J2a V A R I A. Hootd-en Kiesp/^7 M1JNHARDT5 POEDERS DERS J door een motorfiets aangereden EN GEDOOD. GEMEENTERAAD VAN HOEK. Doos 'fSct.Parstuk Set. 6ij Uw drogiat- (Ingez. Med.) vo)gen overfed en. De toestand van den heer Bakes. die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien. is thans iets gunstiger geworden. De andere kinderen zijn na een kleine on- gesteldheid geheel genezen. MISLUKTE ONTSNAPPING. In de strafgevangenis aan den Wilhelmina- streat te A.rnhem heeft een gedetineerde, die wegens ernstig misdrijf tot langdurige straf is veroordeeld, een poging tot ontsnapping ge- daan. Hij was wegens ziekte opgenomen in een ziekencel. Daar heeft hij kans gezien, een ijzeren spijl van zijn ledikant los te krij gen en er een soort beitel van te maken. Met dit werktuig is hrj er in geslaagd om des nachls een gat te broken in het onderste paneel van de celdeur. Door die opening is hij naar buiten gekropen. Toen heeft hij on- verhoeds den surveilleerenden gevangenbe- waarder aangevallen, met het doel diens revol ver in zijn bezit te krijgen. Met den primitieven beitel heeft hij den gewangenbewaarder verwond, maar zijn doel heeft hij niet bereikt. Toegeschoten gevan- genispersoneel heeft den aangevallene ontzet en den gedetineerde in een eel ingesloten. BRAND IN EEN GARAGE. Te Eindhoven brak brand uit in de auto- garage ..Bloemhof". Garage en reparatie-in- rich ting brandden totaal uit. Er bleef niets als een ru'ine over van 19 auto's. De stalen ramen waren alle gesprongen door het knal- len van zuurstofflesschen. De auto's behoor- den aan particulieren, die in de garage Bloem hof stalden; ook enkele aan den eigenaar zelf. Op den Nijkerker Straatweg ibij Hoevelaken Is een 14jarig meisje, v. d. A. genaamd en afkomstig uit Nijkerk, aangereden door een motorfietsrijder, die bij een bocht een ande- reu motorrijder wilde passeeren. Het meisje Swam in een sloot terecht en was op slag dood. De motorfietsrijder werd niet ernstig gewond naar het Wijkgebouw te Nijkerk ver- voerd De duorijder bleef ongedeerd. NEEM GEEN KINDEREN ACHTER OP DE FIETS MEE. Op de Catharijnesingel tegenover de Wil- lemsbrug te Utrecht heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een 33jarige wielrijd- ster, die achter op haar fiets een 3jarig kind venvoerde en een auto, bestuurd door een 34- j&rigen man. De wielrijdster, gaande in de richting Catharijnebrug, komende uit de rich- ting Ledig Erf, wilde bij de Willemsbrug de richting Moreelsepark inslaan, toen zij door de van den tegenovergestelden kant komende auto werd aangereden. Zij bekwam een schaafwond, terwijl het kind een hersenschud- ding kreeg, waarom het naar de rijksklinie- ken vervoerd werd. EEN KRANIGE VROUW. ■Het dochterje van den heer S. te Nieuwer- ikerk a.d. IJsel raakte spelenderwijs in het kanaal Op het hulpgeroep der omstanders kwam de brugwachtster, vrouw K. toegesneld. Ze begaf zich onmiddellijk te water en met groot gevaar voor haar eigen leven wist ze "t kind uit de diepte te dreggen en de dren- keiing aan den kant te brengen. Met toepas- sing van kunstmatige ademhaling kon de kleine van een wissen dood worden gered. VALSCHE MUNTERSBENDE ACHTER SLOT EN GRENDEL. In DuitschLimfourgsche grensgemeenten werden sinds geruimen tijd valsche 5 mark- stukken in omloop gebracht. In een winkel te BJeijerheide(Kerkrade werden binnen een week 4 van dergelijke valsche munten in be- taling gegeven en in ontvangst genomen. De Duitsche politie kreeg een spoor en een der laatste nachten is het haar gelukt de valsche muntersfoehde, bestaande uit 4 personen, in een woning te Busbach bij Aken op heeter- d&ad te betrappen bij de vervaardiging van de benoodigde modellen. De politie deed in de woning een .grondig onderzoek en haalde verschillende goed verborgen valsche 5-mark- Btukken voor den dag. Aanvankelijk ontken- den de valsche munters, doch ten slotte leg- den ze een volledige bekentenis af. Het val