Autoschool van Gent BUITENLAND, OEMENQDE BERICHTEN. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. ta aangedrongen, mag met redea worden werwmcht. Geen dag langer dan noodig is, mag de Staat zijn voogdij handhaven. DE SXAATSLOTEBIJ CONTRA PARTICULIERE LOTERIJEN. Reeds is gem eld, dat door de directie van ■de Staatsloterij voor de volgende, namelijk de 460e Staatsloterij, een maatregel zaj worden ioegepast, waardoor het aan particuliere loterijen moeilijker wordt gemaakt om op de basis van de trekkingslijsten der Staatsloterij baar uitlotingen te hcuden. Deze maatregel komt hierop neer, dat voor de volgende Staatsloterij in plaats van 21.000 summers, er 24.000 zullen worden gedrukt, waarvan dan v66r de uitgifte 3000 willekeu- rige nummers worden uitgenomen. Er wor den dus zooals gewoonlrjk 21.000 nummers sitgfigwen, maar de regelmatige volgorde -wordt door de 3000 uitgenomen nummers on- derbroken. Daar de exploitanten van particuliere lote rijen niet weten, welke nummers uitgenomen fcijn, wordt het voor hen ongetwijfeld moei lijker om op het schema van de Staatsloterij de trekkingen te doen plaats hebben. Immers, zij zullen moeten beginnen met loten van 1 tot 24.000 uit te geven, willen zij hun clienten bans geven de prijzen te trekken, welke door de Staatsloterij worden uitgekeerd. Maar dan zijn er ook 3000 nummers bij, namelijk die, welke door de Staatsloterij te voren zijn uit genomen, die heelemaal geen kans op een prijs hebben. Dit maakt de prijskans bij par ticuliere loterijen minder dan van die van de Staatsloterij, waar alle uitgegeven nummers een volwaardige kans op een prijs hebben. De directie van de Staatsloterij is ih over- leg met den minister van financien tot dezen maatregel overgegaan, omdat de Staatsloterij tegensvoordig een vrij sterke concurrentie van de particuliere loterijen ondervindt. Deze laatste toch breiden zich meer en meer uit, terwijl de vraag naar loten tengevolge van de eocmomische malaise afneemt. De verkoop van loten voor de laatst gehouden Staats loterij ging dan ook allesbehalve vlot. Wanneer voor een trekking van de Staats loterij niet alle loten verkocht worden, is dit voor bet prestige van deze Staatsinstelling niet gunstig, maar een direct nadeel onder- vindt de Staat er niet van, want de loten worden door alle collecteurs en collectrices van den Staat overgenomen en contant be- t&ald. leder collecteur en collectrice ontvangt bet aantal loten, dat bij hun aanstelling is Jjepaald. Houdt een collecteur of collectrice dus loten over, dan draagt hjj of zjj zelf daar- van bet risico, tenzij deze menscben bun over- tolijvende loten nog tijdig kunnen overdoen aan een collega, die een grooter debiet heeft. De voor de 460e Staatsloterij genomen maatregel is dus zoowel in het belang der Staatsloterij zelf, die door particuliere lote rijen in de verdrukking dreigt te komen, als in bet belang van de collecteurs en collec trices. Een maatregel als thans genomen, is eenige jaren geleden ook reeds toegepast. Ook toen werden eenige duizenden nummers meer gedrukt dan werden uitgegeven en eenzelfde aantal willekeurige nummers niet in omloop gebracht. Sommige particuliere loterijen hebben toen een vergoeding betaald aan de houders van loten, wler nummers niet in de Staatsloterij uitkwamen. Of ze ook nu vergoeding voor de niet ge- trokken loten zullen geven, is nog niet be- 'kena. Keeren ze geen vergoeding uit, dan zijn de kahsen op een prijs voor de houders van een lot diier ondernemingen aanmerkeltjk kleiner dan bij de Staatsloterij. Dit is ook nog het geval, wanneer zij het gestorte bedrag zouden terug betalen, terwijl ze dan .bovendien een deel van hun winst aan administratiekosten en provisie daarvoor zou den moeten opofferen. Nog grooter zou hun winstderving zijn wanneer zij aan de houders van niet uitgelote nummers meer dan het ge storte bedrag zouden uitkeeren. Dan zouden him