ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. DoorZeeuwseh-Vlaanderen in 'I Vsrledsn No. 8856. VRIJDAG 1 JULI 1932. 72e JAARGANG. BINHENLAND BUITENLAND Predskbaurten. GEMENGDE BERICHTEN Een mooier fiets voor minder geld Daarom wint de Mundus veld. NEUZENSCHE CO U RANT dat 2\j de door hen bij brief van 25 Februari ji. aangeboden voorstellen van wet betreffen- de nieuwe regeling van de pacht en regeling van de pachtcommissies onttrekken. VEREENIGING VAN NEDERLANBSCHE GEMEENTEN. Het bestuur der Vereeniging- van Neder- landsche Gemeenten, te Hilversum in verga- dering bijeen, benoemde uit zijn midden tot voorzitter Mr. P. Droogleever Fortuyn, bur- gemeester van Rotterdam, die deze benoe- ming heeft aanvaard. OPNEMING IN KRANKZINNIGENGESTICHTEN. Het Tweede Kamerlid Van der Heide heeft tot den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende schriftelijke vragen gericht: 1°. Is het waar, dat op 16 Juni een man in Nijmegen door eenige politiedienaren van zijn bed is gelicht, vervolgens naar de St. Anthonieplaats is gebracht en daar in be waring is gehouden met de bedoeling hem naar een krankzinnigengesticht te vervoeren 2°. Is het waar, dat de gemeentegenees- heer op 17 Juni van oordeel was, na een onderzoek van den man, dat er geen termen waren hem naar een krankzinnigengesticht op te zenden, en dat de man dien dag weer vrijgelaten is 3°. Heeft de medicus, die de verklaring tot opneming in een krankzinnigengesticht heeft gegeven, den betrokkene tevoren onderzocht? Van welken aard is dit onderzoek geweest en wanneer heeft het plaats gevonden? 4°. Heeft het overleg van Uwe Excellen ce met den Minister van Justitie over de vraag of versterking van de waarborgen, dat geen personen in krankzinnigengestichten worden ge'intemeerd, die niet krankzinnig zjjn, welk overleg 13 April in uitzicht werd gesteld, reeds plaats gevonden, en kan de Minister mededeelen, of het als het mocht hebben plaats gevonden tot een resultaat heeft geleid en zoo ja, tot welk resultaat? DE VVERKLOOZE BOUWVAJKARBEIDERS Het Volksblad meldt, dat de bouwvakarbei- dersbonden zich genoopt hebben gezien aan de afdeelingsbesturen mee te deelen, dat voor de tweede 25 dagen uitkeering, waarop de werkloozen na 1 Juli a.s. krachtens het reglement der werkloozenkas recht hebben, geen gelden aanwezig zijn, doordat de regee- ring blijft weigeren, voor het bouwbedrijf crisis te erkennen en dienovereenkomstig de extra-bijdrage van het rijk aan de werkloo- zenkassen niet wordt gegeven. Wei zal na 1 Juli uitgekeerd worden aan de leden, die gedurende het eerste halfjaar van 1932 geen aanspraak op werkloozensteun behoefden te maken, omdat zij nog werk hadden. Deze leden zal, zoo noodig, de voile 25 dagen raglementaire uitkeering worden verstrekt, zoodat ten slotte alle werklooze leden zooveel mogelijk over edn kam zullen worden geschoren. MARGARINE BELAST. Naar het Corr. Bureau ter oore komt, ligt het in de bedoeling van de regeering om voor- raden margarine, welke op 10 Juli as. aan wezig zijn, te belasten met een heffing, onge- veer gelijk staande met het prijsverschii tusschen de ,,oude" en de „nieuwe" (dus de vermengde margarineHiervan wordt uit- gezonderd margarine bij winkeliers en voor eigen gebruik; het normale gebruik van den niet te boven gaande. Na 9 Juli mag geen margarine zonder merk of geleidebiljet wor den vervoerd. Aan winkeliers zal worden toegestaan de restanten „oude" margarine nog tot 16 Juli aan hun klanten te verkoopen. PACHT VV ET VOORSTEL-V AN DER SLUIS INGETROKKEN. De leden van de Tweede Kamer Van