sche geld werd ook door hen in circulatie ge bracht, Zij bekenden tevens de vervaardigers te zijn van de valsche 2 markstukken, die voomamelijk in kleine winkels langs de grens en in herbergen werden uitgegeven. De val sche muntersbende is in de gevangenis te Aken opgesloten. DE VENTER MET GEVULDE KOEKEN. Volgens de bepalingen der Winkelsluitings- wet mag er op Zondag wel gevent worden met kleine eetwaren; dranken mogen echter niet worden verkocht. De heer Nieuwland, aoc,-dem. gemeenteraadslid van Weesperkar- spel, die des Zondags langs den weg hier en daar limonade, chocolade enz. pleegt te ver- koopen, had er iets op gevonden, om aan de legisiatieve voorschriften te ontkomen. On der de door hem te koop gaboden lekkemijen bevonden zich ook gevulde koeken, welke vol gens de koerslijst van den heer N. in den regel tot 8 cent geprijsd staan. Niet zoodra was de Winkelsluitingswet in werking getreden, of de heer N. liet zijn gevulde koeken een enor- ane prijsstijging ondergaan. Zij konden het zeifs brengen tot een noteering van 20 cent! Maar deze „hausse" was ietwat geforceerd, en toeoogde slechts, den heer N. in de gele- genheid te stellen op Zondag zijn fleschjes lisncmade aan den man te kunnen brengen. Op elken gevulden koek, welke tot 20 ct. verkocht werd, gaf de heer N. n.l. een fleschje limonadecadeau". .De .rljksveldwachter heeft zich met dit cadeaustelsel niet kuimen vereenigen en een spaak in het wiel gestoken. De verkooper van gevulde koeken met limonade cadeau kreeg een proces-verbaal wegens overtreding der bovengenoemde wet. WINKELSLUITINGSWETNET-MAZEN. O veler plaag, die Zondagssluiting! O veler bron van doorglip-ingenieusheid Rotterdam. Een sigarenhandelaar aan de Cedesmpte Botersloot. Zondags gesloten, na tuurlijk, maar Zondag voor zijn deur de door de wet toegestane automaat. Zoo was hij binnen, dacht de winkelier. Eilaas: inder- daad binnen, maar als de gepersonifieerde automaat. Als de man, die achter de deur zat. en door gleuven sigaren en sigaretten toeschoof. Mocht natuurlijk heelemaal niet. Op de kantongerecht-rol. f 25 boete. U denkt daarmee 's mans vondsten-rijkdom uitgeput Mis. Zondag zoo vertelt de N. R. Crt, prfjkte er acbter zijn raam: ,,Heden, Zondag, jgeopend". 't Stond er revolutionair-kracbtig. Tartend justltie, politie en welke inst an tie's over de naleving 's rjjks wetten waakt. Groote verbazing aan alle zjjden. Wat ibleek De deur was open, de winkel gesloten, en in dien winkel groote automaten. Alzoo: een open-gesloten sigarenzaak. Mhg zoo iets? De politie spendeerde eenige uren aan de aantrekkelijke lectuur der wet op de winkel- sluiting. Er stond niets in, dat beletten van den verkoop reobtvaardigde. Hoe zit 't? De nieuwe gemeentelijke sluitingsverorde- ning, die nog niet is goedgekeurd, voorziet ook niet in deze kwestie. Het is in verband met art. 3 ook zeer de vraag, of zij dat zou mogen doen. Want art. 9 maakt afwijking alleen mogelijk in geval van „bijzondere om- standigheden." Tenslotte gebeurt hetzelfde in de cafe's waar ook geen sigaretten verkocht mogen worden, en waar nu ergens in gang, hal of zaal een automaat wordt neergezet. Vroeger gaf de portier of de kellner er het gevraagde doosje aan den bezoeker, en nu moet de automaat dit doen. Dit is het eenige verschil. Indien alle sigarenwinkeliers er toe over- gingen, hun deuren open te laten en dan in hun zaak een paar automaten zouden neer- zetten, wordt het echter onmogelijk voor de politie om na te gaan, of nu wel uitsluitend de automaten verkoopen en of niet eens een enkele maal de klant, die een merk begeert, dat de automaat niet bevat, dit krggt „over- handigd". Een collega aan den Schiedamschenweg werd eerst evenzoo slachtoffer door pogingen a la Ged. Botersloot, dus wegens 'n achter- deursche automaat ook veroordeeld. Ook hij overdacht toen 'n andere wijEe. Want „wet- tige" automaten zijn duur. En hrj vond een apparaat. Aldus: Een groote