loterijen weliswaar tot op zekere hoogte baar oude aantrekkelijkheid behouden, maar het is zeer de vraag, of zij dan niet in con flict zouden komen met de Loterijwet. Hieruit ziet men, dat, hoe men de zaak ook wendt of keert, het onderbreken van de regel- matige volgorde der nummers van de Staats loterij een gevoelige klap is voor de particu liere loterijen. EEN MERKWAARDIG INCIDENT. Dinsdag heeft zich tijdens een parade in bet legerkamp Carabanchel, op ongeveer 40 K.M. van Madrid, een merkwaardig inci dent afgespeeld. De chef van den generalen staf, generaal Goded had een toespraak tot de troepen ge houden en eindigde deze rede met den kreet „Leve Spanje", welke door de troepen enthou- slast werd overgenomen. Een luitenant-kolo- nel der infanterie, Don Julio Manganda raakte echter over het feit, dat de generaal geen enkele toespeling had gemaakt op de reputoliek en niet had laten roepen „Leve de Spaansche republiek", in zulk een woede, dat hij tegen den generaal uitviel en, na een hef- tige woordenwisseling, zich de epauletten van de sctoouders rukte met den uitroep, dat hij liever zijn rang en graad wilde verliezen dan gehoorzamen aan de bevelen van dezen gene raal. Kolonel Manganda werd onmiddellijk gearresteerd. Het incident heeft veel com- mentaar uitgelokt in het Spaansche leger. TWEE KINDEREN ONDER ROLLENDE BALKEN GERAAJKT. IMaandagmiddag speelden op den Acbter- weg te Arnhem eenige kinderen op een sta- pel planken en balken, welke daar tjjdelijk door een aannemer waren neergelegd. Plot- seling kwam er beweging in den stapel en het bovengedeelbe viel op twee van de apelende kinderen. Omwonenden snelden te bulp en het bleek, dat de twee kinderen on- der bet hout waren bedoliven. E6n, een meisje, C. Mierlo, was emstig gewond aan het gezicbt en had kneuzingen over het ge- beele lichaam. Toen de tweede, een vijfjarlg jongetje G. van Lierop, was bevrijd, bleek het kind reeds te zijn overleden. SARRASANI PLOTSELING VERTROjKKEN De corespondent van het Handelsblad te Apeldoorn meldt: De grootsch opgezette toumee door Neder- land van het circus Sarrasani is Vrijdag te Apeldoorn plotseling beeindigd. Hoewel de voorbereidingen voor een op- treden in Hilversum en Haarlem reeds getrof- fen waren, en men daama een tweede bezoek aan Amsterdam zou brengen, is men hiervan teruggekomen. De Nederlandsche toumbe was financieel een groote mislukking. Te Apeldoorn weigerden de muzikanten Vrjjdag tijdens de middagvoorstelling op te treden, alvorens hun salarls te hebben ont- vangen, aan welken eisch tenslotte de directie heeft voldaan. Zondagochtend vertrok Sarrasani met zes- fig wagons van Apeldoorn naar Dusseldorf, terwijl het overige materieel per as over den weg gaat. Ook het materiaal uit Hilversum is naar Dusseldorf vertrokken, waar Sarra sani over eigen terreinen en de benoodigde hallen beschikt. Volgens de directie waren de staangelden en de belastingen in Nederland te hoog ge- dreven, terwijl de economische toestand het bezoek van het publiek tot een minimum terugbracht. Gepoogd is nog met een scheepvaartmaat- schappij een regeling te treffen voor een overtocht naar Zuid-Amerika, doch die pogin- gen mislukten. EEN ERNSTIG VLIEGONGELUK. Maandagmiddag om 12 uur is op het vlieg- veld Vaals te Vaals een doodelijk vliegonge- luk gebeurd. Een militair vliegtuig van het vliegveld De Kooi bij Den Helder is in brand gevlogen en naar beneden gestort. Het toe- stel werd totaal vemield. De beide inzittenden een officier en een onderofficier waren beiden dood. Drie militaire vliegtuigen maakten een vlucht. Zij waren op het vliegtveld De Kooi bij Den Helder opgestegen. Een der 3 vlieg tuigen schijnt motor-defect te hebben gehad en wilde op het landingsterrein te Vaals een noodlanding maken. Bij deze noodlanding is het vliegtuig in het bosch terecht gekomen en verongelukt. De beide andere vliegtuigen zijn doorgevlogen. Het is