der Sluis c.s. hebben aan de Kamer medegedeeld door A. M. WESSELS. TER NEUZEN, 1 Juli 1932. SPOORWEG GENTTEIi NEUZEN. Vanaf Maandag 18 Juli zal de trein die j van Selzaete om 9.21 naar Ter Neuzen ver- i trekt en alhier aankomt om 10.15 uur alleen maar op de Zondagen vijden. LUXOR-THEATER. IJVERIG LAUSANNE. (Alle vragen, opmerkingen etc., deze Historische Rubriek betreffende, te zen den aan den heer A. M. WESSELS, Conservator Museum te Goes.) XXVII. Na honderd jaren. De inval der Belgische Opstandelingen in Zee- land (1830). Het jaar 1830 is ongetwijfeld voor de histo ric van ons Vaderland van verstrekkende be- teekenis. Een ieder weet wel eenigszins, welke politieke verwikkelingen zich toen hehhen af- gespeeld. Ons doel is echter niet, hierop terug te komen, maar meer de schending van het Z.- Vlaamsch grondgebied te schetsen. Zeker, ver- schillende feiten zijn bekend, zijn bezongen, zooals de daad van Van Spijck en Chasse, maar toch is er nog veel gebeurd op ons eigen grondgebied, dat niet in de gangbare historie- boeken beschreven staat en toch niet minder interessant is. De archieven van Zeeuwsch- Vlaanderen, de brieven en notulen van die streken, leveren nog heel wat op. Ook van Dale en Egbert Risseeuw hebben telkens brok- stukken naar voren gebracht, die men ult familiepapieren opdiepte. Te alien tijde is er in het land van Vlaande- ren een eenheid gevonden, die in zekeren zin nog goed merkbaar is. Zoodra men de Schelde overgevaren is, bemerkt men reeds dadelijk, dat men niet meer met een zuivere Holland- sche bevolking te doen heeft. Let wel, wij zeg- gen niet, dat men geen Hollandsche harten heeft, die sterk voor Oranje kloppen, maar hebben meer het oog op de zeden en manieren. Dat de bevolking goed Oranjegezind is, heb ben wij meermalen kunnen constateeren. Dit Er wordt nu, schrijft de N. R. Crt., met ijiver gewerkt te Lausanne. De oeconomische commissie die Woensdag is ingesteld, heeft reeds een uitgebreid programma opgesteld voor de groote oeconomische wereldconferen- tie, verder twee ondercommissies met gewel- dige opdrachten gehaard en tot uitnoodiging der Amerikanen hesloten. Het komt er nu op aan of dezen bereid zijn deel te nemen. De rede van Borah in den Senaat en de uitwerking die deze heeft ge- had stemmen nog niet bepaald optimistisch. Borah gaat er echter van uit, dat van de conferentie over de schadeloosstellingen niets terecht zal komen. Maar ook de aanleggers te Lausanne van de bedoelde wereldconferen- tie hebben heel duidelijk te kennen gegeven, dat voor hen de oplossing van deze cardinale politieke kwestie eveneens een voorwaarde is om aan het groote algemeene werk van herstel te kunnen beginnen. Of zij daarin zullen slagen? De voornaam- ste betrokkenen hebben Woensdag na vijf uur des middags, schaftijd afgetrokken, nog een achturigen werkdag volgemaakt; ofschoon het him voornemen was zoo eenigszins mogelijk de kwestie in den afgeloopen nacht tot een goed einde te brengen, zijn zij daarin niet geslaagd. Wel heet het dat de onderhandehngen heel goed opgescihoten zijn. De moeilijkheid van een oplossing is nog eens gebleken uit de aangelegenheid, die Woensdag zooveel opwin- i ding ter conference veroorzaakte. Von Papen maakte zelf bekend, dat de mogelijkheid van een toekomstige betaling van Duitschland ztou afhangen van bepaalde politieke con- cessies. Daarmee Het bij de slechts uiterlijk gehandhaafde fictie vallen, dat Duitschland alleen nit onvermogen en ter wille van het oeconomische en financieele uiterlijk der wereld voor de toekomst geen toezeggingen van