vierkante bak met aan de eene zijde een groot aantal klep- jes, waarboven het omhulsel van een siga- rettendoosjes is bevestigd. Het apparaat be vat in totaal 50 van dergelijke vakjes, er is dus keus genoeg. Werpt men nu een kwartje in de gleuf, dan valt er een palletje over en het klepje slaat open, waardoor het verlangde merk voor het wegnemen is. Heeft de klant het merk weg- genomen, dan legt de eigenaar een nieuw doosje aan de achterzrjde van de automaat, welke geheel open is, op dezelfde plaats weer neer. Dus hetzelfde systeem als het vroegere deurbord, met dit verschil dat het doosje er al ligt, voordat men 'n kwartje in de gleuf werpt en de waar automatisch wordt verkre- gen. Den verkoop met dit apparaat heeft de politie nog toegestaan. Zij heeft er baijkbaar geen overtreding in gezien van art. 7 der wet, dat zegt: ,,Het is verboden gedurende den tijd dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, In, v6<5r, In de onmiddellijke nabij- heid van, of van dien winkel of het daarbij behoorende winkelhuis uit iemand te be- dienen. De aanscbaffingskosten voor dit instru ment, dat men desnoods van 100 vakjes kan voorzien, is gerdng. En ook dit apparaat is i n den winkel NIEUWE KNOEIERIJEN VAN MILITAIREN TE BREDA. Men meldt uit Breda aan de N. R. Crt.: Nauwelijks zijn zoowel de militairen als de burgers die betrokken waren by de knoeie- rijen bij leveranties aan het gamizoen te Breda veroordeeld, of reeds is men nieuwe onregelmatigheden op het spoor gekomen. Beter gezegd betreft het hier geknoei dat ook reeds sedert jaren moet bestaan, doch eerst thans, nu naar een en ander diepgaand on derzoek werd ingesteld, aan het licht komt. Weliswaar zijn het in geenen deele malver- saties zooals de pas berechte, doch toch is ook thans het rijk gedurende eenige jaren be- nadeeld. Naar men ons mededeelt wordt er een on derzoek ingesteld naar de handelingen van drie militaire koks. Reeds is komen vast te staan, dat zij steekpenningen hebben aan- vaard van leveranciers. Zij hebben ook levensmiddelen verduisterd. Het onderzoek wordt nog voortgezet en strekt zich over verscbillende kazernes uit. De verdactoten, die verhoord zijn, bevinden zich niet in arrest. ZIOHZELF OPGEOFFERD. De twintigjarige Fred. Adelaar uit Naar- den, die in der Geschirrwasser in Klostemen- burg in de omgeving van Weenen is verdron- ken, is het slachtoffer van zijn zelfopoffering geworden. Hij had zich, aldus „het Vad.", bij een groep der soc.-dem. Roode Valken uit Weenen gevoegd, die een uitstapje maakten. Een groepje van zeven jongens was in een bootje over een diepe plaats naar een zand- bank geroeid, met hen Adelaar. Toen ze wil- den terugkeeren naar den oever, trachtten een jongen van twaaif en een van tien jaar die plek over te zwemmen. Daarbij bleef de twaalfjarige knaap aan een wortel hangen en riep om hulp. Adelaar sprong te water om den jongen te helpen, die zich onderwpl al zelf had losgemaakt en zwemmend den oever bereikte. Intusschen raakte nu de tienjarige knaap in nood. Adelaar pakte hem en wilde hem zwemmend aan land brengen. De jon gen klemde zich echter krampachtig aan den hals van den Hollander vast en die zonk na een korte worsteling zonder eenig geluid on- der water. Een meubelmaker, die te water sprong, kon den jongen redden, en ook de leider der Roode Valken, een twintigjarige student, ging te water, maar moest dadelijk weer aan wal, daar zijn krachten niet toereikend waren. Twee badgasten borgen het lijk van Adelaar. PER VLIEGTUIG GEDESERTEERD. Zaterdagavond is een Italiaansch leger- vliegtuig neergedaald op het vliegveld van Ljubliana. De vlieger, een onder-officier, ver- klaarde, toen hij uit zijn toestel stapte, dat hij Sloween was en behoorde tot de Zuid- Slavische minderheid in Istrie. Van het feit, dat hij voor herhalingsoefeningen bij den luchtvaartdienst onder de wapenen was, heeft hij gebruik gemaakt om te vluchten en zich te voegen