waarschijnlijk dat de bestuurders van het ongeval niets hebben bemerikt. Het vliegtuig dat verongelukte werd bestuurd door den officier-vlieger Weembof, terwijl een onderofficier-vlieger als waar- nemer dienst deed. Beiden zijn om het leven gekomen. DE GELUKKJGE. Te Brussel heeft de trekking plaats gehad van de Belgische leening 1932. De prijs van 5 millioen frank is ten deel gevallen aan een inwoner der Oost-Vlaamsche stad Sint Niklaas. De winnaar heeft bepaald, dat zijn naam geheim gehouden wordt. MIRYSTRAAT 10 - Tel. 194.98 BestuurFINOULST I. A. D. KORTRIJK: Leiestraat 48 - Tel. 1139 Vraagt prospectus gratis. (Ingez. Med.) VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 500 FRANK. De Nationale Bank van Belgie deelt mede, dat er valsche biljetten van 500 frank of 100 belga in omloop zijn. Zij zijn tamelrjk grof nagemaakt. De Bank looft een belooning uit van 10.000 frank voor wie den valschen mun- ter ontdekt en aangeeft. ERNSTIG ONGEVAL TIJDENS AUTORACES. Tijdens de Zondag gehouden autoraces in Lotharingen heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen werden gedood en 22 min of meer emstig gewond. Een der coureurs verloor dicht bij Nancy de macht over zijn stuur en reed in voile vaart op de menigte toeschouwers in. Een 31-jarige vrouw en haar 8-jarig zoontje, als- mede een nog niet ge'identificeerd kind van ongeveer 8 jaar werden op slag gedood; 22 personen, waaronder verscheidene soldaten, werden gewond. Eenigen der gewonden ver- keeren in levenagevaar. VAN TWEE KAFFERS EN EEN LEETJW. In de dierentuin te Kaapstad heeft, naar Vas Dias meldt, een bewaker een door leeu- wen verscheurden jongen kaffer gevonden. Het is nog onzeker op welke wijze de jonge man in de kooi is terecht gekomen, doch ver- moed wordt, dat hij de kooi is ingejaagd na een twist met een anderen kaffer. Vergadering van Donderdag 30 Juni 1932. des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de heeren: D. Scheele, M. de Jonge, C. A. Verlinde, D. van Aken, A. de Bruijn, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, L J. van Driel, C. van den Bulck, J. H. van Doese- laar, P van Cadsand en N. A. Hamelink. Afwezig de heeren L. J. Geelhoedt, J. J. de Jager en J. Hujjssen. 1. Notulen. De notulen der vergaderingen van 21 April en 24 Mei 1932 worden met algemeene stem- men vastgesteld zooals ze in druk aan de leden zijn toegezonden. 2. Ingekomen stukken. a. Een missive van den Minister van Bin- nenlandsche zaken, dd. 25 Mei 1932, waarbij deze meedeelt, art. 10 der steunregeling, ver- vat in zijn besluit van 15 Januari 1932, no. 800, eenigszins heeft gewijzigd en heeft vast gesteld als op bijgaand verbeterblad is aan- gegeven. Bij de toepassing der regeling behoort in den vervolge met dit nieuwe artikel rekening te worden gehouden. Dit verbeterblad luidt als volgt: Art. 10 is als volgt gewijzigd en vastge steld. Artikel 10. Geen uitkeering wordt verstrekt: a. indien steunbedrag (uitkeering) huurtoeslag gezinsinkomsten gelijk Is aan of meer bedraagt dan 1% maal het steun bedrag volgens art. 6a (c.q. art. 18a), eerste lid. (De maxima, gesteld bij de artt. 6, 8, 18 en 19 dienen ulteraard mede in acht genomen te worden.) b. aan diegenen, die den leeftijd van 60 jaar overschreden hebben; c. aan diegenen, die een jaar of langer uit een werkloozenkas en/of volgens deze steun regeling uitkeering hebben genoten, zonder in dien tijd ten minste een maand in het vrije bedrijf te hebben gewerkt; d. aan diegenen, die moeten worden ge- acht, niet meer aan het werk te zullen komen in den bedrrjfstak, waarin zij geregeld ge werkt hebben; e. aan vrouwen. Voorts wordt aan diegenen, die na den len Januari 1931 tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd, geen „gehuwdenuitkeering" verstrekt dan nadat zij na hun huwelijk ten minste drie maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Diegeen, die gaan huwen, terwijl zij als kostganger steun genoten, kunnen mitsdien ook na hun huwelijk den steun voor kostgan- gers behouden, zoolang zjj nog geen drie maanden in het vrije bedrijf gewerkt hebben. (In bepaalde gevallen kan na verkregen goedkeuring van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de leeftijds- grens van 60 jaar, genoemd onder b, worden verhoogd tot 65 jaar en kan ook aan vrouwen steun worden verleend.) Aangenomen voor kennisgeving. 