betaling heeft willen doen. Hij liet dui- j delijk blijken dat hij wel degelijk ook om j politieke redenen weigerde zichzelf voor te j stellen, dat hij nog toekomstig geld zou kun- nen opdiepen als hij politiek zijn zin kreeg. Dit klonk inderdaad onaangenaam, maar was het dan een onbekend feit? Het was zelfs kinderlijk, deze ergemis over het loslaten van zijn fictie, waarvan een ieder het karakter moest kennen. Het is zeer wel mogelijik, dat deze politieke dingen een oplossing te Lausanne in den weg staan, nu de onderhandelaars niet meer de vrije keuze hebben van maatregelen om de beslissing te regelen. Het is ook mogelijk, dat een regeling van de kwestie der schadeloosstellingen te Lau sanne slechts als onafgewerkt fabrikaat wordt afgeleverd, om dan later ter oecono mische conferentie met de mididelen van die conferentie te worden voltooid. In ieder geval heeft Borah, toen hij reeds een mislukken der conferentie van Lausanne constateerde, in zooverre ongelijk gehad, dat de conferentie de kwestie der schadeloosstel lingen reeds nu, naar alle deelnemers en toe- schouwers erkennen, een heel stuk dichter hij de oplossing heeft gebracht. Voor het eerst is zij zakelijk behandeld. Men heeft uitsluitend over te verwezenlijken dingen gesproken. Van Fransche zijde zijn misschien niet zeer opportune maar in ieder geval toch geen fantastische eischen gesteld. Moet de oplossing in trappen plaatsvinden, dan is Lausanne van die trappen wellieht de grootste geweest. Als men niet slaagt dan is het niet, zooals op alle vroegere herstelconferenties het geval was, omdat men nu eenmaal geen rekening behoefde te houden met de werkelijkheid, maar integendeel omdat men het stuk wer- kelijikheid dat Amerika en de schulden aan Amerika heet, niet vermocht uit het oog te verliezen. neemt echter niet weg, dat een zeer groot gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen in zeer nauw contact en in groote harmonie leeft met het naburige Belgie. Reeds sinds 1794 nauwer met Belgie ver- bonden, had het geheele Staats-VIaanderen langzamerhand daarvan den invloed in ver- schillende opzichten ondervonden. Zoo wer- den af en toe Belgische, vooral Vlaamsche grondbezitters, die ook thans steeds lande- rijen boven effecten de voorkeur geven, eige- naren vain landerijen in die landstreek, waar- toe hun meer en meer gelegenheid gegeven werd door Noord-Nederlanders aan gene z(jde van de Schelde, die zich van hun vaste bezit- tingen, in het toen vreemde rijk gelegen, lang zamerhand wilden ontdoen. Tijdens de 15-jarige vereeniging van Noord- met Zuid-Nederland, werd in het vierde dis trict van Zeeland weinig van het verschil in godsdienst in den omgang gemerkt en men leefde, althans schijnbaar, in vrede. Dit scheen ook het geval met het onderling verkeer tus schen de grensgemeenten, waaronder Malde- gem. De Aardenburgers kwamen er veel en ook omgekeerd. De stad Sluis stond in zeer nauwe relatie met Brugge, voor hen „de stad". Neuzen's bloei hield zeer nauw verband met die van Gent en Hulst orienteerde zich geheel op plaatsen als St. Nicolaas. Uit dezen toestand, waarin ten jare 1830 zich dat district bevond, kan men begrjjpen, dat menigeen zich tot een vereeniging met Belgie voelde aangetrokken, wat natuurlijk in vierkanten strijd was met de gezindheid der afstammelingen van de vluchtelingen der 16e, 17e en 18e eeuw, die in het algemeen, Noord-Nederlanders geboren, in andere zeden, gewoonten en godsdienst waren opgevoed. De gevolgen van een en ander zouden bij den voortgang van het Brusselsche oproer niet uitblijven