bij zgn broer en zjjn zuster die uit vrees voor de fascistisohe rechtbank naar Ljubliana zijn uitgeweken. De onder-officier heeft aan de Zuid-Slavische regeering ver- zocht, hem het asylrecht toe te kennen. Het toestel dat uit militair oogpunt van weinig waarde is, is verzegeld. DROEVIG GEVOLG VAN EEN MISVERSTAND. Tengevolge van een misverstand is een agent te Berlin door zijn collega's beschoten, zoodat hij levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Aan het politiebureau was gemeld, dat in een woning ingebroken was en de dieven zich nog in de woning bevonden. Daarop begaven zich drie agenten naar het aangeduide huis, van wie er twee de hoofdtrap opgingen, terwijl de derde zich langs de achtertrap naar de woning begaf. Deze laatste kwam het eerst in de woning aan. Zijn collega's, die zijn voetstap- pen hoorden, sommeerden hem, denkend den dief of Sen der dieven voor zich te hebben, halt te houden. Daar zij op him herhaald roepen geen antwoord kregen, losten zij twee revolversohoten door openstaande deur, tengevolge waarvin him collega, die het roepen waarschrjnlijk niet gehoord heeft in de borst werd getroffen. GROOTE BRAND TE PORT OF SPAIN. Port of Spain, de hoofdstad van Trinidad, het Britsche eiland in West-Indie, voor de Venezolaansche kust, is geteisterd door een hevigen brand, die Maandagnacht om 1 uur is uitgebroken in een groep gebouwen in de zakenwijk, waar ook de regeeringsgebouwen gevestigd zijn. Weldra waren ook deze en een opslagplaats van spiritualien in brand gevlogen. De heele wijk was spoedig in een laaiende hel her- schapen. Aan blusschen viel niet te denken en het had een oogenblik den schijn, alsof de heele stad in vlammen zou opgaan. Dank zij echter het krachtig optreden van de brand- weer, die er zich ten slotte uitsluitend op toe- legde de rest van de stad tegen het vuur te beschermen. Daarin is zij ten slotte gelukkig geslaagd. De geweldige brand had de gan- sche bevolking van de stad, die bijna 62,000 zielen telt uit haar huizen gelokt. Met angst en vrees, doch tevens met bewondering voor het grootsche schouwspel sloeg zij den brand gade. Groote verslagenheid verwekte het in vlammen opgaan van duizenden gallons rhum; rhum behoort namelijk tot de belang- rijke uitvoerproducten van het eiland, dat verder ook cacao, sulker, asphalt, cocosnooten, copra en petroleum uitvoert en tevens een belangrijke doorvoerhaven is voor producten uit Venezuela. DE UITVINDER VAN .DE PIANO. Een document is zoo juist ontdekt in de blsschoppelijke archieven van Padua, hetwelk op een preciese manier vaststelt, dat de uit- vinder der piano was Bartolomeo Christofori, geboren in Antenorea, in de parochie van San Lucia, op 4 Mei 1655. Hij had de kunst van het construeeren van instrumental geleerd en muntte daar z66 in uit, dat Ferdinand de Medicis, prins van Tos- cane en clavecimbelspeler, die op doorreis was in Padua in 1693, met hem kennis wilde maken en hem dientengevolge naar Florence liet komen. Het is in 1702 geweest, dat Chris tofori daar de eerste piano maakte. DE WILDSTAND IN AFRIKA. De commissie van onderzoek, die eenigen tijd geleden, in opdracht der Fransche regee ring naar Afrika is gezonden om den wild- stand te bestudeeren, heeft, naar de „United Press" mededeelt, een ontstellend rapport uitgebracht over de stelselmatige uitroeiing van het Afrikaansche groote wild. Als de jacht in den huidigen omvang voortduurt, zullen er volgens hun rapport binnen enkele jaren geen olifanten, neushooms, giraffen en nglpaarden meer in Afrika zijn en talrijke andere diersoorten wacht een gelijk lot. De commissie verlangt daarom een over- eenkomst tusschen Frankrijk, Engeland en Belgie, teneinde de jacht op dit wild sterk in te krimpen. De ergste vijanden van het wild zijn de inboorlingen zelf, die zich vaak met het vleesch der dieren voeden. In de tweede plaats komen de jagers, die natuurlijk ook elk jaar talrijke exemplaren