'L:.. ,r- j b. Bericht van G. F. J. Rijnberg, dat bij zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim in de kom aan- neemt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Verslag der commissie voor school- kleeding en -voeding over 1931, luidende als volgt De centrale commissie voor dit werk ge- constitueerd, werd in den loop van het jaar niet uitgebreid, ook heeft geen verwisseling van personen, die in de commissie zitting hebben, plaats gehad. Dagelijksch Bestuur. De leden, die bij den aanvang in het dage- lijiksch bestjuur werden benoemd, hadden daarin zitting, behalve de heer I. de Groot, die werd opgevolgd door den heer J. J. Kaan. Deze persoonsverwisseling had geen invloed op de vervulling van een der bestuursfuncties, de heer Kohler behield het secretariaat, terwijl de heer Van Wei als penningmeester fungeerde en de burgemeester voorzitter was. Mej. Hageman dient deze arbeid door het doen van. onderzoek betreffende de ingekomen verzoeken. Zij vervult deze functie met veel nauwgezetheid en was bijna het geheele jaar daarvoor werkzaam. Een woord van dank hiervoor is hier zeker op zijn plaats. Verstrekte kleeding. Het aantal aanvragen is voor de kleeding niet beaald uitgebreid, doch de behoefte aan klompen is sterk toegenomen, wat zeker moet worden toegeschfeven aan de drukkende tijds- omstandigheden. Een ieder verstaat het, als wij wijzen op de toenemende behoefte, dat hiervan uitbreiding der verzorging het ge- volg is. Het aantal aanvragen bij de commissie ingekomen, bedroeg 175, waarbij 134 gezinnen betrokken zijn. Deze aanvragen waren over de verschil- lende scholen verdeeld als volgt: School A 21 gezinnen; school B 25 gezinnen; school D 18 gezinnen; Chr. school Driewegen 12 gezinnen; Chr. school Sluiskil 6 gezinnen; R. Kath. school Sluiskil 21 gezinnen; R. Kath. school Ter Neuzen 8 gezinnen; Herv. Chr. school Ter Neuzen 21 gezinnen; Jozinaschool Ter Neuzen 1 gezin. Deze aanvragen werden ingediend in het belang van 244 kinderen. Een aanvraag is na onderzoek geweigerd. Toegestaan werden op deze wtjze 174 aan vragen, terwijl daarmede hulp is verleend aan 173 kinderen. Voor deze kinderen werden verstrekt: 183 hemden; 174 borstrokjes; 184 broekjes; 2 paar kousen; 1 hansopje; 8 rokjes; 1 paar schoenen; 1085 paar klompen. Hoewel het verstrekken van schoenen niet rechtstreeksch tot onze taak behoort, was er echter een kind, dat door de gesteldheid van de voeten niet in klompen kon loopen. De commissie had geen bezwaar aan dit verzoek te voldoen. Voor het overige was de commissie een- stemmig van oordeel, dat er geen bezwaar bestond, het gevraagde te verstrekken. Vergaderingen. De vergadering van de centrale commissie heeft eenmaal plaats gehad, terwijl het be stuur 66nmaal een vergadering heeft gehou den. Deze laatste vergadering diende ter be- slissing van aanvragen, waarbij btjzondere omstandigheden in aanmerking komen. TJitgaven. De uitgaven der commissie hebben dit jaar bedragen 1131,14, waarvan de bescheiden voor een goede verantwoording, bij het ge- meentebestuur zijn ingezonden. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van den Minister van Waterstaat, d.d. 2 Juni 1932, waarbij deze in verband met een verzoek tot het bouwen eener brug over de Oostelijke waterleiding te Ter Neuzen bericht, dat om dezelfde reden, als vermeld in het schrijven van 1 October 1924, no. 346, afdeeling waterstaat, ook thans niet kan voldaan worden aan het verzoek om ver- gnnnlng tot het bouwen van een brug over de Oostelijke waterleiding in deze gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 4 Juni 1932, waarbij deze spoedheidshalve doet toekomen een van het bewijs der Koninklijke goedkeuring voor- zien besluit van den raad dezer gemeente, d.d. 29 October 1921, betreffende de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een kennisgeving van gedeputeerde staten, d.d. 17 Juni 1932, dat het raadsbesluit tot vaststelling van een voorgevelrooil(jn voor de geprojecteerde straten in den Bouisapolder te Sluiskil, door hen wordt goedgekeurd. g. Froces-verbaal van de op 20 Juni 1932 ten kantore van den gemeente-ontvanger ge houden opneming der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat het batig slot der rekening over het dienstjaar 1930 bedraagt van den gewonen dienst 35.927,56, van den kapitaal- dienst de inkomsten van den dienst 1931 hebben tot op heden bedragen 1.218.487,03, en die over den dienst 1932 125.994,63, te zamen 1.380.409,22; het na- deelig slot van den dienst 1931 hebben tot op heden bedragen f 1.228.329,77, en die over den dienst 1932 160.170,01, te samen 1.396.369,36, zoodat in kas moest zijn 15.960,14, hetgeen ovefeenkomt met het totaal der in de kas bevonden en in 't proces- verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een missive vein den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 16 Juni 1932, waar bij deze spoedheidshalve doet toekomen twee van het bewijs der Koninklijke goedkeuring voorziene raadsbesluiten van 21 April 1932, betreffende het heffen resp. van vergunnings- recht en verlofsrecht. Aangenomen voor kennisgeving. i. Eene massive van als voren, d.d. 23 Juni 1932, waarbij, spoedheidshalve, iwordt toe gezonden een van het bewijs der Koninklijke goedkeuring voorzien raadsbesluit van 10 Maart 1.1. tot wijziging der verordening tot heffing van een recht voor het gebruik van gemeentegrond. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een adres van P. F. Standaert te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft, dat de grond naast het Concertgebouw aan de Bur gemeester Geillstraat alhier, destijds aange- kocht door den heer Van de Sande, volgens overeenkomst met de gemeente, binnen een zekeren termijn moet bebouwd zijn; dat adressant echter, gezien de tijdsomstan- digheden, momenteel niet tot verbouwing of bebouwing kan overgaan en derhalve uitstel vraagt voor een termijn van 4 jaar. Burgemeester en webhouders stellen voor, dit bericht in hunne handen te stellen om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. k. Een adres van Jac. Meeusen, secreta- ris der A.J.C., waarin deze verzoekt te be- snm am sluiten tot het gratis beschikbaar stellen van een lokaal voor de A.J.C.-groep, welke (je- oefent gymnastische groepsdansen en ander ontwikkelingswerk. Beleefd wordt ge.vraagd, bij eventueele be- schikbaarstelling er rekening mede te willen houden, dat de avonden belegd zullen worden op Maandagavond van 7—10 uur, of zoo noo dig een anderen avond, en wel tot wederop- zegging toe. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit pas ingekomen adres te stellen in hunne handen ofti bericht en raad. 1, Een adres van P. A. Jansen en M. Wa- genaar, respectiervelijk voorzitter en secretaris der Buurtvereeniging Driewegen, die daarin te kennen geven: dat bij regen het hemelwater dat van den oprit, nabij den Hoogendijk bij de aldaar be neden wonende bewoners op hun erf loopt en bij harde regens er bewoners zijn, die niet van hun erf kunnen, aangezien er achter hunne woning geen rioleering, noch afwate- ringsploot is; Redenen waarom adressanten zich in het belang dier bewoners zich tot Uwedelachtbaar college wenden, met het beleefd doch drin- gend verzoek te willen bevorderen dat bij die bewoners van Gemeentewege hierin verande- ring wordt gebracht, door een riool te leg- gen naar de uitwateringssloot der Zeven Tri- niteitspolder. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres te stellen in hunne handen om be richt en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Afwjjking van art. 10 der Bouwver- ordening. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek stellen burgemeester en wethouders, in over- eenstemming met het advies der Gezondheids- commissie voor, afwijking te verieenen van art. 10 der Bouwverordening aan H. Hame link, voor het verbouwen van het perceel no. 59 aan de Tholensstraat, volgens overgeleg- de tgekening. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 4. Bouwen van 3 eenvoudige arbelders- woningen in verband met krotoprui- ming. Zooals in de notulen der vergadering van 24 Mei 1.1. onder punt 4 der agenda is ver meld, wordt door burgemeester en Wethou ders voorgesteld de houten noodwoningen aan de Kerkhoflaan af te breken en op het daardoor vrijkomende terrein 3 eenvoudige arbeiderswoningen te bouwen, met resp. 7, 5 en 4 vaste ledikanten ieder voor 2 personen in de slaapplaatsen, en voorts ieder met voor- vloer.owoonkamer, en bergplaats. Deze wo- ningen voldoen aan de minimum-eischen der thans geldende bouwverordening. De heer DE BAKKER merkt op, dat op de exploitatiebegrooting weer voorkomt voor administratiekosten 7,50 per woning. Dat is te samen 22,50, hetgeen hij voor een ge- meentebedrijf niet noodig oordeelt. Als dat verviel kon de prijs lager gesteld worden, het betreft hier de minst gegoeden. Als het nu menschen betrof die aan de Axelsche straat of aan de Scheldekade woonden De heer DE JONGE: of in het Nieuwediep! De heer DE BAKKER: was het lets anders. Ik heb ook bezwaar tegen die ingebouwde houten ledikanten. Met het oog op de zinde- lrjkheid en het gemak van het wegnemen, indien men ze eventueel niet noodig heeft, geeft hij de voorkeur aan ijzeren ledikanten. Er is 176 voor geraamd, hij meent, dat men daar de ijtzeren ledikanten wel voor aanschaft. De heer VAN DRIEL geeft te kennen, dat hetgeen de heer De Bakker opmerkt, ook hem en zijn fractie wel is opgevallen. Zij hebben evenwel geen aanleiding daarop in te gaan, aangezien de gezinnen waarvoor die woningen zoo good als bestemd zijn, him wel bekend zijn. lets anders is, dat zij gaame zouden zien, dat deze bouw aanleiding zou zijn tot werk- verschaffing voor werkloozt bouwvakairbei- ders alhier, en alzoo wanneer het werk niet in eigen beheer wordt uitgevoerd, dan toch in het bestek te willen bepalen, dat de daar voor noodige werklieden moeten worden ge nomen over de arbeidsbeurs alhier. Dan zal zich niet het geval voordoen, dat deze wonin gen, gesticht van geld onzer gemeente- gemeenschap, zooals het met veel andere woningen alhier geschiedt, zouden worden gebouwd door werklieden niet in deze ge meente wonende, terwijl wij onze werklooze bouwvakarbeiders bovendien nog steunuit- keering moeten geven. Hij wil geen voorstel doen, maar vertrouwt, dat burgemeester en wethouders in die richting wel zullen willen werkzaam zijn. De VOORZITTER deelt den heer De Bak ker mede, dat de administratiekosten door den Minister eenmaal aldus zijn vastgesteld en wij. daarin dus hebben te berusten. Wat batreft het aanbrengen van houten inge bouwde ledikanten, dit hebben burgemeester en wethouders aldus ontworpen in het belang der aanstaande bewoners, omdat dan de slaap- gelegenheden terstond in orde zijn, en zij anders ledikanten zouden moeten aankoopen, aangezien de gemeente, in verband met het te verstrekken voorschot, daarin niet kan opnemen een post voor aankoop van ledikan ten. Het worden zeer fatsoenlijke betimmerde slaapgelegenheden, met uitneembare schotten, en aldus ongetwijfeld in het belang der be woners. De heer VAN DRIEL: Een soort soheeps- kooien. De VOORZITTER voegt hier nog aan toe. dat ze, omdat ze ook gemaakt worden met inschuifbare houten schotten en losse onder- lagen, ook weggenomen kunnen worden, als