en ook Zeeuwsch-Vlaanderen zou den terugslag dezer ingrijpende gebeurtenis- sen ondervinden. Zooals bekend, breidde zich het onzalige In navolging der groote plaatsen, geeft ook het Luxor-Theater gedurende de zomermaan- den goedkoope couponboekjes uit. Deze en volgende week worden ze verkrijgbaar gesteld. In tegenstelling met andere plaatsen, waar dergelijke boekjes alleen geldig zijn geduren de de zomermaanden, talijven deze den ge- heelen winter geldig. AANMELDIN GSK ANTOOR. Met ingang van 10 Juli wordt de aanwijzing van het kantoor der directe belastingen te Ter Neuzen als aanmeldingskantoor vervan- gen door een aanwijzing als zoodanig van het kantoor dier middelen te Sas van Gent. HET OUDE GAAT VOORBIJ. Het stadsbeeld ondergaat een wijziging, die niet als een verbetering is te beschouwen. De molenaar, de heer C. Merjer, is n.l. dezer dagen begonnen met het sloopen van den laatsten in onze stad nog restenden molen. Deze werd al sinds jaren niet meer gebruikt voor het doel waarvoor zij een 70-tal jaren geleden is gebouwd, doch zij gaf met de boven alles uitstekende wieken iets karakteristieks, dat men zoo gaarne in een Hollandsch land- schap ziet. Zij werd echter bouwvallig en be- gon naar de meening van den eigenaar gevaar voor de omgeving op te leveren. Ter plaatse van den molen zal, naar we vememen, een magazijn worden gebouwd. HEN GSTENKEURIN GEN. De Minister van Economische Zaken en Ar- beid heeft bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1932, welke alleen door de Stamboek- commissien zullen geschieden, zullen worden gehouden voor Zeeland (alleen voor type trek- paard: op Dinsdag 25 October te Middelburg en te Zierikzee; Woensdag 26 October te Kattendijke; Donderdag 27 October te Hulst en te Axel; Vrijdag 28 October te Oostburg. R. K. KERK. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda is benoemd tot Pastoor te Alphen (N.-Br.), de Z. Eerw. heer W. J. C. Binck, Pastoor te Ter Neuzen, terwijl tot Pastoor alhier is be noemd de Z. Eerw. heer Jos. Schets, Kape- laan te Roosendaal. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 19 tot en met 25 Juni, in de provincie Zeeland be- droeg: Roodvonk: Hontenisse 1, O. en W. Souburg 1. Meningitis: IJzendijke 1. EINDEXAMEN R.H.B.S. TE OOSTBURG. Aan het eindexamen der R.H.B.S. te Oost burg namen voor afd. A 3 candidaten deel, die alien slaagden, n.l. de heeren A. I. Brak- man te Oostburg en I. Luteijn en P. J. Woit- tiez, beiden te Sluis. VAN HEEL CO. TE GOES. Aanbieding van het reeds voorgesteld,e accoord in een faiiiissement. De bankiersfirma Van Heel en Co., te Goes, heeft aan haar crediteuren een circulaire ge- zonden betreffende het eenigen tijd geleden aangeboden accoord. Aan deze circulaire is het volgende ontleend: Wij deelen u hierbij mede, dat wij met het door ons aangeboden accoord thans zoover zijn gevorderd, dat van de circa 1100 credi teuren nog slechts 97 dit accoord niet heb ben aanvaard. Teneinde echter het accoord alsnog toch te doen slatgen, niettegenstaande de tegen- werking van sommigen, zijn wij bereid, dit- zelfde accoord thans aan te bieden in een fail- Brusselsche oproer over geheel Belgie uit. Allerlei middelen werkten somen, om het conflict scherper afmetingen te doen aan- nemen, wat wonderwel gelukte. De uitge- broken brand was niet meer te blusschen en stad na stad schaarde zich onder degenen, die den band met Oranje wilden doorsnijden. De stad Gent echter hleef, als zeer Konings- gezind, het langst getrouw, maar de intrigue's en de invloeden van buiten, deden ook einde- lijk, zij