neerschieten. In Belgisch Congo hebben de olifanten het erg slecht, sinds de arbeidscolonnes, die in staatsdienst zijn. toestemming gekregen heb ben, elke week een olifant neer te schieten. In het oerwoud werken talrijke colonnes, die dus elk jaarlijks 52 olifanten neerleggen, indien zij er kans toe zien; op deze wijze zullen er dus spoedig geen olifanten meer zijn in dit gebied. Volgens de rapporteurs wordt met het vleesch der olifanten buiten- gewoon verschillend te werk gegaan, daar de arbeidscolonnes die zich met het vleesch voeden, er slechts een deel van kunnen ge- bruiken, al zijn zij nog zoo groot; de rest van het vleesch gaat teloor. De commissie zou dan ook willen, dat de arbeiders in het oer woud op andere wijze gevoed werden. Boven- dien worden veel olifanten geschoten voor den handel in ivoor. Thans is de toestand zoo, dat het groote wild naar de streken is gedreven, waar geen ruimte en geen water voldoende aanwezig zijn om de dieren in het leven te laten. Er zouden dan ook strenge jachtwetten moeten komen. Leeuwen en panters zal men, naar het oor- deel der commissie, naar hartelust mogen schieten, doch wat het overige wild aangaat zai elke jager aan een jaar-maximum gebon- den zijn. Dit maximum bestaat uit: 1 neushoom, 1 olifant, 2 nijilpaarden, 8 buffels, 10 antilopen en nog een twintigtal andere dieren. De commissie wil jachtactes besteden om op- zichters aan te stellen, die toezien, dat de bepalingen worden nageleefd. In de eerste plaats wil men echter een eind maken aan het zinloos dooden der dieren; zoo wordt gemeld, dat onlangs een troepen-afdeeling op haar marsch een ku-dde giraffen doodschoot alleen om het genoegen van het schieten. HET „ONTVOEREN" VAN KINDEREN DOOR ARENDEN. Naar aanleiding van een beschrijvlng over bovenstaand onderwerp, een geval, dat ergens in Noorwegen gebeurd zou zijn, is het mis- schien goed de lezers iets meer te vertellen van wat wel en niet mogelijk is met arenden, aldus schrijft de heer G. Bosch in het ,,Nieuwsblad van Friesland". Om te beginnen, kan het hier slechts de zeearend betreffen. Andere arendsoorten zijn in Scandinavie niet inheemsch. Het gewicht van een normale zeearend is voor het man- netje ongeveer 4 kilo, van het wijfje 5 kilo. Bij alle roofvogels is n.l. het mannetje kleiner, bij enkele soorten aanmerkelijk kleiner dan het wijfje. Een zeer forsch en doorvoed wijfje in den Berlijnsehen dierentuin heeft het in- dert^jd tot 7 kilo gebracht. Als men nu weet, dat geen enkele vogel zijn eigen gewicht door de luoht kan mee- voeren, dan is het duidelgk, dat een arend van, ruim genomen, 7 kilo, geen kind van 18 kilo kan meedragen. Ik ben niet de eerste, die tegen dergelijke fantastische beriehten, berustende op onjuiste waamemingen en verkeerde gevolgtrekkingen opkom. Ik laat hier een ontboezeming vol- gen uit het groote Duitsche standaardwerk van Naumann ,,De beriehten omtrent het rooven van kleine twee- tot vier-jarige kinderen, die ze de jongen aangesleept zouden hebben, klinken iets sprookjesachtig. Men moet aan de waar- heid daarvan twijfelen, wanneer men weet en zelf gezien heeft, hoe moeilyk het de zee arend valt, een haas voort te sleepen, die toch veel minder zwaar is dan het zwakste kind van twee jaar." Ik herinner me nog een verhandeling over dit onderwerp uit een vogelkundig tijdschrift waaruit ik het gewicht van 6 tot 8 Eng. pon- den (2%3% kilo) onthouden heb. Dit ge wicht kan een arend over een niet te langen afstand in horizontale lijn vervoeren. Ook over het aanvallen door arenden van menschen zijn verhalen, die nog gaarne door velen geloofd worden. Heinroth schrijft in zijn uitstekend werk hierover ,,-De in couranten altijd weer opduikende griezelige schilderingen over den strijd van met touwen verbonden bergbeklimmers tegen het aanvallende arendspaar zijn absoluut on- juist." Ten slotte kreeg ik laatst toevallig een Amerikaansche courant in handen, waarin iemand