men de slaapgelegenheld niet zou noodig hebben. r En wat de vraag van den heer Van Driel betreft, omtrent het gebruiken van werklie den uit de gemeente ligt er een raadsbesluit dat dit voorschrijft, zoodat burgemeester en wethouders zich daaraan zeker ook voor den bouw dezer woningen zullen houden. De heer COLSEN vindt het antwoordt van den voorzitter aan den heer De Bakker echt ouderwetsch, en h(j gelooft, dat, wanneer men over die ledikanten het advies der Gezond- heidscommissie zou vragen, deze wel een ge- heel ander geluid zou doen hooren. Hjj herinnert er aan, dat men aanvankelijk in de eerste woningen der woningbouwvereeniging te Sluiskil ook zoo iets had, en dat de Directeur-Generaal voor de Volksgezondheid, de heer Peerbolte, bij zijn bezoek aan Sluiskil naar aanleiding van die houten ledikanten zich uitsprak, dat men daaraan kon zien, dat de menschen daar nog achterlijk waren, dat die dus te beschouwen zijn als iets dat uit den tijd is. In verband met dit soort woningen, vindt spreker, dat er ook nog een soort risico aan verbonden is, om daar zulke vaste ledikanten aan te brengen, met het oog op de zindelijk- heid, en htj geeft daarom de voorkeur aan ijzeren ledikanten. De VOORZITTER merkt op, dat al wat oud is, daarom nog niet verwerpelijk is. Hij zou deze slaapgelegenheden ook zelfs tegenover den heer Peerbolte' durven Verdedigen. Hij acht die aan te brengen slaapgelegenheden beter, dan wanneerde menschen wellicht in het bezit zouden komen van te zwakke, tot elkaar buigende ijzeren ledikanten. Wat kan men ze beter geven, dan zoo'n flink ingericht houten ledikant? De heer HAMELINK meent, dat er in het door den heer De Bakker opgemerkte toch wel iets zit en als het mogelijk was om jj-zeren ledikanten bij te leveren, zou dat toch met het oog op het zindelijk houden toch wel aan- beveling verdienen. De VOORZITTER geeft verder te kennen, niet te kunnen beoordeelen, of dat mogelijk zou zijn. Er kan eens naar onderzocht worden en dan zullen burgemeester en wet houders er geen bezwaar tegen hebben, want het spreekt van zelf, dat zij in deze willen trachten de aanstaande bewoners tegemoet te komen. De heer SCHEELE merkt op, dat het aan- schaffen van ijzeren ledikanten niet onder de stichtingskosten zal kunnen worden begrepen en hij voegt hieraan toe, dat het z.i. ook niet van achterlijkheid kan getuigen, als men zelfs de voorkeur zou geven aan houten ledikanten in plaats van aan ijzeren. De heer VERLINDE stemt daarmede in en beschouwt die aan te brengen houten ledikan ten zelfs als een voordeel en gemak. Als men ijzeren ledikanten heeft moet men daar nog planken in zetten en ijzeren ledikanten zijn bovendien ook geen waarborg tegen onrein- heden als waarop enkele heeren doelen, dat kan men bij ijzeren ledikanten evengoed aan- treffen. De VOORZITTER zegt nog nader toe, dat burgemeester en wethouders zullen onderzoe- ken, wat mogelijker wijze kan gedaan wor den, maar dat het streven van burgemeester en wethouders is om de menschen te helpen aan goede woningen met goede slaapgelegen heden. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Aanwijzing boekhoudkundige, bedoeld in art. 265 der Gemeemtewet. Krachtens art. 265 der Gemeentewet moe ten schrijven burgemeester en wethouders de rekeningen der afzonderltjk beheerde takken van dienst, voor de eerste maal over het jaar 1931, door een buiten den tak van dienst staanden boekhoudkundige, deugdelijk zijn verklaard, alvorens zij aan uw college worden overgelegd. Bij uw besluit van den 28 Januari 1932, goedgekeurd door gedeputeerde staten van Zeeland, bij hun besluit van den 5 Februari 1932, onder no. 89, eerste afdeeling, is het gemeentelijk woningbedrijf aangewezen als tak van dienst bedoeld In artikel 252 der gemeentewet. Voor dit bedrijf moet dan ook de bovenge- noemde deugdelijkverklaring worden overge legd. Toen wij in overweging namen, wien wij in