het dan aarzelend, die stad aan den opstand deelnemen. De gouverneur Van Doom, een Vlissinger van geboorte, moest haar verlaten. De geest des opstands breidde zich al meer en meer uit en naderde ook de Noord-Nederlandsche grenzen. Al spoedig hoorde men, dat de losse benden, grootendeels in kielen en gewapend, de oud-Nederlandsche grenzen hadden geschonden, geld uit de ge- meentekas hadden geeischt en de Belgische vlag van den toren hadden laten waaien. Men was dus in de verschillende gemeenten aan de grenzen geen oogenblik veilig tegen de komst der ongenoode gasten. Inmiddels had Koning Willem zijn als nood- kreet uitgesproken „te wapen" doen hooren, waaraan allerwege geredelijk werd voldaan. Ook in het land van Cadzand snelden velen op den oproep te wapen, teneinde mede het geschokte gezag te herstellen. Betrekkelijk weinig jongeren bleven thuis. Bij de echter meer en meer dreigende hou- ding der Belgische naburen, moesten de ver schillende plaatsen, die nabij de grens gelegen waren, op eigen veiligheid bedacht zijn en men begon zich allerwege tegen de stroopbenden te wapenen. In Aardenburig begon men met het organiseeren eener burgerwacht, wie het echter aan wapenen ontbrak. Op dringend verzoek, zoo deelt Mr. v. d. Broeke mede, ont- ving men van de regeering slechts 'n 30-tal geweren, en dan nog niet van de beste soort, alsmede een goed aantal patronen. Men wapende daarmede zoo goed als het ging de burgers van de stad en op de toegangswegen lissement onzer firma, wanneer wjj er zeker van zijn, dat voor dit accoord de wettelijke meerderheid zal worden verkregen. Deze meerderheid (welke thans aanwezig is) bindt dan de overigen, die tegen zouden stemmen. De door de wet vereischte meerderheid, welke omvat 2/3 van het aantal concurrente credi teuren, vertegenwoordigende van het totaal der niet bevoorrechte schulden, vordert bij ons j de medewerking van circa 730 crediteuren, j vertegenwoordigende ongeveer 1.750.000 aan schuldvorderingen. Hoewel het genoemde aantal ruimschoots voor het accoord heeft ge- stemd, is het ter verkrijging van het genoem de bedrag noodzakelijk, dat alien, die reeds het aangeboden accoord in hun belang acht- ten, ook stemmen voor het accoord in faii iissement. Door den tijd, dien het heeft gekost, om te trachten de nog achtergeblevenen te be- wegen het accoord alsnog te aanvaarden, is de uitbetaling van het aangebodene ten zeer- ste vertraagd. Hoe spoediger men echter het nieuw accoord aanvaardt, des te eerder kun nen wij, wanneer wij zeker zijn van de mede werking van een voldoend aantal en bedrag crediteuren, de maatregelen nemen, die noo dig zijn, om de aanneming van het accoord te verwezenlijken en de achtergeblevenen uit te schakelen. Hoewel het voor ons niet aangenaam is, ons faiiiissement te moeten aanvragen om voor crediteuren een resultaat te bereiken, dat door de medewerking van alien ook zon der dat zou zijn bereikt, meenen wij ons dien stap te moeten getroosten, teneinde te voor- k'omen, dat de belangen van de overgroote meerderheid onzer- crediteuren worden ge- schaad door de tegenwerking van een zeer kleine minderheid. SAS VAN GENT. In den modder gestikt. Een tragisch voonval speelde zich een dezer dagen af op ,,de Valken", buitenwijk der ge- meente Assenede en vlak langs de grens ge legen. Een jonge moeder had haar twee-en-een- half jarig kindje toevertrouwd aan de bewa- king van een jongetje, dat slechts een paar jaar ouder was. Al spelende raakten zij op den weg, die in de richting van de spoor- en tramlijn door de velden loopt en aan weerszrjden