lang uitweidde over de levensgewoon- ten en prestaties van arenden en heftig te keer ging tegen dergelijke courantenberich- ten als bovenbedoeld. De onverschrokkenbeid en de krachten van de arend werden tot meer normale verhoudingen teruggebracht. Vergadering van Maandag 27 Juni 1932. Voorzitter, Mr. J. A. van Tienhoven. Secretaris de heer J. Dregmans. Aanwezig de heeren J. A. Meertens, P. Scheele, D. J. Jansen, J. Buijze, F. Dieleman en A. M. Meertens. Afwezig de heer J. Pijpelink wegens uit- stedigheid. Nadat de vergadering met gebed is ge- opend worden de notulen der vorige vergade ring z.h.s. onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Bericht van goedkeuring der winkelslui- tingsverordening voor deze gemeente. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. Scbrijven van den heer P. Scheele, houdende mededeeling dat hij bedankt als lid van het orgaan voor crisissteun. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Scheele deze fimctie zal blijven waamemen totdat er een opvolger is. Verzoek van de bewoners van den Noord- hoek, met verzoek, nu zij bij het eleetrisch bedrljf zijn aangesloten, om verlichting van bepaalde punten van hun wijk. De VOORZITTER deelt mede, dat dit ver zoek pas is binnengekomen, en verzoekt het te verwijzen naar Burg, en Weth. voor onder zoek waartoe z.h.s. wordt besloten. Verzoek van M. Dieleman en anderen om aansluiting van de Molendreef aan het riool van de Langestraat. De VOORZITTER stelt voor dit verzoek uit te stellen totdat de tijden beter zijn, mede in verband met de financien der gemeente. We weten nu reeds niet hoe we de eindjes aan elkander moeten knoopen, aangezien er veel geld noodig is voor de werkloozenonder- steuning, en wanneer dat minder mocht wor den zullen we ook beter in de contanten komen. 1De heer A. MEERTEENS acht het ndet bezwaarlijk voor de gemeente wanneer men de buizen door de menschen zelf laat stam- pen. Het is een object van werkverschaffing terwijl de gemeente ze anders toch koopen moet. De VOORZITTER is van oordeel, dat de buizen dan net duurder zullen zijn. De heer A. MEERTENS zou van Burg, en Weth. een kostenberekening willen zien voor het werk dat hier in dit verzoek wordt ge- vraagd. Is het dan te duur dan is er niets aan te doen. De VOORZITTER verwacht de kosten hiervan nog hooger dan die van ondersteu- ning van de menschen die daaraan werk zouden vinden. De heer A. MEERTENS is het daarmede niet eens. De heer J. A. MEERTENS zegt dat dit werk mogelijk zou kunnen vallen onder de subsidieregeling van het rijk voor werkver schaffing en dan zou het wel kunnen. De heer A. MEERTENS: Als men daar nu eens 100 meter buizen legt van b.v. 50 c.M., dat zou toch zoo duur met z\jn. Aan het be gin zijn er misschien van 50 c.M. nog geen "noodig. De VOORZITTER vraagt of het toch de bedoeling is het riool te leggen langs De Putter. De heer A. MEERTENS: Neen op het riool in de Langestraat. De VOORZITTER is van oordeel dat dit enorm geld zal kosten want dan moet daar het heele riool er uit, benevens de bestrating. De heer A. MEERTENS acht het geen toestand zooals het nu is. De VOORZITTER geeft dat toe, maar hjj schrikt af van de kosten. De heer J. A. MEERTENS is bang, dat er een gedeelte van bet liggende riool onder de fundamenten der daarlangs staande heiningen ligt, en dan zouden die wegzakken. Hg zou zich er toe willen bepalen aan te sluiten aan De Zeeuw en de rest laten liggen. De heer A. MEERTENS bedoelt dat ook zoo, als het maar kan. Er moet daar toch een oplossing voor zijn, nu zijn wij het geld kwijt aan steun. De VOORZITTER zou er meer voor voelen die afvoer te bewerken langs De Putter. De beer A. MEERTENS is van gedacbt dat wanneer men bet goed wil hebben het heele riool in de Langestraat er uit zou moeten. De VOORZITTER zal den gemeente-opzich- ter een kostenberekening laten maken als de wethouders het goedvinden. De heer J. A. MEERTENS zou dan willen