verband met dit voorschrift de controle der jaarrekening van het woningbedrijf zouden opdragen, viel, als zijnde de gemeente lid van de Vereeniglng van Nederlandsche gemeen- ten, In de eerste plaats onze aandacht op het aan deze vereeniging verbonden verificatie- bureau. Aan genoemd bureau toch, is de con trole opgedragen van vele gemeente-ontvan- gers en bedrijfsambtenaren, aangezien de des- kundigheid der daaraan verbonden ajmbtena- ren boven alien twljfel verheven is. Bovendien mochten wij verwachten, dat de aan de con trole verbonden onkosten, bij dit bureau uit- hoofde van ons lidmaatschap lager zouden zijn dan bij een partlculier accountantskan- toor. Op grond van vorenstaande achtten wij termen aanwezig aan voomoemd verificatie- bureau de voorwaarden te vragen, waaronder het genegen is de controle der rekening uit te oefenen. In antwoord daarop ontvingen wij bericht, dat dit, indien de boeken en beschei den der rekening worden opgezonden 20 a 25 per jaar moet kosten. Wij achten dit een Toillrjke vergoeding en stellen u daarom voor, als boekhoudkundige bedoeld in art. 265 der Gemeentewet aan te wijzen het centraal-bureau voor verificatie en financieele advlezen der vereeniging van Nederlandsche gemeenten te Den Haag. De heer HAMELINK zal zich niet tegen dit voorstel verzetten, maar vraagt den voor zitter, of burgemeester en wethouders deze controle van buitenaf noodzakeljjk achten. De VOORZITTER maakt een ontkennend gebaar. De heer HAMELINK verwachtte dit ant woord; er zijn veel belangrijker administra- ties, althans die over belangrijker bedragen loopen, waarop een dergelijke controle niet gehouden wordt. Hij wil er thans alleen de aandacht op vestigen, dat dit weer een uit- gaaf is die aan de gemeente van hooger hand wordt opgelegd, terwijl men juist van die zjjde zoo dikwerf beweert, dat de gemeenten het geld over den balk gooien. De heer VAN AKEN vraagt, waarom men alleen bij de Nederlandsche Vereeniging van gemeenten heeft geinformeerd; er won en hier toch ook menschen die dat werk zouden kun nen doen of er zijn ook kantoren gevestigd die zich daarmede belasten. De VOORZITTER: Dit hebben we niet ge daan, omdat ons uit vroegere rekeningen bekend is, dat die kosten op een f 150 zouden komen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 6. Stemmen over intrekking van art. 21a der Algemeene Politieverordening. In de vorlge vergadering hebben de stem- men gestaakt over een voorstel van burge meester en wethouders om te voldoen aan de uitnoodiging van gedeputeerde staten om het op voorstel der heeren Van Driel c.s. inge- laschte art. 21a betreffende het houden van optochten en het maken van muziek op de openbare straat op Zondag in te trekken. De VOORZITTER brengt dit voorstel op- nieuw in stemming. Het wordt met 4 tegen 8 stemmen ver- worpen. Voor stemmen de heeren Van Cadsand, Scheele, Van Aken en De Bruijn; tegen stem- men de heeren Van Doeselaar, Hamelink, De Jonge, Verlinde, De Bakker, Colsen, Van Driel en Van den Bulck. 7. Verlenging kasgeldleenjng. Burgemeester en wethouders schrijven het volgende De kasgeldleening ad f 20.000 aangegaan met de gemeente Ierseke veirvalt per 22 Juli a.s. Ierseke is bereid deze leening te ver- lengen tegen een rentevergoeding van 4% Dit rentepercentage is nog minder dan de gemeente heeft te betalen bij de Bank voor Nederlandsche gemeenten en de Cobperatieve Boerenleenbank alhier. Daar zooals U bekend is de leening ad 54.160 (zie raadsbesluit van 10 Maart 1932, goedgekeurd door gedeputeerde staten den 1 April 1932 no. 53 le aid.) nog niet is ge- plaatst, van de rrjkssubsidie in de werkloozen- uitkeering, ondanks herhaald verzoek vanaf Januari 1932 nog niets werd ontvangen, ach ten w^j het voor de kaspositie gewenscht het aanbod te aanvaarden. Wij stellen U dan voor het volgende besluit te nemen:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1932 | | pagina 2