begrensd wordt door vrrj diepe slooten, thans door de droogte wel zonder water, doch niet zonder modder. Het twee-en-een-half jarig jongetje raakte hij het plukken van bloemen in een dezer modderslooten, zonder dat de ander het dade lijk tusschen het hoogopgeschoten riet be- merkte. Toen hij zijn broertje miste, ging het ventje zijn moeder waarschuwen, waarmee evenwel nogal wat tijd verliep. Onderwijl passeerden een paar wandelaars de plek, waar het jongetje lag. De hond, die hen vergezelde, wilde op de plaats in het riet dringen, doch de vrouw, niet wetende wat er gebeurd was, riep den hond terug daar zij hem niet vol modder wilde zien terugkomen. Er was heel wat moeite noodig om den hond van zijn voornemen te doen afzien. Doch toen de wandelaars een eind verder gekomen waren, werd door de inmiddels op zoek uitgetrokken moeder en buren het jon getje in de sloot ontdekt. Hulp kwam te laat. Het was in den modder gestikt. AXEL. Het vorige week uitgestelde concert van „Hosanna", werd Woensdagavond gegeven. Het Marktplein was weer bezet door een groote menigte belangstellenden. Naar wij vememen, zal .Concordia" vol gende week Donderdag weer een avondcon- cert geven. Thans is de goedkeuring van den Minis ter ontvangen, op de afwijkende bepaling op de Winkelsluitingswet, waardoor gedurende de zomertjjd de winkels des avonds tot 9 uur open mogen zijn. ZAAMSLAG. ZONDAG 3 JULI. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9% u. Voorberedding H. Avond- maal; 2 u. Doopsbediening; Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9% u. leesdienst; 2 u. de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2% u„ Ds. G. van Dis. Axel. 9y2 u en 2 u., Ds. Van Oeveren. Sas van Gent. 9% u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Axel. 9% u en 2% u., Ds. Post. Hoek. 10 u. en 3 u.; Ds. C. B. Bavinck. Zaamslag. 9% en 2y2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5y2 u., de heer J. Huizinga, Evangeli- satie. R.K. Kerkdlensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. VERDUISTERING DOOR EEN BEDIENDE. De firma V. te Amersfoort heeft bij de politie aldaar een klacht ingediend tegen een bediende, die ruim 400 heeft verduisterd. De bediende moest koeien voor de firma V. koopen, maar hield het geld zelf. DE KANO BLIJFT NIET ONGEVAARLIJK Zaterdagavond is een 15jarige jongen uit zijn kano, waarmede hij in de haven van Hillegom aan het varen was, gevallen. Toen men den drenkeling na geruimen trjd op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. ZIJ MAAKTE KORTE METTEN. Vrijdagmiddag kregen twee dames in de Willemstraat te Amsterdam hoogloopende ruzie. De eene juffrouw stond bij de andere in het krijt. Zij had n.l. een kamer gehuurd boven het cafd, waarvan haar tegenpartij het eigendomsrecht bezat. De waardin maakte korte metten met haar wanbetalende huurster, greep een mes en plantte dit in den schouder van de laatste. Een hevig bloedende wonde ontstond. De ge- troffene zakte ineen en moest naar het Bin- nengasthuis worden vervoerd. AAN VOEDSELVERGIFTIGING OVERLEDEN. Dezer dagen bracht de burgemeester van Borkel en Schaft met zijn kinderen een be- zoek aan Heusden. Hier schijnt bij het eten een en ander vergiftigd geweest te zijn. zoo dat het geheele gezin ongesteld werd. Thans is, volgens de ,,Msb.", een 7-jarig" zoontje van burgemeester Baken aan de ge- Tot Ontvanger-Griffier van den Krekepol- der is benoemd de heer A. J. Verpoorte te Zaamslag. die naar Aardenburg voeren werden posten uitgezet. Ook te Oostburg had men zich ge wapend en spoedig kwam het aldaar