trachten subsidie van het rijk te krijgen. De VOORZITTER wil dat probeeren. De heer SCHEELE is er wel voor te vin den maar stelt de vraag of de toestand niet minder zal worden wanneer het water van de Molendreef nu ook nog in het riool van de Langestraat moet loopen. De straat staat nu al onder water als het veel regent. Zijns inziens is er alleen verbetering mogelijk wan neer men het water afvoert langs De Putter desnoods bij onteigening. De VOORZITTER ziet de mogelijjkheid dat het als werkverschaffing met rijkssubsidie misschien weinig zou kosten. Onteigenen moet dan gebeuren en zal hy een kosten berekening laten maken. De heer SCHEELE verzoekt dan twee berekeningen te laten maken een langs De Putter en een langs de Langestraat. De heer A. MEERTENS schrikt af voor onteigening, dat kost geld. De VOORZITTER antwoordt, dat onteige ning ten behoeve van werkverschaffing speciaal is geregeld en dat dit betrekkeljjk weinig kost, aangezien daarvoor de wettelijke bepalingen veel milder zijn. De heer J. A. MEERTENS merkt op, dat men dan toch nog een strookje grond zou moeten nemen langs dien sloot van het daar langs loopende land. Dan kreeg je twee ont- eigeningen. Maar ten slotte moet je dat slootje kunnen delven, en waar moet je anders met den grond blijven! Laatst zyn wij echter geweest bij De Zeeuw en Deij aan de Noordstraat, daar is het ook verschrikkeljjk. Daar loopt het water binnen de huizen. Vroeger heeft daar een slootje gelegen tus schen De Zeeuw en Deij, maar dat is nu weg. Deij wil echter toestemming geven om daar buizen te leggen vanwege de gemeente. Het is 50 M. lang en als daar bfetonnen buisjes van 90 c.M. werden geiegd was dat niet zoo duur. De heer A. MEERTENS zegt, dat Burge- meester en Wethouders daar vroeger ook al mee bezig zijn geweest. Toen is het echter af gesprongen omdat de slager daarin alles wou afvoeren. De VOORZITTER wil ook daar berekening laten maken. Maar als het duur is is hii er tegen. De heer A. MEERTENS: zeker mijnheer de voorzitter, het stuit nu af op de kosten. Maar dat werk in de Langestraat is reeds besloten door den raad in 1930, zoodat het er al lang kon liggen. De VOORZITTER brengt den heer A. Meertens de besloten vergadering in herinne- ring en hij weet ook wel wat daar toen be- sproken is. De heer A. MEERTENS erkent dat te heb ben toegegeven, maar het kan in elk geval zoo met blijven en als de steunuitkeering er met minder door worden moet dan zou hii net willen laten uitvoeren. Besloten wordt een berekening te laten maken. 2. Voorstel van Burg, en, Weth. om de winkels des Zaterd,ags gedurende den zoniertijd te doen open zjjn tot elf uur des avonds. In de bestaande verordening is ten opzachte daarvan feiteljjk een fout geslopen, zoodat nu de sluiting reeds om tien uur zomertijd wat te vroeg is. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. De heer BUIJZE wil evenals dat op meer- dere gemeenten is des Zondags bepaalde win kels open laten gedurende vier uur per dag. Hij zelf heeft van de Zon-dagsluiting reeds last ondervonden doordat hij zonder tabak zat. Gez. Leunds hebben van deze verordening veel schade. In Ter Neuzen zijn de winkels wel open en men gaat daarheen. De heer J. A. MEERTENS, daargelaten dat hij principieel al is tegen het open zijn der winkels op Zondag acht het motief van den heer Buijze niet steekhoudend. Hij kan zeer goed zorgen voor het halen van zijn tabak op Zaterdag. Andere menschen moeten dat ook doen. Het is ten slotte een kwestie van gewoonte. De heer FDIELEMAN ziet er benadee- ling in van dengene die principieel er tegen is om des Zondags te verkoopen. Dan gaan wij die benadeelen tegenover andersdenken- den. De heer A. MEERTENS was van oordeel dat ieder Zondags kon verkoopen als hij dat wilde mits hij de uren van openstelling bekend maakte. De VOORZITTER merkt op, dat dit alleen voor bepaalde consumptieartikelen is. De heer SCHEELE antwoordt dat de rege- ling is