het door den Raad dier gemeente verzonden adres luidende: Aan Z(jne Excellentie den heer Minister van Economische Zaken en Arbeid. Vorig jaar is door ons bij Uwe Excellentie naar voren gebracht het zich in deze streek voordoend euvel, dat de werkloosheid steeds grooter afmetingen aanneemt, terwijl daar- naast de werkgevers, zoowel in den landbouw als in de industrie, nog steeds voort gaan vreemde arbeidskrachten in dienst te nemen. Er werd gewezen op de maatregelen die in den vreemde tegen dergelijke toestanden wor den toegepast en verzocht dat ook onze Regeering eigen arbeidskrachten zou steunen door de tewerkstelling van vreemdelingen te bemoeilyken. Sindsdien is de werkloosheid nog steeds toegenomen. Steeds moeielrjker wordt het voor den arbeider in de kostwinning van zyn gezin te voorzien; steeds nypender worden de zorgen in zijn gezin. In dergelyke omstan digheden moest de tewerkstelling van vreem delingen voor onze menschen demoraliseerend werken. Thans komen weer vreemde ploegen het landbouwwerk verrichten; nog steeds gaan verschillende werkgevers voort vreemden werk te verschaffen, terwijl onze menschen zich te vergeefs om werk melden. De Regeering heeft maatregelen genomen tot steun van den landbouw. Wij juichen dien maatregel ten zeerste toe; inderdaad kan die steun niet worden ontbeerd. Wij zyn evenwel van oordeel, dat deze niet individueel is bedoeld, maar den landbouw in zijn geheel, dus werkgever en werknemer ten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2