tot een schermutseling tusschen Dr. Gregoire met een troep Belgen en de gewapende Oostburgers. Inmiddels was ook kapitein Groeneveld met een detachement Hollandsche troepen te Oost burg gearriveerd en deze ondersteunden de bevolking in hun verweer. Maar het bleef niet bij die eerste schermutseling. Spoedig bleek het, dat men het emstig op een Bel gische verovering van het geheele vierde dis trict gezet had. Het was dan ook een raadsei toen men zulk een welbewust doel zag, dat Aarden burg en Sluis zonder eenige Hollandsche be- zetting bleven. Dit scheen in de aangenomen tactiek der regeering te liggen. Het geheele vierde district telde toen niet meer dan een 300-tal Nederlandsche krijgslieden, onder lei- ding van den overste, later kolonel Ledel, on der zijn volk .schele Piet" genoemd, die in Oostburg zijn hoofdkwartier had. Hij had tot adjudant den later befaamden Jhr. Van An- dringa de Kempenaer, wiens geheimzinnig ge- drag onder Willem II ten slotte zijn vertrek naar Amerika ten gevolge had, onder belofte van een jaarlijksche toelage als hij zich niet meer liet zien. Nadat het onverdedigde Aardenburg reeds eenige dagen in gespannen en hulpeloozen toestand had verkeerd, kwam op Zaterd'ag 30 October Dr. Gregoire met zijn bandelooze troep Aardenburg binnengetrokken. In Maldeghem en omliggende Vlaamsche gemeenten, waaronder Eelo, Adegem enz., had men de klokken geluid, om aan den optocht (verovering) naar het land van Cadzand deel te nemen. Men sprak dat er 17 gemeenten door klokgelui waren opgeroepen. Velen, door plunderzueht, zoo niet door nog laakbaarder drijfveeren bewogen, hadden daaroan gaarne gehoor gegeven. Men bere- kende die dreigende menigte, die de achter- hoede van Gregoire uitmaakte, op minstens Mundus, een prachtfiets (Ingez. Med.) 1500 man. 't Was een vreemd gezicht, die ordelooze troep. Zij waren met allerlei soor- ten van tuig gewapend, jachtgeweren, hooi- vorken, pieken, zagen, enz., terwijl men zich ook van de vereischte zakken voorzien had om het geplunderde te bergen. De manschap- pen van Dr. Gregoire en Pontecoulant be- droegen 1200 man en drie stukken geschut. Wat gaf deze inval in een zuiver Neder- landsch gebied een geweldige opwinding. Tusschen drie en vier uur n.m. kwamen zij te Aardenburg binnen, onder een vervaarlijk getier. Groote opgewondenheid had zich van dezen troep meester gemaakt. Nauweljjks kreeg men in de Weststraat het huis van den ontvanger Blonker in het oog, of dade lijk werd er een touw over het boven de deur hangend Koninklijk wapenbord geworpen en dit onder gejuich op den grond getrokken en met de voeten vertrapt. Men had hetzelfde met andere borden, van het Aardenburgsche wapen voorzien, wat men waarschijnlijk voor het Koninklijk wapen aanzag. Het werd thans een gejoel in Aardenburg van belang. Het gepeupel was volkomen in deze vreed- zame stad de baas. Gregoire kon zelf geen orde in den troep houden, die wel hem wilde volgen, maar ook verder haar eigen gang wilde gaan. Aanhoudend hoorde men de schoten vallen. Gregoire raasde en tierde en meende dat de gewapende Aardenburgers op zijn troep schoten. Hij rende op een stoep en riep: „Le premier qui tirera sera fusill6 immediate- nent", (de eerste die scbiet, zal onmiddelljjk doodgeschoten worden). Spoedig bracht men den opgewonden hoofdman aan het verstand dat zijn eigen troepen maar luk raak schoten. Gregoire begaf zich naar den Burgemees ter Blindenbach, dien hij, doch tevergeefs, ge- lastte de Belgische vlag op den toren te plaatsen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 5