neergelegd in art. 9 der winkelsluitings wet. Ook hy heeft principieele bezwaren tegen de Zondagverkoop, maar afgescheiden daar van zou er in de eerste plaats toch de nood- zakelijkheid moeten blijken uit een desbetref- fend verzoek van de betrokken winkeliers. De heer A. MEERTENS wist niet beter of het was toegestaan voor bakkers en voor suiker- en chocoladewerken. De heer SCHEELE merkt op dat zij zich tot den raad moeten wenden en dat tenslotte de Minister de uitzondering moet toestaan. Hij wijst er echter op dat de heeren Meertens en Buijze de bestaande verordening toch heb ben helpen vaststellen, dan hadden zij be- zwaar moeten maken. De heer A. MEERTENS: Ja, maar Burg, en Weth. stellen toch ook wijziging voor als zooeven besloten! De heer SCHEELE verzoekt den heer Meertens dit niet te begrijpen als een soort verwrjt. De VOORZITTER acht het bezwaarlijk om trent het door den heer Buijze aangevoerde bezwaar nu een besluit te nemen. Hij geeft den heer Buijze in overweging den winkeliers een verzoek te doen richten tot den raad. De SECRETARIS merkt op, dat niet de raad, doch Burg, en Weth. een voorstel aan den Minister moeten doen wanneer zrj afwij king wenschen, doch de Minister keurt dit alleen goed wanneer hij overtuigd is van de noodzaak. 3. Verordening regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het kleln, idem van verkoop van zwakalcoholische dranken in het klein en idem betref- fende de invordering van beide vergun- ningsrechten. De SECRETARIS leest de betreffende ont- werp-verordeningen voor. De VOORZITTER vraagt of de heeren zich hiermede kunnen vereenigen. De heer A. MEERTENS vraagt of het de bedoeling is meer te doen betalen. De SECRETARIS antwoordt, dat deze ver- ordeningen zijn overeenkomstig de wettelijke voorschriften. De heer J. A. MEERTENS zegt, dat de helft van dit recht wordt gerestitueerd wanneer de betreffende verkoopgelegenheden worden ge sloten gedurende Zaterdagnamiddag zes uur tot Maandagmorgen zes uur. De heer A. MEERTENS is er tegen wan neer er meer betaald moet worden. De heer J. A. MEERTENS merkt op, dat het wet is en dus moet. De heer A. MEERTENSIk moet toch niet van ja zeggen als ik niet wil? Ik ben er tegen De heer J. A. MEERTENS: waar tegen? De heer A. MEERTENS: om de menschen meer te laten betalen. De heer SCHEELE: We mogen hier toch geen obstructie gaan voeren! Met vier tegen twee stemmen, die van de heeren A. Meertens en J. Buijze, worden de verordeningen vastgesteld volgens het ont- werp. 4. Verzoek van den raad van Westdorpe, houdende verzoek om adhaesiebetulging aan een adres aan den Minister tot wering van buitenlandsche werkkrach- tcn, wanneer daarvoor inlandsche krach ten zijn. De VOORZITTER stelt voor dit verzoek voor kennisgevlng aan te nemen, volgens Burg, en Weth. De strekking van het verzoek lijkt mooi, maar er is een schaduwzijde aan. Wij hebben zoo juist in Ter Neuzen een ver gadering gehad met den referendaris van het betrokken departement en er is daar op ge- wezen, dat er momenteel in Belgie ruim 60.000 Nederlanders werken en wonen en in Neder- land ongeveer 18.000 Belgen. Wanneer wtj nu die menschen gaan weren, zal dit tot gevolg hebben dat Belgie tegenover ons hetzelfde doet en dan krijgen we hier ruim 40.000 werk- loozen meer. Het is inderdaad een hard ge- lag voor Zeeuwsch-Vlaanderen, maar het effect van den maatregel zou verkeerd zijn. De heer BUIJZE zegt den voorzitter, dat deze het werkelijke van den toestand niet goed begrijpt of verkeerd is ingelicht. Die 60.000 Nederlanders wonen in Belgie en blijven daar, ergo verteren daar hun verdiende geld, maar de Belgen, die hier werken, gaan des avonds naar huis en nemen hun geld mee over de grens. In Belgie worden op het oogenblik alle Hollanders, die daar werk zouden vinden, aan een geneeskundig onderzoek onderworpen en natuurlijk afgekeurd, terwijl men hier alles

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 6